ابزارهای سنباده‌زنی, سنباده کاری و پرداخت‌, سنباده گرد لرزان

آموزش کار با سنباده گرد لرزان | بهترین ابزار رنگکار چوب

چگونه از سنباده گرد لرزان استفاده کنیم

 سنباده‌کاری با سنباده گرد لرزان ساده و آسان به نظر می‌رسد؛ اما اگر ندانید چگونه از این دستگاه استفاده کنید به قطعه کار چوبی و دستگاه آسیب خواهید رساند!

 سنباده گرد لرزان یکی از ابزارهای دوست‌داشتنی و جذاب برای نجارها و خویشساز ها است. شما می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های سنباده‌زن و به‌خصوص سنباده گرد لرزان ایرادات ظاهری چوب‌مانند پستی‌وبلندی و خط‌وخش را برطرف کنید.

 در نوشته‌های پیشین آیچوب در مورد انواع دستگاه‌های سنباده‌کاری چوب صحبت کرده بودیم؛ اما در این مقاله به روش درست و حرفه‌ای استفاده از سنباده گرد لرزان خواهیم پرداخت. نکته‌های مهمی که موجب سنباده‌کاری اصولی و عمر بیشتر دستگاه شما خواهد شد. با ما در ادامه همراه باشید.

سنباده گرد لرزان چیست و چه کاربردی دارد؟!

 همان‌طور که در نوشته‌های پیشین توضیح دادیم از سنباده گرد لرزان برای سنباده‌کاری پایانی چوب و سازه‌های چوبی استفاده می‌شود. اگر چه از سنباده گرد لرزان می‌توان برای عملیان رنگ‌بری (پاک‌کردن رنگ قدیمی چوب) هم استفاده کرد؛ اما توضیحات ما در این مقاله در مورد سنباده‌کاری و پرداخت پایانی چوب خام است.

 سنباده گرد لرزان با نام Random orbital sander در فضای بین‌المللی شناخته می‌شود. سنباده گرد لرزان را می‌توان نمونه به‌روز شده و بهبودیافته سنباده تخت لرزان دانست.

 باتوجه‌به تجربه چندین ساله تیم آیچوب از کار با دستگاه‌های مختلف مانند سنباده تخت لرزان و سنباده گرد لرزان، قاطعانه می‌توانید بگویم با داشتم سنباده گرد لرزان دیگر تمایلی به استفاده از سنباده تخت لرزان نخواهید داشت.

پیشنهاد آیچوب: تفاوت سنباده گرد لرزان و تخت لرزان چیست؟ کدام یک مناسب کار شماست؟

تماشا ویدئو تکنیک های استفاده از سنباده گرد لرزان

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

از سنباده با قطر مناسب استفاده کنید

 یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین دستگاه‌های سنباده گرد لرزان، تفاوت در قطر پد سنباده آن‌ها است. در صنعت چوب عموماً از سنباده‌های گرد لرزان با قطر صفحه ۱۲۵ و ۱۵۰ میلی‌متر استفاده می‌شود.

اساساً شما برای استفاده از دستگاه سنباده گرد لرزان باید سنباده با قطر مناسب این دستگاه استفاده کنید.

 استفاده از ورق سنباده با قطر کمتر یا بیشتر از ابعاد استاندارد موجب اختلال در عملکرد سنباده می‌شود.

قطر صفحه سنباده ۱۲۵ میلیمتری

پد سوراخ دار سنباده گرد لرزان

 

سنباده با گرید مناسب انتخاب کنید

 در سنباده گرد لرزان هم مانند دیگر دستگاه‌های سنباده‌زن امکان استفاده از گریدهای مختلف سنباده را خواهید داشت. شما باید باتوجه‌به نوع پروژه و مقدار ایرادات موجود در آن اقدام به انتخاب شماره سنباده مناسب کنید. به‌عنوان‌مثال برای سنباده‌کاری سازه چوبی که ایرادات زیاد دارد، می‌توانید از سنباده ۶ یا ۸۰ شروع کنید و تا سنباده ۴۰۰ و حتی ۱۰۰۰ هم ادامه دهید.

 درصورتی‌که از گرید مناسب برای سنباده‌کاری استفاده نکنید دو حالت دارد:

 یا باربرداری زیاد می‌شود و خط‌وخش زیاد روی کار ایجاد می‌شود و یا اینکه با انتخاب سنباده با گرید بالا، سرعت باربرداری بسیار کم می‌شود و زمان زیادی برای سنباده‌کاری باید طرف کنید.

استفاده از سنباده گرد لرزان

سنباده کاری چوب با سنباده گرد لرزان

برای سنباده‌کاری قطعه کار را در جای خود محکم کنید

برای سنباده‌کاری اصولی و ایمن، یکی از موارد که باید در نظر داشته باشید، محکم کردن و ایمنی محیط کار است. شما باید قطعه کار را بر روی میز کار یا خرپا با استفاده از گیره نجاری یا هر ترفند دیگری محکم کنید. اجازه ندهید قطعه کار در زمان سنباده‌کاری به اطراف حرکت کند.

در سنباده گرد لرزان از جاروبرقی یا مکنده صنعتی استفاده کنید

 

کیسه جمع آوری گرد و غبار سنباده گرد لرزان

نصب کیسه گرد و غبار سنباده گرد لرزان

 

همه دستگاه‌های سنباده گرد لرزان یک خروجی گردوغبار دارند که امکان نصب لوله جاروبرقی صنعتی یا مکنده را به آن خواهید داشت. یکی از ایده‌آل‌ترین حالت‌ها این است که با اتصال مکنده به سنباده گرد لرزان، به‌سلامتی خود و همکارانتان کمک کنید.

پیشنهاد آیچوب: سنباده گرد لرزان چیست + نکته‌های خرید و کاربرد سنباده لرزان

نحوه کار با سنباده گرد لرزان

 پیشنهاد می‌کنیم قبل از سنباده‌کاری با سنباده گرد لرزان، ابتدا عملکرد دستگاه و مقدار باربرداری آن را روی یک قطعه چوب‌پرتی آزمایش کنید. به‌عنوان‌مثال اگر باربرداری دستگاه خیلی زیاد باشد، ممکن است در زمان سنباده‌کاری سازه‌های روکش شده، باربرداری بیش از حد انجام شود و روکش از بین رود.

 * قبل از شروع سنباده‌کاری با سنباده گرد لرزان مراقب باشید روی صفحه سنباده قطعات تیز و سخت مانند سنگ نچسبیده باشد. همین قطعه‌های کوچک خط‌های عمیقی روی کار ایجاد خواهند کرد.

 * بهترین حالت برای شروع سنباده‌کاری این است که دستگاه را روی قطعه کار قرار دهید و بعد کلید روشن را فشار دهید و شروع به سنباده‌کاری چوب کنید.

 * سنباده را به‌صورت یکنواخت روی کار حرکت دهید. هرچند که سنباده گرد لرزان مانند پولیشر یا سنباده تانکی قدرت باربرداری ندارد؛ اما نگه‌داشتن آن در یک منطقه مطمئناً موجب باربرداری بیش از حد خواهد شد.

 * هرچند که در زمان سنباده‌کاری با سنباده گرد لرزان، حرکت در خلاف جهت راه چوب آسیب چندانی به آن نمی‌رساند؛ اما پیشنهاد می‌کنیم سنباده‌کاری را در جهت راه چوب انجام دهید.

ایجاد وزن زیاد در زمان سنباده کاری

فشار با دست روی سنباده گرد لرزان

 * به‌هیچ‌عنوان برای انجام سریع سنباده‌کاری وزن خود را روی دستگاه نیندازید.

با این کار به موتور دستگاه فشار زیاد وارد می‌شود و نمی‌توان انتظار داشت این دستگاه مدت‌زمان طولانی برای شما کار کند. هر جا دیدید چرخش صفحه سنباده کم یا متوقف شد، مطمئن باشید که وزن زیادی روی دستگاه قرار داده‌اید.

 * به‌آرامی سنباده‌کاری کنید. هرچه زمان بیشتری برای سنباده‌کاری صرف کنید در مرحله رنگ‌کاری مشکلات کمتری خواهید داشت. در واقع هرچه زیر کار تمیزتر باشد نتیجه اجرای رنگ تمیزتر خواهد بود. کارشناسان توصیه می‌کنند بهترین سرعت برای سنباده‌کاری با سنباده گرد لرزان ۲۵ میلی‌متر در ثانیه است.

 * در زمان سنباده‌کاری از قانون ۵۰ درصد استفاده کنید. در هر بار رفت‌وبرگشت سنباده، ۵۰ درصد از صفحه را روی خط حرکت قبلی قرار دهید.

 * از ورق سنباده باکیفیت استفاده کنید. تجربه نشان داده است که خرید سنباده چوب باکیفیت حداقل سه برابر هزینه شما را کاهش خواهد داد و کیفیت بیشتری در سنباده‌کاری خواهید داشت. ما در نوشته‌های پیشین برندهای معتبر سنباده مخصوص چوب فعال در بازار ایران را معرفی کرده بودیم.

* پیشنهاد می‌کنیم برای رسیدن به نتیجه بهتر و عالی در زمان پرداخت نهایی چوببا سنباده گرد لرزان، بعد از اتمام سنباده‌کاری با دستگاه سنباده گرد لرزان با دست و به آرامی و در جهت راه چوب دوباره سنباده‌کاری کنید.

در این حالت مشکلات احتمالی ایجاد شده در زمان سنباده‌کاری با سنباده گرد لرزان را برطرف می کنید.

 

سرویس و نگهداری از سنباده گرد لرزان

 

گرد و خاک ایجاد شده با سنباده گرد لرزان

خاک سنباده

 

 نظافت سنباده گرد لرزان از مهم‌ترین وظایف یک استادکار است.

هرچند که شرکت‌های تولید کنند سنباده گرد لرزان استانداردهای لازم برای به‌کارگیری دستگاه در شرایط خاک و غبار را رعایت می‌کنند؛ اما حتماً در زمان سنباده‌کاری (هر ۱۵ دقیقه) و بعد از اتمام سنباده‌کاری، با فشار هوای زیاد دستگاه را تمیز کنید.

 درصورتی‌که مخزن یا کیسه جمع‌آوری گردوخاکی که روی سنباده گرد لرزان نصب شده هر ۱۵ دقیقه محتویات داخل آن را (چه کم و چه زیاد) در کیسه دیگری تخلیه کنید.

پیشنهاد آیچوب: معرفی و خرید سنباده گرد لرزان بوش Bosch GEX 125-1 AE

جمع بندی سنباده‌کاری با سنباده گرد لرزان

تلاش کردیم تجربیات خود از کار با دستگاه سنباده گرد لرزان را در این مقاله با شما به اشتراک بگذاریم. لطفاً شما هم اگر تجاربی از کار با این دستگاه سنباده‌زن چوب دارید در قسمت دیدگاه‌های همین نوشته با ما و دیگر مخاطب‌های آیچوب به اشتراک بگذارید.

به حرمت قلم نویسنده لطفاً از کپی کردن این مقاله خودداری کنید.

 

منبع: تیم آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )