تینر, رنگ‌کاری, مواد مصرفی صنعت چوب

چگونه از قوطی رنگ و تینر نگهداری کنیم تا خراب نشود؟

چگونه از خرابی رنگ جلوگیری کنیم؟

قوطی رنگ و تینر و مواد شیمیایی بخش جدانشدنی از کارگاه یا انبارخانه شما هستند. شاید تا به امروز به این قوطی‌های رنگ و تینر توجهی نمی‌کردید و در گوشه‌ای از کارگاه یا خانه‌تان نگهداری می‌کردید؛ اما نباید نسبت به این مواد بی‌تفاوت بود.

برای جلوگیری از به هدر رفتن منابع مالی و حتی ایجاد حادثه، باید این نوشته را مطالعه کنید تا پولی که به‌سختی به دست می‌آورید را حفظ کنید!

همچنین پیشنهاد می‌کنیم در کانال یوتیوب آیچوب آخرین ویدئو های اختصاصی ما را تماشا کنید چون تعداد بسیار زیادی آموزش اختصاصی آیچوب در این کانال موجود است. پیشنهاد می کنیم از به دیدن ویدئو کامل این آموزش علاقه دارید، از لینک زیر استفاده کنید.

تماشا ویدئو جلوگیری از خرابی رنگ

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

جلوگیری از یخ زدگی رنگ

پیشنهاد مطالعه بیشتر: ۷ اشتباه بزرگ و رایج در زمان اجرای سیلر روی چوب

دمای مناسب برای نگهداری رنگ چقدر است؟

 رنگ و مواد شیمیایی را باید در دمایی کنترل شده نگه‌داری کرد. بالارفتن یا پایین آمدن دما به ساختار رنگ و تینر و مواد شیمیایی آسیب می‌رساند. ازهم‌گسیختگی ساختار رنگ از مهم‌ترین مشکلاتی است که در این دما به وجود می‌آید.

 باتوجه‌به توصیه شرکت‌های تولیدکننده رنگ، دمای بین 5 تا 35 درجه سانتی‌گراد برای نگه‌داری از رنگ و حلال‌های آن مناسب است. البته بهترین مرجع برای دست‌یافتن به عدد درست، اطلاعات موجود روی بسته‌بندی یا قوطی رنگ است. چون ممکن است این دما کمتر یا بیشتر باشد.

 از یخ‌زدن قوطی رنگ جلوگیری کنید.

دور کردن رنگ از نور خورشید

دور کردن رنگ از نور خورشید

 رنگ را در محیط باز و در معرض نور خورشید قرار ندهید. به‌عنوان‌مثال پارکینگ خانه محیطی سرپوشیده است؛ اما بسته نیست. تلاش کنید رنگ را در محیطی مانند اتاقک و انبار نگهداری کنید. مهم‌ترین ویژگی محیط دربسته این است که جریان هوای زیاد از آن عبور نکند، نور خورشید مستقیم به رنگ نتابد و رطوبت و آب به قوطی رنگ نفوذ پیدا نکند.

 اگر این موارد را رعایت کنید؛ یعنی احتمال فاسدشدن رنگ خیلی کم می‌شود.

درب قوطی رنگ را خوب ببندید

اکثر رنگ‌های موجود در بازار هوا خشک هستند و در صورت رسیدن هوا (اکسیژن) به آن‌ها سریعاً واکنش نشان می‌دهند و خشک می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق باید درب قوطی رنگ را به‌خوبی محکم کنید. در برخی موارد شما درب قوطی را محکم می‌بندید؛ اما به دلیل کج‌شدن بخشی از آن، هوا به داخل قوطی وارد می‌شود و بعد از مدت‌زمان کوتاهی خشک می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانید با استفاده از چسب‌کاغذی، دورتادور درب قوطی را چندلایه پوشش دهید تا خطا را به حداقل برسانید.

شرایط نگهداری از رنگ در انبار

به تاریخ انقضا دقت کنید!

 نکته مهم دیگر، توجه به تاریخ انقضا رنگ است. مطمئناً بر روی قوطی هر رنگی باید تاریخ انقضا محصول درج شده باشد. معمولاً در رنگ‌های شیمیایی مثل سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر، تاریخ انقضا محصول حدود 6 ماه است. پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که از رنگ استفاده نمی‌کنید، به فرد دیگری بدهید تا استفاده شود. در غیر این صورت رنگ خراب خواهد شد.

 به‌هیچ‌عنوان از رنگی که تاریخ انقضا آن گذشته است استفاده نکنید!

پیشنهاد مطالعه بیشتر: مراحل رنگ‌کاری چوب با سیلر کیلر

مراقب رنگ‌های رقیق شده باشید

 همیشه تلاش کنید رنگ را به‌اندازه‌ای که نیاز دارید با تینر (حلال) ترکیب کنید. نکته دیگر اینکه به‌هیچ‌عنوان رنگ را در قوطی اصلی با تینر حل نکنید. همیشه رنگ را به‌اندازه‌ای که نیاز دارید با تینر حل کنید و به‌هیچ‌عنوان رنگ اضافه را به رنگ مادر (اصلی) ترکیب نکنید.

 رنگ باقی‌مانده (حل شده با حلال) را در ظرفی جداگانه نگهداری کنید؛ چون این رنگ به‌زودی خاصیت خودش را از دست می‌دهد. به‌عنوان‌مثال سیلر و رنگ‌های اکریلیک پایه آب و روغنی چند ساعت بعد از ترکیب با حلال، شروع به خراب‌شدن می‌کنند.

مراقبت از رنگ در انبار

رنگ را خوب هم بزنید

 معمولاً رنگ‌های موجود در بازار مانند رنگ چوب (فوری و روغنی) از دوفاز (بخش) تشکیل شده‌اند. شما قبل از حل‌کردن رنگ با حلال، ابتدا مواد موجود در داخل قوطی اصلی را خوب هم بزنید تا کامل ترکیب شوند و سپس به قوطی دیگری منتقل کنید و با حلال حل کنید.

 یکی از دلایل شایع خشک‌نشدن رنگ در رنگ‌های روغنی، هم نزدن مواد رنگ است.

موارد ایمنی برای نگهداری از رنگ

 از نگه‌داشتن رنگ در کنار منابع گرمایش خودداری کنید.

 در هنگام جابه‌جایی و استفاده از رنگ، از دستکش و عینک استفاده کنید.

 با فاصله‌ای مطمئن از رنگ، کپسول آتش‌نشانی را قرار دهید.

 کپسول آتش‌نشانی مخصوص مواد شیمیایی و رنگ خریداری کنید.

 در اطراف قفسه رنگ، لوازم دیگر را دپو نکنید.

 قفسه یا قوطی‌های رنگ را جلوی درب خروج قرار ندهید.

آتش سوزی انبار رنگ

سخن پایانی نگهداری از رنگ و مواد شیمیایی

شاید نگهداری از قوطی رنگ و تینر ساده به نظر برسد؛ اما پیشنهاد می‌کنیم تک‌تک کلمات این نوشته را مطالعه کنید و در صورت نیاز این اطلاعات را با همکارانتان هم به اشتراک بگذارید تا آسیبی به شما و اطرافیانتان وارد نشود.

منبع: آیچوب

2 نظر در “چگونه از قوطی رنگ و تینر نگهداری کنیم تا خراب نشود؟

 1. علی خزاعی گفت:

  انگار داری محموله هسته ای نگهداری یاحمل میکنی که مراقب آتش گرفتن وانفجارش باشیم .یه قوطی رنگه بابا اورانیویم که نیست

  1. آیچوب گفت:

   شما هر طور مایل هستی نگه داری کن دوست عزیز
   اینجور آموزش ها به درد شما نخواهد خورد
   با همون سیلر کیلر مشغول باش

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )