آشنایی با انواع چوب

معایب و مزایا چوب روسی چیست؟ چوب نراد روس ارزش خرید دارد؟

قیمت چوبی روسی

 گونه‌های متنوعی از چوب توسط شرکت‌های فعال درزمینهٔ صنعت چوب و کارگاه‌های کوچک نجاری در ایران مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 یکی از پرمصرف‌ترین و قدیمی‌ترین چوب‌های مورداستفاده در صنعت چوب، چوب‌هایی هستند که از روسیه وارد ایران می‌شوند و با نام‌هایی مانند نراد، یولکا، ساسنا و حتی به‌اشتباه چوب روسی شناخته می‌شوند.

 این چوب‌ها در میان اساتید و فعالین صنعت چوب به‌عنوان چوب روسی شناخته می‌شود؛ این اصطلاح رایج و اشتباه از گذشته تا به امروز باب شده است. در واقع نام چوبی که این اساتید مورداستفاده قرار می‌دهد روسی نیست!

 در این نوشته شما را با جزئیات کامل انواع چوب‌های وارداتی از روسی (نراد، یولکا، ساسنا) آشنا خواهیم کرد. لطفاً با ما در ادامه همراه باشید…

چوب روسی چیست؟

 در واقع به هر نوع چوبی که از کشور روسیه وارد ایران می‌شود چوب روسی می‌گویند. چوب روسی به این معنای عامیانه‌ای که ما از آن نام می‌بریم وجود ندارد.

 از روسیه چوب‌ها و فراورده‌های چوبی مختلفی مانند انواع تخته و الوار وارد ایران می‌شود. گونه‌هایی مانند راش بلوط و انواع گونه‌های مختلف درخت کاج و صنوبر و…

 اما گونهٔ درخت کاج وارد شده از روسیه باتوجه‌به اینکه از قدیم وارد ایران می‌شد، بیشتر موردتوجه و استفاده اساتید قرار گرفته است و ازاین‌رو به‌اشتباه به الوارهای وارداتی درخت کاج و صنوبر، چوب روسی گفته می‌شود.

چوب روسی چیست

الوار چوب روسی در سایز های مختلف

چوب نراد چیست؟ چوب روسی از چه درختی است؟

 نراد یا fir (با اسم علمی Abies alba) این چوب وارداتی بوده که به رنگ سفید تا سفید مایل به کرم قهوه‌ای مایل به‌صورت، راست تار و دارای نقشی زیبایی است. چوبی است سبک، نرم و کم‌دوام و کار با آن آسان است.

 نراد یک نمونه از ۴۰ نمونه‌های درخت کاج هست. نراد یکی از درختانی است که مانند درخت کاج جزء مهم‌ترین درختان برای تهیه چوب روسی به‌حساب می‌آیند.

 این درخت جزوه گونه درختان نرم‌چوب به‌حساب می‌آیند و به‌واسطه قیمت مناسب و صنعتی بودن آن‌ها موردتوجه اساتید قرار گرفته است.

 برگ درخت نراد سوزنی است و این برگ‌ها در تمام فصل‌های سال سبز هستند از این چوب‌ها برای مصارف گوناگونی مانند کاغذسازی، ساخت پالت، مبلمان سازی، درب و پنجره چوبی، کف‌پوش و دیوارپوش، ساخت فریم ساختمان، دکوراسیون داخلی و خارجی و… استفاده می‌شود.

 یکی از مهم‌ترین مزایای چوب روسی مقاومت بسیار خوب آن در برابر رطوبت و آب است. بیشتر سازه‌های چوبی فضای باز در ایران با چوب نراد یا همان چوب روسی ساخته می‌شوند.

چوب نراد چیست

پروفیل چوب نراد

 

چوب نراد به انگلیسی چه می شود؟

 اسم علمی چوب نراد یا fir با Abies alba است که در انگلیسی با نام Pine نیز شناخته می‌شود. این چوب از پرمصرف‌ترین چوب‌ها و جزو صادرات عمده چوب توسط کشورهای تولیدکننده چوب در شمال اروپا، کانادا و حتی چین است.

 در کشورهای اروپایی و امریکایی به‌وفور از چوب نراد استفاده می‌شود. البته نمونه‌های بسیار باکیفیت‌تر از آنچه در ایران وجود دارد.

پیشنهاد آیچوب: ویژگی های چوب روسی یا چوب نراد چیست؟ نجاری با چوب نراد

تفاوت چوب ساسنا و یولکا چیست؟

چوب ساسنا

 کاج یا pine با اسم علمی Pine ساسنا هم در اصل نام گونهٔ ” سوُسنا ” که به الفبای روسی сосна و در زبان انگلیسی pine و در ترکی ” شام Şam ” و در فارسی نیز کاج هست!

 این چوب بیشتر در پالت سازی، کلاف سازی، مبلمان سبک، ترموود، قایق‌سازی، نرده‌کشی، صنایع شیمایی چوب مانند کاغذسازی و الیاف سازی، نئوپان، ام‌دی‌اف، اچ‌دی‌اف، تخته چندلایه و در اغلب صنایع چوب به دلیل فراوانی و قیمت مناسب دارای کاربردها و استفاده‌های گوناگونی هست.

چوب یولکا

 نوئل یا Spruce با اسم علمی Picea abies

 یولکا، نام گونهٔ ” یئل ” که به الفبای روسی ель و در زبان انگلیسی spruce و در ترکی ” شیق Şıq ” نوئل از گونه‌های سوزنی‌برگ هست. این نوع از چوب‌ها از جنس درخت اسپروس هست و جزو (softwood) نرم‌چوب‌ها… گره‌های یولکا به‌صورت نقطه‌ای بوده و در طول چوب به‌صورت نامتوازن تکرار می‌شود.

 جرم حجمی چوب روسی یولکا بین ۰.۴ تا ۰.۴۵ هست. رنگ این چوب سفید مایل به زرد بوده و از نوع درختان تند رشد هست به‌طوری که می‌تواند در مزرعه‌های صنعتی تولید چوب، به طور متوسط در عرض ۸ سال از قطر ۳ سانتی‌متر تقریباً به ۳۰ سانتی‌متر یعنی ده برابر قطر اولیه برسد که می‌تواند در لیست درختان سریع رشد قرار داد.

 یولکا روشن و نرم و درشت‌بافت هست معمولاً و ساسنا کمی قرمز و صورتی و کمی چرب گاهی درشت‌بافت و گاهی ریزبافت و بسیار سفت.

قیمت چوب روسی

طرح و نقش چوب روسی

قیمت چوب روسی

 باتوجه‌به آشفتگی بازار و نوسانات شدید قیمت نمی‌توان در حال حاضر قیمت چوب روسی نراد، یولکا، ساسنا را به‌صورت مشخص در این مطلب ذکر کرد.

 اما در شهریورماه سال ۹۷ می‌توان قیمتی بین دو میلیون و پانصد تا سه میلیون تومان را برای هر مترمکعب چوب روسی در نظر داشت.

 این قیمت باتوجه‌به خشک‌بودن یا نبودن و کیفیت چوب موردنظر متفاوت خواهد بود. قیمت چوب‌ها روسی نراد، یولکا، ساسنا ممکن متفاوت از قیمتی باشد که ما به ذکر کردیم به همین منظور به شما پیشنهاد می‌کنیم حداقل از دو یا سه چوب‌فروشی قیمت الوار و تخته موردنظر خودتان را بپرسید.

قیمت چوب روسی در شهریور سال ۹۷ بین ۲.۵۰۰.۰۰ تا ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.


قیمت چوب روسی در فروردین ماه سال ۹۸ بین ۲.۷۰۰.۰۰۰ تا ۳.۳۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.


قیمت چوب روسی در شهریور ماه سال ۹۸ بین ۳.۳۰۰.۰۰۰ تا ۳.۶۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.


قیمت چوب روسی در فروردین ماه سال 99 بین ۴.۰۰۰.۰۰۰ تا ۴.۵۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.

قیمت چوب روسی در آذر ماه سال ۱۴۰۱ بین ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.

قیمت چوب روسی در خرداد ماه سال ۱۴۰۲ بین ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.

 

کاربرد چوب‌های روسی نراد، یولکا، ساسنا چیست؟

 این چوب باتوجه‌به خصوصیاتی که دارد می‌توان از آن برای ساخت سازه‌های مختلفی استفاده کرد. ابعاد مختلف، ارزان‌بودن، سبک بودن، خوشکار بودن، مقاومت بالا در مقابل موریانه، امکان اجرای رنگ‌های مختلف بر روی چوب، مقاومت مناسب در برابر رطوبت و… عواملی است که می‌توان از این چوب‌ها در ساخت سازه‌های مختلف چوبی از آن استفاده کرد.

 آلاچیق چوبی، درب و پنجره چوبی، کف‌پوش چوبی، نمای چوبی، پالت چوبی، زیرسازی سقف، کمد و کابینت چوبی، قرنیز چوبی، انواع زهوار و نبشی، لمبه، انواع لوازم دکوری دیوارهای جداکننده انواع قالب‌بندی، نرده پله و… مواردی هستند که در ساخت آن‌ها از چوب نراد، یولکا، ساسنا بسیار زیاد استفاده می‌شود.

 چوب نراد در شمال کشور به‌واسطه مقاومت بالا در مقابل حشرات چوب‌خوار کاربرد فراوانی دارد و حتی چوب جنگل‌های شمال هم در استان مازندران و گیلان کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد چوب‌های روسی نراد

چوب نراد روسی

ابعاد الوار چوب روسی نراد، ساسنا و یولکا

 تخته الوار چوب نراد، یولکا، ساسنا و… را می‌توانید در ابعاد و اندازه‌های مختلفی خریداری نمایید؛ اما در این نوشته به رایج‌ترین اندازه‌های الوار چوب نراد، یولکا، ساسنا اشاره خواهیم کرد. این الوار و تخته‌ها از ضخامت ۲.۵ تا ۷.۵ سانتی‌متر، و طول ۴ متر تا ۶ متر در بازار به فروش می‌رسد.

 در زیر رایج‌ترین الوارهای موجود در بازار را به سانتی‌متر معرفی می‌کنیم:

۶.۳*۲۰*۴۰۰

۶.۳*۱۵*۴۰۰

“”””””””””””

۵*۱۰*۴۰۰

“”””””””””””

۶.۳*۲۵*۶۰۰

۶.۳*۲۰*۶۰۰

۶.۳*۱۸*۶۰۰

۶.۳*۱۵*۶۰۰

“””””””””””””

۵*۲۵*۶۰۰

۵*۲۰*۶۰۰

۵*۲۰*۴۰۰

۵*۱۸*۶۰۰

۵*۱۵*۶۰۰

۵*۱۲.۵*۶۰۰

۵*۱۲*۶۰۰

“”””””””””

 اینکه شما چه اندازه‌ای از الوار را برای ساخت سازه چوبی موردنظرتان انتخاب کنید، بستگی به محاسبات دقیق شما برای ساخت دارد.

 البته همه این ابعاد مطمئناً در یک فروشگاه موجود نیست و شما باید با گشت‌وگذار در چوب‌فروشی‌های شهرستان ابعاد موردنظرتان برای خرید الوار چوب‌های وارداتی از روسیه نراد، یولکا، ساسنا پیدا کنید.

رنگ مناسب چوب‌های نراد، یولکا، ساسنا چیست؟

 همان‌طور که در بالا اشاره شد به‌خاطر جنس و رنگ سفید مایل به کرم رنگ چوب نظرات، امکان اجرایتم رنگ‌های مختلف را با استفاده از جوهرهای مخصوص چوب و یا روغن‌های گیاهی مخصوص چوب دارد.

 یکی از معروف‌ترین رنگ‌هایی که درگذشته بسیار مورداستفاده قرار می‌گرفته است، رنگی به نام خودرنگ است که به‌عنوان رنگ عسلی شناخته می‌شود.

 در واقع زمانی که شما از هیچ‌گونه آستری یا شاپان بر روی چوب سفید روسی استفاده نمی‌کنید و فقط آن را با سیلر، کیلر یا نیم پلی‌استر پوشش می‌دهید.

 چوب نراد، یولکا، ساسنا رنگی شبیه به عسل پیدا می‌کند که این تم خودرنگ به‌عنوان رنگ عسلی شناخته می‌شود.

 میزهای جلو مبلی ساخته شده با چوب نراد و رنگ شده به سبک خودرنگ در بازار و به‌صورت عامیانه به‌عنوان میز عسلی شناخته می‌شوند.

 در سال‌های اخیر روغن‌های گیاهی مخصوص چوب هم به بازار ایران ورود پیدا کردند و امکان اجرای یک‌رنگ سالم و بی‌خطر بر روی سازه‌های ساخته شده با چوب‌های روسی و یا دیگر چوب‌ها را خواهید داشت.

 در آیچوب آموزش‌های بسیار زیادی برای رنگ‌ چوب منتشر کرده‌ایم که از قسمت آموزش رنگ‌کاری وب‌سایت آیچوب امکان مطالعه خواهید داشت.

 پیشنهاد آیچوب: آموزش رنگ آمیزی چوب روسی + تصاویر رنگ چوب روسی

تعمیر ضربه خوردگی چوب نراد

پروفیل چوب روسی

 

روش تعمیر ضربه خوردگی چوب نراد یا به‌اصطلاح (سفید روسی)

 یکی از مشکلاتی که معمولاً برای چوب‌هایی با بافت نرم مثل نراد، یولکا، ساسنا پدید می‌آید، ضرب‌خوردگی و خراش در اثر برخورد با اجسام تیز یا سنگین است. در این نوشته آموزشی ساده و آسان برای تعمیر ضربه خوردگی چوب معرفی خواهیم کرد.

 مقداری آب را بر روی قسمتی که ضربه خورده است بریزید و منتظر بمانید تا جذب چوب شود. در این حالت آب خود را به بخش‌های فشرده شده زیرین چوب می‌رساند.

 دستمال پارچه‌ای را بر روی همان قسمت قرار دهید و باز هم کمی آن را مرطوب کنید.

 اتو را روی پارچه قرار دهید و به مدت ۱۰ دقیقه عملیات گرمادهی را انجام دهید تا آب موجود در زیر چوب تبخیر شود تا بافت‌های فشرده شده را آزاد کند و به بالا برگرداند.

محاسبه قیمت الوار چوب روسی نراد، یولکا، ساسنا

 محاسبه قیمت بیشتر چوب‌های موجود در بازار چوب، در بیشتر مواقع بر اساس مترمکعب انجام می‌پذیرد. معمولاً فروشنده‌ها هم‌قیمت‌های مربوط به انواع چوب را بر اساس مترمکعب شما اعلام می‌کند.

 مثلاً برای محاسبه قیمت یک الوار به مترمکعب فقط کافی است طول و عرض و ضخامت تخته چوبی را در قیمت اعلامی فروشنده ضرب کنید به‌عنوان‌مثال قیمت یک الوار ۶.۳*۱۵*۶ بر مبنای مترمکعب ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان به‌صورت زیر محاسبه می‌گردد.

طول * عرض * ارتفاع (ضخامت)

.۰۶۳*.۱۵*۶=.۰۵۶۷

.۰۵۶۷ * ۲.۵۰۰.۰۰۰ = ۱۴۱.۷۵۰ تومان

 

پیشنهاد آیچوب: معرفی انواع چوب نجاری | گرانترین و بهترین چوب ایران کدامند؟!

 

وضعیت فروش چوب‌های روسی در ایران چگونه است؟

 متأسفانه در این سال‌ها نبود اطلاعات دقیق، شفاف و درست در فضای صنعت چوب ایران شرایط را به‌گونه‌ای پیش بره است که بیشتر فروشنده‌ها و خریداران اطلاعات درستی از چوب‌های وارداتی از روسیه به بازار ایران، تفاوت‌ها، شباهت‌ها و… نداشته و ندارند.

 این آشفته‌بازار روزبه‌روز کیفیت محصولات وارداتی به ایران را کم کرده است. نبود اطلاعات شفاف و درست تا حدی پیش رفته است که در بازار چوب ایران چند مشکل اساسی به وجود آمده است که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 متأسفانه بیشتر فروشندگان و مصرف‌کنندگان چوب روسی اطلاعات کافی در مورد انواع چوب‌ها و کیفیت هر یک ندارند. همین عدم آشنایی منجر به این شده است که همواره کیفیت‌های نامناسب در روسیه، اکراین، بلاروس با عنوان درجه یک که در اصل درجهٔ سه و چهار هستند به ایرانیان واردکننده عرضه گردد و همان درجه‌های سه و چهار، در ایران بانام درجهٔ یک و حتی بانام سوپر نیز بفروش برسند!

 البته امیدواریم قصد و غرضی در کار نباشد و داستان واردات چوب‌های بی‌کیفیت درجه ۳ و ۴ به پایان رسد. همچنین خریداران هم باید مطالبه‌گری را در پیش بگیرند و در صورت نبود چوب باکیفیت، از گونه‌های دیگر چوب استفاده کنند و یا اینکه از فروشنده بخواهند چوب‌های باکیفیت موجود کنند.

 در پایان اگر شما عزیزان هم اطلاعات بیشتری در مورد چوب‌های روسی موجود در بازار ایران و یا به‌صورت اختصاصی نراد، یولکا، ساسنا دارید، لطفاً در قسمت دیدگاه‌های همین نوشته با ما و دیگر عزیزان در میان گذارید.

منبع: آیچوب

104 نظر در “معایب و مزایا چوب روسی چیست؟ چوب نراد روس ارزش خرید دارد؟

 1. علی گفت:

  با عرض سلام
  ممنون از سایت کامل و بسیار خوبتون
  آقا رامین پرسیده بود که کدام چوب های نراد.یولکا. سانسا محکم تر هست شما گفتید که در مطلب بالا آمده .
  من تمام مطلب رو خوندم ولی مطلبی در مورد محکم ترین چوب نیست
  لطفا راهنمایی کنید من برای یه کار می‌خوام که باید خیلی مقاومت داشته باشد داخل چندتا سایت که خودم نوشته بودن یولکا
  آیا یولکا مقاوم ترین چوب در چوب های روسی هس؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست گرامی
   چوب یولکا باکیفیت تر از چوب ساسنا هست.

 2. حمید گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات سایتتون.قطعا جمع اوری و به روز نگه داشتن این اطلاعات کار دشواری هست
  سپاس از تلاشتون

 3. آرمین گفت:

  سلام ببخشید می خواستم بدونم از بین چوب های نراد.یولکا. سانسا کدام برای نجاری مناسب تر است

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   در مطلب کاملا شفاف توضیج داده شده
   بخوانید.

 4. نرگس گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از سایت خوب و پاسخگویی عالی شما
  میخواستم بدونم برای ساخت دکوری های چوبی(ترکیب با شیشه و فلز)، از چه نوع چوبی باید استفاده کنم و اینکه آیا سایت یا شخصی را میشناسید که ابعاد تخته های کوچکتری داشته باشد؟ (۶ متر و ۳ متر طول الوار برای مصرف در این نوع کار خیلی خیلی بزرگ هستند)
  ممنونم

  1. آیچوب گفت:

   سلام نرگس گرامی
   از هر چوبی می تونید استفاده کنید و محدودیتی ندارید
   پیشنهاد می کنیم برا یخرید چوب به خاوران مراجعه کنید.

 5. فرزین گفت:

  سلام.میخوام کف یه شناور دریایی رو چوب کار کنم، چوبی میخوام که مقاومت خوبی داشته باشه وسبک باشه و از نظر قیمت هم مناسب باشه شما چه چوبی رو پیشنهاد میدین؟ چوب ایرانی خوب هم اگه هست معرفی کنید لطفا سپاس

  1. آیچوب گفت:

   سلام فرزین عزیز
   از چوب نراد (روسی) استفاده کنید.

 6. شروین فلاح گفت:

  سلام و وقت بخیر
  لطفا راهنمایی بفرمایید که در صورت واردات این چوب فروش آن چگونه است؟ حدود ۲۵۰۰ متر مکعب

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   مصرف این چوب ها بسیار بالا هست در ایران
   فروش اما مستلزم بازاریابی هست و نه واردات
   بازرگانان بسیار قدرتمندی این چوب ها را وارد می کنند و سال هاست در این بازار حضور دارند..

 7. میلاد گفت:

  با سلام
  میشه این چوب ها رو تو ایران پرورش داد ؟
  منظورم خودمون این چوب ها رو بکاریم و بفروشیم ؟
  ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بله
   اما نسبت به واردات گران تر خواهد بود
   درختان دیگری برای مزرعه درخت وجود دارد که درآمد زایی بالاتری در زمان بسیار کمتری خواهد داشت

   1. میلاد گفت:

    اگر اطلاعی دارید لطف میکنید چند نمونه نام ببرید
    ممنون

 8. رضا گفت:

  سلام برای نمای بیرونی یک آلاچیق می خوام از چوب روسی استفاده کنم محبت کنید راهنمایی کنیم قیمت هر شاخه شش متری چوب روسی چقدر تمام میشه . فکر کنم عرض ۱۵ و قطر ۲ سانت کافی باشه درسته؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام رضا عزیز
   اطلاعی از قیمت دقیق نداریم؛ ولی بین 3.800.000 تا 4.300.000 تومن هر متر مکعب قیمت داره….

 9. محمد صادق گفت:

  سلام بر آیچوب عزیز. ممنون از سایت خوبتون. من چوب روس ۴ میل ضخامت برای کار هنری نیاز دارم. از کجا میتونم تهیه کنم

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد صادق
   اگر متراژ زیادی نیاز دارید سایت خاوران هست اگر نه به هر نجاری می تونید سفارش بدید

 10. مهیا گفت:

  سلام ایچوب عزیز.پیرو راهنمایی شما وتحقیق خودم،تصمیم گرفتم از رنگ گیاهی استفاده کنم.فقط بین دو برند اوزمو و مونوکوت مردد هستم.میشه لطفا بفرمایید کیفیت کدام بهتر است.و برای چوب روس ایا خود رنگ بهتر هست.یا تم رنگ داشته باشد.ممنون و موفق باشید

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهیا
   بین این دو برند پیشنهاد ما مونوکوت هست.

 11. مهیا گفت:

  آیا میشه با این روغن گیاهی ،تخت رو خودرنگ درآورد؟و رنگ کار چوب اینکار رو انجام میده؟ممنون از وقتی که میذارید

  1. آیچوب گفت:

   بله، می تونید این کار رو انجام بدید، فقط کافیه روغن بی رنگ (pure) رو تهیه کنید.

 12. مهیا گفت:

  سلام.ممنون از سایت خوبتون.من یک تخت دو طبقه برای بچه ها م با چوب روس سفارش دادم.در مورد رنگش سوالی دارم.میخوام یه رنگ با کیفیت و سالم بزنم که طرح و نقش و چوب بودن تخت هم معلوم باشه.میشه لطفا راهنماییم کنید که چه رنگی بزنم.ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهیا خانم
   اگر به سلامت کودکانتون اهمیت میدید، از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در لینک زیر موجود هست.
   روغن گیاهی چوب چیست؟ + راهنمای خرید روغن گیاهی مخصوص چوب

 13. آناهیتا گفت:

  سلام وقتتون بخیر…من میخوام ی کلبه تخت از چوب روس سفارش بدم برای دخترم از چندتا فروشنده استعلام گرفتم حدودا دو و نیم میشه فقط یکیشون عنوان کرده از چوب نراد سوئدی میسازه..میشه لطفا در تشخیص صحت و سقم گفته های این فروشنده ها منو راهنمایی کنید چون واقعا نمیدونم حرف کدومو باید باورکنم…ممنون از وقتی که میزارید

  1. آیچوب گفت:

   سلام آناهیتا
   نراد سوئدی!
   99.9 درصداین گفته درست نیست و با توجه به وجود روسیه، چرا باید از سوئد چوب وارد بشه؟!
   شما این حرف رو باور نکنید.

 14. ابوالفضل گفت:

  سلام میخوام یک میز وصندلی تا شو درست کنم البته با نئوپان درست کردم خیلی خوب شده ولی مقاومت نداره از چه چوبی استفاده کنم در ضمن من چوب با ضخامت 18mmنیاز دارم از کجا تهیه کنم

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما ابوالفضل عزیز
   بله، نئوپان یا تخته فشرده چوبی مقاومت خوبی نداره
   پیشنهاد می کنیم از پلای وود استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در مورد این ورق در لینک زیر هست.
   پلای وود چیست؟ (plywood) + ویدئو مراحل ساخت پلای وود

 15. علی گفت:

  سلام وقت بخیر از قم مزاحمتون میشم میخواستم دور پشت بام را نرده چوبی بزنم لطفا راهنمایی کنید از چه چوبی استفاده کنم که در مقابل آفتاب و باران مقاوم و مقرون به صرفه باشه

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما علی عزیز
   چوب نراد گزینه ارزان و خوب هست و برای پوشش از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 16. قاسم گفت:

  سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم از چوب روسی برای ساخت گلدانهای خانگی میشود استفاده کرد یا خیر و چطور میتونم با ابعاد مورد نیازم چوب رو تامین کنم البته سه سایز بیشتر نیست طول شاخه @ متری باشه و عرض ۱۵ و ۲۰ و ۱۰ سانت با قطر گوشت ۲ سانت

  1. آیچوب گفت:

   سلام قاسم گرامی
   بله می تونید از چوب روسی استفاده کنید.
   شما باید الوار های عرض ۲۰ و ۱۵ و ۱۰ رو در ضخامت های مورد نظرتون برش بدید. طول شاخه های چوب روسی معمولا ۶ متر هست، در عرض های مختلف…

 17. اشکان گفت:

  سلام وقت بخیر ..من تو این حوزه اشنا دارم..در سایت چوب فروشان خاوران..ولی هیچ اشنایی ندارم..میخوام وارد شم..سرمایه هم دارم..میخوام این کار رو یاد بگیرم کامل که حرفه ایی شم..از کجا شروع کنم

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما اشکان عزیز
   مشاوره در زمینه راه اندازی کار و کسب در زمینه صنعت چوب نیازمند اطلاعات کافی در مورد شرایط فردی، اجتماعی، اقتصادی و بازار هدف شماست و نیازمند به ساعت ها گفتگو در این زمینه هست.
   ما بخشی از پیش نیاز های راه اندازی کارگاه نجاری را در آیچوب منتشر کرده ایم که امکان مطالعه آن را دارید.

   نکته های مهم راه اندازی کارگاه نجاری خانگی و خرید ابزار

   همچنین اگر نیاز به مشاوره خصوصی دارید، لطفا از راه صفحه ارتباط با ما، پیام ارسال کنید.

 18. محمدرضا گفت:

  سلام توی آیین نامه طراحی سازه های چوبی امریکا چند نوع fir داریم و همچنین چند نوع spurce و pine هم به همین صورت با جرم های ویژه های متفاوت حالا سوال اینجاست که ما کدوم رو باید مینای طراحی سازه قرار بدیم اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید منو هم در جریان بزارید

  1. آیچوب گفت:

   درد بر شما محمد رضا عزیز
   بله این چوب ها گرید های مختلفی دارند که کیفیتشون هم متفاوت هست. به توجه به اینکه وارد کننده های محترم ایرانی بی کیفیت ترین چوب های کاج رو وارد ایران می کنند، شما بدترین حالت ممکن رو در نظر داشته باشید.

  2. میلاد گفت:

   سلام دوست عزیز خسته نباشید . بنده تازه در این زمینه فعالیت میکنم (ساخت الاچیق و خونه چوبی) خیلی دوست دارم طراحی این سازه هارو یاد بگیرم. شما میتونید منو راهنمایی کنید ؟

   1. آیچوب گفت:

    درود بر شما دوست عزیز
    لطفا از راه صفحه ((ارتباط با ما)) تماس بگیرید.

 19. علي گفت:

  سلام از پلای ووود میشه برای دیواره خارجی کلبه چوبی استفاده کرد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام علی
   بله شدنی هست.همچنین میوتوانید با یک پوشش مناسب عمر سازه را افرایش دهید.

 20. ماه بانو گفت:

  با عرض سلام
  من مبلمان راحتی سفارش خریدم فروشنده میگه اسکلتش چوب روس است می خواستم لطف کنید و من را راهنمایی فرمایید که :
  1 – آیا چوب روس برای مبلمان راحتی مناسب است و
  2- چطور می تونم تشخیص بدم که واقعا چوب روس است و از چوب دیگری مثل چوب سفید ایرانی استفاده نکرده باشه
  با سپاس فراوان

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما ماه بانو
   1. بله. چوب روسی برای مبلمان مناسب هست. مخصوصا شهر های شرجی و مرطوب شما و جنوب کشور
   2. در همین مطلب در مورد چوب روسی توضیح دادیم. البته باید چوب رو از نزدیک ببینید و لمس کنید و تجربه عملی کار با چوب داشته باشید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )