رنگ‌کاری

مشکل شما در اجرای رنگ روی چوب چیست؟ پاسخ رایگان با ما! (بخش ۵)

آموزش اجرای رنگ روی چوب

 مشکلات رنگ‌کردن چوب پایانی ندارد و عموماً به‌خاطر عدم اطلاع از زیروبم و ترفندهای اجرای رنگ چوب است. در این مقاله از آیچوب به پرسش‌های شما از خرابی رنگ چوب پاسخ خواهیم داد. تأکید می‌کنیم تا زمانی که دانش و آگاهی خود از استانداردهای رنگ چوب را از افزایش ندهید، نمی‌توانید انتظار اجرای درست رنگ چوب را داشته باشید.

 ما در دوره آموزشی رنگکار ماهر تمامی تجربیات خود از رنگ چوب را ۰ تا ۱۰۰ با شما به اشتراک گذاشتیم. پیشنهاد می‌کنیم برای حل همیشگی مشکلات رنگ‌کاری چوب از این دوره آموزشی استفاده کنید.

 

رنگ کاری چوب با تم ماهگونی را چگونه بسازیم؟

رنگ کاری چوب با تم رنگ ماهاگونی

 

 پرسش شما:

 من می‌خواستم یک چوب‌فرش کوچک دو مترمربعی را رنگ نیم پلی‌استر ماهاگونی بزنم. به نظرم اگر شاپان را با کمی رنگ قرمز ترکیب کنم رنگ موردنظرم در می‌آید. اما سؤالم اینِ که اولاً نیم پلی‌استر مناسب کفی که روش راه میرن هست؟ دوم من سیلر کیلر گرفتم روش نوشته سیلر سلولزی آیا مناسبِ؟ و با چی رقیقش کنم؟ اگر من رو هم راهنمایی بفرمایید خیلی ممنون میشم

 پاسخ:

 درود بر شما دوست گرامی

 به‌هیچ‌عنوان نیم پلی‌استر مناسب سازه‌های چوبی که در معرض سایش هستند نیست. حتی رنگ‌هایی مانند کیلر دوقلو (پلی‌اورتان) هم مناسب این کار نیستند. پیشنهاد می‌کنیم از روغن گیاهی مخصوص چوب برای پوشش چوب‌فرش یا پارکت و هر نوع کف‌پوش‌های چوبی استفاده کنید. مهم‌ترین ایراد نیم پلی‌استر و هر گونه وارنیشی که روی چوب لایه ایجاد می‌کنند این هست که به‌واسطه وجود همین لایه رنگ اضافی روی چوب، سایش آن هم بیشتر می‌شود.

 اما روغن گیاهی مخصوص چوب (برندهای خوب) یک‌لایه بسیار نازک روی چوب ایجاد می‌کنند و مابقی با چوب پیوند ایجاد می‌کنند که معایب نیم پلی‌استر و در کل وارنیش‌ها را ندارد.

 

چرا بعد از اجرای سیلر و کیلر رنگ چوب زرد می شود؟

زرد شدن رنگ چوب با سیلر و کیلر

 

 پرسش شما:

 می‌خواهم روی روکش چوب راش سیلر و کیلر بزنم که برای میز استفاده کنم؛ اما سیلر معمولاً یک زردی به کار میدن و رنگ چوب از بین میبرن چطور میتونم رنگ تازه چوب داشته باشم و ته‌رنگ زرد پیدا نکنه رنگ چوب سفید بمونه مثل زمانی که چوب خام هست
روشی به اسم اسید شوری هست.
آیا رنگ نیم پلی‌استر هم به زردی می‌زند؟

 پاسخ آیچوب:

 با سلام اول اینکه چوب‌ها به‌مرورزمان و در اثر هوازدگی تمایل به تغییر رنگ و زردی دارند. پوشش‌هایی مانند نیم پلی‌استر و سیلر می‌توانند جلوی این تغییر رنگ رو بگیرند؛ ولی قادر نیستند که حالت تازگی داشته باشند. به طور طبیعی هر چیزی که زمان بهش بخوره حالت کهنگی پیدا میکنه حالا هر چقدر هم‌جنسش سخت باشه حتی سنگ و فلزات هم از این مقوله جدا نیستند.

 در مورد این اسیدکاری هم که بهتان گفتند صددرصد اشتباهِ اسید چوب‌ها از اگزالیک و آمونیاک گرفته تا دی کلراید متالین و دیا بیسیک‌ها و …. نیم میلی‌متر از سطح چوب رو می‌خورند و به‌مجرداینکه روی کار روکشی اسید به یاد روکش از سطح کار جدا میشه و کار نابود میشه…

 ما در دوره آموزشی رنگکار ماهر توضیح دادیم و اینجا هم پیشنهاد می‌کنیم به‌جای استفاده از سیلر و کیلر سلولوزی از سیل و کیلر پلی‌اورتان استفاده کنید. سیلر و کیلر پلی‌اورتان مقاومت بیشتری در برابر زردشدن و تغییر رنگ دارند.

 

روش تغییر رنگ سرویس خواب به رنگ سفید

 پرسش شما:

 میخوام سرویس خوابم که رنگ چوبش قهوه‌ای هستش رو رنگ سفید کنم وسایلی که گفتین هم تقریباً تهیه کردم اگر میشه لطفاً توضیح بدید که چطور شروع کنم؟

 پاسخ آیچوب:

 با سلام

 ابتدا یراق‌آلات کار مانند قفل و دستگیره و شیشه و… رو یا باز کرده یا با چسب‌کاغذی محفوظ کنید.

 سپس یک کاردک مل رو با یک قاشق‌چای‌خوری سریش مخلوط کرده و به کمک آب خمیری کرده و هر کجا که احتیاج به بتونه داره رو با لیسه کاردک بتونه‌کاری کنید.

 پس از خشک‌شدنش با کمک سنباده ۲۲۰ سنباده بزنید و بعد کار را باد گرفته و خوب تمیز کنید.

 سپس آستر فوری سفید ۱۰۱۹ رو با تینر فوری ۱۰۰۰۰ رقیق کنید و یک‌دست به کار بپاشید و پس از خشک‌شدنش با استفاده از بتونه‌ای که قبلاً ساختید محل‌هایی رو که نیاز به بتونه داره رو بتونه‌کاری کنید و پس از خشک‌شدنش سنباده ۲۲۰ بزنید و با فشار باد تمیز کنید.

 دوباره یک نوبت آستر بپاشید و دوباره بتونه‌کاری را انجام دهید و پس از خشک‌شدن بتونه، سنباده‌کاری را انجام دهید. به‌خاطر داشته باشید که در هنگام سنباده‌کاری تمام کار باید سنباده شود و فقط به‌جاهایی که بتونه شده اکتفا نکنید و در هنگام استفاده از آستر ۱۰۱۹ مرتب هم بزنید تا ته‌نشین نشود.

 پس از سنباده‌کاری نوبت دوم برای سومین بار آستر پاشیده و کار رو کنترل کنید و چنانچه احتیاج به بتونه‌کاری نداشت یک سنباده نرم به‌کل سطح کار بزنید و سفید فوری رو بپاشید و بعد هم کیلر پلی‌اورتان را روی کار اجرا کنید.

 البته ما در دوره رنگکار ماهر به توضیح در این مورد پرداختیم. پیشنهاد می‌کنیم این دوره آموزشی اختصاصی آیچوب را تهیه کنید.

 

چگونه سوراخ‌های چوب و محل موریانه را برطرف کنم؟

حل مشکل سوراخ موریانه در چوب

 

 پرسش شما:

 در مورد یک‌تخته چوب افرا، به ضخامت ۷ سانتی‌متر و طول ۲ متر و ۴۰ سانتی‌متر که قرارِ به میز تبدیل بشه با این نکته که وسطش، حفره‌ای به طول ۷۰*۴۰ سانتی‌متر هم دارم.
دو تا موردی که نگرانم کرده:
۱. اطراف حفره سوراخ‌هایی بود که قبلاً بود روی چوب بود و به نظرم جای موریانه بود، اما الآن حفره‌های ریز تازه‌ای می‌بینم که داخلش پر از خرده چوب هست و معلومِ موریانه‌خورده.
آیا میتونم با استفاده از تینر یا در مرحله سیلر کیلر زدن اونا از بین ببرم یا احیاناً با سمی روند خورده شدن چوب توسط موریانه رو متوقف کنم یا کلاً باید بی‌خیال این چوب بشم

 ۲. از حفره تا یکی از لبه‌های چوب یک ترک‌خوردگی وجود داره، آیا به غیر بتونه که رنگ داره، با چیز دیگری میتونم حفره پر کنم مثل چسب چوب یا رزین یا قیر البته در این مورد استقامت ماده هم برای من مهم تره که بتونه استحکام به چوب ببخشد، چیزی هست که هم بی‌رنگ باشه و هم دارای استقامت؟

 پاسخ آیچوب:

 قبل از هر چیز برای پر کردن ترک‌ها و سوراخ روی سطح چوب موردنظرتان یک کاردک مل رو با یک قاشق غذاخوری سریش و یک قاشق چسب چوب و دو قاشق خاک‌اره نرم الک شده و آب و در صورت لزوم پودرهای رنگی ترکیب کرده و بتونه موردنظر را با لیسه کاردک روی کار اجرا کنید.

 پس از خشک‌شدنش و سنباده‌کاری کافی یک‌دست سیلر به کار بزنید پس از خشک‌شدن سیلر این بار بتونه‌ای رو با ترکیب یک کاردک مل نصف قاشق سریش و در صورت لزوم پودرهای رنگی بسازید و کار رو بتونه کنید.

 بعد از خشک‌شدنش تمام سطح کار رو با سنباده ۲۲۰ سنباده کنید و فقط به سنباده‌کاری محل‌های بتونه شده اکتفا نکنید پس از اتمام سنباده‌کاری کار رو عاری از گردوخاک کرده و یک‌بار دیگه سیلر اجرا کنید و دوباره بتونه و سنباده و برای بار سوم فقط یک‌دست سیلر اجرا کنید و بتونه نیاز ندارد.

 بعد هم یک سنباده نرم و در پایان هم پلی‌استر البته این روش خودرنگ هست و اگر احیاناً خواسته باشید کارتون رنگی مانند فندقی و گردویی و.. داشته باشه روشش فرق میکنه و کاملاً هم‌خیالتان از بابت موریانه و آفت و سوراخ‌ها راحت باشه و یک توصیه هم برای شما داشتم سعی کنید در زمان انتخاب چوب از چوب‌های باخته استفاده نکنید.

چگونه رنگ پریدگی مبلمان را حل کنم؟

حل مشکل رنگ پریدگی مبلمان

 

  پرسش شما:

من چوب مبل هام رو که رنگش پریده بود رو شاپان زدم. با تینر روغنی ۱۰۰۰ مخلوط کردم. الآن بعد گذشت ۴ روز رنگ پس می‌دهد. وقتی با دستمال روی کار می‌کشم، مبل رنگ پس می‌دهد. لطفاً راهنمایی کنید.

پاسخ:

با سلام تینر روغنی در واقع همان نفت سابق هست که دارای چربی بسیار زیادی است و حل‌کردن شاپان با تینر روغنی باعث میشه تا چند ماه خشک‌شدنش طول میکشه شاپان رو فقط بایست با بنزین حل کرد.
الآن شما بایست با یک دستمال آغشته به بنزین چربی تینر روغنی رو پاک کنید و از آموزش بالا برای رنگ‌کردن دوباره سازه چوبی استفاده کنید. به‌هیچ‌عنوان این کار شما استاندارد نیست و برای ترمیم کار پیشنهاد نمی‌کنیم.

رنگ‌کردن ام‌دی‌اف روکش

رنگ کردن ام دی اف روکش

 پرسش شما:

 من یک جا ام‌دی‌اف با روکش چوب کار کردم حالا دو تا سؤال دارم
اول اینکه اگر فقط شاپان زده بشه و سپس سیلر بشه و کار دیگه ای روی چوب انجام نشده مشکلی خواهد داشت؟
و سؤال دوم اینکه یک مقدار از این چوب‌ها که شاپان خورده جای سمباده و بعضی جاهایش جای بتونه روش لکه شده چه‌کار می‌توانم انجام بدم؟

 پاسخ آیچوب:

 مراحل کار به‌صورت زیر باید انجام شود…

 اجرای بتونه و برطرف‌کردن ایرادات ظاهری و ترک و شیار و سوراخ

 سنباده‌کاری سازه با پولیشر یا سنباده گرد لرزان

 سنباده دست و خط گیری و لیسه کشی

 آسترکاری

 سیلر کاری

 بتونه ماستیکی

 سنباده‌کاری

 سیلر کاری مجدد و سنباده

 پاشیدن همرنگی

 سیلر کاری روی همرنگی

 آموزش اجرای نیم پلی‌استر

 رنگ چوب

 قسمت دوم سؤال:

باید بتونه‌ها رو سنباده بزنی پاک بشه بعد دوباره آستر کنی منتها آستر رو باید فقط روی جاهایی بکشی که سنباده خورده و پاک شده بعد از اینکه اصطلاحاً” لکه آستر گرفتی آسترت رو روشنش کن و یک‌دست روی کل کارت بکش موفق باشی

 

سنباده کاری بعد از سیلر چگونه باید انجام شود؟

پرسش شما:

 برای رنگ چوب سیلر زنی رو انجام دادم، ولی الآن شک کردم که سنباده زدن سیلر رو چقدر باید ادامه می‌دادم.
من تا رسیدن به سطح چوب کار رو ادامه دادم و در نهایت سطح چوب وقتی چوب رو با زاویه نگاه می‌کنم، تا حد قابل‌قبولی نور رو بازتاب میکنه و صاف به نظر می‌آید.
آیا کار رو درست انجام دادم، یا باید روی سطح چوب یک‌لایه نازک سیلر باقی می‌ماند و بازتاب کامل می‌داشت؟
سؤال بعدیم هم اینِ که متوجه شدم نیم پلی‌استر هام تاریخ انقضا آن گذشته. ببرم پس بدم یا میشه باهاش کار کرد؟
نیم پلی‌استر رو چقدر باید با تینر مخلوط کنم؟ روی قوطی‌اش فقط نوشته تینر ۱۰۰۰۰ و ۱۲۰۰۰٫
نیم پلی‌استر باید یک‌دست روی کار اجرا بشه؟

روش سنباده کاری بعد از سیلر

 پاسخ آیچوب:

 سلام دوست عزیز

 ببینید قبلاً هم خدمتتان گفتم بعد از سیلر کاری یک نازکِ سنباده ۲۲۰ کفایت میکنه همین که زبری سیلر برطرف بشه کافیِ و احتیاج نیست که این‌قدر سنباده بزنی

 در ثانی اگر قرار باشه این‌قدر سنباده بزنی تا به چوب برسی خب پس چرا سیلر زدی؟ سه یا چهار نوبت سیلر روی کار اجرا کنید و بعد سنباده کن و برو سراغ پلی‌استر

 در مورد تاریخ انقضا نیم پلی‌استر هم باید بگم به‌هیچ‌عنوان از نیم پلی‌استر تاریخ انقضا گذشته استفاده نکنید.

 و مطلب آخر هم اینکه مقدار تینر جهت رقیق کردن نیم پلی‌استر برای هر کیلو پلی‌استر که با پیستوله اجرا بشه نیم لیتر تا ۶۰۰ سی‌سی و برای اجرای با قلم‌مو ۳۰۰ تا ۴۰۰ سی‌سی برای هر کیلو نیم پلی‌استر و اگر با پیستوله زدی دو دست نیم پلی استر کافیِ و با قلم هم که بیش از یک دست نمی شه زد موفق باشی

 

چگونه صندلی قدیمی را به رنگ سفید روغنی تغییر دهم؟

 پرسش شما:

 با راهنمایی فروشنده رنگ روغنی سفید و تینر برای رنگ چوب خریدم و میخوام صندلی‌های میز غذاخوری رو رنگ کنم … لذا درخواست آموزش این کار را دارم از استاد محترم

 پاسخ:

 با سلام قبل از هر کاری صندلی‌ها رو خوب برانداز کنید و چنانچه احتیاج به بتونه‌کاری داشت از فروشنده بتونه روغنی آماده که در ظرف‌های نیم و یک‌کیلویی موجود هست به‌اندازه لازم تهیه کنید. لیسه و کاردک و دو برگ هم سنباده پوستاب ۲۲۰ بگیرید و بتونه آماده رو به‌وسیله یک چوب خوب مخلوط کرده و سوراخ‌ها و ترک و هر کجا رو که لازم داره بتونه‌کاری کنید.

 پس از گذشت زمانی معادل ۱۲ ساعت تمام قسمت‌های مختلف صندلی رو خوب سنباده کنید و فقط به‌جاهایی که بتونه داره اکتفا نکنید پس از سنباده‌کاری گردوخاک کار رو از روی کار پاک کنید.

 رنگتان را ابتدا خوب داخل ظرف رنگ هم بزنید و سپس با مخلوط‌کردن تینر غلظتش رو در حد روغن‌مایع برسانید و شروع به رنگ‌زدن کار نمایید.

تغییر رنگ صندلی قدیمی به رنگ سفید

 سعی کنید قبل از انجام رنگ مطلب آموزشی نحوه کار با قلم‌مو رو از همین سایت مطالعه کنید پس از اجرای رنگ کار و گذشت زمان ۲۴ ساعت دوباره کار رو برانداز کنید چنانچه احتیاج به بتونه‌کاری مجدد داشت از همان بتونه استفاده کرده و پس از گذشت زمان ۶ تا ۸ ساعت که بتونه خشک شد با استفاده از همان سنباده ۲۲۰ دوباره کل کار رو سنباده کنید.

 پس از برطرف نمودن گردوخاک رنگ رو به‌اندازه یکی دو درصد بیشتر از دست‌اول رقیق کنید و به کار بزنید و منتظر شوید تا خشک شود.

 پس از خشک‌شدن چنانچه کار باز احتیاج به بتونه‌کاری داشت انجام بدید و پس از خشک‌شدنش سنباده کنید و اگر هم بتونه‌کاری نداشت پس از خشک‌شدن رنگ دست‌دوم با استفاده از سنباده کارکرده کل کار رو سنباده کرده و رنگ رو رقیق‌تر از دو دست قبلی نموده و برای آخرین بار رنگ رو به کار بزنید و پس از خشک‌شدنش از نتیجه زحمات خود لذت ببرید در طول انجام کار صبر و دقت و ظرافت رو فراموش نکنید.

 

مواد مورد نیاز برای ساخت آستر ماهگونی

 پرسش شما:

 لطفاً در مورد درست‌کردن آستر ماهاگونی برای رنگ چوب بنده را راهنمایی کنید با سپاس فراوان.

 پاسخ آیچوب:

 با سلام برای درست‌کردن آستر ماهاگونی از اخرایی، آلبالویی و مشکی استفاده کن موفق باشید.

 

منبع:

آیچوب

.

509 نظر در “مشکل شما در اجرای رنگ روی چوب چیست؟ پاسخ رایگان با ما! (بخش ۵)

 1. ساناز گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من قبلا کمدهامو با رنگ سلولزی تغیر رنگ دادم
  میخواستم بدونم میشه روی همون از رنگهای روغنی استفاده کنم برای تغیر رنگ یا خیر؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   می تونید استفاده کنید.
   مشکلی نداره

  2. امیر گفت:

   سلام خسته نباشید
   یک درب اتاقی روکشی دارم قبلا سفید بوده با چرخ پوست رنگ رو برداشتم. برای رنگ مجدد بتونه ۱۰۱۹ بپاشم بعد پوست بزنم بعد رنگ سفید رویه سلولزی ۳۲۶ بپاشم درسته؟ مشکلی نداره؟ زرد شدن پوسته شدن یا تغییر رنگ اتفاق نمیافته؟

 2. پویا گفت:

  سلام، ممنون میشم پاسخ بدید
  آیا برای رنگ کردن ام دی اف خام توسط رزین پلی استر، زیرسازی خاصی لازم است، اگر بتونه، آستری یا پرایمر خاصی دارد روش اعمال آن چگونه است؟

 3. رضا گفت:

  سلام لطفا در مورد رنگ کردن گیتار راهنمایی بفرمایید

  1. آیچوب گفت:

   سلام رضا عزیز
   در آینده می تونیم آماده کنیم.

 4. سعید گفت:

  با سلام.ببخشید من ی مشکلی در رنگ کاری چوب دارم.ببینید این مسیری که من میرم کدوم قسمتشمشکل دارم که رنگ در انتها بعد از چند روز کم کم ناپدید میشه و رنگ خود چوب از زیر معلوم میشه و سطح زمانی که جلوی آفتاب میمونه کمی حالت چسبندگی پیدا میکنه
  ۱-سنباده زنی و پاک کردن سطح چوب۲- زدن یک لایه رنگ روغن با کمی تینر روغنی ۳-زدن جوهر رنک با کمی تینر فوری ۱۰۰۰۰ ۴- زدن وارنیش یک لایه باتینر فوری ۱۰۰۰۰
  اگه مراحل رنگ کاری رو هم یه بار بدون توضیحات کلی با این وسیله هایی که گفتم رو بگید ممنون میشم.
  راستی یه سوال دیگه چه نوع رنگی بهتره با این نوع ترکیب و یا ترکیب سیلر،کیلر و نیم پلی استر استفاده بشه.
  ممنون از سایت خوبتون.

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   همه مراحل اشتباه هست
   در اموزش های آیچوب کامل آموزش دادیم
   از دسته بندی آموزش رنگ چوب مطالب آموزشی را بخوانید

 5. گندم گفت:

  سلام ،وقتتون بخير
  چوب ميزناهارخوري مابه رنگ ماهگوني است و مدتي است لكه هاي سفيدرنگي روش به صورت خودبه خود به وجود مياد،ميخواستم هم علت رو بپرسم هم راهنمايي بگيرم براي رفعشون…
  ممنون از راهنماييتون

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   احتمالا این لکه های سفید به دلیل قطرات آب و نوشیدنی هست که روی میز میریزه و بعد از مدتی هم از بین میره.
   برای حل این مشکل پیشنهاد می کنیم از آموزش زیر استفاده کنید:

   چگونه لکه آب خشک شده روی رنگ را از بین ببریم؟

 6. نفس گفت:

  سلام وقت بخیر من یه آینه کنسوا دارم به رنگ سفید که مثل اینکه روکش وکیوم شده رنگش براقه و با اسپری یه گوششو رنگ زدم که ببینم چه اتفاقی میافته رنگ بعد از خشک شدن با ناخنم ور اومد میخوام ببینم با چه رنگی میت.نم پوشش بدم اینکارو در ضمن این کار چون روش طرح گل داره نمیتونم سمباده بزنم
  بنظرتون با رنگ نیترو سلولزی میتونم پوشش بدم رنگ رو ؟ممنون میشم کمکم کنید
  رنگ رو هم میخوام ترجیحا به رنگ زیتونی تغییر بدم و روش کمی طلایی استفاده کنم اما اگر جوابگو نیست رنگ طلایی رو به عنوان پایه بزنم

  1. آیچوب گفت:

   سلام نفس گرامی
   تغییراتی که مد نظر دارید، اساسی هست. باید تجهیزات و تجربه کافی داشته باشید. پیشنهاد می کنیم از نوشته زیر استفاده کنید:
   چگونه رنگ سرویس، مبلمان و وسایل چوبی را تغییر دهیم؟

 7. مجید گفت:

  سلام و تشکر از سایت خوب ایچوب
  من یک آلاچیق با چوب روس رو رنگ کردم روش هم کیلر پلی اورتان زدم ولی بعد از چند ماه داره پوسته میشه علت رو میخواستم بدونم

  1. آیچوب گفت:

   سلام مجید عزیز
   نباید از پلی اورتان استفاده کنید.
   فقط روغن گیاهی مخصوص چوب
   راهش اینه رنگ قبلی رو کامل پاک کنید و روغن گیاهی رو اجرا کنید.

 8. احمد گفت:

  سلام و عرض ارادت و تشكر از حوصله اي كه به خرج ميدين براي پاسخ به سوالات
  من يه جعبه شطرنج و تخته نرد از چوب گردو ساختم كه در طرف بيروني كه شطرنج هست از نوار و شمش مس و برنج هم استفاده كردم. قسمت داخلي (تخته نرد) رو هم از روكش دو ميل چوبي با چسب چوب كار كردم و تعدادي از تيكه ها رو هم براي ايجاد تم رنگي تيره شاپان زدم. الان مرحله پوشش نهايي رسيده و ميخواستم پيشنهاد و راهنمايي شما رو بدونم كه روغن گياهي بزنم يا سيلر و نيم پلي استر و يا لاك الكل؟ البته هم بحث شاپان مطرح هست و هم دوام و زود ساييده نشدن پوشش در اثر استفاده از مهره ها. قبلا تشكر ميكنم از توجهتون.

  1. آیچوب گفت:

   سلام احمد عزیز
   هر سه روش شدنی هست
   لاک الکل رو پیشنهاد نمی کنیم.
   بهترین گزینه روغن گیاهی چوب و نیم پلی استر هست. اولی ماته و نیم پلی استر براق…

   1. احمد گفت:

    واقعا ممنونم از سرعت پاسخدهي اساتيد. قدمهاتون استوار
    فقط يه سوال: من از روغن مونوكوت پيور استفاده ميكنم. اخيرا هاردنرش خشك شده و فقط روغنش مونده. آيا قابل استفاده هست؟

    1. آیچوب گفت:

     سلامت باشید
     از روغن مونوکوت می تونید بدون اکسلریتور هم استفاده کنید.
     بازم پیشنهاد می کنیم این مورد رو با دفتر مونوکوت ایران هماهنگ بفرمایید

 9. فرناز گفت:

  سلام آیچوب عزیز، خیلی ممنونم از این دریای اطلاعاتی که اینجا جمع کردین و خیلی به درد بخوره، من 3تا صندلی لهستانی قدیمی دارم که از خونه ی مادربزرگم یادگار مونده، مال 70سال پیش اند، و تو این 70سال چندین بار رنگ شدن که آخرین رنگش یه رنگ قهوه ای سوخته ی کاملا پوششی بود، با هر مصیبتی بود سعی کردم رنگ ها رو از روی صندلی ها با سنباده بردارم و تقریبا این کارو کردم، ولی روی رنگ طی این سالیان داخل رگه های چوب هم نفوذ کرده و در واقع رگه های چوب مشخص ترند، که به نظرم زشت هم نیست، میخواستم ببینم چه رنگی برای این صندلی ها مناسبه که قابل استفاده شون بکنه؟ یه پوشش بادوام میخوام که رگه های چوب رو هم نشون بده،

  1. آیچوب گفت:

   سلام فرناز گرامی
   پیشنهاد می کنیم رنگ صندلی رو کامل پاک کنید و به چوب ارزشمند زیرین برسید. در مرحله بعد روغن گیاهی مخصوص چوب روی صندلی اجرا کنید و از زیبایی کار لذت ببرید.
   برای پاک کردن رنگ پیشنهاد می کنم از روش های زیر استفاده کنید:

   ۱۰ روش پیشنهادی پاک کردن رنگ چوب از مبتدی تا حرفه‌ای

  2. مریم بانو گفت:

   سلام خسته نباشید نمی دونم این سوالی که من دارم مربوط به این جا میشه یا نه ولی خواهش می کنم جواب بدیپثد من مبل خام رنگ فندقی که مایل به ماهگونی هستش نمی‌دونم کنسولم رو چه رنگی کنم که فضای خونم خیلی خسته کننده باشه لطفا کمکم کنید

   1. آیچوب گفت:

    سلام مریم بانو گرامی
    من دو تا تناقض پیدا کردم. ابتدا این مورد رو حل کنیم، بعد بریم برای پاسخ

    مبل خام رنگ فندوقی؟!
    خونه خیلی خسته کننده باشه؟

    در مورد انتخاب تم رنگ نمی تونیم زیاد کمک کنیم، اما در مورد موارد فنی (انتخاب نوع پوشش) میتونیم کمک کنیم.

 10. حجت کشاورز گفت:

  سلام و خسته نباشید
  در حمام رو کش مصنوعی خورده ولی قیمت هاییش کنده شده و قسمتی از چوب زیر بلند شده میخاستم بدونم اگه روکش رو کامل در بیارم مراحل رنک کردن چوب زیرین. به چه صورت هست یا راه حلی برای قسمت های بلند شده هست ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام حجت عزیز
   چوب زیرین چوب مناسبی نیست.
   اگر بخواید رنگ کنید باید به دنبال اجرای رنگ پوششی باشید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )