ابزارهای اندازه‌گیری, معرفی ابزار

کامل ترین راهنمای خرید متر نواری(نجاری و آهنگری)

بررسی انواع متر و کاربرد آن ها

 متر نجاری به‌عنوان یک ابزار اندازه گیری و اندازه گذاری خصوصیات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. خرید متر نجاری باید با دقت ویژه‌ای انجام شود. دیگر دوران آن گذشته است که به فروشگاه ابزار یراق مراجعه کنید و هر متری که فروشنده جلوی رویتان گذاشت، خرید کنید. یک نجار را با متر در دستش و مداد روی گوشش می‌شود شناخت.

 اهمیت متر نجاری خوب بر هیچ نجاری پوشیده نیست و به‌عنوان یک نجار خوب باید به دنبال یک متر نجاری خوب باکیفیت و استاندارد باشید. در این نوشته تجارب خود از یک متر نجاری استاندارد را با شما در میان می‌گذاریم. با ما در ادامه همراه باشید.

بررسی انواع متر مورد استفاده در صنعت

متر در مدل های مختلفی به بازار عرضه می شود. شما می توانید با توجه به نوع نیاز خود متر مناسب را انتخاب کنید. از نمونه متر های موجود در بازار می توان موارد زیر اشاره کرد:

۱. متر تاشو

۲. متر لیزری

۳. متر خیاطی

۴. متر نواری آهنگری

۵. متر نواری نجاری

و… اشاره کرد.

هر یک از این متر ها قابلیت ها و کاربرد های مخصوص به خود را دارند.

در صنعت چوب با توجه به اهمیت اندازه گیری و اندازه گذاری مرتب و همیشه از متر استفاده می شود. انتخاب درست متر نجاری یا متر آهنگری به کاربری استاندارد و راحت آن هم کمک می کند.

دو نوع متر در صنعت کاربرد فراوانی دارد و این متر ها در دسته متر های قابل حمل و جیبی به شمار می روند. این متر ها تفاوت بسیار کمی نسبت به هم دارند و شما با توجه به طول معمول اندازه گیری و اندازه گذاری آن را انتخاب خواهید کرد.

 

طول مناسب متر نجاری چیست؟

 نکته اولی که در زمان انتخاب متر نجاری باید به آن توجه داشته باشید، طول متر هست. معمولاً مترها در اندازه‌های ۱.۵، ۳، ۵، ۷ و ۱۰ متری تولید می‌شود. شما می‌توانید بر اساس نوع کارتان اقدام به خرید یک یا چند متر کنید. اجازه دهید کمی بیشتر توضیح دهیم.

 سبک کار شما در انتخاب نوع متر بسیار تأثیرگذار است. اگر نصاب پارکت، نمای ساختمان، آلاچیق و پرگولا و … باشید، حتماً برای این پروژه‌ها از متر نجاری به طول ۷ متر استفاده کنید. مطمئن باشید کار با مترهای ۵ متری و سه متری برای شمایی که سازه‌های بزرگ و حجیم می‌سازید، کمی سخت خواهد بود.

 اگر یک نجار کابینت ساز هستید، احتمالاً متر ۵ متری هم برای شما کفایت خواهد کرد و نیازی به مترهای ۷ متری ندارید.

 اگر سازنده سازه‌های کوچک و تزئینی هستید، نیاز به حمل و نگهداری مترهای ۵ متری نیست. یک متر با طول نوار ۳ متر هم مناسب کار شماست و راحت‌تر با آن کار می‌کنید.

 پس نکته‌ی مهم در زمان انتخاب طول نوار برای متر این هست که باید به سبک کار خود و سازه‌هایی که می‌سازید دقت داشته باشید. هر چه طول نوار متر بیشتر باشد، حجم و وزن آن هم بیشتر می‌شود.

تماشای آنلاین ویدئو بررسی انواع متر و کاربرد آن ها

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

پیشنهاد ما برای خرید متر نجاری چیست؟

ما پیشنهاد می‌کنیم با توجه به قیمت ارزان متر، ۳ عدد متر خریداری کنید. از متر ۷ متری برای اندازه گیری بیرون از کارگاه و در محل پروژه استفاده کنید. متر با نوار ۵ متری هم برای اندازه گیری و اندازه گذاری الوارهای چوبی بلند مناسب است. برای اندازه گیری‌های داخل کشو، داخل باکس، پایه‌ها، طبقه‌ها و … می‌توانید از مدل ۳ متری استفاده کنید.

هرچه متر کوچک‌تر باشد، در دست راحت‌تر جا می‌شود، راحت‌تر بازو بسته می‌شود، سبک‌تر است و راحت‌تر می‌شود با آن عملیات اندازه گیری و اندازه گذاری را انجام داد. در مجموع کار با مترهای کوچک و نقلی لذت‌بخش‌تر است.

 

خصوصیات زبانه متر نجاری چیست؟

 

خصوصیات متر نجاری

 

این مورد بسیار مهم است. درواقع تشخیص متر نجاری از متر آهنگری، در همین بخش است و شما باید در زمان انتخاب متر نجاری به همین موضوع با اهمیت دقت ویژه‌ای داشته باشید. زبانه متر نجاری و زبانه متر آهنگری یک تفاوت اصلی دارند.

 

متر مغناطیسی آهنگری

 

متر آهنگری

 

در زبانه متر آهنگری یا متر مغناطیسی دو برآمدگی دایره‌ای وجود دارد که آهنربایی هستند. از این برآمدگی‌ها در آهنگری برای چسبیدن موقتی زبانه متر به فلز استفاده می‌شود و عملیات اندازه گیری و اندازه گذاری را راحت‌تر می‌کند.

این متر برای افرادی مناسب است که با فلزات کار می کنند. با استفاده از آهنرباهای قدرتمندی که در قسمت زبانه وجود دارد، امکان اتصال موقت متر به بدنه پروفیل و ورق های فلزی را خواهید داشت.

این متر هم مانند سایر مدل ها در طول های مختلف به بازار عرضه می شود.

 

متر نجاری

متر استاندارد نجاری این برآمدگی را ندارد و به‌جای آن یک شیار در قسمت زبانه وجود دارد که محل قرارگیری متر بر روی میخ است.

یکی از کاربردهای شیار روی زبانه متر این هست که می‌توانید در زمان اندازه گیری، میخ یا پیچ را به چوب متصل کنید و برای اندازه گیری راحت، تاج میخ یا پیچ را در داخل شیار زیانه قرار دهید و در هر مسیری که دوست دارید متر را حرکت دهید.

در روش دیگر می‌توانید میخ را در مرکز صفحه چوبی بکوبانید و زبانه متر را بر روی تاج قرار دهید و یک دایره دقیق که در مرکز آن میخ وجود دارد بکشید. ده‌ها ایده برای استفاده از این بخش وجود دارد که بر حسب نیاز می‌توانید از این قابلیت بهره بگیرید.

 

نوار متر نجاری خوب چگونه باید باشد؟

یکی دیگر از بخش‌های هر متر نواری، نوار آن است. یکی از خصوصیت‌های نوار متر نواری این هست که نباید به‌سادگی بشکند و یا اینکه اعداد روی آن پاک شود. البته سنجش این موضوع کمی سخت هست و باید به نظرات افرادی که از یک برند خاص استفاده کرده‌اند، استناد کنیم.

 

خرید متر نجاری

 

در بازار ایران هم دنیایی متر چینی و وارداتی بی‌کیفیت و با کیفیت وجود دارد و تشخیص این موضوع کمی سخت هست؛ اما می‌توان موارد دیگر را در لیست انتظارات خودمان قرار دهیم.

اول اینکه اعداد درج شده روی متر نجاری باید سانتی‌متر باشد. متأسفانه برخی واردکننده‌ها فقط وارد می‌کنند و برایشان مهم نیست که متر به اینچ طراحی شده یا سانتی‌متر… البته خوشبختانه بیشتر مترها از یک‌طرف اینچ هستند و از طرف دیگر سانتی‌متر؛ اما شما باید به دنبال مترهایی باشید که از دو طرف سانتی متر هستند.

در زمان اندازه گذاری و حتی اندازه گیری اینکه هر دو طرف سانتی‌متر باشد بسیار مهم است. با توجه به اینکه در نجاری یک میلی‌متر هم تأثیر زیادی در کیفیت کار دارد، همین مورد می‌تواند موجب اندازه گیری نادرست و خرابی کار شود.

پس حتماً و حتماً و حتماً از مترهایی که از دو طرف سانتی‌متر هستند استفاده کنید. تأکید می‌کنیم که شما به اینچ نیازی ندارید و تمام دستگاه‌ها و اندازه گیری ها و اندازه گذاری ها به سانتی‌متر هستند.

ایستایی نوار متر هم یکی دیگر از مواردی هست که اگر به‌عنوان یک مؤلفه تأثیرگذار باید به آن توجه داشته باشید. یکی از تست های ساده و من آوردی این است که متر را در زاویه ۴۵ درجه نگه دارید و نوار متر را به‌آرامی باز کنید تا زمانی که متر خم شود و به پایین آویزان گردد. هر متری دیرتر خم شد، نوار پایدارتری دارد و استفاده از آن راحت‌تر هست.

البته باید به این موضوع توجه داشت که هرچه عرض نوار متر بیشتر باشد، ایستایی بیشتری خواهد داشت.

حتی شرکت‌های بزرگ مانند میلواکی هم از این قابلیت به‌عنوان یک مزیت فروش یاد می‌کنند. البته به‌طور کلی نوارهایی که پهنای بیشتر دارند، استقامت و پایداری بیشتری دارند. اینجاست که اگر شرکتی بتواند با حفظ وزن به کیفیت کار بیفزاید، کار بزرگی انجام داده است.

نکته‌ی دیگری که در مورد نوار متر می‌توانیم اشاره کنیم، رنگ نوار است. معمولاً نوار متر در دو رنگ زرد و سفید تولید می‌شود. به نظر می‌رسد رنگ زرد متر خوانایی بیشتری دارد.

 

روش قفل شدن نوار متر

 

بهترین روش قفل شدن نوار متر چیست؟

یکی دیگر از مواردی که در زمان خرید متر باید به آن توجه داشته باشید، سیستم قفل کن نوار است. با توجه به اینکه یک فنر مدام نوار متر را به داخل محفظه می‌کشد، تولید کننده‌ها یک اهرم به شصتی برای نگه‌داشتن موقت با دائم متر قرار می‌دهند. این بخش در زیر، بالا یا کناره‌های بدنه متر قرار دارد و با استفاده از آن می‌توان متر را در نقطه مورد نظر نگه داشت.

حال سؤال اینجاست که کدام یک از روش‌های قفل کن متر بهتر هستند و می‌تواند تجربه بهتری را برای شما رقم بزند؟!

پاسخ سریع این هست که کاملاً به شما و تجربه‌ای که از کار با مترهای مختلف دارد. پاسخ با تأمل این هست که طبق پرسش‌هایی که ما از دوستان مختلف داشتیم، شصتی زیر متر و قفل کن از بالا کار با متر را راحت‌تر می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از شصتی زیرین نوار را موقتی ثابت نگه دارید و برای قفل کردن نوار از قفل کن بالای متر استفاده کنید.

این مورد را به شما می‌سپاریم.

 

ارگونومی یک متر خوب باید چگونه باشد؟

ارگونومی خوب امروز نقل‌ونبات معرفی هر مجلس معرفی محصولی شده است و هر تولیدکننده‌ای باید به هر طریقی از جمله ((دارای ارگونومی مناسب!)) استفاده کند. بیشتر مترهای موجود در بازار یک شکل و قیافه را دارند و تفاوت چندانی بین آن‌ها وجود ندارد. تا وقتی متر را در دست نگیرید، نمی‌توانید تصور چندانی از راحتی در دست گرفتن آن داشته باشید.

یکی از خوش دست‌ترین مترهایی که ما در این مدت از آن استفاده کردیم، متر جیانت بود که در آیچوب توضیحات آن را می‌توانید مطالعه کنید. اینکه وقتی متر را در دستتان می‌گیرید راحت باشید و هیچ زائدگی و تیزی در دستان خود احساس نکنید کافی است. این مورد هم کاملاً به شخص شما بستگی دارد و زیاد وارد جزئیات نمی‌شویم.

 

امکانات اضافی متر نجاری

گیره نگه‌دارنده متر به لباس و بند حامل دو امکانات جانبی همه مترهای نجاری هستند؛ اما برخی مترها امکانات جانبی بیشتری دارند که در نوع خود جذاب هستند. برخی مترها دارای مداد‌ تیز کن هستند. برخی مترها یک صفحه یادداشت سفید رنگ در کنار بدنه دارند که امکان نوشتن اعداد بر روی آن‌ها را دارید و بعد می‌توانید این اعداد را پاک کنید.

البته احتمالاً همه ما ترجیح می‌دهید که به‌جای داشتن امکانات جانبی عجیب و غریب، یک متر باکیفیت و دقیق داشته باشیم.

سپاس از اینکه تا پایان این نوشته همراه ما بودید، لطفاً اگر شما هم برای خصوصیات یک متر خوب دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع: آیچوب

 

12 نظر در “کامل ترین راهنمای خرید متر نواری(نجاری و آهنگری)

 1. خراسان رضوی گفت:

  سلام کسی میدونه کارخانه سازنده متر کجاست آدرس بده قطعات تامین کنیم چون پول زیاد میدیم ولی آش کم می‌خوریم

 2. طاها گفت:

  سلام
  واقعا از شما متشکرم
  تنها سایتی که در زمینه ی آموزش نجاری غیر از آموزش و کمک به مخاطبین هدف خاص دیگه ای را دنبال نمیکنه سایت شماست, عالی و سپاسگزارم.
  امیدوارم از این کارتون تو زندگی خیر و برکت فراوانی ببینید.

  1. آیچوب گفت:

   سپاس از لطف و محبت شما طاها عزیز

 3. امین گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  دو سوال داشتم از اساتید
  ۱. مترهایی که فنر کشسانی خودش رو از دست میده رو نمیشه تعمیر کرد؟ اگه میشه به چه صورته؟ بسیار خوبه اگه بتونید در این زمینه پستی بذارید که راهگشا باشه.
  ۲. با فرض اینکه نمیشه براش کاری کرد یا خرابی به گونه ای باشه که نمیشه باهاش کاری کرد اونوقت چه راه هایی به ذهنتون میرسه برای استفاده های دیگه از متر؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام امین گرامی
   سلامت باشید
   در بیشتر موارد می تونید تعمیر کنید؛ اما به دلیل قیمت پایین متر ها کمتر کسی این کار رو انجام میده
   در نوشته های آینده تلاش می کنیم ایده هایی برای استفاده از متر خراب معرفی کنیم.

  2. علی گفت:

   سلام ، ما متر رو بروی میز کار میچسبانیم (شیار میزنیم و متر را داخلش قرار میدیم)
   اینطوری ، میز کار یک خط کش هم میشود.

 4. قاسم گفت:

  درود لطفا متر خوب که توی ایران موجود باشه معرفی کنید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما قاسم عزیز
   استنلی در بازار ایران موجود هست.

   1. قاسم گفت:

    استاد ادرس یا تلفن دارید از فروشگاهایی که همچین برندی دارن معرفی کنید

    1. آیچوب گفت:

     سلام قاسم عزیز
     کافیه سرچ کنید. فروشگاه های خوبی در این زمینه فعالیت دارند.

 5. هادی گفت:

  با عرض سلام خدمت ایچوب خوب ـ بنده طی این چند سال هر ویدیو از youtubeدیدم تقریبا تماما امریکا یی بودن مشاهده کردم که اساتید از ench استفاده میکنند دلیل این کار چیه . با تشکر و سپاس

  1. آیچوب گفت:

   سلام هادی
   یونیت یا واحد آن ها inch هست و میلی متر در اونجا کاربردی مانند اینچ برای ما دارد
   البته خودشان هم تاکید می کنند که کار با واحد میلی متر راحت تر هست

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )