آموزش

آموزش ساخت صندوق فلزی ضد سرقت

آموزش ساخت صندوق آهنی, آموزش ساخت صندوق ابزار, آموزش ساخت صندوق فلزی ضد سرقت, چگونه گاوصندوق بسازم, صندوق ابزار فلزی, صندوق ضد سرقت، آموزش نجاری

يکي از مشکلاتي که بيشتر اساتيد در هر حرفه‌ای با آن مواجه خواهند شد، سرقت ابزار و اموالشان هست. به سرقت رفتن ابزار و تجهيزاتي که بابت آن پول پرداخت کرديد و زحمت زيادي بابت به دست آوردن آن کشیده‌اید، يکي از بدترين خاطرات هر فردي می‌تواند باشد. از آنجايي که ما هم در کارگاه خود ابزار و تجهيزات سبک، گران‌قیمت و قابل حمل داريم، تصميم گرفتيم در کنار تمامي تدابيري که براي امنيت کارگاه خود در نظر گرفته‌ایم، صندوقي فلزي براي ابزار سبک در نظر بگيريم تا احتمال سرقت ابزار را پایین‌تر بياوريم و کمي خيالمان راحت باشد.

 

با ما در ادامه‌ی مطلب همراه باشيد تا مراحل ساخت اين صندوق را مشاهده نماييد.

 

براي شروع با يکي از اساتيد جوشکار در اين زمينه مشورت کرديم و اطلاعاتي در زمینه‌ی ساخت اين صندوق به دست آورديم. بعد از مراجعه به فروشگاه، ورق فلزي 200 * 120 سانتی‌متر را با استفاده از دستگاه خم، به شکل U خم زديم. با توجه به ابعاد ورق که ارتفاع 2 متري داشت، تلاش کرديم ابعادي را براي صندوق در نظر بگيريم که کمترين پرتي را داشته باشد. از اين رو صندوقي به طول 120 سانتی‌متر و عرض 6 سانتی‌متر و ارتفاع 70 سانتی‌متر را براي ساخت، در نظر گرفتيم.
بابت خريد، برش و خم کاري ورق‌ها 160 هزار تومان پرداخت کرديم. 140 هزار تومان بابت ورق و 20 هزار تومان بابت برش و خم کاري … وزن صندوق تا به اينجاي کار 60 کيلو شد.
ورق‌های برش شده و لولا و جاي قفل را براي استاد کارمان آماده کرديم و ايشان شروع به ساخت صندوق کردند. متأسفانه از شروع ساخت عکس نگرفتم، اما موفق شدم تصاويري گويا و خوب، براي شما فراهم کنم.

 

 

سازه‌ی U شکل که آمده بود. ما دو طرف U را که خالي مانده بود را با استفاده از ورق‌های برش داده شده، جوش داديم و باکس ما تقریباً شکل خود را به دست آورد و بايد به جزئيات آن می‌پرداختیم. همان‌طور که در تصاوير می‌بینید صندوق شکل اصلي خود را به دست آورده و درب، به بدنه لولا شده و تقریباً آماده است.

 

پیشنهاد آیچوب: چگونه صندوقچه چوبی بسازیم؟ آموزش تصویری و قدم به قدم ساخت صندوقچه چوبی

 

سه طرف از لبه‌های درب بالايي را به اندازه‌ی 5 سانتيمتر خم کرديم تا امکان استفاده از ديلم براي خم کردن ورق وجود نداشته باشد.

 

در قسمتي که لولا خور بود، امکان خم زدن ورق وجود نداشت. از اين رو با استفاده از قوطي 2 در 2 قسمت مربوط به لولاها را پوشش داديم تا سارق محترم امکان استفاده از پيچ گوشتي و ديلم براي باز کردن جعبه را نداشته باشد.

 

 

لولاها را مستقيم به ورق متصل نکرديم، براي همين از ورق‌های کمکي استفاده کرديم و به عبارتي ورق را دوبل کرديم تا کيفيت و امنيت کار بالاتر رود.

 

با استفاده از قوطي 2 در 2 دور تا دور قسمت بالاي صندوق را کلاف کرديم تا ايستايي صندوق بيشتر شود. توجه داشته باشيد که قوطی‌ها را 2 سانتی‌متر از لبه‌ی صندوق فاصله داديم تا قوطی‌های بالايي و پاييني در اثر بسته شدن درب با هم برخورد نداشته باشند.

 

در وسط درب هم دستگيره نصب کرديم. براي دستگيره هم از ورق دوبل استفاده کرديم.

 

بعد از اتمام نصب لوازم و ورق‌ها، تمامي نقاطي را که با جوش‌های سطحي متصل کرده بوديم را کامل جوشکاري کرديم و به عبارتي محکم کاري کرديم تا حتي قطرات آب هم امکان ورود به صندوق را نداشته باشند.
متأسفانه يک بار در اثر طوفان شديد و بارندگي، لوازمي که جعبه نداشتند، خيس شدند و با مکافات بسيار، لوازم را سرويس کرديم. از اين رو ضد آب بودن صندوق براي ما مهم بود.

 

پس از اتمام جوشکاري نوبت به نصب جاي قفل رسيد. شما می‌توانید بست قفل را آماده از ابزار يراق فروش‌ها تهيه کنيد اين بست ها از ورق 4 میلی‌متر و قوي تهيه شده‌اند.

 

پیشنهاد آیچوب: ۴۳ ایده برای تولید جعبه چوبی کادو

 

 

بست بالاي نصب شده و با توجه به اختلاف سطح پيشاني درب و بدنه‌ی اصلي، حدود 3 میلی‌متر اختلاف وجود داشت که با استفاده از يک ورق پشتيبان 3 میلی‌متری، اين مشکل حل شد.

 

همان‌طور که در تصوير می‌بینید، بست بالايي و پاييني بسيار خوب و بدون مشکل، در يک راستا قرار گرفته‌اند تا براي قفل زدن مشکلي نداشته باشيم.

 

براي اينکه امکان براش قفل را براي دزدان از خدا بی‌خبر کمي مشکل‌تر کنيم، به اين فکر افتاديم که محفظه‌ای فلزي براي قفل درب در نظر بگيريم تا دسترسي به قفل وجود نداشته باشد. تا آنجايي که در برخي موارد شنيده اين که از اسيدهاي مخصوص براي از بين بردن سيستم داخلي قفل استفاده می‌کنند. در اين جعبه قفل به صورتي بسته می‌شود که ورودي مربوط به کليد رو پايين قرار می‌گیرد و اگر سارق عزيز قصد استفاده از اسيد داشته باشد را با مشکل مواج خواهد کرد.

در ابتدا باکسي به شکلي که مشاهده می‌کنید را به ابعاد 15 * 15 * 15 ساختيم اما پس از نصب تستي بر روي درب به اين نتيجه رسيديم که فضایی زيادي براي قفل وجود دارد. تصميم براي اين شد که دسترسي به قفل را کمي مشکل‌تر کنيم. براي همين عمق باکس محافظ قفل را به 9 سانتی‌متر تغيير داديم. در اين حالت قفل به سادگي بسته نمی‌شود اما ارزشش را دارد.

 

 

همان‌طور که در تصوير مشاهده می‌کنید، با توجه به اختلاف 3 میلی‌متری درب با بدنه، 3 میلی‌متر اختلاف خواهيم داشت.

 

 

 

براي همين قسمت‌های اضافه باکس را برش داديم.

 

 

 

براي جابجايي اين صندوق به دستگيره نياز داشتيم که از لوله 2 گاز به طول 20 سانتی‌متر و 2 عدد زانوي 90 درجه گاز استفاده کرديم.

 

باز هم از ورق‌های دوبل براي استقامت بيشتر استفاده شد.

 

پس از اتمام کار متوجه شديم درب صندوق کمي تغيير حالت داده، براي همين از دو عدد قوطي براي حفظ حالت کمک گرفتيم که بسيار عالي شد.

به مرحله‌ی رنگ کاري صندوق رسيديم.
با استفاده از بنزين و پارچه‌ی کهنه، چربی‌ها و کثیفی‌های ورق را پاک کرديم و بعد از خشک شدن سطح، آستري ضد زنگ را با استفاده از پيستوله پاشيديم.

 

بعد از خشک شدن ضد زنگ، از رنگ روغني هم براي پوشش پاياني استفاده کرديم.
پس از پايان می‌توانید براي امنيت بيشتر، صندوق را ستون فلزي جوش کنيد يا اينکه به زمين يا ديوار، پيچ و رولپلاک کنيد.
در پايان ريز هزینه‌های ساخت اين صندوق ضد سرقت:
ورق: 140 هزار تومان
برش و خم کاري: 20 هزار تومان
لولا و بست قفل: 8 هزار تومان
زانو: 2 هزار تومان
رنگ: 10 هزار تومان
قوطي و لوله: 20 هزار تومان
دستمزد جوشکار: 70 هزار تومان (کيلويي 1000 تومان)
وزن نهايي: 70 کيلوگرم
جمع کل: 270 هزار تومان

 

اميدواريم اين مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.
مطمئن هستيم راه هاي زيادي براي ساخت صندوق ضد سرقت وجود دارد اما ما اين صندوق را با توجه به شرايط و نياز خود ساختيم.

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ساخت جعبه پیچ قابل حمل (ارگانیزر پرتابل)

 

www.ichoob.ir

 

 

11 نظر در “آموزش ساخت صندوق فلزی ضد سرقت

 1. مجتبی گفت:

  سلام بنده میسازم ،فقط تهران
  شاد اباد
  ۹۱۲******

 2. سامان گفت:

  عالی.یه دونه حتما میدم بسازن اما اون روپوش قفل رو که زدین چطوری میشه قفل انداخت روش؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام سامان عزیز
   ما از قفل کتابی کوچک استفاده کردیم.

   1. علی گفت:

    سلام من کارگاه جوشکاری دارم وازکارهای خاص خیلی خوشم میاداینکارشمادرعین سادگی خیلی خوب وتمیزوظریف بود کاش سایت یاکانالی بودکه همکاران ایده های خوبشون به اشتراک میذاشتن
    دمتون گرم

    1. آیچوب گفت:

     درود بر شما علی عزیز
     به زودی این بستر رو برای به اشتراک گذاری نمونه کار ها فراهم می کنیم.

 3. امیری گفت:

  من یکی ازش میخوام
  میشه بگید همین بنده خدا یکی عین همین رو برای من بسازه؟

  1. آیچوب گفت:

   متاسفانه دوستمون در دسترس نیست.

 4. hamed گفت:

  سلام
  خدا پدر هوابرش رو بیامرزه
  اینو خیلی راحت و بیصدا باز میکنه
  باید براش سیستم امنیتی حساس به حرارت و میکروسوئیچ باز شدن در و آژیر هم بزارید تا دزده بترسه در بره
  البته این سییتم خیلی ساده هم هست و سنسور حساس به حرارت و میکرو سوئیچ هم زیر 1000 تومن قیمتشونه، یکی باشه کمی الکترونیک بلد باشه حله
  کل سیستم امنیتیش شامل مدار اصلی و سنسورها و آژیر و باتری و … با 70 تا 100 تومن جمع میشه

  1. سلام
   جعبه ابزار هست دوست عزیز صندوق بانک مرکزی نیستا

 5. سیاوش گفت:

  سلام. پیشنهاد خوبی بود برای ساخت جعبه ابزار مخصوصا برای کسانی که بیشتر کار سیار انجام میدن بسیار مناسب برای اتومبیل های وانت.
  اما طراحی این چنین صندق برای ابزار مناسب نیست، برای مثال ابزاری مانند ابزار جوشکاری و یا نجاری با چیدن روی هم”تلنبار” برای خود ابزار هم مناسب نیست مخصوصا زمانی که ابزاری رو بخواید که زیر همه قرار گرفته!
  مناسب بود صندقی با ارتفاع کم و طول و عرض بیشتر طراحی میکردید” البته برای جعبه با در بالای مثل همین صندق شما” و تقسیم بندی داخلی اون.
  و یا “صندقی با درب کمدی” ارتفاع و طول بیشتر و عرض کمتر.
  پیشنهاد دوست عزیزمون محمد هم برای طراحی قفل داخلی هم خیلی خوب بود.

 6. محمد گفت:

  سلام
  ممنون از اموزش و ارائه گزارش.
  به عنوان ایده عرض میکنم. میشه طوری ساخت که قفل از داخل بسته بشه.
  کلید ساز های میگن اگر اقا دزده حرفه ای با هر دو دست همزمان به قفل دسترسی داشته باشه، اون قفل جز باز شدن راهی نداره.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )