معرفی ابزار

خرید ابزار شارژی یا ابزار برقی؟ چرا شارژی نخریم؟!

مقایسه ابزار سیمی و شارژی

 مقایسه ابزار سیمی و شارژی یکی از چالش‌های پیش روی خریداران است. ابزار برقی (سیم‌دار) دیر زمانی است که همکار ما در خانه و کارگاه هستند؛ اما فرزندان شارژی آن‌ها تنها چند سالی است که با خصوصیات خوب و بدشان پا به محیط‌های کاری و خانگی ما گذاشته‌اند.

 چرا باید ابزار شارژی بخرم؟ برای چه کاری و در چه پروژه‌هایی باید شارژی داشته باشم؟ در چه پروژه‌هایی ابزار سیمی؟! اولویت خرید با ابزار شارژی هست یا برقی؟! کدام یک برای خرید باصرفه‌تر است و چندین پرسش دیگر از چالش‌هایی است که به‌عنوان خریدار قطعاً با آن برخورد داشته‌ایم.

 برای خرید ابزار نجاری نمی‌توان بدون برنامه‌ریزی و هدف پیش رفت. نمی‌توان گفت ابزار شارژی بهتر هست یا ابزار سیمی! شما باید بر اساس نوع نیاز خود در زمان خرید ابزار انتخابی درست داشته باشید. نمی‌توان برای همه افراد یک نسخه واحد پیچید. پروژه‌ها متفاوت هستند و هرکدام شرایط مخصوص به خود را دارند.

 در این مقاله با بیان معایب و مزایای ابزارهای شارژی و سیمی نسبت به یکدیگر از زاویه نگاه یک استفاده‌کننده و علاقه‌مند به ابزار سعی می‌کنیم پاسخی برای چالش‌های بیان شده بیابیم.

 در نهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرد کدام نوع ابزار مناسب کار شماست. شاید با خواندن این مطلب از هدررفتن پول خود جلوگیری کنید!

 

مقایسه عملکرد ابزار شارژی با ابزار سیمی

 ابزار برقی سیمی در حال حاضر بیشتر از ابزار شارژی مورداستفاده قرار می‌گیرد و به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان برتری‌های ابزار سیم‌دار را در برابر ابزار شارژی نادیده گرفت.

 تمام برتری ابزار برقی تنها به دلیل محدودیت‌هایی است که ابزار شارژی به دلیل استفاده از باتری‌ها دارند. حتماً در آینده‌ای خیلی نزدیک پیشرفت‌های پیش رو در ساخت باتری کفه ترازو را به نفع ابزار شارژی سنگینی خواهد کرد.

 در ادامه به مقایسه دستگاه‌های سیمی و بدون سیم (شارژی) خواهیم پرداخت. در پایان این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام یک از این گروه محصولات مناسب کار شما هستند.

 

تماشا آنلاین مقایسه ابزار سیمی و شارژی

 

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتورها با ترافیک نیم بها محاسبه می‌شود!

 

مقایسه زمان استفاده از ابزار سیمی و شارژی

 مهم‌ترین مزیت ابزار برقی استفاده طولانی‌مدت از آن است. شما می‌توانید از ابزار برقی بدون محدودیت زمانی و نگرانی بابت تمام‌شدن شارژ آن استفاده کنید. به همین منظور بیشتر ابزارهای صنعتی، از نوع سیمی هستند.

 ابزار برقی پر قدرت، پر مصرف هستند و باتوجه‌به مدت‌زمان طولانی استفاده نیاز به یک منبع انرژی پر قدرت و دائم و پایدار دارند. باتوجه‌به محدودیت‌های کنونی باتری‌ها این تقاضا تنها در ابزار سیمی فراهم می‌شود.

 اما در ابزار شارژی شارژکردن باتری یکی از کارهای نسبتاً زمان‌بر است. البته این مورد بستگی به نوع باتری و کیفیت آن دارد. اگر حجم کار زیاد باشد و تعداد باتری‌های کمی داشته باشید، با مشکل مواجه خواهید شد.

 ازدست‌دادن زمان، هزینه‌های شما را افزایش خواهد داد. اگر دوست دارید از ابزارهای شارژی استفاده کنید، حتماً به تعداد کافی باتری به همراه خود داشته باشید تا برای هر بار شارژشدن منتظر نمانید.

 برای حل محدودیت‌های باتری در این زمینه، امکان استفاده از تعداد بیشتر باتری وجود دارد.

 

مقایسه ابزار شارژی و برقی

 

مقایسه پایداری کارکرد ابزار سیمی و شارژی

 دستگاه‌های سیمی باتوجه‌به اتصال به یک منبع قدرت قوی (برق شبکه)، افت توان نخواهند داشت و به‌صورت پایدار کار خواهند کرد. منبع قدرت پایدار به این معناست که ابزار برقی (سیمی) دچار افت قدرت ناشی از استفاده از دستگاه نمی‌شوند و تا وقتی به منبع قدرت (پریز برق) دسترسی دارند می‌توانند با حداکثر توان از آن‌ها استفاده کرد.

 درصورتی‌که در ابزارهای شارژی در ابتدا قوی و سریع هستند و پس از کم‌شدن مقداری از شارژ دستگاه، سرعت و قدرت خود را از دست خواهند داد. مسلماً دستگاهی که قدرت و سرعت خود را از دست بدهد در روند اجرای کار اختلال ایجاد می‌کند.

 برای حل این مشکل همیشه باید باتری پشتیبان با خود داشته باشید

 مثلاً یک دریل یا پیچ بند شارژی که باتری آن در حال تمام‌شدن است قطعاً کارایی اولیه در حالت شارژ کامل را ندارد. این عدم کارایی خود را در کاهش گشتاور و به‌اصطلاح زیر بار ماندن دریل نشان می‌دهد.

 

مقایسه مدت زمان انبار داری و نگهداری از ابزار

 نکته مهم در مورد ابزارهای شارژی مدت ساعت‌های کارکرد است. توصیه ویژه ما برای خرید ابزار شارژی این هست که حتماً زمانی اقدام به خرید ابزار شارژی کنید که قرار است مداوم از آن استفاده کنید.

 اگر دستگاه شارژی خود را مدت‌زمان زیادی (حدود یک ماه) بدون استفاده نگه دارید، بدون شک باتری آن روبه‌خرابی پیش خواهد تا جایی که دیگر قابل‌استفاده نیستند.

 برای همین هست که در دیگر کشورها برخی دستگاه‌ها بدون باتری (Bare tools) به فروش می‌رسند. شما می‌توانید از یک باتری برای استفاده از چندین ابزار استفاده کنید. البته این قابلیتی است که برخی شرکت‌ها مانند دیوالت، میلواکی، بوش و … فراهم کرده‌اند.

 در ایران هم شرکت رونیکس این خدمت را به خریداران ابزارهای خود می‌دهد.

 پس اگر قرار است در سال فقط چند بار و در حد ابزار خانگی استفاده کنید، پیشنهاد ما خرید ابزار سیمی است.

 

محدودیت های ابزار شارژی و سیمی

 

مقایسه محدودیت های استفاده از ابزار سیمی و شارژی

 ابزار شارژی و سیمی ازنظر ساختار کلی و ابعاد تفاوت چندانی ندارند. در ابزار شارژی همیشه یک باتری برای تأمین نیرو وجود دارد و در ابزار برقی تأمین نیرو از راه کابل برق انجام می‌شود.

 طول کابل برق در ابزار سیمی بین ۱ تا ۲ متر است. همان‌طور که می‌دانید برای ساخت سازه‌های چوبی گاهی نیاز به چندین ابزار به‌صورت هم‌زمان دارید. در این موارد وجود سیم‌های بلند و پیچ‌خورده و همرنگ، همیشه مایه دردسر برای اساتید بوده است.

 از دیگر موارد محدودکننده این دستگاه‌ها، مشکل در جابه‌جایی است. اگر قرار باشید دستگاه را از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کنید باید مدام از پریز برق‌های مختلف استفاده کنید و یا اینکه چندین متر سیم سیار با خودتان حمل کنید.

 وجود کابل در زمان استفاده از هر دستگاهی درصد ریسک و خطر را افزایش می‌دهد.

 فایده و مزیت اصلی ابزار شارژی و بدون سیم این است که بدون سیم است! بی‌سیم بودن آزادی عمل بیشتری می‌دهد. با استفاده از ابزار شارژی شما حداکثر آزادی را دارید و در هر محل و نقطه‌ای که دوست داشته باشید، می‌توانید از آن استفاده کنید.

 در ابزار شارژی شما محدود به منابع برقی ثابت نیستید و با در اختیار داشتن چندین باتری، به‌راحتی ساعت‌های زیادی را می‌توانید با یک دستگاه کار کنید.

 داشتن باتری به این معنی است که فضای کاری شما عاری از هر سیم و کابل است؛ بنابراین نیاز به جابه‌جایی تجهیزات کمتری خواهید داشت. سیم کمتر به معنی آزادی بیشتر و فضای کار خلوت‌تر است.

 کارکردن با ابزار شارژی در مکان‌های مرتفع یا داربست که جابه‌جایی خطرناک و مشکل است خیلی امن‌تر و راحت‌تر از ابزار سیمی برقی است.

 

وزن ابزار شارژی در برابر ابزار سیمی

 

مقایسه وزن ابزار شارژی و سیمی

 معمولاً در دستگاه‌های سیمی به دلیل وجود سیم و تأثیر سیم در کشش دستگاه و آویزان ماندن همیشگی سنگین‌تر احساس می‌شوند. مخصوصاً اگر قرار باشد به‌عنوان‌مثال از پیچ بند سیمی در ارتفاعی بالاتر از سر خودتان استفاده کنید، مجبورید چندین برابر انرژی به نسبت ابزار شارژی مصرف کنید.

 ابزار شارژی هم باتوجه‌به نیاز به باتری، وزن بیشتری در نهایت خواهند داشت. در بررسی‌هایی که انجام دادیم، این دو ابزار تفاوت چندانی از نظر وزنی ندارند و این مقدار محسوس نبود. حال ممکن است در دستگاهی این اختلاف وزن محسوس باشد.

 

تأمین قدرت در پروژه های ساختمانی دور افتاده!

 در ابزار برقی برای تأمین قدرت شما همیشه به یک منبع برق (پریز برق) محدود هستید. برای استفاده از ابزار برقی سیمی همیشه باید یک پریز برق یا ژنراتور برق همراه شما باشد. معمولاً در ساختمان‌هایی که تازه‌ساخت هستند و یا اینکه هنوز کنتور برق ندارند، برای استفاده از ابزار سیمی با مشکل مواجه خواهید شد.

 در ایران به‌واسطه قیمت پایین برق و دوستی‌های همسایه‌ای، می‌توان از سیم سیار برای رساندن نیرو به ابزار شارژی استفاده کرد؛ اما معمولاً در سایر کشورها این کار امکان‌پذیر نیست.

 اما در ابزارهای شارژی شما بدون نیاز به برق شهری، امکان استفاده از دستگاه را خواهید داشت. البته در صورتی که مدت‌زمان استفاده از دستگاه زیاد باشد و نیاز به شارژ مجدد داشته باشید، معادلات به هم می‌ریزد.

 در کشورهای اروپایی و امریکایی عموماً برای حل این موضوع، از کیس‌های شارژ استفاده می‌کنند. این کیس‌ها مانند پاور بانک عمل می‌کند و باتری‌های شارژی را شارژ می‌کند.

مقایسه هزینه تعمیر و نگه داری

 هزینه تعمیر و نگهداری ابزارهای سیمی و شارژی از هم متفاوت است. معمولاً هزینه تعمیر موتورهای شارژی و باتری شارژی بیشتر از موتور دستگاه‌های سیمی (AC) است.

 درصورتی‌که از دستگاه‌ها به‌درستی استفاده کنید، به‌سادگی خراب نخواهند شد؛ اما دانستن این مورد خالی‌ازلطف نیست.

 

ابزار شارژی بخرم یا سیمی

 

نکته‌های مهم پایانی برای خرید ابزار شارژی یا سیمی!

 از مدل‌های بی‌سیم (شارژی) برای پروژه‌های استفاده کنید که نیاز به قدرت زیاد نباشد. ابزار قدرت مانند پیکور اگر سیمی باشند به‌مراتب کارایی بهتری خواهند داشت.

 مدل‌های سیمی برای کارهای بزرگ مناسب هستند یا زمانی که به قدرت‌های زیادی نیاز دارید.

 اگر شما به دنبال ابزاری برای پروژه‌ای یا تعمیر در مدت‌زمان کوتاه هستید مدل‌های شارژی مناسب‌اند.

 برای پروژه‌های سنگین و زمان بر، حتماً از چندین باتری کمکی استفاده کنید تا خیالتان بابت ازدست‌ندادن زمان راحت باشد.

 هنگام انتخاب ابزارهای برقی شارژی ظرفیت باتری را بدانید. اینکه باتری کی شارژ تمام می‌کند و چقدر طول می‌کشد تا شارژ شود.

 اگر استفاده مدام و همیشگی از ابزار شارژی ندارید حتماً ابزار سیمی خرید کنید.

 به نظر شما ابزارهای سیمی و شارژی چه چالش‌هایی دارند؟ شما چه تجربه‌ای از خرید ابزار شارژی یا سیمی داشته‌اید؟

 

 

منبع: آیچوب

(کپی کار های تنبل! کپی نکنید چون به گوگل گزارش خواهید شد)

یک نظر در “خرید ابزار شارژی یا ابزار برقی؟ چرا شارژی نخریم؟!

  1. بهروز گفت:

    برای کار حرفه ایی بجز ابزارهای مخصوص کار سنگین، قطعا ابزار شارژی بهتره و سرعت کارو چند برابرمی کنه و خستگی رو کاهش میده

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )