تکنیک‌های کار با چوب, رنگ‌کاری, مواد مصرفی صنعت چوب

طرز استفاده از لاک الکل روی چوب به سه روش ساده!

طرز استفاده از لاک الکل روی چوب

 طرز استفاده از لاک الکل روی چوب یکی از پرسش‌های رایج مخاطب‌های آیچوب بوده است. در این مقاله سه روش رایج برای اجرای لاک الکل را توضیح خواهیم داد.

 لاک‌الکل یکی از روش‌های قدیمی رنگ کاری چوب است که درگذشته رنگ کارهای چوب از آن بیشتر استفاده می‌کردند. باتوجه‌به ورود رنگ‌های شیمیایی و روغن‌های گیاهی مخصوص چوب، دیگر استفاده از لاک‌الکل کمتر شده است. شاید بتوان استفاده‌کنندگان اصلی لاک‌الکل را سازندگان ساز نام برد.

 لاک و الکل به‌عنوان یک پوشش روی سازهای چوبی اجرا می‌شود و مهم‌ترین مزیت آن، عدم تأثیر در ازبین‌بردن کیفیت صدا ساز است.

 روش‌های مختلفی برای اجرای لاک الکل وجود دارد که در این نوشته به سه روش اجرای لاک الکل روی چوب اشاره خواهیم کرد. با ما در ادامه همراه باشید.

 در بین پوشش‌های نهایی چوب، پوشش لاک الکل از محبوبیت و اقتدار خاصی برخوردار است. در ابتدا بهتر است بدانیم در جنگل‌های هندوستان درختان سرخ رنگی با نام لکباگ یافت می‌شود که معمولاً بلندقامت هستند.

 نوعی حشره هم شبیه جیرجیرک بنام لکباگ (Lac Bug) بر روی این درختان زندگی می‌کند که نوع مؤنث آن آوندهای لوله‌ای شکل از جنس پولک بسیار نازک بر روی تنه درختان می‌سازد و جنس مذکر این حشره مایعی لزج مانند بروی این آوندها ترشح می‌کند که به لاک حالت لعابی می‌دهد.

 بر اساس شواهد و قراین یافت شده قدمت لاک و الکل تقریباً به سه هزار سال پیش می‌رسد که تا سالیان پیش در ایران هم مصرف لاک و الکل بسیار پررونق بوده با اختراع نسل جدید رنگ‌های مخصوص چوب به خصوص پلی استرها، تقریباً این ماده طبیعی از چرخه مصرف حذف شد و پلی استر جایگزین بی‌رقیب آن شد. امروزه هم در مواردی کماکان لاک الکل مصرف خود را دارد؛ مانند صنایع حجمی، مرمت آثار باستانی و رنگ آلات موسیقی و…

روش ساخت لاک الکل

 برای ساخت لاک الکل مقدار صد گرم لاک طلایی هندی اصل را با یک لیتر الکل اتیلیک صنعتی (الکل ۹۶ درصد) مخلوط کرده و مقدار کمی (حدود دو یا سه درصد) موم طبیعی به مخلوط اضافه کنید. موم خاصیت شکنندگی لاک را از بین می‌برد و بعدها روی سطح لاک و الکل تَرَک و شکستگی‌هایی ایجاد می‌گردد که علت آن خشکی لاک است.

 از طرفی لاک و الکل بدون موم در موقع مصرف‌کردن احتیاج به روغن زیادی دارد و ازاین‌جهت سطح کار دارای روغن زیادی می‌گردد. چنانچه پس از خاتمه رنگ‌کاری روغن آن گرفته نشود سطح کار مات (کور) و کثیف به نظر می‌آید.

 لاک را با الکل به مدت ۱۵ دقیقه یا بیشتر هم بزنید تا آماده شود. برای ساخت لاک‌الکل بهتر است به مقدار موردنیاز خود، مواد را ترکیب کنید.

روش ساخت لاک الکل

 معمولاً گرم‌کردن لاک‌والکل، حل‌کردن آن را تسریع می‌کند؛ ولی باید تذکر داد محلولی که باحرارت دادن و یا با سرعت حاضر شده کمی می‌جوشد و موجب متورم و معیوب‌شدن کار می‌شود؛

 بنابراین باید با روش حرارت غیرمستقیم و به‌آرامی زمینه ذوب‌شدن لاک را فراهم آوریم. محلول باید مدت کمی بماند، شِلاک و موم خوب با الکل حل شده و به‌مرور مواد اضافی و غیرخالص آن ته‌نشین گردد و پس از ته‌نشین شدن می‌توان محلول را صاف‌کرده و آنگاه مصرف نمود. در موقع صاف‌کردن نیز بایستی دقت کرد که قشر کثیف ته‌نشین شده از محلول کاملاً جدا گردد تا بعدها سطح لاک‌والکل تمیز و بدون لکه باشد.

 در ظرف ترجیحاً دربسته شیشه‌ای در مکان گرمی به مدت یک تا دو هفته نگهداری شود از حرارت دادن مستقیم این مخلوط به‌شدت پرهیز شده؛ زیرا اشتعال ساز است.

در حالت کلی رنگ لاک و الکل معمولاً در سه مرحله اجرا می شود

 1. رنگ دست اول (بوم کردن) برای پر کردن خلل و فرج و سوراخ‌های چوب
 2. رنگ دست دوم (پوشش) برای ایجاد کردن قشر رنگ روی سطح کار
 3. رنگ دست سوم (پرداخت) برای صاف کردن و پرداخت کردن روی رنگ ایجاد شده

و اما روش های دیگر:

اجرای لاک الکل به روش فرانسوی

 مخلوط لاک‌الکل را که قبلاً مدتی در حالت خوابیده بوده را از صافی بگذرانید و برای استعمال باید از پارچه استفاده کنید. معمولاً از قدیم نمد توصیه شده؛ اما برای شما راه بهتری نیز وجود دارد استفاده از پارچه‌های زیرپیراهنی که کاملاً نرم و بدون پرز است و تهیه آن بسیار راحت است.

 قبل از هر چیز کار را عاری از گردوخاک نموده و دستمال را به لاک آغشته کرده و در جهت الیاف چوب بکشید. دقت فرمایید که هر کجا در حین کشیدن پارچه اثر لاک تمام شد بلافاصله دستمال را از سطح کار برداشته و آغشته به لاک نمایید و در واقع دستمال خشک به کار نکشید.

اجرای لاک الکل با پارچه

 مسئله دوم اینکه به ترتیب کشیدن و فاصله نگذاشتن بین دستمال کشیدن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و سوم اینکه به‌هیچ‌عنوان دو بار دستمال آغشته به لاک را روی‌هم نکشید پس از پایان کار اجازه دهید کار به مدت ۲۴ ساعت بماند و بعد با کشیدن یک سنباده شماره ۳۸۰ یا ۴۰۰ به‌آرامی بر روی کار زبری کار را برطرف کنید.

 دقت فرمایید در حین سنباده زدن لاک‌والکل تمایل زیادی به چسبیدن به سنباده دارد؛ لذا با کنترل مرتب سنباده از این عمل جلوگیری کنید و لکه چسبیده به سنباده را با ناخن یا سر تیغه چاقو بردارید. لکه چسبیده به سنباده به‌سرعت کار را زخمی می‌کند. ما در آیچوب روش ساده پاک کردم صمغ چوب از روی سنباده را آموزش داده‌ایم.

 بعد از سنباده‌کاری مقدار نصف استکان الکل به مخلوط لاک‌والکل اضافه نموده و با تکان‌دادن آرام ظرف محتوی لاک آن را حل نمایید و سپس برای بار دوم مثل دفعه اول لاک را به کار بزنید.

 بعد از گذشت ۲۴ ساعت دوباره سنباده‌کاری بسیار باملاحظه و با سنباده بسیار نرم بکشید و دست سوم لاک را انجام دهید. چنانچه برای بار چهارم و پنجم سنباده و لاک را انجام دهید و اطمینان داشته باشید که بهترین نتیجه را خواهید داشت.

 این احتمال وجود دارد که در هنگام کشیدن لاک با دستمال لبه‌هایی ایجاد شده و یا اینکه لبه‌هایی که روی‌هم افتاده‌اند سطح ناهمواری رو ایجاد کنند.

 برای حل این مشکل، پس از پایان کار مقداری پودر سینکا را با دست بر روی کل سطح کار پاشیده و به‌آرامی با دستمالی از جنس پنبه‌ای یا زیر پیر آهنی شروع به دستمال کشی می‌کنیم. این لبه‌ها که اصطلاحاً به آن‌ها کلد شدن می‌گویند به‌راحتی از بین می‌روند.

لاک مخصوص لاک الکل

اجرای لاک الکل به روش انگلیسی

از قلم مو نیز برای این کار می‌توان برای اجرای لاک الکل روی چوب استفاده کرد. اما قلم مو حتماً «باید از جنس موی طبیعی باشد.

مانند قلم‌های vinzor که از موی دم سمور ساخته می‌شود و روش کارکرد آن عین روش اول است فقط باید بسیار مراقب باشید که اثر موی قلم بر روی کار نماند؛ و یا با کشیدن قلم بر روی یک محل آن را زخمی نکنید.

معمولاً» از روش دوم بسیار بسیار کم استفاده می‌شود و احتیاج به تجربه بالایی دارد و در ضمن هزینه قلم‌های موی طبیعی بسیار بالاست.

روش سوم لاک الکل کاری با استفاده از پیستوله

 این روش یکی از بهترین و عالی‌ترین نوع اجرا و کارکرد لاک‌الکل هست. در این روش مقدار یک استکان الکل به لاک اضافه نموده و به‌آرامی ظرف محتوی لاک را تکان بدهید تا لاک خوب حل شود. سپس محصول را از صافی گذرانده و داخل پیستوله بریزید و از فاصله ۲۰ سانتی و با فشار باد ۳۰psi لاک را به کار بپاشید.

 درصورتی‌که در زمینه کار با پیستوله تجربه ندارید، ما در آیچوب آموزش کامل اجرای رنگ با پیستوله سه تنظیم را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم.

 توجه داشته باشید اگر فاصله کمتر باشد موجب چروک شدن لاک می‌شود و اگر چنانچه فاصله زیادتر باشد پوست تمساحی می‌شود. در ادامه یک دست محلول را به کار پاشیده و بعد از ۲۴ ساعت سنباده‌کاری کنید و در مرتبه دوم لاک را اسپری کنید.

 برای بار سوم سنباده‌کاری کنید و بعد لاک‌الکل را با پیستوله اجرا کنید. بعد از گذشت ۲۴ ساعت دستمالی را آغشته به پارافین کرده و بروی سطح کار بکشید.

 اندازه یک لیوان الکل باید اضافه‌تر به لاک اضافه شود تا از دهانه پیستوله خارج شود و این مسئله حتماً مدنظر قرار گیرد.

 مزیت این روش این است که مشکلات زخمی‌شدن لبه لبه شدن و ناهموار شدن سطح کار نیز وجود ندارد. در این حالت تمامی مشکلات و معایب روش‌های قبل آسوده می‌شوید تا زیباترین نتیجه ممکن را از این طریق در اختیار داشته باشید.

 در ضمن برای حصول اطمینان از کیفیت لاک لازم است بدانید که لاک اصل هندی با سرعت بسیار بالایی در آمونیاک حل می‌شود.

 در ادامه تصاویری از نمونه کارهای بازسازی درب خانه لاجوردی در کاشان که توسط اساتید به روش لاک الکل بازسازی شده است را مشاهده می‌فرمایید.

آموزش اجرای لاک الکل

منبع: آیچوب

85 نظر در “طرز استفاده از لاک الکل روی چوب به سه روش ساده!

 1. غلامرضا رحمانی گفت:

  سلام عزيز خیلی ممنون که با حوصله جواب میدید یه سوال داشتم روی درب چوبی خام میشه لاک الکل استفاده کرد ۲-بجای موم از روغن مایع میشه استفاده کرد ممنون میشم اگر جواب بدید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما غلامرضا رحمانی عزیز
   خیر از لاک الکل استفاده نکنید. میتونید از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.
   در مورد روغن مایع هم اطلاعی ندارم

 2. سینا گفت:

  سلام. آیا میشه از لاک الکل بعنوان پوشش اولیه ام دی اف خام استفاده کرد و بعدش سیلر و رنگ اجرا کرد؟

 3. علیرضا گفت:

  با عرض آیا لاک الکل میتوان با رنگ مخلوط کرد بطور مثال اگر بخواهیم یک ساز را به رنگ آبی فیروزهای بیرون بیلوریم آیا باید لاک الکل بیرنگ را با آبی مخلوط کرد در اینصورت اون رنگ چه نوع رنگیست

  1. آیچوب گفت:

   سلام علیرضا عزیز
   لاک الکل رو می تونید با پودر های معدنی رنگی ترکیب کنید.

 4. محمود گفت:

  برای اشیاع تزیینی که میخوام حس چوب بودن درشون حفظ بشه از چه رنگی استفاده کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمود عزیز
   از روغن گیاهی مخصوص چوبی

 5. امیر گفت:

  سلام لطفا بفرمایین برای رنگ امیزی تار در کنار لاک الکل از چه نوع رنگ هایی استفاده کنیم که هم صدای تار رو نگیره هم رنگ مورد نظرمون بدست بیاد .مثلا رنگ زرد .طلایی مشکی .قرمز .ابی یا سایر رنگ ها .تشکر

  1. آیچوب گفت:

   اگر دوست ندارید براق بشه، از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 6. سعید گفت:

  سلام
  میخوام بدونم تخته نرد رو لاک و الکل زدم میشه روی او پلی استر بزنم برای دوام بیشتر یا این‌که لازم نیست؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام سعید عزیز
   خیر
   نیاز نیست و نمی تونید روی نیم پلی استر استفاده کنید.

  2. محسن گفت:

   سلام
   من میخواهم ساز سنتور را رنگ کنم. من در کشور فرانسه زندگی میکنم لطفا اگە امکان دارە متونید بگویید که ایا رنگ بخصوصی برای جاگزین لاک الکل وجود داره، ممنون میشه اگه من را راهنمای کنید.
   با احترام محسن

   1. آیچوب گفت:

    دورد بر شما محسن عزیز
    از روغن گیاهی استفاده کنید
    احتمالا monocoat رو بتونید در فرانسه پیدا کنید

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )