آموزش, اسباب‌بازی, محصولات چوبی

استاندارد ساخت اسباب بازی چوبی چیست؟ [راهنمای سازندگان]

استاندارد های ساخت اسباب بازی چوبی

خرید اسباب بازی چوبی و تولید اسباب بازی چوبی در ایران هنوز استانداردهای لازم را به درستی ندارند و در واقع مرجعی مشخص برای ساماندهی این بخش وجود ندارد.

متأسفانه به علت ناآگاهی فروشنده ها، برخی تولید کنندگان محصولاتی تولید می‌کنند که از فراورده های تبدیلی چوب هستند و با نام چوب طبیعی به فروش می‌رسند.

همچنین به دلیل نبود اطلاعات کافی از مضرات استفاده از فراورده‌هایی مانند MDF خام، در موارد بسیاری مشاهده کرده‌ایم که تولید کننده ها از همینمتریال بدون هیچ پوششی استفاده می‌کنند. اسباب بازی هایی که مدام با دست و بدن کودکان برخورد دارند را از جنس متریالی مانند MDF خام می‌سازند.

خریداران هم به دلیل چوبی بودن اسباب بازی، نگران مواد شیمیایی و مضرات آن نیستند و به خیال خود سازه ای طبیعی در دست دارند.

در این مقاله شما را با چالش های پیش روی خریداران، فروشنده ها و تولید کنندگان اسباب بازی های چوبی آشنا خواهیم کرد.

 امیدواریم تولید کننده ها و فروشنده ها این مطلب را مطالعه نمایند تا با جان و سلامتی مردم بازی نکنند. از آنجایی که اسباب بازی معمولاً برای کودکانساخته می‌شود و استفاده کنندگان از آن کودک هستند، باید نگاه و حساسیت ویژه‌ای به این محصولات داشت. با ما در ادامه همراه باشید.

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ ساخت اسباب چوبی (مبتدی و صنعتی)

 

تماشا ویدئو استاندارد های ساخت اسباب بازی چوبی

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

 

انواع چوب مورد استفاده برای ساخت اسباب بازی چوبی چیست؟

با توجه به ورود نسل جدید ورق های چوبی مانند ورق های تخته فشرده، MDF، پلای وود، تخته چند لایی و … اسباب بازی های چوبی در قیمت وکیفیت های مختلف به بازار عرضه می‌شود. برای همه‌ی خریداران امکان پذیر نیست که تشخیص درستی از نوع چوب، فراورده های چوبی و مضراتو مزایای استفاده از آن آشنا باشند.

 برخی به اشتباه MDF را همانند چوب های ارزشمندی مانند بلوط، راش، کاج، گروه و … طبیعی می‌دانند و به خیال خود سازه ای چوبی و با همانارزش های چوب طبیعی خریده‌اند!

به عنوان مثال یکی از اسباب بازی هایی از جنس چوب ساخته می‌شود و تقریباً از هر گروه سنی مخاطب دارد، برج هیجان چوبی یا ((جنگا – Jenga)) است. این بازی فکری از قطعات کوچک چوبی تشکیل شده است که به صورت ردیف های سه تایی روی هم چیده می‌شود و بسیار سرگرم کننده است.

آموزش اسباب بازی چوبی

حتی کودکان زیر ۴ سال هم با قطعات کوچک آن، بدون در نظر گرفتن فکری بودن ((جنگا)) آن بازی می‌کنند. حتی ممکن است برخی کودکان قطعاتچوبی را در دهان خود بگذارند.

در بسیاری از فروشگاه های اسباب بازی فروشی مشاهده کرده‌ایم که فروشنده ها اسباب بازی های ساخته شده با ورق های ام دی اف خام را بدوناطلاع از مضرات آن به فروش می‌رسانند و خریداران هم از اینکه اسباب بازی چوبی خریده‌اند، بسیار خوشحال هستند.

آن‌ها بی خبرند که MDF با مواد شیمیایی و چسب های بسیار خطرناک ساخته شده‌اند و حتی لمس آن هم بسیار خطرناک است، چه برسد به اینکهکودکی این قطعات را در دهان بگذارد.

انتشار گازهای سمی در روند تنفس MDF هم از دیگر مواردی است که باید به آن توجه داشته باشیم. به عنوان مثال فرمالدئید یکی از موادی است که درزمان ساخت چسب MDF مورد استفاده قرار می‌گیرد و تا مدت زمان طولانی، گازهای سمی از این ورق ها در هوا منتشر خواهد شد.

 

پیشنهاد آیچوب: بهترین چوب برای ساخت اسباب بازی چوبی کدام است؟

 

دوره آموزش ساخت اسباب بازی های چوبی (۰تا ۱۰۰)

دوره آموزش ساخت اسباب بازی چوبی (۰تا۱۰۰)

برای ساخت اسباب بازی چوبی می‌توان از هر چوبی استفاده کرد و اگر چوب طبیعی باشد، مطمئناً برای کودک شما مضر نخواهد بود.

چوب هایی مانندبلوط، راش، نراد، گردو، گیلاس، ممرز، توت و بسیاری از چوبهایی که در بازار ایران موجود هست را می توان برای ساخت اسباب بازی استفاده کرد.

فقط مهم اینجاست که این چوب ها با چسب های صنعتی و مواد شیمیایی فراوری نشده باشند.

 

استانداردهای ساخت اسباب بازی چوبی برای کودکان چیست؟

سازندگان باید قبل از عرضه یک اسباب بازی در بازار، تجزیه و تحلیلی از خطرات شیمیایی، فیزیکی، مکانیکی، الکتریکی، اشتعال پذیری، بهداشتی و رادیواکتیویته ای که اسباب بازی ممکن است ایجاد کند و همچنین ارزیابی احتمال قرار گرفتن در معرض چنین خطراتی را انجام دهند.

اسباب‌بازی‌ها و قطعات آن‌ها و در مورد اسباب‌بازی‌های ثابت، پایه های آن‌ها باید استحکام مکانیکی لازم و در صورت لزوم، پایداری لازم را داشته باشند تا در برابر تنش‌هایی که در حین استفاده به آن‌ها وارد می‌شوند مقاومت کنند، بدون اینکه بشکنند یا در معرض اعوجاج قرار گیرند.

لبه های قابل دسترس، برآمدگی ها، طناب ها، کابل ها و بست های روی اسباب بازی ها باید به گونه‌ای طراحی و ساخته شوند که تا حد امکان خطرات آسیب جسمی ناشی از تماس با آن‌ها کاهش یابد.

اسباب بازی های چوبی باید به گونه‌ای طراحی و ساخته شوند که در اثر حرکات قطعات آن‌ها آسیبی به کودک وارد نشود.

اسباب بازی نباید طوری طراحی و ساخته شود که موجب خفگی کودک شود. همچنین باید مراقب باشید که قطعات جدا شدنی از اسباب بازی هم موجب خفگی نشود و یا اینکه قابل بلع نباشد.

در صورتی که خانه چوبی برای کودک می سازید باید درب آن را به گونه‌ای طراحی کنید که امکان باز و بستن درب از دو طرف به راحتی وجود داشته باشد.

در صورتی که اسباب بازی متحرک چرخدار می سازید، حتماً از یک سیستم ترمز ایمن استفاده کنید.

برای اسباب بازی دفترچه راهنما استفاده از اسباب بازی طراحی کنید و به مشتری ارائه دهید.

بر روی مشخصات اسباب بازی حتماً باید سن مناسب برای استفاده از اسباب بازی را درج کنید.

اسباب بازی چوبی

چسب مناسب اسباب بازی های چوبی چیست؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، فرمالدئید یکی از خطرناک‌ترین مواد مورد استفاده در چسب چوب است. فرمالدئید به راحتی از راه گوارش، تنفس وپوست جذب بدن انسان می‌شود و بسیار سرطان‌زا است.

بدون شک چسب های حاوی فرمالدئید برای سلامتی انسان ها بسیار خطرناک هستند و برای تولید کننده و مصرف کننده خطرات بسیاری در بر دارند. از نشانه های انتشار گاز فرمالدئید در فضا می توان به عوارضی مانند خس‌خس سینه، سرفه، حالت تهوع، سوزش چشم، مشکلات تنفسی، سوزش گلو،خستگی زیاد، آب ریزش بینی و … اشاره کرد.

پیشنهاد ما به تولید کننده های اسباب بازی های چوبی این است که در راستای مسئولیت اجتماعی و قانونی خود، برای اتصال قطعات چوبی اسباب بازیهای چوبی، از چسب چوب بدون فرمالدئید استفاده کنند.

 

پیشنهاد آیچوب: لیست ابزار راه اندازی کارگاه اسباب بازی چوبی برای فروش

 

رنگ مناسب اسباب بازی چوبی چیست؟

رنگ ویژه اسباب بازی چوبی یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی است که به عنوان یک تولید کننده یا خریدار باید به آن توجه داشته باشید. هر رنگی مناسبهر سازه چوبی، به خصوص اسباب بازی چوبی نیست. با توجه به اینکه اسباب بازی چوبی معمولاً برای کودکان زیر ۱۴ سال تولید می‌شود، حفظسلامت سازه و عدم ایجاد آسیب برای استفاده کننده بسیار مهم است.

رنگ به عنوان پوشش پایانی می‌تواند بسیاری از مشکلات پیش روی استفاده کننده را از بین ببرد. رنگ مناسب از مخاطراتی که چوب طبیعی یا ورقهای چوب طبیعی فراوری شده ممکن است ایجاد کنند، جلوگیری می‌کند. پوشش های قابل شستشو و آنتی باکتریال و خوراکی در بازار ایران یافتمی‌شوند و هزینه اجرای آن ها هم همانند رنگ های فوری و روغنی هست.

رنگ کردن اسباب بازی چوبی

حال سؤال اینجاست که از چه رنگی باید برای سازه های چوبی استفاده کرد؟ در پاسخ به این سؤال می توان قاطعانه گفت که رنگ های فوری (سیلر،کیلر، نیم پلی استر، تمام پلی استر و …)، رنگ های روغنی و رنگ های پلی اورتان به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای پوش اسباب بازی چوبی نیست!

استفاده از رنگ مناسب برای اسباب بازی های چوبی به حدی مهم است که استانداردهای زیادی برای رنگ های چوب در نظر گرفته شده است. استانداردی مانند Euro Kids که فصل مشترک بیشتر روغن های گیاهی مخصوص چوب هستند.

پیشنهاد ما به تولید کننده ها با استفاده از روغن های گیاهی مخصوص چوب است. در آیچوب چندین مطلب مورد روغن ها و رنگ گیاهی مخصوصچوب منتشر کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را مطالعه کنید و به پاسخ بسیاری از پرسش های خود برسید.

 

خرید رنگ اسباب بازی چوبی

همانطور که در بالا اشاره کردیم برای رنگ اسباب بازی چوبی بدون شک باید به دنبال روغن گیاهی مخصوص چوب باشید. استفاده از رنگ های شیمیایی برای اسباب بازی چوبی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

پیشنهاد می کنیم برای خرید رنگ اسباب بازی چوبی از شرکت های فعال و صاحب نام استعالام بگیرید.

مونوکوت ایران از ۵ سال گذشته تا به حال در زمینه فروش رنگ اسباب بازی چوبی فعالیت دارد. روغن های گیاهی مونوکوت استاندارد های اروپایی برای پوشش انواع اسباب بازی چوبی را دارد.

 

وظایف ما از ساخت تا فروش و خرید اسباب بازی چوبی چیست؟

* وظیفه تولید کننده این است که از چوب، چسب و رنگ مناسب برای ساخت اسباب بازی های چوبی استفاده کند.

* وظیفه فروشنده این است که اطلاعات کافی از نوع پوشش، نوع چوب و سلامت محصول کسب نماید و با علم و آگاهی از کیفیت، محصول را بهفروش برساند.

* وظیفه خریدار این است که با پرسش از فروشنده، از او بخواهد که در مورد محصول اطلاعات کافی ارائه نماید. سعی کنید پرسشگر باشید و برایسلامتی خود و کودکانتان ارزش قائل شوید.

از فروشنده‌ای که اطلاعات ندارد خرید نکنید!

 

سخن پایانی

بدون شک اسباب بازی های چوبی ارزش بیشتری نسبت به اسباب بازی های پلاستیکی دارند و در دست گرفتن ماده‌ای طبیعی برای کودکان امن تر وجذاب تر خواهد بود. هدف از انتشار این مقاله بهبود روند تولید و انتخاب فروشنده ها است.

ما در آیچوب تلاش می‌کنیم در راستای مسئولیت اجتماعی خود اطلاع رسانی نماییم و امیدواریم این دست مطالب مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

البته مطالبی از این دست در نوشته های پیشین منتشر شده است که در زیر لینک این نوشته ها درج می‌شود. لطفاً شما هم در قسمت دیدگاه های ایننوشته، تجربه و دیدگاه خود را با ما در میان گذارید.

 

پیشنهاد آیچوب: بهترین اسباب بازی ها برای هوش و رشد کودکان کدام‌اند؟

 

منبع: آیچوب

46 نظر در “استاندارد ساخت اسباب بازی چوبی چیست؟ [راهنمای سازندگان]

 1. 09036408760 گفت:

  سلام.وقت بخیر.برای اسباب بازی کودک اگر روی رنگ آکرلیک روغن گیاهی بزنیم دیگه مشکل و خطری نداره؟؟
  روغن گیاهی ایرانی چه مارکی خوبه؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   اگه همش روغن گیاهی باشه بهتره
   اگه نشد روی اکریلیک روغن گیاهی اجرا کنید
   در مورد روغن های گیاهی ایرانی اطلاعات کامل در دسترس نیست

 2. مهری گفت:

  باسلام و خدا قوت
  واقعا ممنونم برای اطلاعات مفید و کاربردی تون
  ممنون میشم چند برند خوب(ایرانی) اسباب بازی چوبی برای کودک معرفی کنید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما مهری گرامی

   از برند چلیک اسباب بازی با کیفیت تهیه کنید

   در اینستاگرام پیج دارند.

   1. مهری گفت:

    سپاس فراوان

 3. علی حاتمی گفت:

  سلام و عرض ادب
  ممنون از توضیحاتتون
  بهترین چوب در ضخامت ۳ میلیمتر که زیر cnc جواب بده و برای کودکان بی ضرر باشه چی میتونه باشه

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بزودی در قالب دوره آموزشی آموزش خواهیم داد

 4. حامد گفت:

  سلام آیچوب عزیز
  آیا رنگ “پوششی” مناسب برا اسباب‌بازی چوبی میشناسید؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر

 5. گیلانی گفت:

  سلام و عرض ادب؛
  دوتا سوال داشتم.

  1) از چوب گلابی هم میشه برای اسباب بازی چوبی استفاده کرد؟

  2) همچنین توی باغ مون درخت انجیر، آلوچه ( گوجه سبز ) و کاج رو بریدند. من برای خودم نگه شون داشتم تا دور ریخته نشه.
  از این چوب ها هم میشه برای اسباب بازی استفاده کرد؟ چون شنیدم درخت کاج مناسب نیست اما جایی مطلب خاصی اشاره نشده واقعا.

  تشکر؛

  1. آیچوب گفت:

   سلام جناب گیلانی

   1. بله، میشه استفاده کرد و محدودیت خاصی ندارید
   2. از این چوب ها هم میشه استفاده کرد.

 6. شهاب گفت:

  سلام
  چوب چنار برای تولید اسباب بازی مناسبه؟
  چون در هیچ سایتی اسمی ازش برده نشده پرسیدم.

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   تجربه ای نداریم

 7. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر . ممنون از اطلاعات جامع
  در خصوص چسب که فرمودید بدون فرمالدئید باشه . ایا چسب چوب سفید که به اسم های مختلف از جمله شمال موجود هست میشه برای اسباب بازی کودک استفاده کرد یا خیر یا چه مدل و مارک چسبی پیشنهاد میدین ؟؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بله مشکلی نداره پس از خشک شدن

 8. طاها گفت:

  سلام دوست عزیز اگه برای ساخت اسباب بازی از mdf خام استفاده کنیم و روی اون کاملا با رنگ بپوشونیم موردی دارد یا نه ؟ و اینکه برای ساخت سرویس خواب کودک مشکلی نیست از mdf خام یا روکش دار استفاده کنیم البته خام رو رنگ بزنیم البته توی بازار اکثر سرویس خوابهای کودکان از mdf هست من خودم تولید کننده هستم میخواستم نظرتون رو بدونم ممنون میشم جواب بدین

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   برای اسباب بازی استفاده از MDF به هر صورتی غیر بهداشتی هست
   برای سرویش خواب هم تلاش شود که استفاده نشود و در صورت استفاده تمام قسمت های برش خورده باید PVC شود

 9. راد گفت:

  سلام.آیا رنگ اکریلیک روی چوب بعد از مدتی کیفیت خودش رو از دست میده؟حتما باید وارنیش استفاده کنم؟ یا اکریلیک بتنهایی کافیه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام، بله… باید از وارنیش استفاده کنید.

 10. صدف گفت:

  سلام وقتتون بخیر رنگ های گیاهی ازمو قابلیت ترکیب کردن دارن برای اینکه طیف رنگی گسترده ای داشته باشم و هزینه پایینتر بیاد٫؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام صدف
   باید از کارشناسان فروش این شرکت بپرسید.

 11. 8ing گفت:

  سلام
  دست خوش بابت اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتید.
  آیا چسب چوب های مرسوم در بازار بدون ضرر هستند؟ (اگر آری، در بازار باید دنبال چه نوع چسبی باشم؟)
  با تشکر

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   چسب چوب پس از خشک شدن اثری از خودش به جای نمی ذاره

 12. شهرزاد گفت:

  سلام من روی اسباب بازی روغن زدم با اسفنج و رد موند روس آیا میشه سنباده بزنم مجدد روغن با قلمو بزنم تا رد از بین بره

  1. آیچوب گفت:

   سلام شهرزاد گرامی
   چه روغنی روی کاراجرا کردید؟

   1. شهرزاد گفت:

    روغن جلای کادنس

    1. آیچوب گفت:

     روی کار یک دست سنباده نرم بکشید تا رد قلم مو پاک بشه، در مرحله بعد دوباره با حوصله و دقت و کیفیت مناسب، روفن رو روی کار اجرا کنید.
     اینکه رد قلم مو روی کار میمونه، مربوط به روش اجرای شما هست.

 13. علی گفت:

  سلام استاد گرامی
  آیا استفاده از پلای وود برای ساخت اسباب بازی کودکان توصیه میشه؟ برای سلامتیشون مشکلی نداره؟ آیا روغن های گیاهی روی پلای وود خوب اجرا مین؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بهترین نوع چوب، چوب طبیعی و سالید هست
   در ساخت همه چوب های مهندسی شده و صنعتی از چسب و رزین برای چسباندن چوب کنار هم استفاده می شود که از خود گاز ساتع می کنند.
   پیشنهاد ما چوب طبیعی هست
   البته پلای وود از ام دی اف سالم تر هست
   در مورد پوشش با روغن گیاهی مشکلی نیست و به خوبی چوب طبیعی اجرا می شود

   1. علی گفت:

    خیلی ممنون

 14. صالح گفت:

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من تولید کننده کننده اسباب بازی هستم و سلامت بچه های خیلی برای اهمیت داره.
  میخواستم بدونم برای چاپ بر روی اسباب بازی چوبی چه روش چاپی باید انجام بدم؟
  و آیا می تونم روی چوب های فراوری شده اینکار رو انجام بدم و بعد برای حفظ سلامتی کودک روی چوب رو پوشش بدم؟
  البته برش چوب هم با لیزر انجام میدم و رده سنی اسباب بازی که میخوام تولید کنم بالای4 سال است.
  با تشکر

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما صالح عزیز
   در مورد چاپ روی چوب اطلاعاتی ندارم؛ اما فقط چوب طبیعی استفاده کنید و از روغن گیاهی برای پوشش چوب بهره بگیرید.

 15. کریم گفت:

  سلام.
  میخواستم بدوم میشه از z90 به عنوان پوشش برای اسباب بازی چوبی استفاده کرد ؟
  هم پایه آب هست . هم برای استفاده داخل مخازن آب شرب تایید شده.

  1. آیچوب گفت:

   سلام کریم عزیز
   ما تست کردیم، جواب نمیده و برای چوب کیفیت نداره.

 16. رضا گفت:

  سلام وقت بخیر رنگ گیاهی برای اسباب بازی از کجا میشه تهیه کرد

  1. آیچوب گفت:

   دود بر شما رضا عزیز
   ما شرکت های مختلفی رو در آیچوب معرفی کردیم. پیشنهاد می کنیم از مطلب زیر استفاده کنید:
   معرفی روغن گیاهی پوششی چوب مونوکووت بلژیک Monocoat
   معرفی رنگ و روغن گیاهی مخصوص چوب ازمو آلمان

 17. mohammad hossein گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  برای ساخت اسباب بازی چوب درختان پهن برگ مناسب تر است یا سوزنی برگ؟
  بنده تعریف زیادی در مورد چوب روسی و شکل پذیری آن شنیدم از طرفی هم ساختار لایه ای و سوزنی می تواند به کودک آسیب برساند،ممنون میشم نظرتون را در این باره بگید

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد حسین عزیز
   سلامت باشید
   هیچ فرقی نداره از چه درختی باشه، هم از نردا می تونید استفاده کنید و هم از بلوط و راش و …
   هیچکدام به کودک آسیب وارد نمی کنه و فقط باید در اجرا نوع رنگ مراقب باشید که شیمیایی نباشه.

 18. م.ب گفت:

  سلام
  من جایی ندیدم که چوب مناسب برای اسباب بازی رو نام برده باشید
  لطفا انواع و قیمتهای چوب مناسب برای اسباب بازی رو معرفی کنید
  با تشکر

  1. آیچوب گفت:

   چوب هایی مانند بلوط، راش، نراد، گردو، گیلاس،ممرز، توت، و بسیاری از چوبهایی که در بازار ایران موجود هست را می توان برای ساخت اسباب بازی استفاده کرد. فقط مهم اینجاست که این چوب ها با چسب های صنعتی و مواد شیمیایی فراوری نشده باشند.

 19. محبوبه گفت:

  سلام برای ظرف سفالی خام چهرنگی بزنیم که بشه ازش به عنوان ظرف غذااستفاده کرد

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما محبوبه گرامی
   هیچ اطلاعاتی در مورد ظروف سفالی ندارم. ولی معمولا از رنگ کوره ای استفاده میشه. هر رنگ دیگه ای استفاده کنید، خطرناک هست.

 20. محمد حسین گفت:

  سلام واقعا این احساس مسئولیت شما قابل ستایشه
  نظرتون درمورد رنگ آکرلیک برای اسباب بازی های چوبی رو میفرمایید

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد حسین عزیز
   رنگ های اکرلیک با پایه های مختلف به فروش می رسه
   اگر از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید، به مراتب ایمن تر هست.

  2. خوانین زاده گفت:

   سلام وقتتون بخیر باشه
   از رنگ اکرلیک برای اسباب بازی های چوبی میشه استفاده کرد ؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید

   1. آیچوب گفت:

    سلام
    بله اما شیوه استفاده و برندی که انتخاب می کنید باید دقت شود
    زیرسازی،انتخاب نوع اکرولیک و لایه محافظ اکرولیک
    بزودی در دوره آموزش ساخت اسباب بازی آیچوب آموزش خواهیم داد

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )