اره, اره نواری/فلکه, معرفی ابزار

اره فلکه (نواری) چیست؟ کاربرد و انواع اره فلکه نجاری

بستن تیغه اره نواری

اره فلکه چیست؟

اره فلکه با اره نواری با نام های دیگری چون اره لنت نیز در ایران شناخته می شود. این ابزار به انگلیسی Band saw گفته می شود که که اشاره به تیغه کمربندی شکل دوره فلکه های این اره دارد.

در این نام گذاری ها واژه “فلکه” اشاره به فلکه ( شبیه چرخ است) بالا و پایین دستگاه دارد و در واژه “نواری” به تیغه نوار مانندی که دور دو فلکه می چرخد اشاره دارد. با توجه به اسم انگلیسی این ابزار نام “اره نواری” می تواند انتخاب بهتری باشد اما واژه مرسوم تر و رایج “اره فلکه” است.

ساختار اره فلکه بسیار ساده است. دو فلکه شبیه به چرخ در پایین و بالا و روی بدنه دستگاه وجود دارد که فلکه پایین توسط یک موتور ( الکتریکی یا بنزینی) به حرکت در می آید. با قرار دادن تیغه اره تسمه ای شکل انعطاف پذیر روی دو فلکه تیغه حرکت می کند و با خوراک دهی به تیغه برش انجام می شود.

اره فلکه با توجه به اندازه قطر فلکه تقسیم بندی می شوند و پر استفاده ترین آن ها در ایران اره های 40 و 60 و 80 و 100 سانتی متر است.

برای بریدن چوب های ضخیم تر باید اره فلکه با سایز بزرگتر انتخاب کنید.

تاریخچه ساخت اره فلکه

اره فلکه‌ای یا همان اره نواری یکی از دستگاه‌های رایج و اصلی در صنایع چوب (نجاری، مبلمان و …) هست.

اره نواری در اندازه، اسم و کاربردهای مختلف وجود دارد. برای اولین بار در سال ۱۸۰۹ ایده ساخت اره فلکه‌ای توسط ویلیان نیوبری مطرح شد اما مشکلاتی با دستگاه ساخته‌ی او همراه بود.

یکی از مشکلات شایع در اره ساخته شده توسط ویلیام، عمر کوتاه تیغه بود. در سال ۱۸۴۶ یک زن فرانسوی به نام آنه پالین، تکنیکی جدید برای جوشکاری تیغه‌های اره فلکه ابداع کرد که تحولی در این صنعت و استفاده از دستگاه اره نواری پدید آورد. او پس از این تغییر، تولید و فروش عمده اره نواری را آغاز نمود.

 

انواع اره فلکه

اره فلکه نجاری را می‌توان به دو مدل عمودی (ایستاده) و افقی تقسیم نمود. اره فلکه ایستاده در کارگاه های نجاری استفاده می شود اما انواع افقی که به اره “رام” یا “رام بُر” معروف است در چوب بری ها برای تبدیل گردبینه چوب به تخته و اسلب استفاده می شود.

 

تماشای آنلاین ویدئوی چالش ساخت اره فلکه نجاری | محاسبه دور موتور

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

اره نواری افقی ( اره رام)

اره نواری افقی

 

اره نواری افقی در کارخانه‌های چوب بری و صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند و قطر فلکه آن‌ها از ۱۰۰ سانتی متر و بیشتر است.

اره افقی بر یا رام بر در انگلیسی “sawmill” نامیده می شود و برای لایه کردن و تبدیل گردبینه و تنه های چوب به اسلب و الوار استفاده می شود.

بسیار شبیه به اره فلکه ایستاده است با این تفاوت که اره فلکه ایستاده ثابت است و چوب را به وارد دهانه برش می کنیم ولی در اره رام بر چوب ثابت است و اره رام به سمت چوب حرکت می کند.

اره نواری عمودی (ایستاده)

اره نواری عمودی

 

اره نواری عمودی در بیشتر کارگاه‌های صنایع چوب موجود است و بسیار عمومی‌تر از اره افقی است. این اره‌ها در اندازه‌های رومیزی، برای برش چوب‌های نازک و سبک برای معرق کاری و در اندازه‌های بزرگ‌تر و تا قطر ۱۰۰ سانتی متر برای برش گرده‌بینه‌های قابل حمل استفاده می‌شود. اره نواری‌های معمول در کارگاه‌های نجاری قطر ۶۰ یا ۸۰ هست.
اره‌ فلکه 100 معمولاً در کارگاه‌های چوب بری مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای راه اندازی آن باید حتماً برق ۳ فاز داشته باشید. اما اره‌های ۶۰ یا ۸۰ با برق تک فاز هم قابل راه اندازی هستند.

در ادامه قسمت های مختلف اره فلکه را بررسی می کنیم

 

قسمت‌های مختلف اره نواری (اره فلکه)

 

اره نواری عمودی

بدنه اره فلکه 

این اره‌های معمولاً از بدنه یکپارچه چدنی ساخته شده‌اند. بدنه چدنی بسیار سنگین است و این سنگینی از تکان خوردن اره در اثر برش و گردش موتور جلوگیری می‌کند.

در بعضی مدل‌های امروزی از بدنه آهنی هم استفاده می‌شود که بهتر است پایه‌های آن را به زمین پیچ کنید تا در اثر لرزش، تنظیمات و دقت اره به هم نخورد.

 

آموزش اره فلکه

 

آموزش اره فلکه

 

فلکه‌های اره نواری 

فلکه‌های اره نواری چدنی است. دو فلکه در بالا و پایین اره وجود دارد. هر کدام از این فلکه‌ها با استفاده از محور و بلبرینگ به بدنه متصل شده‌اند.

فلکه پایینی ثابت است اما فلکه بالایی به‌وسیله پیچ‌های تنظیمی که بر روی آن تعبیه شده است، قابلیت حرکت به بالا و پایین و عقب و جلو دارد. حرکت بالا و پایین برای شل و محکم کردن تیغه است و حرکت عقب و جلو، برای تنظیم تیغه با فلکه پایینی در نظر گرفته شده است.

 

فلکه‌های اره نواری 

 

الکتروموتور اره فلکه

الکتروموتور به بدنه پیچ شده است و با استفاده از تسمه و فولی، به فلکه پایینی ارتباط پیدا کرده می‌کند. الکتروموتور فلکه پایینی را به حرکت در می‌آورد و فلکه بالایی با کمک تیغه اره، به حرکت در می‌آید. الکتروموتورها در دو مدل تک فاز و سه فاز بر روی اره نواری، قابلیت نصب دارند.

الکتروموتور اره فلکه

 

بخش‌ها حفاظتی

تیغه به فلکه‌ها متصل می‌شود و با استفاده از الکتروموتور به چرخش در می‌آید و به‌اصطلاح دور می‌گیرد. برای حفاظت بدن و جان استاد کار در مقابل خروج احتمالی تیغه از فلکه یا شکستن احتمالی تیغه معمولاً از حفاظ‌های فلزی و چوبی استفاده می‌کنند.
حفاظ فلزی بر روی فلکه‌ها قرار می‌گیرد و حفاظ‌های چوبی به‌صورت باکس در راستای مسیر حرکت تیغه نصب می‌شود و درپوش بر روی آن قرار می‌گیرد تا در صورت نیاز به تعویض تیغه، درپوش‌ها باز شوند.
این حفاظ‌ها علاوه بر خاصیت ایمنی‌شان، مانع پرتاب شدن خاک اره به فضای اطراف می‌شود.

بستن تیغه اره فلکه

 

در حفاظ سمت راستی اهرم‌ها و بلبرینگ‌هایی برای کنترل تیغه به عقب و جلو و چپ و راست به عهده دارند. که بنا به‌اندازه چوب و ضخامت آن قابل تنظیم است.

بستن تیغه اره نواری

 

صفحه

صفحه به تنهایی از چند بخش تشکیل شده است.

بستن تیغه اره نواری

 

گونیا

برای تنظیم زاویه و تنظیم عرض برش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مدل‌های جدید، گونیای زاویه دار هم وجود دارد. یک گونیا برای برش‌های صاف و ثابت و گونیای دیگر برای برش‌های زاویه دار.

گونیا اره فلکه

البته معمولا صفحه در برخی اره فلکه های کوچک، قابلت چرخش به چپ و راست دارند و با این ترفند می توان برش های زاویه دار ایجاد کرد.

آموزش اره فلکه

بر روی صفحه شیاری به‌صورت طولی وجود دارد که امکان نصب گونیای متحرک بر روی آن را دارید. همچنین شکافی روی صفحه ایجاد شده که به‌وسیله آن می‌توانید تیغه را به محل مورد نظر هدایت کنید.

نکته‌هایی که باید در مورد اره نواری بدانید:
همه‌ی اره فلکه‌های قسمت‌های گریس خور دارند و این قسمت‌ها را هر چند وقت یک‌بار گریس کاری کنید. (با استفاده از پمپ گریس)
قبل از روشن کردن دستگاه، از محکم بودن تیغه مطمئن شوید.
بعد از اتمام روز کاری، با استفاده از پیچ تنظیم فلکه بالایی، تیغه را شل کنید تا در اثر انقباض و انبساط، تیغه ترک نخورد.
همیشه الکتروموتور و سایر قسمت‌های اره را باد بگیرید و گردو خاک را از روی آن بردارید.
بعد از برشکاری در صورتی که دستگاه وکیوم ندارید، خاک اره را از روی زمین جمع کنید تا مشکلات تنفسی و بینایی ایجاد نکند.

در آیچوب مقاله ای کامل در مورد مشکلات کار با اره نواری منتشر کرده ایم که پیشنهاد می کنیم اگر از این دستگاه در کارگاه خود استفاده می کنید، این مقاله را از دست ندهید.

تیغه اره فلکه

 

تصویری نزدیک از چپ و راست تیغه اره فلکه

تیغه اره فلکه

از چپ و راست و تیز بودن دندانه تیغه اطمینان حاصل کنید چون نبود چپ و راست مناسب در دندانه‌های تیغه موجب ایجاد فشار بیشتر بر روی تیغه و الکتروموتور می‌شود.
در هنگام برش از ماسک و عینک استفاده کنید.
در زمان تنظیم گونیا، دستگاه را خاموش کنید.
زمانی که دستگاه روشن است به هیچ عنوان در جهت گردش تیغه نایستید چون اگر تیغه پاره شود، مانند شلاق به طرفی پرتاب می‌شود.

تیغه اره فلکه

از برند های رایج و قدیمی اره فلکه در ایران میتوان به پروین ، سکساکی، رامش، هاکوپیان، تبریز و …. نام برد.

شما هم میتوانید نام برند اره فلکه موجود در کارگاه خود را در قسمت دیدگاه های سایت منتشر کنید و کمی در مورد آن توضیح دهید .

اختصاصی آیچوب : www.ichoob.ir

142 نظر در “اره فلکه (نواری) چیست؟ کاربرد و انواع اره فلکه نجاری

 1. حمید گفت:

  سلام استاد
  میخواستم در مورد استفاده از اینورترهای تک فاز به سه فاز برای دستگاه اره فلکه بپرسم من اره فلکه تبریز ۴۰ را با استفاده از اینورتر و الکتروموتور سه فاز یک اسب راه اندازی کردم که برای برش چوب روسی وکبوده تا ارتفاع ۱۵تا۱۰ سانت استفاده میکنم چون با کم وزیاد کردن دور موتور به وسیله اینورتر صدای دستگاه تا حد زیادی پایین امده به نظر شما این راه حل مناسبی برای استفاده اره فلکه برای کارگاه های کوچک و داخل منزل هست با تشکر

  1. آیچوب گفت:

   سلام حمید گرامی
   اگر جریان مورد نیاز را تامین کند مشکلی پیش نخواهد امد. در نظر داشته باشید که کنتورهای تکفاز معمولا ۳۲ امپر هستند. اینورتر هم در راه اندازی و هم در کار دستگاه بسیار مفید هست و به خوبی از آن محافظت می کند. پیشنهاد می کنم حتما در هنگام کار اره فلکه بقیه مصرف کننده ها را وارد مدار نکنید.

 2. میکائیل گفت:

  سلام خدمت مدیر عزیز مدیر جان سوالم این رو اره فلکه ۷۰ میشه تیغه ۴/۵ یا ۵ سانت گذاشت؟؟ و آیا تیغه هایی ک دنده بزرگ‌تر دارن سرعت برششون بیشتره؟؟ اره ۷۰ ک دارم دینام ۱۰ اسب روش هست از لحاظ قدرت مشکلی نداره

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما میکائیل
   بله می تونید این تیغ ها رو ببندید روی اره فلکه
   تیغه با دندانه بزرگ خشن تر و مقدار بیشتری باربرداری انجام میده
   دینام ۱۰ اسب قدرت بسیار خوبی داره.
   از تیغ ۴.۵ و ۵ روی اره فلکه ۱۰۰ و ۱۲۰ استفاده میشه.

 3. رضا گفت:

  سلام. ممنون از وقتی که صرف پاسخگویی به سوالات میکنید. بعضا خواندن پاسخها به اندازه خود مقاله مفیده.
  من به عنوان هابی نجاری میکنم و یک کارگاه کوچک خانگی دارم. مناسب کار من کدام اره فلکه رو پیشنهاد میکنید.
  متابو bas318 یا ماکیتا lb1200f ویا بهتر یک اره ایرانی ولی بزرگتر بگیرم.
  لطفا مزایا و معایب و بیان کنید تا در تصمیم گیری کمکم کنه.

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما دوست گرامی
   خواهش می کنیم. انجام وظیفه هست.
   اگر ما در جایگاه شما بودیم، به خاطر ساختار کلی اره فلکه و وظیفه ای که بر عهده داره، حتما از اره فلکه ایرانی استفاده می کردیم. هرچند که مقاله ای در نقد اره نواری های ایرانی نوشتیم؛ اما همچنان به خاطر اختلاف قیمت، مدلهای ایرانی بهتر هست.

   لطفا مطالعه کنید:
   تا کی قرار است اره نواری نجاری بی‌کیفیت در ایران تولید شود؟!

 4. رضا گفت:

  سلام عنوان کردید که سازندگان ایرانی استانداردهای جهانی اره فلکه را رعایت نمیکنند. این استاندارد ها کدامند؟ اره فلکه های ایرانی در قیاس با خارجی چه معایب و نواقصی دارند؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام رضا
   بله. حتی نزدیک به استاندارد های جدید رایج در دنیا نیستند.
   حتی در محصولات وارداتی چینی هم بارها دیده شده که بیش از رقبای اروپایی خود ( در ساخت ابزار نجاری) به افزودن آپشن ها توجه کرده اند.
   در محصولات ایرانی به حداقل های یک اره فلکه توجه شده است و شیوه ساخت و ساختمان دستگاه به همان دستگاه های ابتدایی دهه چهل بر می گردد.
   نوشته زیر را پیشنهاد می کنم :

   تا کی قرار است اره نواری نجاری بی‌کیفیت در ایران تولید شود؟!

 5. Saeed گفت:

  درود بر شما. ممنون از سایت خوبتون.
  بنده تصمیم دارم برای یک کارگاه پالت سازی، اره فلکه بخرم.
  ولی هنوز متاسفانه به درستی ملتفت نشدم چه فرقی بین اره های ۸۰، ۹۰ و ۱۰۰ هستش!
  افزایش قطر فلکه به معنای بالا بردن سرعت انجام کار که نیست. درسته؟
  لطفا بفرمایید قطر اره، چه تاثیراتی روی سرعت، قدرت برش، میزان طولی و عرضی و ارتفاع برش، و حتی روی ضایعات چوب داره!
  یکی از سازنده های اره، میگفت حتی ممکن هست برای مار شما اره ۶۰ و یا ۸۰ به مراتب سرعت کار بالاتر و حتی ضایعات کمتری ایجاد کنه!!
  ممنون میشم راهنمایی جامعی بفرمایید.

  1. آیچوب گفت:

   سلام سعید.
   بالا بودن قطر اره فلکه سه معنی دارد. نخست اینکه دهانه برش اره فلکه بلند تر هست و معمولا میز بزرگتری به همین دلیل دارند.
   دو اینکه به دللیل قطر بزرگتر و موتور پر توان تر نیروی برش بیشتری دارند و در برش چوب های با چگالی بالا بهتر و دقیق تر عمل می کنند.
   و سوم توانایی استفاده از تیغه های پهن تری دارند که این تیغه در برش های با ضخامت زیاد دقیق تر عمل می کند و قدرت باربرداری بیشتری دارد.
   بنابراین سرعت در این مواقع مدنظر نیست. بیشتر در شکل فیزیکی اره و قدرت آن تاثیر گذار است.

   1. Saeed گفت:

    سپاسگزارم از پاسختون.
    آیا دستگاه های قامه و تخته کن جایگزین خوبی برای اره فلکه هستند؟!
    مثل این‌ مورد:

    میشه لطفا مزایا و معایب هر کدوم رو توضیح بدید؟
    سرعت، دقت، کارایی، میزان ضایعات و …

    1. آیچوب گفت:

     سلام سعید
     اگر تنها برای تخته سازی باشد بله جایگزین خوبی هست با توجه به اینکه دقت بالاتر و سرعت بسیار بیشتری دارد.
     مشکلات ناشی از تیغه اره فلکه هم قطعا در قامه و تخته کن وجود ندارد.
     مزایا و معایب را باید با توجه به کاری که قصد انجام آن را دارید بررسی کرد. مثلا خط برش اره فله باریک تر هست و در نتیجه پرتی کمتری دارد. از طرفی دیگر تخته کن دقیق تر و سریعتر و قوی تر هست و مانند اره فلکه نیازی به رنده گندگی پس از اره کشی ندارد.

 6. ناصر گفت:

  برای برش چوب با عرض حداکثر ۷ تا ۸ سانتیمتر در ساخت وسایل دکوری مانند مجسمه و ظروف چوبی کدامیک از دستگاه‌های برش را پیشنهاد مینمایید؛ اره فلکه‌ای یا اره رومیزی؟
  با توضیحاتی که در سایت وزین‌تان مطالعه نمودم بنظر میرسد اره فلکه‌ای مشکلات بیشتری داشته و کارکردن با آن تجربه و مهارت بیشتری نیاز دارد
  لطفا راهنمایی فرمائید
  متشکرم

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما ناصر عزیز
   اگر کار دارای قوس و زوایای تند هست، بهتره از اره میزی با تیغه عرض کم استفاده کنید.
   از نظر تجربه و مهارت فرق زیادی با هم ندارند؛ اما از نظر عملکرد برای برش های ریز، استفاده از اره میزی (جنس خوب) پیشنهاد میشه. محک و آینهل خوب نیست.

 7. مجتبی گفت:

  سلام
  من می خوام از این اره ها برای کار دیگه ای استفاده کنم ایا اره ای وجود داره که قطعه ای با ارتفاع ۲۸ سانتیمتر را برش داد

  1. آیچوب گفت:

   سلام.
   بله وجود دارد.باید دید چه قطعه ای و چه نوع برشی مد نظر شماست.
   دهانه برش در اره فلکه نواری محدودیت دارد.هر چه ساز اره فلکه ( ۴۰،۶۰ یا ۸۰ و..) بزرگتر باشد دهانه برش بزرگتری دارد.
   با این حال باید دید قطعه و نوع برشی که مدنظر شماست چیست.شاید بتوان با ابزاری دیگر و یا روشی بهتر برش داد.

 8. میکائیل گفت:

  سلام خدمت مدیر زحمت کش سایت

  تو مطلب بالا نوشته شده اره فلکه ۸۰رو با برق تک فاز میشه راه انداخت درسته؟؟امکانش هست بشه با دینام ۳اسب باهاش کار کرد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام.برق تکفاز برای موتور سه اسب به تنهایی کفایت می کند.اما در صورت استفاده همزمان از برق پاسخگوی شما نخواهد بود.مثلا نمی توانید همزمان از گندگی و اره فلکه استفاده کنید.توجه داشته باشید موتور سه اسب ور هنگام کار به تنهایی ۱۰ امپر مصرف می کند که با توجه حداکثر ۳۲ امپر بودن کنتورهای سه فاز امکان استفاده اشتراکی کم می شود.

   1. گرشاسب گفت:

    سلام و خسته نباشید
    یک سوال داشتم میشه برای برش چوب به مقطع سی سانت با اره نواری سه فلکه ۲۵ سانت استفاده کرد؟
    اره نواری دست ساز هست و موتورش سه اسب سه فاز تبدیل شده به تک فاز می‌باشد.

    1. آیچوب گفت:

     سلام
     از یک طرح برش کنید تا به اندازه دهانه برسید بعد می تونید برش کنید
     از نظر توان نمی تونم نظری بدم

 9. سهیل گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  یک اره فلکه ای ایرانی قطر ۸۰ امروز قیمت کردم با موتور ۱۳ میلیون.
  متابو سایز کوچکتر ۱۵ میلیون.
  آیا خرید ایرانی به صرفه تر نیست؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام سهیل عزیز
   درسته که تولید کننده های ایرانی از استاندارد های رایج استفاده نمی کنند؛ اما اره ۸۰ به مراتب قدرت و کارایی بیشتری داره و به صرفه تر هست.
   برای کارگاه های کوچک و متوسط این اره ها جواب میدن

   1. سهیل گفت:

    منظورتون در خط آخر برای کارگاه ها ی کوچک.. متابو هست؟

    1. آیچوب گفت:

     بله درسته
     متابو مناسب کارگاه های کوچک و یا برش های قوسی و سبک هست.

 10. حسین گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  برای اره رام با حداکثر قطر یک متر چه دینام و تیغه ای رو صلاح می دونید؟
  ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   اگر پیش فرض را چوب های سخت مانند راش قرار دهیم موتور باید گشتاور بالایی داشته باشد
   حداقل یک موتور ۴ اسب ۱۴۴۰ دور برای این کار نیاز هست

 11. موری گفت:

  سلام ببخشید اندازه تسمه اره ۶۰ چقدره

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست گرامی

   اندازه هر دستگاه نسبت به دستگاه دیگر کمی متفاوت هست. فلکه بالا را کامل بالا بکشید. سپس حدود ۵ سانتی متر به پایین بکشید. یک نخ ضخیم را دور فلکه بالا و پایین، مانند اره نواری بپیچید. در مرحله بعد نخ را باز کنید و طول آن را با متر اندازه بگیرید و به اره تیز کنی سفارش بدید تا برای شما به همین اندازه تیغه را جوشکاری نمایند.

   1. موری گفت:

    دوست عزیز من اندازه تسمه برای دینام را میخوام .لطفا اگر امکانش هست بگید که شماره چند باید بگیرم نوع پولی Vهستش

    1. آیچوب گفت:

     با عرض پوزش متاسفانه اطلاعی ندارم دوست گرامی

 12. سعید گفت:

  با سلام و احترام
  ممنونم‌بابت مطالب بسیار خوبتون????????????????❤
  برای ساخت بعضی از احجام و وسایل چوبی،گاهی نیاز به برش های قوسی چوب هایی با قطر ۱۰ سانت یا کمی بیشتر هست،آیا برای این منظور باید از اره فلکه مینیاتوری استفاده کرد یا جابگزین های دیگری هم داره؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما دوست گرامی
   اره فلکه مینیاتوری برای برش چوب هایی با ضخامت ۱۰ سانیت متر قوی نیست. حداقل اره فلکه ۶۰ باید داشته باشید با تیغه به عرض یک سانتی متر که امکان برش در قوس های زیاد را هم داشته باشید.
   البته با اره فلکه مینیاتوری هم امکان برش خواهید داشت و دهانه کارگیر دستگاه تا این اندازه امکان برش را دارد؛ اما بستگی به تراکم چوب و حجم کار دارد.
   اگر حجم کارتان زیاد هست، حداقل از اره فلکه ۶۰ استفاده کنید.

   1. سعید گفت:

    خیلی ممنون از پاسخگویی خوب و سریعتون????????????????
    من شغلم نجاری نیست و در اوقات فراغتم وسایلی مانند عینک،جعبه،پیپ و.
    درست میکنم.جنس چوب مورد استفادم گردو هست و هفته ای یکی دوبار هم بیشتر نمیخوام‌از دستگاه استفاده کنم.با این تفاصیر آیا میتونم‌از اره فلکه ۸ اینچ یا مینیاتوری استفاده کنم؟یا دستگاه و روش دیگه شما پیشنهاد میکنید؟

    1. آیچوب گفت:

     سلامت باشید سعید عزیز
     با توجه به توضیحات شما، به نظر اره فلکه ۸ اینچ گزینه مناسبی هست.

 13. علی گفت:

  با عرض سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتون . اره ای که مثل اره مویی هم بشه باهاش کارهای ظریف انجام داد و هم الوار چوب روس برش داد چی پیشنهاد میکنید . لطفا مدل ارزون و کار راه انداز اگه میشناسید معرفی کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام علی عزیز
   کوچکترین اره ای که بتونید تهیه کنید ( از نوع نواری) اره ۸ اینچ هست. با یک سرچ در گوگل، چندین فروشگاه فروشنده اره نواری پیدا خواهید کرد.

 14. جلال گفت:

  سلام. برای سوراخ کاری و استفاده از گرد بر چه نوع دریلی پیشنهاد می کنید؟ اگر دریل ستونی پیشنهاد می کنید لطفا نوع و برند مناست را معرفی کنید.
  متشکرم

  1. آیچوب گفت:

   سلام جلال عزیز

   اگر کار نصب انجام میدهید و مجبور هستید ابزار را جابجا کنید، پیشنهاد ما استفاده از دریل برقی هست.
   اگر سوراخ کاری محدود و در کارگاه انجام می دهید و واقعا به دستگاهی مانند دریل ستونی احتیاج دارید، دریل های ستونی ساخت ایران کیفیت خوبی دارند و اساسا پیچیدگی خاصی ندارند. نمی توانید برند خاصی را به شما پیشنهاد کنیم که مورد تائید باشد.
   در نظر داشته باشید که استفاده از دریل ستونی محدودیت هایی دارد و دهانه کارگیر این دستگاه محدود هست.

   1. ذبیحی گفت:

    من یه کارگاه کوچیک دارم فعلا،میخوام اره فلکه ای که حداقل تا ارتفاع ۱۵ رو برش میده تهیه کنم،میخواستم ببینم آیا اره فلکه دیوالت (که بدنه مشکی داره)جوابگوی کارم هست؟؟یا اصلا کیفیت خوبی داره؟؟چون دیدم شما هم این دستگاه رو دارید،میشه لطفا راهنماییم کنید؟؟خیلی عجله دارم

    1. آیچوب گفت:

     درود بر شما جناب ذبیحی عزیز
     برای چوب های با ضخامت ۱۵ سانتی متر، پیشنهاد ما استفاده از اره فلکه ۶۰ با تیغه ۱ سانتی متر هست. البته باز هم بستگی به تراکم چوب داره. اره فلکه دیوالت قدرت زیادی نداره و برای برش ۱۵ سانتی متری نیاز به توان بیشتری دارید.

 15. جابر گفت:

  سلام چند مدل اره فلکه دیدم که باهاش آهن و پروفیل برش میدادن همچین اره ای هست؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام جابر عزیز
   بله هست
   فلز را با صدای بسیار کم برش می دهد و کاربرد فراوانی دارد. اگر در کار فلز هستید، حتما از این اره استفاده کنید.

   1. جابر گفت:

    بله در کار فلز هستم اگه امکان داره راهنمایی کنیین.

    1. آیچوب گفت:

     جابر عزیز سلام
     متاسفانه در زمینه اره های مخصوص فلز آشنایی چندانی ندارم. ممکنه یک راهنمایی اشتباه، خسارت ایجاد کنه…

 16. جلال گفت:

  سلام. من به دلیل برشکاری های منحنی فکر کردم اره فلکه ۴۰ استفاده کنم. چون روی اره های ۶۰ تیغه یک سانت قابل استفاده نیست.
  فکر من این بود که تیغه ی یک سانت از لحاظ برش انعطاف بیشتری دارد. متشکرم از پاسخگویی تان

  1. آیچوب گفت:

   سلام جلال عزیز
   بله درسته
   حتی می تونید از مدل های کوچکتر هم استفاده کنید که بستگی به ضخامت کار شما هم داره…

 17. حسین گفت:

  سلام
  به نظرتون برای یه کارگاه نجاری خانگی اره فلکه ای ۸ اینچ اینهل بهتره یا اره مویی برقی ماکیتا ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام حسین عزیز
   بدون شک اره فلکه بهتر هست.
   اگر معرق کار هستید از اره مویی استفاده کنید و اگر نجار هستید، حتما اره فلکه گزینه مناسب تری خواهد بود.

 18. جلال گفت:

  سلام
  لطفا راهنمایی کنید در تولیدات داخلی کدام اره فلکه سایز ۴۰ کیفیت بهتری دارد؟ تبریز چند برند داره. اره های تبریز همه در یک حد هستند یا تفاوت کیفیت دارند؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام جلال عزیز
   برای یک کارگاه معمولی حداقل اره ۶۰ نیاز هست.
   معمولا اره ها در یک کیفیت هستند.

 19. سعید گفت:

  سلام من اره ۶۰ پارس ماشین گرفتم با تیغ ۳ سانت
  برای برش تخته عرض ۲۰ سانت
  وقتی برش میدم دستگاه کم میاره و به سختی برش میده. ی ساعت هم ک کار کنی دیگه کند میشه و از گونیا بودن خارج میشه .
  علت از دستگاه یا کلا برش نمیده
  جنس چوب هم سپیدار
  علت گونیا نبریدن هم ازچیه ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام سعید عزیز
   دو دلیل وجود داره. اول اینکه جنس تیغه به احتمال بسیار زیاد خوب نیست و خیلی زود کند میشه و چپ و راستش خراب میشه. به شما پیشنهاد می کنم از شرکت ابزار عمویی تیغه جنس خوب تهیه کنید. اطلاعات بیشتر در لینک زیر:
   https://ichoob.ir/amoui-tools-service-center/
   دوم اینکه اره ۶۰ برای برش چوب هایی با عرض ۲۰ سانت زیاد مناسب نیست. مخصوصا اگر قرار باشه در مدت زمان زیاد برش انجام بدید. ما معمولا چوب هایی با این ضخامت رو با اره ۱۰۰ برش میدیم. احتمال می دم با خرید تیغه حرفه ای، بخشی از مشکلات شما حل میشه…

 20. جلال گفت:

  ممنون میشم اگه قیمت روز اره مویی ماکیتا sj401 و اره مویی های اصفهان و تبریز رو بهم بدید. تشکر

  1. آیچوب گفت:

   با فروشنده ها تماس بگیرید.

  2. کمال گفت:

   سلام.خسته نباشید.اره فلکی ۸۰ چه برندی هم از نظر کیفیت و کارایی و هم از نظر قیمت هم مناسب باشه الان چه برندی رو معرفی میکنید ..برای برش چوب لیمو و مرکبات .تشکر.

   1. آیچوب گفت:

    سلام سلامت باشید کمال عزیز
    اره های تبریز و اصفهان خوب هستند. حتی اگر بتونید دست دوم هم تهیه کنید، خوبه.
    نمیشه برند خاصی رو نام برد، همه تقریبا یک کیفیت رو دارند، با همون امکانات چند ده سال پیش!

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )