رنگ‌کاری, مواد مصرفی صنعت چوب

روغن گیاهی چوب چیست؟ بهترین روغن برای چوب | ویدئو فارسی

اجرای روغن گیاهی روی چوب

  روغن گیاهی چوب یکی از پوشش‌های مورداستفاده در رنگ‌کاری چوب است. مواد مختلفی به‌عنوان رنگ چوب و روش‌های مختلفی برای رنگ‌کاری چوب در حال حاضر در صنعت چوب مورداستفاده قرار می‌گیرند که روغن گیاهی مخصوص چوب یکی از این روش‌ها است.

در سال‌های گذشته از مواد شیمیایی مانند سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر برای پوشش چوب استفاده می‌شد؛ اما در سال‌های اخیر استفاده از روغن گیاهی صنعتی مخصوص چوب هم رونق گرفت.

 

اجرای روغن گیاهی روی چوب

 

 همان‌طور که می‌دانید یکی از اولین موادی که برای پوشش چوب در سال‌های گذشته استفاده می‌شد، همین روغن‌های گیاهی مانند روغن بزرک (بزرک)، روغن کنجد، روغن کتان و… بوده‌اند. نکته اینجاست که استفاده از این روغن‌های گیاهی به‌صورت خام و فراوری نشده، مشکلاتی برای سازه چوبی ایجاد می‌کرد.

 شرکت‌های تولیدکننده رنگ چوب، اقدام به تولید نسل جدید پوشش چوب کردند که در ایران آن‌ها را با نام روغن گیاهی مخصوص چوب می‌شناسیم.

 خصوصیت اصلی این روغن‌ها، همان گیاهی بودنشان است. تفاوت اصلی اینجاست که تولیدکننده‌ها با ایجاد تغییراتی در آن‌ها ایرادات رایج در روغن‌های قدیمی مورداستفاده بر روی چوب را برطرف کرده‌اند. در ادامه به توضیح بیشتر در این مورد می‌پردازیم.

 

رنگ گیاهی چوب چیست؟ | بررسی معایب و مزایا

 

تماشا این ویدئو در برخی اپرراتور ها با ترافیک نیم بها محاطبه می شود!

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF

 

روش های رنگ کردن چوب

 از گذشته تا به امروز روش‌های مختلفی برای رنگ‌کردن چوب و سازه‌های چوبی وجود داشته است. به‌عنوان‌مثال می‌توان به استفاده از روغن‌های گیاهی مانند روغن گردو و روغن کنجد و روغن بزرک و… اشاره کرد. البته از روغن‌های حیوانی هم برای پوشش چوب استفاده می‌شد!

 پس از مدرنیته هم‌رنگ‌های شیمیایی به روش‌های قدیمی اضافه شدند و انقلابی در صنعت رنگ ایجاد کردند. این بار شما می‌توانستید طیف گسترده‌ای از تم رنگ‌های مختلف را در شرایط مختلف و باتوجه‌به نوع سازه روی کار اجرا کنید.

 در صنعت چوب هم از رنگ‌هایی مانند سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر برای رنگ‌کردن سازه‌های چوبی استفاده می‌شد که این مدل رنگ‌ها محدودیت‌های مخصوص به خود را دارد. یکی از مهم‌ترین معایب این رنگ‌ها، مشکل اجرای آن‌ها روی سازه‌های در معرض آب و رطوبت و اشعه UV است.

 مخترعین دوباره به روش‌های قدیمی بازگشتند و نسل جدید روغن‌های گیاهی را به بازار عرضه کردند. در این مقاله به توضیح در مورد روغن‌های گیاهی خواهیم پرداخت. همچنین پیشنهاد می‌کنیم ویدئو منتشر شده در این مقاله حتماً تا پایان تماشا کنید.

 

بهترین روغن برای چوب

 در ایران مدل‌های مختلف روغن برای چوب به بازار عرضه شده است. از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده رنگ چوب گرفته تا افراد مدعی که در انبارخانه خود ادعای تولید روغن گیاهی چوب را دارند. خوشبختانه ما در آیچوب شرکت‌های مختلف تولیدکننده و عرضه‌کننده روغن گیاهی چوب را معرفی کردیم.

 پیشنهاد می‌کنیم ویدئو منتشر شده در همین مقاله را تماشا کنید تا اطلاعات کافی در مورد شرکت‌های عرضه‌کننده روغن گیاهی دریافت کنید.

ما در مقاله ای جداگانه به معرفی روغن گیاهی مخصوص چوب مونوکوت پرداخته ایم که ویژگی های این محصول مورد بررسی قرار گرفته است.

روغن گیاهی چوب چیست؟

 روغن گیاهی مخصوص چوب در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای پوشش نهایی چوب است. این روغن‌ها برخلاف رنگ‌های شیمیایی طرح و نقش چوب را تغییر نمی‌دهند و زیبایی چوب همچنان حفظ می‌شود. روغن چوب طبیعت و اصالت و شخصیت چوب را حفظ می‌کند.

 روغن چوب یک ماده طبیعی هست که پس از اجرا بر روی چوب، در خلل‌وفرج آن نفوذ می‌کند و به عبارتی جذب چوب می‌شود. همان‌طور که می‌دانید رنگ‌های صنعتی (وارنیش‌ها) عموماً بر روی چوب یک‌لایه محافظ تشکیل می‌دهند و عملکرد آن‌ها مانند روغن گیاهی چوب نیست.

 

موارد استفاده از روغن گیاهی چوب چیست؟

 روغن گیاهی چوب همان‌طور که از نامش پیداست، برای پوشش نهایی یا همان عملیات فینیشینگ چوب کاربرد دارد. مهم نیست چقدر با اصول رنگ‌کاری چوب آشنا باشید؛ همین‌که حداقل‌های آشنایی با رنگ و اجرای رنگ را بشناسید، می‌توانید از این رنگ چوب استفاده کنید.

 مهم‌ترین خصوصیت روغن گیاهی مخصوص چوب، اجرای آسان آن است. برای اجرای روغن گیاهی چوب محدودیت خاصی ندارید و بر روی سازه‌های مختلف می‌توانید آن را اجرا کنید.

 شما می‌توانید از روغن چوب برای رنگ‌کردن آلاچیق چوبی، رنگ‌کردن پرگولا چوبی، رنگ‌کردن چوب‌فرش چوبی، رنگ‌کردن کف‌پوش چوبی، رنگ‌کردن درب چوبی، رنگ‌کردن دیوارپوش چوبی، رنگ‌کردن اسباب‌بازی چوبی، رنگ‌کردن ظرف چوبی، رنگ‌کردن میز و صندلی چوبی و… استفاده کنید.

 

روغن برای جلوگیری از ترک چوب

 یکی از مشکلاتی که برای الوار و تنه‌های چوب پیش می‌آید، ترک چوب است. ترک چوب در اثر از دست دادم رطوبت و آب تنه است. زمانی که چوب رطوبت خود را از دست می‌دهد متراکم می‌شود و در این حالت ترک ایجاد می‌شود.

 اگر بتوانیم سرعت خشک‌شدن چوب را کاهش دهیم، احتمال ایجاد ترک را کاهش می‌دهیم. این کار معمولاً با استفاده از کاهش سرعت ازدست‌رفتن آب با استفاده از روش‌های خاص هست که در مقاله‌های زیر به آن اشاره کردیم.

 حال سؤال اینجاست که آیا با استفاده از روغن می‌توان جلوی ترک چوب را گرفت؟ جواب خیر است!

 شما نمی‌توانید از روغن برای جلوگیری از ترک چوب استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های بالا را مطالعه کنید.

 

زدن روغن سوخته به چوب

  یکی از تکنیک‌های قدیمی و صنعتی حفاظت از چوب، زدن روغن‌سوخته به چوب است. معمولاً از این روش زمانی استفاده می‌شود که نیاز باید چوب را در پروژه‌های ساختمانی و صنعتی در برابر آب و رطوبت مقاوم کنید.

معمولاً در پروژه‌های بتن‌ریزی روغن‌سوخته را روی چوب می‌ریزند تا بتن به قالب چوبی نچسبد. در پروژه‌های دیگر به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم از روغن‌سوخته استفاده کنید. روغن‌سوخته بسیار خطرناک و آتش‌زا و بد بو است.

برای پروژه‌های داخل ساختمان هم به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم از روغن‌سوخته استفاده کنید. با سلامتی خود به این سادگی بازی نکنید.

رنگ ظروف چوبی چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

 بیشتر رنگ‌های گیاهی بهداشتی و سالم هستند. شرکت‌های تولیدکننده روغن گیاهی مخصوص چوب، از مواد طبیعی و گیاهی برای ساخت رنگ استفاده می‌کنند و با تغییرات اندکی مواد عالی فرار (VOC) که جزء اصلی رنگ‌های شیمیایی هستند را کم یا حذف کرده‌اند.

 اگر درزمینهٔ تولید ظروف چوبی فعالیت دارید، روغن گیاهی مخصوص چوب در حال حاضر تنها گزینه مناسب پیشروی شما برای رنگ‌کاری کاسه و بشقاب و سینی و… چوبی هست.

 ما در آیچوب به موضوع رنگ مناسب ظروف چوبی پرداختیم و به شما پیشنهاد می‌کنیم به‌عنوان یک فروشنده و حتی خریدار ظروف چوبی، این نوشته را مطالعه کنید.

رنگ پارکت و کف پوش

رنگ کردن پارکت چوبی با روغن گیاهی مخصوص چوب

 پارکت و کف‌پوش چوبی هم مانند هر سازه دیگری، نیاز به پوشش مناسب دارند. باتوجه‌به اینکه پارکت چوبی یا کف‌پوش چوبی مدام در معرض سایش است، نیاز به رنگی دارد که جذب چوب شود و خش‌پذیری کمتری داشته باشد.

 درگذشته از رنگ‌هایی مانند سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر و روغن‌جلا برای پوشش پارکت و کف‌پوش استفاده می‌شد. این پوشش‌ها باتوجه‌به اینکه روی چوب یک‌لایه تشکیل می‌دهند، به‌راحتی هم در اثر سایش خش می‌گیرند و از بین میرند.

 روغن گیاهی مخصوص چوب باتوجه‌به اینکه جذب چوب می‌شوند و پیوند مولکولی برقرار می‌کند، کمتر و دیرتر خش می‌گیرد و مقاومت بیشتری نسبت به رنگ‌های شیمیایی دارد.

 

رنگ فضای خارجی و نما ساختمان

رنگ کردن چوب نما ساختمان با روغن گیاهی مخصوص چوب

 یکی از معضلات پیشروی سازندگان آلاچیق و پرگولا و کف‌پوش فضای باز و اجراکنندگان نما چوبی ساختمان، رنگ مناسب فضای باز است. روش‌های قدیمی رنگ‌کاری چوب در فضای باز مشکلاتی را برای سازه چوبی ایجاد می‌کند.

 مهم‌ترین ایراد این هست که رنگ پس از مدتی پوسته می‌شود. این مشکل به دلیل وجود فیلم در ساختار رنگ‌های شیمیایی هست. درواقع فیلم باعث براق شدن کیلر و نیم پلی‌استر و… می‌شود.

 رنگ گیاهی مخصوص چوب بر روی چوب لایه ضخیمی مانند وارنیش‌ها تشکیل نمی‌دهد. این رنگ‌ها با چوب پیوند مولکولی برقرار می‌کنند و یک‌لایه بسیار نازک روی چوب ایجاد می‌شود.

 این لایه در برابر اشعه یو وی مقاومت بالایی دارد و همچنین به‌خاطر خاصیت روغنی بودن آن مانع از جذب آب به چوب می‌شود.

 نکته اینجاست که برخی فروشنده‌ها از این رنگ‌ها به‌عنوان رنگ‌های ضد آب نام می‌برند که کلمه درستی نیست. بهتر هست به‌جای واژه ضد آب از واژه آب‌گریز استفاده کنیم. این رنگ‌ها نمی‌توانند چوب را ضد آب کنند؛ اما می‌توانند آن را آب‌گریز کنند.

ما در مقاله ای جداگانه به موضوع نگهداری از سازه های چوبی فضای باز پرداخته این که در ویدئویی کامل به روش های نگهداری از چوب در فضای باز اشاره کردیم.

 

رنگ بندی روغن‌های گیاهی چگونه است؟

 رنگ گیاهی چوب هم مانند بسیاری از رنگ‌های شیمیایی دارای رنگ‌بندی مختلف هست. حتی شما با ترکیب رنگ‌های مختلف یک برند می‌توانید به رنگ جدید هم دست پیدا کنید.

 به‌عنوان‌مثال با ترکیب رنگ سفید و قرمز می‌توان به رنگ صورتی رسید. نکته اینجاست که نمی‌توان و نباید ترکیب رنگ نمانام‌های مختلف را با هم انجام داد و فقط باید رنگ‌های مختلف یک برند را باهم ترکیب کرد.

 با اینکه روغن‌های گیاهی از نظر ساختار بسیار شبیه به هم هستند؛ اما در جزئیات و ساختار فنی با هم متفاوت هستند.

 

مزایا روغن گیاهی مخصوص چوب چیست؟

رنگ کردن ظرف چوبی با روغن گیاهی مخصوص چوب

روغن گیاهی دارای خصوصیت‌های و مزایایی هست که دانستن آن به شما کمک می‌کند تا با دیدی باز از این رنگ‌ها استفاده کنید. در ادامه به معرفی مزایا رنگ گیاهی می‌پردازیم.

رنگ چوب طبیعی چه ویژگی هایی دارد؟

 روغن‌های گیاهی مخصوص چوب از طبیعت گرفته شده‌اند و ساختار طبیعی و سالم دارند. اگر تولیدکننده ظروف چوبی، اسباب‌بازی چوبی و لوازم سیسمونی کودک باشید، باید از رنگ و پوشش مناسب این سازه‌های چوبی استفاده کنید.

 همان‌طور که می‌دانید رنگ‌های شیمیایی مانند سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر بسیار خطرناک و سرطان‌زا هستند.

 اگر مجبور به استفاده از رنگ‌های شیمیایی نیستید، برای سلامت خودتان و مشتریانتان ارزش قائل شوید و از رنگ‌های گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید. نگران هزینه‌های اجرای روغن گیاهی نباشید.

 این روغن‌ها هزینه کمتری نسبت به رنگ‌های شیمیایی دارند. ما در آیچوب به بررسی این موضوع پرداخته بودیم. لطفاً این مطلب را مطالعه کنید.

 

رنگ ضد آب چوب یا آبگریز!

 امروزه استفاده از چوب در فضای خارجی در مورد استقبال عموم قرار گرفته است و در جای‌جای شهر ما می‌توانیم شاهد وجود سازه‌های چوبی، آلاچیق چوبی، نمای چوبی، چوب‌های ترمو، المان‌های شهری چوبی، پارکت‌های چوبی و… باشیم.

 اگر توجه کرده باشید در بیشتر این موارد در روزهای ابتدایی نصب، سازه‌های چوبی نمایی بسیار زیبا و شکیل دارند؛ اما پس از گذشت روزها و ماه‌ها مشاهده می‌کنید که آن سازه زیبا به‌شدت فرسوده و کهنه شده است.

 بعد از بررسی دقیق و کارشناسی به این نتیجه خواهید رسید که پوشش مناسبی برای این سازه چوبی انتخاب نشده است.

آب گریزی روغن گیاهی مخصوص چوب

 اساساً باتوجه‌به اینکه برخی اساتید رنگ‌کار اطلاعات به‌روز و درست از مبحث رنگ چوب ندارند به انتخاب روش‌های قدیمی و تجربی و دم‌دستی روی می‌آورند. به‌عنوان‌مثال استفاده از رنگ‌های شیمیایی که دارای یک لایه فیلم محافظ بر روی چوب هستند به‌هیچ‌عنوان ممکن نیست بتوانند در مقابل اشعه UV و تغییرات دمایی کارایی و استقامت کافی داشته باشد.

 حتماً در اطراف خود سازه‌هایی چوبی دیده‌اید که رنگ آن پوست شده یا ترک دارد… این مشکل به‌خاطر این است که یک لایه ضخیم از رنگ روی چوب ایجاد شده و در اثر تنش‌های دمایی و فیزیکی چوب، لایه رنگ آسیب می‌بیند. روغن‌های گیاهی باتوجه‌به جذبی بودنشان این‌چنین مشکلاتی برایشان به وجود نمی‌آید و به‌هیچ‌عنوان پوست نمی‌شوند.

ترمیم آسان و بازسازی رنگ چوب

 در این سال‌ها که در فضای مجازی مشغول ارائه محتوا و آموزش برای علاقه‌مندان به مباحث رنگ چوب هستیم بیشتر از ۷۰ درصد پرسش‌های مربوط به مشکلات رنگ چوب حول محور ترمیم رنگ‌های آسیب‌دیده می‌باشد.

 ترمیم رنگ‌هایی که پایه و اساس آن شیمیایی باشد شما را مجاب می‌کند برای ترمیم آن از رنگ‌های شیمیایی استفاده کنید. برای اجرای رنگ‌های روغنی یا سلولوزی باید تجربه، وقت، تجهیزات و امکانات کافی برای ترمیم رنگ داشته باشید.

 اینجاست که با انبوهی از سؤالات و مشکلات روبرو خواهید شد و در پایان هم باتوجه‌به نبود هیچ‌گونه تجربه درزمینهٔ رنگ چوب راهی ندارید به‌جز صرف زمان و هزینه‌های چندبرابری برای رنگ‌کاری دوباره لوازم چوبی خانه خودتان…

 پس باید به دنبال راهکاری مناسب برای جلوگیری از بروز این گونه مشکلات در آینده و حال حاضر باید باشید. روغن مخصوص چوب این محدودیت‌ها را ندارند و شما برای تجدید رنگ نیاز نیست تجربه و تجهیزات خاصی داشته باشد. حتی با یک قلم‌مو هم می‌توانید رنگ‌کاری دوباره را انجام دهید.

 یکی از مزایای روغن‌های گیاهی مخصوص چوب این هست که به‌راحتی می‌توانید قسمت‌های آسیب‌دیده رنگ را از نو با همان رنگ قبلی رنگ‌کاری کنید.

 

زمان و هزینه برای اجرای رنگ چوب

 امروز در سراسر دنیا باتوجه‌به فراگیرشدن آموزش‌ها و وجود فضای مجازی دسترسی به اطلاعات، تجربیات و آموزش‌های دیگران بسیار آسان شده است به‌عنوان‌مثال ما در آیچوب همیشه تلاش می‌کنیم شما را با آموزش‌ها و ترفندهای مباحث مربوط به صنایع چوب، رنگ چوب و ابزار چوب آشنا کنیم.

 با در دسترس قرارگرفتن آسان اطلاعات برخی ترجیح می‌دهند خودشان فعالیت‌های فنی مربوط به خود را انجام دهند و در بیشتر موارد با صرف هزینه‌های بسیار کم برای خرید ابزار این امر امکان‌پذیر است.

 رنگ چوب هم دور از این مسئله نیست برخی دوست دارند عملیات رنگ‌کاری را خودشان اجرا کنند و پروژه‌هایی که به‌صورت خویش ساز در کارگاه خانگی، پارکینگ و انبار خانه خود ساختند، به‌راحتی و بدون دردسر رنگ کنند و هزینه‌های سنگینی برای رنگ‌کاری سازه چوبی خودپرداخت نکنند.

 همان‌طور که می‌دانید استفاده از رنگ‌های شیمیایی نیازمندی وجود تجهیزات مناسب این کار است که برای داشتن آن باید یک هزینه حداقلی در نظر داشته باشید. اما روغن مخصوص چوب حتی با یک دستمال تنظیف هم قابل اجراست.

اگر دوست دارید سرعت اجرای روغن گیاهی مخصوص چوب را بررسی کنید، پیشنهاد می کنیم به مقاله ای که در مورد روش سفید کردن رنگ چوب با روغن گیاهی منتشر کرده ایم را مطالعه کنید.

 

تنوع رنگی روغن گیاهی چوب

انتخاب تم رنگ‌های مختلف

 یکی دیگر از محدودیت‌هایی که در استفاده از رنگ‌های شیمیایی وجود دارد دسترسی محدود به تم رنگ‌های مختلف است. اجازه دهید با ذکر یک مثال بیشتر به این موضوع بپردازیم.

 شما برای ساخت رنگ فندقی بر روی چوب نراد یا همان سفید روسی در ابتدا باید با استفاده از جوهرها یا شاپان و ترکیب این مواد باهم به رنگ موردعلاقه خود دست یابید امکان دارد در روند کار به رنگ موردنظرتان نرسید.

 در این حالت مجبور هستید در مراحل پایانی با همرنگی این مشکل را حل کنید. در این سال‌ها باتوجه‌به فعالیت ما درزمینهٔ رنگ چوب هنوز با نمونه شیمیایی که در بازار ایران موجود باشد مواجه نشدیم که بدون نیاز به انجام این مراحل یک رنگ آماده، نهایی و استاندارد تحویل دهد.

 همیشه اساتید در این سال‌ها مجبور بودند با ترکیب رنگ‌های مختلف به رنگ موردنظر خود برسند؛ اما با ورود رنگ‌های گیاهی و روغن گیاهی مخصوص چوب به بازار ایران، مشکل انتخاب رنگ کاملاً مرتفع شده است.

 در کاتالوگ شرکت‌های معتبر شما با طیف وسیعی از تم رنگ‌های مختلف روبرو هستید که حتی اگر رنگ موردنظر شما هم در کاتالوگ موجود نبود با ترکیب رنگ‌های موجود خواهید توانست به رنگ موردنظرتان برسید.

 باز همین‌جاست که روغن مخصوص چوب به کمک شما می‌آیند و بدون نیاز به هیچ‌گونه تجربه رنگ‌شناسی و کار با رنگ‌های مختلف و ترکیب آن‌ها باهم می‌توانید به تم رنگ موردنظرتان دست یابید.

 

بهترین روغن برای چوب کدام است؟!

 بهترین روغن برای چوب روغن‌های گیاهی مخصوص به چوبی هستند که استانداردهای بین‌المللی برای استفاده بر روی چوب فضای داخل ساختمان و چوب فضای خارج ساختمان را داشته باشند.

 این روغن‌ها از روغن‌های طبیعی مانند بزرک و کنجد و… ساخته می‌شوند؛ اما معایب روغن‌های طبیعی سنتی را ندارند. ما در آیچوب بهترین روغن برای چوب را معرفی کرده‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم کلمه ((روغن گیاهی)) را در آیچوب جست‌وجو کنید.

 

آیا رنگ‌های شیمیایی مناسب نیستند؟!

 این‌ها بخشی از تفاوت‌های رنگ‌های شیمیایی با روغن مخصوص چوب می‌باشد و می‌توان به موارد دیگر هم اشاره کرد. اشاره به این نکات به معنی نفی رنگ‌های شیمیایی و عدم کارایی مناسب آن نیست؛ بلکه محدودیت‌های است رنگ‌های شیمیایی برای استفاده در برخی پروژه‌ها ایجاد می‌کنند.

 مطمئناً همه پروژه‌ها شبیه به هم نیستند و هر رنگی کارکرد و کاربرد مخصوص به خود را دارد. نمی‌توانید انتظار داشته باشید یک محصول به همه نیازها و همه صنایع پاسخ دهد.

 شاید کسی دوست داشته باشد رنگ اجرا شده بر روی سازهٔ چوبی حالت شیشه‌ای و براق داشته باشد اینجاست که روغن چوب مناسب این کار نیست (هرچند که برخی روغن‌ها حالت براق و شفاف به کار می‌دهند؛ ولی توانایی ایجاد یک لایه شیشه‌ای بر روی کار را ندارند).

 در مثالی دیگر، برای رنگ‌کاری سازه‌هایی که با MDF خام ساخته می‌شوند شما راهی ندارید جز این که از رنگ‌های شیمیایی استفاده کنید.

 روغن گیاهی مخصوص چوب به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند گزینه مناسبی برای پوشش ام‌دی‌اف خام باشد. اینجاست که در انتخاب رنگ باید شرایط و نوع نیاز را در نظر بگیرید.

 

اجرای روغن گیاهی روی چوب

روغن های گیاهی مخصوص چوب بازار ایران

مونوکوت (Monocoat)

 طرح ایوان نماینده شرکت”مونوکوت” در ایران و جمهوری آذربایجان می‌باشد. این شرکت پیشرو بلژیکی تولیدکننده مرغوب‌ترین روغن‌های طبیعی برای سطوح چوبی (فضای داخلی و بیرونی) می‌باشد.

 چوب یک محصول طبیعی ناب است و سزاوار محافظت و نگهداری به بهترین شکل!

 در این راستا، شرکت “مونوکوت” متعهد است تا با تحقیق و پژوهش بهترین و مرغوب‌ترین محصولات سازگار با محیط‌زیست را تولید نماید. روغن‌های این شرکت دارای مشخصات بی‌رقیبی هستند. مواد اولیه طبیعی بکار گرفته شده، پیوند مولکولی بسیار محکمی با سلول‌های فیبر چوب برقرار می‌کند.

 روغن‌های این شرکت با تکنولوژی پیوند مولکولی ضمن ایجاد پیوندی بسیار قوی با مولکول‌های چوب در عرض چند ثانیه، بافت طبیعی چوب را نیز حفظ می‌نماید.

 روغن‌های “مونوکوت” قابل‌استفاده در فضاهای داخلی و خارجی بوده و تنوع رنگ بی‌نظیری را دارا هستند.

 

منبع: آیچوب

205 نظر در “روغن گیاهی چوب چیست؟ بهترین روغن برای چوب | ویدئو فارسی

 1. محمد گفت:

  سلام و خسته نباشید
  ممنون از اینکه به طور جامع و کامل به افراد پاسخ میدهید و راهنمایی میکنید
  برای اسباب بازی، مثلا ماشین چوبی، روی چوب راش چه نوع روغن گیاهی خوبه و مناسبه
  آیا *** خوبه یا روغن گیاهی دیگه ای باید بگیرم
  ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد عزیز
   پیشنهاد می کنیم از روغن های گیاهی برای پوشش اسباب بازی استفاده کنید که استاندارد یورو کیدز داشته باشه.

 2. محسن گفت:

  سلام
  بابت اطلاعات خیلی کاربردی که در اختیار بقیه میگذارید متشکرم.
  من تعدادی تراورس دسته دو گرفتم برای درست کردن تخت و پرگولا در حیاط. نگرانی بابت خراب شدن چوب ندارم ولی رنگ چوب ها مناسب نیست (خود چوب قرمز رنگ هست ولی سطحش کاملا سفید هست (در اثر گرد و خاک و نور خورشید و …). شما پیشنهاد میکنید برای اینکه چوب رنگ مناسبی به خودش بگیره از چه پوششی استفاده کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام محسن عزیز
   سطح کار رو کامل سنباده کاری کنید
   سپس از روغن گیاهی برای پوشش تراورس ها استفاده کنید.

 3. لیلی گفت:

  سلام خدمت شما تخت چوبی دست ساز دارم با چوب روس خام .در حیاط منزل باران خورده و زبری دارد برای اصلاحش چه راه کاری پیشنهاد میدید ؟ شاپان چقدر مضر هست ؟ و اینکه به تنهایی کافیه برای محافظت از چوب ؟یا روغن گیاهی استفاده کنم ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام لیلی
   کل کار رو سنباده کاری کنید و از روغن گیاهی مخصوص چوب برای پوشش استفاده کنید.
   اگه دوست دارید کارتون رو حرفه ای انجام بدید، دوره رنگار ماهر رو تهیه کنید.

 4. صادق گفت:

  سلام و درود به عزیزان آیچوب
  یک دست مبل راحتی پانه دارم که از جنس چوب راش هستش بعد از گذشت چندین سال از زمان خرید، بعضی از دسته های مبل و قسمتهائی از میز و عسلی اون پوسته و یا ترک خورده و داره به چوب میرسه فکر میکنم کار نیم پولیستر هستش با چه روشی میتونم این محل ها رو ترمیم کنم؟ ممنون میشم اگه راهنمائی بفرمائید

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   کار شما نیست
   بسپارید به رنگ کار حرفه ای

  2. مسعود گفت:

   سلام.اگه همین روغن رو .روی تنه ی درخت که برش خورده استفاده کنم ،رنگ جای برش خورده ب حالت قهوه ای سوخته درمیاد؟یا فقط برای براق کردنه؟

   1. آیچوب گفت:

    سلام به رنگ قهوه ای تغییر پیدا می کنه؛ اما براق نمیشه

 5. علی گفت:

  سلام عزیز وقت بخیر
  میشه راهنمایی کنید اگه روغن گیاهی مثلا روغن برزگ رو روی چوب روستیک وخام استفاده کنم که رنگ اصلی چوب رو نشون بده وبراق بشه براقیتش ثابت میمونه یا به مرور زمان از بین میره ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام علی عزیز
   روغن های گیاهی مات هستند و اگر از مدل های صنعتی استفاده کنید، به مرور زمان از بین نمیرن، جز اینکه سایش زیاد وجود داشته باشه

 6. محمد گفت:

  ببخشید از این روغن برای تنه قلیون هم میشه استفاده کرد من چایی خونه دارم

 7. صفری گفت:

  با سلام و سپاس از مطالب مفیدتون
  آیا امکان استفاده از روغن گیاهی روی چوب روس خام سیلر کاری شده وجود داره؟ یا بهتر هست سیلر با سنباده برداشته بشه و بعد از روغن استفاده کنم؟
  با سپاس

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   باید سیلر رو پاک کنید و به چوب خام برسید، بعد روغن گیاهی رو اجرا کنید.

 8. کیوان گفت:

  سلام و وقت بخیر. بنده سازنده ساز هستم. برای رنگ آمیزی ساز که عمدتا چوب گردو یا توت هست امکان استفاده از روغنهای گیاهی مخصوص چوب هست؟ و آیا این روغنها حالت کاملا مات هم دارند؟ و تونالیته رنگی هم دارن؟ مثلا من اگر بخوام پوشش سازم که چوب گردو هست رو کمی تیره تر از رنگ اصلی چوب بکنم با روغنهای گیاهی این امکان رو دارم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام کیوان عزیز
   بله، می تونید از روغن های گیاهی استفاده کنید.
   روغن های گیاهی طبیعی کاملا مات هستند
   بله در رنگ های مختلف موجود هستند و می تونید تیره تر کنید رنگ چوب رو…

 9. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  آیا امکان استفاده از روغن گیاهی روی لاک الکل هست؟ یا باید لاک الکل برداشته بشه
  برای صدای ساز لاک بهتره یا روغن ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهدی عزیز
   برای رسیدن به نتیجه درست، باید روغن گیاهی رو روی چوب خام اجرا کنید.

 10. آهنگ گفت:

  سلام
  واکسی که به صورت خانگی و با ترکیب روغن زیتون یا بزرک و موم عسل ساخته میشه،از نظر کیفی چه فرقی با روغن‌های گیاهی شرکتی میکنه؟
  سپاس از حوصله و دانش ‌شما

  1. آیچوب گفت:

   سلام آهنگ
   مطمئنا نمونه های صنعتی و شرکتی از نظر ماندگاری، زمان خشک شدن، مقاومت، تنوع رنگی و … دارای ساختاری بهتر هستند.

 11. نوشین گفت:

  آیا رنگهای گیاهی را میتوان روی رنگ اکرلیک و بعنوان وارنیش بروی اسباب بازی چوبی بچه استفاده کرد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام نوشین
   ما تست کردیم، جواب داد.

 12. محمد گفت:

  سلام و خسته نباشید
  روغن گیاهی رو میشه با پیستوله هم زد؟ کدام روش بهتر است؟
  ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   نیازی به اینکار نیست

 13. محمد گفت:

  سلام و عرض ادب
  روی MDFخام روکش چوب طبیعی گردو زدم برای رنگ کردن چه پیشنهادی میفرمایید؟
  ممنونم

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   با توجه به نقش نما بودن کار روغن گیاهی کد پیور

 14. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید ، من چند تا اسلب چوب خام گرفتم و یه تنه درخت که تو گلدون گذاشتم برای تزئین خونه ، میخوام رنگشون قهوه ای مایل به قرمز باشه طرح چوب هم از بین نره ، از چه رنگی استفاده کنم میشه لطفا راهنمائی کنید ؟ کیلر خریدم روی یکیشون زدم یه حالت زرد بد رنگی شد ممنون میشم کمک کنید یه رنگ مناسب انتخاب کنم

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   همین مطلب را بخوانید کامل توضیح دادیم

 15. مهدی جمشیدی گفت:

  سلام
  با تشکر فراوان از مطالب جالب و مفید شما . بسیار سپاسگزار خواهم بود اگر در مورد ۲ سوال زیر مرا راهنمایی فرمایید:
  ۱- صرفنظر از اینکه چوب با چه نوع رنگی قبلا رنگ شده آیا میتوان روی آن روغن جلا و یا نیم پلی استر زد یا نه؟
  ۲- آیا میتوان روی چوبی که قبلا با روغن گیاهی چوب پوشش داده شده روغن جلا ویا نیم پلی استر زد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر / خیر

 16. حافظ موسوی گفت:

  سلام من با چوب روسی تخت درست کردم که چوب بعضی جاهاش نیاز به بتونه داره ! آیا میتونم اول بتونه بزنم و سیلر و سنباده کاری کنم بعد از روغن چوب استفاده کنم ؟
  منتظر جواب شما هستم

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بله/ بتونه/پرداخت/ رنگ

 17. محسن گفت:

  سلام
  برای روغن کاری تعداد زیاد قطعات چوب کوچک میشود در سطل قطعات را آغشته به روغن کرد
  چه روغنی بهتره و کم هزینه تر و سریع تر
  برای چوب راش قرمز
  متشکرم

  1. آیچوب گفت:

   سلام محسن عزیز
   اصولیش اینه از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 18. فرشاد گفت:

  سلام برای رنگکاری چوب روسی بعد از بتونه از چه رنگی استفاده کنم بهتر است؟ لازم به ذکر است که من در منزل و برای خودم کار می کنم و می خواهم از رنگی استفاده کنم که کار با آن راحت و بدون دردسر باشد ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام فرشاد عزیز
   از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 19. فرشاد گفت:

  سلام رنگ گیاهی و روغن گیاهی را از کجا میتوان تهیه نمود؟ ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   در همین مقاله بارها شماره خرید رو نوشتیم

  2. آیچوب گفت:

   سلام فرشاد عزیز
   کلمه ((روغن گیاهی)) رو در وبسایت آیچوب سرچ کنید. شرکت های مختلف رو پیدا می کنید.

 20. فرشاد گفت:

  سلام
  من در منزل قطعات چوبی می سازم و بیشتر هم از چوب روسی استفاده می کنم برای رنگ آمیزی این کارها بعد از بتونه از روغن گیاه یاستفاده کنم یا زنگ دیگری و اصولا پیشنهاد شما برای رنگ کاری چیسن

  1. آیچوب گفت:

   سلام فرشاد
   به شخصه روغن گیاهی رو بیشتر می پسندم

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )