آموزش, پرداخت‌, رنگ‌کاری

آموزش نقاشی با قلم مو | نقاشی با قلم مو بدون رد!

آموزش کار با قلم مو

  آموزش کار با قلم‌مو یکی از مهم‌ترین مواردی است که به‌عنوان یک رنگ‌کار به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. شما حتی اگر از بهترین رنگ‌های بازار استفاده کنید، باز هم نیاز به حرفه‌ای بودن در کار با قلم‌مو دارید.

قلم مو یکی از ابزارهای مورداستفاده در رنگ‌کاری ساختمان و رنگ‌کاری چوب است. در این مطلب به نکاتی در مورد آموزش استفاده از قلم‌مو برای رنگ‌آمیزی خواهیم پرداخت.

اینکه بدانید چطور از قلم‌مو استفاده و نگهداری کنید، نقاشی بهتری انجام خواهید داد. در ادامه نوشته با ما همراه باشید.

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش رنگ چوب و ام دی اف از ۰ تا ۱۰۰

 

چه زمانی از قلم مو رنگ کاری استفاده می شود؟

 هنگامی که وسایل رنگ‌پاشی مانند پیستوله و پمپ باد در دسترس نیست.

 برای اولین رنگ آستر روی چوب می‌توان از قلم‌مو رنگ‌کاری استفاده کرد

 هنگامی که دو یا چند رنگ مختلف روی‌هم زده شده است.

 در مواقعی که استفاده از پیستوله به‌تنهایی مؤثر نیست، مثلاً هنگام رنگ‌آمیزی بخش‌های باریک یا زاویه‌دار

 

پرداخت قلم مو را فراموش نکنید!

قلم‌موهایی که نو هستند بلافاصله قابل‌استفاده نیستند؛ بنابراین باید در ابتدا پرداخت شوند. بدین معنی که موهایی که کنده شده و گردوغبار باید از داخل قلم‌مو بیرون بیایند برای این منظور قلم‌مو را محکم به سطح خشک و تمییزی کشیده سپس آن را تکانده تا گردوغبار و موهای جداشدهٔ آن بریزد.

 

آموزش کار با قلم مو

 

آموزش رنگ آمیزی با قلمو

 ۱- باتوجه‌به اینکه از حجم کل قسمت مویی قلم مو، فقط ۳/۱ آن مو ۳/۲ بقیه‌اش را هوا اشغال نموده، لازم است که به هنگام شروع رنگ‌آمیزی با قلم مو، قلم را چند نوبت در رنگ فروبرده و سپس به لبه ظرف کشید. بدین ترتیب تمام موها به‌خوبی با رنگ آغشته شده و هوای بین آن‌ها خارج می‌شود.

 ۲-برای برداشتن رنگ از قوطی لازم نیست تمام موی قلم را در رنگ فرو کنید، بلکه اگر تقریباً ۳/۱ ارتفاع موی قلم را در رنگ فرو نمایند کفایت خواهد کرد. این امر باعث می‌شود دسته قلم به هنگام کار در قسمت‌های عمودی یا سقف کمتر آلوده شود و رنگ از دسته قلم مو چکه نکند.

 ۳-قلم آغشته به رنگ را ابتدا در یک‌جهت بر روی سطح موردنظر کشیده و سپس در جهت متقاطع با جهت قبلی آن را پخش می‌کنند. بهتر است شروع هر قسمت از بالابه‌پایین و خاتمه آن نیز از بالابه‌پایین باشد. بدین طریق از شره کردن رنگ به مقدار قابل توجهی کاسته می‌شود.

 ۴- رنگ آمیزی استر و رنگ دست اول را با فشار نسبتاً بیشتری انجام می‌دهند، زیرا پر کردن خلل‌وفرج سطح رنگ آمیزی شونده (حتی بتونه شده) به عهده‌ی این دو لایه است.

رنگ دست دوم و رنگ رویه را قدری ملایم‌تر می‌زنند زیرا کار پوشش صاف و نمای زیبا بخشیدن به سطح به عهده این دو لایه است.

پیشنهاد آیچوب: آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر

از بین بردن رد قلم مو

علل ماندن رد قلم مو برای سطح رنگ آمیزی شده چیست؟

  ۱- غلظت زیاد رنگ مصرفی

  ۲- دمای رنگ مصرفی نسبت به محیط کار و شیء رنگ‌آمیزی شونده کمتر باشد. (رنگ در محل سردی قرار داشته و قبل از متعادل شدن دمای آن با دمای محیط کار به مصرف رسیده است) دمای شیء رنگ‌آمیزی شونده نسبت به محیط و رنگ مصرفی کمتر باشد (شیئی در محیط سردی بوده و پس از انتقال به محیط رنگ‌آمیزی قبل از متعادل شدن دمای محیط کار بلافاصله رنگ‌آمیزی شده است).

  ۴- رنگ مصرفی و شیئی رنگ‌آمیزی شونده دمای مناسب داشته‌اند؛ ولی به محیط سرد انتقال‌داده‌شده و بلافاصله رنگ‌آمیزی انجام‌گرفته است.

  ۵- قلم‌موی به‌کاررفته دارای کیفیت مطلوب و مناسب با رنگ مصرفی نبوده

از بین بردن رد قلمو رنگ اکریلیک

 ازبین‌بردن رد قلم مو یکی از نکات مهم در آموزش رنگ آمیزی درب و پنجره و روش صحیح رنگ‌زدن دیوار با قلم است. در ادامه دلایل ماندن رد قلم مو پس از پایان رنگ آمیزی با قلم مو را برایتان آورده‌ایم. برای ازبین‌بردن رد قلم مو باید به این نکات توجه کنید:

 غلظت بالای رنگ است و باید با استفاده از حلال رنگ، غلظت آن را کاهش دهید. این حلال باتوجه‌به نوع رنگ ممکن است آب یا بنزین یا تینر فوری یا تینر روغنی باشد.

 پایین‌بودن کیفیت قلم به‌کاررفته در نقاشی با قلم مو هم یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. همیشه تلاش کنید از قلم مو باکیفیت استفاده کنید تا به نتیجه بهتری دست پیدا کنید.

 هم‌دما نبودن رنگ، محیط کار و سطح موردنظر برای رنگ آمیزی را فراموش نکنید. بهترین دما برای اجرای رنگ از ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است.

آموزش تمیز کردن قلم مو

 

تمیز کردن قلم مو بعد از رنگ آمیزی

 ۱- پس از اتمام کار قلم را به سطح تمیز و خشکی نظیر روزنامه یا مقوا کشیده تا رنگ اضافی مانده در آن زدوده شود سپس فوراً با حلال مناسب مانند تینر، بنزین یا آب شستشو داده شود.

 ۲- بهتر است قلم‌موی شسته شده را در محلول تمیز حلال رنگ موردنظر طوری آویزان کنند که قسمت عمدهٔ موی قلم در آن قرار گیرد. این کار به نرم ماندن قلم کمک به سزایی خواهد کرد.

پاسخ به پرسش های شما

 ۱. علت ماندن رد قلم‌مو رنگ چیست؟

 غلظت بالای رنگ یکی از مهم‌ترین دلایل ماندن رد قلم‌مو در زمان اجرای رنگ است. همچنین کیفیت قلم‌مو هم نقش بسزایی در کیفیت اجرای رنگ با قلم مو دارد.

به دمای محیط و دمای رنگ هم باید توجه داشت. بهترین دما برای اجرای رنگ بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است.

 ۲. چگونه قلم مو رنگ را تمیز کنیم؟

 در مرحله اول قلم مو را به یک صفحه کاغذ یا پارچه بمالید تا رنگ‌های اضافی پاک شود. در مرحله بعد با استفاده از حلال رنگ اجرا شده، قلم مو را خوب بشویید.

سپس قلم‌موی شسته شده را در محلول تمیز حلال رنگ موردنظر طوری آویزان کنند که قسمت عمدهٔ موی قلم در آن قرار گیرد.

 

پیشنهاد آیچوب: آیا رنگ روغنی مناسب رنگ کردن چوب است؟ بررسی مزایا و معایب

 

منبع: آیچوب

59 نظر در “آموزش نقاشی با قلم مو | نقاشی با قلم مو بدون رد!

 1. 09157724110 گفت:

  سلام خسته نباشید،من ی کمد دیواری چوب خام دارم میشه اول شاپان بزنم بعد روغن جلا؟ نیاز ب بتونه و سمباده هم هست؟مستاجرم و نمیخوام خیییلی هزینه کنم…

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   اگر دنبال دردسر نیستید از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید
   همچنین می تونید آموزش ((سیلر و کیلر)) رو هم تماشا کنید

 2. روزبه جعفرزاده گفت:

  سلام و درود. من یک ساز تومبا دارم و میخوام رنگش کنم. میخواستم بدونم با قلم میشه رنگش کرد؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما روزبه عزیز
   در نظر دارید از چه رنگی استفاده کنید؟

 3. نادر گفت:

  ممنون از زحماتتون. جعبه منبت شده گردو را اول روغن زیتون بعد روغن گیاهی مخصوص زدم. اما کار کدر و مات وکمی زبر هست چی پیشنهاد میکنید؟
  اگر بخوام روی روغن از سیلر و کیلر استفاده کنم مشکلی پیش نمیاد؟
  روغن برزک براق میکنه کار را؟ میخوام کمی براق تر باشه

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   زیر کار روغن های دو جزیی گیاهی باید چوب خام باشد
   روی کار روغن خورده نمی توانید سیلر اجرا کنید
   روغن بزرگ براق نمی کند

 4. هانا گفت:

  سلام من یه میز قهوه ای ام دی اف دارم روش رنگ سفید فوری زدم با غلطک ولی همین که یه دست زدم غلطک خشک شد و دیگه رنگ نتونستم بزنم با قلمو رنگ بزنم چیکار کنم ردش نیافته ممنونم میشم توضیح بدین و اینکه نمیشه این رنگ و با غلطک زد

 5. نادیا گفت:

  سلام خوبین میشه رنگ روغن رو روی اکرولیک زد ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام نادیا
   بله

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )