آموزش, ابزارهای اندازه‌گیری, اره نواری/فلکه, معرفی ابزار

علت جمع نشدن متر چیست؟ دلایل خرابی فنر متر

بهترین متر نواری فلزی نجاری

 متر نواری فلزی یکی از ابتدایی‌ترین ابزارهایی است که هر استاد کاری همراه با خود دارد. یک نجار همیشه یک متر نواری فلز به همراه خود دارد. هرچند که برخی دوستان متر را ابزاری ارزان‌قیمت و بی‌ارزش می‌دانند؛ اما نباید نگهداری درست از متر را فراموش کرد.

 در این نوشته به بررسی روش‌های نگهداری درست متر نجاری اشاره خواهیم کرد. روش‌هایی که مانع از هدررفت سرمایه شما خواهد شد. با ما در ادامه همراه باشید.

متر نجاری در بازار ایران در بازه قیمتی ۷۰۰۰ تا ۴۰۰.۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد. هرچند که اندک افرادی متر ۴۰۰ هزارتومانی خریداری می‌کنند؛ اما هستند اساتیدی که برای همراه همیشگی خود ارزش قائل‌اند. حال اگر یک متر باارزش یا کم‌ارزش تهیه کردیم، چگونه از آن مراقبت کنیم؟

تماشای آنلاین ویدئو ١١ تکنیک تجربی افزایش عمر متر نواری

 

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

متر نواری فلزی را به زمین نیندازید

 یکی از شایع‌ترین دلایل خرابی متر نواری فلزی، واردآمدن ضربه‌های سنگین به بدنه آن است. گاهی اوقات پیش می‌آید متر از دست استادکار یا از روی داربست یا در حال جابه‌جایی به چندین متر آن طرف و محاسبات نادرست شما به مقصد نمی‌رسد و به زمین برخورد می‌کند.

 شاید در برخورد اول و دوم برای متر مشکلی ایجاد نشود؛ اما بعد از چند بار برخورد فنر داخل متر از جای خود خارج خواهد شد و متر دیگر قابل‌استفاده نیست. در داخل متر قطعات زیادی وجود دارد که مقاومت خوبی در برابر ضربه‌های زیاد را ندارند و از هم جدا خواهند شد.

از خیس شدن متر جلوگیری کنید

 در صنعت چوب دلیلی برای خیس شدن متر وجود ندارد، جز اینکه استادکار بی‌حواس و بی‌نظم باشد. بسیار مراقب باشید که نوار متر خیس نشود. باتوجه‌به اینکه نوار متر نواری فلزی از جنس فلز است، به‌راحتی در برابر رطوبت و قطرات آب واکنش می‌دهد و زنگ می‌زند.

 شاید مترهای ضدزنگ در بازار موجود باشد و فروشنده به شما بگوید نوار متر ضدزنگ هست و تضمین خواهد داد؛ اما شما این اشتباه را مرتکب نشوید و متر را خیس نکنید. تجربه نشان داده است که نباید از آپشن‌های این‌چنینی استفاده دائم کرد. شاید نوار متر فلزی ضدزنگ باشد؛ اما فنر داخل آن ضدزنگ نیست.

پیشنهاد آیچوب:

کامل ترین راهنمای خرید متر نواری (نجاری و آهنگری)

متر را تا آخر باز نکنید

 این کار بین اساتید بسیار رایج است. برخی دوستان متر را تا جایی که ممکن هست باز می‌کنند و فشار زیادی به فنر داخل متر وارد می‌شود. این فشار زیاد در مترهای ارزان‌قیمت باعث شکستن پایه فنر و در مترهای باکیفیت‌تر باعث افت توان کشش فنر داخل خواهد شد.

 برخی تولیدکننده‌ها ۲۰ سانتی‌متر پایانی متر را بدون شماره باقی می‌گذارند؛ اما برخی دوستان باز هم برخی دوستان متر را تا آخر باز می‌کنند (برخی افراد موجودات عجیبی هستند!)

 اگر فکر می‌کنید فضایی که متراژ می‌کنید، معمولاً بالاتر از ۵ متر است، از متر ۷ متری استفاده کنید. باز هم تأکید می‌کنیم شاید بار اول مشکلی ایجاد نشود؛ ولی بار تضمینی برای بار دوم و سوم و چهارم نیست.

افزایش عمر متر نجاری

در زمان جمع شدن نوار فلزی، سرعت را کنترل کنید

 کنترل متر در زمان جمع‌شدن نوار بسیار اهمیت دارد. متر همیشه در استفاده‌های ابتدایی قدرت زیادی برای جمع‌شدن دارد. برای جمع شدن متر، نباید اجازه دهید نوار با سرعت زیاد جمع شود و زبانه به‌شدت با بدنه برخورد کند. این بی‌توجهی سه مشکل اصلی را به وجود خواهد آورد.

 اول اینکه در زمان جمع شدن متر با نوار فلزی اگر سرعت حرکت زیاد باشد، احتمال اینکه پوست دستتان بریده شود بسیار زیاد هست. متأسفانه بعضی مترها استاندارد نیستند و همین امر موجب آسیب شده است.

 دوم اینکه در اثر ضربه شدید زبانه متر به بدنه، انحراف در قسمت لبه متر ایجاد خواهد شد و همین انحراف مانع از آن می‌شود که متر روی سطح ورق بنشیند. این مشکل رابطه مستقیم با اعصاب و روان استادکار دارد. انحراف در قسمت زبانه متر نواری فلزی روند کار را با تأخیر روبرو می‌کند.

 سوم اینکه وقتی متر سریع جمع می‌شود، احتمال اینکه رول نوار درست تشکیل نشود، زیاد است. در این حالت متر به‌خوبی جمع نمی‌شود و مجبور هستید نوار فلزی را با فشار به داخل متر هدایت کنید.

مراقب نفوذ گرد و خاک به داخل متر باشید

 گردوخاک هم بانفوذ در لابه‌لای نوار و فنر، موجب ناکارآمدی فنر متر و ننشستن درست نوار فلزی روی‌هم خواهد شد. در زمان بستن متر انگشت شصت و اشاره خود را در بالا و پایین نوار قرار دهید و اجازه دهید متر به‌آرامی جمع شود.

 در این حالت گردوخاک از روی نوار برداشته می‌شود و به دستان شما هم آسیبی وارد نمی‌شود.

متر نشکن، همیشه نشکن نیست!

 ممکن است فروشنده به شما متر نشکن بفروشد و تضمین بدهد که این متر به‌سادگی نمی‌شکند. نکته اینجاست که در بیشتر این مترها بدنه بیرونی نشکن هست و متعلقات داخلی با چند ضربه از هم جدا می‌شود.

 شاید بدنه اصلی نشکند، اما قالپاق‌های دور فنر و شصتی‌های آن به‌راحتی آسیب می‌بیند.

با خلاصی متر کاری نداشته باشید

 شاید همه ما وقتی تازه شروع به کار کردیم و دوست داشتیم کار خود را دقیق انجام دهیم، با خلاصی زبانه متر مشکل داشتیم. این خلاصی در مترهای آهنگری بیشتر دیده می‌شود و متر نجاری خلاصی کمتری دارد.

 تکان‌خوردن زبانه متر کاملاً طبیعی هست و شرکت‌های سازنده باتوجه‌به فاصله داخل و بیرون زبانه، اقدام به ایجاد خلاصی زبانه می‌کنند. هرچه ضخامت زبانه متر بیشتر باشد، مقدار خلاصی آن هم بیشتر می‌شود.

بهترین متر نجاری

روی متر را با خودکار علامت‌گذاری نکنید

چندین بار مشاهده کردیم که برخی دوستان ناخودآگاه با خودکار یا مدادی که در دست دارند، بخش‌هایی از متر را علامت‌گذاری می‌کند. این کار در برخی موارد عمدی و برخی موارد به‌اشتباه انجام می‌شود. اگر به این کار عادت دارید، ترک کنید عادتان را…

پیشنهاد آیچوب:

متر لیزری چیست؟ + بررسی امکانات و روش استفاده از متر لیزی

متر سیم بکسل نیست!

بزرگوارانی هستند که با استفاده از لبه متر (زبانه متر) ورق و اشیا را به نزدیکی خود می‌کشانند! این مورد را چندین بار در کارگاه نجاری مختلف دیده‌ایم. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، فشار بیش از حد به زبانه، موجب خلاصی بیشتر و انحراف آن می‌شود.

خرید متر نجاری خوب

مراقب برخورد متر با تیغه در حال چرخش باشید

 در صنعت چوب ایران با صحنه‌هایی مواجه هستیم که اگر یک استادکار اروپایی و آمریکایی آن‌ها را ببیند، سر به بیابان خواهد زد. برخی گرامیان برای تنظیم عرض‌برش در اره نواری و اره میزی، زمانی که دستگاه روشن است، متر را به نزدیکی تیغه می‌آورند.

 این کار یکی از خطرناک‌ترین روش‌های تنظیم اندازه برش هست که متأسفانه به‌وفور دیده می‌شود. البته خوشبختانه با ورود اره میزی‌های استاندارد این سبک اندازه‌گیری کمتر انجام می‌شود.

شما در بهترین حالت چند ماه متر خود را سالم نگه می‌دارید؟ لطفاً دیدگاه خود را در همین نوشته با ما در میان گذارید.

 

تهیه و تنظیم: آیچوب

21 نظر در “علت جمع نشدن متر چیست؟ دلایل خرابی فنر متر

 1. مهدی گفت:

  سلام ببخشید ما مترمون با سرعت جمع شد بعد با برخورد سریع زبانه به بدنه زبانه کنده شد ولی جا خورد این جا مشکلی نداشت ولی مشکل این بود که ما مجبور شدیم بدنه رو باز کنیم تا زبانه رو به نوار متصل کنیم و در آخر متصل کردیم بدنه رو هم به هم وصل کردیم ولی حالا وقتی تا ۳۰ سانت ۲۰ سانت ۱۰ و ۵ سانت رو هممثل روز اولش خود به خود جمع نمی کنه حتما باید فشار بدیم ولی تا ۴۰ سانت خود به خود جمع میشه. لطفا راهنمایی کنید. ممنون.

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   چند متری هست؟

 2. reza گفت:

  سلام امکانش هست آموزش‌ بدیدچطورفنرمتروجابندازیم

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   در برنامه می ذاریم برای آموزش

 3. امیرمهدی گفت:

  من یکی از متر هام رو تا آخرش باز کردم دیگه سر جاش نمیره
  چی کار کنم

  1. آیچوب گفت:

   ببرید تعمیر کنن براتون
   زبونه فنرش شکسته یا خارج شده

 4. علی گفت:

  سلام
  متری که دو میل اضافه میزنه رو باید چیکار کرد؟

  1. آیچوب گفت:

   اون دو میل اضافه نیست.
   وقتی در حالت کشش قرار داده اندازه درست رو نشون میده. یعنی وقتی قلاب میشه
   اما وقتی که از داخل کار دارید اندازه گیری می کنید اون خلاصی میاد ضخامت قلاب رو خنثی می کنه

 5. بالاچ گفت:

  امروز مترمنم خراب شده فنرش در رفته نمیدونم چکارش کنم

  1. آیچوب گفت:

   اگر کمی حوصله به خرج بدید، می تونید متر رو باز کنید و فنر رو جا بزنید.

 6. ahmad گفت:

  سلام
  من هم زیاد متر خراب می کردم،معمولا فنرش در می رفت….یکبار تصمیم گرفتم مراقبش باشم و الان 10 سال بیشتره یک متر پنج متری چینی ارزان قیمت دارم، الان داره رنگ اعداد و خطهاش می ره و این شده اعصاب خوردی…

  1. آیچوب گفت:

   سلام احمد عزیز
   اگر در نظر دارید برای مدت طولانی از متر استفاده کنید، حتما متر استنلی یا میلواکی خرید کنید.

 7. سعید گفت:

  والا من یک متر رو از سال نود داشتم. الان یک ماهه که گمش کردم. کلا انگار کار کردن تو کارگاه برام سخت شده. تقریباً ۸ سال برام متر بود.البته انشالله پیداش می کنم و بازم برام کار میکنه.

  1. آیچوب گفت:

   سلام سعید عزیز
   8 سال واقعا عالیه
   آفرین به شما.

 8. ایرلن قنوات گفت:

  یکی دیگه از رو مخ ترین چیز توی متر ها . خلاصی بیش از حد زبانه متره .

 9. Mehdi Miri گفت:

  یکی از تو مخی ترین متر ها متر های هستش که یه طرف سانتی متره یه طرف اینچ خیلی رو اعصابه 😐

  1. روح باران گفت:

   آی گفتی!…..

  2. خراسان رضوی گفت:

   سلام من 17سال کار فنی انجام میدم همه جور متر استفاده کردم یا از میله چاک دار خراب میشه یا از قرقره که هردواز جنس لاک هستند خراب میشن حالا جایی سراغ دارید که قطعات متر یدکی داشته باشه ممنون

   1. آیچوب گفت:

    سلام دوست عزیز
    برای خرید لوازم یدکی خیر.

    1. جهانشیر گفت:

     من دو ساله وارد کار فنی شدم
     تخصص اصلیم اینترنت و شبکه ست
     توی این دو سال، بدون ساخت هیچ وسیله ایی، تاحالا ۴ تا متر خراب کردم 🤣
     چند روز پیش باز مترم خراب شد
     گفتم این سری بازش میکنم ببینم چرا جمع نمیشه
     دیدم فنرش از چندجا شکسته و برعکس شده کلا
     هیچی آقا
     ما چه میدونستیم مکانیزم عملکرد متر کلا چی به چیه؟ زدیم از قاب خارجش کردیم 🤦‍♂️
     چنان فنر متر ظرف چند ثانیه تو هوا پخش شد که گفتم صورتم تکه تکه شد
     خدا رحمم کرد
     لطفا به هیچ عنوان اگه مثل من ناشی هستید، مترو باز نکنید
     اصن گور باباش که خراب شد
     دیگه مترِ صد یا صدوپنجاهی چیه که بخواین بعد از شونصد سال کار کشیدن ازش تازه تعمیرش کنید؟
     خدایی فاز این دوستان جالبه
     اون یکی رفیقمون که دنبال لوازم یدکیش میگرده 😆
     خلاصه مواظب سلامتی خودتون باشید

    2. آیچوب گفت:

     درود بر شما
     سپاس از اینکه تجربه خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )