اره, ایمنی کار با چوب و تجهیزات و ایزارهای صنعت چوب, معرفی ابزار

دلایل پس زدن چوب در زمان برش با اره چیست؟

پس زدن چوب در هنگام برش چوب با فارسی‌بر یا اره میزی و دیگر اره های برقی یکی از مشکلاتی هست که شاید به عنوان یک فعال در صنعت چوب با آن مواجه شده باشید. در زمان کار با ابزار نجاری گاهی مشکلاتی به وجود می‌آید. این مشکلات می‌تواند باعث بروز آسیب به ابزار و یا استاد کار شود. در این نوشته به بررسی یکی از مشکلات کار با اره های برقی و به خصوص اره فارسی‌بر خواهیم پرداخت. دستگاهی که در کارگاه‌های نجاری بسیار زیاد از آن استفاده می‌شود و ممکن است در زمان کار با این دستگاه اتفاقاتی رخ دهد که جواب چرایی آن برای شما نامشخص باشد!

 

 

یکی از دوستان کلیپی برای ما ارسال کرد و از ما خواست این کلیپ را در کانال تلگرام آیچوب برای علاقه‌مندان به ابزار و صنعت چوب منتشر کنیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا این ویدئو چند ثانیه‌ای را تماشا کنید و پس از آن ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 

 

در ابتدا هدف از انتشار این کلیپ تأکید بر استفاده از تجهیزات ایمنی در زمان کار با فارسی‌بر بود؛ اما نکته جالبی در این ویدئو نظر ما را به خود جلب کرد. دقیقاً اتفاقی که در این کلیپ رخ داده بود در ماه‌های گذشته چندین بار برای ما هم پیش آمده بود.

کلیپ را بررسی کردیم و متوجه شدیم این مشکلی مشترک بین فارسی‌برهای کشویی است. پس بر آن شدیم که مطلبی در این زمینه منتشر کنیم تا از بروز اتفاقات این چنینی برای دیگر علاقه‌مندان به صنعت چوب و نجاری جلوگیری کنیم. همان‌طور که در کلیپ مشاهده کردید، تیغه فارسی‌بر در یک لحظه به چوب گیر کرد و نیروی زیادی که تیغه در اثر چرخش داشت، چوب را به‌شدت به بیرون پرت کرد و فشار زیادی را به سمت بالا ایجاد کرد. دوست عزیز ما بسیار خوش شانس بود که آسیبی به ایشان وارد نشد و چوب از کنار بدن ایشان عبور کرد. ولی اگر در حد چند سانتیمتر چوب به سمت بدن حرکت می‌کرد ممکن بود حادثه‌ای سهمگین رخ دهد.

 

 

در زمان کار با هر ابزاری استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب است. عینک، دستکش، ماسک و گوشی تجهیزاتی است که در زمان کار با فارسی‌بر باید از آن‌ها استفاده کنید.

نکته جالب اینجاست که این نوع از حوادث معمولاً در فارسی‌برهای کشویی (اسلایدی) اتفاق می‌افتد. اگر کمی در کلیپ دقت بیشتری نمایید متوجه خواهید شد که در زمان پس زدن چوب، ریل بالایی فارسی‌بر حرکت می‌کند. دلیل گیر کردن تیغه به قطعه، دقیقاً آزاد بودن ریل بالایی است.

پس زدن چوب,پس زدن فارسی بر,مشکل در کار با فارسی بر,مشکل در برش فارسی بر,پس زدن چوب در برش با فارسی بر,خرابی فارسی بر,فارسی بر نجاری,

 

دلایل پس زدن قطعه کار یا KICK BACK چیست؟

 

آزاد بودن قطعه کار در زمان برش

یکی از مواردی که در زمان برش با فارسی‌بر یا هر دستگاه برش دیگری باید در نظر داشته باشید، نگه داشتن درست قطعه کار بر روی صفحه و گونیا فارسی‌بر است. قطعه کار باید کاملاً به کف میز برش و گونیا فارسی‌بر چسبیده باشد هیچ فضای خالی بین آن‌ها و چوب باقی نماند.

 

 

کوچک بودن قطعه کار

گاهی وقت‌ها قطعه کار به حدی کوچک است که امکان نگه داشتن درست آن با دست وجود ندارد. به همین دلیل باید با استفاده از یک قطعه چوب یا گیره کمکی فارسی‌بر، چوب را بر روی صفحه نگه داشت. ترجیحاً از برش قطعات کوچک پرهیز کنید و مراقب دستانتان باشید.

 

 

قطعه کار رو خوب نگه دارید!

تکان نخوردن قطعه کار در زمان برش مانع از پس زدن قطعه کار می‌شود. تیغه با سرعت بسیار بالا در حال چرخش است و در زمان برش به چوب فشار زیادی وارد می‌کند. تیغه تمایل دارد قطعه کار را به سمت بالا بکشد؛ اما شما باید با دستتان قطعه کار را به پایین (کف صفحه) و جلو (گونیا) هل دهید.

 

 

سرعت پایین در زمان برش

اگر دور موتور به حد استاندارد نرسد و یا اینکه در زمان برش دستگاه را زودتر از زمان اتمام برش خاموش کنید، این احتمال وجود دارد که چوب به تیغه گیر کند و قطعه از جای خود خارج شود.

 

 

استفاده از گیره کمکی

اگر به هر دلیل (کوچک یا سنگین بودن قطعه کار) نمی‌توانید چوب را در جای خودش نگه دارید، از گیره کمکی که به همراه بیشتر فارسی‌برها وجود دارد استفاده کنید.

 

 

گرد بودن قطعه کار و چرخش چوب

در پروفیل‌های مربع، مستطیل و مثلت (هر پروفیلی که ضلع دارد) امکان ثابت نگه داشتن و اتکا چوب به صفحه یا گونیا فارسی‌بر را خواهید داشت؛ اما اگر قرار باشد یک چوب گرد مانند دسته بیل را برش دهید، احتمالاً با مشکل روبرو خواهید شد. حتماً در زمان برش چوب‌های گرد با دست یا گیره قطعه کار را در جای خود نگه دارید.

 

 

تیز نبودن تیغه

اگر تیغه دستگاه تیز نباشد، امکان باربرداری درست وجود ندارد. در این حالت احتمال پس زدن قطعه کار یا گیرکردن تیغه در داخل چوب وجود دارد.

 

 

ریل ها را قفل کنید

نکته اول اینکه در صورتی که نیاز به استفاده از حالت کشویی در فارسی‌بر های کشویی ندارید، بهتر است ریل بالا و پایین فارسی‌بر را قفل نمایید. این مورد یکی از مهم ترین راهکار ها برای جلوگیری از کیک بک در فارسی‌بر است.

 

با این که فارسی‌بر به نسبت به ابزارهای مانند رنده میزی اره فلکه و فرز میزی ابزاری کم خطر به‌حساب می‌آید؛ اما همین ابزار کم خطر هم در جای خود می‌توانند خطرناک جلوه کنند. در زمان برش چوب‌های با تراکم بالا باید بسیار مراقب باشید هر چقدر تراکم چوب بیشتر شود امکان درگیر شدن تیغه با چوب بیشتر خواهد شد. با رعایت یک نکته بسیار ساده می‌توانید از بروز حوادثی جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

 

اگر شما تجربه‌ای برای افزایش ایمنی در زمان کار با فارسی‌بر دارید، لطفاً در قسمت دیدگاه‌های همین مطلب نظر خود را ارسال نمایید. برای همه شما عزیزان آرزوی سلامتی دارد.

 

گردآوری و تنظیم: www.ichoob.ir

26 نظر در “دلایل پس زدن چوب در زمان برش با اره چیست؟

 1. میرزاخانی گفت:

  .سلام
  مشغول بریدن چوب با فارسی بر بودم که ناگهان از تیغه جرقه های آتش بلند شد
  متاسفانه تیغه به یک پیچ که درون چوب بود برخورد کرد ؛ اما ظاهرا مشکلی پیش نیامد و چند تا چوب دیگر به راحتی بریدم و دستگاه را خاموش کردم
  ؛ الان چه اتفاقی برای تیغه افتاده ؛ نیازی به تعویض تیغه میباشد

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست گرامی
   خیر مشکل زیادی به وجود نمیاد
   اگر تعداد این اتفاق زیاد باشه و یا اینکه پیچ خیلی ضخیم باشه، حتما تیغه خراب میشه
   در حد یک پیچ زیاد اذیت کننده نیست.
   اگر دیدید تیغه خوب برش نمیده، حتما به فکر تیز کردن دوباره باشید.

 2. رامین فارسی گفت:

  با سلام .
  به عنوان یک مدرس کارگاه چوب مواردی که در هنگام کار با فارسی بر توسط دانشجویان اعمال نمی شود را خدمتتان عرض خواهم کرد.
  1- قبل از رسیدن کامل دور دستگاخه به حداکثر خود ، تیغه را به چوب وصل کردن .
  2- روشن کردن دستگاه زمانی که تیغه بر روی دستگاه قرار دارد .
  3- نچسباندن قطعه کار به قید و گونیا پشت دستگاه .
  4- عدم مهار چوب توسط دست یا گیره نگهدارنده دستگاه .
  5- عدم دقت د هنگام برش
  6 – عبور دست مخالف از خط برش تیغه که صدمات جبران ناپزیری را میتواند به همراه داشته باشد.

  1. آیچوب گفت:

   سلام جناب فارسی عزیز
   سپاس از مشارکت شما

 3. عباس گفت:

  سلام من یک اره نتابد اصل المان خریدم برای برش قطعات پلاستیکی با تیغه دنده ریز مخصوص ولی بعضی وقتها قطعه رو پس میزنه و گاهی موجب حادثه میشه میشه راهنمایی کنید
  ممنون

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   دقیقا چه اره ای مد نظر شماست؟

 4. محمدحسین گفت:

  دستگاه من مارک APN هست.میخواستم بپرسم این مارک دستگاهش کیفیت ساختش چطوره؟

  1. آیچوب گفت:

   کیفیت این دستگاه در حد متوسط هست. برای کاری که قراره انجام بدید، خوبه.

   1. محمدحسین گفت:

    ممنون از راهنماییتون.
    موفق و سلامت باشید

 5. محمدحسین گفت:

  سلام
  من تا چه قطر چوبی رو میتونم با فارسی بر ببرم
  میخوام شاخه درخت رو برش بدم
  آیا شاخه تا قطر ۱۰سانت رو بخوام برش بدم فارسی بر مشکلی براش پیش نمیاد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد حسین
   در فارسی بر های معمول که در بازار هست تا ۱۴ سانتی متر رو میتونید برش بدید، با تیغه ۳۰۵ میلیمتر
   خیر مشکلی پیش نمیاد
   البته بهتره تیغه مخصوص چوب ببندید.

   1. محمدحسین گفت:

    ممنون از پاسخگویی شما
    دستگاه نیاز به سرویس کردن داره؟
    من باد داخلش میگیرم معمولا بعد از هربار استفاده.همین کار کافیه یا مثلا روغن کاری یا چیزی دیگه ای هم میخواد؟

    1. آیچوب گفت:

     خواهش می کنم
     ما هم با استفاده از بادپاش خاک رو از دستگاه پاک می کنیم. همین کار کفایت می کنه و نیاز نیست روغن کاری کاری کنید.

 6. اشکان گفت:

  برای من هم پیش آمد طوری که تا کتفم ضربه وارد شد
  نتیجه گرفتم حتما از گیره ها دستگاه استفاده کنم

 7. کابینت واعظ گفت:

  قطعه کار را در هر شرایطی محکم نگه دارید . زمان بریدن تنه های تاب دار و چوبهای نمدار احتمال گیر کردن زیاد است . زمانی تنه را روی کفی فارسی بر میگذارید طوری باشد که اگر چوب بشکل کمان است قسمت کمان آن سمت بالا باشد . اگر لازم باشد قطعه را ابتدا با اره فلکه یا عمودبر اصلاح کنید تا درست در کفی فارسی بر قرار بگیرد .

 8. Sara.p گفت:

  سلام
  میشه یکم درباره تکیه گاه توضیح بدید ..
  من متوجه نشدم

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   منظور از تکیه گاه، گونیای فارسی بر هست. چوب باید به خوبی به گونیا چسبیده باشه.

 9. علی‌رضا گفت:

  یک دلیل دیگه که می‌تونه در پس زدن قطعه در دستگاه‌های فارسی بر موثر باشه اینه که در قطعه های کوچک محکم گرفتن و چسباندن به بغل دستگاه است که اگر محکم گرفته نشه قطعه به سمت داخل دستگاه کشیده میشه و باعث لگد زدن و پرت کردن قطعه بشه در ضمن همه نظرات دوستان هم درست است

 10. امیر غفرانی گفت:

  این مشکل دلایل متعددی داره یه بخش مربوط به خود دستگاه هست،تو اره های کشویی بدلیل اینکه تیغه جای حرکت داره این مشکل بیشتر پیش میاد همچنین ممکنه قسمت پشتی صفحه دستگاه تراز و هم سطح نباشن.بخش دیگه مربوط میشه به چوب ،ممکنه چوب صاف نباشه و خوب روی صفحه فارسی بر نشینه و موقع برش جابجا بشه اما به نظرم مهم ترین دلیل جنس چوب هست بعضی چوب ها اصطلاحا زور دار هستن و به محض برش دفرمه میشن و این زور باعث قفل شدن تیغه و پس زدن کار میشه برای کم شدن پس زدن چوب بهتر هست تو فارسی بر های کشویی یکجا برش انجام نشه و تو چند مرحله برش عمقی انجام بشه تا فشار کمتری رو تیغه و دستگاه وارد بشه همچنین بهتره از گیره فارسی برای نگه داشتن قطعات چوب استفاده بشه

 11. عباس گفت:

  در مورد پس زدن چوب با اره فارسی بر تجربه خودم را مینویسم شاید برای دوستان مفید باشد
  یکی از دلایل اصلی این اتفاق صاف نبودن چوب است .چوب بطور طبیعی دارای پیچها و کجی هایی
  هست که گاها خیلی مشخص و واضح نیست و چون هنگام برش با دست به چوب فشار وارد میشود
  برای جلوگیری از تکان خوردن چوب .و همین فشار در یک لحظه در زمان برش باعث جمع شدن و تنگ
  شدن شیار بوجود امده توسط تیغه میگردد و تیغه را در گیر میکند و اتفاق پس زدن رخ می دهد
  تجربه شخصی خودم اینه که مطابق با اندازه چوبی که قرار است برش بخورد یک تخته با اندازه
  مربعی مثلا ۳در ۳ یا ۵ در ۵ یا بیشتر را یک شیار مثلثی هفت مانند درست کرده و چوب را داخل
  قسمت هفتی شکل قرار میدهم و سر چوب که قرار است برش بخورد کاملا ازاد است و تماسی با
  هیچ قسمتی ندارد و موقع برش هم تحت هیچ فشاری قرار نمیگیرد .امیدوارم مفید باشه

  1. آیچوب گفت:

   سپاس از شما عباس عزیز

  2. mik گفت:

   سلام.نظر دوست عزیز در رابطه با قرار دادن تکیه گاه درست است چون در برش آلومینیم و چوب این اتفاق میفته برا اینکه گونیا دو طرفه داره.ولی در برش آهن که گونیا یکطرفه هست نیمه برش خورده ازاد رو میز میفته و جای برش جم نمیشه.در پروفیلبر ولی در اره سری بر با گونیا دو طرفه مشکل جم شدگی برش و به زبون ما قلاب کردن هست.

   1. Iran_ghanvat گفت:

    درود بر جناب خرمی و بقیه دوستان ایچوب .سپاس از شما که اینچنین در جهت آگاه سازی از خطرات احتمالی تلاش میکنن . روی پیجم از برش چوب با فارسی بر ویدیویی گذاشتم از خودم موقع بریدن چوب درخت . تگتون میکنم ببینید . چند نکته قبل از برش توی کار وجود داره امیدوارم مفید واقع بشه .

    1. آیچوب گفت:

     سلام جناب قنوات عزیز
     بله ویدئو رو دیدیم. بسیار عالی و مفید بود. به زودی در همین مورد مطلبی منتشر می کنیم.

 12. بهنام گفت:

  یک دلیل دیگر اینه که تا دور دستگاه به حداکثر نرسیده نباید درگیر قطعه کرد چون در دور کم احتمال گیر کردن تیغه زیاده، در فارسی بر ها و اره ها و برخی دستگاه ها چون میزان دور مهمترین مساله در ایمنی است، لذا برای آنها دیمر استفاده نکردن ، ولی عمل کرد ترمز الکترونیکی در برخی موارد همانند دیمر خواهد بود، لذا در قطع و وصلی حین کار باید به دور کامل برسد تا تیغه گیر نکند.
  با سپاس

 13. پاسارگاد گفت:

  خیلی عالی بوداین نوشته . چند بار این اتفاق برام پی اومده و چوب با شدت به دست و انگشتم برخورد کرده بود.امیدوارم همیه موقع استفاده از فارسی بر این آموزش یادم باشد

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )