mdf, تیغه ابزار برشی, معرفی ابزار

تفاوت صفحه برش چوب و ام دی اف چیست؟ | مثل یک حرفه ای خرید کن

تفاوت تیغه چوب و تیغه MDF

 تیغه‌های گرد امروزه در بسیاری از ابزارها و ماشین‌آلات صنعت چوب از ابزارهای پرتابل تا رومیزی و تا ماشین‌آلات بزرگ صنعتی و کارگاهی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 از فارسی بر های رومیزی تا اره‌های گردبر و اره میزی و دورکن ها تا لبه چسبان‌های صنعتی و اره اسلایسرها هر یک به‌نوعی از تیغ اره‌های گرد استفاده می‌کنند.

چرا نیاز به تیغه های مختلف داریم؟

باتوجه‌به تنوع بالای متریال‌ها در صنعت بزرگ چوب مانند چوب طبیعی، ام دی اف، کورین، کوارتز روکش طبیعی و لمینت و هایگلس، پلاستیک و پی‌وی‌سی و…

برای رسیدن به کیفیت بالا در برش، تیغه‌ها با علم محض و تجربه کاربری آمیخته شده‌اند که نتیجه آن وجود تیغه‌هایی بسیار کارآمد برای هر نوع متریال باشد.

 

ویدئوی آموزش تفاوت تیغه MDF و چوب

 

 

تماشای این ویدئو برای شما با ترافیک نیم بها محاسبه می شود.

 

تذکر: شرکت تازا تولز در بازار ایران دیگر فعالیتی ندارد و ما به جهت آموزشی بودن این رپورتاژ از حذف آن خودداری کردیم.

استفاده اشتباه از تیغ اره چوب و ام دی اف بر

 در صورت استفاده از تیغ چوب برای ام دی اف برش انجام شده؛ اما لبه‌های برش در قسمت لمینت دچار لب پر شدن خواهد شد. از کیفیت برش کاسته می‌شود.

 همچنین در صورت استفاده از تیغه مخصوص ام دی اف در برش چوب برش با سختی بیشتری انجام می‌شود و در راستای برش سوختگی را شاهد خواهیم بود.

 

تفاوت تیغ اره گرد چوب و ام دی اف چیست؟

به‌طورکلی تیغه‌های ام دی اف بر به دلیل داشتن چگالی متفاوت و وجود روکش در آن‌ها نیاز به تیغه‌های متفاوتی دارند. در تیغ‌های ام دی اف بر تعداد دندانه‌ها بیشتر و شکل و ترتیب قرارگیری عاج یا الماس کاملاً متفاوت است که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد.

پیشنهاد آیچوب:

بررسی ۱۱ دلیل ایجاد ترک تیغ اره نواری نجاری + معرفی راهکار

 

مشخصات تیغ اره دیسکی مخصوص چوب

 این تفاوت را می‌توانیم در مواردی همچون قطر تیغه، تعداد دندانه، ترتیب دندانه‌ها، شکل عاج یا الماسه و..بررسی کرد.

 دو نوع کلی از تیغه‌های مخصوص برش چوب داریم. نوع برش طولی (RIP CUT) و برش عرضی چوب (CROSS CUT). نوع برش طولی برای برش در راستای بافت چوب استفاده می‌شود و تیغه‌های برش عرضی برای برش خلاف راستای راه چوب مناسب است.

 دراین‌بین تیغه‌های ترکیبی هم وجود دارند که با چینشی خاص از تیغه‌ها هر دو نوع برش را با کیفیتی بینابینی انجام می‌دهند مانند (ATB/R) و معمولاً در دستگاه‌هایی که خرید می‌کنید یکی از انواع همین تیغه‌ها استفاده می‌شود که معمولاً در فارسی‌ بر ها از نوع کراس‌کات و در اره میزی‌ها از انواع ریپ کات است.

 به‌صورت کلی تیغه‌های برش چوب علاوه بر تفاوت در نوع تیغه‌ها و آرایش آن‌ها؛ تعداد دندانه کمتری نسبت به تیغه‌های برش ام دی اف دارند.

 

مشخصات تیغه گرد مخصوص چوب برش طولی (rip cut)

در تیغه‌های برش طولی چوب طبیعی تعداد دندانه‌ها کمتر (بین 14 تا 40 تیغه) است و عمق و عرض گلویی در آن‌ها برای خارج‌کردن مقدار بیشتری از خاک‌اره بزرگ‌تر است. سرعت برش در این نوع تیغ بیشتر است؛ اما به همان نسبت دقت برش در آن‌ها کمتر است. در این تیغه‌ها در زیر خط برش حالت پارگی ایجاد می‌شود و ایجاد حرارت در خط برش بیشتر است.

 

تیغه گرد مخصوص چوب

 

شکل عاج و الماس در این نوع تیغه معمولاً به فرم FTG است و باربرداری از چوب در آن شبیه به شخم‌زدن و کندن چوب است که موجب بیشترین سطح برخورد با چوب و در نتیجه باربرداری بیشتر می شود. بیشتر اره میزی‌هایی که در بازار موجود است به‌صورت پیش‌فرض چنین تیغه‌ای روی آن‌ها نصب شده است.

 

مشخصات تیغه گرد مخصوص چوب برش عرضی (cross cut)

تیغه‌های چوب نوع کراس‌کات با تعداد دندانه بیشتر نسبت به برش طولی سرعت برش کمتری دارند، حجم هدایت براده چوب به بیرون کمتر است؛ ولی خط برش در آن‌ها صاف و تمیز است. این تیغه‌ها برای برش‌های چوب طبیعی در عرض (cross cut) استفاده می‌شود و در برش‌های دیگری چون صفحات با روکش چوب طبیعی و پلای وود خیلی خوب عمل می‌کنند.

 

تیغه دیسکی مخصوص چوب

 

 شکل عاج و الماس در تیغه‌های برش عرضی (cross cut) به فرم ATB است و برش چاقو مانندی دارد که شبیه به حالت FTG است؛ اما با یک زاویه تیز شده از پهلوها که به‌صورت یکی در میان در محیط تیغه قرار گرفته‌اند.

 این نوع عاج برش نرم و بدون پارگی انجام می‌دهد؛ اما باتوجه‌به کم‌شدن از حجم الماس از عمر نهایی آن می‌کاهد. در بعضی فارسی‌برهایی که می‌خرید به‌صورت پیش‌فرض این تیغه نصب شده است.

پیشنهاد آیچوب:

آموزش انتخاب بهترین تیغه اره گرد برای ابزار نجاری

مشخصات تیغه اره دیسکی (گرد) ام دی اف بر

  در ام دی اف باتوجه‌به وجود روکش‌های مختلف در یک یا دو طرف صفحه نیازمند تیغه‌هایی هستیم که خط‌برشی صاف داشته باشند و روکش را به‌اصطلاح لب پر نکنند.

تیغه‌های مخصوص ام دی اف در نگاه اول تعداد دندانه‌های بسیار بیشتری در محیط خود نسبت به تیغه‌های چوب‌بری دارند و با نگاهی جزئی‌تر دارای شکل و ترکیب متفاوت الماسه هستند.

یکی از بهترین تیغه‌ها برای ام دی اف انواع TCG است که به‌صورت یکی در میان از دودندانه FTG و عاج‌های TRZ در آن استفاده می شود. در این نوع تیغه، الماسه TRZ که از دو طرح پخ شده است و دو میکرون بالاتر از تیغه صاف (FTG) قرار دارد خشن کاری اولیه را انجام می‌دهد و خطی نازک روی روکش ایجاد می‌کند و تیغه FTG باربرداری نهایی و برش را انجام می‌دهد.

 

تیغه اره دیسکی ام دی اف بر

 

 در صورت استفاده از این تیغه در برش چوب، مخصوصاً برش طولی احتمال سوختن محل برش بسیار بالا است و این سوختگی با افزایش چگالی چوب و سرعت برش بیشتر می شود.

 تیغه‌های موسوم به Hi.ATB هم برای برش صفحات دارای انواع روکش مناسب است که از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به ATB هستند؛ اما زاویه شیب کناری آن (bevel) بیشتر (30-40 درجه) است.

 این تیغه‌ها برای برش ام دی اف و کورین و روکش‌های طبیعی مناسب است؛ اما کیفیت تیغه‌های TCG را ندارد و تعداد دفعات تیزکردن دوباره آن کمتر است.

 

نمونه تیغ اره گرد برای MDF

  این تیغه در گرید صنعتی و باکیفیت بالایی ساخته شده است. در بدنه این دیسک از فولاد استیل 75cr1 ساخت آلمان استفاده شده و در تیغه‌ها نیز از الماسه های ساخت لوکزامبورگ استفاده شده است.

این تیغه با قطر 300 میلی‌متر و تعداد 96 دندانه و استفاده از ترکیب الماسه های Flat و Trz برای برش ام دی اف بهینه شده است.

 

فرق تیغه چوب و mdf

 

 در این مدل csb کوتاه شده circular saw blade به معنی تیغه‌اره گرد و M به معنی mdf & melamine و A معنی گرید صنعتی بودن این تیغه را می‌دهد.

 همچنین در این تیغه آپشن‌هایی مانند شیار انبساط، اسلات‌های نویز گیر، سوراخ مخصوص پین و دایره بالانس دیده می‌شود اثرگذاری فوق‌العاده‌ای روی کیفیت برش با این تیغه و ماندگاری بالای آن دارد.

 این تیغه مناسب برای اره‌های میزی و دورکن ها برای برش ام دی اف خام و ملامینه است.

پیشنهاد آیچوب:

معرفی انواع تیغه اره دیسکی برای برش چوب و MDF

 

نمونه تیغ اره دیسکی مخصوص برش چوب

این تیغ مخصوص برش با قطر 300 میلی‌متر و تعداد 48 دندانه است که با آرایش دندانه ATB مخصوص برش چوب ساخته شده است. همان‌طور که در پارت نامبر این تیغه نوشته شده است این تیغه برای کار با چوب و در گرید سوپر و با روکش کروم است.

 

فرق تیغه چوب و ام دی اف

 

 این تیغه نیز در رده سوپر قرار دارد و مواردی همچون شیار انبساط، شیارهای نویز گیر در آن دیده می شود. بدنه این تیغه از فولاد 75CR1 آلمانی ساخته شده است و در تیغه‌های برش نیز از الماسه های ساخت لوکزامبورگ استفاده شده است.

 در تمامی تیغه‌ها می‌توانید رینگ بالانس را هم دید که پس از ساخت نهایی تیغه برای تعادل هر چه بیشتر تیغه توسط دستگاه‌های مخصوص ایجاد می شود.

 

تیغ اره گرد 350 سانت مخصوص MDF

 یک‌تیغه در گرید صنعتی که مخصوص دستگاه‌های دورکن ساخته شده است. این تیغه دارای قطر 350 میلی‌متر و تعداد 108 تیغه در محیط خود است.

 این تیغه مخصوص برش MDF و انواع روکش‌های ملامینه است که در گرید صنعتی قرار گرفته است. علامت C در پارت نامبر این تیغه بیانگر وجود روکش کروم روی این دیسک است.

 بدنه دیسک این تیغ هم از فولاد 75CR1 المانی و الماسه ها ساخت لوکزامبورگ هست. الماسه های این تیغه با آرایش TCG قرار گرفته‌اند که نشان‌دهنده بهینه‌شدن این تیغه برای برش انواع روکش ملامینه است.

 

تیغه اره خط زن اره دور کن نجاری

 این تیغه مخصوص نصب روی اسپیندل خط زن یا پیش‌برش در دورکن های صنعتی مخصوص برش MDF ها ملامینه ساخته شده است.

 به‌منظور داشتن لبه‌هایی صاف در برش ملامینه‌ها ابتدا تیغه خط زن خطی باریک ایجاد می‌کند و سپس برش نهایی توسط تیغه اصلی انجام می شود.

 

تیغه خط زن اره دورکن

 

در تیغه خط زن در این مدل تیغه دارای قطر 120 میلی‌متر، سایز سفت 20 میلی‌متر و 24 دندانه با آرایش ATB است با زاویه 6 درجه است. این تیغه در گرید صنعتی قرار دارد و دارای روکش کروم است.

پیشنهاد آیچوب:

تیغه اره مناسب اره میزی نجاری کدام است؟ | مراقب باشید!

 

تذکر:

تذکر: شرکت تازا تولز در بازار ایران دیگر فعالیتی ندارد و ما به جهت آموزشی بودن این رپورتاژ از حذف آن خودداری کردیم.

 

منبع: آیچوب

 

2 نظر در “تفاوت صفحه برش چوب و ام دی اف چیست؟ | مثل یک حرفه ای خرید کن

 1. شهرام گفت:

  سلام وقت بخیر
  آیا برای برش ملامینه از تیغه متفاوتی از تیغه ام دی اف باید استفاده کنیم؟
  در دستگاه دور کن
  چه تیغه ای پیشنهاد میدید؟
  از کجا تهیه کنیم؟
  ممنونم از پاسخگویتون

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   در ویدئو دقیقا همین را توضیح دادیم.
   اطلاعات رایگان هست دوست گرامی وقت بگذارید و مطالعه کنید

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )