رپورتاژ آگهی, رنگ‌کاری چوب, مواد مصرفی صنعت چوب

معرفی رنگ و روغن گیاهی مخصوص چوب ازمو آلمان

روغن گیاهی مخصوص چوب ازمو آلمان

  ازمو (osmo) از سال ۱۸۷۸ میلادی فعالیت خود را درزمینهٔ تجارت چوب و صنعت ساختمان آغاز نمود. مالکان شرکت درزمینهٔ ساخت و تولید سازه‌های چوبی مدرن فعالیت داشتند و از پوسته کردن و ترک‌خوردن چوب سازه‌های تولیدی‌شان شکایت داشتند.

ازآن‌پس مدیران ازمو تلاش کردند رنگ‌های مناسب فعالیت‌های خود تولید کنند تا محدودیتی برای رنگ‌کاری محصولات و سازه‌های خود نداشته باشد و این‌گونه بود که در سال ۱۹۶۴ بخش رنگ‌ها و پوشش‌های مخصوص چوب osmo را تأسیس نمودند.

  ازمو آلمان یکی از شرکت‌های پیشرو در تولید پوشش‌ها و رنگ‌ها و روغن‌های طبیعی برای چوب در فضای داخل و خارج ساختمان، چوب‌های ترمو و اشباع شده در جهان است.

 امروزه در ۷۵ کشور و در بیش از ۲۵۰۰ فروشگاه ازمو محصولات خود را به فروش می‌رساند. نماینده انحصاری ازمو در ایران شرکت سرانو هست. این شرکت از سال ۱۳۸۵ فروش محصولات عضو را در ایران آغاز نموده است. برند ازمو و شرکت سرانو نامی آشنا برای فعالین حوزه رنگ چوب در ایران است.

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF

 رنگ‌های چوب ازمو به‌هیچ‌عنوان برای موجودات زنده مضر نیستند و چوب را در برابر عوامل مخرب محیطی محافظت می‌نماید. روغن‌هایی که در تهیه رنگ‌های ازمو بکار می‌رود روغن‌های طبیعی مثل آفتاب‌گردان، سویا، تخم کتان و روغن نیستل هستند.

 همان گونه که روغن‌های مورداستفاده در این رنگ‌ها طبیعی هستند، رنگ‌دانه‌های آن هم جزو طبقه مواد خوراکی غیر مضر طبقه‌بندی شده‌اند. بی‌بو بودن این رنگ‌ها باعث می‌شود تا رنگ به‌راحتی در همه‌جا و با هر کاربری قابل‌استفاده باشد.

 تا به اینجای کار با شرکت ازمو و نوع فعالیت آن آشنا شده اجازه دهید در ادامه شما را با محصولات این شرکت آشنا کنیم.

روغن گیاهی مخصوص چوب ازمو

 

خصوصیات رنگ ازمو

  همان‌طور که می‌دانید چوب همیشه زنده است. چوب به تغییرات دمایی و رطوبتی اطراف خود همیشه واکنش نشان می‌دهد به عبارتی نفس می‌کشد در این زمان شما نیاز به رنگی دارید که سطح چوب را پوشش دهد، اما مانع از تنفس طبیعی چوب نشود.

باتوجه‌به ساختار ریز متخلخل رنگ ازمو، چوب اجازه خواهد داشت تا واکنش طبیعی خود نسبت به شرایط دمایی و رطوبتی به‌راحتی انجام دهد و به عبارتی نفس راحت بکشد.

مقاومت بالا در مقابل تغییرات فیزیکی چوب

  رنگ‌های ازمو به‌نوعی جذب چوب می‌شوند و این میزان از پوشش سطح چوب از ترک‌خوردگی، پوست شدن رنگ جلوگیری می‌کند. مشکلی که ما به‌وفور در رنگ چوب شاهد آن هستیم.

پس از پوشش چوب با رنگ ازمو اگر ترکی بر روی صفحه چوبی ایجاد شود به ساختار رنگ آسیب وارد نمی‌شود و شما می‌توانید در صورت نیاز آن بخش ترک‌خورده را ترمیم کنیم این ترمیم نیاز به تجربه و تجهیزات زیادی ندارد.

ترمیم آسان رنگ اوزمو

  همان‌طور که می‌دانید در فضای داخل و خارج ساختمان عوامل زیادی باعث آسیب‌دیدن رنگ می‌شود به عبارتی برخورد جسم خارجی تیز و سنگین با رنگ یا چوب باعث ایجاد خط بر روی رنگ خواهد شد.

یکی از مزایای بسیار عالی رنگ‌های ازمو قابلیت ترمیم بسیار آسان و کم‌هزینه آن هستند به عبارتی نیاز نیست برای ترمیم خط و خش‌های ایجاد شده بر روی رنگ، از استادکار ماهر کمک بگیرید.

با استفاده از مقدار کمی رنگ ازمو و یک دستمال می‌تواند رنگ آسیب‌دیده را دوباره رنگ‌کاری نمایید. همان‌طور که در بررسی مزایای استفاده از روغن گیاهی اشاره شد، این قابلیت به‌هیچ‌عنوان در رنگ‌های شیمیایی وجود ندارد.

رنگ‌های ازمو به‌هیچ‌عنوان برای انسان‌ها و حیوانات خطری ندارند و این بی‌خطر بودن به دلیل استفاده از مواد اولیه طبیعی و روغن‌های گیاهی در ساخت رنگ است.

روغن مخصوص چوب

روغن‌های طبیعی ازمو در برابر مایعاتی مانند نوشابه، قهوه، چای، آبمیوه، شیر و آب مقاوم هستند. آب‌گریز بودن از خصوصیات اصلی این رنگ است. در برخی رنگ‌های این شرکت حتی از مواد ضدباکتری و ضدقارچ استفاده می‌شود.

یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده عالی رنگ‌های ازمو قابلیت استفاده از آن برای پوشش اسباب‌بازی‌های چوبی کودکان و ظروف چوبی است. این برند تمامی استانداردهای لازم برای پوشش این‌گونه لوازم را دارا است.

محصولات مربوط به بخش رنگ این شرکت در سه دسته رنگ‌های مناسب فضای، خارج رنگ‌های مناسب فضای داخل، و ابزار و تجهیزات و لوازم جانبی مربوط به رنگ چوب است.

رنگ مخصوص فضای داخل

 این دسته از رنگ‌ها شرایط و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند به‌طوری که خیالتان را از بابت داشتن یک محیطی سالم و عاری از مواد شیمیایی راحت می‌کنند.

 امروز باتوجه‌به وجود مواد شیمیایی و آلاینده‌ها به‌صورت افراطی در فضای اطرافمان راهی نداریم جز اینکه خودمان دست‌به‌کار شویم و محیطمان را تا جای ممکن عاری از مواد شیمیایی کنیم به همین خاطر استفاده از رنگ‌ها و پوشش‌های گیاهی مناسب فضای داخل ازمو به شما پیشنهاد می‌شود.

روغن بی‌رنگ چند منظوره مخصوص چوب (ploxy-oil)

  این روغن برای استفاده در فضای داخلی در دو نوع شفاف و مات موجود است. از ploxy-oil می‌توانید برای پوشش انواع الوار و پروفیل چوب طبیعی، روکش طبیعی و صفحات تمام چوب استفاده کنید. این روغن ضمن حفظ خواص طبیعی چوب مقاومت آن را افزایش می‌دهد و چوب را در برابر جذب آب و کثیفی مقاوم می‌کنند.

برای اجرای این رنگ بر روی چوب خام نیاز به دودست رنگ‌کاری دارید و برای بازسازی رنگ اجرای یک‌دست رنگ‌کاری کافی است. هر لیتر ۲۴ مترمربع را در یک‌دست و ۱۲ مترمربع را در دودست پوشش می‌دهد.

روغن بی‌رنگ چندمنظوره (ploxy-oil) قابلیت ترکیب با رنگ‌های موج نما (Wood Wax Finish Transparent) ازمو را دارند.

محافظ بی‌رنگ چوب (Wood Protector)

  این پرایمر شفاف برای استفاده در فضاهای داخلی مرطوب مانند آشپزخانه و حمام مورداستفاده قرار می‌گیرد. این پرایمر سطح چوب را اشباع و آن را در مقابل جذب رطوبت مقاوم می‌کنند.

محافظ بی‌رنگ چوب (Wood Protector) به‌شدت آب‌گریز است و حاوی آفت‌کش نیست. برای استفاده از این رنگ بر روی چوب اجرای یک‌دست آن کافی است. از این پرایمر برای محافظت بر روی چوب خام یا روکش استفاده می‌شود همچنین پس از اجرای آن می‌توانید از طیف‌های رنگی مختلف استفاده کنید.

روغن مخصوص فضای داخل چوب

رنگ‌های موج نمای مخصوص چوب (Wood Wax Finish Transparent)

  کد این رنگ‌ها با عدد ۳ آغاز می‌شود و در دو مدل براق و مات برای رنگ‌کاری در فضای داخل خانه مورداستفاده قرار می‌گیرند. از این رنگ‌ها می‌توان برای استفاده بر روی مبلمان فضای داخل، کمد و کابینت چوبی، درب‌ها، اسباب‌بازی کودکان، کف‌پوش‌ها، پنل‌ها و دیوارپوش‌های تمام چوب استفاده کرد.

همانند رنگ‌های پیشین چوب را در مقابل آب و آلودگی مقاوم می‌سازد. برای اجرای این رنگ یک‌دست کافی است اما می‌توانید برای داشتن رنگی تیره‌تر از دو دست رنگ استفاده کنید. هر یک لیتر رنگ ۲۰ مترمربع را در یک دست پوشش می‌دهد.

رنگ مخصوص فضای خارج

  انتخاب رنگ برای سازه‌های چوبی نصب شده در فضای خارج یکی از چالش‌های بزرگ بسیاری از رنگ‌کارها و علاقه‌مندان به مبحث رنگ چوب است. پرسش‌های بسیار زیادی در مورد رنگ‌های مناسب فضای خارج از ساختمان در آیچوب مطرح شده است.

این رنگ‌ها باید خواص و قابلیت‌های مخصوصی داشته باشند به‌طوری که در مقابل اشعه UV سرما گرما و رطوبت پایداری و مقاومت قابل‌قبولی داشته باشند. هر چند که در سازه‌های موجود در فضای باز با چالش‌های بسیار زیادی روبرو هستیم؛ اما شرکت ازمو با معرفی رنگ‌های مناسب فضای خارج از ساختمان بسیاری از چالش‌های پیشرو را حل کرده است.

 

ویژگی‌های رنگ‌های چوب مخصوص فضای باز Osmo

  رنگ‌های مخصوص فضای باز و باتوجه‌به ساختار ریز متخلخل و نانویی، اجازه تبادل رطوبت با محیط اطراف را می‌دهد در این حالت رطوبت چوب تنظیم می‌شود همچنین این رنگ‌ها مقاوم به آب بوده و در مقابل هوادیدگی و اشعه UV مقاومت بسیار بالایی دارد.

همان‌طور که در بالا اشاره شد ساختار این رنگ‌ها و نوع پوشش آن به‌گونه‌ای است که به‌هیچ‌عنوان پوسته نمی‌کنند شکاف نمی‌خورند و تاول نمی‌زند. اجرای این رنگ بسیار آسان بوده و برای نوسازی رنگ تنها اجرای یک‌دست پوشش کافی است.

این رنگ‌ها موج نما بوده به‌طوری که ساختار طبیعی چوب به‌هیچ‌عنوان از بین می‌رود همچنین به‌خوبی چوب را در برابر حشرات چوب‌خوار قارچ‌ها و کپک‌ها در فضای باز محافظت می‌نمایند.

رنگ مخصوص فضای خارج

رنگ و محافظ چوب (Natural Oil Woodstain)

 عدد آغازین کد این رنگ ۷ است بهترین پوشش برای استفاده از فضای خارج با طیف رنگی گسترده است. ساختار رنگ به‌گونه‌ای است که مقاوم به رطوبت و آب بوده و حفاظت بسیار بالایی از چوب در برابر هوادیدگی و اشعه خورشید دارد.

 همچنین این رنگ تمامی خصوصیاتی که در مورد رنگ‌های مخصوص فضای باز ازمو توضیح داده شد، دارا است.

روغن بی‌رنگ و محافظ در برابر اشعه خورشید (UV-Protection-Oil)

 رنگ مخصوص فضای خارج و در دو نوع مات و نیمه مات بر روی لوازمی مانند مبلمان چوبی فضای خارج، نماهای چوبی، درهای چوبی، پنجره‌های چوبی و پوشش‌های چوبی سقف، آلاچیق و حصار قابل‌استفاده است.

 اگر از این سری از رنگ‌ها، به‌عنوان دست دوم بر روی رنگ اصلی استفاده شود باعث تأخیرانداختن زمان تخریب می‌شود و اگر تنها به‌عنوان پوشش بر روی چوب استفاده شود زمان خاکستری شدن را در مقایسه با چوب خام ۱۲ برابر افزایش می‌دهد.

 اجرای این رنگ بر روی چوب خام برای اولین‌بار دو دست و در زمان نوسازی چوب یک دست می‌باشد. هر یک لیتر روغن بی‌رنگ ۲۴ مترمربع را در یک دست و ۱۲ مترمربع را در دو دست پوشش می‌دهد.

روغن مخصوص چوب در فضای باز (Wood-Decking-Oils)

 این روغن هم در دو نوع مات و براق مخصوص استفاده در فضای خارجی به‌خصوص بر روی کف سازه‌های چوبی می‌باشد. ازاین‌رو می‌توانید برای استفاده بر روی مبلمان‌های فضای خارج و کف‌پوش‌های فضای خارجی و نمای چوبی استفاده کنیم این روغن به سطوح چوبی صیقل می‌دهد و آن را ضد آب و کثیفی می‌کند.

 در واقع Wood-Decking-Oils ازمو گزینه‌ای عالی برای پوشش برای چوب‌های ترمو و اشباع شده می‌باشد. برای اجرای این رنگ دو دست بر روی چوب خام و یک دست بر روی سطح صاف و تمیز کافی می‌باشد یک لیتر از این روغن ۲۴ مترمربع را در یک دست و ۱۲ مترمربع را در دو دست پوشش می‌دهد.

رنگ مخصوص فضای بیرونی

 

ژل احیا کننده چوب (Wood Reviver Power GEL)

 همان‌طور که می‌دانید چوب‌های که در فضای خارج از ساختمان قرار می‌گیرند پس از مدت طولانی لکه‌های و روی آن ایجاد شده و رنگ آن به خاکستری تغییر می‌کند. برای بازسازی و ازبین‌بردن قارچ‌های موجود بر روی چوب از ژل مخصوص پاک‌سازی و احیای چوب استفاده می‌شود. این ژل قابل‌استفاده بر روی تمام سطوح چوبی فضای خارجی مثل نمای چوبی دکینگ و مبلمان باغی می‌باشد.

 این ژل پاک‌سازی و احیاکننده چوب مناسب برای بازسازی رنگ و چوب ایجاد طراوت اولیه چوب در فضای خارج از ساختمان می‌باشد. هر لیتر از این محلول برای بازسازی ۱۰ تا ۲۰ مترمربع کافی می‌باشد. میزان استفاده از این محلول بستگی به میزان تخریب و طوسی شدگی چوب دارد.

پوشش One Coat Only HSPlus

 کد آغازین این رنگ عدد ۹ می‌باشد و بسیار باصرفه برای ایجاد پوشش و روی چوب تنها با اجرای یک دست می‌باشد ازاین‌رو می‌توان برای نماهای چوبی، پوشش‌های چوبی سقف، خانه‌های چوبی و دیوارهای چوبی و حصارها استفاده کرد.

 هر یک لیتر رنگ تقریباً ۲۶ مترمربع را در یک دست پوشش می‌دهد و مانند رنگ‌های مخصوص فضای باز، پوست نمی‌کنند و ترک می‌خورد. رطوبت چوب را کنترل می‌کنند و دافع آب است. کد آغازین این رنگ عدد ۹ می‌باشد.

واکس جلوگیری کننده از ایجاد ترک در مقاطع الوارهای چوبی

مخصوص محافظت مقاطع برش خورده الوارهای چوبی از ترک‌خوردن و جذب آلودگی در مقاطع می‌باشد و همچنین مانع ازدست‌دادن رطوبت در مقاطع انتهایی چوب و جلوگیری از تغییر شدید ابعاد چوب می‌گردد.

ژل بتونه

برای پر نمودن ترک‌ها و فواصل اتصالات پارکت‌های چوبی سنباده خورده یا انواع سطوح چوبی دیگر باقدرت پرکنندگی بالا، مدت زمان خشک شدن کوتاه، سنباده زنی مناسب، قابلیت رنگ پذیری، و به دلیل اختلاط با خاک اره حاصل از سنباده زنی ایجاد سطحی همرنگ با چوب.

مایع شستشو کف و پارکت

مایع شستشو کف و پارکت چوبی بر پایه صابون و واکس‌های طبیعی مناسب برای پاک کردن کف با ایجاد سطحی براق.

تینر گیاهی و پاک کننده قلم و وسایل

بر پایه روغن‌های طبیعی بدون بو مناسب برای پاک کردن قلم و لکه‌های رنگ.

تنظیف اعمال رنگ

پارچه‌ای نرم و بدون پرز مخصوص اعمال رنگ‌ها و روغن‌های چوب ازمو از این محصول می‌توان برای رسیدن به سطحی شفاف و نرم در رنگ‌کاری سطوح چوبی به‌راحتی استفاده کرد.

بتونه‌های تیوپی آماده مخصوص چوب

بتونه‌های آماده مخصوص چوب این بتونه‌ها با داشتن خاصیت الاستیک ترک نمی‌خورند و در ۵ طیف رنگی موجود می‌باشند

باقابلیت جذب رنگ و روغن‌های ازمو.

مایع پاک کننده رنگ‌های قدیمی و پلی استر

برای پاک کردن رنگ‌های قدیمی و لاک الکل‌ها از روی مبلمان، درب، قاب پنجره، پنل های چوبی و غیره دوستدار محیط زیست و عاری از کلر هیدروکربن.

سلب مسئولیت: این نوشته یک محتوای تبلیغاتی به سفارش تبلیغ دهنده است. لطفاً قوانین سایت را مطالعه کنید.

 

آیچوب

61 نظر در “معرفی رنگ و روغن گیاهی مخصوص چوب ازمو آلمان

 1. فرشاد گفت:

  سلام
  برای در و پنجره های قدیمی که یک طرف به فضای باز و یک طرف رو به داخل هست چه چیزی توصیه می کنید.
  ممنون

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   از همین روغن های گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید که خیالتون از بابت ماندگاری راحت باشه
   مثلا مونوکوت

 2. farzad گفت:

  سلام ممنون مییشم راهنمایی کنید .برای زیورالات چوبی ازمو بهتره یا بورما واکس .

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   مونوکوت

 3. امیر گفت:

  وقت بخیر این برند ها داخل ایران موجود هستند؟
  – Clare Paint
  – Real Milk Paint
  – Backdrop
  – ECOS Paint
  – Sherwin-Williams Harmony
  – Benjamin Moore Eco Spec
  – BioShield
  – Behr Premium Plus

  1. آیچوب گفت:

   سلام امیر عزیز
   هیچ کدام موجود نیستند.

 4. yavar گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من برای چوب روسی که خیلی سفید هم بود از روغن نچرال استفاده کردم ولی آخر کار رنگش نارنجی دراومد
  انتظار داشتم رنگ خودش بشه
  اگر امکان داره راهنمایی کنید
  تشکر فراوان

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   در این مورد اطلاعی نداریم
   لطفا از فروشنده بپرسید.

 5. مهسا گفت:

  سلام
  روغن گیاهی روی ام دی اف خام هم اجرا میشه؟
  یه کمد دارم جنسش ام دی اف هست رنگش قهوه ای مات
  میخاستم بدونم با پاک کردن رنگ این کمد میتونم با روغن گیاهی رنگش کنم یا نه؟
  ممنون از سایت فوق العادتون

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بله، از پریکالر مونوکوت استفاده کنید. Precolor
   برای کسب اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید
   02128111516

 6. samira گفت:

  سلام من رنگ سبدهای حصیری ام از بین رفته میخواستم دوباره رنگ کنم به رنگ اولیه سبد حصیری ام دربیاد که رنگ کرم طوری یا رنگ چوب خیلیی کمرنگه ولی بلد نیستم ترکیب رنگیشو هرجاهم سرچ کردم نتونستم پیدا کنم ممنون میشم راهنمایی ام کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام سمیرا
   پیشنهاد می کنیم روی سبد های حصیری از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 7. کیان چوب گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  امکان پرایمر اسلب ک داخل رزین کار میشه با این روغن هست؟
  ایا این روغن با رزین واکنش منقی ایجاد نمیکنه.؟
  من شنیده ام این روغن و روی رزین سمباده و پولیش خورده میشه اعمال کرد که باعث شفافبت بیشتر و محافظت از سطح رزین میشه.ایا شما تجربه این کار و دارید.نظرتون و خواهشا بفرمایید.
  با تشکر از زحمات شما و ارزوی اینکه سایر دوستان از وجدان کاری شما سرمشق و الگو بگیرند.

  1. آیچوب گفت:

   سلام کیان چوب عزیز
   خیر، این روغن ها به عنوان پرایمر رزین گزینه مناسبی نیستند. پرایمر مناسب رزین، خودش هست که پیشنهاد می کنم اطلاعات درست تر و تکمیلی رو از اساتید این حوزه پرسش کنید.
   برای روغن های گیاهی روی رزین مشکلی وجود نداره… هرچند که باعث براقیت کار نمیشه مطمئنا…

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )