آموزش, پرداخت‌, رنگ‌کاری

آموزش نقاشی با قلم مو | نقاشی با قلم مو بدون رد!

آموزش کار با قلم مو

  آموزش کار با قلم‌مو یکی از مهم‌ترین مواردی است که به‌عنوان یک رنگ‌کار به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. شما حتی اگر از بهترین رنگ‌های بازار استفاده کنید، باز هم نیاز به حرفه‌ای بودن در کار با قلم‌مو دارید.

قلم مو یکی از ابزارهای مورداستفاده در رنگ‌کاری ساختمان و رنگ‌کاری چوب است. در این مطلب به نکاتی در مورد آموزش استفاده از قلم‌مو برای رنگ‌آمیزی خواهیم پرداخت.

اینکه بدانید چطور از قلم‌مو استفاده و نگهداری کنید، نقاشی بهتری انجام خواهید داد. در ادامه نوشته با ما همراه باشید.

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش رنگ چوب و ام دی اف از ۰ تا ۱۰۰

 

چه زمانی از قلم مو رنگ کاری استفاده می شود؟

 هنگامی که وسایل رنگ‌پاشی مانند پیستوله و پمپ باد در دسترس نیست.

 برای اولین رنگ آستر روی چوب می‌توان از قلم‌مو رنگ‌کاری استفاده کرد

 هنگامی که دو یا چند رنگ مختلف روی‌هم زده شده است.

 در مواقعی که استفاده از پیستوله به‌تنهایی مؤثر نیست، مثلاً هنگام رنگ‌آمیزی بخش‌های باریک یا زاویه‌دار

 

پرداخت قلم مو را فراموش نکنید!

قلم‌موهایی که نو هستند بلافاصله قابل‌استفاده نیستند؛ بنابراین باید در ابتدا پرداخت شوند. بدین معنی که موهایی که کنده شده و گردوغبار باید از داخل قلم‌مو بیرون بیایند برای این منظور قلم‌مو را محکم به سطح خشک و تمییزی کشیده سپس آن را تکانده تا گردوغبار و موهای جداشدهٔ آن بریزد.

 

آموزش کار با قلم مو

 

آموزش رنگ آمیزی با قلمو

 ۱- باتوجه‌به اینکه از حجم کل قسمت مویی قلم مو، فقط ۳/۱ آن مو ۳/۲ بقیه‌اش را هوا اشغال نموده، لازم است که به هنگام شروع رنگ‌آمیزی با قلم مو، قلم را چند نوبت در رنگ فروبرده و سپس به لبه ظرف کشید. بدین ترتیب تمام موها به‌خوبی با رنگ آغشته شده و هوای بین آن‌ها خارج می‌شود.

 ۲-برای برداشتن رنگ از قوطی لازم نیست تمام موی قلم را در رنگ فرو کنید، بلکه اگر تقریباً ۳/۱ ارتفاع موی قلم را در رنگ فرو نمایند کفایت خواهد کرد. این امر باعث می‌شود دسته قلم به هنگام کار در قسمت‌های عمودی یا سقف کمتر آلوده شود و رنگ از دسته قلم مو چکه نکند.

 ۳-قلم آغشته به رنگ را ابتدا در یک‌جهت بر روی سطح موردنظر کشیده و سپس در جهت متقاطع با جهت قبلی آن را پخش می‌کنند. بهتر است شروع هر قسمت از بالابه‌پایین و خاتمه آن نیز از بالابه‌پایین باشد. بدین طریق از شره کردن رنگ به مقدار قابل توجهی کاسته می‌شود.

 ۴- رنگ آمیزی استر و رنگ دست اول را با فشار نسبتاً بیشتری انجام می‌دهند، زیرا پر کردن خلل‌وفرج سطح رنگ آمیزی شونده (حتی بتونه شده) به عهده‌ی این دو لایه است.

رنگ دست دوم و رنگ رویه را قدری ملایم‌تر می‌زنند زیرا کار پوشش صاف و نمای زیبا بخشیدن به سطح به عهده این دو لایه است.

پیشنهاد آیچوب: آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر

از بین بردن رد قلم مو

علل ماندن رد قلم مو برای سطح رنگ آمیزی شده چیست؟

  ۱- غلظت زیاد رنگ مصرفی

  ۲- دمای رنگ مصرفی نسبت به محیط کار و شیء رنگ‌آمیزی شونده کمتر باشد. (رنگ در محل سردی قرار داشته و قبل از متعادل شدن دمای آن با دمای محیط کار به مصرف رسیده است) دمای شیء رنگ‌آمیزی شونده نسبت به محیط و رنگ مصرفی کمتر باشد (شیئی در محیط سردی بوده و پس از انتقال به محیط رنگ‌آمیزی قبل از متعادل شدن دمای محیط کار بلافاصله رنگ‌آمیزی شده است).

  ۴- رنگ مصرفی و شیئی رنگ‌آمیزی شونده دمای مناسب داشته‌اند؛ ولی به محیط سرد انتقال‌داده‌شده و بلافاصله رنگ‌آمیزی انجام‌گرفته است.

  ۵- قلم‌موی به‌کاررفته دارای کیفیت مطلوب و مناسب با رنگ مصرفی نبوده

از بین بردن رد قلمو رنگ اکریلیک

 ازبین‌بردن رد قلم مو یکی از نکات مهم در آموزش رنگ آمیزی درب و پنجره و روش صحیح رنگ‌زدن دیوار با قلم است. در ادامه دلایل ماندن رد قلم مو پس از پایان رنگ آمیزی با قلم مو را برایتان آورده‌ایم. برای ازبین‌بردن رد قلم مو باید به این نکات توجه کنید:

 غلظت بالای رنگ است و باید با استفاده از حلال رنگ، غلظت آن را کاهش دهید. این حلال باتوجه‌به نوع رنگ ممکن است آب یا بنزین یا تینر فوری یا تینر روغنی باشد.

 پایین‌بودن کیفیت قلم به‌کاررفته در نقاشی با قلم مو هم یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. همیشه تلاش کنید از قلم مو باکیفیت استفاده کنید تا به نتیجه بهتری دست پیدا کنید.

 هم‌دما نبودن رنگ، محیط کار و سطح موردنظر برای رنگ آمیزی را فراموش نکنید. بهترین دما برای اجرای رنگ از ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است.

آموزش تمیز کردن قلم مو

 

تمیز کردن قلم مو بعد از رنگ آمیزی

 ۱- پس از اتمام کار قلم را به سطح تمیز و خشکی نظیر روزنامه یا مقوا کشیده تا رنگ اضافی مانده در آن زدوده شود سپس فوراً با حلال مناسب مانند تینر، بنزین یا آب شستشو داده شود.

 ۲- بهتر است قلم‌موی شسته شده را در محلول تمیز حلال رنگ موردنظر طوری آویزان کنند که قسمت عمدهٔ موی قلم در آن قرار گیرد. این کار به نرم ماندن قلم کمک به سزایی خواهد کرد.

پاسخ به پرسش های شما

 ۱. علت ماندن رد قلم‌مو رنگ چیست؟

 غلظت بالای رنگ یکی از مهم‌ترین دلایل ماندن رد قلم‌مو در زمان اجرای رنگ است. همچنین کیفیت قلم‌مو هم نقش بسزایی در کیفیت اجرای رنگ با قلم مو دارد.

به دمای محیط و دمای رنگ هم باید توجه داشت. بهترین دما برای اجرای رنگ بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است.

 ۲. چگونه قلم مو رنگ را تمیز کنیم؟

 در مرحله اول قلم مو را به یک صفحه کاغذ یا پارچه بمالید تا رنگ‌های اضافی پاک شود. در مرحله بعد با استفاده از حلال رنگ اجرا شده، قلم مو را خوب بشویید.

سپس قلم‌موی شسته شده را در محلول تمیز حلال رنگ موردنظر طوری آویزان کنند که قسمت عمدهٔ موی قلم در آن قرار گیرد.

 

پیشنهاد آیچوب: آیا رنگ روغنی مناسب رنگ کردن چوب است؟ بررسی مزایا و معایب

 

منبع: آیچوب

59 نظر در “آموزش نقاشی با قلم مو | نقاشی با قلم مو بدون رد!

 1. ایدا گفت:

  سلام من پشت تلویزیونمون مهمونمون کلا خط خطی کرده الان من رنگ خریدم میخوام کلا پشتشو یک دست رنگ بزنم ولی نمیدونم چجوری و با چی رنگ بزنم قلمو بهتره یا چیزی میشه راهنمایی کنید چجوری بدون اینکه مشخص باشه کاره دسته رنگ بزنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   رنگ پلاستیک بخرید با غلطک اجرا کنید
   قبل از کار هم اگر نیاز هست بتونه کنید با گچ کناف و کیسه
   رنگ زمینه دیوار رو هم باید هم رنگ با رنگ زمینه بسازید اگر قبلا رنگ ساختنی روی اون اجرا شده

 2. مهد گفت:

  سلام .من با خمیر چینی روی سطح چوبی برجسته کار کردم و بعد از رنک امیزی کل سطح چوب رو با شاپون پوشوندم.الان میخام سطح تابلو رو براق کنم با روغن جلا.میخاستم ببینم چجوری باید از روغن جلا استفاده کنم ؟و اینکه جای قلمو هم نندازه و اینکه مواد برای خمیر ضرری نداره؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما مهدیه گرامی
   با توجه به اینکه تا به حال به این روش رنگ کاری انجام ندادم، هیچ اطلاعی ندارم. معمولا روغن جلا باعث خرابی رنگ زیرین نمیشه. تاثیرش روی مواد خمیری هم نمیدونم. برای اینکه اثر مخربش کمتر باشه، پیشنهاد می کنیم از پیستوله استفاده کنید.

 3. احمد گفت:

  عالی و کاربردی. ممنونم

 4. مینا گفت:

  با سلام
  من یک استند لوازم آرایشی با چوب ساختم و با رنگ جوهری رنگ زدم. حالا میخوام رویش کیلر بزنم ولی راه درستش رو نمیدونم. با قلمو نمیتونم درست بزنم و برخی جاها ضخیمتر زده میشه و چون کار تقریبا ظریف هست و شیار و … داره کار برای منی که تجربه ندارم سخت شده. اگر نکته ای به نظرتون میرسه که ممکنه کمک کنه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. و اینکه برای کیلر چه نوع قلمویی مناسب هست. با تشکر.

  1. آیچوب گفت:

   سلام مینا گرامی
   روش استاندارد استفاده از پیستوله و اجرای رنگ هست. اگر پیستوله در دسترس ندارید، پیشنهاد ما استفاده از روغن های گیاهی مخصوص چوب است. مطالب پیشنهادی برای مشکل شما:

   آموزش اجرای رنگ سیلر، کیلر، نیم پلی استر

   روغن گیاهی مخصوص چوب چیست؟

 5. رها گفت:

  من برای طرح مورد نظرمو بخوام روی درب اتاق پیاده کنم باید از چه جنس رنگی استفاده کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام رها
   چه طرحی مد نظر شماست؟

 6. روح اله گفت:

  باسلام و آرزوی موفقیت
  در یک کلیپ آموزشی برای رنگ آمیزی گلدان از جنس پلی استر ، کارشناس از پودرهای رنگی ، تینر و کیلر براق ( بصورت مایع ) نام بردند. به نظر شما برای این کار کیلر مخصوص اتومبیل بوده یا نه ؟
  میخواستم لطف بفرمایید و من رو راهنمایی کنید . اگر پیشنهاد بهتری دارید ، ممنون میشم .

  1. آیچوب گفت:

   @روح اله,
   سلام
   اگر در فضای باز قرار بود از گلدان استفاده بشه ، به احتمال قوی کیلر خودرویی بوده.
   در مجموع کیلر خودرویی گزینه ی بهتری هست.

 7. رضا گفت:

  سلام
  ضمنا ما براي بالا رفتن كيفيت كار رنگ اتومبيل تهيه كرده ايم. آيا براي اين كار مناسب هست؟

  1. آیچوب گفت:

   @رضا,

   سلام دوست عزیز
   رنگ اتومبیلی مطمئنا گزینه ی مناسبی برای این کار هستند.
   اگر با قلمو رنگ کاری کنید ، مصرف و پرتی رنگ کمتری خواهید داشت.
   اما با پیستوله کیفیت رنگ کاری بهتری خواهید داشت.
   پمپ برقی رو پیشنهاد نمیکنم ، بهتره از پمپ بادی استفاده کنید. بنا به دلایلی که قبلا در کامنت ها مطرح شد.
   پیروز و شادکام باشید.

 8. رضا گفت:

  سلام
  ممنون از وبسايت خوب و كاربرديتان.
  ما مي خواهيم نبش هاي دور يك استخر (50 عدد) را رنگ آميزي كنيم. پمپ برقي براي رنگ آميزي در دسترس هست اما ما هيچ گونه تجربه اي در اين زمينه نداريم. تصميم گرفتيم كه چون قبلا زياد آهن آلات رنگ آميزي كرده ايم با قلمو رنگ آميزي كنيم. چون علاوه بر اين، نبش ها داراي زاويه در قسمت بالا هستند و به نظر با قلمو هر چند زمان زيادي لازم هست، كار خوب از آب در مي آيد. نظر شما چيست؟

 9. آیچوب گفت:

  فایزه
  با سلام _یه مقدار رنگ روغنی ونگه یا قهوه ای تیره از رنگ فروشی بگیرید و با یه قلم موی کوچک لکه گیری کنید موفق باشید

 10. فاءزه گفت:

  منظورم اینکه اگر کلا از رنگ کردن مجدد منصرف بشم،راهی هست ک هم لکه گیری بشه، هم رنگ فعلی رو تقویت کنه تا زودی پوست نشه و طوری باشه ک جدید و تازه به نظر بیاد رنگش؟ مثلا با چیزی لکه گیری بشه و بعد روش نیم پلی استر زده بشه؟

 11. فاءزه گفت:

  خیلی ممنون بابت راهنماییهاتون
  به نظرتون راهی هست ک من بتونم لکه گیریش کنم و کمتر به چشم بیاد؟ عکس رنگ پریدگی تو کامنتای قبلی هست

 12. آیچوب گفت:

  فایزه
  با سلام_اینکه با قلم مو بخواهید رنگ انتخابی ژورنالی بزنید امکانش نیست قیمتی رو هم که بهتون گفتند خوبه منصفانه است تهیه رنگش هم تقریبا”همین قیمت در میاد تازه بحث تهیه ابزار و زحمتش هم جای خود داره
  ولی اگه بخواهید سفید بزنید خودتون میتونید کافیه از رنگ فروشی بتونه روغنی آماده _قلم مو شماره ۳_رنگ روغنی سفید آستری یک کیلو _رنگ سفید مخصوص رویه یک کیلو و دو برگ سنباده ۲۲۰بگیرید بعد از تهیه بهتون
  میگم چکار کنید موفق باشید

 13. فاءزه گفت:

  امکانش نیست با قلمو و سنباده کارهارو انجام داد؟
  و اینکه اگر بخوام سفیدش کنم هم به نظرتون سخته و دادنش به نقاش چوب بصرفه تر هست؟
  هزینه بیرون برای نقاشی 250 هست

 14. فاءزه گفت:

  سلام
  لینک عکس ها تو کامنت قبلی هست

 15. آیچوب گفت:

  فایزه
  با سلام _بعید.میتونم شما بتونید.این کار رو انجام بدین چون اولا” احتیاج به یه سری ابزار آلات خاص مثل کمپرسور و پیستوله و ماشین پوست و… داره
  دوم اینکه انجام کار رنگکاری و استفاده از مواد رنگی باید در مکانهای خاص انجام بشه و در منزل جای این نوع کارها نیست و سوم اینکه احتیاج به تخصص و مهارت هست که اونهم از توان شما خارجه و مسأله بعد اینکه اگه شما کارتون رو بدید یه رنگکار براتون انجام بده خیلی مقرون به صرفه تر هست تا اینکه این ابزار ها رو تهیه کنید

 16. فائزه گفت:

  سلام

  این عکس میز هست

  این عکس رنگ پریدگی های صندلی ها

  این هم عکس رنگ مورد نظرم هست. در ردیف اول رنگ وسطی و سمت راستی

  لطفا ابزار مورد نیاز رو هم بگین چون من وسیله ای ندارم.
  اگر مارکهای مورد تاییدی برای مواد معرفی کنید هم خیلی خوب میشه

  خیلی خیلی منون بابت راهنمایی هاتون

 17. فاءزه گفت:

  اها،بله حرفتون درسته
  من امروز میخوام برم وسایلش و بخرم
  چه چیزهایی برای پاک کردن رنگ و در قدم بعدی رنگ کردن باید بگیرم؟
  توی کامنت بعدی عکس از صندلیها و رنگی ک مورد نظرم هست رو میذارم

  خیلی ممنون بابت این اموزش هاو وقتی ک میذارین:)

 18. آیچوب گفت:

  فایزه
  با سلام_ابتدا بایست رنگ قبلی رو پاک کنید وبعد مشغول رنگ جدید بشید بعد هم اینکه اگر قرار باشه با اعمال رنگ جدید رگه های چوب پیدا نباشه خب
  برید از فلز استفاده کنید هم محکمتره و هم ارزونتر از چوبه وقتی دارید چوب استفاده میکنید یعنی رگه ها و موجهای طبیعی چوب هم بایست پیدا باشه موفق باشید

 19. فاءزه گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر

  من میزتهارخوری ای دارم ک رنگ قهوه ای خیلی تیره ای داره.بعضی جاها مثل پایها رنگهاش کنده شده.میخوام رنگش رو به عسلی یا قهوه ای روشن تغییر بدم.امکانش هست بگین چه کارهایی باید انجام بدم و چه موادی بگیرم؟ بعد اگر قهوه ای روشن رگهای چوب زیرش معلوم نباشه زشت میشه؟
  لطفا زودتر بهم جواب بدین
  چهارنفره هست،و میز هم فقط پایه هاش چوبی هست

 20. آیچوب گفت:

  الهام
  با سلام _اینکه برای رنگ سرویس مورد نظرتون چه رنگی مناسب هست رو بایست خودتون انتخاب کنید بنده در مورد انتخاب رنگ و سلیقه هیچ نظریه ای ندارم حتی در رابطه با مشتری های خودم هم هیچ وقت اظهار نظر نکردم و همیشه اتخاب رنگ رو به عهده خودشون گذاشتم _در مورد نحوه اجرای رنگ هم خب طبیعتا”با پیستوله تمیز تر و با کیفیت تر هستش _ترکیب رنگ استخوانی هم سفید با چند قطره زرد پرتغالی و یکی دو قطره مشکی به دست میاد موفق باشید

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )