آموزش, معرفی ابزار

آموزش ۰ تا ۱۰۰ ساخت سیم سیار + ساخت سه راهی برق

آموزش کامل ساخت کابل سیار خانگی و صنعتی

آموزش ساخت کابل سیار را در این آموزش آیچوب طوری یاد می گیرید که مثل یک حرفه ای و با در نظر کردن همه عوامل پیچیده فنی کابل سیار مناسب با کارتان را می سازید.

امکان نداره استاد کار باشید یا حتی کاربر خانگی ولی سیم یا کابل سیار نداشته باشید.

اما کابل چه سایزی باشه؟ چطور کابل های تقلبی رو تشخیص بدیم؟ ارتباط متراژ کابل با سایز اون چیه؟ کابلی که تو اهواز می سازیم با کابلی که در تهران می سازیم چرا باید فرق کنه؟! برای دستگاه های پر مصرف چه کابلی تهیه کنیم؟ اتصالات کابل رو چطور انجام بدیم؟ چطور از کدهای روی کابل تشخیص بدیم که به برای کابل سیار مناسب هست یا نه؟ و سوالات دیگری که در این آموزش به روشنی به اون جواب داده میشه.

 

سیم سیار یا کابل سیار برق چیست؟

خیلی از استفاده هایی که ما ازا ابزار برقی داریم در پروژه ها است و در پروژه ها هم دسترسی به پریز برق آسان نیست و ناچار به استفاده از کابل هایی برای انتقال برق به محلی هستیم که نیازمند استفاده از ابزاریم.

سیم سیار ابزاری برای انتقال طولانی‌تر و با نرمش بیشتر برق از پریز و یا منبع برق ثابت به ابزار یا مصرف کننده برق است. سیم سیار (کابل سیار) از یک کابل با متراژ مشخص و دو سر تشکیل شده است.

یک سر مجهز به دو شاخه (نری) یا هر نوع کانکتور دیگر برای اتصال به پریز یا فیوز و سر دیگر آن به یک یا چند پریز (مادگی) متصل است.

سیم یار یا کابل سیار؟!

واژه سیم سیار یک واژه رواج یافته بین عوام و متأسفانه اکثر متخصصین هست و از دیدگاه ایمنی نمی‌توان از سیم برای چنین کاری استفاده کرد. برای این منظور استفاده از کابل با طول، مقطع و کد استاندارد مناسب توصیه می‌شود.

چگونه سیم (کابل) سیار مناسب کارمان بسازیم؟

کابل سیار باید متناسب با کارمان و ابزارهای برقی که استفاده می‌کنیم محاسبه و ساخته شود؛ بنابراین ابتدا با توجه به نوع کارمان طول کابل را انتخاب می‌کنیم و سپس با توجه به مؤلفه‌های دیگر که در ادامه توضیح خواهیم داد کابل مناسب را انتخاب خواهیم کرد.

چه نوع و چه جنس از کابل برای ساخت کابل سیار مناسب است؟

کابل‌های برق (در ولتاژ پایین) در دو نوع کلی مفتولی و افشان تولید می‌شوند. در کابل‌های مفتولی از مفتول‌های مسی یا آلیاژی استفاده می‌شود و موارد استفاده آن به دلیل نداشتن نرمش فیزیکی خاص است.

این نوع کابل‌های مفتولی به همین دلیل برای کابل سیار برق که دائماً نیاز به جابجایی و انعطاف دارد توصیه نمی‌شود.

کابل‌های افشان اما به دلیل استفاده از سیم‌های مسی نازک تابیده شده با هم خاصیت انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارند و برای ساخت کابل سیار برق بسیار مناسب است.

در خرید کابل می‌توانید کدها و اعدادی را روی کابل‌ها ببینید که هرنیم متر یک بار روی کابل‌ها چاپ شده‌اند. می‌توان با خواندن کدهایی که روی کابل‌ها درج می‌شود به شیوه ساخت آن‌ها و استاندارهایی که در آن‌ها به کار برده شده است پی برد.

پیشنهاد آیچوب:

خرید ابزار برقی یا شارژی؟ کدام بهتر است؟

 

راهنمای علائم روی کابل

 

این مورد در مبحث کابل‌ها تخصصی هست و توضیح آن در این مطلب نمی‌گنجد اما به‌صورت خلاصه می‌توان گفت که برای کابل سیار برق می‌توانید از کابل‌هایی که با کد استاندارد NYY شروع می‌شوند استفاده کنید. در این کابل‌ها N نشان دهنده مغزی مسی و Y روکش و غلاف عایق PVC را نشان می‌دهد که برای ساخت کابل سیاری بسیار مناسب هستند.

مثلاً کابل NYY-J یک کابل مسی افشان با روکش و عایق PVC هماره با یک رشته سیم ارت (به رنگ سبز و زرد) است که قابلیت استفاده در محیط‌های خشک و مرطوب را با قابلیت انعطاف بالا را دارد.

و یا کابل با کد NYY-0 همین مشخصات را دارد اما بدون یک رشته سیم ارت. اعداد بعدی نیز سطح مقطع، تعداد رشته در کابل و بعضی استانداردهای دیگر را نشان می‌دهند.

توضیحات فارسی این علائم به وفور در اینترنت موجود است و با یک گوگل کردن ساده اطلاعات کامل آن را خواهید داشت.

البته تمام فروشگاه های صنعتی سیم و کابل انواع مناسب سیم سیار را دارند و معمولا نیار به اینقدر دقیق شدن ندارید.

 

مشخصات ظاهری یک کابل مناسب برای کابل سیار

با بررسی مشخصات ظاهری و انجام تست‌هایی ساده و کوتاه می‌شود تا حد زیادی به کیفیت کابل خریداری شده پی برد. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هموار و صاف بودن ظاهر کابل بدون موج و تورفتگی در لایه بیرونی کابل
 2.  وجود علامت و کدگذاری روی کابل بافاصله حداقل 550 میلی‌متر
 3. در مقطع برش کابل عایق باید کاملاً یکسان دور سیم‌ها قرار گرفته باشد
 4. عایق سیم‌ها باید به‌صورت یکسره و نه به‌صورت تکه‌تکه جدا شود
 5. ضخامت روکش کابل یا عایق سیم نباید از حد استاندارد کمتر یا بیشتر باشد
 6. مغزی رشته‌های سیم حتماً باید مس باشد. با توجه به گران شدن مس در بازار تولیدکنندگان زیادی اقدام به استفاده از رشته‌ها آلومینیومی روکش شده با مس کرده‌اند که خلاف استاندارد و بسیار خطرناک هست.

روش تشخیص کابل مس واقعی از تقلبی

آلومینیوم روکش شده با مس با توجه به گرانی مس و منفعت‌طلبی بسیاری از تولیدکنندگان در بازار زیاد شده است.

استفاده از این کابل‌ها به‌جای کابل مسی تمام معادلات محاسبه شده برای کابل را از بین می‌برد و خطر آتش‌سوزی یا از بین رفتن ابزار را بسیار افزایش خواهد داد.

برای تست این مورد دقت کنید که مغزی یا هادی مسی کابل باید کاملاً شفاف و درخشان باشد و هرگونه اکسید یا سیاه‌شدگی روی سیم‌ها نباید وجود داشته باشد. همچنین این هادی با چندین بار خم و راست شدن باید کاملاً انعطاف‌پذیر بوده و از رشته‌های هادی جدا نشوند.

روش مؤثر و بسیار ساده دیگر استفاده از شعله فندک است؛ قسمت هادی سیم را با حرارت فندک گرم کنید اگر پس از داغ شدن رنگ آن تغییر کرد و رشته‌های سیم حالت ترد و شکننده پیدا کردند مطمئن شوید که این سیم تقلبی بوده و روکش شده با مس هست.

پیشنهاد آیچوب:

آموزش عیب یابی و تعمیر دریل برقی

 

انتخاب تعداد سیم در کابل برای ساخت کابل سیار برق

روش تشخیص کابل مس واقعی از تقلبی

 

هر کابل از یک یا چند عدد سیم روکش شده تشکیل شده . توصیه می شود اگر از منبع تک فاز استفاده می کند از کابل سه رشته و اگر منبع سه فاز است از کابل دو زوج یا چهار رشته و یا پنج رشته ( درصورت نیاز به نول) استفاده کنید.

در هر دو حالت یکی از رشته ها به منظور استفاده از سیستم ارتینگ (به رنگ ترکیبی سبز و زرد) مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین برای تکفاز کابل سه رشته و برای سه فاز کابل پنج رشته انتخاب کنید.

در بسیاری از پروژه ها و حتی خانه ها سیم ارت و سیستم اتصال زمین وجود ندارد و شما می توانید از کابل دو رشته یا در اصطلاح تک زوج هم استفاده کنید.

 

چگونه طول مناسب کابل سیار را انتخاب کنیم؟

طول مناسب کابل سیار کاملاً وابسته به نوع کاربری استادکاراست. برای کارهای نجاری و نصب، کابل سیار با طول 6 تا 12 متر بسیار رایج و پرکاربرد است. نکته‌ای که در طول کابل باید مورد توجه قرار گیرد رابطه مستقیم طول کابل با افت ولتاژ است.

هر چه طول کابل بیشتر باشد افت ولتاژ انتهای کابل سیار برق بیشترمی شود.

توضیح علمی و مهندسی این مبحث در این نوشته نمی‌گنجد اما به‌عنوان مثال می‌توان گفت یک کابل 1.5*2 میلی‌متر مربع با هادی مسی که جریان 10 آمپر از آن عبور می‌کند (در دمای نرمال و در هوای آزاد) به ازای هر متر از طول کابل 0.29 ولت افت ولتاژ ایجاد می‌شود؛ یعنی اگر طول کابل 10 متر باشد شاهد افت ولتاژ تقریباً 3 ولتی در انتهای کابل سیار هستیم!

به بیانی ساده‌تر از اگر در پریز 220 ولت داشته باشیم (این عدد معمولاً بیشتر است) در انتهای کابل سیار 10 متری اگر مثلاً از یک فارسی بر با مصرف 10 آمپر استفاده کنیم، ولتاژی که به فارسی بر می‌رسد 217 ولت است.

عواملی چون گرمای محیط، تعداد سیم‌های درون کابل، جنس و چینش سیم‌های کابل و… روی این افت تأثیرگذار هست که برای متراژهای پایین می‌توان تا حدودی از این وارد صرف‌نظر کرد.

برای دوستانی که علاقه‌مند به این موضوع هستند مطالعه جدول زیر را پیشنهاد می‌کنم:

جدول میزان افت ولتاژ کابل برق

 

طبق این جدول هر چه طول کابل و جریان و دمای هوا بیشتر شود افت ولتاژ بیشتر و هر چه سطح مقطع سیم بالاتر باشد افت ولتاژ کمتر می‌شود.

چه نمره ای از کابل انتخاب کنیم؟ چگونه محاسبه کنیم؟

این یکی از اساسی‌ترین پرسش‌هایی هست که باید پاسخ گفت و به عوامل متعددی بستگی دارد.

به‌صورت خلاصه این سطح مقطع وابستگی مستقیمی به میزان جریانی دارد که از کابل عبور می‌کند. به عبارتی ساده‌تر وابسته هست به ابزار یا ابزارهایی که به کابل سیار متصل می‌کنید.

برای محاسبه فرض می کنیم که کابل سیار تنها یک پریز خروجی دارد یعنی تنها می‌تواند به یک ابزار متصل شود.
می‌توانیم توان (توان مصرفی و نه توان خروجی) یا جریان مصرفی هر ابزار را از روی پلاک مشخصات آن‌ها بخوانیم و هرکدام که توان با جریان بیشتری داشت را ملاک قرار دهیم

مثلاً اگر ده ابزار دارید و بیشترین جریان مصرفی نوشته شده روی پلاک ابزارها 15 آمپر هست، ملاک انتخاب را 15 آمپر قرار می‌دهیم.

اگر توان (توان مصرفی و نه توان خروجی) را ملاک قرار دهیم می‌توانیم با تقسیم عدد توان به 220 (در تک فاز) و در سه فاز با تقسیم عدد توان بر عدد 645 به مقدار جریان مصرفی هر ابزار رسید.

نکته: ممکن است در پلاک بعضی ابزارها توان را به واحد اسب بخار (HP) نشان دهند که می‌توانید برای تبدیل اسب بخار به وات، عدد اسب بخار را در 736 ضرب کنید.

مثلا 4 اسب بخار می شود 2944 وات که حاصل ضرب 4 در 736 است.

پس تا اینجا ما حداکثر جریانی که از کابل عبور می کند را به دست آوردیم.

نکته: ما فرض را بر یک خروجی بودن سیار گذاشتیم بنابراین اگر کابل سیار دو خروجی دارد این عدد دو برابر می‌شود. فرض را بر این قرار دهید که هم زمان از دو فارسی بر یا گرد بر مثلاً 10 آمپر استفاده می‌کنید؛ بنابراین جریان محاسبه شده معادل 20 آمپر می‌شود.

پیشنهاد آیچوب:

۴۴ ابزار نجاری که حتما باید در کارگاه خود داشته باشید!

 

حال با داشتن جریان می‌توانیم از جدول پایین سطح مقطع موردنیازمان را انتخاب کنیم:

جدول حداکثر جریان مجاز سیم

 

بنابراین طبق جدول بالا اگر ما از یک کابل با سیم‌هایی با قطر 2.5 میلی‌متر مربع استفاده کنیم این کابل می‌تواند 27 آمپر را بدون هیچ مشکلی از خود عبور دهد.

اما سه عامل دیگر در این محاسبه باید لحاظ شود.

تأثیر دمای محیط بر جریان کابل

دمای محیط تأثیر معکوسی روی میزان جریانی که از کابل می‌تواند بگذرد خواهد داشت. هر چه دما بیشتر باشد ظرفیت کابل برای عبور جریان کمتر می شود.

جدول تاثیر حرارت محیط روی جریان مجاز

طبق جدول بالا اگر جریان مجاز یک کابل مثلاً 30 آمپر در شرایط دمای اتاق (25 درجه) باشد؛ همین کابل در دمای 5+ درجه توانایی عبور جریان 20 درصد بیشتر یعنی 36 آمپر را خواهد داشت.

و بالعکس همین این کابل در دمای 65+ درجه کمتر از نصف (48 درصد) جریان مجاز تعیین شده را می‌تواند بدون آسیب رساندن و داغ کردن و آتش سوزی از  خود عبور دهد.

مثلا اگر از یک کابل در دمای 25 درجه می توانستیم جریان 10 آمپری بکشیم؛ از همین کابل در دمای 65 درجه کمتر از 5 آمپر می توانیم عبور دهیم و اگر همان 10 آمپر عبور کند قطعا کابل داغ می کند و می سوزد.

بنابراین وقتی در شرایط محیطی با دمای بالا مانند فضای بیرونی در تابستان قرار داریم امکان آتش‌سوزی و ذوب شدن کابل سیار برق بسیار بیشتر خواهد شد و کاربر باید نصف حالت معمول از کابل جریان کشی کند یا از کابل با سطح مقطع بالاتری استفاده کند.

و یا کابل هایی که در شرایط گرم آب و هوایی مثل جنوب ایرانی استفاده می کنید باید این مورد را حتما مورد توجه قرار دهید.

کابل سیار چند متری انتخاب کنیم؟

کمی بالاتر توضیح دادیم که هر چه طول کابل بیشتر باشد به ازای جریان کشی ثابت افت ولتاژ خروجی کابل م بیشتر می شود.

به جدول پایین دقت کنید ( از بزرگ بودن جدول نترسید، خیلی ساده هست)

جدول تاثیر طول کابل روی جریان سیم

طبق جدول بالا برای سطح مقاطع مختلف هر چه طول سیم یا کابل بیشتر باشد جریان کمتری می‌توانیم از کابل عبور دهیم.

مثلاً سیم 2.5 تا فاصله 10 متری امکان عبور دادن جریان 35 آمپر را دارد اما همین کابل با طول 150 متر تنها توانایی عبور دادن 8 آمپر را داراست و در صورت عبور جریانی بیش از این مقدار سیم داغ می کند.

بنابراین ایدئال‌ترین طول برای کابل سیاری تا 10 متر هست و برای طول های بیشتر یا باید مصرف کم باشد یا سایز سیم ( سطح مقطع) بزرگتر باشد

استفاده از این جدول سخت نیست.

مثلا من می خواهم یک مصرف کنند را در فاصله 200 متری تغذیه کنم و این مصرف کننده با تمام محاسباتی که انجام دادم ( جریان راه اندازی و نقطه کار و ..) 50 آمپر جریان مصرف می کند.

مراجعه می کنم به سطر اول که متراژ هست و عدد 200 را پیدا می کنم.

از ستون 200 به سمت پایین حرکت می کنم و دنبال جریان 50 یا کمی بیشتر می گردیم که در این ستون 50 بین 40 و 62 هست که 62 را انتخاب می کنیم.

به سمت چپ نگاه می کنیم و می بینیم که برای این متراژ و این جریان نمره سیم 25 میلی متر مربع مسی پیشنهاد داده.

البته باید در این انتخاب دمای محیط،سیستم کابل کشی ( زمینی،هوایی،روی سنی،کانال و ..) را هم دخیل کنیم که جای توضیح ندارد اینجا.

پیشنهاد آیچوب:

چگونه کارگاه نجاری خود را عایق صدا کنیم؟

تأثیر جنس هادی کابل بر جریان کابل

از عوامل مؤثر دیگر جنس هادی کابل سیار است. کابل‌های رایج بازار مغزی از جنس مس با مرغوبیت بالا دارند اما در مواردی مس آلیاژی، آلومینیوم و حتی آلومینیوم با روکش مس نیز استفاده می‌شود.

اگر از آلیاژهای آلومینیومی استفاده کنید که توصیه نمی‌کنیم تمام ظرفیت‌ها 40% کمتر می شود(تقریباً نصف).

مثلاً حداکثر جریان مجاز کابل دو رشته مقطع 2.5 مسی با طول 10 متر 37 آمپر باشد اگر به جای کابل مسی از آلومینیومی با همین مقطع 2.5 استفاده کنیم ظرفیت جریان کشی از کابل حدود 22 آمپر می شود.

 • پس کابلی که خرید می کنید باید مس باشد.

چگونه کابل سیار برق بسازیم؟

تاکنون قسمت اصلی فراهم کردن کابل سیاری برق یعنی انتخاب کابل مناسب را انجام داده‌ایم. حالا و در ادامه باید دو شاخه و پریز مناسب را انتخاب و نصب کنیم.

پس از کابل دو قطعه اساسی و مهم در ساخت کابل سیار برق قسمت پریز و دوشاخه آن است. با انتخاب پریز و دوشاخه صنعتی استاندارد می‌توانیم حداکثر کارایی را از سیم سیار داشته باشم.

دو شاخه کابل سیار برق

دو شاخه‌های کابل سیار برق در ابتدای کابل و برای اتصال به پریز استفاده می‌شود. این دو شاخه که به آن گلابی هم گفته می‌شود باید از نوع صنعتی با قابلیت تحمل جریان مناسب باشد.

دوشاخه صنعتی و سه شاخه سه فاز

 

از دیگر مواردی که می‌توان در این دوشاخه‌ها مورد توجه قرار داد ارت دار بودن آن و عدد IP آن است. در مدل‌های صنعتی بازار دو شاخه یا پریزهای مخصوص کابل سیار دارای مقاومت در برابر گرد و غبار و باران و پاشش آب هستند که می‌تواند در انتخاب مورد توجه قرار گیرد.

روی دو شاخه گاهی عدد عایی نوشته می شود ( مثلا 12 یا 16 ) که این عدد حداکثر جریانی هست که دوشاخه برایش طراحی شده که هنگام خرید به این مورد هم دقت کنید علاوه بر کیفت پریز و دوشاخه.

در مواردی پریزها دارای کلید خاموش و روشن هم هستند که در نمونه‌های صنعتی کمتر دیده شده است.

پریز کابل سیار برق

پریز هم توصیه می‌شود از نوع صنعتی با قابلیت تحمل جریان مناسب باشد. برای پریز مانند دوشاخه اکیداً توصیه می‌شود از نوع ارت دار و با مقاومت در برابر پاشش آب و باران انتخاب شود. پریزها در مدل‌های تک خانه، دو خانه و سه خانه در بازار موجود و قابل تهیه هست.

مقایسه پریز تک فاز و سه فاز

از نکات ریز اما مهم در آموزش ساخت کابل سیار، انتخاب پریز و دوشاخه کابل سیار توجه به قطعات داخلی آن است.

اگر این امکان فراهم بود دو شاخه و پریز را باز کنید و قطعات داخلی آن را مورد بررسی قرار دهید.

قطعات خوب صنعتی پیچ و محل اتصال بزرگ‌تری برای اتصال سیم دارند و مغزی آن‌ها از سرامیک ساخته شده است (سرامیک مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد).

اتصال سر سیم‌ها به دوشاخه و پریز

اگر کاربر کنجکاوی بوده باشید حتماً پی برده‌اید که بیشترین حرارت تولید شده در کابل‌های سیاری در قسمت اتصال دوشاخه و یا پریز ایجاد می‌شود.

به‌طور کلی هرجایی که اتصالی صورت گرفته باشد محل تلفات بیشتر و درنتیجه ایجاد حرارت بیشتر است ( اثر سوختگی روی پریز کولرهای گازی به همین دلیل هست).

این حرارت با جریانی که از سیم یا دوشاخه و پریز عبور می‌کند رابطه مجذور دارد به‌طوری‌که با دو برابر شدن جریان عبوری میزان حرارت تولید شده چهار برابر می‌شود.

بنابراین باید با ایجاد اتصالی محکم و دقیق کمترین میزان مقاومت را در محل‌های اتصال ایجاد کرد.

بهترین پیشنهاد در این مورد استفاده از سرسیم است. سر سیم‌ها را می‌توانید باقیمتی بسیار ناچیز خریده و با انبر به سر سیم ها متصل کنید.

استفاده از سر سیم برای انصال کابل به پریز

سر سیم‌ها را با توجه به نوع اتصال دوشاخه یا پریز یا سطح مقطع سیم‌ها می‌توانید در اشکال و اندازه‌های گوناگون خرید کنید؛ اما با توجه به نمونه‌های پریز و دوشاخه سیاری موجود در بازار سازگارترین گزینه سر سیم‌های سوزنی است.

پیشنهاد آیچوب:

بهترین راهکارها برای روشنایی کارگاه نجاری چیست؟

 

جمع کردن و باز کردن کابل سیار برق

پیچیده شدن کابل سیار به هم از مشکلات رایج این ابزار است و از نکات استفاده از کابل سیار مهارت جمع کردن آن است. روش‌های مختلفی برای جمع کردن کابل‌های سیاری وجود دارد.

آموزش ساخت کابل سیار

استفاده از کابل جمع کن یکی از روش‌های بهینه برای سازماندهی به کابل سیار برق خواهد بود.

نکات ایمنی استفاده از کابل سیار برق

 1. قبل از استفاده از کابل سیار برق تمام طول کابل و قسمت‌های دوشاخه و پریز آن را برای یافتن عیوب مکانیکی یا بریدگی معاینه کنید.

2. هنگام کشیدن کابل سیار به مسیری که کابل قرار می‌گیرد توجه کنید. کابل نباید در مسیر رفت‌وآمد یا در مسیری قرار گیرد که مانع از کار دیگران در کارگاه شود.

3. از قرار دادن کابل سیار در مسیرهایی که موجب پارگی یا آسیب دیدگی آن می‌شود خودداری کنید.

4. تا حد امکان کابل سیار برق را در مسیر سایه و دور از آفتاب قرار دهید.

5. با توجه به‌اندازه جریان مصرفی پاور یا پریزی که از آن برق می‌گیرید را انتخاب کنید.

6. سیم هیچ‌گاه جایگزین مناسبی برای کابل در ساخت کابل سیار برق نیست.

7. در ارتفاع حتماً کابل را از یک یا دو نقطه مهار کنید.

8. در برشکاری، جوشکاری، لوله کشی گرم و… مراقب سوختن یا بریده شدن کابل باشید.

9. ابزار محیط کارگاه را به منبع برق ثابت (کلید فیوز، کنتاکتور، کلید، پریز و…) متصل کنید و تا حد امکان از کابل سیاری استفاده نکنید.

10. روکش کابل سیار ضدضربه نیست و در کشیدن کابل سیار این نکته را مدنظر قرار دهید.

11. درصورتی‌که به همه طول کابل احتیاج ندارید آن را کاملاً باز نکنید.

12. به‌منظور جلوگیری از برق گرفتگی حتماً از مداری استفاده کنید که دارای فیوز نشتی جریان باشد.

13. می‌توانید با قرار دادن یک LED سیگنال 220 ولت روی دو شاخه نشانگر وضعیت برق درست کنید.

14. پیشنهاد می‌شود بعد از دو شاخه کابل سیار یک عدد فیوز نشتی با قاب مخصوص با مدار سری گردد.

15. پس از هر استفاده کابل را پس از جدا کردن از منبع برق و قبل از جمع کردن کابل تمیز کنید.

16. در صورت احساس بوی سوختگی در دوشاخه یا پریز حتماً برق را قطع و مورد را بررسی کنید.

سخن پایانی

در این نوشته آیچوب سعی کردیم بدون دخالت دادن نکات تخصصی بخشی از نکات ساخت یک سیم سیار که بسیار ساده به نظر می‌رسید را آموزش دهیم.

درنهایت شما می‌توانید با استفاده از یک کابل استاندارد 2 در 2.5 با طول 10 متر و استفاده از اتصال درست و دوشاخه و پریز صنعتی یک کابل سیار مطمئن برای کارهای نجاری و پروژه‌های نصب بسازید.

نکات ایمنی استفاده از کابل سیار برق را حتماً رعایت کنید تا استفاده‌ای ایمن و سلامت داشته باشد.

 

منبع: آیچوب

3 نظر در “آموزش ۰ تا ۱۰۰ ساخت سیم سیار + ساخت سه راهی برق

 1. اسی گفت:

  برای ماینر 15 آمپر چه نوع سیم سیار انتخاب کنیم که خطر آتش سوزی نداشته باشد و حداکثر طول ان چند متر باشد که افت ولتاژ نداشته باشیم

  1. آیچوب گفت:

   همه چیز را در مقاله به ساده ترین حالت ممکن با جدول و نمودار توضیح دادیم
   زحمت خواندن و تفکر به خودتان دهید.

 2. پولاد گفت:

  سپاس مفید بود سپاس.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )