رنگ‌کاری

پرسش و پاسخ مشکلات رنگ کاری چوب (بخش ۱)

آموزش رنگ کردن چوب

 رنگ چوب به‌واسطه پیچیدگی‌هایی که دارد، معمولاً اجرای آن دردسرهای مخصوص به خود را دارد. اساتید رنگ‌کار و هنرمندان علاقه‌مند به اجرای رنگ چوب در طول زمان با مشکلاتی روبرو می‌شوند که رند کاری آن‌ها را به مخاطره می‌اندازد.

 گاهی این مشکلات دلایل پیچیده‌ای دارند و گاهی یک اتفاق ساده، موجب خرابی رنگ چوب خواهد شد.

 در مجموعه مطالبی که با عنوان ((پرسش‌وپاسخ مشکلات رنگ‌کاری)) در سایت منتشر می‌شود، در نظر داریم به جمع‌آوری سؤال‌ها و پاسخ‌های مربوط به آموزش‌های رنگ کاری بپردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

علت ترک خوردن رنگ روی چوب

 علت ترک‌خوردن رنگ را باید در عوامل مختلفی جستجو کنید. یکی از مهم‌ترین دلایل ترک خوردن رنگ، اشعه UV خورشید است. در سازه‌های فضای باز معمولاً این اتفاق رخ می‌دهد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از روغن گیاهی مخصوص چوب به‌جای سیلر و کیلر و نیم پلی استر و پلی اورتان استفاده کنید.

 یکی دیگر از دلایل ترک خوردن رنگ چوب تغییرات شدید دما است. اگر هوا بیش از حد گرم شود، احتمال ترک خوردن رنگ‌های شیمیایی و فوری وجود دارد؛ اما همچنان روغن‌های گیاهی سالم باقی می‌مانند.

 اگر در نیم پلی استر از هاردنر زیادی استفاده کنید، موجب ایجاد ترک در رنگ می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای تماشا اطلاعات بیشتر از ویدئو منتشر شده در زیر دیدن کنید.

حل مشکل موریانه و سوراخ‌های روی چوب

 سلام

 در مورد یک تخته چوب افرا، به ضخامت ۷ سانتی‌متر و طول ۲ متر و ۴۰ سانتی‌متر که قراره به میز تبدیل شود با این نکته که وسطش، حفره‌ای به طول ۷۰*۴۰ سانتی‌متر هم دارم
دو تا موردی که نگرانم کرده

 ۱. اطراف حفره سوراخ‌هایی بود که قبلاً بود روی چوب بود و به نظرم جای موریانه بود، اما الآن حفره‌های ریز تازه‌ای می‌بینم؟ که داخلش پر از خرده چوب هست و معلومه موریانه‌خورده
آیا می‌توانم با استفاده از تینر یا در مرحله سیلر کیلر اونا از بین ببرم یا احیاناً با سمی روند خورده شدن چوب توسط موریانه را متوقف کنم یا کلاً باید بی‌خیال این چوب بشم

 ۲. از حفره تا یکی از لبه‌های چوب یک ترک‌خوردگی وجود دارد، آیا به غیر بتونه که رنگ دارد، با چیز دیگری می‌توانم حفره پر کنم مثل چسب چوب یا رزین یا قیر البته در این مورد استقامت ماده هم برام مهم تره که بتونه استحکام به چوب ببخشد، چیزی هست که هم بی‌رنگ باشد و هم دارای استقامت؟

 پاسخ:

 با سلام

 قبل از هر چیز برای پر کردن ترک‌ها و سوراخ روی سطح چوب موردنظرتان یک کاردک مل را با یک قاشق غذاخوری سریش و یک قاشق چسب چوب و دو قاشق خاک‌اره نرم الک شده و آب و در صورت لزوم پودرهای رنگی ترکیب کرده و بتونه موردنظر را با لیسه کاردک به کار بزنید.

 پس از خشک‌شدنش و سنباده‌کاری کافی یک دست سیلر به کار بزنید پس از خشک‌شدن سیلر این بار بتونه‌ای را با ترکیب یک کاردک مل، نصف قاشق سریش و در صورت لزوم پودرهای رنگی بسازید و کار را بتونه کنید و بعد از خشک‌شدنش تمام سطح کار را با سنباده ۲۲۰ سنباده کنید و فقط به سنباده‌کاری محل‌های بتونه شده اکتفا نکنید.

 پس از اتمام سنباده‌کاری گردوخاک موجود روی سازه را پاک کنید و یک‌بار دیگر سیلر بزنید و دوباره بتونه و سنباده و برای بار سوم فقط یک دست سیلر اجرا کنید. اگر نیاز به بتونه‌کاری نیست، یک دست سنباده نرم و در پایان هم پلی استر را اجرا کنید.

 البته این روش خودرنگ هست و اگر احیاناً خواسته باشید کارتان رنگی مانند فندقی و گردویی و… داشته باشد. روش کمی فرق می‌کند و کاملاً هم‌خیالتان از بابت موریانه و آفت و سوراخ‌ها راحت باشد و یک توصیه هم برای شما داشتم سعی کنید در زمان انتخاب چوب از چوب‌های باخته استفاده نکنید موفق باشید.

تماشا ویدئو پاسخ به پرسش های شما

تماشا این ویدئو با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

سوال اول:برای ظروف چوبی از چه رنگی استفاده میشه؟ 01:48

– سوال دوم:درب چوب روسی خام دارم میخوام فقط وارنیش بزنم؟02:30

– سوال سوم:برای ضد آب کردن چوب در برابر رطوبت چه کنیم؟03:25

– سوال چهارم:چرا بعد از اجرای نیم پلی استر روی کار پرز به وجود میاد؟04:09

– سوال پنجم:شاپان رو با چی ترکیب کنیم که به بهترین نتیجه برسیم؟05:23

– سوال ششم:شاپان به تنهایی کفایت میکنه؟06:14 –

آموزش ساخت رنگ گردویی با شاپان

چطوری می‌توانم رنگ سفید تخته چوب‌ها سفید روسی را به رنگ طبیعی قهوه‌ای در بیاورم، تقریباً شبیه رنگ چوب گردو

با تشکر

پاسخ:

با سلام _ به رنگ فروشی مراجعه نموده شاپان قهوه‌ای بگیرید و مقدار تقریباً صد گرمش را در ظرف جداگانه‌ای با بنزین مخلوط کرده و به رنگ دلخواه که رسیدید آن را با دستمال تنظیف در جهت رگه‌های چوب به کار بکشید موفق باشید.

آموزش تغییر رنگ چوب از قهوه‌ای به سفید

 با سلام و تشکر از راهنمایی بسیار خوبتان. می‌خواهم سرویس خوابم که رنگش قهوه‌ای هستش را رنگ سفید کنم وسایلی که گفتید هم تقریباً تهیه کردم اگر می‌شود لطفاً توضیح بدید که چطور شروع کنم ممنون از زحمات تون

 پاسخ:

 با سلام

 ابتدا یراق‌آلات کار مانند قفل و دستگیره و شیشه و… را یا بازکرده یا با چسب‌کاغذی محفوظ کنید. سپس یک کاردک مل را با یک قاشق‌چای‌خوری سریش مخلوط کرده و به کمک آب خمیری کرده و هر کجا که احتیاج به بتونه دارد را با لیسه کاردک بتونه کاری کنید.

 پس از خشک شدن بتونه با کمک سنباده ۲۲۰ سنباده بزنید و بعد کار را باد گرفته و خوب تمیز کنید.

 سپس آستر فوری سفید ۱۰۱۹ را با تینر فوری ۱۰۰۰۰ رقیق کنید و با استفاده از پیستوله یک دست‌به‌کار بپاشیدید.

 پس از خشک شدنش با استفاده از بتونه‌ای که قبلاً ساختید محل‌هایی را که نیاز به بتونه دارد بتونه کنید.

 پس از خشک شدن بتونه، روی کار سنباده ۲۲۰ بزنید و باد گرفته و دوباره یک نوبت آستر بپاشیدید و دوباره بتونه و سنباده روی کار بکشید.

به‌خاطر داشته باشید که در هنگام سنباده کاری تمام کار باید سنباده شود و فقط به‌جاهایی که بتونه شده اکتفا نکنید.

 در هنگام استفاده از آستر ۱۰۱۹ مواد ساخته شده (ترکیب آستر و تینر فوری) را مرتب هم بزنید تا ته‌نشین نشود.

پس از سنباده‌کاری نوبت دوم برای سومین بار آستر پاشیده و کار را کنترل نمایید و چنانچه احتیاج به بتونه کاری نداشت یک سنباده نرم به‌کل سطح کار بزنید و سفید فوری را بپاشیدید.

 در مرحله بعد نیم پلی استر سفید را روی کار اجرا کنید.

 البته باید استراحت بین هر دست رنگ را در نظر داشته باشید. ما همه این آموزش‌ها را در دوره آموزشی رنگ‌کار ماهر به‌صورت ویدئویی به شما آموزش داده‌ایم.

حل مشکل زرد شدن رنگ چوب

 سلام

 می‌خواهم روی روکش چوب راش سیلر و کیلر بزنم که برای میز استفاده کنم؛ اما سیلر معمولاً یک زردی به کار میدن و رنگ چوب از بین میبرن…

 چطور می‌توانم رنگ تازه چوب داشته باشم و ته‌رنگ زرد پیدا نکند چوب سفید بماند مثل زمانی که چوب خام هست…
روشی به اسم اسید شوری هست؟
رنگ پلی استر بی‌رنگ می‌تواند به ام جواب بدهید یا آن هم ته‌رنگ زرد به کار میده؟

حل مشکل زرد شدن رنگ چوب

 پاسخ:

 با سلام اول اینکه چوب هر چقدر زمان بیشتری از اجرای رنگ آن بگذرد، تغییر رنگ می‌دهد و پوشش‌ها می‌توانند جلوی این تغییر رنگ را بگیرند؛ ولی قادر نیستند که حالت تازگی داشته باشند.

 به طور طبیعی هر چیزی که کمی زمان از آن بگذرد حالت کهنگی پیدا می‌کند. حالا هر چقدر هم جنسش سخت باشد حتی سنگ و فلزات هم از این مقوله جدا نیستند.

 در مورد آن اسید کاری هم که به شما گفتند صددرصد اشتباه است

 اسید چوب‌ها از اگزالیک و آمونیاک گرفته تا دی کلراید متالین و دیا بیسیک‌ها و …. نیم میلی‌متر از سطح چوب را می‌خورند و به‌مجرداینکه روی کار روکشی اسید به یاد روکش از سطح کار جدا می‌شود و کار نابود می‌شود.

 تنها چیزی که می‌تواند خاصیت تازگی چوب را حفظ کند اسید تانن هست که آن هم تهیه‌اش تقریباً محال است.

 انواع سیلر و کیلر و پلی استرهای شفاف تقریباً زرد رنگ هستند و شما کاری که می‌توانید انجام بدید این هست که مقداری از زردی سیلر و پلی استر بکاهید.

 به همین جهت یک تا دو قطره رنگ آبی فوری جوهری یا سورمه‌ای داخل نیم پلی استر بریزید تقریباً به رنگ سفید در می‌آید.

 راهکار دیگر هم استفاده از روغن گیاهی مخصوص چوب سفید است. ما در نوشته‌های پیشین به این آموزش پرداخته بودیم. پیشنهاد می‌کنیم از لینک زیر استفاده کنید.

روش اجرای نیم پلی استر بدون دستگاه باد

 سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز ممنون میشم راهنمایی کنید برای اجرای نیم پلی استر به میزان کم بدون کمپرسور چه روش‌هایی را پیشنهاد میدن که سطح تمیز و شفاف داشته باشم.

 پاسخ:

 با سلام

 یک ظرف خالی اسپری شیشه پاک کنید را درش را باز کنید و یک کم تینر فوری ۱۰۰۰۰ بریز داخلش و خوب تکانش بدهید.

 در مرحله بعد تینر را خالی کنید تا اثرات محتوی ظرف از بین برود و دوباره این کار را تکرار کنید و یک کم هم اسپری کنید تا نازل اسپری هم مجرایش پاک شود.

 در مرحله بعد نیم پلی استر را رقیق کنید و هاردنر به آن اضافه کنید و بریز داخل ظرف و دودست نازک به کار بپاشیدید.

 بعد از پنج تا هشت دقیقه دوباره دودست نازک بپاشید. البته همان‌طور که می‌دانید استفاده از پیستوله و فشار باد، روش استاندارد اجرای رنگ است.

 فقط یادتان باشد این روش برای کارهای کوچک و مقدار کم پلی استر مناسبِ و اگر کار ایستاده بود حواستان باشد دستتان را عقب‌تر بگیرید تا رنگ شره نکند موفق باشید.

آیا می توان مل را با پیستوله پاشید؟

استاد گران‌قدر سلام و خدا قوت
پیگیر مطالب مفیدتان هستم. علاقه دارم که رنگ سفید را بی‌نقص بزنم؛ اما معمولاً مشکل دارم. آیا پاشیدن مل با پیستوله صحیح هست؟ و اگر بله غلظت آن باید به چه صورت باشد.

پاسخ:

با سلام و ممنون از اظهار لطفت تون
اول اینکه مل را نمی شود پاشید و مسئله دوم هم اینکه بتونه را برای چه‌کاری مصرف می‌کنید؟ اگر کار شما چوب باشد یک روشی دارد و اگر دیوار و یا سازه‌های فلزی ساختمان مثل در و پنجره باشد یک روش دیگر…

لطف کنید نوع کار را بگید تا روش را براتون به گم در ضمن از چه وسیله‌ای برای رنگ زدن کار‌ استفاده می‌کنید قلم‌مو، غلتک یا پیستوله موفق باشید

ادامه سؤال قبلی

من روی چوب کار می‌کنم. بیشتر روسی؛ و از پیستوله استفاده می‌کنم.

آموزش اجرای بتونه مل و سیریش روی چوب

 پاسخ:

 ابتدا سوراخ‌ها و گره‌ها و ترک‌هایی را که روی سطح چوب هست باید بتونه کنید و برای این بتونه بایست از مواد زیر استفاده کنید:

 به‌ازای یک کاردک مل یک قاشق غذاخوری سریش، دو قاشق خاک‌اره نرم الک شده و یک قاشق چسب چوب بریز و با آب بسازش و بعد با لیسه کاردک محل‌هایی را که نیاز دارد بتونه کن.

 وقتی بتونه خشک شد با استفاده از ماشین پوست سطح کار را ساب بزن. سنباده هم اگر شماره ۱۰۰ باشد خوب است.

 در مرحله بعد، از رنگ‌فروشی بتونه فوری سفید مخصوص چوب که با شماره ۱۰۱۹ شناخته می‌شود تهیه کنید و با تینر ۱۰۰۰۰ رقیقش کنید و با پیستوله به کار بپاشید.

 یادتان باشد که هرگز اجازه ندید که این آستر فوری سفید ته‌نشین شود چه داخل ظرفش و چه در پیستوله و مرتب باید به هم بزنی.

 بعد از اینکه آستر سفید را پاشیدی و خشک شد یک بتونه درست کنید که به‌ازای هر یک کاردک مل یک قاشق‌چای‌خوری سریش اضافه کنید.

 هیچ‌چیز دیگر ای هم اضافه نکن و محل‌هایی را که نیاز دارد بتونه کنید و پس از خشک‌شدنش با سنباده ۲۲۰ پوست بزن.

 در این قسمت یادت باشد که بایست تمام سطح کار که بتونه فوری پاشیده شده را سنباده کنید و فقط به سنباده زدن محل‌هایی که بتونه سریشی شده اکتفا نکنید

 چون آستر یا همان بتونه فوری ساختار زبری دارد و حتماً پس از پاشیده شدن باید سنباده‌کاری شود.

 در مرحله بعد دوباره آستر فوری را بپاشید و بعد از خشک‌شدنش با همان بتونه کم سریش، بتونه کنید و پس از خشک‌شدنش کل سطح کار را سنباده کنید.

 برای مرتبه سوم آستر را بپاشید؛ اما دیگر بتونه‌کاری لازم ندارد فقط وقتی آستر خشک شد یک سنباده نرم روی کل سطح کار بکشید.

آموزش اجرای بتونه مل و سیریش روی چوب

 در مرحله بعد می‌توانید روی کار را سفید روغنی اتومبیلی یا ساختمانی بپاشید یا اینکه سفید فوری بپاشید و پس از اینکه سفید فوری خشک شد، روی کار را یک‌دست نیم پلی‌استر سفید اجرا کنید.

 فقط یادت باشد اگر خواستی رنگ فوری کار کنی سفید فوری با آستر سفید فرق می‌کند که فروشندگان رنگ خودشان این موضوع را می‌دانند.

 نیم پلی‌استر سفید هم با نیم پلی‌استرهای معمولی فرق می‌کند نیم پلی‌استر سفیدرنگش مانند رنگ سفید هست و نیم پلی‌استرهای معمولی شفاف و بی‌رنگ هستند. ولی روش استفاده هر دو یکی هست.

 به‌هرحال این موارد را رعایت کنید و چنانچه در طول کار با مشکل روبرو شدی کامنت بذار تا راهنمایی‌ات کنم موفق باشید.

آموزش رنگ کاری کارهای زینتی

 با سلام، استاد من کارهای زیورآلات چوبی می‌زنم، بعد از ساب مناسب از اسپری کیلر استفاده می‌کنم، می‌خواهم بدانم ماده بهتر و بادوام‌تری هست روی کارهام استفاده کنم

 پاسخ:

 با سلام

 به‌جای اسپری کیلر بهترِ از سیلر و نیم پلی‌استر استفاده کنید هم کارتان زیباتر می‌شود و هم مقاومتش افزایش پیدا می‌کند کار کرد با آن هم راحت هست و چنانچه مشکلی تو این زمینه داشتید کامنت بگذارید تا روش اجراکردنش را برای شما توضیح دهم موفق باشید.

تغییر رنگ سرویس خواب از فندقی به سفید

 با سلام و تشکر من قصد دارم خودم رنگ سرویس خوابم را که فندقی هست به سفید تغییر بدم لطفاً راهنمایی کنید از چه نوع رنگی استفاده کنم. همچنین از پیستوله می‌توانم استفاده کنم؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 پاسخ:

 با سلام – ابتدا بایست به رنگ‌فروشی مراجعه کرده و اجناس ذیل را تهیه کنید:مل، سریش، سنباده پوستاب ۲۲۰، بتونه سفید فوری چوب با شماره ۱۰۱۹، رنگ سفید فوری سلولزی، تینر فوری ۱۰۰۰۰، نیم پلی‌استر سفید پس از اینکه این اجناس را تهیه کردید کامنت بگذارید تا روش کار را هم برای شما توضیح دهم موفق باشید.

درصدهای ترکیب تینر و رنگ

 مشکلات رنگ

 استاد گرامی
می‌شود لطفاً بفرمایید آستری فوری و رنگ سفید فوری را با چه درصد وزنی باید با تینر رقیق کنم؟ با پیستوله رنگ می‌کنم

 متشکرم

 پاسخ:

 با سلام

 بنا به علت وجود برندهای فراوان رنگ که هر کدام دارای غلظت خاصی هستند نمی‌شود درصد مشخصی برای حلال بیان کرد؛ بنابراین بی‌خیال این مسئله بشوید؛ ولی روش عمومی به این شکلِ که به‌آرامی و کم‌کم تینر به رنگ اضافه شود.

 در حین هم زدن وقتی رنگ غلظتش را از دست می‌دهد به صدای هم زدن رنگ گوش کنید آن‌قدر تینر اضافه کنید و هم بزنید تا صدای غلیظ از بین برود و یک مسئله کلی در مورد حلال‌ها این که معمولاً «هر کیلو رنگ تقریباً» نیم لیتر حلال احتیاج دارد موفق باشید.

روش تغییر رنگ ویترین چوبی

 استاد گرامی سلام
من می‌خواهم دو عدد ویترین چوبی رنگ شده را که رنگ تیره دارد سفید کنم.
پیستوله بادی تهیه کردم. رنگ نیم پلی‌استر سفید هم خریدم.
سؤال من این که فروشنده به من تینر فوری ۲۰۰۰۰ داده. آیا مشکلی ندارد و نیاز نیست با ۱۰۰۰۰ تعویضش کنم؟
دوم اینکه باتوجه‌به طرح‌دار بودن چوب ویترین بهترِ ویترین را روی زمین بخوابانم و رنگ بپاشیدم تا کمتر شره کند یا همان ایستاده رنگ کنم؟
اگر مقدور هست در مورد مقدار مخلوط‌کردن خشک کنید هم توضیح بفرمایید. آیا برای حجم رنگ مخلوط شده با تینر یک مخزن پیستوله دو تا سه درپوش خشک کنید کافیِ؟
با تشکر و احترام

 پاسخ:

 با سلام – ابتدا آستری فوری سفید ۱۰۱۹ بپاشید بعد سفید فوری بعد هم نیم پلی‌استر سفیدت را بزن تینر را هم نیاز نیست عوض کنید و برای هر کاسه پیستوله نیم پلی‌استر سفید رقیق شده دو در از درپوش ظرف محتوی هاردنر بریز و اگر می‌دانید ایستاده کار را رنگ کنید امکان شره کردنش هست، کار را خوابیده رنگ کنید موفق باشی

نسبت‌های ترکیب سیلر و کیلر

 ممنون. سیلر و کیلر به چه نسبتی باید باهم ترکیب به شن؟ تینر هم باید با سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر بکار برود؟

 پاسخ:

 با سلام سیلر را اگر با کیلر به نسبت دو به یک مخلوط کنی کیفیت کار بهتر می‌شود و مطلب بعد اینکه تمام‌رنگ‌ها احتیاج به رقیق‌شدن دارند منتها میزان تینر بستگی به نوع وسیله اجرای رنگ مانند قلم‌مو یا پیستوله و یا غلتک دارد موفق باشید.

نسبت‌های ترکیب سیلر و کیلر

سبک‌های دکوراتیو در نقاشی

 سلام
قبلاً جاکلیدی و قاب عکس‌هایی بود که طرف یک عکس روش می‌چسباند و یک بیت شعر می‌نوشت و داخل یک سری ماده براق‌کننده قرار می‌داد که اگر اشتباه نکنم سیلر و کیلر بود. ولی ترکیب می‌کرد. دو تا ظرف مختلف داشت. اول جاکلیدی را داخل اولی می‌زد. این که خشک شد می‌زد تو دومی. در آخر این ماده مثل شیشه روی جاکلیدی یا قاب عکس را می‌پوشاند. می‌خواستم ببینم کسی از دوستان تا حالا برخورد داشته و می‌داند دقیقاً از چه موادی می‌شود استفاده کرد برای این منظور؟

 پاسخ:

 با سلام – محلول اول سیلر و کیلر مخلوط بوده و محلول دوم هم نیم پلی‌استر بوده موفق باشی

حل مشکل خرابی رنگ در اثر رطوبت و آب

 با عرض سلام و خسته نباشید یک کمک می‌خواستم
روی میز کنسول لیوان آب گذاشتم بعد چند دقیقه برداشتم جای لیوان به رنگ زرد دایره مانده بود منم از اطلاعات کم آن را تراشیدم با ناخن الآن جای دایره مانده را میز چه‌کاری می‌توانم بکنم برای رفع مشکل فوق ممنون میشم راهنمایی کنید.

 پاسخ:

 با سلام اگر رنگ پاک شده باشد چاره‌ای جز رنگ‌آمیزی مجدد نیست؛ ولی جهت افزایش اطلاعات عمومی دانستن این نکته بد نیست برای پاک‌کردن این نوع لکه‌ها و خط‌های جامانده از رسوب آب مقداری خمیردندان به‌جای لکه مالیده و سپس به مدت ۵ دقیقه آن را مالش داده و بعد با یک دستمال خشک پاک کنید کاملاً آثار لکه برطرف می‌شود موفق باشید

آموزش رنگ آمیزی خود رنگ چوب

 سلام خسته نباشید دو تا نیمکت چوبی دارم چوب روسی خام هستش می‌خواستم به‌صورت خودرنگ رنگش کنم اصلاً تجربه‌ای تو این کار ندارم می‌توانید کمکم کنید ممنون میشم؟

 پاسخ:

 با سلام: لوازمی را که احتیاج دارید به این شرحه :مل ۲ کیلو، پودر سریش ۲۰۰ گرم، پودر گل ماشی ۲۰۰ گرم، سیلر ۲ کیلو، کیلر فوری یک کیلو، تینر فوری ۱۰۰۰۰ یک گالن، نیم پلی‌استر براق یک کیلو، سنباده پارچه آلمانی با شماره ۸۰ یک متر، سنباده پوستاب ۲۲۰ یک برگ، قلم‌مو شماره ۳ یک عدد، این‌ها را که تهیه کردید خبر بدید تا مراحل بعدی کار را توضیح دهم.
موفق باشید.

آموزش لکه گیری مجدد مبل با شاپان

 سلام ممنون از سایت خوبتان.
من چوب مبل‌های خانه‌ام را که رنگش پریده بود را شاپان زدم. با تینر روغنی ۱۰۰۰ مخلوط کردم. الآن بعد گذشت ۴ روز. رنگ پس می‌دهد با کشیدن دستمال رنگی می‌شود. لطفاً کمک کنید چه‌کار باید بکنم؟

 پاسخ:

 با سلام تینر روغنی در واقع همان نفت سابق هست که دارای چربی بسیار زیادی است و حل‌کردن شاپان با تینر روغنی باعث می‌شود تا چند ماه خشک‌شدنش طول می‌کشد شاپان را فقط بایست با بنزین حل کرد
الآن شما بایست با یک دستمال آغشته به بنزین چربی تینر روغنی را پاک کنید و از نو یک آستر شاپان کم‌رنگ با بنزین درست کنید و کارتان را آستر کنید موفق باشید

سپاس از شما

منبع: آیچوب

1,179 نظر در “پرسش و پاسخ مشکلات رنگ کاری چوب (بخش ۱)

 1. کاربر سایت گفت:

  سلام وقت بخیر شرمنده سوالی داشتم بنده یه آینه کنسول دست دوم داشتم رنگشو عوض میکنم رنگ قبلی مشکی بود روی کار حاله بنفش بود الان بعد چند دست رنگ زدن بعد خشک شدن روی آینه حاله قرمز رنگ میاد دلیل این قرمز رنگ شدن چیه حتی استر هم زدم باز حاله اومد ممنون میشم راهنمای کنید

 2. کاربر سایت گفت:

  سلام
  من یک دسته چوب بیلیارد دارم که رنگش رفته میخواستم بدونم میتونم با اسپری رنگ اونو رنگ کنم آخه چوب های بیلیارد خیلی حساسن

 3. کاربر سایت گفت:

  درود آیچوب عزیز
  سرویس چوب روسی رو بعد از رنگ سیلر کردیم بر خلاف همیشه که همه چیز عادی پیش میرفت ،کارها به رنگ قرمز متمایل شدند علت خرابی سیلر بوده به نظرتون یا دلیل دیگه؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   زیر کار چی اجرا کردید؟

 4. سارا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من یه میز رنگ ماهگونی گرفتم
  الان یک ماه گذشته ولی میز همچنان به وسایلم رنگ میده، یعنی مثلا دفترم که روی میز میمونه بعد از چند روز میبینم جلدش رنگ گرفته
  باید چیکارش کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   فروشنده گفته چه رنگی اجرا شده؟

   1. سارا گفت:

    فروشنده فقط گفت آسترش خارجی بوده و اولین باره چنین چیزی میشنوه.
    گفتن میز رو برگردونم که دوباره رنگ کنن ولی من ترسیدم یه‌وقت خراب بشه فعلا موافقت نکردم

    1. آیچوب گفت:

     امکان نداره رنگ فوری رنگ پس بده
     یا اکرلیک بوده یا شاپان

   2. سارا گفت:

    رنگ فوری بوده

    1. آیچوب گفت:

     امکان نداره رنگ فوری رنگ پس بده
     یا اکرلیک بوده یا شاپان

   3. سارا گفت:

    به من فقط گفتن که آستر خارجی و رنگ فوری بوده و گفتن که میز رو برگردونم که دوباره رنگ کنن ولی من فعلا نوافقت نکردم

    1. آیچوب گفت:

     امکان نداره رنگ فوری رنگ پس بده
     یا اکرلیک بوده یا شاپان

   4. معصومه گفت:

    سلام وقت بخیر. سرویس مبلمان و خواب من سفید صدفی هست همون موقع رنگ‌کار ب من گفتن رنگ تغییر بده این رنگ ترک میخوره متاسفانه من گوش نکردم و الان با این ترک ها مواجه شدم البته به جاهایی سطحی ک مشخصه برای رنگه ولی یه قسمتایی عمیق ک انگار چوب ترک داره چوب ب من راش گفته بودن اما الان با توجه به ترک های چوب ب راش بودن شک کردم .برای برطرف کردن این ترک ها خودم میتونم اقدامی کنم؟

    1. آیچوب گفت:

     درود بر شما
     دوست دارید از نو رنگ کنید؟ یا اینکه فقط میخواید ترک چوب رو برطرف کنید…
     این ترک خورن مربوط به چوب هست یا رنگ…
     در ضمن نقاش چطور پیش بینی کرد رنگ ترک میخوره؟!

 5. فرهاد گفت:

  سلام
  برای رنگی کردن چوب (آبی،قرمز،سبزو…)بعد از سوزاندن آن از چه رنگی استفاده میکنن؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   می تونید از روغن گیاهی مخصوص چوب یا جوهر های فوری استفاده کنید

 6. هانی گفت:

  سلام میز کنسولی دارم یک قسمت از رنگش یا کیلرش کلا بلند شده چه جوری میتونم ترمیمش کنم با کیلر میشه؟ میشه بفرمائید چه جوری

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بدهید رنگکار برای شما درست کند
   کار شما نیست

 7. سادات گفت:

  سلام
  یه دست مبل سفارش دادیم
  حالا که آورد هی تکه تکه رنگش میریخت
  دوباره بردن رنگ زدن
  حالا دوباره تکه تکه رنگ میریزه
  یه جا گفتیم میگه باید باز بشه و فقط چوبش به درد میخوره
  حالا ما چه کار کنیم ۵۰ میلیون پول مبلهاست
  چاره دیگه نیست؟؟؟؟
  خیلی ضرر میکنیم

  1. آیچوب گفت:

   از رنگکار شکایت کنید در صنف

 8. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید مبل من چوبی رنگ ش سفید اما نمی‌دونم چرا رنگاش انگار بشکنه و بریزه اینطوری میشه الان تازه شش ماهه خریدم باید چکار کنم

  1. آیچوب گفت:

   سلام فاطمه
   احتمالا هاردنر رنگ زیاد و رنگ ترک گرفت
   ترمیم نمیشه
   باید از نو رنگکار براتون رنگ کنه

 9. رضا گفت:

  سلام بر استاد بزرگوار
  من یک سرویس چوب فندقی رو به سفید تغیر رنگ دادم اما رویه سفید رو که اجرا کردم رنگ دون دون شد.و هنوز هم نیم پلی استر رو اجرا نکردم اگه ممکنه راهنمایی کنید
  ضمنا مراحل کار
  سنباده
  بتونه
  سنباده
  بتونه سفید روی کل کار با پیستوله
  سنباده
  بتونه سفید روی کل کار
  سنباده
  رویه سفید مخصوص چوب پارس اوشن 326

  1. آیچوب گفت:

   سلام رضا عزیز
   یا زیر کار خوب در نیومده (سنباده کاری نشده)
   یا اینکه رنگ کثیف بوده…
   چون دون دون به دلیل خرابی و کثیفی رنگ و پیستوله و هوای خروجی از کمپرسور هوا هست.

  2. کاربر سایت گفت:

   سلام
   من یک دسته چوب بیلیارد دارم که رنگش رفته میخواستم بدونم میتونم با اسپری رنگ اونو رنگ کنم آخه چوب های بیلیارد خیلی حساسن

   1. Khorami گفت:

    درود بر شما دوست عزیز
    پیشنهاد می کنیم از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید
    به مراتب بهتر از سیلر و کیلر و نیم پلی استر هست

 10. علی گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم رو دری که چسب وکیوم خورده قبلا
  میشه روش رنگ زد

 11. علی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من نقاش ساختمونم میخواهم دربی که پلی استر خورده رو سفید کنم اگه امکان داره مراحل کار رو بگید.

  1. آیچوب گفت:

   سلام علی عزیز
   رنگ رو پاک کنید و رنگ جدید رو اجرا کنید
   مراحلش طولانیه
   درستش اینه رنگ قدیمی رو پاک کنید و درست و اصولی رنگ رو اجرا کنید.

 12. امیر گفت:

  سلام استاد.رنگکار مبلمان هستم یک واحد کابینته میخام سفید پلی اورتان انجام بدم پلی اورتان تا حالا کار نکردم لطفا مراحل اجرای کارو توضیح میدید انجام بدم.سپاسگزارم.

  1. آیچوب گفت:

   سلام امیر عزیز
   پلی اورتان رو مثل نمی پلی استر بپاشید
   هیچ فرقی نداره
   بعضیا زیادی گنده کردن این داستان رو…

 13. اسماعیل گفت:

  سلام و احترام
  من جدیدا یک دست مبل سفید رنگ گرفتم متاسفانه بعضی از پایه های مبلش رنگش ترک خکرده و ریخته!به نظرتون جنس رنگش چی بوده که اینطوری شده!؟ شازنده باید از چه رنگی استفاده میکرد؟
  به1ی جاهاش رنگ به صورت حفره حرفره سوراخ شده!!
  روی منبت هاش هم رنگ طلا داره که با کمی ناخن کشیدن خش میفته!! این طبیعیه؟

  1. آیچوب گفت:

   سام اسماعیل عزیز
   کل رنگ کاری این مبل مشکل داره
   احتمالا تمام پلی استر روی این مبل اجرا کردند یا نیم پلی استر یا پلی اورتان!
   باید از نزدیک دید
   این توضیحاتی که دادید، نشان از عدم توانایی رنگکار در انجام رنگ داره…

   1. اسماعیل گفت:

    ممنونم خیلی لطف کردید

   2. اسماعیل گفت:

    ببخشید باید رنگ خودرویی استفاده میکردند؟

    1. آیچوب گفت:

     پلی اورتان، کیلر خودرویی گزینه های خوبی هستند.

 14. اسماعیل گفت:

  سلام و احترام
  من به تازگی یه مبل سفید از جنس چوب راش خریدم چند تا مشکل داره:
  روی منبت کاریش رنگ طلا کار شده ولی با کمی ناخن کشیدن خش میفته این طبیعیه؟
  بعضی جاها رنگ سفیدش ریخته !!به نظرتون مشکل از جنس رنگ بوده؟ به نظرتون باید چه جنس رنگی استفاده میشد؟
  بعضی جاهاش رنگ سفید به صورت حفره حفره سوراخ شده!!

  1. آیچوب گفت:

   سلام اسماعیل عزیز
   مشکل از اینه که رنگ کار روی طلایی رو با وارنیش پوشش می دادند.
   از مبل فروش بخواید این کار رو انجام بده

   1. اسماعیل گفت:

    ممنون بابت پاسخگوییتون
    نظرتون درباره ی ریخته شدن رنگ سفید در بعضی از قسمتهای مبل چیه؟جنس رنگ خوب نبوده؟

    1. آیچوب گفت:

     میتونم بگم کار رنگکار خوب نبوده
     البته باید از نزدیک کار رو دید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )