ابزارهای دریل‌کاری, معرفی ابزار

راهنمای خرید انواع دریل گیربکسی، دریل شارژی و دریل سیمی در بازار ایران

انواع دریل گیربکسی و دریل شارژی و دریل سیمی

 دریل (Drill) ابزاری برای سوراخ‌کردن با کمک نیروی چرخش است. در دریل نجاری می‌توان با استفاده از مته‌های گوناگون روی انواع متریال همچون چوب، فلز، سنگ و… سوراخ‌کاری را انجام داد.

 به‌جرئت می‌توان گفت دریل یکی از پرفروش‌ترین ابزارهای برقی است که هیچ کارگاهی را بدون آن نمی‌توان تصور کرد. حتی در بین کاربران خانگی ابزار نیز دریل برقی یکی از پراستفاده‌ترین و پرفروش‌ترین ابزارها است.

 دریل باتوجه‌به محل کاربرد، نوع متریال، توان و گشتاور موردنیاز و… استفاده متفاوتی می‌تواند داشته باشد و در این نوشته از آیچوب انواع دریل‌های مورداستفاده در نجاری و ام‌دی‌اف را معرفی و بررسی می‌کنیم.

در این مطلب تنها به کاربرد سوراخ‌کاری دریل می‌پردازیم چرا که می‌توان با اتصال ابزارک‌هایی (گجت) به دریل از آن در دیگر کارها همچون سنباده‌کاری و برش نیز استفاده کرد.

چرا به انواع دریل در نجاری نیاز داریم؟

 در صنعت چوب و نجاری سوراخ‌کاری و پیچ بندی، یک کار ضروری و بسیار پرتکرار است. از دریل‌ها در نجاری با سه هدف عمده سوراخ‌کردن چوب، پیچ بندی و سوراخ‌کردن دیوار و نصب استفاده می‌شود.

 با این توضیح می‌توان دریافت که نمی‌توان از یک نوع دریل برای تمامی این مصارف استفاده کرد و برای هر مصرف باید دریل مناسب آن، باتوجه‌به توان، گشتاور، تعداد دور، سیستم کارکرد، محل کار و… انتخاب کرد.

قیمت دریل چقدر است؟

 احتمالاً اولین تصمیم پس از احساس نیاز به خرید دریل پیداکردن برندهای مختلف و بررسی قیمت‌های آن‌ها است. دریل باتوجه‌به نوع کاربرد و برندی که انتخاب می‌کنید قیمت‌های متفاوتی دارد. از دریل‌های 300 هزارتومانی در بازار موجود هست تا دریل‌های چند ده میلیون‌تومانی.

 اما برای کاربری خانگی و یا کاربری در کارگاه‌های مختلف می‌توان با هزینه کمتر از دو میلیون (به قیمت تاریخ انتشار این پست) یک دریل برقی خوب یا دریل شارژی نسبتاً خوب خرید.

دریل ارزان یا دریل گران بخرم؟

 طبق بررسی‌های ما در آیچوب قیمت ابزاری که در ایران فروخته می‌شود برای مصرف‌کننده ایرانی با مساوی قراردادن همه موارد و درنظرگرفتن تمامی هزینه‌ها و مشکلات واردات به طور متوسط 2.5 برابر قیمت مصرف‌کننده در اروپا و حتی کشورهای همسایه ما مانند ترکیه و عراق و امارات هست؛ بنابراین هزینه‌کردن روی ابزار برای ما در ایران ایجاد حساسیت می‌کند.

 یک قانون اصلی بیان می‌کند که برای ابزار نیازمند دقت مانند فارسی بر و اره میز؛ خرید از برندهای مطرح و گران‌قیمت یک انتخاب خیلی خوب و بدون پشیمانی است. اما در سایر موارد خرید چنین ابزارهایی ایدئال هست و قانون گران بخر یک‌بار بخر در مورد آن صدق می‌کند.

 در مورد دریل اگر کاربری خانگی دارید پایین رده‌های بازار و به‌اصطلاح چینی‌ها کفاف کار شما را می‌دهد و حتی برای بسیاری از کارگاه‌های کوچک و متوسط هم کاربردی است.

بهترین مارک دریل چیست؟

 صحبت از مارک و برند در همه ابزارها چالشی است. در مورد برندهای معروف و اروپایی و امریکایی و ژاپنی بازار این چالش تا حدود زیادی حل شده است و در صورت راضی‌کردن خود به هزینه کرد بیشتر معمولاً خرید از این برندها پشیمانی نخواهد داشت.

 اما در مورد بسیاری از برندهای پایین رده چینی و برندهای گمنام همیشه ریسک خرید یک دریل بی‌کیفیت وجود دارد. مهم‌ترین نکته در مورد خرید از برندهای مطرح اطمینان نسبتاً خوب از کیفیت ابزار، به‌روز بودن، گارانتی و دوام آن هاست.

 پیشنهاد می‌کنم ابتدا دریلی که متناسب با کارتان هست را از لحاظ قدرت، کارایی و… انتخاب کنید و سپس به دنبال برند آن باشد. در ابزاری از هر برندی اگر در جای مناسب خود استفاده نشود خیلی زود رضایت از خرید شما را از بین می‌برد.

 برای خرید از بالارده‌ها می‌توانید خرید را از برند های چون بوش و ماکیتا، هیتاچی، آاگ، متابو، دیوالت، میلواکی و سایر برندهای اروپایی و آمریکایی قرار دهید.

بهترین دریل خانگی چیست؟

 بر خلاف تصور بیشترین فروش دریل‌ها مربوط به کاربران خانگی هست و تولیدکنندگان هم باتوجه‌به این موضوع طیفی از دریل‌ها را با کاربری خانگی و قیمت ارزان‌تر تولید کرده‌اند.

 در کاربری خانگی دریل‌ها عموماً برای سوراخ‌کاری دیوار مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ بنابراین دریل شما فارغ از اینکه چه برندی باشد باید دارای حالت چکشی باشد. بدون حالت چکشی تقریباً امکان سوراخ‌کاری روی دیوار، سنگ و کاشی و مصالح بنایی را نخواهید داشت.

 حالت چپ‌گرد راست‌گرد و کلید گازی هم برای باز کردن یا بستن پیچ‌ها می‌تواند بسیار کاربردی باشد؛ بنابراین در کاربردی خانگی دریلی را انتخاب کنید که حالت چکشی، مکانیزم چپ‌گرد راست‌گرد، کلید گازی و توان مناسبی داشته باشد.

دریل دست دوم؟!

باتوجه‌به افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها در این چند سال، خرید ابزاردست دوم در ایران به‌شدت رواج پیدا کرده است. خرید از بازار دست‌دوم نیاز به مهارت معاینه ابزار دارد که بسیاری این دانش را ندارند. پیشنهاد می‌کنم خرید ابزاری مانند دریل در قیمت‌های پایین‌تر را به‌صورت دست‌دوم انجام ندهید و خرید استوک را به دریل‌های گران‌تر مانند بتن کن، دریل ایستاده و دریل نمونه‌بردار موکول کنید.

بهترین مارک دریل شارژی چیست؟

 دریل‌های شارژی مزیت پرتابل بودن و بدون نیاز به منبع برق تا زمان شارژ مجدد را داند. با پیشرفت تکنولوژی باتری‌ها، ابزار شارژی نیز گسترش پیدا کردند. صحبت از بهترین مارک برای دریل‌های شارژی جای چالش زیادی ندارد چرا که لبه تکنولوژی ابزار در ابزارهای شارژی وجود دارد و برندهای پیش رو رقابت شدیدی برای توسعه این تکنولوژی دارند.

 در شارژی‌ها هم از برندهای پایین رده و هم میان‌رده و بالارده امکان خرید دارید. پیشنهاد می‌کنم برای خرید ابزار شارژی کف خرید را ابزار میان‌رده قرار دهید و به سراغ ارزان‌های بازار نروید.

 به تاریخ امروز (تاریخ انتشار مطلب) می‌توانید با 2.5 میلیون تومان و بیشتر یک دریل شارژی نسبتاً مناسب خریداری کنید.

دریل ساخت ایران؟

 باتوجه‌به شناختی که از بازار و انواع دریل داریم چیزی با نام دریل ایرانی وجود ندارد. اگر اسامی آشنا و ایرانی از فلان برند به گوشتان می‌خورد به معنی ایرانی بودن آن ابزار نیست. اگر ایرانی بودن ابزار را طراحی و تولید در محیط جغرافیایی ایران معنی کنیم نمی‌توانیم دریلی ایرانی بیابیم.

 برندهایی که ایرانی نامیده می‌شوند همگی سفارش داده شده به خطوط تولیدی در چین هستند. خطوطی که هر ابزاری را باتوجه‌به قیمت و تیراژ تحت نام هر برندی تولید می‌کنند.

 تنها نمونه‌هایی از دریل که شاید بتوان آن را ایرانی نامید انواعی از دریل‌های ستونی یا دریل‌های ایستاده ساخت ماشین‌سازی‌های قدیمی هست که به‌ندرت آن‌ها را در بازار فروش به‌صورت نو پیدا خواهید کرد.

دریل دستی نجاری چیست؟

 دریل دستی از قدیمی‌ترین روش‌های سوراخ‌کردن چوب است که در آن عمل چرخش و سوراخ‌کاری با نیروی دست انجام می‌شود.

 شاید باورکردنی نباشد؛ اما سابقه این نوع دریل‌ها به بیش از 35 هزار سال پیش برمی‌گردد. دریل‌های دستی در ساده‌ترین نمونه‌های امروز خود دارای یک دسته T شکل متصل به مته و در نمونه‌های پیشرفته‌تر، دارای جعبه‌دنده‌ای برای افزایش سرعت و گشتاور سه‌نظام هستند.

دریل دستی نجاری

 

در جاهایی که امکان دسترسی به برق نباشد و سوراخ‌کاری نیازمند قدرت و دور بالا نباشد، می‌توان از دریل‌های دستی استفاده کرد. این دریل‌ها در کارهای هنری استفاده خیلی بیشتری دارند.

دریل برقی ساده چیست؟

 رایج‌ترین نوع دریل‌ها و ساده‌ترین آن‌ها دریل‌های برقی هستند. این دریل‌ها نیروی خود را از منبع برق شهری می‌گیرند و این نیرو توسط یک موتور الکتریکی یونیورسال به سه‌نظام جهت گردش منتقل می‌شود.

 دریل برقی می‌تواند امکاناتی چون تغییر جهت گردش (چپ‌گرد / راست‌گرد)، تغییر تعداد دور (دیمر کردن)، حالت چکشی، جعبه‌دنده، استارت نرم، محافظ شروع مجدد، گاورنر و… داشته باشد که این موارد معمولاً در دریل‌های ساده برقی که کاربردی ساده و عموماً خانگی دارند قرار نمی‌گیرد.

دریل برقی ساده

 

دریل برقی ساده در محیط‌های کارگاه نجاری می‌تواند برای سوراخ‌کاری انواع چوب و ام‌دی‌اف مورداستفاده قرار بگیرد و نداشتن گیربکس یا تغییر دور یا دیگر امکانات خللی در کار ایجاد نمی‌کند.

دریل برقی چکشی چیست؟

 دریل چکشی همان دریل برقی ساده است با این تفاوت که امکان چکشی به آن اضافه شده است. چکشی بودن یک امکان مکانیکی است که به دریل افزوده می‌شود.

 این امکان باتوجه‌به قیمت دریل با مکانیزم‌های مختلفی صورت می‌پذیرد. در دریل‌های پایین رده و ارزان حالت چکشی به‌تدریج موجب تخریب دریل می‌شود. در مکانیسم چکشی، دریل می‌تواند هم‌زمان با چرخش ضربه‌هایی با نواخت بالا را نیز به مته منتقل کند.

دریل برقی چکشی

 بهترین عملکرد دریل‌های چکشی در سوراخ‌کاری دیوار، سنگ و مصالح بنایی است. در حالت چکشی سوراخ‌کاری این مصالح با سرعت و سهولت بسیار بیشتری انجام خواهد شد و در بسیاری مواقع سوراخ‌کاری بدون حالت چکشی روی این مصالح غیرممکن خواهد بود.

 در نجاری و سوراخ‌کاری روی چوب و ام‌دی‌اف، باتوجه‌به بافت چوب و مته‌هایی که استفاده می‌شود نیازی به حالت چکشی نخواهید داشت؛ اما اگر دریلی برای کاربری عمومی خانگی و یا نصب می‌خواهید حتماً حالت چکشی را مدنظر قرار دهید.

دریل گیربکسی چیست؟

 گیربکس یکی از آپشن‌های دریل‌ها است که امکان کاهش سرعت و افزایش قدرت دریل را می‌دهد. گیربکس کارکردی شبیه به گیربکس خودرو دارد که با افزایش دور قدرت آن کاهش و با کاهش سرعت دریل قدرت (گشتاور) آن را افزایش می‌دهد.

 بنابراین حالت گیربکسی در دریل‌ها یک امکان مکانیکی هست. گیربکس معمولاً به‌صورت یک کلید دوحالته H و L به معنی Hight و Low نشان داده می‌شود که حالت H با سرعت بالاتر برای سوراخ‌کاری متریال‌های بنایی و چوب و حالت L برای سوراخ‌کاری فلزات سخت و یا باز و بستن پیچ مورداستفاده قرار می‌گیرد.

دریل پیچ گوشتی برقی چیست؟

دریل پیچ‌گوشتی برقی ظاهری بسیار شبیه به دریل‌های برقی دارد، از منبع برق برای نیرو گرفتن استفاده می‌کند و برای سوراخ‌کاری و پیچ بندی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این دریل سه امکان اضافی برای باز و بست پیچ به آن افزوده شده است.

دریل پیچ گوشتی برقی

 

 در دریل پیچ‌گوشتی برقی امکان چپ‌گرد / راست‌گرد (برای بستن و باز کردن پیچ‌ها)، امکان دیمر کردن سرعت (برای کنترل بهتر باز و بست پیچ‌ها) و امکان کنترل گشتاور گنجانده شده است.

 از امکانات کاربردی دریل پیچ‌گوشتی حالت انتخاب گشتاور است. این انتخاب امکان کنترل میزان سفت کردن پیچ‌ها را به کاربر می‌دهد.

 علاوه بر این در بیشتر دریل پیچ‌گوشتی‌ها، کلید انتخاب‌گر مکانیکی، انتخاب دور کند و دور تند گیربکس قرار داده شده است که برای کنترل بهتر دور می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. در این انتخاب گرد معمولاً از دور کند (Low) برای پیچ بندی و دور تند (High) برای دریل‌کاری استفاده می‌شود. در مدل‌هایی هم حالت سوم چکشی گنجانده شده است.

 از جمله نکاتی که می‌توان در انتخاب دریل پیچ‌گوشتی برقی به آن توجه داشت توان دستگاه، حداکثر قطر مته گیر سه‌نظام، سشتی گازی، ترکمتر یا امکان انتخاب گشتاور و کلید چپ‌گرد/ راست گرد ارگونومیک است.

 در نجاری و ام‌دی‌اف کاری و صنعت چوب باتوجه‌به وابسته بودن دریل پیچ گوشتی برقی به منبع برق نمی‌تواند به‌راحتی دریل پیچ گوشتی شارژی مورداستفاده قرار بگیرد؛ اما در خطوط و تولیدی که نصب و اسمبل در یک نقطه انجام می‌شود گزینه بهتری نسبت به مدل‌های شارژی است.

دریل و پیچ بند شارژی چیست؟

 انقلاب بزرگ در دریل‌های برقی با ورود باتری‌های شارژی به وقع پیوست. تکنولوژی باتری‌ها توانستند وابستگی دریل‌های برقی به منبع برق را قطع و کاربر را از دست‌وپاگیری کابل‌های برق رهایی بخشند.

 امروزه دریل‌های شارژی در بسیاری از کارگاه‌ها و حتی کاربری خانگی در حال جایگزینی با دریل‌های برقی هستند و این سرعت جایگزینی با ورود تکنولوژی جدید باتری‌ها و ابزار شارژی در حال تشدیدشدن است.

دریل و پیچ بند شارژی چیست؟

 دریل‌های شارژی همان کار دریل‌های برقی را اما این بار با منبع باتری قابل‌شارژ انجام می‌دهند. این دریل‌ها معمولاً دارای امکانات پیش‌فرضی چون چپ گرد / راست گرد، کنترل دور، ترکمتر، ترمز و… هستند و در بسیاری موارد با عنوان دریل و پیچ گوشتی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 دریل شارژی به دلیل راحتی در جابه‌جایی و پرتابل راحت بسیار موردتوجه کاربران قرار گرفته‌اند و معمولاً نسبت به انواع برقی کوچک‌تر و سبک‌تر ساخته می‌شوند.

 در بازار، دریل معمولاً به‌صورت دریل شارژی ساده ارائه نمی‌شود و با توجه به امکاناتی که در آن گنجانده می‌شود با نام دریل پیچ بند یا دریل پیچ گوشتی شناخته می‌شود. به دلیل همین کاربرد دوگانه این ابزار با نام دریل پیچ گوشتی شارژی یا دریل پیچ بند می‌شناسند.

 از نکاتی که می‌توان در دریل نجاری و پیچ بندهای شارژی مورد توجه قرار داد اندازه ولتاژ باتری (هر چقدر بیشتر باشد دستگاه قوی‌تر است)، اندازه عدد ولت آمپر ساعت (هر چه بیشتر باشد دستگاه شارژ بیشتری نگه می‌دارد) و ساختار موتور (استفاده از موتور دیسی یا براشلسی) آن است.

 برای کارهای نجاری یک دریل شارژی 12 ولت 5 یا 10 آمپر ساعت می‌تواند گزینه خوبی باشد. دریل شارژی مخصوصاً در نصب‌ها و اسمبل کمک بسیار بزرگی برای استاد کار است. اساتید پرکار معمولاً یک دریل شارژی برای سوراخ کاری و دریلی دیگر برای پیچ بندی استفاده می‌کنند تا سرعت کار برای تعویض مته و پیچ گوشتی کند نشود.

دریل ایمپکت شارژی چیست؟

 دریل ایمپکت یک ابزار بسیار کاربردی برای بازکردن و بستن پیچ است. در واقع این ابزار با وجود شباهت به دریل شارژی اما کاربردی اختصاصی برای پیچ‌ها دارد. این دریل همان قدر که برای پیچ‌ها مناسب است به همان نسبت برای سوراخ‌کاری مناسب نیست.

 ایمپکت (Impact) به معنای ضربه است و به‌خوبی مکانیزم این نوع دریل را نشان می‌دهد. در دریل‌های ایمپکت وقتی در پیچ بندی یا باز کردن پیچ به نیروی زیادی احتیاج باشد، این نیرو توسط ضربه‌هایی با نواخت بسیار بالا به سر پیچ اعمال می‌شود؛ مانند این است که آچار را به سر پیچ ببندیم و با چکش به انتهای آچار ضربه‌هایی کوچک و متوالی بزنیم. این ضربه‌ها محکم‌ترین پیچ‌ها را باز و بلندترین پیچ‌ها را وارد چوب می‌کند.

دریل ایمپکت شارژی

 دریل‌های ضربه‌ای شارژی هم مانند دریل پیچ بندهای شارژی معمولی در توان‌ها و ظرفیت‌های مختلفی تولید می‌شوند. بر خلاف دریل پیچ بند این دریل ترکمتر یا انتخاب‌گر گشتاور ندارد و حالت ضربه آن به‌محض احساس نیاز به نیروی بالاتر به‌صورت خودکار (مکانیکی است) وارد عمل می‌شود.

 دریل ایمپکت به‌صورت شارژی، برقی و بادی در بازار قابل‌تهیه است که هر یک مزایا و معایب خود را دارند.

 باوجوداینکه بسیاری از نیازهای یک نجار در پیچ بندی توسط دریل پیچ‌گوشتی‌ها برطرف می‌شود؛ اما این ابزار در پروژه‌هایی مانند ساخت آلاچیق و پرگولا، خانه‌های چوبی و سازه‌هایی که در آن‌ها از پیچ‌های بلند استفاده می‌شود می‌تواند بسیار مفید باشد و تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای در سرعت و دقت کار ایجاد کند.

دریل انگشتی چیست؟

دریل انگشتی واژه اشتباهی هست! چیزی که در بازار رایج هست فرز انگشتی هست. فرز انگشتی ابزاری با شکلی خاص و دور بالا برای برش یا ساب و تراش سنگ و چوب و فلز هست. این ابزار کاربری خاصی دارد که باتوجه‌به ساختمان دستگاه مورداستفاده قرار می‌گیرد. فرز انگشتی در رده میانی بین فرزهای مینیاتوری و فرزهای مشتی قرار دارد. قطر کولت آن بزرگ‌تر از فرز مینیاتوری و کوچک‌تر از فرزهای مشتی و اور فرزهاست.

دریل ایستاده یا ستونی چیست؟

 دریل ایستاده یا ستونی از دریل‌های کارگاهی و غیرقابل‌حمل است. این دریل دقت و قدرت بالایی در سوراخ کاری انواع سطوح چوبی و فلزی دارد.

 در دریل‌های ستونی قطعه کار روی صفحه ثابت شده و مته‌کاری از بالا روی قطعه کار انجام می‌شود. در انواع خاصی از دریل‌های ستونی امکان زاویه زنی در سوراخ کاری نیز وجود دارد.

 از برتری‌های دریل‌های ستونی دقت سوراخ کاری در عمق، سوراخ کاری بدون انحراف و تنظیم دقیق عمق سوراخ کاری است. در کارگاه‌های نجاری علاوه بر استفاده‌های معمول از دریل ستونی در خالی‌کردن جای لولا گازور بسیار استفاده می‌شود.

 در دریل ستونی می‌توان قدرت و سرعت گردش را هم با دیمر و یا جابه‌جایی تسمه روی فولی‌های بالای دستگاه انجام داد.

دریل برقی تخریبی یا دریل بتن کن چیست؟

 دو نوع از این انواع دریل‌ها قابل‌تهیه است؛ انواعی شامل قابلیت دریل کاری و تخریبی به‌صورت ترکیبی و انواعی دیگر فقط دارای قابلیت تخریب، بدون امکان دریل کاری هستند. هر دو نوع معمولاً به کیلو شناخته می‌شوند (مثلاً دریل تخریبی 4 کیلویی فلان برند).

 در نجاری کاربرد این دریل نجاری می‌تواند در نصب‌ها و یا تخریب‌های جزئی احتمالی دیوار، مورداستفاده قرار بگیرد. در تخریب‌های وسیع‌تر نیاز به تخریبی‌های برقی یا پنوماتیک و یا بنزینی خواهید داشت (در بازار این ابزار را به‌اصطلاح پیکور یا در مواردی هیلتی می‌شناسند) که خرید آن باصرفه نیست و معمولاً اجاره می‌شود. در موارد جزئی و نه‌چندان سنگین می‌توانید از دریل‌هایی که کاربرد دوگانه دریل و تخریبی دارند استفاده کنید.

دریل برقی تخریبی

 

 این دریل‌ها معمولاً بزرگ و سنگین هستند و برای کار چوب پیشنهاد نمی‌شود؛ اما باتوجه‌به گیربکس بسیار قوی و مکانیسم چکشی که دارند ابزاری مناسب برای سوراخ کاری دیوار و تخریب آن خواهند بود.

 اگر نصاب هستید و در پروژه‌های خارج از کارگاه فعالیت می‌کنید این دریل برقی را حتماً تهیه کنید.

دریل بادی (پنوماتیک) چیست؟

 دریل پنوماتیک ابزاری است که با هوای فشرده‌ای که توسط کمپرسور تولید می‌شود کار می‌کند. دریل پنوماتیک در مقایسه با انواع برقی کوچک‌تر، سبک‌تر، قدرتمندتر، ایمن‌تر و کم استهلاک تر هست؛ اما ضعف بزرگ آن وابستگی به فشار هوا و کمپرسوری هست که این فشار هوا را تولید کند.

 دریل‌های بادی برای خطوط تولید و ایستگاه‌های اسمبل، بسیار مناسب است، به دلیل عدم نیاز به برق برای محیط‌های گازی و با خطر اشتعال بسیار ایمن و مناسب است.

 اگر کمپرسور دارید سعی کنید روی میز کارتان علاوه بر میخکوب و منگنه کوب بادی ابزار دیگر بادی مانند دریل بادی، سنباده بادی و فرز بادی و… را هم داشته باشید.

سخن پایانی

 در این پست آیچوب تلاش کردیم انواع دریل که در نجاری و صنعت چوب کاربرد عمده‌ای دارد را معرفی کنیم. قطعاً دریل‌های دیگری چون دریل مگنت، دریل نمونه‌بردار، دریل سرکج و… نیز وجود دارد که در نجاری کاربردی نداشته و یا بسیار نادر است.

 لطفاً تجربیات خود از کاربردی انواع دریل را در دیدگاه‌های همین مطلب آیچوب به اشتراک بگذارید.

منبع: آیچوب

20 نظر در “راهنمای خرید انواع دریل گیربکسی، دریل شارژی و دریل سیمی در بازار ایران

 1. رهرا گفت:

  سلام دلر ستونی از چه برندی خرید کنم ممنون

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   در کامنت نمیتونیم برند خاصی رو معرفی کنم

 2. سعید گفت:

  سلام تفاوت قدرت دریل ستونی با موتور 550 واتی با یک دریل معمولی 810 واتی چگونه است؟اندازه الکتروموتور دریل ایستاده از دریل بیشتر است ولی دریل 810 وات و دریل ستونی 550 وات. حتی دریل ستونی 13 قدرتش 375 وات هست.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و یک مقایسه ای انجام بدید. مرسی

  1. آیچوب گفت:

   دریل ستونی پولی دارد که نوعی گیربکس است و به دلیل استفاده از موتور القایی گشتاور خوبی دارد
   توان را باید بررسی کنید که توان موتور است یا توان خروجی
   ایندو خیلی فرق دارند.

 3. مسعود گفت:

  با سپاس فراوان از ارائه و طبقه بندی مطالب ، در متن نوشته شده قسمت دریل شارژی ، میزان آمپر ساعت مناسب را ۵ تا ۱۰ آمپر ساعت نوشته شده ، ولی در برندها که نگاه میکنم ۱ تا ۲ آمپر ساعت هستند ، لطفا اگر توضیحی هست که بهتر متوجه بشم ،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. آیچوب گفت:

   سلام و سپاس
   صحیح می فرمایید در سری های جدید میلواکی و دیوالت چنین آمپر ساعتی تولید شده است اما به صورت معمول و متوسط در رنج 2 تا 5 آمپر ساعت می توان در بازار یافت

 4. فریدون گفت:

  سلام و مرسی از توضیحاتی که طبقه بندی شده بود و تا حد خوبی برای من رفع ابهام شد

 5. سارا گفت:

  سلام. مرسی از سایت خوب‌ آیچوب. میخواستم یه مینی‌فرز بخرم. بنظرتون دیمردار تهیه کنم یا بدون دیمر؟ و اینکه در مورد مینی‌فرز آیا مطلبی در سایت‌تون منتشر کردید؟ ممنون.

  1. آیچوب گفت:

   سلام سارا گرامی
   پیشنهاد می کنیم از دیمر دار استفاده کنید.
   در مورد مینی فرز هم هنوز مطلبی منتشر نکردیم.

 6. رضا گفت:

  دریل ستونی دقیق که شافتش اصلا لغزش نراشته باشه برا چوب چی بخرم؟میخوام در ادکلن چوبی بزنم

  1. آیچوب گفت:

   در بازار جستجو کنید
   هر چه گرانتر دقیق تر و قوی تر

 7. رضا گفت:

  سلام آی چوب عزیز
  اور فرز رونیکس دوکاره 7108 رونیکس به درد کارهای سبک و خانگی می خوره؟؟؟ و بعدش اینکه قالبلیت فرز مشتی هم داره؟
  خود شرکت رونیکس تو سایتش چیزی در مورد این مدل نداره!!!

  1. آیچوب گفت:

   سلام رضا
   رونیکس رو برای اورفرز پیشنهاد نمی کنیم

   1. رضا گفت:

    بی زحمت یه مدل قیمت ارزان برای کارگاه خانگی و کارهای کوچیک معرفی کنید،
    ممنون

    1. رضا گفت:

     سلام
     با عرض معذرت
     منظورم اور فرز بود.
     ممنون اگه معرفی کنید

 8. روح باران گفت:

  خوشا به حال آنان که میتوانند بخرند. واسه ما که خاطره شد.

 9. مسلم گفت:

  ابزار ***ط کلاه بردار هستند.

 10. وحید گفت:

  سلام
  سایت ابزار بلوط را برای خرید اینترتی تایید می فرمایید؟؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   هیچ تجربه ای از این سایت و خرید از آن نداریم

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )