رنگ‌کاری, سیلر, مواد مصرفی صنعت چوب

سیلر چیست؟ بررسی ۰ تا ۱۰۰ سیلر و روش اجرای آن در رنگ چوب

روش اجرای سیلر در رنگ چوب

 سیلر یکی از پرکاربردترین مواد برای استفاده در رنگ چوب است. چوب دارای منافذ و خلل و فرجی است که باید اشباع شود تا رنگ را به خود جذب نکنند. سیلر کاری یکی از بخش‌های بسیار مهم در رنگ‌کاری چوب است که برای پوشش خلل‌وفرج یا همان منافذ چوب مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 همچنین ازبین‌بردن پرزها و الیاف بسیار ریز سطح چوب هم با استفاده از سیلر و سنباده‌کاری بعد از آن صورت می‌پذیرد.

 در این نوشته به معرفی سیلر و کارکرد آن در رنگ‌کاری چوب می‌پردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

پیشنهاد آیچوب:

آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF در ۳۰ پروژه!

 

سیلر سلولزی چیست؟

 سلولز جزء اصلی دیواره سلولی همه گیاهان و عمده‌ترین پلیمر موجود در طبیعت است. منبع اصلی سلولز صنعتی چوب و الیاف کتان است. سلولز ماده‌ای است نامحلول ولی بسیار از مشتقات آن محلول‌اند و در صنایع رنگ مانند لاک‌های سلولزی به کار برده می‌شوند.

 نیترات سلولز یا به عبارتی همان نیتروسلولز از واکنش اسید نیتریک و سولفوریک با سلولز و آبکافت (هیدرولیز) در حرارت و فشار بالا تهیه می‌شود. این محصول از واکنش تحت‌فشار با اتانول آبگیری می‌شود تا ماده‌ای تولید کند که دارای یازده تا دوازده درصد نیتروژن و پنج درصد آب و سی درصد الکل است.

تصویری از ساختمان مولکولی نیترو سلولز را می‌توانید در عکس زیر مشاهده کنید

سیلر چیست

 حال باتوجه‌به تعریف نیتروسلولز و شناخت ساختار مولکولی آن به تعریف سیلر می‌پردازیم: این پوشش در واقع یک نوع بتونه مایع بی‌رنگ جهت پر کردن خلل‌وفرج و منافذ بسیار ریز چوب هست که با چشم غیرمسلح قابل دید نیست و تقریباً رنگ کهربایی یا عسلی شکلی دارد که در ظرف‌های یک و چهار و بیست کیلویی به بازار عرضه می‌شود.

 شرکت‌های تولیدکننده زیادی در زمینه تولید و عرضه سیلر به بازار فعالیت دارند.

 

مواد تشکیل دهنده سیلر چیست؟

 ساختار شیمی و مواد اولیه ساخت سیلر عبارت است از: زینک استئارات روی، رزین سویدا ویل سویا، رزین نیتروسلولز یا همان لاک نیتروسلولز، حلال وایلن بوتیل استات…

 البته گاهی از اوقات به علت بالابودن قیمت زینک استئارات روی، بعضی از شرکت‌ها مبادرت به استفاده از کربنات کلسیم می‌کنند. استفاده از کربنات کلسیم هم موجب افت کیفیت سیلر شده و نهایتاً پس از استفاده و اجرا باعث شده تا پس از مدت کوتاهی این محصول دچار ترک‌خوردگی و پوسته‌شدن شود.

 پس از آشنایی با ساختار شیمی و ریز مولکولی سیلر به روش‌های استفاده و اجرای آن می‌پردازیم که مهم‌ترین بخش مطلب آموزشی ما هست.

 

پیشنهاد مطالعه ببیشتر: تفاوت سیلر و کیلر چیست؟

 

تماشا آنلاین ویدئو سیلر چیست؟

تماشا این ویدئو با ترافیک نیم بها محاسبه می شود

 

 

تینر مناسب سیلر چیست؟

 تینر مناسب برای مخلوط‌کردن با سیلر، تینر ۱۵٫۰۰۰ است. البته این بستگی به نوع تینر و یا نوع سیلر هم دارد. برخی اساتید در فصل زمستان باتوجه‌به سرد بودن هوا از تینر فوری ۲۰.۰۰۰ استفاده می‌کنند. برخی شرکت‌های تولیدکننده هم تینرهای بی‌کیفیت تولید می کننده که در نهایت نتیجه خوبی را برای شما در برنخواهد داشت.

 پیشنهاد می‌کنیم از برای حل‌کردن سیلر از تینر همان شرکت استفاده کنید.

 در حالت عادی و در فصل گرم سال، از تینر ۱۵۰۰۰ استفاده کنید. تینر ۱۲۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ مناسب سیلر نیست و از کیفیت کار شما کم خواهد شد.

 

نسبت ترکیب سیلر با تینر چقدر است؟

 همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، شما باید باتوجه‌به نوع کاربرد و روش اجرا، نسبت ترکیب سیلر و تینر را مشخص کنید. سیلر معمولاً با استفاده پیستوله اجرا می‌شود. همان‌طور که می‌دانید غلظت رنگ و هر نوع مایع دیگری برای اجرا با پیستوله باید درست و اصولی باشد.

 اگر غلظت سیلر بیش از حد زیاد باشد از پیستوله به‌سادگی خارج نمی‌شود و به اصلاح تف پاش می‌شود. همچنین اگر سیلر با غلظت کمی ساخته شود و به‌اصطلاح آبکی شود، بعد از اجرا به‌راحتی شره می‌کند.

 معمولاً سیلر نسبت به کیلر یا نیم پلی‌استر غلظت بیشتری دارد و باید تینر بیشتری برای حل‌کردن آن استفاده کنید. برای پاشش سیلر با پیستوله معمولاً نسبت ترکیب، یک‌به‌دو هست. یعنی یک کیلو سیلر را با دو لیتر تینر باید ترکیب کنید.

 البته مقدار استاندارد معمولاً توسط شرکت تولیدکننده بر روی قوطی درج می‌رنگ ننشود.

 نسبت ترکیب سیلر با تینر برای اجرا با قلم‌مو کمی متفاوت است. معمولاً برای قلم‌مو کمی سیلر را غلیظ‌تر می‌سازند.

 

بهترین روش برای اجرای سیلر چیست؟

 سیلر با کاردک، قلم‌مو، غلتک و پیستوله قابل‌اجرا هست؛ اما شما نمی‌توانید از این ابزارها در هر جایی استفاده کنید. به همین دلیل به نظر ما بهترین روش برای اجرای اصولی سیلر سلولوزی، پیستوله بادی است. اگر روی چوب آستری شاپان یا جوهر استفاده کرده باشید، اجرای سیلر با قلم‌مو با غلتک موجب جداشدن رنگ آستری از چوب خواهد شد.

 سیلر باتوجه‌به خاصیت برندگی بسیار بالای تینر ۱۵۰۰۰، رنگ زیرین را از بین می‌برد و به عبارتی می‌توان گفت بخش زیادی از رنگ آستری را پاک می‌کند. اگر قرار است چوب را به‌صورت خودرنگ، رنگ کنید و یا اینکه از آستری استفاده نمی‌کنید، امکان اجرای سیلر سلولوزی با قلم‌مو را خواهید داشت.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: ۷ اشتباه بزرگ و رایج در زمان اجرای سیلر روی چوب و رنگ

 

زمان خشک شدن سیلر چند ساعت است؟

  سیلر پس از اجرا حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه برای خشک‌شدن سطحی زمان نیاز دارد که این زمان بستگی به دمای هوای کارگاه دارد. باتوجه‌به تجربه ما، باید به سیلر بین ۴ تا ۸ ساعت زمان دهید که بخارهای آن تخلیه شود و چوب در بهترین حالت برای سنباده‌کاری قرار گیرد.

عجله در سیلر کاری عواقبی مانند ایجاد بخار در سیلر دست‌دوم خواهید داشت. چون بخار سیلر دست‌اول فرصتی برای خروج نداشته است.

 

آموزش سیلر

 

آیا سیلر را با کیلر ترکیب کنیم؟

 همان‌طور که قبلاً ذکر شد سیلر باخاصیت نفوذکنندگی در خلل‌وفرج ریز چوب و حالت پرکنندگی عمل می‌کند. برخی معتقدند مخلوط‌کردن کیلر با سیلر علاوه بر آنکه هیچ خاصیت مفیدی ندارد، فقط باعث می‌شود تا اصلی‌ترین ماده سازنده سیلر همان زینک استئارات روی به حالت دی‌اکتیو یا غیرفعال تبدیل شود.

 ریتارد اصلی‌ترین ماده سازنده کیلر است که درصورتی‌که با سیلر مخلوط شود سبب می‌شود تا زینک استئارات روی، حالت الاستیکی خود را ازدست‌داده و به یک‌لایه شیشه‌ای خشک تبدیل شود به زبان ساده‌تر مخلوط‌کردن کیلر با سیلر سبب می‌شود تا حالت تلورانس سیلر از بین برود و عمر مفید آن از بین برود پس به‌خاطر داشته باشید که از مخلوط‌کردن سیلر با کیلر پرهیز نموده که انجام این کار هیچ سودی برای شما نخواهد داشت.

سیلر را به مقدار مورد نیازتان بسازید!

 نکتهٔ مهمی که در مورد سیلر باید بدانید این است که هیچگاه سیلر را بیشتر از نیاز خود با تینر حل نکنید. ماده اصلی سیلر اگر بیشتر از دو روز در ظرف باقی بماند، در زیر ظرف به‌صورت گچ ته‌نشین خواهد شد و در این زمان این مایع هیچ خاصیتی ندارد. برخی اساتید فکر می‌کنند با ترکیب دوباره این ماده گچی با مایع مانده در ظرف، دوباره محلول قابل‌استفاده است؛ اما در واقع این مایع، خاصیت سیلر تازه حل شده را ندارد.

 همچنین به‌عنوان یک‌رنگ کار همیشه باید مراقب تاریخ انقضا رنگ باشید. بیشتر رنگ‌های سلولزی دارای یک سال تاریخ انقضا هستند.

 در ادامه مبحث اشتباه مخلوط‌کردن سیلر با کیلر اگر بخواهیم دنبال علت‌های آن باشیم شاید اصلی‌ترین دلیل انجام این کار اشتباه افت کیفیت سیلر در سال‌های گذشته بوده در سال‌های قبل سیلرهایی با مارک‌های AW انگلیس، هاویلوکس آمریکا، اکزونوبل هلند، بریتی ایتالیا و… وارد می‌شد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بودند و به‌مرور با شروع تحریم‌ها این محصولات تقریباً کاملاً نایاب شدند و محصولات تولید داخل روانه بازار شدند.

 در همان ابتدای شروع تحریم‌ها تا سه یا چهار سال بعد هم ماده اولیه سیلر همان زینک (استوارات) روی از شرکت ویانووا (vianova) اتریش وارد می‌شد که آن هم به‌مرور شامل تحریم‌ها شد و شرکت‌های رنگ‌سازی برای ساخت آن به‌شدت دچار مشکل شدت به‌نحوی‌که حتی سال‌های ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳ سیلر سلولوزی به‌صورت سهمیه‌بندی بین رنگ‌کاران تقسیم می‌شد و پیداکردن آن کار بسیار شاقی بود.

 به‌مرور و باگذشت زمان محققین باتکیه‌بر خودباوری و دانش بومی موفق به تولید زینک استئارات روی شدند که با انجام تحقیقات چند ساله و ارزشیابی‌های متعدد خوشبختانه از ابتدای سال جاری رسماً واحد تولید زینک استئارات روی در پتروشیمی شیراز افتتاح گردید و چند ماهی است که این ماده اولیه در اختیار شرکت‌های رنگ‌سازی قرار گرفته که امیدواریم به‌زودی شاهد افزایش کیفیت در این محصول خواهیم بود.

 نکته قابل‌توجه بعد آن است که به‌خاطر داشته باشیم مصرف سیلر با هر وسیله‌ای به‌صورت غلیظ کار اشتباهی است و اینکه در میان عده‌ای این فرضیه اشتباه جاافتاده به‌شدت کار اشتباهی است سیلر هر چه رقیق‌تر باشد خاصیت نفوذپذیری بیشتری داشته و نهایتاً سبب استحکام بیشتر کار می‌شود.

 امیدواریم این اطلاعات مورد توجه شما قرار گرفته باشد. لطفاً هرگونه پرسشی در مورد سیلر و مشکلات کار با سیلر در رنگ چوب را با ما در میان گذارید. البته امیدواریم قبل از طرح پرسش، کل متن را مطالعه کرده باشید.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: آموزش رنگ‌کاری چوب با سیلر کیلر

440 نظر در “سیلر چیست؟ بررسی ۰ تا ۱۰۰ سیلر و روش اجرای آن در رنگ چوب

 1. نینا والی گفت:

  سلام من در حال رنگ کاری اسباب بازی چوبی با رنگ اکریلیک روی چوب روس هستم ، الان سیلر و کیلر خریدم که ناصافی چوب رو از بین ببره میشه لطفا دقیق مراحل کار رو بفرمایید؟؟؟؟؟ من اول سیلر بزنم، بعد سمباده بعد رنگ و در آخر اگه خواستم براق شه کیلر؟؟؟؟؟ جوابم رو لطفا بفرمایید

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا از آموزش زیر استفاده کنید:
   آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

 2. امیرحسین گفت:

  سلام من میخوام روی تخته 80 در 100 سانتی متی متر رنگ اکرلیک بزنم بابت همین میخواستم بدونم قبل از اون نیاز به بتن فوری یا چیز دیگه هست

  1. آیچوب گفت:

   سلام امیرحسین عزیز
   نیاز به بتونه فوری ندارید؛ اما میشه با بتونه مل و سیریش ایرادات کار رو برطرف کرد.
   در هر حال بتونه ابزاری برای حل مشکل پستی و بلندی چوب هست.

 3. محمد گفت:

  سلام
  ببخشید میشه با استفاده از مادررنگ به مستقیم سیلر رو دارای رنگ کرد ؟ (مثلا سیلر بی رنگ یه مقدار فام قهوه ای یا عسلی روشن به چوب اضافه کنه)، اگر میشه چه نوع رنگی مناسبه؟ (رنگ های روغنی ، پودرهای طبیعی مثل اخرا و … یا رنگ های خودرویی)

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد عزیز
   خیر
   این کار پیشنهاد نمیشه
   معمولا رنگ فوری رو با کیلر ترکیب می کنند و به صورت همرنگی روی کار اجرا میشه.
   پیشنهاد می کنیم مطلب زیر رو مطالعه کنید:
   همرنگی چوب چیست و چگونه ساخته و اجرا می شود؟ + ویدئو

   1. محمد گفت:

    سپاسگزارم، ویدیو بسیار مفید بود

   2. محمد گفت:

    من دیشب ویدیو رو دیدم ولی امروز که می خواستم دوباره با دقت ببینم متاسفانه ارور میده و لود نمیشه!

    1. آیچوب گفت:

     سلام دوست عزیز
     چه ویدئویی مد نظر شماست؟

    2. محمد گفت:

     ویدیو ی این لینک
     https://ichoob.ir/primer-color-monotone/
     با عنوان همرنگی چوب چیست و چگونه ساخته و اجرا می شود؟ + ویدئو

 4. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر . جسارتا برای سیلر و کیلر مارک پارس اشن نسبت حدودی ترکیب تینر چه مقدار هست برای اجرا با قلمو ؟ ممنون

  1. آیچوب گفت:

   معمولا نسبت سیلر پارس اشن یک به سه هست.

 5. مجید گفت:

  با سلام و درود وقتی رنگ طلایی میزنم منظورم پودر طلایی است رنگش خیلی جا که داره و حالت طلایی رو داره ولی وقتی روش نیم پلی استر رو میزنم حالت طلائیش رو از دست میده یه مقدار سفید و بی رنگ میشه از چی و چجوری استفاده کنم که جلای طلایی خودشو حفظ کنه ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام مجید عزیز
   پیشنهاد می کنیم کیلر خودرویی رو تست کنید.

 6. فرزانه گفت:

  سلام. من یه کمد دیواری چوبی قدیمی دارم چطور می تونم بدون رنگ زدن همون چوf رو براق و تمیز کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام فرزانه گرامی
   با تکنولوژی امروز، این موضوع غیر ممکن است.

  2. منافی گفت:

   اگر لکه نداشته باشه موقتا مبتونی با استفاده از روغن جلای (اسپری آماده ) استفاده کنی

 7. حسام گفت:

  سوال‌هایی که جوابش را بلد نیستی را پاکش میکنی

  1. آیچوب گفت:

   خیر حسام عزیز
   لطفا سوال خودتون رو در جای دیگری مطرح کنید و منتظر جواب آن ها باشید
   فکر نمی کنم اینجا پاسخی به شما داده بشه
   گویا تصور می کنید عده ای اینجا منتظر سوال طلبکارانه شما هستند که پاسخ دهند
   اینجا محل تبادل اطلاعات هست
   هر آنچه بدانیم می گوییم هر آن چه ندانیم را منتشر می کنیم تا دیگرانی پیدا شوند و حاضر به اشتراک دانسته هاشان باشند و شاید پاسخ دهند.

  2. مسعود گفت:

   دوست عزیز اگر پیج اینستاگرام آیچوب رو عضو باشید یا حتی مطالب قبلی و پرسش و پاسخ ها رو خونده باشید، می بینید که صراحتا وقتی در مورد چیزی تجربه کافی ندارن، بدون تعارف میگن آشنایی نداریم. وقتی میخواید حق خودتون رو در فضای حقیقی بگیرید، هزار و یک آسمون ریسمون میکنید و در هزار لفافه حرف میزنید، ولی اینجا با این لحن؟؟ شخصا به عنوان کسی که از راهنمایی های این گروه منتفع شدم و از بیکاری، به درآمدی رسیدم که سه برابر زمان کارمندیم بود، اجازه نمیدم باعث دلسردی این گروه بشید. میخواید هر فکر بکنید. چاپلوسی اسمش رو میذارید یا هرچیز دیگه. موفقیت من و امثال من به وجود این گروه گره خورده. اجازه نمیدم سر راه من و امثال من سنگ بندازید.

 8. علی خان گفت:

  سلام آیا قبل از سمباده کاری با ماشین سیلر استفاده کنیم کار تمیز تر پرداخت میشه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر

 9. محمدرضا گفت:

  سلام ایا بعد از سیلر کاری روی ام دی اف میتوان از رنگ روغن استفاده کرد؟یا روی سیلر رنگ روغن پوس پوست میشه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد رضا عزیز
   اگر ام دی اف خام باشه، بله، می تونید.

 10. فرشته گفت:

  سلام. وقفتون بخیر.
  من میخوام یه میز چوبی رو ورق طلا کنم. استفاده سیلر ضرورت داره؟ ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام فرشته گرامی
   سیلر استفاده کنید بهتر هست. در واقع زیر کار باید تمیز باشه

 11. سمانه گفت:

  من سطح چوب خیلی صافه اصلا نیازی به بتونه نداره به نظرتون اگه فقط کیلر بزنم یه کار حرفه ای میشه؟ یا سیلر حتما باید باشه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر
   سیلر منافذ و چشمه های ریز چوب رو پر و اشباع می کنه و از جذب لایه وارنیش جلوگیری می کنه و باعث ایجاد لایه شفاف روی کار میشه

 12. مصطفی گفت:

  سلام وقت بخیر
  داخل کلبه چوبی لمبه کاری شده ، اگر ممکنه راهنمایی کنید چه ترکیبی استفاده کنم که رنگ خام و سفید نراد به روشن و براق تبدیل بشه از شاپان نمیخوام استفاده کنم چون محیط رو تیره و تاریک میکنه. ممنون از شما

  1. آیچوب گفت:

   سلام مصطفی عزیز
   می تونید روی کار دو دست سیلر اجرا کنید و بعد کیلر خودرویی…
   با این روش کارتون هم روشن هست و هم براق

 13. mansoore گفت:

  سلام
  چرا من هر چی کانت می گذارم حذف میشه

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   شاید اسپم میشه
   وقتی کامنت پشت سر هم می گذارید اسپم شناخته میشه

   1. منصوره گفت:

    سلام ممنونم از مطالب پربار و مفیدتان
    من می خوام درهای کمد دیواری اتاقم رنگ کنم این درها تخته سه لا هستند و فقط یک براق کننده که فکر کنم جلا باشه رویش خورده و حالت چوب داره الان سوالم اینه که اگر بخوام روی این در سفید بزنم باید چه مراحلی برم؟ از چه رنگی استفاده کنم؟ ضمنا میخوام موج مصنوعی ایجاد کنم که یکم برجستگی داشته باشه آیا من باید از سیلر، بتونه فوری و کیلر هم استفاده کنم؟ بسیار سپاسگزارم

 14. mansoore گفت:

  سلام با سپاس از سایت خوبتان
  من می خواهم درهای کمد دیواری اتاقم را رنگ کنم که در واقع تخته سه لاست و رویش براق هست و رنگ ندارد. برای اینکه رنگ سفید بزنم و موج مصنوعی چوبی ایجاد کنم قبلش آیا باید سیلر و بتونه فوری بزنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید که چطور کار شیکی در بیارم. ضمنا تا حالا با سیلر و بتونه فوری کار نکردم و پیستوله هم ندارم و معمولا با غلطک و قلمو کار می کنم. سپاسگزارم

  1. آیچوب گفت:

   سلام منصوره گرامی
   احتمالا روی کار یک رنگ اجرا شده که براقه
   برای تغییر رنگ پیشنهاد می کنم از آموزش زیر استفاده کنید:

   چگونه رنگ سرویس، مبلمان و وسایل چوبی را تغییر دهیم؟

   آموزش تغییر رنگ چوب قهوه ای به سفید یا هر رنگ دیگری!

  2. آرزو گفت:

   سلام.ببخشید یه سری مکعب کوچیک سنباده کشی شده چوب روس دارم با رنگ اکریلیک روش رنگ کردم وقتی خشک شده حالت گچی گرفته .چه طور شبیه رنگهای براق بیرون بشه ؟روغن گیاهی میتونه روش رو پوشش بده و براقش کنه؟آیا سیلر برای رنگ کردن روش مناسبه؟بخوام مکعب ها رو به کودک بدم

   1. آیچوب گفت:

    سلام آرزو عزیز
    به پرسش شما پاسخ داده شد.
    لطفا صفحه را رفرش کنید.

 15. شقایق گفت:

  سلام خواهشاً راهنماییم کنید خیلی فوری نیاز ب کمکتون دارم ،من با تخته ام دی اف خام قاب شاسی درست میکنم با شاپان روش رنگ میزنم ،گیلان هستم و کارگاهی کف و دیواره سیمانیه و رطوبت داره .همه ی تخته هام متوجه شدم کپک زدن .با دستمال نمدار پاک کردم و گذاشتم کنار بخاری تا خشک بشه .تخته هام ۵میل و ۸میل هستن . لبه های کار رو نمیشه سمباده زد چون لب پر میشه و کنده میشه. روش شاپان بزنم و بعد کیلر و روغن جلا ، درست میشه یا این کپک ممکنه باعث ترک و پوسته پوسته شدن رنگ بشه ب مرور زمان؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام شقایق گرامی
   پیشنهاد می کنیم از مطلب زیر استفاده کنید:

   آموزش رنگ ام دی اف خام

 16. شقایق گفت:

  سلام
  من تخته ام دی اف خام رو با شاپان مشکی رنگ میزنم و بعنوان قاب شاسی برای تابلو های تزئینیم استفاده میکنم،
  رنگ آمیزی ب اینصورت که شاپان رو با بنزین رقیق کرده چند دست میزنم روی ام دی اف خام و هربار با پارچه پاک میکنم ،بعد از یک روز ک کاملا خشک شد اسپری کیلر روش میزنم یا روغن جلایی ک با بنزین رقیق کردم روش میزنم با قلمو.( قبلا با تینر روغنی اینا رو مخلطو میکردم ولی خشک نمیشد, تو سایت شما متوجه شدم باید بنزین بزنم)
  الان برای اینکه مصرف شاپان رو کم کنم و پوشش‌دهی شاپان رو بیشتر کنم اول رنگ مشکی رو با آب زیاد مخلوط میکنم یک دست مشکی میزنم رو ام دی اف خام یک روز بعد یک دست یا دو دست شاپان میکشم و با پارچه پاک میکنم، یک روز بعد هم اسپری کیلر میزنم .این روش بنظرتون درسته؟ممکنه بعد از ی مدت بخاطر رنگ اکریلیک و آبی ک باهاش مخلوط کردم پوسته پوسته بشه ؟ چون اینارو ب مشتری‌هام میدم و فعلا اتفاقی نیفتاده

  1. آیچوب گفت:

   سلام شقایق گرامی
   به هیچ عنوان این کار درست نیست. در کامنت دیگر شما روش درست رو ارسال کردیم.

 17. ابولفضل گفت:

  سلام خسته نباشید بنده اوقات فراغت در منزل با چوب کاج لانه پرندگان و از این قبیل کارها انجام میدم و میخوام رنگ چوب کاج که روشن هست رو یه کم تیره کنم بعد از راهنمایی های شما شاپان و سیلر و نیم پلی استر تهیه کردم و میخوام اول شاپان بعد سیلر و بعد نیم پلی استر روی چوب اعمال کنم و پیستوله ندارم آیا امکان این هست که با قلمو کارو انجام بدم تمیز در بیاد چون هزینه های خرید پیستوله و پمپ بالاست و گفته بودید ممکنه با قلمو هنگام سیلر زدن شاپانو از روی چوب برداره ایا میشه فقط شاپان بزنم و بعد نیم پلی استر؟ یا شاپان ، سیلر ، نیم پلی استر؟ اگر با قلمو سیلر روی شاپان بزنم بعد نیم پلی استر کار خراب میشه؟ لطفا اگر امکانش هست یه روش ساده که بدرد کارهای خانگی بخوره بفرمایید. از کمک و راهنمایی هاتون و سایت زیباتون کمال تشکر رو دارم.

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   میشه با قلم مو اجرا کرد اما سیلر بعد از شاپان به دلیل رقیق بودن اون و تینری که در اون استفاده شده شاپان رو کمی پاک می کنه
   با قلم مو که اجرا می کنید تینر کمتری بریزید و یک دست سیلر بزنید
   نیم پلی استر رو هم می تونید با قلم مو اجرا کنید
   قطعا انتظار کیفیت پیستوله رو نداشته باشید
   راه حل ساده تر استفاده از روغن های دو جزئی هست که فکر می کنم تهیه اون برای شما گران باشد
   اما اگر برای نصب در فضای آزاد هست این ساختنی ها که سیلر و کیلر جواب نمی دهد حتی نیم پلی استر

 18. بارانی گفت:

  بادرود نیمکت سنتی چوبی گرفتم برای تراس استری سما (شاپان قهوهای )تهیه کردم و با تینر روغنی مخلوط کرده یک دست زده ام حالا میخواهم سیلر و کیلر بزنم پیستوله هم ندارم لطفا ارایه طریق بفرمایید متشکرم

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   نباید شاپان رو با تینر روغنی ترکیب می کردید… بنزین بهترین حلالش هست
   لطفا ابتدا مطلب زیر رو کامل مطالعه کنید:

   آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

 19. آرمین گفت:

  درود بر شما
  برای ضد آب کردن MDF چه ماده و روشی رو پیشنهاد میکنید
  ممنونم میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. آیچوب گفت:

   درود
   هیچ ماده ای چوب رو ضد آب نمی کنه
   آب گریز می کنه. می تونید از پرایمر اپوکسی سه جزئی استفاده کنید که به صورت اسپری بعد از بتونه و پرداخت پاشیده میشه

 20. محمد گفت:

  سلام، من مقداری سیلر و تینر رو در ظرفی ریختم اما هرچقد هم زدن سیلر داخل تینر مخلوط نشد، به شکل یه تیکه آدامس داخل تینر موند. به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه؟ از شماره ی تینر اطلاعی ندارم چون نوشته ی روش نبود. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   تینر درستی انتخاب نکردید.
   برای سیلر باید از تینرفوری استفاده کنید که شما تینر روغنی استفاده کردید.

   1. محمد گفت:

    مشکل دقیقا همین بود استاد، توی تینر فوری 20000 به خوبی حل شد، واقعا ممنونم که راهنمایی کردین.

    1. آیچوب گفت:

     موفق باشید

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )