رنگ‌کاری, ظروف

پوشش و رنگ مناسب و مخصوص ظروف چوبی چیست؟

پوشش مناسب ظرف چوبی

 انتخاب رنگ مناسب ظرف چوبی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های تولیدکننده‌های کاسه چوبی، بشقاب چوبی، قاشق چوبی، لیوان چوبی و… است. تولید ظروف چوبی محدود به چند سال گذشته نیست و از دوران کهن تا به امروز اساتید نجار و خراط اقدام به ساخت ظرف چوبی کرده‌اند.

 در مدتی که همراه با شما عزیزان در آیچوب هستیم پرسش‌ها و ایمیل‌های فراوانی در مورد رنگ مناسب ظرف‌های چوبی یا بهتر بگوییم پوشش مناسب ظرف چوبی مطرح شده بود و همیشه باتوجه‌به محدودیت در زمان و جایگاه کامنت‌های سایت مجبور بودیم در حد یک یا دو خط به معرفی پوشش مناسب ظرف چوبی بپردازیم.

پس از گفتگو با اساتید مختلف و کسب اطلاعات از کنشگران این حوزه، تصمیم بر این شد مطلبی در مورد پوشش و رنگ مناسب ظرف چوبی منتشر کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF

تماشای آنلاین ویدئو چگونه از ظروف چوبی نگهداری کنیم؟!

 

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

آیا می‌توان از سیلر و کیلر برای پوشش ظرف چوبی استفاده کرد؟

 در تماس‌هایی که با تولیدکننده‌های ظروف چوبی داشته‌ایم، متوجه این نکته شده‌ایم که آن‌ها نادانسته از پوشش‌هایی مانند سیلر، کیلر، نیم پلی‌استر، روغن‌جلا، رنگ‌های پلی‌اورتان و دیگر رنگ‌های شیمایی برای رنگ‌کاری ظروف چوبی استفاده می‌کردند! و دلیل آن هم نبود دانش کافی از تأثیر رنگ‌های شیمیایی بر سلامت انسان و سرطان‌زا بودن آن است.

 مهم اینجاست که شما همراه عزیز بدانید به‌هیچ‌عنوان نباید از رنگ‌های روغنی، سلولوزی، پلی‌اورتان و هرگونه رنگ‌های شیمیایی ازاین‌دست استفاده کنید. در ادامه به معرفی رنگ‌های مناسب کاسه و ظرف چوبی خواهیم پرداخت.

استفاده از سیلر و کیلر برای پوشش ظرف چوبی

چرا باید از پوشش برای ظروف چوبی استفاده کنیم؟

ظرف‌ چوبی هم مانند دیگر لوازم چوبی برای اینکه محافظت شود و ماندگاری بالاتری داشته باشد، نیاز به پوشش‌ مناسب دارد. در ادامه به توضیح در مورد دلایل استفاده از این پوشش‌ها می‌پردازیم:

 1. استفاده از پوشش بر روی چوب، به زیبایی و چشم نواز بودن آن خواهد افزود و خریدار رغبت بیشتری برای خرید و استفاده از یک محصول زیبا خواهد داشت.
 2. استفاده از پوشش مناسب بر روی چوب به عمر بیشتر، ماندگاری و دوام ظرف کمک خواهد کرد.
 3. رنگ مناسب مخصوص چوب مانع از رشد انواع قارچ و باکتری خواهد شد. همان‌طور که می دانید کپک خطرات بسیاری برای سلامت انسان‌ها دارد.
 4. با توجه به اینکه ظرف‌های چوبی پس از استفاده شسته می‌شوند، یک پوشش خوب می‌تواند به آب‌گریز شدن چوب کمک کند. بهتر است دقت داشته باشیم و از کلمه ضد آب کردن استفاده نکنیم. در واقع بیشتر رنگ‌های مخصوص چوب، سطح را آب‌گریز می‌کنند نه ضد آب…

روش‌های سنتی برای پوشش ظرف چوبی چیست؟

 یکی از مهم‌ترین موادی که می‌توان با آن چوب را ضد آب (درست است بگوییم آب‌گریز) کرد، استفاده از روغن‌های گیاهی مخصوص چوب است. همان‌طور که می‌دانید روغن با آب رابطه خوبی ندارند و آب به سطحی که آغشته به روغن باشد نفوذ نمی‌کند.

 باتوجه‌به قدمت بسیار بالای تولید ظروف چوبی، می‌توان انتظار داشت که از گذشته تا به امروز روش‌های بسیار زیادی برای پوشش‌دهی چوب تجربه شده باشد؛ اما برخی روش‌ها از عمومیت بیشتری برخوردار هستند و به همین دلیل به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

بهترین پوشش ظرف چوبی چیست

 

استفاده از روغن‌های خوراکی

 تقریباً شما می‌توانید از هر نوع روغن خوراکی برای پوشش‌دهی ظروف چوبی استفاده کنید. این روغن‌ها شامل روغن آفتاب‌گردان، روغن گردو، روغن‌زیتون، روغن کنجد و… هستند. شنیده‌ها حاکی از این است که روغن گردو و روغن کنجد نفوذ بیشتری به بافت‌های چوب دارند.

 البته این روغن‌ها به‌تنهایی مناسب پوشش چوب نیستند و چالش‌های مخصوص به خود را دارند که در ادامه به دلایل این چالش‌ها خواهیم پرداخت.

پوشش ظروف چوبی با روغن بزرک

 روغن بزرک هم یکی از روغن‌هایی است که در رنگ‌کاری چوب به روش سنتی بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. بزرک برگرفته از دانه‌های گیاه کتان است و به‌واسطه قدرت نفوذ بسیار بالا در چوب، درگذشته و حتی امروزه علاقه‌مندان بسیار زیادی دارد.

 این روغن به‌صورت خام و تصفیه شده در بازار ایران موجود هست؛ اما استفاده از این روغن هم به‌تنهایی چالش‌های مخصوص به خود را دارد و پیشنهاد نمی‌کنیم این کار را انجام دهید.

موم زنبور عسل برای رنگ کردن ظرف

 موم زنبورعسل در حالت جامد به این منظور قابل‌استفاده نیست. همچنین معمولاً اساتید از موم زنبورعسل به‌تنهایی استفاده نمی‌کنند و آن را به‌عنوان تثبیت‌کننده و یک ماده کمکی به همراه دیگر روغن‌ها به کار می‌گیرند.

 موم زنبورعسل به‌سادگی در دسترس نیست و استفاده از آن ترفندهای تجربی (غیرعلمی) دارد و پیشنهاد نمی‌کنیم از این روش استفاده کنید. شاید افرادی مدعی باشند که با ترکیب موم عسل و روغن‌های گیاهی به نتیجه درست رسیده‌اند؛ اما نمی‌توان به‌عنوان یک راهکار بلندمدت و حرفه‌ای و قابل‌اتکا به آن توجه کرد.

ترکیب موم زنبور عسل و روغن بزرک (واکس چوب)

 برخی اساتید رنگ‌کار از ترکیب موم و روغن بزرک استفاده می‌کنند. برای این کار ابتدا موم را داخل ظرف فلزی قرار می‌دهند و ظرف فلزی حاوی موم را در داخل ظرف دیگری که آب جوش در آن می‌جوشد قرار می‌دهند تا با گرمای جوشیدن آب، موم هم به مایع تبدیل شود. در مرحله بعد مایع موم را با روغن بزرک ترکیب می‌کنند و خوب هم می‌زنند تا به‌درستی ترکیب شوند. سپس اجازه می‌دهند با سردشدن تدریجی این مایع به واکس تبدیل شود. (توجه داشته باشید که روغن را باحرارت مستقیم گرما ندهید؛ چون ممکن است آتش بگیرد)

 بعد از تشکیل واکس، کرم به‌دست‌آمده را با پارچه بر روی ظرف اجرا می‌کنند و با کمک سشوار صنعتی به واکس کمی گرما می‌دهند تا به داخل چوب نفوذ کنند. (گرمای بیش از حد واکس را می‌سوزاند!)

 نسبت ترکیب روغن بزرک و موم باتوجه‌به شرایط و تجارب مختلف متفاوت هست و این مورد را خودتان باید باتوجه‌به نوع کارتان به دست آورید؛ اما در برخی توضیحاتی که اساتید منتشر کرده‌اند نسبت ترکیب بزرک به موم یک‌به‌یک است.

 (ما در حال حاضر هیچ تجربه‌ای از این کار نداریم و خودتان باید تجربه کنید)

 

چربی حیوانات

 درگذشته باتوجه‌به در دسترس نبودن برخی روغن‌های گیاهی، اساتید ابتکار به خرج می‌دادند و از چربی برخی حیوانات مانند گاو و گوسفند استفاده کردند. البته می‌توان پیش‌بینی کرد که ظروف آغشته شده به این چربی‌ها چه بویی بدی خواهند داشت!

 این روش سال‌های سال است که دیگر کاربرد ندارد و به اقتضای زمان از آن استفاده می‌شد…

لاک الکل

 لاک‌الکل هم حتماً معرف حضور شما هست. این پوشش هم یکی از گزینه‌های پیش روی شماست. در نوشته‌های پیشین آیچوب در مورد لاک‌الکل توضیح داده بودیم و پیشنهاد می‌کنیم در نوشته‌های دیگر آیچوب این مقاله‌ها را جستجو کنید.

 به‌هیچ‌عنوان این روش را پیشنهاد نمی‌کنیم؛ چون لاک‌الکل ماندگاری کافی برای ظروف چوبی را ندارد و باید در سازه‌هایی از آن استفاده شود که با آب در تماس نیستند و قرار نیست خط‌وخش در آن ایجاد شود!

روغن سقز (تربانتین)

این روغن هم برای ترکیب با روغن بزرک و موم زنبورعسل پیشنهادی شده بود. نسبت ترکیب هم ۵۰ موم ۲۵ بزرک و ۲۵ روغن سقز هست. (البته تأکید می‌کنیم که بهتر است در مقدار کم تست کنید و اگر نتیجه گرفتید، اقدام به ساخت در اندازه بیشتر کنید)

پیشنهاد آیچوب: معایب ظروف چوبی چیست؟ | محدودیت استفاده از ظروف چوبی

آیا روغن‌های خوراکی ماندگاری و نتیجه مطلوبی دارند؟

 خب تا به اینجا روش‌های سنتی پوشش ظروف چوبی مانند کاسه چوبی، قاشق چوبی، بشقاب چوبی، لیوان چوبی و… را به شما معرفی کرده‌ایم؛ اما ممکن است تجربه خوبی از به‌کارگیری این روش‌ها نداشته باشید. این روغن‌ها در روزهای ابتدایی پس از اجرا، نمای خوبی دارند؛ اما پس از گذر زمان مشکلاتی به چشم می‌آیند که نتیجه دلخواه را به شما نخواهند داد.

 معمولاً زمان زیادی طول می‌کشد که روغن‌های گیاهی خشک شوند و در برخی موارد حتی پس از گذشت چند روز با دست‌کشیدن بر روی چوب مشاهده خواهید کرد که دستتان چرب شده است. خشک‌نشدن روغن باعث می‌شود خاک و دیگر مواد جذب روغن شوند و به‌مرورزمان چوب دیگر آن شادابی و تمیزی اولیه را نداشته باشد.

روغن گیاهی مخصوص چوب

چه شرکت‌هایی در ایران فروشنده رنگ مخصوص ظرف چوبی هستند؟

 در سال‌های اخیر شرکت‌های تولیدکننده روغن گیاهی مخصوص چوب، رنگ‌هایی مخصوص ظروف چوبی با استانداردهای بین‌المللی تولید و روانه بازار کردند. این تولیدکننده‌ها رنگ‌هایی تولید کردند که هیچ یک از مشکلاتی که در بالا به آن اشاره شد ندارند؛ اما از همان روغن‌های خوراکی و ترکیب آن با سایر مواد طبیعی و فاقد ضرر برای انسان استفاده کرده‌اند.

 خوشبختانه این شرکت‌ها چند سالی است وارد بازار ایران شده‌اند تا جایی که در این روزها حدود ۱۰ شرکت محصولاتشان را به خریداران معرفی می‌کنند. مطمئناً هر یک از این برندها محصول خود را مناسب ظرف چوبی می‌داند؛ اما اینکه چه شرکتی واقعاً محصولی مناسب کار شما ارائه دهد، نیاز به تجربه و بررسی دارد!

 ما در آیچوب از محصول دو شرکت معتبر در تولید روغن‌های گیاهی مخصوص چوب ((Monocoat و Osmo)) استفاده کرده‌ایم و در نوشته‌های پیشین به معرفی این دو شرکت و محصولاتشان پرداخته‌ایم؛ اما این که کدام یک از این رنگ‌ها مناسب پوشش ظرف‌های چوبی هستند، نیاز به کمی بررسی دارد.

 یکی از مهم‌ترین مواردی که برای انتخاب رنگ ظرف چوبی باید در نظر داشته باشید، VOC (مواد عالی فرار) هست. با جستجو در مشخصات فنی ارائه شده از طرف این دو شرکت متوجه خواهید شد که ازمو VOC محصولاتش را خیلی کم (دقیق مشخص نشده) و مونوکوت VOC 0% (صفر درصد) را درج کرده است. یکی از شعارهای تبلیغاتی مونوکوت هم ارائه رنگ بدون مواد عالی فرار (VOC) است.

 هر چند که OSMO یکی از برترین برندهای تولیدکننده رنگ‌های گیاهی در دنیاست اما به نظر می‌رسد Monocot باقابلیت رنگ فاقد مواد عالی فرار و اجرای رنگ فقط در یک‌لایه، گزینه بهتری باشد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: روغن گیاهی مخصوص چوب چیست؟

بهترین روغن برای ظروف چوبی

 البته برندهای دیگری هم در این زمینه فعالیت دارند؛ اما به دلیل نبود اطلاعات کافی از این محصولات ترجیح می‌دهیم با جستجو در گوگل خودتان تصمیم بگرید که چه برندی مناسب کار شماست. (شاید شما اطلاعاتی پیدا کنید!)

رنگ‌های گیاهی مخصوص چه ظرف‌هایی هستند؟!

 همان‌طور که می‌دانید از ظروف تولید شده در شرایط مختلفی استفاده می‌شود. در برخی ظروف غذای گرم و در دیگر ظرف‌ها غذای سرد سرو می‌شود. حالا سؤال اینجاست که این پوشش‌ها در هر دو شرایط واکنش یکسانی دارند؟ جواب منفی است!

 همان‌طور که می‌دانید رنگ‌ها از هر جنسی باشند در برابر گرما کم‌وبیش واکنش نشان می‌دهند و اگر این دمای زیاد در چندمرتبه تکرار شود، پیش‌بینی می‌شود که رنگ از بافت چوب جدا شود و همراه با غذا وارد بدن انسان شود! حالا به اهمیت یک رنگ با استانداردهای یورو کیدز (Euro kids) و خوراکی پی خواهید برد.

 در جلسات ما با نماینده‌های شرکت‌های تولیدکننده رنگ، هیچ یک از این عزیزان تضمینی برای ماندگاری رنگ در ظرف‌هایی که در معرض دمای بالا مانند لیوان چوبی چای یا ظرف سوپ نمی‌دهند. این عزیزان واقعیت را می‌گویند در حال حاضر کسی نمی‌تواند مدعی فروش رنگی باقابلیت ماندگاری همیشگی برای ظرف‌های چوبی پر مصرف و در معرض دمای بالا باشد.

 نکته اینجاست که اگر جستجویی در فضای مجازی داشته باشید، متوجه خواهید شد که در دیگر کشورها از این ظروف چوبی بیشتر برای سرو غذای سرد مانند سالاد استفاده می‌شود و این پوشش‌ها برای این‌چنین ظرف‌ها مناسب هستند.

پیشنهاد ایچوب: ۲۹ ایده ساخت ظرف چوبی، قاشق چوبی، بشقاب چوبی و کاسه چوبی

سخن پایانی

 اگر شما تولیدکننده ظروف چوبی هستید، از شما خواهش می‌کنیم از رنگ‌های شیمیایی استفاده نکنید و جان انسان‌ها را به خطر نی اندازید.

 اگر شما فروشنده رنگ هستید، لطفاً اطلاعات درست به مشتری بدهید.

 اگر شما خریدار هستید حتماً از فروشنده بپرسید نوع پوشش ظرف چیست و مطمئن شوید که پوشش از نوع گیاهی باشد.

 در پایان اگر تجربه‌ای مرتبط با این نوشته دارید، لطفاً در قسمت دیدگاه‌های همین نوشته با ما در میان گذارید.

منبع: آیچوب

93 نظر در “پوشش و رنگ مناسب و مخصوص ظروف چوبی چیست؟

 1. اکبر گفت:

  سلام.وقتتون بخیر
  با یک CNC کوچیک خونگی ظروف تولید میکنم
  در ظروفهای سه بعدی بعضی قسمتها حفرهای ریزی ایجاد میشه .در طرحهای دو بعدی هم مته به طرف پود چوب حرکت میکنه پرز پرز میشه و حفرهای ریز ایجاد میشه
  باسمباده زدن کم میشه ولی از بین نمیره
  وقتی روغن گیاهی استفاده میکنم اون قسمتها تیره تر میشه
  (ممنون میشم راهنمایی کنید )
  آیا بتونه ای هست که وقتی روغن گیاهی استفاده میکنم جذب بتونه بشه و رنگ پذیر باشه

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما اکبر
   ابتدا سرعت پیش روی اسپیندل و سرعت چرخش مته و کیفیت مته را به خوبی بررسی کنید
   دوم از چوب با چگالی بالاتری مانند بلوط و گردو به صورت مسیو (massive) و یا صفحات فینگر جوینتی استفاده کنید
   بهترین بتونه پیشنهادی بتونه حرارتی وودریپر دانمارک هست که بسیاری از همکاران شما استفاده می کنند.
   لینک اطلاعات بیشتر:
   https://ichoob.ir/wood-repair-thermal-filler/

 2. علیرضا گفت:

  سلام.من یک کارم رو با روغن زیتون رنگ کردم ولی خیلی بوی بد زیتون میده چیکارش کنم.ممنون بابت راهنمایی تون.🙏

  1. علی خرمی گفت:

   درود بر شما
   باید از روغن های گیاهی استاندارد مخصوص چوب استفاده کنید
   با مایع ظرفشویی و آب گرم چند بار ظرف رو بشویید تا کمتر بشه

 3. مریم گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون، من روی یه بشقاب چوبی از جنس بامبو با گواش و آبرنگ نقاشی کشیدم، روش کیلر زدم تا به عنوان دیوارکوب استفاده کنم ولی بعد از خشک شدن سطح کیلر پر از ترک شده، دلیلش چی میتونه باشه؟ ممنون از راهنماییتتون

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   کیلر زیاد روی کار اجرا شده

  2. امین گفت:

   سلام خسته نباشید
   ببخشید من چند مدل مختلف چاپستیک (چوب غذاخوری) خریدم بعضی از مدلاش رنگ شده هستن و گاهی با شستن زیاد رنگش میره و جدا از اون احساس میکنم حین خوردن غذا باهاشون خوب نباشه این مورد میخواستم بدونم برای چاپستیک رنگ شده هم برای اینکه رنگش ثابت بمونه هم مقاومتش نسبت به اب زیاد تر بشه بهترین موردی که میتونم استفاده کنم چی هست
   ممنون

   1. آیچوب گفت:

    سلام امین
    از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید

  3. لیلا گفت:

   سلام من روی ظرف چوبی با گواش تذهیب کار کردم با چه ماده ای باید تثبیتش کنم؟ چون مواد غذایی توی ظرف میخوام بریزم گفتن روغن خوراکی استفاده کنم اما روغن رنگ گواش رو تثبیت نمیکنه پلی استر هم مضر هست ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. آیچوب گفت:

    درود بر شما
    می تونید از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید
    دوستان استفاده کردند و راضی بودند

 4. امید گفت:

  سلام ممنون بابت زحماتتون
  برایه رنگ کردن چوب مثل رنگای ابی و قرمز و سبز …
  میشه از رنگ پلاستیک استفاده کرد ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   برای ظروف چوبی خیر
   فقط از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 5. علی گفت:

  با سلام
  میخواستم بدونم برای تخته سرو اول با رنگ ‌اکریلیک طرح بدم و بعد با روغن گیاهی آب گریزش کنم میخواستم بدونم که سریع خشک میشود و بوی آن و چسبندگی آن از بین میرود یا نه؟!

  1. آیچوب گفت:

   سلام علی عزیز
   چه طرحی مد نظر شماست.
   اگه می خواید از ظرف واقعا استفاده کنید، بی خیال طرح بشید و فقط از روغن گیاهی استفاده کنید.
   رنگ اکریلیک مناسب این کار نیست.

 6. Shaqa گفت:

  سلام خسته نباشید. من قاشق های چوبی میسازم که گاهی با هویه آنهارا سوخته نگاری میکنم دلم میخواهد روی آنها نقاشی بکشم اما نمیدونم از چه رنگی استفاده کنم و یا اگر اکریلیک استفاده کنم چی بزنم که آب را رد کند؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   از همین روغن های گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید

 7. فاطمه گفت:

  بازم ببخشید الان من برای کارهام برای نقاشی روی کار هم باید از همین روغن ها استفاده کنم؟یا مثلا میتونم از رنگ آکرولیک استفاده کنم و فقط برای پوشش نهایی از روغن استفاده کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام فاطمه عزیز
   بله، می تونید استفاده کنید.

 8. فاطمه گفت:

  سلام، ممنون از مطالب عالیتون، ببخشید من آخر نفهمیدم رنگ چوب گیاهی و روغن چوب باهم فرق دارن دیگه؟؟ یعنی اول رنگ میرنیم بعد روغن؟
  سوال دیگم این بود که همین روغن های کنجد یا زیتون خالص میتونه جایگزین روغن های دوتا شرکتی باشه که معرفی کردید؟
  و سوال آخر هم اینه: برای مواردی که مصرف صرفا دکوراتیو دارن میشه از همون سیلر و کلیر استفاده کرد؟

 9. سعید گفت:

  سلام. چیکار کنیم ظروف چوبی ضدآب بشن؟ ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   ظروف چوبی ضد آب نمیشن… بهتره بگیم آبگریز میشن
   از اطلاعات همین نوشته استفاده کنید.

 10. rashid گفت:

  با سلام و تشکر
  میخواستم بدونم آیا برای ظروف چوبی ماننده جا ادویه که مواد خشک در اون ریخته میشه میشه از رزین استفاده کرد و همچنین از رزین برای ظروف چوبی برای آب گریز کردن مشکلی دارد و یا خیر

  1. آیچوب گفت:

   سلام رشید عزیز
   بله، میشه استفاده کرد.
   مشکلی نداره
   البته روی چوب باید روغن گیاهی اجرا کنید.

 11. مصطفا گفت:

  سلام وقت بخیر
  میشه تخته گوشت رو روغن بزرک زد وبعد موم وروغن؟
  و روغن بزرک لیتری چند هست تقریبا؟

 12. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یه سینی چوبی داشتم که روش روغن بزرک زده بودم بعد واسه اینکه براق شه روش روغن جلا زدم بعد ۵ روز هنوز خشک نشده و حالت چسبنده داره
  چیکار باید کنم که خشک شه یا اینکه پاکش کنم و به جاش روغن گیاهی بزنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   روغن جلا رو پاک کنید
   این روغن مناسب ظرف چوبی نیست.
   بعد روغن گیاهی مخصوص چوب یا روغن بزرک رو اجرا کنید.

  2. مهر گفت:

   باسلام و خسته نباشید
   من چند ظرف چوبی از جنس چوب روس دارم میخواستم هم رنگشون تیره تر بشه و هم ابگریز بشن مثلا رنگ گردویی و اینکه سمی نباشه
   چیزی هست که این کارو واسم انجام بده ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. آیچوب گفت:

    درود بر شما
    از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید
    در همین مقاله توضیح دادیم.

    1. مهر گفت:

     خیلی ممنون از پاسخگویی شما
     لطف میکنید یک مارک خوب روغن چوب معرفی کنید که هم با کیفیت باشه و هم قیمت خوبی داشته باشه و بگید از چه جایی میتونم تهیه کنم ممنون میشم جواب بدید

    2. آیچوب گفت:

     درود بر شما
     روغن گیاهی رو در آیچوب سرچ کنید
     شرکت های خوبی رو معرفی کردیم

 13. فريد دربندي گفت:

  سلام وقت بخير
  چكار كنيم كارهاي چوبي كه ميسازيم در خانه حيواناتي از قبيل سگ و گربه سمتشون نرن و اونها رو نجوند
  ايا پوششي هست كه اين باعث بشه اين حيوانات سمت چوب نرن

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   اطلاعی ندارم
   فلفل تند جوشیده اسپری کنید شاید موثر باشه

 14. زهرا گفت:

  سلام
  ممنون از مطلبتون
  پلي اورتان چيه؟
  براي اب گريز كردن زير ليواني چوبي خوبه؟
  براي ظروف چي؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام زهرا گرامی
   پلی اورتان نوعی وارنیش شیمیایی هست. اطلاعات بیشتر در لینک زیر:
   وارنیش چیست؟ معرفی انواع وارنیش چوب و کاربرد آن در رنگ چوب

   برای لیوان چوبی از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 15. majid گفت:

  با تشکر از توضیحات خوب شما

 16. دیانا گفت:

  سلام خسته نباشید من تنه ی درخت گرفتم برای استفاده تخت سرو غذا میخواستم ببینم میشه اول با روغن گیاهی بهشون رنگ و لعاب بدم بعد روشون رزین اپوکسی کار کنم تا براق و ضد آب بشه و قابل شستشو ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   روغن گیاهی لایه نهایی هست یعنی پس از رزین

 17. اکرم گفت:

  سلام خسته نباشید من تنه ی درخت گرفتم برای استفاده تخت سرو غذا میخواستم ببینم میشه اول با روغن گیاهی بهشون رنگ و لعاب بدم بعد روشون رزین اپوکسی کار کنم تا براق و ضد آب بشه و قابل شستشو ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام اکرم گرامی
   برای تخته سرو فقط از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 18. بهار گفت:

  سلام وقت بخیر.از راهنمایی های خوبتون کمال تشکر رو دارم.سوالی از خدمتتون داشتم من روی ظروف چوبی با استفاده از گواش نقاشی میکنم. میخواستم بدونم چطور میتونم کارهای خودمو آبگریز کنم که طرح اجرا شدم از بین نره؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام بهار گرامی
   می تونید از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 19. مرجان گفت:

  میخواستم بدونم زمانیکه دکوپاژ کاغذ روی زیر لیوانی که چوبی هست انجام بدیم برای ضدآب کردن زیر لیوانی بهتره از چه موادی استفاده کنیم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   از کیلر خودرویی استفاده کنید.

 20. حامد گفت:

  سلام خسته نباشید، مطالبتان خیلی کمکم کرد، ممنونم.
  من یه سینی چوبی درست کردم برای چایی اوردن. مشخصه که یه مقدار چایی یا آب توی سینی میریزه و باعث خراب شدن سینیِ‌چوبی میشه.
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که؛ از چه نوع روغنی به سینی بزنم که آب یا چایی خرابش نکنه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام حامد عزیز
   از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید. همونطور که در این نوشته توضیح دادیم

   1. حامد گفت:

    ممنون لطف کردین ????????‍♂️

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )