آموزش

قبل از خرید پالت چوبی این نکته های مهم را به خاطر بسپارید!

خرید پالت چوبی

  پالت چوبی به‌عنوان یکی امکانات و تجهیزات موردنیاز در زنجیره تأمین و انبارداری به شما می‌رود. جالب اینجاست بدانید در جهان روزانه دو میلیارد پالت برای جابه‌جایی محموله‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شرکت‌های بزرگ و انبارهای صنعتی برای حمل و نگهداری از محموله‌های خود از پالت چوبی یا پالت‌های پلاستیکی، کامپوزیت و فلزی استفاده می‌کنند.

باتوجه‌به اینکه بیشتر بازدیدکننده‌های آیچوب از فعالین صنف چوب و صنعت چوب هستند، در این مقاله آیچوب در نظر داریم به بررسی جزئیات فنی و خصوصیات و ابعاد مناسب برای ساخت پالت چوبی بپردازیم. با ما در ادامه همراه باشید تا اطلاعات جذابی در این زمینه به دست آورید.

 اندازه‌های استاندارد متنوعی برای ساخت پالت چوبی وجود دارد. این تفاوت به‌واسطه نوع نیاز در صنایع مختلف، شرایط انبارداری، ماشین‌آلات حمل‌ونقل و… است. در این نوشته شما را با اندازه‌های استاندارد ساخت پالت در شمال امریکا، اروپا، استرالیا و آسیا آشنا خواهیم کرد.

ممکن است به شما سفارش داده شود تا پالت مناسب صادرات کالا به این کشورها را بسازید، پس باید با استانداردهای ساخت پالت چوبی در هر کشور یا قاره آشنایی داشته باشید. البته همیشه قبل از ساخت، با سفارش‌دهنده اندازه دقیق را چک کنید.

پالت چگونه جابجا می‌شود؟

جابجا کردن پالت چوبی

  پالت‌ها با دستگاه‌هایی مانند لیفتراک، جرثقیل مخصوص حمل پالت، جک دستی پالت، لودر پالت و دستگاه‌های دیگر جابه‌جا می‌شوند. شرکت‌ها باتوجه‌به شرایط انبار و محصولات اقدام به تهیه یک یا چند دستگاه جهت جابه‌جایی محموله‌های موجود بر روی پالت می‌کنند.

معمولاً پالت استاندارد به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که بتوانید بازوهای لیفتراک را از دو طرف در داخل آن قرار دهید و جابه‌جا کنید.

اندازه استاندارد ساخت پالت چیست؟

 اندازه پالت در مناطق جغرافیایی مختلف، متفاوت هست. همچنین در صنایع مختلف هم این اندازه‌ها در تفاوت هستند. به‌عنوان‌مثال بر اساس استانداردهای امریکا، اندازه پالت در صنایع مواد غذایی، نظامی، لبنی، خودرو، نوشیدنی، رنگ و… متفاوت است که در صورت نیاز با جستجو در اینترنت با این ابعاد آشنا خواهید شد.

سایز پالت چوبی

 اما در ایران و کشورهای آسیایی از یک استاندارد رایج استفاده می‌شود. اندازه رایج در کشورهای آسیایی، ۱۰۰ ۱۲۰ ۱۵ هست که در لیست زیر امکان مشاهده دیگر اندازه‌ها را خواهید داشت.

 اندازه استاندارد پالت در آمریکای شمالی (mm): 1129 1016 150

 اندازه استاندارد پالت در اروپا و آسیا (mm): 1200 1000 150

 اندازه استاندارد پالت در استرالیا (mm): 1165 1165 150

 اندازه استاندارد پالت در امریکای شمالی، اروپا، آسیا (mm): 1067 1067 150

 اندازه استاندارد پالت در آسیا (mm): 1100 1100 150

 اندازه استاندارد پالت در اروپا (mm): 1200 800 150

 در ادامه تصویری از بخش‌های یک پالت چوبی استاندارد را در این تصویر مشاهده خواهید کرد.

استاندارد های ساخت پالت

 

انواع پالت چوبی

 پالت چوبی جهت بسته‌بندی و حمل‌ونقل مفتول سیمی

 پالت چهار راهه: در این نوع از پالت لیفتراک می‌تواند از چهار طرف می‌تواند عمل بارگیری را انجام دهد.

 پالت دوراهه: در این پالت لیفتراک می‌تواند از دو طرف عملیات بارگیری را انجام دهد.

 پالت چوبی با صفحه چند تکه در دو رویه: در این پالت هر دو طرف با صفحات چوبی پوشش داده می‌شود.

 پالت چوبی با صفحه چند تکه یک رویه: در این مدل یک طرف پالت با صفحه پوشانده شده است.

 پالت چوبی دو رویه: این پالت از دو طرف با صفحه چوبی پوشانده شده است.

 پالت چوبی یک رویه: در این پالت فقط یک طرف با صفحه پوشانده شده است.

چوب مناسب ساخت پالت چوبی چیست؟

 در واقع نمی‌توان چوب خاصی را برای ساخت پالت نام برد، سفارش‌دهنده‌ها باتوجه‌به وزن محموله و کیفیتی که مدنظر دارند، از تولیدکننده می‌خواهند که پالت را بسازد. به‌عنوان‌مثال در ایران بیشتر پالت‌هایی که ساخته می‌شود، از چوب نراد (کاج) روسی، هست.

 این چوب به‌واسطه قیمت ارزان آن، شدیداً موردتوجه سازنده‌های پالت و یا سفارش دهنده‌های آن است. به همین منظور برخی بی‌کیفیت‌ترین چوب‌ها را برای ساخت پالت در نظر می‌گیرند؛ اما در صنایع سنگین شاهد هستیم که برخی محموله‌های وارداتی پالتی از جنس چوب بلوط هم دارند!

 حتی می‌توان گفت در برخی موارد چوب پالتی که در کشورهای دیگر با همین چوب (نراد روسی) ساخته می‌شود به‌مراتب کیفیتش بهتر از الوارهای نراد و یولکا و ساسنا به‌اصطلاح سوپر وارداتی به ایران است.

 ما در نوشته‌های پیشین انواع چوب روسی وارداتی به ایران را مورد بررسی قرار داده بودیم و تأکید داشتیم که برخی وارد کننده‌های چوب از روسیه، چوبی که حتی مناسب ساخت پالت نیست را تحت عنوان چوب باکیفیت به نجار ایرانی قالب می‌کنند!

 برای صفحه پالت از چوب‌های خشک شده با رطوبت ۱۰ تا ۱۵ درصد و برای پایه‌ها از چوب ماسیو یا تخته چندلایی مستطیل شکل استفاده می‌شود. در کنار استفاده از چوب نراد از چوب درختانی مانند انواع سوزنی برگ، پهن برگ مانند افرا، راش و ممرز هم استفاده می‌شود.

 در حال حاضر بیشتر پالت‌های ساخته شده با چوب از جنس کاج روسی هستند.

ساخت پالت چوبی

 

از پالت قدیمی چه استفاده‌هایی می‌توان کرد؟

 پالت برای بسیاری از خویش سازها (DIY) به‌عنوان یک متریال دوست‌داشتنی مورداستفاده قرار می‌گیرد. باتوجه‌به ابعاد و اندازه‌های چوب برش شده، علاقه‌مندان به نجاری، بدون نیاز به تهیه الوار و تخته‌های بزرگ و قطور با جدا کردن قطعه‌های پالت از این چوب‌ها برای ساخت لوازم چوبی خلاقانه استفاده می‌کنند. حتی چندین وب‌سایت به‌صورت اختصاصی پروژه‌های ساخته شده با پالت را در وب‌سایت خود منتشر می‌کنند.

 قیمت ارزان و در برخی موارد تهیه رایگان پالت چوبی این اجازه را به خویش سازها و نجاران خانگی می‌دهد که با خیال راحت ایده‌های خود را اجرایی کنند.

آیا پالت‌ چوبی برای استفاده امن هست؟

 همان‌طور که در بالا اشاره شد، بسیاری از نجارها از پالت چوبی برای پروژه‌های چوبی خود استفاده می‌کنند.

 اما سؤال اینجاست که آیا هر پالتی مناسب استفاده دوباره هست؟

 آیا امکان این وجود دارد چوب پالت به مواد شیمیایی و سمی آغشته شده باشد؟

 روش تشخیص پالت مناسب ساخت پروژه چوبی با پالتی که به‌هیچ‌عنوان مناسب کار نیست و سلامتی شما را به خطر می‌اندازد چیست؟

 چگونه می‌توان به‌سلامت پالت چوبی پی برد؟

 اگر پالتی که قصد استفاده از آن را داشته باشید علائم تجاری و مخفف و مهر حرارتی بر روی آن درج نشده، احتمالاً در داخل کشور ساخته شده است و برای حمل محموله‌های داخلی مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ و تشخیص اینکه چه ماده‌ای روی این پالت ریخته شده یا برای حمل چه محموله‌ای مورداستفاده قرار می‌گرفت، بسیار مشکل است. پس بهتر است از فروشنده بخواهید به شما توضیح دهد که این پالت مربوط به چه‌کاری است.

 اگر پالت دارای مهر حرارتی باشد یا اینکه علائم دیگری داشته باشد می‌توانید با مشاهده علائم پی ببرید که از پالت برای جابه‌جایی چه محصولی استفاده شده است.

معرفی علائم درج شده بر روی پالت

Ippc:

 به این معناست که پالت برای استفاده در حمل‌ونقل بین‌المللی استفاده شده است. این پالت‌ها باید دو خصوصیت را با خود به همراه داشته باشند.

پالت چوبی نباید جذب‌کننده یا حامل حشرات باشند و به‌سادگی مورد حمله حشرات قرار نگیرند. پالت چوبی نباید حامل آلودگی‌ها و بیماری‌هایی باشند که سایر گیاهان در کشور مقصد را آلوده کند و به آن‌ها آسیب برساند.

 پالت‌های دارای استاندارد بین‌المللی باید از چوب خام حفاظت شده و عاری از هرگونه ضعف و آلودگی ساخته شود. به همین منظور روش‌های برای حفاظت از پالت در نظر گرفته می‌شود که علائم اختصاری ویژه‌ای دارد.

علائم درج شده بر روی پالت

علامت (HT) روی پالت چوبی

پالت‌هایی هستند که در کشورهای کانادا و امریکا در مراکز کنترل آفت، آفت زدایی می‌شوند. این مورد شامل گرمادهی تا در دمای ۵۶ درجه سانتی‌گراد برای چوب‌های Softwood و ۶۰ درجه سانتی‌گراد برای Hardwood به مدت ۳۰ دقیقه در کوره‌های مخصوص است. این پالت‌ها برای سلامتی شما ضرری ندارند.

علامت (KD) روی پالت چوبی

 در این روش با قراردادن پالت در داخل کوره‌های مخصوص، رطوبت آن به ۱۹ درصد یا کمتر کاهش پیدا می‌کند تا با خشک‌کردن چوب مانع از رشد قارچ و آفت بر روی پالت شوند. در این روش چوب پالت در دمای ۵۶ درجه سانتی‌گراد حرارت می‌بیند. البته بیشتر شرکت‌های سازنده پالت هر دو روش HT و KD را اعمال می‌کنند.

 زمانی که چوب‌های درخت گیلاس و بلوط حرارت می‌بیند به حالت کهنه و تیره در می‌آید که به‌هیچ‌عنوان نباید نگران استفاده از آن‌ها باشید، این چوب‌ها کهنه نیستند و هنوز می‌توان از آن استفاده کرد. استانداردهای KD – HT به چوب هیچ آسیبی وارد نمی‌کنند و برای ساخت پروژه‌های چوبی بسیار مناسب هستند.

علامت (MB) روی پالت چوبی

 از این پالت‌ها به‌هیچ‌عنوان استفاده نکنید. پالت‌هایی با علامت MB با استفاده از Methyl bromide (متیل بروماید) بخور داده می‌شوند تا به این روش بتوانند گونه‌های مهاجم مانند سوسک کاج را از بین ببرند.

 این سبک از آفت‌کشی اکنون در کانادا و کشورهای بسیار دیگر ممنوع است؛ زیرا کارگران و کسانی که به پالت دست می‌زنند، در معرض خطر قرار می‌گیرند.

 در پایان از شما عزیزان خواهشمندیم تجربه خود را از کار با پالت با دیگر عزیزان در میان گذارید.

منبع: آیچوب

یک نظر در “قبل از خرید پالت چوبی این نکته های مهم را به خاطر بسپارید!

  1. شایسته کرمی گفت:

    خیلی مقاله جامعی بود مخصوصا اینکه در مورد علامت های روی پالت ها توضیح داده بودید. فقط می خواستم بدونم که این موارد در مورد پالت های پرسی چوبی هم رعایت می شه؟

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )