اره, معرفی ابزار

اره افقی بر چیست؟ 0 تا 100 شناخت و آموزش کار با اره افقی بر

آموزش کار با اره افقی بر

اره افقی بر یا اره همه‌کاره ابزاری کارآمد در صنعت است که از آن می‌توان برای برش انواع مواد (متریال) استفاده کرد. شاید شما به‌عنوان یک فعال در صنعت چوب، استفاده از این اره را محدود به برش چوب بدانید؛ اما جالب است بدانید از این اره می‌توان برای براش مواد مختلف مانند فلز و ایرانیت و پلاستیک و… نیز استفاده کرد.

در این نوشته از سری مطالب آیچوب به معرفی اره افقی بر به‌عنوان یک ابزار برشی چندکاره می‌پردازیم ابزاری که شاید در بازار ایران زیاد شناخته شده نیست؛ اما با شناختن قابلیت‌های این اره مطمئناً علاقه‌مند خواهید شد که از آن در کارگاه خود استفاده کنید.

اره افقی بر (همه کاره) چیست؟

 اره افقی بر مخصوص برش (اره کردن) صاف یا منحنی چوب، مواد پلاستیکی، فلز و مواد و مصالح ساختمانی و… است. این برش به کمک حرکت رفت و برگشتی تیغه انجام می‌شود. البته اپراتور هم باید با فشار دست فشار موردنیاز برای برش را وارد کند.

 برای استفاده از اره افقی بر باید تیغه‌ای بر روی میله ضربه نصب کنید که این تیغه‌ها باتوجه‌به نوع متریال، دندانه و شکل ظاهری آن متفاوت است. ساختار کلی این دستگاه بسیار شبیه به اره عمودبر است.

 تفاوت اره عمود بر با اره افقی بر در زاویه برش و روش در دست‌گرفتن دستگاه است. از اره عمود بر یا همان اره چکشی عموماً برای برش‌های عمودی استفاده می‌شود و ساختار دستگاه برای این سبک برش‌کاری طراحی شده است؛ اما اره افقی بر همان‌طور که از نامش پیداست، معمولاً برای برش‌های افقی طراحی شده است.

 البته استفاده از هر دو دستگاه در زوایا و شرایط متفاوت دور از ذهن نیست و محدودیت خاصی وجود ندارد.

تماشا ویدئو معرفی اره افقی بر یا اره همه کاره

 

تماشا این ویدئو با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

موارد استفاده از اره افقی بر

 همان‌طور که در بالا توضیح دادیم با تیغه‌های مختلفی که برای اره افقی بر طراحی شده است، می‌توان مواد مختلفی مانند چوب، پلاستیک، فولاد، شاخه‌های خیس درختان، ورق‌های چوبی، انواع ورق‌ها و پروفیل‌های فلزی، استیل، ایرانیت، کاشی و سرامیک، فلزات غیرآهنی لوله‌های ضخیم و نازک را برش داد.

 در صنعت ساختمان می‌توان از اره افقی بر در زمان تخریب ساختمان برای برش انواع متریال (مواد) مانند برش دیوار چوبی و کنافی، برش لوله‌های فلزی، برش لوله‌های پلاستیکی، برش چوب، برش ایرانیت و… استفاده کرد.

 در میان اساتید اره افقی بر با نام اره همه‌کاره هم شناخته می‌شود. ابزاری که باتوجه‌به طراحی آن می‌توان به‌راحتی به هر طرف دستگاه را چرخاند و برش‌های مختلفی را انجام داد. ساختار لوله‌ای شکل این دستگاه به شما اجازه می‌دهد که از اره افقی بر بتوانید در فضاهای تنگ استفاده کنید.

 در مقایسه با سایر اره‌ها، استفاده از اره افقی بر رو روی نردبان و یا برش در بالای سرتان راحت‌تر هست و همین امر این اره را به یک ابزار راحت و دوست‌داشتنی تبدیل کرده است.

 یکی دیگر از قابلیت‌های اره افقی، برش منحنی است. باتوجه‌به ساختار تیغه و کم‌عرض بودن آن، به‌راحتی می‌توانید برش‌های منحنی را ایجاد کنید و مانند اره عمود بر محدودیت چندانی ندارید.

موارد استفاده از اره افقی بر

انواع اره افقی بر و موارد فنی

 اره افقی بر هم مانند بسیاری از ابزارها در دو مدل شارژی (باتری دار) و سیمی تولید می‌شود. مدل‌های شارژی به‌خاطر وجود باتری در آن‌ها کمی سنگین‌تر هستند؛ اما نبود سیم برای حمل آسان آن و استفاده در ساختمان‌هایی که برق در آن وجود ندارد راحت است.

 اره افقی بر یک ابزار ساده هست که پیچیدگی خاصی ندارد. بدنه این اره از جنس عایق دوبل هست که مانع از برق‌گرفتگی اپراتور در اثر اتصال بدنه قطعات الکتریکی داخل دستگاه می‌شود.

 دستگاه دارای یک دستگیره در پشت است که با استفاده از آن و دسته جلویی (محل قرارگیری دست) می‌توان دستگاه را در مسیر موردنظر هدایت کرد.

 این دستگاه با استفاده از شستی موجود بر روی دستگیره پشتی خاموش و روشن می‌شود. این شستی در اغلب دستگاه‌ها به‌صورت گازی هست و با مقدار فشاری که به آن وارد می‌کنید، سرعت برش و سرعت دستگاه نیز تغییر می‌کند. شما می‌توانید باتوجه‌به نوع مواد سرعت برش را تغییر دهید.

آموزش استفاده از اره افقی بر

 

چگونه از اره افقی بر استفاده کنیم؟

  برای استفاده از اره افقی بر باید در نظر داشته باشید که این ابزار هم مانند همه اره‌های موجود در بازار خطرناک هست و اگر نتوانید از آن درست استفاده کنید، به شما و قطعه کار آسیب وارد می‌شود. نکته اول اینکه پیش از انجام هرگونه کاری بر روی ابزار الکتریکی، دوشاخه اتصال آن را از داخل پریز برق بیرون بکشید.

  نکته اول اینکه ابتدا دستگاه را روی قطعه کار قرار دهید. محل برش را به گونیا دستگاه بچسبانید. تیغه را کمی از قطعه فاصله دهید و به‌آرامی به قطعه کار نزدیک کنید تا عملیات برش آغاز شود.

  * اگر بر روی نردبان برش‌کاری را انجام می‌دهید، حتماً یک تکیه‌گاه مناسب برای خود پیدا کنید و مراقب باشید که تنش‌های ناشی از برش موجب برهم‌ریختن تعادل شما نشود. همچنین باید قطعه کار را در جای خود ثابت نگه دارید تا تنش‌های ناشی از برش‌کاری و حرکت رفت و برگشتی تیغه موجب جابه‌جایی شدید قطعه کار می‌شود.

  * ممکن است به هر دلیلی تیغه دستگاه خم شود در صورت خم‌شدن تیغه‌ها می‌توان با استفاده از چکش آن‌ها را صاف کرد و دوباره به کار گرفت.

  * اگر دستگاه را در مسیر برش کمی زاویه دستگاه را تغییر دهید، برش سریع‌تر انجام می‌شود.

  * در صورت استفاده طولانی‌مدت دستگاه تحت سرعت و تعداد ضربه کم، ممکن است ابزار برقی به‌مرور بسیار گرم شود. در این صورت بگذارید ابزار برقی برای خنک‌شدن به مدت تقریباً 3 دقیقه با حداکثر سرعت و تعداد ضربه روشن بماند.

  * در زمان استفاده از تیغه‌های مخصوص فلزی، حتماً از روغن به‌عنوان ماده خنک‌کننده در زمان‌برش استفاده کنید. البته معمولاً بر روی جعبه تیغه، علائمی مربوط به استفاده از روغن هم وجود دارد.

  * ابزار گیر تیغه‌اره را ترجیحاً به‌وسیله فشار هوا و یا به‌وسیله یک برس یا قلم‌موی نرم به طور مرتب تمیز کنید. برای این کار تیغه‌اره را از ابزار برقی بیرون آورید. برای اینکه تیغه راحت‌تر از جای خود خارج و یا نصب شود، فضای نصب تیغه را به روغن آغشته کنید.

تیفه اره افقی بر

 * آلوده‌شدن بیش از حد ابزار برقی، می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن شود؛ بنابراین نباید ماده‌هایی را که بیش از حد ایجاد گردوخاک می‌کنند، از پایین‌به‌بالا اره کنید. به‌عنوان‌مثال اگر از اره در بالای سرتان استفاده کنید و خاک بر روی میله تیغه قرار بگیرید، موجب آسیب‌دیدگی قطعات دستگاه می‌شود

 * قبل از اره کاری روی چوب، تخته‌سه‌لایی (نئوپان)، مواد ساختمانی و قطعات مشابه، کنترل کنید که اشیای خارجی مانند میخ، پیچ و مانند آن روی یا درون آن‌ها نباشد و از تیغه‌اره مناسب استفاده کنید. البته تیغه‌هایی هم در بازار موجود هستند که امکان برش چوب و فلز با هم را دارند.

 * چنانچه تیغه‌اره گیر کرد، دستگاه را بلافاصله خاموش کنید. شکاف اره را به‌وسیله یک ابزار مناسب کمی باز کنید و تیغه را از قطعه کار بیرون بکشید

 * با افزایش فشار بر روی کلید قطع و وصل، تعداد ضربه افزایش می‌یابد. تعداد و سرعت ضربه ایده‌آل به نوع و جنس قطعه کار و شرایط کاری بستگی دارد و باتجربه عملی به دست می‌آید. پیشنهاد می‌کنیم تعداد ضربه (سرعت) را به هنگام قراردادن تیغه اره بر روی قطعه کار و همچنین برای اره کردن مواد پلاستیکی و آلومینیوم کم کنید.

 * در صورت عملکرد طولانی‌مدت دستگاه تست سرعت و تعداد ضربه کم، ممکن است دستگاه به‌مرور بسیار گرم بشود. در این صورت بگذارید ابزار برقی برای خنک‌شدن به مدت تقریباً 3 دقیقه با حداکثر سرعت و تعداد ضربه روشن بماند.

خرید اره افقی بر

خرید اره افقی بر

 خوشبختانه هم‌اکنون در ایران این دستگاه موجود هست و برندهایی مانند بوش، متابو، فلکس، ان ای سی، دیوالت، آاگ، رونیکس، ماکیتا و… این محصول را به بازار عرضه می‌کنند. در این تاریخ (آبان ماه 99) شما می‌توانید به حدود قیمتی 1.600.000 تومان تا 8 میلیون تومان اره افقی بر موردنظرتان را خریداری کنید.

 نکته مهم اینجاست که اطلاعات اساتید و صنعتگران ما از قابلیت‌های این دستگاه و موارد کاربرد آن بسیار پایین هست و به همین خاطر تمایل زیادی به خرید این ابزار کاربردی و مفید نداریم.

پاسخ به پرسش‌های شما همراهان عزیز آیچوب

* آیا می‌توان برش‌های بیش از اندازه تیغه داشت؟

خیر قطر یا ضخامت قطعه کاری که در نظر دارید با این اره برش دهید باید کمتر از دامنه حرکتی تیغه باشد.

* آیا می‌توان صفحه‌ام دی اف را تمیز برش داد؟

امکان برش صفحه‌های چوبی با استفاده از این اره و تیغه‌های مختلف آن وجود دارد و مشکلی از این بابت ندارید؛ اما کیفیت کار خوب نیست و لب پر خواهد شد.

* آیا می‌توان از این ابزار برای اتصال بین دو قطعه چوبی استفاده کرد؟

این دستگاه یک ابزار اتصال زن نیست؛ اما می‌توان در مواردی، از قابلیت‌های آن برای کمک به ساخت برخی اتصالات استفاده کرد.

* فروشنده‌های معتبر اره افقی بر در ایران کدم‌اند؟

همان‌طور که در بالا اشاره شده، در ایران برند های زیادی این ابزار را به بازار عرضه کرده‌اند. با توجه به تجربه ما، بوش یکی از بهترین اره افقی برهای موجود در بازار ایران است. البته قیمت این اره هم کمی بیشتر از سایر برندها هست.

* تفاوت اره افقی بر با اره زنجیری چیست؟

از اره زنجیری برای برش‌های سنگین و تنه درخت و برش‌های قطور عرض و سنگین استفاده می‌شود؛ اما اره افقی بر ابزاری برای برش‌های سبک و سرشاخه‌های درخت و برش‌های دقیق‌تر هست.

البته اره افقی بر محدود به استفاده در صنعت چوب نیست و در صنایع دیگر هم می‌توان از آن استفاده کرد؛ اما اره زنجیری محدود به صنعت چوب هست و برای برش تنه و الوار مناسب هست.

ازنظر ابعاد هم اره افقی بر سبک‌تر و کوچک‌تر از اره زنجیری هست.

تفاوت اره افقی بر با اره زنجیری چیست؟

نکته‌های ایمنی در زمان استفاده از اره افقی بر

 * دست‌هایتان را از اطراف تیغه اره دور نگهدارید.

 * دست خود را به قسمت زیر قطعه کار نزدیک نکنید.

 * اره افقی بر را تنها در حال روشن بودن به قلعه کار نزدیک کنید. در غیر این صورت ممکن است ابزار روی دستگاه در قطعه کار گیر کرده و باعث ضربه‌زدن و پس‌زدن دستگاه شود.

 * توجه داشته باشید که صفحه پایه قابل‌تنظیم به هنگام اره کردن همیشه کاملاً هم سطح و منطبق به قطعه کار قرار داشته باشد. در این حالت هم ممکن است باعث پس‌زدن یا کیکی بک قطعه کار شود.

 * بعد از انجام کار، ابزار برقی را خاموش کرده و تیغه اره را هنگامی از داخل برش قطعه خارج کنید

 * تیغه اره‌های تاب دار و کند ممکن است بشکنند و روند برش را تحت‌تأثیر قرار دهند یا منجر به پس‌زدن شوند. بعد از خاموش‌کردن دستگاه، تیغه اره را با وارد آوردن فشار جانبی به آن، متوقف نکنید. تیغه اره ممکن است آسیب‌دیده یا بشکند و یا باعث پس‌زدن دستگاه شود.

 * قطعه کار را به‌خوبی مهار کنید. قطعه کار را به دست و یا پا تکیه ندهید. مواظب باشید که اره در حال کار با زمین و یا سایر اشیا تماس پیدا نکند. در این صورت خطر ضربه برگشتی (پس‌زدن) وجود دارد.

 * دستگاه را هنگام کار، با هر دو دست محکم گرفته و جایگاه مطمئنی برای خود انتخاب کنید.

 * ابزار و ملحقات دستگاه ممکن است به قطعه کار گیر کرده و کنترل ابزار برقی از دست شما خارج شود.

تفاوت اره افقی بر با اره زنجیری

 

سخن پایانی برای خرید اره افقی بر

 اره افقی بر هم مانند بسیاری از ابزارها برای کمک به افزایش کیفیت و سرعت انجام کارهای شما طراحی و تولید شده‌اند. شما می‌توانید با خرید اره افقی بر انواع برش‌های معمول در صنعت چوب را به‌راحتی انجام دهید.

 برش‌هایی که نیاز به‌دقت زیاد ندارند؛ اما سرعت در آن‌ها نقش کلیدی را بازی می‌کند.

 به‌عنوان‌مثال برش الوارها و تخته‌های چوبی در تعداد زیاد معمولاً با استفاده از اره زنجیری انجام می‌شود که برای این سطح از برش، اره زنجیری دستگاهی بزرگ هست. شما می‌توانید این سبک برش‌ها را به‌راحتی با اره همه‌کاره انجام دهید.

 نکته بعد اینکه اگر باغدار هستید و یا حتی در حیاط خانه خود درخت دارید، با استفاده از اره افقی بر به‌راحتی برش و هرس درختان را با این ابزار انجام می‌دهید. درواقع هرس درخت برای شما کاری لذت‌بخش و راحت می‌شود.

منبع: آیچوب

6 نظر در “اره افقی بر چیست؟ 0 تا 100 شناخت و آموزش کار با اره افقی بر

 1. 09108554984 گفت:

  سلام. سپاسگزارم بابت مطالب بسیار مفیدتون. میخواستم بپرسم برای کاربری متفرقه و غیر حرفه ای آیا اره افقی بر در زمینه برش جایگزین مینی فرز هست یا نه؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   به هیچ عنوان این دو در یک دسته بندی قرار نمیگیرند. اساسا مینی فرز گزینه خوبی برای برش کاری نیست. به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنیم که این کار رو انجام بدید چون با جونتون بازی می کنید
   پیشنهاد می کنیم از اره عمود بر یا اره دیسکی یا اره فارسی بر استفاده کنید.

 2. امیر گفت:

  سپاس از توضیحات عالی استاد خرمی
  ی دستگاه واسه برش چوب واسه خراطی می خواستم چی معرفی می فرمایید؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما امیر عزیز
   چه چوبی مد نظر شماست؟
   چه سایزی داره
   میخواید به چه سایزی تبدیل کنید؟

   1. امیر گفت:

    درود استاد عزیز
    هر چوبی که به کار خراطی بیاد مخصوصا چوب گردو. بلوط. راش
    سایز از 10 سانت تا 25 سانت نهایت
    تبدیل به اندازه هایی برای کاسه و …

    1. آیچوب گفت:

     از اره نواری استفاده کنید
     حداکثر اره ۶۰ برای شما کفایت می کنه

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )