آموزش, اره, اره نواری/فلکه, برش‌کاری, تیغه ابزار برشی

📏 ۲ روش عملی اندازه گیری طول تیغه اره فلکه

آموزش اندازه گیری طول تیغه اره فلکه

وقتی تیغه‌اره نواری می‌شکند معمولاً تا یکی دو بار می‌توانید با جوش‌دادن محل شکستگی از هزینه خرید تیغه‌اره نو فرار کنید! اما بدون شک روزی نیاز به خرید تیغه‌اره نو خواهید داشت و اینجاست که فروشنده از شما اطلاعاتی در مورد دستگاهتان خواهد خواست که در مدل‌هایی که در ایران رواج دارد این اطلاعات توسط سازنده دستگاه نوشته نمی‌شود!

در این آموزش با فرمولی دم‌دستی و بسیار ساده یاد می‌گیرید که این اطلاعات ساده را خودتان به دست آورید.

 

تیغه‌اره نواری چیست؟

اره نواری دو فلکه هم اندازه با قطری مشخص در بالا و پایین دارد و تیغه نواری شکل اره فلکه که از جنس فولاد فنر است شبیه به کمربندی دور این دو فلکه قرار می‌گیرد.
این تیغ با توجه قطر اره فلکه و فاصله بین دو فلکه طول مشخصی به سانتی‌متر دارد که هنگام خرید تیغ جدید باید این عدد را بدانید.
معمولاً تولیدکننده‌های اره نواری اطلاعات کاملی از طول اره نواری و حداکثر و حداقل اندازه تیغه‌اره نواری را به‌صورت یک پلاک یا برچسب بر روی بدنه نصب می‌کنند و شما می‌توانید با مراجعه به مجموعه‌های اره تیز کنی تیغه‌اره مناسب کار خود را سفارش دهید.

تیغه‌هایی که اره تیزکنی‌ها برای شما می‌سازند به‌صورت یک رول بزرگ از یک سایز تیغه است و باتوجه‌به اندازه‌ای که شما به اره تیز کنی می‌دهید از رول تیغ برش داده می‌شود و توسط دستگاهی خاص سروته تیغه برش شده را جوش می‌دهند و در نهایت تیغه حلقه‌ای شکلی را تحویل شما خواهند داد.

 

تیغه‌اره نواری

 

سایزهای مختلف اره فلکه

اره نواری در مدل‌های مختلف تولید می‌شوند و معمولاً این مدل‌ها باتوجه‌به قطر فلکه نام‌گذاری می‌شوند. به‌عنوان‌مثال اره فلکه ۶۰، دارای دو فلکه به قطر ۶۰ سانتی‌متر است.
از دیگر سایزهای فلکه مرسوم در ایران 40،60،80،100 سانتی‌متر و بیشتر است که تا سایز 80 در مدل‌های تک‌فاز و سه‌فاز و از 100 و بیشتر فقط با موتور سه‌فاز در بازار موجود است.

 

چرا نیاز به تعویض تیغه‌اره فلکه داریم؟

شما در دو حالت نیاز به تهیه تیغه‌اره نواری نو دارید.
یا یک ماشین اره نواری جدید خریداری کرده‌اید و یا اینکه تیغه‌اره قدیمی دستگاه شما دیگر قابل‌استفاده نیست و مجبور هستید تیغه جدید سفارش دهید.
اگر تیغه قدیمی در اختیار داشته باشید می‌توانید طول تیغه را برای اندازه‌گیری به اره تیز کنی تحویل دهید؛ اما احتمالاً این تیغه چندین بار کوتاه شده و اندازه درستی به شما نخواهد داد و متضرر خواهید شد.
پس بهترین کار این هست که یک‌بار دیگر اندازه دقیق و درست تیغ اره نواری را به اره تیز کنی دهید تا تیغه بلندتری را برش و آماده کند.

 

نحوه اندازه‌گیری تیغه‌اره فلکه

 

نحوه اندازه‌گیری تیغه‌اره فلکه

روش‌های اندازه‌گیری مختلفی برای اندازه‌گیری تیغ اره فلکه وجود دارد که کمی کار را پیچیده می‌کند و در برخی موارد مشکلاتی را ایجاد می‌کند که توضیح در مورد آن کمی طولانی است.
دور روش برای اندازه‌گیری دقیق طول تیغه‌اره نواری وجود دارد. یک روش محاسباتی است و روشی دیگر بدون محاسبه که بین اساتید مرسوم‌تر است.
در روش محاسباتی باید قطر اره فلکه به سانتی‌متر و فاصله عمود بین مرکز دو فلکه را داشته باشیم که هر دو عدد با متر کردن به‌راحتی قابل اندازه برداری است.
پس از به‌دست‌آوردن دو عدد، آن‌ها را در فرمول زیر قرار می‌دهیم:
(قطر فلکه × ۳.۱۴ ) + (فاصله مرکز به مرکز فلکه‌ها × ۲) = طول تیغ اره

اما یک روش ساده و قدیمی هم وجود دارد که سال‌هاست مورداستفاده اساتید نجار است و مورد تأکید اساتید اره تیز کنی هم بوده است.
روش اندازه‌گیری بسیار ساده است هیچ پیچیدگی ندارد.
همان‌طور که می‌دانید فلکه بالا متحرک است و با استفاده از اهرم چرخان زیر فلکه می‌توانید فلکه را به بالا و پایین حرکت دهید.
ابتدا فلکه را با استفاده از پیچ زیر آن به بالاترین حالت ممکن حرکت دهید.
سپس با استفاده از یک نخ یا ریسمان (ریسمان کار) حالت قرارگیری تیغه روی دستگاه را شبیه‌سازی کنید و نخ را به‌دور فلکه بالا و پایین بپیچانید و از مسیر عبور تیغ اره حرکت دهید. سر نخ را به دنباله آن برسانید و همان نقطه را علامت‌گذاری کنید.
سپس طول نخ را اندازه‌گیری کنید و عدد به‌دست‌آمده را به اره تیز کنی اطلاع دهید. استادکار حدود ۵ سانتی‌متر از عدد اعلامی شما را کسر خواهد کرد و تیغه جدید را برای شما آماده خواهد کرد.
به همین سادگی اندازه‌گیری تیغ اره نواری انجام شد.

 

 اندازه تیغ اره نواری

 

 نمونه‌های اندازه تیغ اره نواری:

نکته بسیار مهم در اندازه تیغ اره نواری در بین برندهای مختلف این است که طول تیغ اره نواری بین برندها به‌هیچ‌عنوان شبیه به هم نیست و همیشه تفاوت‌هایی وجود دارد.
به همین دلیل باید همیشه اندازه مربوط به اره فلکه‌ای خودتان را اعلام کنید و به اندازه‌هایی که دوستان و همکاران شما اعلام می‌کنند توجه نکنید!
به‌عنوان‌مثال ما اندازه‌های استاندارد تیغه‌اره برندهای مختلف را در اره فلکه ۶۰ را بررسی کردیم و نتیجه به این صورت بود:

برند A: قطر فلکه ۶۰ و طول محاسباتی تیغ اره: ۴۴۵ سانتی‌متر
برند B: قطر فلکه ۶۰ و طول محاسباتی تیغ اره: ۴۶۰ سانتی‌متر
برند C: قطر فلکه ۶۰ و طول محاسباتی تیغ اره: ۴۳۰ سانتی‌متر
برند D: قطر فلکه ۶۰ و طول محاسباتی تیغ اره: ۴۵۰ سانتی‌متر

 

پرسش پایانی:

با دو سؤال این مطلب را به پایان می‌رسانیم؟
1. به نظر شما چرا اساتید ساخت تیغ اره فلکه به‌اندازه شما 5 سانتی‌متر اضافه یا کم می‌کنند؟
2. روش پیشنهادی شما برای اندازه‌گیری تیغ اره نواری چیست؟

www.ichoob.ir

4 نظر در “📏 ۲ روش عملی اندازه گیری طول تیغه اره فلکه

 1. 09357974781 گفت:

  سلام امیدوارم حالتون عالی باشه
  من میخوام راتجع به اعداد 4-3 یا 8-5 ازتون سوال بپرسم که این اعداد به چه مشخصات فنی ای اشاره میکنند
  میدونم که 4-3 مخصوص آلمینیومه ولی اگه زحمتتون نیست مفهوم این اعدا و مخصوصا 8-5 رو بفرمایید
  خیلی ممنونم

 2. محمد جواد گفت:

  سلام
  بنده میخوام تیغه اره نواری بخرم که هم بشه باهاش مدل بری کرد و هم کنده چوب به قطر حداکثر۲۵سانت برش بدم در ضمن اره نواریم دستساز هست طول تیغه هم ۲متر هست
  چه عرضی و چه گامی باید داشته باشه در ضمن کیفیت و صافی سطح برام مهمه

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد جواد عزیز
   برای برش های منحنی بهتره از تیغه های کم عرض (1 سانتی متر) استفاده کنید و برای برش قطر 25 سانت پیشنهاد می کنیم از تیغه با قطر 2.5 یا 3 سانتی متر استفاده کنید.

 3. علی گفت:

  احتمالا مطمین بشوند که اره به حداقل مقدار خودش نرسد و اگر قرار است به کمترین میزان خود برسد، به مشتری اطلاع بدهند که تیغ اره دیگر قابل استفاده نیست (برای دستگاه مورد نظر)

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )