رنگ‌کاری

مشکل شما در اجرای رنگ روی چوب چیست؟ پاسخ رایگان با ما! (بخش ۳)

آموزش رنگ کردن چوب

بخش سوم از پرسش و پاسخ‌های مربوط به مشکلات رنگ‌کاری چوب و نکته‌های مربوط به آن را می‌توانید در ادامهٔ مطلب مطالعه کنید. تأکید می‌کنیم که این پرسش‌وپاسخ برای اولین‌بار در فضای مجازی و به‌صورت اختصاصی در آیچوب صورت پذیرفته است.

علت سفیدک زدن سیلر چیست؟

دسترسی سریع : پنهان

 پرسش شما:

 سلام ببخشید من یک تخته‌نرد دارم چند ماه پیش روغن‌جلا زدم الآن می‌خواهم سیلر و کیلر بزنم. سیلر رو که زدم روش انگار سفیدک زد برای اولین‌بار دارم این کار رو می‌کنم می‌شود راهنماییم کنید؟ ممنونم

 پاسخ آیچوب:

 در مورد تخته نردی که فرمودید باید به عرضتان برسانم که در رنگ‌کاری چوب سیلر زدن بر روی روغن‌جلا کار اشتباهیِ است. چرا که سیلر یا کیلر ساختار قدرتمندتری نسبت به روغن‌جلا دارد و در هنگام رنگ‌کاری چوب باعث می‌شود که روغن‌جلا ساختار رنگش را از دست می‌دهد و تجزیه می‌شود که در اصطلاح رنگ‌کاری به آن سوزاندن رنگ ضعیف‌تر می‌گویند.

علت سفیدک زدن سیلر چیست؟

 البته راهی برای اجرا وجود دارد که به دلیل حرفه‌ای بودن و داشتن ابزارآلات خاص از توان شما خارجه برای شما دو راه وجود دارد:

 یکی اینکه رنگ قبلی رو پاک کنید و وقتی به حالت چوب خام اولیه رسیدید از سیلر و کیلر استفاده کنید.

 دوم اینکه به‌وسیله یک سنباده شماره ۲۲۰ تخته رو به‌خوبی سنباده کنید سپس مقداری کیلر تأکید می‌کنم فقط کیلر رو با تینر فوری ۱۰٫۰۰۰ رقیق کرده به‌آرامی بر روی کار اعمال کنید توجه داشته باشید که از اسپری کیلر استفاده نکنید ناگفته نماند که انجام این روش دوم به‌صورت مقطعی جواب می‌دهد و دوام چندانی ندارد. درصورتی‌که تمایل به پاک‌کردن رنگ قبلی دارید راه‌حل نسبتاً آسانی برای انجامش وجود دارد که بنابه‌درخواست شما به آن پاسخ خواهم داد موفق باشید.

 

آموزش پاک کردن رنگ چوب و اعمال رنگ جدید

 پرسش شما:

ممنون میشم اگر راهنماییم کنید که چطوری رنگ چوب را پاک کنم؟

 پاسخ آیچوب:

 با سلام برای پاک‌کردن تخته‌نرد قبل از هر چیز ابتدا به رنگ‌فروشی مراجعه کرده یک عدد رنگ پاک‌کن بگیرید. وسایل ایمنی مانند دستکش، عینک، ماسک، لیسه بتونه‌کاری و قلم‌موی شماره ۱/۵ اگر دارید که هیچ اگر ندارید می‌توانید از همان رنگ‌فروشی تهیه کنید.

 برای شروع حتماً و حتماً در یک مکان باز خود را مجهز به وسایل ایمنی کنید. سپس رنگ پاک‌کن را باز کرده و مقداری از آن را روی کار ریخته و با قلم‌مو آن را به همه‌جا پخش کنید.

 توجه کنید که هر چه مقدار رنگ پاک‌کن روی کار زیادتر باشد کار بهتر پاک می‌شود. سپس کار را به مدت ۱۰ دقیقه اصلاً دست نزنید در طول مدت کار وسایل ایمنی را از خود دور نکنید در حین استفاده از رنگ پاک‌کن از حضور افرادی که وسایل ایمنی ندارند و همچنین کودکان به‌شدت ممانعت به عمل‌آورید چون ترکیبات خطرناکی دارد پس از ۱۰ دقیقه رنگ موجود بر روی کار ورم‌کرده و حالت تاول‌زدن پیدا می‌کند.

آموزش پاک کردن رنگ چوب

 حالا با استفاده از لیسه بتونه‌کاری سطوح صاف را پاک‌کرده و سطوح زاویه‌دار و گوشه‌ها را با استفاده از یک چاقوی میوه‌خوری پاک کنید این عمل را در صورت باقی‌ماندن رنگ از ابتدا تکرار کنید تا رنگ کاملاً پاک شود سپس دستمال نمداری به کار کشیده و بعد با یک سنباده شماره ۲۲۰ کل کار رو سنباده کنید پس از اتمام رنگ پاک‌کردن دستکش‌هایتان را با آب و مایع ظرف‌شویی بشویید.

 در حین انجام کار چنانچه اگر رنگ پاک‌کن با قسمتی از پوستتان تماس پیدا کرد بلافاصله آن را با آب سرد بشویید. حتماً پس از خاتمه کار یک لیوان شیر بنوشید و در هنگام خرید رنگ پاک‌کن از برندهای معتبر خرید کنید حالا دیگه می‌توانید با خیال راحت از سیلر کیلر استفاده کنید در صورت بروز مشکل در خدمت تون هستم موفق باشید.

 

استفاده از همرنگی به‌جای شاپان

 پرسش شما:
ببخشید می‌شود به‌جای شاپان از همرنگی استفاده کرد؟ یعنی سیلر رو باهم رنگی ترکیب کنم بعد بزنم به کار دیگه شاپان استفاده نکنم؟

 پاسخ آیچوب:

 صالح جان سلام اگر اشتباه نکرده باشم فکر کنم شما به‌صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنید. دررابطه‌با سؤالتان هم باید خدمت شما عرض کنم که تمامی همکاران محترم بدون استثنا این روش رو امتحان کردند؛ اما جواب نمی‌دهد…

 به چند علت اول اینکه نمی‌شود رنگ فوری رو غلیظ گرفت و حتماً باید با سیلر ترکیب کرد به همین علت دو فصلی چوب یا سیر و روشنی چوب را نمی‌شود گرفت و باعث می‌شود که در زمان همرنگی پاشی مقدار مصرف همرنگی و زمان زیادتری اتلاف شود.

 دوم اینکه در هنگام استفاده از این روش حتماً باید دو نفر باشید ضمن اینکه نفر دوم هم باید کاربلد باشد که توانایی پرداخت‌کردنش را داشته باشد تا کار دو فصل شود.

 سوم اینکه باتوجه‌به قیمت رنگ‌های فوری این روش اصلاً مقرون‌به‌صرفه نیست و چهارم اینکه چون حالت جوهر پیدا می‌کند با اعمال رنگ‌های بعدی مثل سیلر و پلی استر تغییر رنگ می‌دهد و دلایل دیگری که ذکر آن‌ها را به آینده موکول کنیم بهترِ، اگر دنبال آستری می‌گردید که خوش‌رنگ و زیبا باشد دقیقاً مثل همرنگی ضمن اینکه تمام رگه‌های چوب پیدا باشد دو راه وجود دارد.

 اول اینکه می‌توانید از پودر همرنگی OSR آلمان استفاده کنید؛ اما دو تا مسئله هست یکی اینکه قیمت هر کیلو از این پودر سه میلیون و سیصد هزار تومانِ و دوم اینکه باید بسیار وارد باشید که در هنگام خرید مارک چینی رو به‌جای آلمانی به شما نفروشند؛ چون نوع چینی بعد از یک ماه شروع به تغییر رنگ می‌دهد و در نهایت کاملاً بی‌رنگ می‌شود و راه دوم اینکه بنده خودم این نوع آستر را با هزینه بسیار پایین و باکیفیت دقیقاً آلمانی می‌سازم اگر صبر داشته باشید روش ساختش رو در قالب یک کامنت آموزشی به کمک مدیریت عزیز آیچوب منتشر خواهیم کرد موفق باشید.

 

آموزش رنگ آمیزی مهره شطرنج چوبی

 پرسش شما:

 با تشکر فراوان از استاد بزرگوار که وقت می‌گذارند و باحوصله راهنمایی می‌کنند.

 یک سری مهره شطرنج چوبی می‌خواهم رنگ کنم که همه از چوب سفیدرنگ هست. برای رنگ‌کردن مهره‌های سیاه به رنگ قهوه‌ای تیره از چه رنگی باید استفاده کنم که بافت چوب کاملاً محو شود؟ رنگ روغنی؟ یا جوهر خاصی وجود دارد؟ البته یک‌بار از شاپان استفاده کردم که جالب نبود شاید روش کارم اشتباه بود؛ چون با دستمال رنگ کردم و چون مهره‌ها گوشه و زاویه زیاد دارد یک دست نمی‌شد.

 روی رنگ قهوه‌ای باید سیلر زد؟ در آخر می‌شود از کیلر روغنی اتومبیل برای براق شدن مهره‌های سفید و سیاه استفاده کرد؟
با سپاس فراوان از مشاوره‌های کامل و جامع شما

آموزش رنگ آمیزی مهره شطرنج چوبی

 پاسخ آیچوب:

 با سلام به شما محمد جان برای رنگ‌کردن مهره‌های شطرنج به رنگ ونگه یا همان قهوه‌ای تیره، ابتدا مقداری رنگ قهوه‌ای تیره روغنی رو با چند قطره مشکی روغنی ترکیب کرده تا رنگ دلخواه رو به دست به بیاورید سپس آن را با بنزین حل کرده و با دستمال به کار بزنید.

 اگر خواستید مهره‌ها رو سیلر کنید از دستمال استفاده نکنید؛ چون رنگ آستری رو خراب می‌کند مهره‌ها رو داخل سیلر بزنید هم کاملاً اشباع می‌شود هم ماهیت رنگ حفظ می‌شود پس از اینکه سیلر خشک شد با استفاده از یک سیم ظرف‌شویی و به‌آرامی با کشیدن سیم به مهره‌ها زبری سیلر رو برطرف کنید و دوباره سیلر کنید و سیم بکشید اگر برای بار سوم این کار رو تکرار کنید رنگ مهره‌ها برای همیشه ثابت می‌ماند.

 اگر خواستید مهره‌ها براق باشد اینها رو داخل کیلر روغنی اتومبیلی بزنید؛ ولی سیم دیگه نزنید و حداقل دو روز از مهره‌ها استفاده نکنید تا کاملاً خشک باشد موفق باشید

 همچنین پیشنهاد ما استفاده از روغن‌های گیاهی مخصوص چوب است.

 

راه‌های جلوگیری از گردو غبار در رنگ آمیزی

 پرسش شما:

 در یک کارگاه رنگ که کارش پلی استر زدن انواع کارای چوبی مثل میز بود و کارش هم تمیز بود رفتم کارگاهش حاشیه خیابان و یک فن بزرگ هم برای تهویه داشت در واقع جای خیلی تمیز و خاصی نبود. چیزی که برام سؤال هست که اینِ که چطور سطح کارش یک‌ذره گردوغبار نمی‌چسبید! البته از ایشان سؤال کردم و کوچک‌ترین راهنمایی نکرد.

 خودم یکی دو بار خواستم رنگ کنم تو محیط تمیز و هوا هم خوب بود رنگ زدم آن‌قدر گرد و پرزهای ریز شبیه فرش نشست روش انگار کسی اینجا قالیچه تکانده باشد.

 من این مشکل رو کم‌وبیش همیشه داشتم.

 ظاهراً به‌خاطر بارهای الکترواستاتیک هست که همه چیز جذب کرد. یک اتفاقی که منو به این نتیجه رساند این بود که موقع ریختن رنگ تو کاسه پیستوله که پلاستیکی هست قطره‌های ریزی از رنگ به یک طرف کاسه جذب می‌شد و پاشیده می‌شد رو دیواره کاسه پیستوله.

 برای جلوگیری از این مشکل چه‌کار باید کرد. آیا با پارچه خاصی باید سطح کار تمیز کرد؟

 بی‌نهایت از راهنمایی‌های بی‌دریغ شما سپاسگزارم.

 پاسخ آیچوب:

 سلام محمد جان ببین دوست من اکثر کارگاه‌های رنگ‌کاری چوب به همین شکلی هستند که شما دیدی شاید هم بدتر و این مسئله هیچ تأثیری در کیفیت رنگ ندارد.

 شما باید مسائلی رو که میگم رعایت کنی اول اینکه رنگ‌پاشی در هوای آزاد به‌استثنای شمال کشور که رطوبت هوا زیاده کار صددرصد اشتباهیِ چون ذرات ریزگرد غبار همیشه تو هوا معلق هست.

 رنگ‌پاشی باید در فضای مسقف و باوجود هواکش و همچنین رعایت نکات ایمنی انجام شود.

 دوم اینکه هر نوع رنگی که با پیستوله پاشیده می‌شود باید از صافی بگذرِ که شما می‌توانید از جوراب زنانه و یا حریر پرده استفاده کنید سوم اینکه قبل از پاشیدن رنگ نهایی حتماً مکان رنگ‌پاشی رو جارو کرده در و دیوارش، را باد گرفته و کف آنجا را آب‌پاشی کنید.

 دقت کنید که پیستوله همیشه باید تمیز باشد یکی از علل پرزدار شدن رنگ پیستوله کثیفِ و مسئله بعد اینکه قبل از رنگ نهایی سطح کار را به‌وسیله یک سنباده ۳۵۰ یا ۴۰۰ به‌آرامی سنباده کنید تا زبری و پرز رنگ قبلی گرفته شود و سپس با استفاده از باد سطح کار رو تمیز کنید و رنگ نهایی رو بپاشید موفق باشید.

آیا شاپان کاری رو سیلر امکان پذیر است؟

 پرسش شما:

 یکی از همکاران محترم و باسابقه شما در رنگ‌کاری چوب در خصوص شاپان زدن بر روی چوب خام راهنمایی فرمودند که بهتر است ابتدا یک دست سیلر بر روی کار پاشیده و سپس شاپان را اجرا کنیم و با این کار توانایی مانور جهت هماهنگی و یکسان‌سازی رنگ شاپان را بر روی کل سطح کار داریم
در صورت امکان؛ دراین‌خصوص اظهارنظر فرمایید
با تشکر

 پاسخ آیچوب:

 با سلام در خصوص نحوه اجرای شاپان باید خدمت تون عرض کنم که شاپان کردن روی سیلر کار کاملاً اشتباهی هست چرا که شاپان نمی‌تواند به‌خودی‌خود تثبیت به شود. بلکه این سیلر هست که شاپان را ثابت می‌کند.

اجرای شاپان روی سیلر

 به عبارت ساده‌تر یعنی عمر مفید کار با انجام این کار نادرست به حداقل می‌رسد و مسئله مهم‌تر اینکه شاپان کاری روی سیلر باعث می‌شود رگه‌های چوب در حد بسیار زیادی محو شود.

 در خصوص سؤال مالتی کالر و مبحث نقاشی ساختمان هم باید به عرضتان برسانم که مدیریت سایت در حال تلاش و فعالیت برای گسترش سایت و دسته‌بندی موضوعات و ایجاد قسمت‌های جدید از جمله قسمت نقاشی ساختمان یک‌سری مسائل دیگر هستند. به‌زودی سایت با تنوع بسیار زیاد در خدمت دوستان خواهد بود موفق باشید.

تغییر رنگ از گردویی به خاکستری

 پرسش شما:

سلام وقت به خیر
برای تغییردادن رنگ میز از گردویی به خاکستری حتماً باید رنگ قبلی کامل پاک باشد؟ و مراحل کار به همین شکل است که گفتید؟
ممنون میشم راهنماییم کنید.

 پاسخ آیچوب:

 با سلام برای تغییر رنگ کار از گردویی به خاکستری بستگی دارد چه نوع رنگی انتخاب کرده باشید اگر رنگتان پوششی باشد که احتیاج به پاک‌کردن ندارد؛ اما اگر بخواهید چوب پیدا باشد یا اصطلاحاً کار جوهری باشد بله حتماً باید رنگ پاک باشد و البته یک مسئله هم اینجا هست که جنس کارتون چی هست؟ چون بعضی از چوب‌ها به رنگ پاک‌کن حساسیت دارند و با اولین تماس رنگ پاک‌کن با چوب بلافاصله سیاه میش‌اند مثل چوب بلوط بعد از اینکه نوع چوب تون رو ذکر کردید اگر سؤالی داشتید در خدمت تون هستم موفق باشید

مراحل رنگ کاری چوب چیست؟

 پرسش شما:

 با سلام و تشکر از مطالب مفید شما

 من کاملاً مبتدی هستم و مطلب شما برایم بسیار مفید بود؛ اما یک ابهام برایم ایجاد شد. شما در جایی از متن فرمودید کیلر به کار قوام می‌بخشد و رنگی طبیعی‌تری خواهید داشت همچنین از جذب رنگ نهایی به چوب جلوگیری می‌کند.

 مگر تنها مرحله‌ای که چوب را رنگ می‌کنیم همان مرحله آستری نیست؟ یا اینکه بعد از مرحله کیلر پاشی باز هم زنگ آمیزی داریم؟

 ۱-سمباده
۲-شاپان (رنگ‌آمیزی)
۳-سیلر کاری
۴-بتونه کاری (در صورت لزوم)
۵-کیلر پاشی
۶-نیم پلی استر

مراحل رنگ کاری چوب

 پاسخ آیچوب:

 با سلام به شما دوست گرامی منظور از رنگ نهایی که مدیریت آیچوب در متن آوردند همان پلی‌استر که برای عزیزان مبتدی و تازه‌کار قابل‌اجرا باشد؛ ولی در مبحث حرفه‌ای جریان کاملاً متفاوتِ موفق باشید.

 

آیا سنباده کاری بعد از سیلر لازم هست؟

 پرسش شما:

با سلام خدمت مدیران آیچوب (یک سوال)

بعد از سیلر حتماً باید سمباده بزنیم؟ اگر نزنیم چیز می شود؟ یعنی سیلر بعد کیلر فرض کنیم سطح کار هم حسابی صافِ و در مورد رنگ آمیزی با جوهر هم مطلب بزارید/با تشکر

 پاسخ آیچوب:

با سلام در اکثر موارد بعد از سیلر کاری احتیاج به بتونه کاری هم هست که همین مسئله باعث می شود سنباده کاری لازم باشد. حتی اگر بتونه کاری هم نداشته باشد باز باید سنباده کاری انجام شود.

به این دلیل که زبری سیلر گرفته باشد تا رنگ بعدی زبر شود در مورد استفاده از کیلر هم لازم به توضیحِ که در مبحث رنگ‌کاری حرفه‌ای استفاده از کیلر تک در کارهای موج پیدا روش معقولی نیست.

قبلاً در مورد استفاده از کیلر گفتم که بهتر است به نسبت کمتر از نصف با سیلر ترکیب شود. برای جلا بخشی نهایی هم باید از نیم پلی استر یا تمام پلی استر استفاده شود چون کیلر مقاومت لازم جهت رنگ نهایی را ندارد.

در مورد جوهرها هم بستگی دارد که چه‌کاری با آن انجام شود. یعنی دقیقاً شما چه‌کاری از جوهر می‌خواهید؟ چون مبحث جوهرها بسیار گسترده است و طبق زمان‌بندی خاص برنامه آموزشی ما احتمالاً سال آینده به مبحث جوهرها خواهیم رسید.

 

مشکل پریدگی رنگ در اثر آب

 روی میز کنسول لیوان آب گذاشتم بعد چند دقیقه برداشتم جای لیوان به رنگ زرد دایره مانده بود منم از اطلاعات کم اونو تراشیدم با ناخن الآن جای دایره مانده را میز چه‌کاری می‌توانم بکنم برای رفع مشکل فوق ممنون میشم راهنمایی کنید.

 پاسخ آیچوب:

 با سلام اگر رنگ پاک شده باشد چاره‌ای جز رنگ‌آمیزی مجدد نیست؛ ولی جهت افزایش اطلاعات عمومی دانستن این نکته بد نیست: برای پاک‌کردن این نوع لکه‌ها و خط‌های جامانده از رسوب آب مقداری خمیردندان به‌جای لکه مالیده و سپس به مدت ۵ دقیقه آن را مالش داده و بعد با یک دستمال خشک پاک کنید کاملاً آثار لکه برطرف می‌شود موفق باشید

خراشیده‌شدن رنگ چوب

 با تشکر از جواب جنابعالی با فروشنده که صحبت کردم گفت روغنی بنام سدرکس بزنید که پوشش‌دهی آن فضا را درست می‌کند خواستم ببینم همچنین چیزی درست هست همچنین روغنی توانایی پوشش آن قسمت تراشیده شده را دارد یا محصول دیگری هست که بتواند آن منطقه خراشیده را پوشش دهد؟ خیلی ممنون

 پاسخ آیچوب:

 با سلام

 اگر از روغن‌های گیاهی مخصوص چوب استفاده می‌کردید، امکان رنگ‌کاری مجدد و فقط در نقطه خراشیده شده را داشتید؛ اما در رنگ‌های فوری مجبور هستید بخش بیشتری را رنگ‌کاری کنید. به‌عنوان‌مثال اگر صفحه میز خراشیده شود، شما باید کل صفحه را رنگ کنید.

لوازم موردنیاز برای خودرنگ درآوردن چوب

 سلام خسته نباشید دو تا نیمکت چوبی دارم چوب روسی خام هست می‌خواستم به‌صورت خودرنگ رنگش کنم اصلاً تجربه‌ای تو این کار ندارم می‌توانید کمکم کنید ممنون میشم؟

 پاسخ آیچوب:

 با سلام: لوازمی را که احتیاج دارید به این شرحه:

 مل ۲ کیلو

 پودر سریش ۲۰۰ گرم

 پودر گل ماشی ۲۰۰ گرم

 سیلر ۲ کیلو

 کیلر فوری ۱ کیلو

 تینر فوری ۱۰۰۰۰ یک گالن

 نیم پلی استر براق یک کیلو

 سنباده پارچه آلمانی با شماره ۸۰ یک متر

 سنباده پوستاب ۲۲۰ یک برگ

 قلم‌مو شماره ۳ یک عدد

 پس از تهیه این مواد از آموزش زیر استفاده کنید:

 آموزش رنگ‌کردن چوب با سیلر کیلر + نقاشی چوب ۰ تا ۱۰۰

مشکل در استفاده از شاپان

 سلام ممنون از سایت خوبتان.
من چوب مبل هام را که رنگش پریده بود را شاپان زدم. با تینر روغنی ۱۰۰۰ مخلوط کردم. الآن بعد گذشت ۴ روز رنگ پس میده دستمال می‌کشی رنگی میشه. لطفاً کمک کنید چه‌کار باید بکنم؟

 پاسخ آیچوب:

 با سلام تینر روغنی درواقع همان نفت سابق هست که دارای چربی بسیار زیادی هست و حل‌کردن شاپان با تینر روغنی باعث میشه تا چند ماه خشک‌شدنش طول می‌کشد شاپان را فقط بایست با بنزین حل کرد.
الآن شما بایست با یک دستمال آغشته به بنزین چربی تینر روغنی را پاک کنید و از نو یک آستر شاپان کم‌رنگ با بنزین درست کنید و کارتان را آستر کنید.

 منظور از آستر، همان کیلر است. البته کیلر را باید با پیستوله اجرا کنید. چون قلم‌مو شاپان را پاک می‌کند. همچنین می‌توانید به‌جای کیلر، از روغن‌جلا خودرویی استفاده کنید که براق است. پیشنهاد می‌کنیم روغن‌جلا را با بنزین ترکیب کنید.

آیا پیستوله برقی برای کارهای چوبی مناسب است؟

 سلام برای اجرای نیم پلی استر برای کارهای کوچک میشه از پیستوله برقی استفاده کرد و اگر میشه چه نوع پیستوله‌ای و اینکه دوستان برای نیم پلی استر کدام روش را ترجیح میدن پیستوله برقی یا قلم‌مو؟

 ممنون

 پاسخ آیچوب:

 با سلام. نیم پلی استر هم با پیستوله برقی اجرا می‌شود، هم با پیستوله بادی متصل به کمپرسور هوا؛ اما در مورد اینکه کدام پیستوله بهتر هست می‌توانیم بگوییم که پیستوله بادی رایج در بازار که نیروی باد خود را از کمپرسور هوا می‌گیرد، بهتر هست.

 همچنین مطلبی منتشر کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم این مطلب مفید را مطالعه کنید.

مشکل در رنگ‌آمیزی دربی که قبلاً رنگ خورده

 سلام استاد. ممنون از اینکه پاسخ دادید؛ ولی این کار من، رنگ نشده. فقط سال‌ها قبل یک دست روغن‌جلا یا چیزی مثل روغن‌جلا روی این درب‌های چوبی اجرا کردند. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 پاسخ آیچوب:

 با سلام ببینید دوست عزیز اگر درهای منزل تون این‌طور که شما می‌فرمایید روغن‌جلا یا روغن الیف یا روغن بزرک خورده باشد امکان رنگ‌آمیزی به سبک بالا اصلاً مقدور نیست؛ چون روغن هر نوعی که باشد چوب را اشباع می‌کند و مانع فرورفت رنگ بعدی می‌شود.

 برای شما دو راه وجود دارد یکی اینکه ابتدا روغن را به‌صورت کامل از روی سطح چوب پاک کنید و بعد به روش بالا عمل کنید و دوم اینکه از روش موج مصنوعی استفاده کنید موفق باشید.

موارد موردنیاز برای ساخت آستر ماهاگونی

 با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم. لطفاً در مورد درست‌کردن آستر ماهاگونی بنده را راهنمایی کنید با سپاس فراوان.

 پاسخ آیچوب:

 با سلام: برای درست‌کردن آستر ماهگونی از اخرایی، آلبالویی و مشکی استفاده کنید.

آموزش رنگ روغنی برای میز و صندلی غذاخوری

 با عرض سلام و خسته نباشید. با راهنمایی فروشنده رنگ روغنی سفید و تینر خریدم و می‌خواهم صندلی‌های میز غذاخوری را رنگ کنم…لذا درخواست آموزش این کار را دارم از استاد محترم… سپاس از لطفتان
سپاسگزارم

 پاسخ آیچوب:

 با سلام قبل از هر کاری صندلی‌ها را خوب برانداز کنید و چنانچه احتیاج به بتونه کاری داشت، از فروشنده بتونه روغنی آماده که در ظرف‌های نیم و یک کیلویی موجود هست به اندازه لازم تهیه کنید.

 لیسه و کاردک و دو برگ هم سنباده پوستاب ۲۲۰ بگیرید و بتونه آماده را به‌وسیله یه چوب خوب مخلوط کرده و سوراخ‌ها و ترک و هر کجا را که لازم داره بتونه کاری کنید.

 پس از گذشت زمانی معادل ۱۲ ساعت تمام قسمت‌های مختلف صندلی را خوب سنباده کنید و فقط به جاهایی که بتونه داره اکتفا نکنید.

 پس از سنباده کاری گرد و خاک کار را برطرف نموده و رنگتان را ابتدا خوب مخلوط کرده و سپس با مخلوط کردن تینر غلظتش را در حد روغن مایع برسانید و شروع به رنگ زدن کار نمایید.

 سعی کنید قبل از انجام رنگ آمیزی مطلب آموزش رنگ کاری با قلم مو را از همین سایت مطالعه کنید. پس از رنگ آمیزی کار و گذشت زمان ۲۴ ساعت دوباره کار را برانداز کنید.

 چنانچه احتیاج به بتونه کاری مجدد داشت از همان بتونه استفاده کرده و پس از گذشت زمان ۲ تا ۴ ساعت که بتونه خشک شد با استفاده از همان سنباده ۲۲۰ دوباره کل کار را سنباده کنید.

 پس از برطرف کردن گرد و خاک، رنگ را به کمی بیشتر از دست اول رقیق کنید و به کار بزنید و منتظر شوید تا خشک شود.

 پس از خشک شدن چنانچه باز احتیاج به بتونه کاری داشت انجام بدید و پس از خشک شدنش سنباده کنید و اگر هم بتونه کاری نداشت پس از خشک شدن رنگ دست دوم با استفاده از سنباده کار کرده کل کار را سنباده کرده و رنگ را رقیق‌تر از دو دست قبلی درست کنید.

 برای آخرین بار رنگ را به کار بزنید و پس از خشک شدنش از نتیجه زحمات خود لذت ببرید در طول انجام کار صبر و دقت و ظرافت را فراموش نکنید؛ و در صورت بروز هر گونه مشکل روی کمک‌های آیچوب حساب باز کنید موفق باشید

مشکل در سنباده کاری چوب پس از سیلر

 جوانبخت هستم
سیلر زنی را انجام دادم، ولی الآن شک کردم که سنباده زدن سیلر را چقدر باید ادامه می‌دادم.

 من تا رسیدن به سطح چوب کار را ادامه دادم و در نهایت سطح چوب وقتی چوب را با زاویه نگاه می‌کنم تا حد قابل قبولی نور را بازتاب می‌کند و صاف به نظر می‌آید.

 آیا کار را درست انجام دادم، یا باید روی سطح چوب یه لایه نازک سیلر باقی می‌مانده و بازتاب کامل می‌داشت؟

 سؤال بعدیم هم این هست که متوجه شدم نیم پلی استر هام تاریخ انقضاشون گذشته. ببرم پس بدم یا میشه باهاش کار کرد؟

 نیم پلی استر را چقدر باید با تینر مخلوط کنم؟ روی قوطی‌اش فقط نوشته تینر ۱۰۰۰۰ و ۱۲۰۰۰.
نیم پلی استر باید یک دست روی کار بخوره؟

 پاسخ آیچوب:

 سلام دوست عزیز ببینید قبلاً هم خدمتتان گفتم بعد از سیلر کاری یه نازکه سنباده ۲۲۰ کفایت می‌کند همین که زبری سیلر برطرف شود کافی هست و احتیاج نیست که اینقدر سنباده بزنی در ثانی اگه قرار باشه اینقدر سنباده بزنی تا به چوب برسی خب پس چرا سیلر اجرا کردید؟ سه یا چهار نوبت سیلر بزن و بعد سنباده کن و بروید سراغ پلی استر.

 مطلب بعد اینکه در مورد تاریخ انقضا پلی استر مراجعه کن به آموزش احیای پلی استر فاسد شده در همین سایت مشکلت حل میشه و برای رقیق کردن نیم پلی استر همان تینر ۱۰۰۰۰ هم کفایت می‌کند احتیاج نیست بیخود هزینه‌ات را بالا ببری و مطلب آخر هم اینکه مقدار تینر جهت رقیق کردن نیم پلی استر برای هر کیلو پلی استر که با پیستوله اجرا شود نیم لیتر تا ۶۰۰ سی سی و برای اجرای با قلم‌مو ۳۰۰ تا ۴۰۰ سی سی برای هر کیلو نیم پلی استر و اگه با پیستوله اجرا می‌کنید، دو دست نیم پلی استر کافی هست و با قلم هم که بیش از یک دست نمیشه زد موفق باشی

رنگ آمیزی ام دی اف با روکش چوب

 با سلام و تشکر بابت راهنمایی‌های موثرتون
من یک جا ام دی اف با روکش چوب کار کردم حالا دو تا سؤال دارم.
اول اینکه اگه فقط شاپان زده بشه و سپس سیلر بشه و کار دیگه ای روی چوب انجام نشه مشکلی خواهد داشت.
و سؤال دوم اینکه یک مقدار از این چوب‌ها که شاپان خورده جای سمباده و بعضی جاهاش جای بتونه روش لکه شده چیکار می تونم انجام بدم؟

 پاسخ آیچوب:

 با سلام _مراحل کار را برات میگم

 بتونه اول

 ماشین پوست

 سنباده دست و خط گیری و لیسه کشی

 آستر کاری

 سیلر کاری

 بتونه ماستیکی

 سنباده کاری

 سیلر کاری مجدد و سنباده

 پاشیدن همرنگی

 سیلر کاری روی همرنگی

 اجرای نیم پلی استر

 قسمت دوم سؤال:باید بتونه‌ها را سنباده بزنی پاک بشه بعد دوباره آستر کنی منتها آستر را باید فقط روی جاهایی بکشی که سنباده خورده و پاک شده بعد از اینکه اصطلاحاً لکه آستر گرفتی آسترت را روشنش کن و یه دست روی کل کارت بکش موفق باشی

مشکل در مشخص شدن چسب چوب در رنگ آمیزی

 سلام خسته نباشید
من برای پسرم یک جعبه چوبی درست کردم. با شاپان رنگ زده‌ام؛ اما در بعضی از قسمت‌ها که چسب چوب خورده و سمباد زده‌ام رنگ شاپان اثری ندار و سفیدی چسب چوب مشخص است چه‌کار کنم؟

 تشکر

 پاسخ آیچوب:

 با سلام _چسب چوب را باید به هر شکلی که امکان داره پاکش کنی معمولاً از لیسه برای پاک کردن چسب چوب استفاده میشه یا اینکه با سمباده یا شیشه بایستی پاک کنید موفق باشی. اگر موفق به انجام این کار نشدید، از همرنگی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد همرنگی، از مطلب زیر استفاده کنید.

رنگ آمیزی درب HDF خام به رنگ سفید

 با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
ببخشید من می‌خام درب hdf خام را یه رنگ سفید خوب بزنم، لطف کنید مراحل این کار را بهم بگید، این رنگ‌ها را هم موجود دارم: (سفید فوری، پلی استر سفید، آستر سفید ۱۰۱۹، سیلر، کیلر، نیم پلی استر مات). با تشکر.

 پاسخ آیچوب:

 با سلام

 ابتدا آستر ۱۰۱۹ اجرا کنید. بعد سفید فوری بپاشید و بعد هم نیم پلی استر سفید اجرا کنید.

 هیچ چیز دیگه ای هم لازم نیست موفق باشی

 

روش رنگ کاری روشویی پی وی سی

 پرسش شما:

با سلام. من کابینت ساز هستم یک روشویی کابینت از جنس پی وی سی ساخته‌ام اما در مورد رنگ مورد استفاده برای آن اطلاعی ندارم لطفاً مرا در مورد آستر و رنگ مورد استفاده برای آن راهنمایی کنید. با تشکر

 پاسخ آیچوب:

درود بر شما

در دوره رنگکار ماهر بیشتر در این مورد توضیح دادیم. اما در کل می توانید به صورت زیر باکس پی وی سی را رنگ کنید. ابتدا کل کار رو سنباده کاری کنید. در مرحله بعد آستری فوری رو در سه مرحله اجرا کنید و بعد از هر مرحله سنباده کاری انجام بدید. در مرحله بعد رنگ فوری مد نظرتون رو اجرا کنید و در پایان هم کیلر پلی اورتان رو روی کار اجرا کنید تا از رنگ در برابر رطوبت محافظت کند.

 

رنگ کاری روکش ورق طلا

 پرسش شما:

با سلام و خسته نباشید می‌خواستم بدانم بعد از اینکه روی چوب ورق طلا استفاده شد، می‌توان به‌عنوان لایه حفاظتی از ورق طلا از نیم پلی استر استفاده کرد و اینکه احتمال دارد به‌قول‌معروف کار بسوزد؟

 پاسخ آیچوب:

 با سلام در رنگ‌کاری چوب روی ورق طلا رو هر نوع پلی استری که دوست دارید بزنید و هیچ اتفاقی نمی‌افتد موفق باشید

مشکل در پاک کردن رنگ از روی مبل

 پرسش شما:

 سلام. من یک مبل استیل نخودی داشتم که پر از سایه‌روشن بود یکی که خیلی وارد نبود مبلمان رو گفت همان رنگ قهوه‌ای تیره‌ای که می‌خواهیم در میاره ولی بعدش دیدیم یک دونِ میزبان‌ها رو که نمونه انجام داده بود خیلی بد شده! طوری که حاضر شدیم فقط به رنگ اولش برگردِ! ولی این آقا اول که با پیستوله رنگ رو پاشید بعدشم پلی استر رو زد. حالا واقعاً راه برگشتی هست که به حالت اول برگردِ؟ خواهش می‌کنم جواب بدین خیلی نگرانم. روند ازبین‌بردن این پلی استر و رنگ چیه؟

مشکل در پاک کردن رنگ از روی مبل

 پاسخ آیچوب:

 با سلام اینکه شما فکر کنید با برداشتن رنگ قهوه‌ای که توسط شخص ناوارد انجام شده دوباره به رنگ اولیه باز خواهید گشت کاملاً تصور اشتباهیِ هست.

 اگر رنگ قهوه‌ای پاک باشد رنگ نخودی زیر هم پاک می‌شود؛ چون رنگ‌های سلولزی به لایه‌های قبلی می‌چسبند و هنگام پاک‌شدن همه باهم از روی سطح چوب بلند می‌شوند.

 برای شما دو راه وجود دارد که این دو راه توسط رنگ‌کار حرفه‌ای چوب باید انجام باشد اول اینکه کلاً رنگ مبل‌ها رو قهوه‌ای کنید و یا اینکه همان یک دونِ میزبان رو رنگ نخودی قبل بزنید. موفق باشید.

 

پاشیدن نیم پلی استر در چند نوبت

 پرسش شما:

 با تشکر از سایت آیچوب. می‌خواستم بدانم آیا نیم پلی استر را می‌توان چند دست زد تا خوب شیشه شود؟ یا اینکه تنها راه شیشه شدن چیست؟

 پاسخ آیچوب:

 با سلام ببینید نیم پلی استر میزان براقیت خاصی دارد که شما هرگز نمی‌توانید از این مقدار عبور کنید و اگر مقدار نیم پلی استر بر روی سطحی بیش از میزان استاندارد باشد حتماً ترک می‌خورد برای هایگلس شدن باید از تمام پلی استر ایستاده استفاده کنید موفق باشید.

 

منبع:

آیچوب

721 نظر در “مشکل شما در اجرای رنگ روی چوب چیست؟ پاسخ رایگان با ما! (بخش ۳)

 1. کاربر سایت گفت:

  سلام
  بعد از سیلر و سمباده‌زنی و سیلر دست دوم و سمباده‌زنی نرم از اسپری کیلر برای تخته نرد استفاده کردم ولی بعد از ۴۸ ساعت هنوز حالت چسبندگی دارد و تاس و مهره روان نیست لطفاً راهنمایی فرمایید

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   احتمالا خیلی سنگین کیلر اجرا کردید یا کیلر خراب بوده

 2. امیر گفت:

  سلام ..کابینت رنگ سفید رو میخوام سفید صدفی کنم…صدفی رو با کیلر ماشینی باید بزنم یا کیلر دیگه…موقع پاشش باید در ها رو باز کنم یا همینطور بپاشم چون یه جا دیدم کابینت رو درهاشو باز نکردن همینطوری پاشیدن ،اون قسمتهایی که در بسته است رنگ نمیخوره.
  ۲…میزان فشار باد و شل بودن کیلر چقدر باید یاشه…سایه نمیندازه با یک بار پاَشیدن؟

 3. حمیدغیاثی گفت:

  سلام.وقت بخیر میشه راهنمایم کنید بگید مشکل کارمن چی بوده .یه دست مبل همرنگ باجوهر زدم که رنگ پس زمینه قهویی باز زدم وباجوهر قهویی شروع کردم به فندقی رسوندمش که ترکیب جوهرم باسیلربود .وبرای براقیت نهایی کیلر کردم .درحدیه روز کار گذاشتم خشک بشه بعد منتاژکردن ودادن به مشتری که الابعداز چندوقت گذشته جوهره انگار ازخودتش تکه تکه ویالکه لکه شده بعضی جاهاش .میشه راهنمایم کنید ایا مشکل کارمن بوده مشکل چی بوده این وسط .ممنون میشم هرچه سریعتر راهنمایم کنید.

  1. آیچوب گفت:

   سلام حمید عزیز
   متاسفانه با توجه به اینکه پیام متنی هست، نمیتونم تحلیل درستی داشته باشم
   مراحل اجرا رو هم نمیدونم دقیقا با چه کیفیتی بوده
   شاید جوهر زیر کار رو خیلی غلیظ و سنگین اجرا کردید.
   نکته بعد اینکه ما از جوهر و سیلر استفاده نمی کنیم.
   برای همرنگی از رنگ های فوری استفاده میشه

 4. حسین گفت:

  سلام پله های چوب روسی در منزل دارم ، دو دست سیلر زدم بعد متوجه شدم که رنگ پله ها به قهوه ای روشن تغییر پیدا نمیکنه ، اگر بخوام بعد از سیلر و کیلر زدن قهوه ای روشن بشه چیکار باید بکنم ؟ میتونم رو سیلر شاپان بزنم بعد کیلر بزنم ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر نمی شود
   بسپارید به یک رنگکار ماهر
   خراب کردید.

 5. سینا حیدری‌زاده گفت:

  سلام و عرض ادب، متأسفانه به اشتباه روی صندلی و میز چوبی که به رنگ قهوه‌ای بود، رنگِ روغنِ طوسی زدم و لایه رنگی که زدم حتی با تماس ناخن کنده می‌شود، برای تثبیت این رنگ آیا می‌تونم کاری انجام بدم؟؟ مثلاً استفاده از رزین مناسبه؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام سینا عزیز
   خیر کار خاصی نمیشه انجام داد
   نهایتا یک دست کیلر خودرویی روغنی اجرا کنید، شاید جواب بده
   نکته اینجاست که کارتون بعد از اجرا براق میشه

 6. فرشاد گفت:

  سلام و عرض ادب
  مبلی که خریدیم بعد از چند ماه رنگ روی چوب چسبناک شده بنظرتون از چه چیزی باید استفاده کرد تا این چسبناکی از بین بره؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام فرشاد عزیز
   راهی ندارید
   باید دوباره رنگ رو اجرا کنید
   البته کار شما نیست
   رنگکار باید ایراد کارش رو برطرف کنه

 7. مهرداد گفت:

  سلام کیلر زدم دون دون شد مشکل چیست و چکارکنم

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   زیر کارتون ایراد داره
   خوب سیلر پاشی نکردید.

 8. عالمه گفت:

  سلام روز به خیر.ببخشید می شه علت خشک نشدن اسپری کیلر روی کار چوبی رو بگید .دو روزه رو سطح چوبی زدمش هنوز چسبناکه.

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   فاسد بودن

 9. حکمت گفت:

  سلام استاد،بعد از سیلر، از کیلر براق که استفاده میکنم، حباب های خیلی ریزی بر روی چوب به وجود میاد، از تینر ۱۰۰۰۰ هم برای رقیق کردن سیلر و هم برای رقیق کردن کیلر استفاده میکنم ولی باز این مشکلم حل نشده، سیلر مشکلی نداره و حباب نمی زنه ولی به محض این که کیلر بر روی سیلر زده میشه باعث ایجاد حباب میشه، ممنون میشم راهنماییم کنید استاد.

  1. آیچوب گفت:

   سلام حکمت عزیز
   چند دقیقه بعد از اجرای سیلر، کیلر رو اجرا می کنید؟

 10. یاسین گفت:

  سلام خسته نباشید
  دلیل کدر شدن کیلر چیه
  من کیلر را که با پیستوله پاشیدم به فلز بجای براقی کدر کرد

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   کامنت ها را بخوانید

 11. کاظم گفت:

  سلام
  من روی چوب سیلر زدم و بعد از اون همرنگی بلوطی زدم
  حالا که روش سیلر میزنم میسوزه
  همرنگی رو هم با تینر فوری و هم روغنی شل کردم
  ولی نتیجه نداد

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   روال کار اشتباه اجرا کردید
   مطلب آموزش اجرای شاپان را مطالعه کنید

 12. تینا قدسی نژاد گفت:

  سلام وقتتون بخیر .
  یه میز چوبی رو که روش شاپون خورده و براق هست تقریبا .
  چجوری میشه از زیتونی به سفید اسپورت یکدست تغییر داد.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست گرامی
   لطفا از مطلب زیر استفاده کنید:
   چگونه رنگ سرویس، مبلمان و وسایل چوبی را تغییر دهیم؟

 13. لیلا گفت:

  سلام.‌ وقتتون بخیر. گیره های چوبی درست میکنم. بعد از سنباده زدن سیلر میزنم، بعد دوباره سنباده نرم و بعدش با روغن زیتون کلشو چرب میکنم.‌میخوام بدونم میشه بعد از چند ساعت برای سطح نهایی از اسپری کیلر استفاده کرد؟ اگر نه برای پوشش نهایی چه توصیه ای میکنید؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام لیلا گرامی
   بعد از سیلر از روغن زیتون استفاده کردید؟!
   پیشنهاد می کنیم از مطلب زیر استفاده کنید:

   آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

 14. شهرام گفت:

  سلام عزیز، من یک حوله کوچک مرطوب رو روی صندلی میزناهارخوری انداختم و سه ساعت بعد دیدم رنگ روی اون قسمت کدر سفید مثل رنگ دود سیگار شده. انگار که یک لایه دود سفید خاکستری روی چوب نشسته باشه. لطفا راهنماییم بفرمایین چطور این مشکل حل می شه؟ با تشکر.

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندلی رو با پارچه نرم خشک کنید
   یک هفته اجازه بدید زمان بگذره درست میشه
   اگر درست نشد، کامنت بدید تا راهنمایی کنیم.

  2. امیر گفت:

   باسلام
   من یک درب اتاقی روکشی ۴ میل دارم. یک طرف در دوباره پرس کردم و رنگ روی درب سوخت و با چرخ پوست رنگ را برداشتم. ایا میتونم رنگ رویه سفید رو بپاشم یا حتما باید بتونه فوری بپاشم؟؟ با تشکر

   1. آیچوب گفت:

    سلام
    حتما باید بتونه فوری بپاشید

 15. هستی گفت:

  باسلام من یه ست جلو مبلی سفارش داده بودم که با طرح چوب باشه ولی بعد رسیدن به دستمون دیدم طرح چوب روش کار نشده از تولید کننده خواستم تعویض کنه اما برام به مایع قهوهای تیره که بوی نفت میداد فرستادن وگفتن تو خونه خودتون درست کنین الان من اونو رو جلومبلی به روشی که گفته بودن زدم کاملا هم هشک شد اما وقتی اب خورد بهش کلا ست افتضاح شده که هیچ اون ماده هم پاک میشه دستمال هم میکشم رنگ رو دستماله چیکار کنم مشکل حل شه ایا میتونم خودم توخونه روی میز طرح چوب ایجاد کنم رنگ پایه نمیدونم چی بود اما وقتی اب میخورد روش اول جای لک میموندبعد اینکه خشک میشد کلا ناپدیدمیشد لطفا راهنماییم کنین ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام هستی گرامی
   پیشنهاد می کنم دیگه به هیچ کاری ادامه ندید و از یک رنگکار ماهر بخواید ادامه کار رو انجام بده و دیگه بیشتر از این خراب نشه.

   1. محمدعلی گفت:

    سلام درب کمد دیواری خام چوب روش ورق سه میل نوپان هیچ رنگی روش نبود مخاستم رنگش کنم اول بتونه روغنی زدم کامل بعدش سمباده بعدم رنگ الان بعض جاهاش رنگ نمیگیره مشکل کجاس باید چکار کنم

    1. آیچوب گفت:

     سلام دوست عزیز
     برای چوب باید از بتونه مل و سیریش استفاده کنید.
     بتونه روغنی مناسب نیست.

 16. سجاد گفت:

  سلام من کلی از مطالب شما رو خوندم و خیلی کمک کرد ،فقط برای اجرا به یه مشکل برخوردم
  آستری ، سیلر و کیلر رو زدم
  ولی بعضی نقاط ظاهرا کیلر جذب چوب شده شاید زیرش سیلر خوبی نخورده یا سنباده زدن قوی باعث شده باشه به چوب برسم
  الان میشه دوباره سیلر زد و باز روش کیلر
  یا کار دیگه ای باید بکنم
  مثلا کل کار رو سنباده بزنم و از صفر آستری ، سیلر، کیلر بزنم
  وند تا قطعه رو رنگ زدم
  فقط یکی اینطوری شد، در ضمن سنباده هزار زدم تا زیاد از بین نبره ولی با فشار انجام دادم
  یه راهنمایی کوچیک بکنید ممنون میشم
  این بخش نظرات که راهنمایی میکنید هم خیلی مفیده
  واقعا ممنونم

  1. آیچوب گفت:

   سلام سجاد عزیز
   علت نشست کیلر، زیر کار نامناسب هست.
   بعد از 72 ساعت، روی کار رو با سنباده 400 یک دست سنباده نرم بکشید و بعد یک دست کیلر نرم روی کار اجرا کنید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )