معرفی ابزار, ویدئو

گونیا مرکب چیست؟ آیا در کارگاه خود این ابزار را دارید؟ + ویدئو

گونیا مرکب,گونیا نجاری,گونیا اندازه گیری,گونیا و نقاله,نقاله نجاری,بهترین گونیا برای نجاری,بهترین گونیا برای نجاری,گونیا چند کاره,گونیا مرکب چیست؟

گونیا مرکب یکی از انواع گونیا است که در صنعت چوب، صنعت فلز و معماری کاربرد فراوانی دارد. دلیل نام گذاری گونیا مرکب، به خاطر چند تکه بودن این گونیا هست. گونیا مرکب برای اولین بار توسط Laroy S. Starrett مؤسس کمپانی Starrett در سال ۱۸۷۹ اختراع شد.

گونیا مرکب ابزاری برای اندازه گیری و زاویه زنی است که معمولاً برای خط کشی زاویه ۹۰ درجه، خط کشی زاویه ۴۵ درجه، به دست آوردن مرکز دایره، به دست آورد‌ن عمق شیار یا سوراخ و اندازه گیری های فاصله های ساده و کوتاه استفاده می شود. در مدل های پیشرفته و نقاله دار گونیا مرکب هم می توان برای به دست آورد‌ن شیب سطح هم استفاده کرد.

در این نوشته ابزار گونیا مرکب را به شما معرفی خواهیم کرد و پیشنهاد می کنیم ویدئو کار با این محصول و قابلیت های جذاب این ابزار را تماشا کنید.

گونیا مرکب,گونیا نجاری,گونیا اندازه گیری,گونیا و نقاله,نقاله نجاری,بهترین گونیا برای نجاری,بهترین گونیا برای نجاری,گونیا چند کاره,گونیا مرکب چیست؟

 

قسمت های مختلف گونیا مرکب:

در ساده ترین حالت ممکن یک گونیا مرکب شامل بدنه اصلی است که خط‌کش فلزی در داخل شیار بدنه آن قرار دارد. به این بدنه ((سر گونیایی)) گفته می شود. بنده شامل بخشهایی است که در ادامه به توضیح در مورد آن خواهیم پرداخت.

 

سر گونیایی:

سر گونیایی شامل قسمت هایی مانند بدنه، تراز، سوزن خط‌کش، پیچ و مهره نگه‌دارنده و محکم کننده خط کش است. بدنه یا همان سر گونیایی در برخی مدل ها شامل تراز است که عملیات تراز عمودی و افقی را انجام می دهد.

در برخی مدل های گونیا مرکب، بدنه دارای آهن ربایی است که عملیات جداسازی خط‌کش و نصب آن بر روی بدنه را آسان می کند. همچنین یک درفش سوزنی جاسازی شده در بدنه به استادکار اجازه می دهد خط کشی های مورد نیاز را انجام دهد.

 

سر زاویه یاب:

این بخش از نظر ظاهری شبیه به نقاله هست و در برخی مدل های پیشرفته گونیا مرکب وجود دارد. سر زاویه یاب شامل بخش هایی مانند بدنه، تراز، نقاله، پیچ و مهره محکم کننده خط‌کش، پیچ های قفل کننده نقاله است. با استفاده از سر زاویه یاب می توانید اندازه گیری زوایا و ترازیابی عمودی و افقی را انجام داد.

 

مطلب پیشنهادی:

معرفی ۸ ابزار برش چوب پرکاربرد در صنعت چوب که باید بشناسید!

مرکز یاب:

مرکز یاب در گونیا برای به دست آوردن مرکز دایره کاربرد دارد. استوانه را در داخل دهانه مرکز یاب قرار می دهد و با استفاده از خطکش، مرکز دایره را به سادگی به دست می آورید.

تمامی موارد کاربرد این ابزار را در ویدئو منتشر شده همین مطلب می توانید تماشا کنید.

گونیا مرکب,گونیا نجاری,گونیا اندازه گیری,گونیا و نقاله,نقاله نجاری,بهترین گونیا برای نجاری,بهترین گونیا برای نجاری,گونیا چند کاره,گونیا مرکب چیست؟

 

موارد استفاده از گونیا مرکب:

 

از گونیا می توان استفاده های زیادی کرد. این ابزار با توجه به کشویی بودن خط‌کش، به نجار اجازه می دهد در شرایط و موقعیت های مختلف از این ابزار ارزشمند استفاده کند. در ادامه به معرفی برخی از کاربرد های گونیا مرکب خواهیم پرداخت.

 

تنظیم زاویه فارسی بر و اره میزی:

 

یکی از مهم ترین وظایف فارسی بر یا اره میزی، برش چوب در زوایای مورد نظر هست. دو زاویه مهم و پر کاربرد، زوایای ۹۰ و ۴۵ درجه هستند. با توجه به امکاناتی که گونیا مرکب در اختیار شما قرار می دهد، کالیبره کردن اره میزی یا فارسی بر برای برش دقیق کاری آسان خواهد بود.

 

خط کشی موازی:

در نجاری زیاد پیش می آید که باید مقداری از صفحه چوبی را به اندازه مشخص و یکدست از ابتدا تا انتها برش دهید. در این موارد می توانید صفحه گونیا را به لبه صفحه بچسبانید و خط کش را به اندازه دلخواه تنظیم کنید و خط را از ابتدا تا انتها بدون هیچ موردی روی کار اجرا کنید.

 

بررسی زاویه برش شده:

 

اگر نسبت به قائمه بودن زاویه برش شک دارید، با استفاده از این ابزار می توانید زاویه اجرا شده را دقیق بررسی کنید. در این حالت سطح بدنه گونیا را به لبه چوب بچسبانید و خط‌کش را در راستای خط برش قرار دهید. اگر نور از میان خط کش و خط برش دیده شد، نشانه‌ی این است که زاویه درست نیست.

اجرای انواع اتصالات:

 

یکی از مهم ترین بخش های اجرای اتصال عملیات اندازه گیری و خط کشی است. به عنوان مثال با استفاده از گونیا مرکب می توان یکی از پر کاربردترین اتصالات رایج در صنعت چوب را به راحتی اجرا کرد. این اتصال پر کاربرد کام و زبانه است.

برای خط کشی خط برش اتصال زبانه می توان از این گونیا دقیق بهره گرفت و همچنین برای محاسبه و بررسی عمق دقیق بخش کام، با استفاده از قابلیت عمق سنجی این ابزار می توانید محاسبات و تنظیمات دقیق انجام دهید.

 

مطلب پیشنهادی:

۶ اتصال رایج در نجاری را بهتر بشناسید!

 

گونیا مرکب,گونیا نجاری,گونیا اندازه گیری,گونیا و نقاله,نقاله نجاری,بهترین گونیا برای نجاری,بهترین گونیا برای نجاری,گونیا چند کاره,گونیا مرکب چیست؟

چگونه از گونیا مرکب استفاده کنیم؟

برای خط کشی با زاویه ۹۰ درجه، ابتدا سطح گونیا را بر روی لبه تخته مورد نظر قرار دهید و با مداد یا درخش مخصوص در امتداد خط‌کش یک خط رسم کنید. در این حالت خط کشیده شده، از لبه چوب یک زاویه ۹۰ درجه تشکیل داده است.

برای خط کشی در زاویه ۴۵ درجه (فارسی بر) هم فقط کافی است خط‌کش را از شیار زاویه ۹۰ درجه خارج کنید و در شیار مربوط به زاویه ۴۵ درجه قرار دهید و در راستای خط‌کش خط بکشید.

برای خط کشی موازی در راستای لبه موازی، فقط کافی است پیچ خط‌کش را آزاد کنید و خط کش را تا فاصله مورد نظر از تیغه، تنظیم کنید. سپس نوک مداد را بر روی لبه خط کش قرار دهید و در راستای لبه بکشید.

برای استفاده از خط کش به صورت جداگانه هم می توانید خط‌کش را از بدنه گونیا جدا کنید و استفاده کنید. بدنه هم به صورت جداگانه قابل استفاده هست.

یکی دیگر از موارد استفاده از گونیا مرکب در نجاری، تنظیم اندازه تیغه با توجه به شیار مورد نظر است.

 

نکات ایمنی در استفاده و نگهداری از گونیا مرکب:

* در هنگام قرار دادن گونیا در داخل جعبه، نقاله را روی صفر تنظیم کنید.

* پیچ های بند و بست را کمتر از نیم دور باز و بسته کنید.

* از انداختن گونیا مرکب جدا خودداری کنید.

* از خط کشی روی اندازه ها با استفاده از خودکار یا مداد یا ماژیک روی سطوح درجه دار خودداری کنید.

* از وارد کردن ضربه به استوانه شیشه ای تراز و سر زاویه یاب خودداری کنید.

* پیچ های ابزار را بیش از حد صفت نکنید.

* مراقب باشید بر روی نقاله موادی مانند لکه رنگ یا چسب چوب ریخته نشود.

سخن پایانی:

 

خوشبختانه در ایران شرکت ها و فروشگاه های زیادی، فروش گونیا مرکب را انجام می دهند و تهیه این محصول کار دشواری نیست. با توجه به کاربرد بسیار زیاد و دقت بالای این گونیا به شما پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال انجام یک کار حرفه ای هستید، از این ابزار کارآمد استفاده کنید.

شما می توان برای خرید این محصول از فروشگاه اینترنتی معرفی شده در آیچوب اقدام کنید.

 

مطلب پیشنهادی:

معرفی فروشگاه های اینترنتی ابزار ایران (فروشگاه هایی که پاسخگو هستند!)

 

 

www.ichoob.ir

 

 

 

4 نظر در “گونیا مرکب چیست؟ آیا در کارگاه خود این ابزار را دارید؟ + ویدئو

 1. محمد حسین گفت:

  سلام. خسته نباشید.
  فیلم متاسفانه پخش نمیشه و ایراد داره. هم با گوشی امتحان کردم هم با کامپیوتر.

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   بله
   مشکل داره
   به زودی مشکل رو حل می کنیم

 2. اميرحسين گفت:

  با عرض سلام
  جسارتا خواستم از زحمات شما تشکر کنم در مورد معرفی انواع ابزار آلات چوب . بینهایت مورد استفاده من قرار گرفته و اطلاعات زیادی را کسب کردم . البته بنده ٢٩ سال سابقه کار تراشکاری فلزات را دارم و تخصصا در زمینه ساخت قطعات ماشینهای چاپ . یک موردی را که در بحث مغار میخواستم بگم و در زمینه اصلی یا تقلبی بودن مغارها بگم این بود که تیغه مغارهای اصلی آبکاری شده هستند ولی تیغه ها یا همان فولادهای مغارهای تقلبی یا اصلا آبکاری نشده اند و یا بسیار کم سخت کاری شده . البته فهمیدن این موضوع به یک سوهان تخت کوچک نیاز دارد که آروم بروی تنه فولادی مغار بکشیم . اگر جای سوهان روی بدنه بماند و شیار ایجاد کند ، ان تیغه مغار ضعیف است و سخت کاری یا آبکاری نشده ولی اگر اثر سوهان روی تنه فولادی مغار باقی نماند و این حالت باشد که انگار روی شیشه سوهان میکشید ، در اصلی بودن مغار شک نکنید . من یکسال هست که برای سرگرمی شروع بکار با چوب کردم و ابزارهای بییار بدرد بخوری برای خودم ساختم . امیدوارم این تجربه مغار مورد استفاده دوستان عزیز قرار بگیرد . با نهایت تشکر

  1. آیچوب گفت:

   سلام امیر حسین
   سپاسگزاریم از اشتراک دانسته هاتان در آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )