اره, اره دیسکی/گردبر, برش‌کاری

راهنمای انتخاب و خرید اره دیسکی + تجربه 10 سال کارکردن

خرید اره دیسکی

 با راهنمای خرید اره دیسکی (اره گردبُر) در این آموزش آیچوب با شما هستیم. در پایایان این نوشته به دیدگاهی اصولی و به‌دوراز تبلیغات و آنچه فروشندگان ادعا می‌کنند در خرید اره دیسکی می‌رسید.

 تلاش می‌کنیم نکات فنی و تجربی خرید این ابزار بسیار پرکاربرد در نجاری و صنعت چوب را با شما به اشتراک بگذاریم.
در این مقاله فارغ از اسم برند که به گمان ما آخرین و کم‌اهمیت‌ترین فیلتر خرید است، نکاتی که در پروسه تحقیق برای خرید اره دیسکی باید به آن توجه کنید را توجه دادیم.

 

راهنمای خرید اره دیسکی

 

اگر قصد راه‌اندازی کارگاه نجاری یا کار با چوب در هر اندازه‌ای چه خانگی چه حرفه‌ای دارید و می‌خواهید لیستی از ابزار برقی ضروری را تهیه کنید مطمئن باشید اره دیسکی جزو سه ابزار ابتدایی این لیست خواهد بود؛ اما از بین صدها مدل با آپشن‌های مختلف موجود کدام یک را انتخاب کنیم؟!

 

اره گرد بر یا اره دیسکی چیست؟

 چه یک کاربر حرفه‌ای باشید یا یک کاربر خویش ساز خانگی (به انگلیسی: DIY) اره دیسکی (به انگلیسی: Circular saw) پرکاربردترین ابزار در نجاری، ام‌دی‌اف و کابینت‌سازی، فریمینگ و ساخت سازه‌های چوبی است.

 ابزاری که به‌سختی می‌توان جایگزین شایسته‌ای برای آن یافت.

 اره دیسی ساختاری بسیار ساده دارد. یک موتور که باواسطه یک گیربکس خیلی ساده به تیغه‌ای دایره‌ای‌شکل متصل است با حرکت موتور و در نتیجه تیغه گردان روی چوب، عملیات برش انجام می‌شود.

 در گردبر قطعه کار ثابت است و تیغه است که روی چوب حرکت می‌کند و برش انجام می‌شود.

 

کاربرد اره دیسکی چیست؟

 اره دیسکی که در اصطلاح عامیانه نجارها با نام‌های دیگری چون اره بشقابی، اره گردبُر، اره گِرد و اره سینی هم شناخته می‌شود.

 ابزاری برقی یا شارژی و قابل‌حمل است که اره دیسکی شکل آن توسط موتور به حرکت در می‌آید.

 این اره برای ایجاد برش‌های سریع، صاف (بدون انحنا) و نسبتاً دقیق روی ورق‌ها و پروفیل‌های چوبی بسیار مناسب است.

 

 ویدئوی آموزش نکاتی برای خرید اره گرد بر

در این ویدئو تمام نکاتی که برای خرید اره گرد بر نیاز دارید تا فارغ از تبلیغات راست و دروغ برندها یک انتخاب نزدیک به نیازهای خود داشته باشید را آموزش داده‌ایم

 

حجم مصرفی شما برای تماشای این ویدئو نیم‌بها محاسبه می‌شود!

 

انواع اره گرد بر به لحاظ نوع انرژی مصرفی

اره دیسکی به لحاظ نوع انرژی مصرفی به صورت‌های برقی، شارژی، بادی و بنزینی وجود دارد که در بازار ایران بیشتر انواع برقی و در چند برند شارژی در بازار قابل‌خرید است.

 

انواع اره گرد بر به لحاظ کاربری

 اره دیسکی به انگلیسی circular saw نامیده می‌شود که می‌توان آن را به طیف گسترده‌ای از اره‌های نسبت داد. از اره‌های آسفالت بُر و برش فلزات تا هر اره دیگری که از تیغه‌های گرد و دیسک شکل استفاده می‌کند را می‌توانیم به این نام بشناسیم.

 اره دیسکی می‌تواند برش‌های صاف و مستقیم (با زاویه و با بدون زاویه) را روی ورق‌های چوبی یا پروفیل‌های چوبی که امکان تکیه‌دادن سینی فارسی بر روی آن باشد را انجام دهد.

 انواعی از فارسی بر هم با تغییر تیغه و تعداد دور امکان برش فلزات را هم دارند.

 انواع اره گردبر را می‌توانید را در آپشن‌هایی مثل سایز تیغه، توان موتور، دور اسپیندل، عمق برش در 90 درجه و 45 درجه و وزن مورد بررسی قرار دهید.

 پیشنهاد اکید دارم که هیچ ابزاری از جمله اره دیسکی را صرفاً به دلیل نام برند خرید نکنید.

 

اره دیسکی شارژی یا اره دیسکی برقی؟

 در چند سال اخیر ابزارهای شارژی با ارزان‌تر شدن باتری‌ها و افزایش کارایی آن‌ها رو به گسترش هستند و معتقدیم رقابت ابزارها در برندهای بزرگ طی سال‌های آینده روی کیفیت باتری خواهد بود و نه ابزار جدید.

 اره‌های دیسکی شارژی به تاریخ نگارش این مقاله در چند برند در بازار موجود است و در دنیا هم در نمونه‌های 18 ولتی 20 ولتی و 32 ولتی تولید شده‌اند.
هر یک کاربری خود را دارند؛ اما وجود یک اره دیسکی شارژی در کنار اره دیسکی برقی کمک بزرگی در کارکردن راحت‌تر و نرمش بیشتر شما خواهد کرد.

 ساده اگر بگوییم یک اره دیسکی برقی حتماً داشته باشید؛ اما اره دیسکی شارژی را اگر داشته باشید خوب است.

 به لحاظ قدرت هم فعلاً اره‌های دیسکی برقی موجود در بازار در جایگاه بهتری نسب به شارژی‌ها دارند.

 

پلاک مشخصات اره دیسکی

 

اره دیسکی چند وات بخرم؟

 توان در اره‌های دیسکی با واحد وات (به انگلیسی: watt) بیان می‌شود و اگر ساده آن را تعریف کنیم این معنی را می‌دهد که توان بیشتر به معنای گشتاور بیشتر است.

 و گشتاور بیشتر یعنی تیغه می‌تواند چوب‌های سفت‌تر را راحت‌تر برش کند و یا می‌تواند چوب‌های ضخیم‌تری را بسیار راحت‌تر و بدون فشار به موتور برش‌کاری کند.

 وقتی اره دیسکی با اندازه تیغه بزرگ‌تر داریم، درگیری تیغه با چوب به دلیل عمق برش بالاتر، بیشتر خواهد شد؛ بنابراین به وات بیشتری برای انجام برش نیاز داریم.

 پس هر چه سایز تیغه‌اره دیسکی بزرگ‌تر باشد توان موتور آن هم باید بالاتر باشد.

 از توان‌های رایج در بازار ایران می‌توان به 1100 و 1250 و 1500 و 1400 و 1750 و 1800 وات اشاره کرد.

 برای کاربری خانگی و کارگاهی اره دیسکی با توان 1500 وات انتخاب معقولی است.

 طبق بررسی در بعضی از برندهای موجود بازار زیاده‌گویی‌هایی در عدد واقعی توان صورت می‌گیرد و عدد واقعی توان با سنجشی که انجام دادیم حتی نصب توان درج شده روی پلاک دستگاه هم نیست!

 

سایز تیغه اره گردبر نجاری

 منظور از سایز اره دیسکی قطر تیغه‌اره دیسکی است. در ایران سایزهای مختلفی از 127 میلی‌متر تا 235 در برندهای مختلف موجود است.

 از اندازه‌های رایج در ایران می‌توان به 127 و 160 و 165 و 180 و 185 و 190 و 230 و 235 نام برد.

 که دراین‌بین برای کارهای خانگی و خویش ساز بهترین پیشنهاد 185 و برای کابینت‌سازی و ام‌دی‌اف 180 یا 185 یا 190 و برای برش الوار 230 و 235 پیشنهاد می‌شود.
استفاده از سایزهای بالا برای کابینت کاری خیلی زود شما را از خرید اره گرد بر پشیمان می‌کند.

 

اره گرد بر رونیکس

 

وزن اره دیسکی نجاری

 احتمالاً اگر به این گزینه دقت نکنید خیلی زود از خریدتان پشیمان خواهید شد!

 اره دیسکی به دلیل نوع کاربری که دارد در نمونه‌های سبک‌تر بسیار ایمن‌تر خواهد بود و کاربری ساده‌تر و سریع‌تری به شما می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم اگر نیاز به اره دیسکی با سایز بزرگ ندارید و کارهایی که انجام می‌دهیم در حد کابینت سازی و برش ورق یا پروفیل‌های با ضخامت کم است حتماً اره گرد بر سایز کوچک و سبک خرید کنید.

هر چه سایز اره دیسکی بیشتر باشد سنگین تراست. در بازار ایران وزن‌های 3.5 تا 6 کیلو برای اره دیسکی رایج است و وزن متوسط 4 کیلو را می‌توانید برای اره دیسکی‌های تا 190 میلی‌متر در نظر داشته باشید.

 

عمق برش اره دیسکی چقدر است؟

 از آپشن‌های که می‌توان بررسی کنید عمق برش است که در زوایای 90 و 45 درجه در کاتالوگ اره دیسکی نوشته می‌شود. هر چه تیغه قطر بیشتری داشته باشد این عدد بزرگ‌تر می‌شود.

 این عدد در اره دیسکی، بیشترین عمق برش یا نفوذ تیغه در چوب یا تخته را نشان می‌دهد که توسط پیچ‌های روی اره قابل‌تنظیم است.

 در بازار عمق برش‌های 55 و 64 و 66 و 68 و 70 و 85 میلی‌متر در زاویه 90 درجه بسیار مرسوم است و اعداد بیشتر هم قابل‌تهیه است.

 پیشنهاد می‌کنیم اگر برش الوار انجام نمی‌دهید و برش‌ها محدود به ورق‌ها و شیت‌های ام‌دی‌اف است اره دیسکی با عمق برش تا 55 میلی‌متر تهیه کنید

 اگر برش الوار انجام می‌دهید تیغه 235 مناسب شما خواهد بود.

 عمق برش بیش از 55 برای ام‌دی‌اف کارها لازم نیست و همه ورق‌های موردنیاز آن‌ها را پشتیبانی می‌کند.

 فراموش نکنید که با بیشترشدن سایز تیغه وزن اره دیسکی هم افزایش خواهد یافت.

 

به جنس کفی اره دیسکی توجه کنید

 دو نوع کفی برای اره دیسکی وجود دارد. انواع ریخته گری شده که در برندهای خوش‌نام از جنس منیزیوم ریخته گری است و انواع فولادی پرسی.

 به تجربه پیشنهاد می‌کنیم جنس کفی اره دیسکی از نوع فولادی پرسی باشد که مقاومت بسیار بالاتری در برابر تنش‌های ناشی از ضربه و سقوط دارند. کفی‌های ریخته گری در صورت سقوط احتمال شکستن بالایی دارند.

 

امکانات اره گرد بر

 

فنر گارد محافظ تیغه

 یکی از شایع‌ترین خرابی‌های که در اره‌های دیسکی با آن برخورد می‌کنید خراب‌شدن فنر گارد محافظ تیغه‌اره دیسکی است.

 این فنر وظیفه قراردادن دائمی محافظ روی تیغه‌اره دیسکی را بر عهده دارد که باتوجه‌به ضربه‌هایی که به آن وارد می‌شود و تحت‌فشار بودن دائمی خیلی زود آسیب می‌بیند.

 در مدل‌های باکیفیت بالاتر از فنرهای لوله‌ای شکل استفاده می‌شود که احتمال خرابی کمتری دارند.

 

دارا بودن شسی قفل شفت

 در مدل‌های قدیمی‌تر تعویض تیغه با دو عدد آچار موسوم به آچار چاکنت انجام می‌شد.

 تعویض تیغه با این روش زمان بر می‌بود و ایمنی کمتری در هنگام نصب وجود داشت.

 در مدل‌هایی که سالیان اخیر وارد بازار شده است این مشکل وجود ندارد و همگی دارای شسی قفل‌کن تیغه هستند و احتمالاً این مورد جای نگرانی ندارد.

 

راه‌اندازی نرم اره دیسکی

 سافت استارت (به انگلیسی: Soft start) به معنی راه‌اندازی نرم دستگاه است

 راه‌اندازی نرم سه مزیت بزرگ دارد. اول اینکه جریان راه‌اندازی اولیه که وارد موتور و تجهیزات الکتریکی دستگاه می‌شود را محدود می‌کند و خطر آسیب‌دیدن ناشی از آن را به‌شدت کاهش خواهد داد.

 دوم به دلیل استارت نرم شوک ناشی از ضربه راه‌اندازی به قطعات مکانیکی دستگاه مانند بلبرینگ و چرخ‌دنده‌ها وارد نمی‌شود.
و سوم با استارت نرم شوک و ضربه اولیه به دست کاربر که می‌تواند موجب کاهش ایمنی شود وارد نخواهد شد.

 یک آپشن بسیار خوب برای همه ابزار موتوری است که می‌توانید به آن توجه کنید.

 

ترمز الکتریکی اره دیسکی

 ترمز الکتریکی از آپشن‌های خوب یک اره دیسکی می‌تواند باشد که ایمنی استفاده از آن را بالا خواهد برد.

ترمز در اره دیسکی بلافاصله پس از رهاکردن شسی اره فعال می‌شود و باعث ایستادن سریع تیغه‌اره می‌شود. این آپشن در مدل‌های برقی کمتر دیده شده؛ اما در مدل‌های شارژی بیشتر است.

کابل اره گرد بر برقی

 

طول و جنس کابل برق

 در انواع اره دیسکی برقی طول کابل تغذیه دستگاه از سه تا 5 متر است.

 با لمس کابل می‌توان به مرغوبیت جنس آن تا حدودی پی برد. کابل‌هایی که جنس نامرغوبی دارند با کوچک‌ترین سرما در زمستان حالت خشک و شکننده پیدا می‌کنند.

 

اگزوز خروجی گردوخاک

 اره دیسکی گردوخاک زیادی تولید می‌کند و اگر در محیط‌های کوچک و شلوغ کار می‌کند حجم خاک تولیدی و پرتاب آن عذاب‌آور خواهد بود.

 در مدل‌هایی کیسه خاک‌گیر وجود دارد؛ اما تجربه ثابت کرده چندان کارا نیست

 می‌توانید با اتصال مکنده یا جاروبرقی به اگزوز خروجی خاک تا حد زیادی از پخش‌شدن خاک در محیط جلوگیری کنید.

 

خط برش لیزری اره دیسکی

آپشنی نیست که بخواهید روی آن تأکید داشته باشید و چندان به کار شما نخواهد آمد. به‌عنوان کمک‌کننده در تعیین خط برش گزینه خوبی است؛ اما زیاد به بودن یا نبودن آن توجه نکنید.

 

قیمت اره دیسکی نجاری

 به تاریخ انتشار این مقاله اره دیسکی از برندهای مختلف را می‌توانید با کف قیمت یک میلیون و هفتصد تا 24 میلیون تومان در بازار پیدا کنید.

 اما با قیمت حدود 3 تا 4 میلیون تومان می‌توانید یک فارسی بر مناسب برای شروع کار خرید کنید.

 

خرید اره دیسکی رونیکس

 

سخن پایانی برای خرید اره گرد بر

 خرید ابزار یک پروسه است که دوسویه دارد.

 سمت اول شناخت مناسب از کاری است که ابزار توقع دارید و سمت دوم شناخت کمیت‌های ابزار است.

 با شناخت این دو و پس از کنار هم قراردادن موارد دیگری چون سابقه برند، زمان و کیفیت گارانتی، قدرت تأمین قطعات یدکی، دسترسی به نمایندگی فروش و. می‌توانید انتخابی هوشمندانه داشته باشید.
در خرید ابزارها از جمله اره دیسکی این تصور اشتباه است که یک اره دیسکی خرید می‌کنید برای همه کارها و برای همیشه.

 ابزاری که خرید می‌کنید در بهترین حالت پاسخگوی بخش بزرگی از کارهای شما خواهد بود و به‌احتمال بسیار زیاد در ادامه کار و گسترش آن به همان ابزار با آپشن‌های دیگری نیاز خواهید داشت.

 در پایان بهترین خرید را برای شما آرزومندم.

منبع: آیچوب

4 نظر در “راهنمای انتخاب و خرید اره دیسکی + تجربه 10 سال کارکردن

 1. 09910730479 گفت:

  سلام خسته نباشید ، بنده به تازگی یه اره دیسکی ۴۳۲۳ رونیکس گرفتم و نو نو دیروز که کار میکردم وقتی خاموش میشد وقتی دورش خیلی میومد پایین یه صدا مثل خوردن سنگ به صفحه تو اینجور حالتی میومد بنظرتون طبیعیه ؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   اگه سرعت یهو میاد پایین به دلیل ترمز الکترونیکی دستگاه هست
   اما صدای برخورد سنگ نمیدونم به چه دلیل هست
   ساختار دستگاه خیلی پیچیده نیست
   میشه به راحتی محل برخورد رو پیدا کرد

 2. 09144452561 گفت:

  یک سوال داشتم می‌خوام اره گرد بر بگیرم ولی گاهی نیازدارم باهاش برشهای طولی یک متر یا بیشتر انجام بدم برای دقت کار آیا شابلون یا ریلی برای این کار هست ؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   معمولا همراه همین اره ها شابلون وجود داره که می تونید استفاده کنید
   در غیر این صورت شابلون خاصی وجود نداره و بهتره خودتون بسازید

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )