رنگ‌کاری چوب

علت سوختن رنگ چیست؟ چرا رنگ چروک می شود؟

دلایل سوختن رنگ چوب چیست

سوختن رنگ یا چروک شدن رنگ یکی از مشکلاتی است که ممکن است در زمان اجرای رنگ چوب یا رنگ خودرو با آن روبرو شوید.

در این مقاله متمرکز به توضیح در مورد دلیل چروک شدن رنگ چوب می‌پردازیم؛ اما اگر در زمینه رنگ خودرو و هرگونه فلز دیگر فعالیت داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله و ویدئو تماشا کنید.

 

سوختن رنگ چیست؟ چرا رنگ چروک می شود؟

 سوختن رنگ اصطلاحی رایج در صنعت چوب است. شاید نتوان از نظر فنی اصطلاح درستی برای این مشکل در رنگ پیدا کرد؛ اما همان‌طور که در تصویر می‌بینید، بافتی شبیه به سوختگی در رنگ ایجاد می‌شود.

این نوع بافت چروک شکل حاصل اشتباه در زمان پاشش رنگ است.

 معمولاً یک‌رنگ خشک شده با چنین مشکلاتی مواجه نمی‌شود. شما زمانی با سوختن رنگ چوب مواجه می‌شوید که در حال رنگ‌کردن چوب هستید و یا اینکه دقایقی از اجرای رنگ گذشته باشد.

 خبر بد اینکه باید به‌سختی مشکل را حل کنید و خبر خوب اینکه سازه هنوز به دست مشتری نرسیده است و فرصت دارید که ایرادات کار را برطرف کنید.

 

تماشا آنلاین ویدئو دلایل سوختن رنگ چوب

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتورها با ترافیک نیم بها محاسبه می‌شود!

 

 

پیشنهاد مطالعهٔ بیشتر: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF

 

دلایل چروک شدن رنگ چوب چیست؟

 همان‌طور که بالا توضیح دادیم، در ۹۰ درصد مواقع سوختن رنگ چوب به دلیل اشتباه اپراتور در اجرای رنگ به وجود می‌آید. وقتی بدانید اشتباه از سمت شماست، بهتر می‌توانید در جهت حل مشکل تصمیم بگیرید.

 در زیر به توضیح در مورد برخی دلایلی که ممکن است باعث سوختن رنگ شوند را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. این شما هستید که باید قضاوت کنید که کدام عامل باعث خرابی رنگ شده است.

 ما در این مقاله محدودیت‌هایی برای تایپ متن داریم؛ اما در ویدئو به توضیح کامل دقیق در مورد هر بخش پرداختیم.

دلایل چروک شدن رنگ چوب

 

اجازه دهید قبل از شروع به توضیح در مورد هر یک از دلایل، به فلسفه ایجاد این مشکل بپردازیم. معمولاً وقتی دولایه رنگ روی‌هم اجرا می‌شود و این لایه‌ها تفاوت‌هایی از نظر نوع حلال و ساختار و قدرت داشته باشند این مشکل پیش می‌آید.

 

اجرای لایه ضخیم و تجمع رنگ روی قبلی

 در زمان اجرای رنگ، پاشش یکنواخت و یک‌دست خیلی مهم است. شما باید دست خود را به‌گونه‌ای حرکت دهید که رنگ کاملاً یکنواخت و با یک ضخامت مشخص روی کار اجرا شود.

 در واقع دست باید هم از نظر فاصله با سطح کار و هم از نظر سرعت حرکت روی قطعه کار کاملاً یکنواخت باشد.

 اگر شما بخواهید با اجرا زیاد رنگ ایرادات کار را پوشش دهید و یا اینکه رنگ را زیباتر جلوه دهید، اشتباه می‌کنید.

 معمولاً در گوشه‌های کار و قسمت‌هایی که چند بار پیستوله از روی آن حرکت می‌کند این مشکل پیش می‌آید.

 در ویدئو توضیحات بیشتری در این مورد داده شد.

اجرای رنگ فوری روی رنگ روغنی

این نکته را همیشه مد نظر داشته باشید. به هیچ عنوان رنگ فوری را روی روغنی اجرا نکنید.

تینر رنگ فوری بسیار قوی تر و درجه حلالیت آن زیاد است. از نظر شیمیایی وقتی رنگ فوری را روی رنگ روغنی اجرا می کنید، باید انتظار سوختن رنگ و چروک شدن رنگ زیرین (رنگ روغنی را داشته باشید)

 

استفاده از تینر قوی روی تینر ضعیف

 تینر در گریدهای مختلفی به بازار عرضه می‌شود و هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارند. شما باید باتوجه‌به نوع رنگ و تینر مخصوص به آن اقدام به ترکیب رنگ کنید. در ویدئو کامل توضیح دادیم که چه تینری مربوط به چه رنگی هست.

 در مطالب قبلی هم به معرفی انواع تینر و کاربرد هر یک پرداخته بودیم که پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را برای افزایش آگاهی خود برای فعالیت اصولی در این حوزه مطالعه کنید.

مهم نیست از چه رنگی استفاده می‌کند. یک نکته را همیشه باید در نظر داشته باشید که حداکثر تلاش خود را کنید که رنگ در لایه‌های سنگین روی‌هم اجرا نکنید. اگر هم مجبور شدید دو بار رنگ اجرا کنید، رنگ دست‌دوم را با تینری سبک از تینر دست‌اول اجرا کنید.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: تفاوت تینر فوری و تینر روغنی چیست؟

 

دلایل سوختن رنگ چوب

خشک نشدن رنگ زیرین و سوختن رنگ

 یکی از نکته‌هایی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، فاصله بین اجرای دست‌اول و دست‌دوم و حتی دست سوم و چهارم است.

 شما باید دست‌دوم و سوم را زمانی اجرا کنید که رنگ به سمت ژل شدن (سخت‌شدن) نرود. اگر زمان زیادی از اجرای رنگ بگذرد و رنگ دست بعدی را اجرا کنید بسیار سریع رنگ زیرین چروک می‌شود و یا به‌اصطلاح می‌سوزد.

یا اجازه دهید رنگ کامل خشک شود (۷۲ ساعت) یا اینکه در زمان کوتاه انجام دهید (زیر ۵ دقیقه)

 

سوختن رنگ با تینر و استون

یکی دیگر از مواردی که باید رعایت کنید، جلوگیری از ریختن حلال‌های قوی مانند بنزین و تینر فوری و استون و لاک‌پاک‌کن روی سطح سازه‌های چوبی رنگ شده است.

همه این ماده‌ها قدرت حل‌کنندگی بسیار زیادی دارند و درصورتی‌که مدت‌زمان زیادی (بیشتر از ۱ دقیقه) روی رنگ باقی بمانند، موجب خرابی آن خواهند شد.

پیشنهاد آیچوب: معرفی انواع تینر های مورد استفاده در صنعت رنگ

 

دلایل سوختن رنگ چوب چیست

 

سخن پایانی در مورد دلایل سوختن رنگ

در این مقاله تلاش کردیم توضیحات کلی در مورد دلایل چروک شدن و تاول زدن رنگ با شما در میان بگذاریم؛ اما در ویدئو موجود در همین مقاله به توضیحات دقیق تر و بیشتری در مورد دلایل سوختن رنگ پرداختیم.

پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از سوختن رنگ در زمان اجرای رنگ به اندازه کافی رنگ اجرا کنید و ترجیحاً از اجرای رنگ جدید روی رنگ قدیمی بپرهیزید.

 

پیشنهاد آیچوب: چگونه از قوطی رنگ و تینر نگهداری کنیم تا خراب نشود؟

 

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )