آموزش, ابزارهای دریل‌کاری, سوراخ‌کاری و دریل‌کاری, معرفی ابزار, ویدئو

ویدئو آموزش سوراخ کردن فلز با دریل شارژی

آموزش سوراخ کردن فلز با دریل شارژی

 سوراخ‌کردن فلز یکی از چالش‌های رایج برای خویش سازها است. ممکن است دیده باشید که اساتید با استفاده از یک دریل و مته، سوراخ موردنظر را روی فلز ایجاد می‌کنند و این کار ساده به نظر می‌رسد.

 اما باتوجه‌به تجربه ما از مشاهده روش سوراخ‌کاری فلز توسط دوستانمان، ما را بر این داشت که آموزشی کامل در مورد نحوه سوراخ‌کردن فلز با شما در میان بگذاریم. با ما در ادامه همراه باشید.

روش سوراخ کردن فلز با مته

 قبل از تصمیم برای سوراخ‌کردن فلز، باید آلیاژ فلز را بشناسید. در واقع باید بفهمید ورق یا پروفیل یا لوله موردنظرتان از چه جنسی است. به‌عنوان‌مثال سوراخ‌کردن ورق‌های استیل و مس و… کمی متفاوت از آلیاژهای دیگر است.

 در این مقاله به آموزش سوراخ‌کردن ورق‌های فولادی می‌پردازیم.

 در واقع ورق‌های فولادی همان آهنی است که در ساخت سازه‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد و احتمالاً قرار است شما این ورق‌ها و یا پروفیل‌ها را برش دهید.

 در مورد آلیاژهای دیگر در مقاله‌های بعدی توضیح خواهیم داد.

تماشا آنلاین ویدئو آموزش سوراخ کردن فلز

تماشا این ویدئو در برخی اپراتورها با ترافیک نیم بها محاسبه می‌شود!

مته مناسب برای سوراخ کاری فلز چیست؟

 هنگامی که فلزی سخت را سوراخ می‌کنید، باید از فلز یا ماده‌ای سخت‌تر برای برش آن استفاده کنید. همچنین انتخاب دور مناسب مته هم باید باتوجه‌به نوع متریال انجام شود.

 به‌عنوان‌مثال برای اکثر انواع فلزات (آهن، فولاد بدون آلیاژ، آلومینیوم، مس، برنج یا روی) از مته ساخته شده با فولاد پرسرعت (HSS) استفاده می‌شود.

 اما برای سوراخ‌کاری فلزهای بسیار سخت باید از مته‌هایی که دارای کبالت یا تیتانیوم یا کارباید (Carbide) هستند استفاده کنید. این مته‌ها به‌مراتب سخت‌تر از مته‌های سرعت بالا (مخصوص چوب و فلز) هستند.

مته‌هایی که با زاویه 118 یا 135 درجه مخروطی هستند، معمولاً برای فلزات ساخته می‌شوند.

 در مورد انتخاب مته مناسب در نوشته‌های آینده توضیح خواهیم داد؛ اما اطلاعات کامل‌تر در مورد انواع مته را در ویدئو توضیح دادیم.

مته مناسب برای سوراخ کاری فلز

 

انتخاب دریل مناسب برای سوراخ کاری فلز

 در بازار دریل‌های مختلفی برای سوراخ‌کاری فلز وجود دارد. تقریباً شما با هر نوع دریلی که سه‌نظام مخصوص مته را داشته باشد، امکان سوراخ‌کاری را خواهید داشت.

 نکته مهم در مورد دریل‌ها این است که هرچه گشتاور دریل بیشتر باشد، سوراخ‌کاری با سرعت و کیفیت بیشتری انجام خواهد شد.

 در واقع برای استفاده از مته‌های مخصوص فلز نیاز به‌سرعت بالا نخواهید داشت. در قسمت نحوه سوراخ‌کاری به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

 برای سوراخ‌کاری‌های سبک، پیشنهاد ما استفاده از دریل‌های سیمی و شارژی معمول موجود در بازار است؛ اما برای سوراخ‌کاری ورق‌های ضخیم پیشنهاد می‌کنیم از دریل‌های ستونی استفاده کنید. دریل‌های ستونی سرعت پایینی دارند؛ اما گشتاور آن‌ها بسیار بالاست.

آموزش سوراخ کردن آهن با فلز

 

فیکس کردن قطعه کار روی میز کار

 محکم کردن قطعه کار روی میز کار یا زمین و هر جای دیگری، از الزامات کار در زمان سوراخ‌کردن فلز با استفاده از مته است. زمانی که مته شروع به لایه‌برداری و سوراخ‌کردن چوب می‌کند، تمایل زیادی به حرکت‌دادن قطعه کار در جهت عقربه ساعت دارد.

 به همین دلیل ممکن است در این حالت مته در زمان لایه‌برداری به فلز گیر کند و فلز را به همراه خود بچرخاند.

 شما می‌توانید با استفاده از یک گیره قطعه کار را روی میز کار محکم کنید و سپس شروع به سوراخ‌کردن مته کنید.

 اگر قطعه کار موردنظر شما سنگین است، نیازی به بستن آن به میز کار نیست.

تنظیم کردن دریل برای سوراخ کاری

 تنظیم دریل برای سوراخ‌کاری فلز هم یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه کنید. ابتدا دریل را در حالت مته‌کاری قرار دهید. در برخی دریل‌ها این حالت وجود ندارد؛ اما باید دریل‌ها را از حالت چکشی خارج کنید. اجازه ندهید در زمان سوراخ‌کاری ضربه وارد شود.

 همچنین جهت چرخش دریل هم بسیار مهم است. به‌هیچ‌عنوان برای سوراخ‌کردن فلز به‌صورت چپ‌گرد (خلاف جهت چرخش عقربه‌های ساعت) فلز را سوراخ نکنید. در این حالت دریل فلز را سوراخ نمی‌کند و مته هم کارایی خود را از دست می‌دهد!

تنظیم کردن دریل برای سوراخ کاری

 

تجهیزات ایمنی مورد نیاز برای سوراخ کردن فلز

 برای کار با ابزار صنعتی نیاز به تجهیزات ایمنی مربوط به آن دارید. در زمان سوراخ‌کاری فلز مهم‌ترین مورداستفاده از عینک محافظ چشم است.

 عینک از ورود تراشه‌های فلز به چشم جلوگیری می‌کند. متأسفانه این تراشه‌ها به‌محض ورود به چشم باعث پارگی و آسیب شدید چشم می‌شود.

 برای بریده شدن پوست دست در اثر برخورد با دست هم باید از دستکش محافظ دست استفاده کنید. محل سوراخ فلز هم پلیسه و گرمای زیاد دارد که باید با پوشیدن دستکش از آسیب به دستتان جلوگیری کنید.

علامت گذاری محل سوراخ کاری

 در مرحله بعد باید محل سوراخ‌کاری را علامت‌گذاری کنید. با مداد محل سوراخ‌کاری را علامت‌گذاری کنید. سپس یا استفاده از سنبه‌نشان یا حتی میخ فولادی، یک فرورفتگی (هرچند کوچک) روی سطح ایجاد کنید.

 در این حالت نیش مته (نوک مته) در این فرورفتگی قرار می‌گیرد و در زمان چرخش سُر نمی‌خورد! در ویدئو آموزشی همین مقاله به توضیح در این مورد پرداختیم.

آموزش سوراخ کردن فلز با دریل شارژی

 

از تخته چوبی برای جلوگیری به آسیب مته کمک بگیرید!

 برای برش ورق‌های فلزی بهتر است زیر ورق یک عدد تخته چوبی قرار دهید تا در صورت خارج‌شدن مته از ورق با کف زمین برخورد نکند.

 نیاز نیست از تخته‌های تمیز و سالم استفاده کنید. استفاده از چوب‌ پرتی هم برای استفاده در این مورد کفایت می‌کند.

شروع سوراخ کاری آهن با دریل

 ابتدا با استفاده از سنبه‌نشان، محل سوراخ‌کاری را علامت‌گذاری کنید. در مرحله بعد مته را روی محل موردنظر قرار دهید و سوراخ‌کاری را شروع کنید.

 در ویدئو کامل توضیح دادیم که زاویه قرارگرفتن مته روی سطح فلز باید قائمه باشد. شاید در چوب بتوان زاویه سوراخ‌کاری را تغییر داد؛ اما در فلز این تغییر زاویه به‌سادگی نخواهد بود.

 به‌آرامی ماشه دریل را فشار دهید تا چرخش مته با سرعت کم انجام شود. در این حالت شما اجازه می‌دهید تا سوراخ راهنما برای سوراخ‌کاری عمیق‌تر ایجاد شود.

 سوراخ‌کاری را چند ثانیه انجام دهید و در مرحله بعد باید مته را خنک کنید. برای خنک‌کردن مته فقط کافی است محل سوراخ‌کاری را به روغن یا آب‌تراش یا حتی آب آغشته کنید تا محل برش و نوک مته سریع خنک شود.

 نکته مهم اینجاست که آب معمولی موجب زنگ‌زدن فلز و مته خواهد شد. به همین دلیل استفاده از روغن یا آب‌تراش (آب‌صابون) پیشنهاد می‌شود.

استفاده از صابون در سوراخ کاری

 

سوراخ کاری های ورق های فلزی ضخیم چطور است؟

در سوراخ‌های قطور و یا سوراخ‌کاری‌های عمیق، شروع سوراخ‌کاری را با سوراخ کوچک (مته نازک‌تر) انجام دهید و در مرحله بعد از مته اصلی استفاده کنید. معمولاً برای سوراخ‌کاری دفعه اول از مته‌ای با نصف قطر مته اصلی سوراخ‌کاری را شروع کنید.

سرعت مته برای سوراخ کاری چقدر باشد؟

 هرچه مته سریع‌تر کار کند، داغ‌تر می‌شود و گرما و حرارت مته را به‌سرعت کند می‌کند. در کل بهتر است هنگام دریل کردن فلزات سرعت را تاحدامکان پایین بیاورید. فلزات سخت مانند فولاد و سرمته های بزرگ‌تر حتی لازم است با سرعت کمتری کار کنند.

 برای یک مته مارپیچ می‌توانید سرعت را تا 3000 دور بر دقیقه هنگام کار با فلزات افزایش دهید. برای مته‌های بزرگ‌تر (بین 1.75 تا 2.5 سانتی‌متر) 350 تا 1000 دور بر دقیقه توصیه می‌شود.

پرداخت پایانی محل سوراخ کاری فلز

هنگامی که سوراخی را بر روی سطوح فلزی ایجاد می‌کنید، لبه‌های سوراخ ایجاد شده تیز و برنده خواهد بود؛ بنابراین نیاز است تا این قسمت‌های برنده را از بین ببرید تا از آسیب به دستانتان جلوگیری شود. همچنین ذرات پراکنده شده بر اثر سوراخ‌کاری می‌بایست از روی سطح کار تمیز شود.

چرا دریل سوراخ نمی کند؟

 

چرا دریل سوراخ نمی کند؟

 وقتی دریل سوراخ نمی‌کند، دو دلیل اصلی دارد. یا از مته مناسب استفاده نمی‌کنید و یا اینکه جهت چرخش مته درست نیست. در واقع مته باید برای سوراخ‌کردن سطح در جهت چرخش عقربه ساعت بچرخد.

 همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، چرخش به چپ دریل موجب خرابی مته می‌شود.

سخن پایانی سوراخ کاری فلز با دریل

 همان‌طور که در ویدئو دیدید، سوراخ‌کاری فلز به‌سادگی آنچه فکر می‌کردید نبود. اگر بخواهید به‌صورت علمی به موضوع روش سوراخ‌کردن آهن بپردازید، بدون شک باید این مراحل را قدم‌به‌قدم و اصولی پیش ببرید.

 لطفاً شما هم اگر تجربه‌ای درزمینهٔ سوراخ‌کردن فلز با دریل دارید در قسمت کامنت‌های همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )