رپورتاژ آگهی, رنگ‌کاری

چگونه چوب را رنگ سفید کنیم؟ | رنگ چوب سفید سریع و آسان!

آموزش سریع و آسان سفید کردن رنگ چوب با روغن گیاهی چوب

یکی از سؤالاتی که در آیچوب در مجموعه مطالب رنگ چوب پرسیده می‌شود، روش اجرای رنگ سفید بر روی چوب است. همچنین علاقه‌مندان به این روش از رنگ‌کاری چوب تأکید داشته‌اند که چگونه چوب را سفید رنگ کنیم که رگه‌های چوب از بین نرود؟ شاید برخی نام این روش از رنگ‌کاری را وایت واش بنامند ولی ما بدون نام‌گذاری خاصی، آموزش آسان و سریع اجرای رنگ سفید روی چوب را در ادامه توضیح خواهیم داد.

برای شروع باید بگوییم چندین راه برای اجرای رنگ سفید روی چوب وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از رنگ‌های فوری سفید و انجام مراحل پیچیده رنگ کاری است. اجرای رنگ‌های فوری نیاز به تجربه، تجهیزات و زمان و جایگاه مناسب دارد.

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF

 

سفید کردن رنگ چوب

اجرای سریع و آسان رنگ و دستیابی به نتیجه دلخواه و بی‌نقص، بدون نیاز به دانش فنی رنگ کاری چوب

با این هدف تصمیم گرفتیم از روغن گیاهی مخصوص چوب مونوکوت استفاده کنیم.

برای شروع مثل همه‌ی آموزش‌های مربوط به رنگ‌کاری یکی از مهم‌ترین بخش‌های رنگ‌کاری، سنباده کاری اولیه یا همان زیر کار درآوردن خوب است. با توجه به اینکه از رنگ مونوکوت استفاده می‌کنیم، باید با استانداردهای مونوکوت پیش برویم.

مونوکوت تأکید دارد که برای سنباده کاری، از سنباده ۱۲۰ استفاده کنید تا در کنار یکنواخت شدن سطح، فضای کافی برای ایجاد پیوند مولکولی بین رنگ و چوب وجود داشته باشد. یکی از بهترین دستگاه‌ها برای پرداخت چوب، سنباده گرد لرزان است.

سنباده زدن چوب

 

سنباده زدن چوب

 

آموزش اجرای رنگ سفید روی چوب

چون قرار است کار ما موج نما اجرا شود، باید به‌خوبی روی کار را سنباده کاری کنید تا هیچ خط و خشی وجود نداشته باشد. همچنین توجه داشته باشید که چوب بیش‌ازحد صیقلی و شیشه‌ای سنباده کاری نشود چون این یکنواخت بودن بیش‌ازحد، مانع از ایجاد پیوند مناسب بین چوب و رنگ خواهد شد.

 

آموزش اجرای رنگ سفید روی چوب

 

آموزش اجرای رنگ سفید روی چوب

 

پس از به پایان رساندن سنباده کاری باید به‌خوبی روی کار را با استفاده از بلوور یا بادپاش، تمیز کنید تا فیبرهای جدا شده در زمان سنباده کاری از روی چوب پاک شود. همچنین بهتر است از یک دستمال نمدار پس از بادگیری استفاده کنید تا آخرین بقایای گرد و خاک سنباده کاری، پاک شود. اگر روی کار خیس شد، اجازه دهید چوب کاملاً خشک شود تا آماده به کار باشد.

اکنون به بخش جذاب کار رسیدیم. برای اجرای رنگ سفید بر روی چوب با استفاده از محصولات مونوکوت، به دو روش می‌توانید چوب را به رنگ سفید تغییر دهید. در روش اول استفاده از روغن Super White مونوکوت است که بخش مربوط به رگه‌های چوب را بیشتر از دیگر بخش‌ها به رنگ سفید تغییر می‌دهد. به عبارتی بیشتر رگه‌های چوب سفید خواهد شد.

در روش دوم شما توانایی این را دارید که تمامی سطح چوب را در یکپارچه سفید کنید؛ ولی رگه‌های چوب همچنان پیدا باشد. پس ما در این نوشته روش دوم را آموزش خواهیم داد.

برای اجرای این روش دو بخش داریم، اجرای پریکالر (Precolor) و در بخش دوم اجرای (Super white)

سفید کردن چوب

روش اجرای پریکالر مونوکوت

Precolor به‌عنوان پیش رنگ استفاده می‌شود و یک لایه بر روی چوب ایجاد می‌کند تا رنگ بعدی بر روی آن اجرا شود. برای اجرای محصولات مونوکوت نیاز به ابزار خاصی نیست، فقط کافی است یک دستکش لاتکس در دست داشته باشید و precolor را روی کار اجرا کنید. در این آموزش از Precolor NORDIC WIHTE استفاده شد.

ابتدا محتویات داخل قوطی را به‌خوبی تکان دهید. سپس رنگ را اجرا کنید.

نکته:

اگر قرار است پریکالر را بر روی یک سطح کوچک اجرا کنید، استفاده از یک تکه ابر کفایت می‌کند ولی اگر قرار است مساحت کار زیاد باشد، استفاده از رول نقاشی توصیه می‌شود. با هر یک لیتر پریکالر امکان پوشش ۱۵ تا ۲۰ متر مربع را خواهید داشت.

روش اجرای پریکالر مونوکوت

 

روش اجرای پریکالر مونوکوت

بر اساس استانداردهای مونوکوت، بهتر است پریکالر را در دو جهت اجرا کنید (طولی و عرضی).

با توجه به پایه آب بودن پریکالر، باید در هنگام اجرای رنگ تلاش کنید که پریکالر به‌صورت یکنواخت و بدون خط روی چوب اجرا شود. حتماً حرکت دست در پایان کار در جهت رگه‌های چوب باشد. به همین سادگی رنگ دست اول اجرا شد.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: روغن گیاهی چوب چیست؟

 

اجرای پریکالر (پیش رنگ) مونوکوت

اگر احساس کردید پس از اجرای پریکالر بر روی کار دورنگی وجود دارد، قبل از اجرای روغن پایانی این امکان را دارید که با استفاده از یک تکه ابر خیس سطح کار را پرداخت کنید تا رنگ یکنواخت شود.

زمانی بین ۱ تا ۳ ساعت اجازه دهید تا Precolor خشک شود. پریکالر حجم دهنده است و با اجرای آن پوشش رنگی بیشتری روی کار خواهید داشت؛ ولی این پوشش کافی نیست… باید در گام بعد روی این کار روغنی اجرا کنید که نقش محافظ را ایفا خواهد کرد. همچنین رنگ به‌مراتب زیباتر خواهد شد.

اگر روی کار را پس از خشک شدن بررسی کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که آوندهای چوب کمی برجسته‌تر شده‌اند و زبر به نظر می‌رسند! نگران نباشید و بدون هیچ نگرانی مرحله بعد را انجام دهید.

پیشنهاد آیچوب:

معرفی و بررسی روغن گیاهی چوب مونوکوت بلژیک Monocoat

 

آموزش سریع سفید کردن رنگ چوب

 

آموزش سریع سفید کردن رنگ چوب

در مرحله‌ی بعد باید از روغن Super White استفاده کنید. ابتدا محتویات قوطی را به‌خوبی هم بزنید و به‌اندازه نیاز، روغن را بر روی کار بریزید. سپس با استفاده از ابر روغن به‌تمامی سطح کار برسانید. این روغن را به هر سمت و روشی که دوست دارید، روی کار اجرا کنید. نکته‌ی جالب در اجرای روغن‌های مونوکوت این است که روغن به‌اندازه نیاز جذب چوب خواهد شد. به عبارتی رنگ پس از پیوند با چوب، دیگر هیچ رنگی را نمی‌پذیرد. یکی از جذابیت‌های مونوکوت همین تکنولوژی هست.

پس از ۳ تا ۵ دقیقه می‌توانید روغن را با استفاده از یک دستمال نخی پاکیزه و بدون پرز یا پلیشر از روی کار پاک کنید.

آموزش سریع و آسان سفید کردن رنگ چوب با روغن گیاهی چوب

 

به همین سادگی رنگ دلخواه ما اجرا شد. امیدوارم این آموزش مورد پسند شما قرار گرفته باشد. همچنین پیشنهاد می‌کنید برای رسیدن به پاسخ سؤالاتی که اکنون به دنبال پاسخ آن هستید، دو نوشته پیشنهادی ما را بررسی کنید.

پیشنهاد آیچوب:

آموزش تغییر رنگ چوب قهوه‌ای به سفید یا هر رنگ دیگری!

منبع: آیچوب

79 نظر در “چگونه چوب را رنگ سفید کنیم؟ | رنگ چوب سفید سریع و آسان!

 1. 09213699740 گفت:

  سلام روغن های گیاهی و رنگ سفید مونو کوت در چه وزنها و چه گالنهایی هستند کلی

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   لطفا از مونوکوت ایران استعلام قیمت بگیرید

 2. بهزاد گفت:

  سلام . اول از همه تشکر ویژه برای اطلاع رسانی بسیار دقیق و حرفه ای که در زمینه کار و رنگ با چوب انجام میدید .
  من تولید کننده لوسترم به تازگی تولید لوستر های چوبی رو استارت زدم . وسط تنه و بقیه قسمت ها خراطی هستن . خواستم اجرای رنگ قسمت ها به صورت پتینه سفید باشه . از طریق مشاوره شما با رنگ مونوکوت آشنا شدم ولی قیمت تمام شدش خیلی بالاس .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که اگه بخوام سبک وایت واش روی چوبم اجرا کنم ، به جز رنگ مونوکوت امکانی وجود داره ؟
  بازم سپاس از اطلاعات مفیدتون 🙏

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما بهزاد عزیز
   کسی رو دارید براتون رنگ فوری و سیلر و کیلر و رنگ فوری و نیم پلی استر و پتینه اجرا کنه؟

 3. فهیمه گفت:

  سلام وخدا قوت کاشکی زودتر سایتتون رو میدیدم کمد دیواری دارم که رنگ درهاش به خونه ام نمیومد دادم برام برچسب سفید زدن اما امروز آوردم نصب کردم سفیدش خیلی سفیده شاید به آبی میزنه خلاصه خیلی ماست شده و تو ذوق میزنه راهی هست که کمی رنگشو تغییر بده یه ذره شیری بشه یا سفید معمولی
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. آیچوب گفت:

   سلام فهیمه گرامی
   برای برچسب ایده خاصی نداریم
   نمیشه روی اون رنگ اجرا کرد.
   پیشنهاد می کنیم برچسب جدید روی برچسبی که الان دارید اجرا کنید.

 4. درخشی گفت:

  سلام، میخواستم به ویلن رنگ سفید بزنم از چه رنگ طبیعی استفاده کنم لطفا

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   می تونید از روغن گیاهی استفاده کنید.

 5. منصور گفت:

  سلام ارادت لطفا قیمت این رنگ سفید رو تو بازار لطف میکنید چقدره؟
  سپاس

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   مطلب را بخوانید
   راه های ارتباط با فروشنده نوشته شده است

 6. ازاد گفت:

  دوستای که وسایل چوبی رنگ شده سفیددارن.هنگام تمیز کردن وسایل خیلی دقت داشته باشند چون ازهرمحلولی برای تمیز کردن وضدعفونی چوب رنگ شده نمیشه استفاده کردوحتماقبل استفاده تست کنم وبایدمدتی صبرکنن تاسازگاری شوببینن.چندسال پیش استادی خبره توی رنگکاری چوب می‌گفت که گاهی وسایل چوبی سفیدرنگ به زردی .ومخصوصاگاهی ته رنگ سبز میگیرن وعلتش نساختن مواد به رنگ سفید هستش.واینکه اصلاازموادالکل دارووایتکیس استفاده نکنید

 7. علی گفت:

  سلام با توجه به مشخص نبودن رنگی که بشه روی روکش mdfاجرا کرد یا بتونه کرد بنده با رنگ الریلیک و سنباده کاری رنگ کردم و خوشبختانه خوب هم جواب داد فقط باید رنگ به تعداد دفعات بخوره تا کلفت بشه

  1. آیچوب گفت:

   سلام علی عزیز
   اینکه ریسک کردید ارزشمنده و امیدواریم ماندگار هم باشه.
   پیروز باشید

   1. بسد گفت:

    رنگ روغنی روی چوب ام دی اف خوب نمیشود من روی در سفید کابینت سفید زدم اما بعد چند ماه رنگ به زردی متمایل شد ، حالا نمیدانم دلیلش چه بود بعد چند نوع سفید گرفتم و امتحان کردم همه رنگها به زردی گرایید

    1. آیچوب گفت:

     درست می فرمایید
     باید از رنگ فوری استفاده کنید.

   2. بسد گفت:

    شما فرمودید پریکالر مونوکات بر پایه اب (پیش رنگ) وبعد روغن سوپر وایایت، وعدو ماده سفید هستند ، یعنی از رنگ استفاده نمیشود،ودر اخر فرمودی چوب دیگر رنگ پذیر نیست یعنی بعد مدتی اگر خواستیم رنک چوب را تغییر دهیم دیگر نمیتوانیم ، درسته

    1. آیچوب گفت:

     بله، هر دو سفید هستند و نیاز به استفاده از رنگ دیگری نیست.
     برای تغییر رنگ هم مشکلی ندارید، می تونید با سنباده کل کار رو سنباده کاری کنید و بعد رنگ جدید رو اعمال کنید.

 8. امین گفت:

  سلام
  از روش فوق میشه برای رنگ کردن میز یا نیمکت زیر گلدان استفاده کرد؟
  برای فضای داخل
  مقاومت کافی در مقابل رطوبت داره؟
  همچنین برای رنگ کردن چوبی که به عنوان دیوار پوش دکراتیو استفاده شده یا باید رویه دیگری برای مقاوم کردن اجرا گردد؟!
  با تشکر

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما امین عزیز
   بله روغن های گیاهی آبگریز هستند (نه ضد آب). در حال حاضر یکی از بهترین گزینه های مقاوم سازی چوب در برابر رطوبت، همین روغن های گیاهی مخصوص چوب هست.

 9. سمیرا گفت:

  با سلام من سرویس تختخوابم رو کهفندقی بود رو به رنگ سفید تغییر دادم الان مشکلی که پیش اومده به رنگ صورتی میزنه.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما سمیرا گرانی
   رنگ قبلی چی بود و الان چه رنگی اجرا کردید؟
   مراحل کار رو لطفا دقیق توضیح بدید چطور بود.

   1. آرش گفت:

    سلام.از مطالب سایتتون بسیار لذت بردم.ممنون

 10. محمدحکیم نظری رنگ کارچوب گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت همه اساتیدی محترم میخام مبل استیل رو رنگ سفید صدفی بزنم اما آنچه که میخوام در نمیاد صدفی اش کیدر میشه اصلا خوب نیست اگه راهنمایی کنید ممنونم وبهم بگید چه جوری باید صدفی رو روی مبل بپاشم تا اینکه قشنگ در بیاد

 11. مسعود گفت:

  درود
  میخواستم ببینم چوب روس سنباده کاری شده رو چطور سفید کنم بدون اینکه رگه هاش مشخص باشه

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما مسعود عزیز
   باید از رنگ های پوششی استفاده کنید. التبه مهم هست که بدونیم قرار هست این رنگ رو روی چه سازه ای اجرا کنید؟ داخل ساختمان یا بیرون از ساختمان؟ چه ابزاری در اختیار دارید؟ (پیستوله و سنباده و …)

 12. مینا گفت:

  سلام
  این روش ک اموزش دادید برای کسی که تا بحال رنگ چوب انجام نداده هم قابل انجامه و نتیجه خوب از اب درمیاد؟؟
  چون من یه میز قدیمی از چوب گردو دارم میخوام سفیدش کنم،خوب میشه به نظرتون؟؟
  و حدودا چقدر هزینش میشه؟؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما مینا گرامی
   بله؛ به سادگی می تونید از این روش استفاده کنید.
   این رنگ رو فقط باید روی چوب خام اجرا کنید.
   شاید کمتر از ۲۰۰ تومن

 13. فریده گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید ی جا کفشی دارم که سطحش ملامینه است و رنگش سفیده ولی رنگ روش که سفید خیلی خاک و کثیفیرو به خودش می گیره با هیچ چیزی ام پاک نمیشه می خواستم بدونم با چی باید پاکش کنم یا می تونم خودم دوباره رنگش کنم یا ااسپری سفید بزنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام فریده گرامی
   امکان اجرای رنگ استاندارد روی روکش ملامینه وجود نداره. شاید کسی بتونه ابتکاری کاری انجام بده؛ اما روش مشخصی هنوز معرفی نشده…
   اگر با تکنیک های رنگ کاری آشنا نیستید، از برچسب استفاده کنید.
   برای پاک کردن کثیفی ها از اسپری پاک کننده چند کاره استفاده کنید.
   همچنین می تونید از تینر سلولوزی ۱۵۰۰۰ بهره بگیرید ولی شاید باعث خرابی روکش لمینیت بشه!

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )