اره, برش‌کاری, معرفی ابزار

معرفی ۸ ابزار برش چوب و اره نجاری که باید بشناسید! کاربرد هر یک چیست؟

ابزار برش چوب,روش های بریدن چوب,برش چوب,بریدن درخت,دستگاه برش چوب,نجاری,ابزار نجاری,بهترین ابزار برای برش چوب,اره های نجاری,

ابزار برش چوب به ابزارها یا دستگاه‌هایی که از آن‌ها جهت برش چوب استفاده می‌شوند، گفته می‌شود. این ابزارها در انواع دستی، برقی و موتوری موجود هستند.

یک استادکار باید بتواند با توجه به نیاز و شرایط موجود، دستگاه مناسب برای برش چوب را انتخاب کند. انتخاب ابزار برش چوب مناسب بسیار مهم است.

شما باید بدانید هر چوب چه ویژگی‌هایی دارد و چه ابزاری در هنگام برش نتیجه مطلوب‌تری به شما خواهد داد. به‌عنوان مثال شما می‌توانید با اره عمود بر در راستای یک خط صاف برش را انجام دهید؛ اما آیا عمود بر بهترین گزینه است؟

آیا ابزار برش چوب بهتری برای این کار وجود دارد؟ در این نوشته شما را با تمامی ابزارهای برش چوب آشنا خواهیم کرد و کاربرد هر یک از این ابزارها را برای شما شرح خواهیم داد. با ما در ادامه همراه باشید.

اره مخصوص چوب نجاری

اره دستی مخصوص چوب

اره دستی یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای برش چوب است که از زمان‌های گذشته تا به امروز مورد استفاده نجارها و فعالان صنعت چوب قرار می‌گیرد.
اره دستی به‌عنوان قدیمی‌ترین ابزار برش چوب ساختار ساده‌ای دارد؛ اما با همین ساختار ساده در انواع مختلفی طراحی و تولید شده است. اره دستی را می‌توان حتی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهایی دانست که صنعت چوب را متحول کرد و شرایط را برای ساخت لوازم چوبی با سرعت و دقت بالا فراهم کرد.

در ایران معمولا از اره های باغبانی (به اشتباه) برای برش چوب در نجاری استفاده می شود. اما یکی از بهترین اره ها برای برش های دقیقو حرفه ای، اره ژاپنی نجاری است.

از اره چوب باغبانی می توانید برای برش شاخه و کنده درخت استفاده کنید.

 

اره موتوری بنزینی زنجیری

اره موتوری بنزینی/برقی

اره موتوری بنزینی ابزار دیگری است که با استفاده از آن می‌توان چوب را به‌راحتی برش داد. از این ابزار معمولاً برای برش درخت و تنه‌های بزرگ مورد استفاده می‌کنند.

اگر قرار باشد یک تنه یا قطعه چوب نامتوازن را برش دهید، اره موتوری بهترین گزینه است.

از اره موتوری بیشتر برای برش عرضی تنه درخت استفاده می‌شود اما برخی چوب برها با اضافه کردن تجهیزاتی به دستگاه اره بنزینی، امکان برش صاف و یکنواخت را در جهت طولی هم فراهم می‌کنند.

اسلب یکی از محصولات برش طولی درخت با اره موتوری یا اره میزی است. در سایت آیچوب در مورد روش برش اسلب چوبی با استفاده از اره موتوری توضیح دادیم.

دستگاه برش چوب اره موتوری در دو نوع بنزینی و برقی/شارژی در بازار موجود است.

مدل‌های بنزینی با توجه به سیستم احتراقی، سر و صدای زیادی دارند و در کنار آن از قدرت بسیار بالا هم برخوردارند؛ اما مدل‌های شارژی یا سیمی آن که با برق کار می‌کنند، صدای کمتری دارند و به همان نسبت از قدرت کمتری برخوردار هستند.

مطلب پیشنهادی:

دلایل سوختن چوب در هنگام برش با اره دیسکی چیست؟

 

اره فلکه ای یا اره نواری نجاری

اره نواری یا اره فلکه نجاری

اره نواری یا اره فلکه یکی دیگر از دستگاه‌های برش چوب است که برای برش الوارها و تنه‌های درخت برش شده استفاده می‌شود. البته این دستگاه هم مانند دیگر ابزارهای صنعت چوب در انواع مختلف برای برش چوب تولید شده‌اند.

اره رام یکی از انواع اره فلکه است که در کارگاه‌های چوب بری برای برش تنه‌های درخت بریده شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با استفاده از اره رام گرده‌بینه درخت را به الوار و تخته‌های چوبی تبدیل کنید و در مرحله‌ی بعد از اره فلکه‌ای یا همان اره نواری برای برش تخته‌ها و الوارها در اندازه کوچک‌تر و با دقت بیشتر بهره بگیرید.

برش اره نواری به‌واسطه ساختار تیغه آن معمولاً صاف و یکنواخت نیست و خطوط اره بر روی چوب باقی می‌ماند.

البته مدل‌های بسیار مدرن اره نواری که حتی در بازار ایران موجود هستند، به‌واسطه استفاده از تیغه‌های الماسی برش صاف و یکنواخت ایجاد می‌کنند.

اره نواری در اندازه‌های کوچک‌تر (۸ اینچ) برای برش چوب‌های نازک و در کارگاه‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اره‌ها به خاطر وجود تیغه با عرض کم این امکان را فراهم می‌کند که به‌راحتی چوب را به‌صورت منحنی و حتی دایره‌ای برش دهند.

مطلب پیشنهادی:

اره نواری چیست؟ هر آنچه باید از اره نواری بدانید

 

اره فارسی بر نجاری

اره فارسی بر نجاری

قابلیت و کارایی اصلی اره فارسی بر، برش چوب در زوایای دلخواه است. همان‌طور که از اسم آن پیداست یکی از اصلی‌ترین موارد استفاده از فارسی بر، برش چوب در زاویه ۴۵ درجه است.

البته در فارسی برهای امروزی شما امکان تنظیم درجه از ۰ تا ۴۵ و در برخی مدل‌ها تا ۵۲ درجه را خواهید داشت. فارسی برهای موجود در بازار این زوایا را در جهت عمودی و افقی برش می‌دهند.

اگر قرار است یک کارگاه صنعتی و یا حتی خانگی تأسیس کنید، فارسی بر عضو ثابت کارگاه شما خواهد بود.

مطلب پیشنهادی:

اطلاعات کامل فارسی بر که قبل از شروع نجاری باید بدانید.

دلیل پس زدن چوب در هنگام برش با فارسی بر چیست؟!

 

ابزار برش چوب,روش های بریدن چوب,برش چوب,بریدن درخت,دستگاه برش چوب,نجاری,ابزار نجاری,بهترین ابزار برای برش چوب,اره های نجاری,

اره میزی نجاری یا اره دورکن

اره میزی یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های برش چوب است که در کارگاه‌های مدرن بسیار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این دستگاه کمی گران تر از سایر ابزار های برش است.

این دستگاه برای برش تخته‌ها و الوارهای چوبی صاف یکنواخت گزینه‌ای مناسب است. در ایران با توجه به استفاده از ورق‌های MDF در ساخت کابینت، اره میزی طرفداران زیادی پیدا کرده است. شما با نصب تیغه‌های مخصوص چوب بر روی اره میزی به‌راحتی می‌توانید چوب را هم برش دهید.

اره میزی در ابعاد و اندازه‌های مختلف وجود دارد. مدل‌های صنعتی و حرفه‌ای آن برای برش ورق‌های بزرگ تا طول ۳۸۰ سانتی متر و مدل‌های کوچک آن برای استفاده در کارگاه‌های متوسط و خانگی طراحی شده‌اند. این ابزار قابلیت برش ورق‌ها در ابعاد و زوایای دقیق دارد.

مطلب پیشنهادی:

اره میزی چیست و چه کاربردی در نجاری دارد؟

 

ابزار برش چوب,روش های بریدن چوب,برش چوب,بریدن درخت,دستگاه برش چوب,نجاری,ابزار نجاری,بهترین ابزار برای برش چوب,اره های نجاری,

اره گرد بر یا اره دیسکی نجاری

اره گرد برقی دستی یا اره نفوذی دستگاه قابل حملی است که امکان نصب تیغه‌های مختلف مخصوص برش چوب و MDF بر روی آن خواهید داشت.

اره گرد بر در مدل های شارژی و برقی در بازار ایران موجود است. یکی از مهم ترین ویژگی های اره دیسکی، برش چوب به صورت صاف و یکنواخت است.

در صورتی که نیاز به برش های طولی صاف داشتید، اره دیسکی یا اره گرد گزینه بسیار خوبی است. در آیچوب مطالب زیادی در مورد اره گرد بر منتشر کرده ایم.

اگر با روش‌های استفاده از این دستگاه آشنا باشید، بسیاری از برش‌ها را به‌سادگی با اره دیسکی انجام خواهید داد. برش‌ها در اره نفوذی با اره گرد بر برقی، به‌صورت خطوط صاف است که شما می‌توانید این برش‌های صاف را به‌صورت زوایای ۰ تا ۴۵ درجه تنظیم کنید.

 شابلون‌های مخصوصی برای اره گرد بر وجود دارد که به شما امکان می‌دهد یک برش صاف و بی‌نقص داشته باشید.

ما در نوشته‌های پیشین در مورد این ابزار برش چوب کامل توضیح داده بودیم. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

کاربرد اره گرد دستی برقی یا اره نفوذی در صنایع چوب چیست؟ + ویدئو

 

اره عمود بر نجاری

ابزار برش چوب اره چکشی یا عمودبر

اگر در نظر دارید تخته چوبی را در مسیر دلخواهتان برش دهید، اره چکشی یا همان اره عمود بر بهترین گزینه برای این کار است. برش منحنی و نامنظم کاری است که اره چکشی به‌راحتی انجام می‌دهد.

شما می‌توانید با انتخاب تیغه مناسب برش باکیفیت انجام دهید. با استفاده از اره عمود بر امکان برش زاویه‌ای دارید؛ اما در واقع به نظر نمی‌رسد کسی از برش زاویه‌ای این اره راضی بوده باشد و در حد یک امکان در دستگاه قرار داده شده است.

اگر نیاز به برش فلز یا استیل یا آلومینیوم داشته باشید، می‌توانید تیغه مخصوص فلز تهیه کنید و به‌راحتی این متریال را برش دهید.

برای برش خط صاف زیاد به اره چکشی فکر نکنید، جز اینکه مجبور باشید. اگر شما استادکار ماهر باشید و حتی از شابلون استفاده کنید، باز هم نمی‌توان به صاف برش دادن اره چکشی اطمینان داشت. هر چه ضخامت چوب بیشتر باشد، تیغه تمایل بیشتری به منحرف شدن پیدا می‌کند!

اگر کارگاه نجاری دارید، مطمئنا وجود اره عمود بر یا اره چکشی به برش چوب در موارد خاص کمک خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی:

اره عمود بر چیست؟ نکته های فنی خرید اره چکشی + ویدئو فارسی

 

ابزار برش چوب,روش های بریدن چوب,برش چوب,بریدن درخت,دستگاه برش چوب,نجاری,ابزار نجاری,بهترین ابزار برای برش چوب,اره های نجاری,

دستگاه برش چوب اره مویی

اره مویی ابزار برش چوب دیگری است که بیشتر برای برش ورق‌های نازک چوبی کاربرد دارد. از این ابزار برای برش‌های ظریف استفاده می‌شود.

همچنین اگر سازنده لوازم تزئینی و کوچک چوبی باشید، اره مویی برای برش دایره‌ای و قوسی بسیار مناسب است. اره مویی چوب‌هایی تا ضخامت ۵ سانتی متر را برش می‌دهد.

البته اره مویی‌هایی هستند که تا ۷ سانتی متر هم برش دهند اما در واقع انتظار ما از اره مویی برش چوب در این اندازه نیست.

اگر معرق کار باشید حتما با اره مویی آشنا هستید. اره مویی برقی نمونه صنعتی و اره مویی دستی است. اره مویی برقی در مدل های مختلفی به بازار عرضه می شوند. خوشبختانه اره مویی های ساخت ایران با همان ساختار قدیمی و بسیار سنگین گزینه خوبی برای کار هستند.

مطلب پیشنهادی:

اره مویی برقی چیست؟ نکات مهم خرید اره مویی اینجاست!

سخن پایانی

دستگاه‌های و ابزارهای زیادی برای برش چوب وجود دارند و حتی شما می‌توانید از ابزارهای خویش ساز و ابتکاری هم برای برش چوب بهره بگیرید.

پرسش پایانی ما از شما عزیزان همراه آیچوب این است که در کارگاه شما پرکاربردترین ابزار برای برش چوب چیست؟ شما از چه ابزاری برای برش چوب استفاده می‌کنید؟

 

منبع: آیچوب

 

17 نظر در “معرفی ۸ ابزار برش چوب و اره نجاری که باید بشناسید! کاربرد هر یک چیست؟

 1. فرهاد گفت:

  سلام. خسته نباشید. بهترین گزینه برای کارای چوبی و ام دی اف خونگی چیه؟ در حد ساخت وسایل و اسباب دم دستی و ابتدایی (میز و صندلی و چهارپایه و کمد و … ام دی اف) ممنون.

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بهترین گزینه و اولین گزینه آموزش دیدن هست
   پس از یک سال آموزش و شاگردی متوجه بسیاری از سوالات خواهید شد

 2. reza گفت:

  سلام برای تولید ظروف چوبی در خانه چه ابزار هایی نیاز هست

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   در این مورد ویدئو منتشر خواهیم کرد

 3. محمدعلی کوه نورد گفت:

  برای تبدیل اسلایس های چوب با ضخامت چند سانت به ضخامت چند میل ( چوب های معرق ) از چه دستگاهی استفاده می کنند؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   می تونید از اره فلکه (اره نواری ) استفاده کنید

 4. فریبا گفت:

  سلام
  برای اینکه چوب برش خورده ( مثلا مکعبهای قطور هفت هشت سانتی) را به لایه هایی با قطر کم تر( مثلا یک سانتی) ببریم، از چه اره ای باید استفاده کنیم؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   از اره فارسی بر استفاده کنید

  2. آیچوب گفت:

   سلام
   فارسی بر

   1. محمدعلی کوه نورد گفت:

    برای تبدیل اسلایس های چوب با ضخامت چند سانت به ضخامت چند میل ( چوب های معرق ) از چه دستگاهی استفاده می کنند؟

    1. آیچوب گفت:

     درود بر شما
     می تونید از اره فلکه (اره نواری ) استفاده کنید

 5. موسوی گفت:

  سلام و تشکر بابت مطالب خوبتون سوالی داشتم اینکه چه ابزاری میتونید معرفی کنید که هم ارزون باشه و نسبتا کاربردی واسه برش چوب تو خونه

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   با چه بودجه ای؟

 6. اخلاقی پور گفت:

  اره مویی بزرگ برقی برای برش چوب با ضخامت تا ۱۰ سانت چی پیشنهاد می کنید متشکرم

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   از مدل های ایرانی استفاده کنید.
   اما 10 سانتی متر خیلی زیاده…

 7. محمد گفت:

  اره میزی و اره فلکه
  ابزار های پرداخت چوب هم خوبه اگر اشاره کنید.

 8. سهیل گفت:

  با سلام
  از اره گرد بر کاربردی ترین و راحترین دستگاه برش البته کارگاه ندارم تو خونه گاهی کار چوب انجام میدم

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )