پوشش پلی استری, رنگ‌کاری

روش اجرای صحیح نیم‌پلی‌استر با پیستوله و قلم‌مو و غلتک چیست؟

روش اجرای صحیح نیم پلی استر با پیستوله و قلم مو و غلتک

اجرای صحیح نیم پلی‌استر نیاز به تجربه زیادی دارد. با توجه اینکه نیم پلی‌استر رنگ پایانی است، باید آن را بادقت و حساسیت بالایی اجرا کرد. در این نوشته به روش درست و استاندارد اجرای رنگ نیم پلی‌استر با استفاده از قلم‌مو، غلتک و پیستوله خواهیم پرداخت. با ما در ادامه همراه باشید.

برای اجرای نیم‌پلی‌استر خاک را از سطح کار پاک کنید

 اگر در زمینه رنگ چوب تجربه ندارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. شما باید ابتدا از مراحل قبل از اجرای نیم پلی‌استر آگاه باشید و پس از آن اقدام به رنگ‌کاری با نیم پلی‌استر کنید.

 در واقع شما باید آستری و سیلرهای قبل از نیم پلی‌استر را به‌درستی و دقیق اجرا کرده باشید و در مرحله بعد اقدام به اجرای نیم پلی‌استر کرده باشید. پس ما فرض را بر این می‌گیریم که در مورد زیر کار درآوردن چوب و آستری و سیلر و کیلر آشنایی کامل دارید…

 یکی از ابتدایی‌ترین کارهایی که هر استادکار قبل از اجرای رنگ پایانی مانند نیم پلی‌استر و یا هر رنگ دیگری باید انجام دهد، پاک‌کردن گردوغبار ناشی از سنباده‌کاری سیلر و بتونه دست آخر است. معمولاً اساتید این کار را با استفاده از بادپاش و فشار هوای خروجی از آن انجام می‌دهند.

 نکته اینجاست که برخی دوستان به‌اشتباه به همین فشار هوای بادپاش اکتفا می‌کنند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب و درست باید پس از بادگیری کامل سطح کار، با استفاده از یک دستمال تمیز و فشار باد، غبار مشانده روی کار را دوباره پاک کنید. این کار موجب می‌شود تا سطح عاری از هرگونه مانع برای پیوند مولکولی بین نیم پلی‌استر و سیلر شود.

نیم پلی استر چیست

 

کارگاه را تمیز کنید

 پس از اتمام تمیزکردن گردوخاک از قطعه کار، باید کارگاه را تمیز کنید. این تصور اشتباهی است که باوجود قرارگرفتن قطعه کار بر روی سطح خرپا، گردوغبار کف کارگاه بر روی کار نخواهد نشت.

 بدون شک قبل از اجرای نیم پلی‌استر باید تمامی قسمت‌های کارگاه عاری از هرگونه گردوغبار باشد. فن‌های خروجی هوا را روشن کنید، ابتدا با فشار هوا دیوارها و لوازم کارگاه را تمیز کنید. سپس با استفاده از جارو، خاک کارگاه را تمیز کنید و به سطل یا کیسه منتقل کنید.

 دوباره فضای اطراف منطقه نیم پلی‌استر پاشی را باد بگیرید و با آب، کف کارگاه را خیس کنید. جریان مکنده هوا و جریان ناشی از اجرای نیم پلی‌استر به‌راحتی گردوخاک را به حرکت در می‌آورد. پس به پاک نمودن کامل کارگاه توجه ویژه‌ای داشته باشید.

فیلتر کمپرسور هوا فراموش نشود!

 در مرحله بعد باید تجهیزات اجرای نیم پلی‌استر را آماده کنید. کمپرسور هوا و پیستوله نقش کلیدی در اجرای درست و تمیز و بدون عیب نیم پلی‌استر یا هر رنگ دیگر دارند. بدون شک باید در مسیر خروجی کمپرسور هوا از فیلتر هوا و رطوبت استفاده کنید. این فیلتر مانع از ورود روغن، رطوبت، تکه‌ها زنگ‌زده داخل مخزن و… به پیستوله می‌شود. یک‌بار با فشار زیاد، هوای داخل شیلنگ را تخلیه کنید.

 البته فیلتر های زیر پیستوله‌ای هم در بازار موجود هستند.

 مطمئناً باید تمامی مجاری خروج رنگ و هوای پیستوله تمیز و بدون گرفتگی کار کنند. شیلنگ را به پیستوله نصب کنید و خروجی هوا را بررسی کنید تا به‌درستی این کار انجام شود.

ترکیب نیم پلی استر با تینر فوری

 وقتی از کارکرد دستگاه و پیستوله مطمئن شدید، نیم پلی استر را با تینر ترکیب کنید. ترکیب نیم پلی استر با تینر باید بر اساس استانداردهای شرکت تولیدکننده و یا تجربه شما انجام شود. نیم پلی استر را در یک ظرف تمیز پلاستیکی، عاری از گردوغبار و بدون لکه‌های رنگی (از قبل مانده) با تینر ترکیب کنید.

 تینر مناسب برای ترکیب با نیم پلی استر، تینر ۱۰۰ هزار یا ۱۲ هزار است.

 هم زدن نیم پلی استر برای ترکیب با تینر باید باحوصله و آرام انجام شود. نباید به حدی تند این کار را انجام دهید که باعث ایجاد حباب در مایع شود.

 نکته اینجاست که اگر هاردنر را به محلول اضافه کنید، حتماً باید آن را حداکثر تا دو ساعت استفاده کنید. در غیر این صورت رنگ خراب خواهد شد.

ترکیب نیم پلی استر با تینر فوری

گرد رنگ را از کارگاه خارج کنید

 در مرحله بعد باید شرایط را برای خروج رنگ فراهم کنید. این مسئله بسیار مهم است. شما نمی‌توانید رنگ را در محیطی که بسته است و یا اینکه خروجی ندارد، اجرا کنید.

 اول اینکه در محیط در بسته احتمال ایجاد انفجار بسیار بالاست.

 دوم اینکه گرد رنگ و تینر منتشر شده برای سلامتی اپراتور مجری رنگ هم بسیار خطرآفرین است.

 سوم اینکه گرد رنگ اگر به‌خوبی از فضای کارگاه خارج نشود، دوباره بر سطح کار می‌نشیند و موجب ماتی و ایجاد پرز بر روی کار خواهد شد.

اجرای نیم پلی استر با استفاده از پیستوله

 اجرای نیم پلی استر، سیلر، کیلر و هر رنگ دیگری نیاز به رعایت یک سری استانداردها دارد. به‌عنوان مثال فیلتر کردن رنگ یکی از این موارد است. ممکن است در مرحله ساخت رنگ کثیفی وارد رنگ شده باشد. حتی اگر ذره‌ای کوچک باشد، خروجی رنگ بسته خواهد شد.

 پس باید حتی رنگی که تازه ساخته‌اید را از فیلتر بگذرانید. در این صورت دور راهکار پیش رو دارید.

 برخی پیستوله‌های جدید دارای یک فیلتر کوچک هستند که در زیر کاسه و قسمت دهانه ورودی رنگ قرار می‌گیرد. البته این فیلترها بعد از مدت زمانی، درصورتی‌که خوب تمیز نشوند، دیگر آن کارایی و خاصیت قبل را نخواهند داشت.

 یکی دیگر از روش‌های صافی کردن رنگ برای استفاده در پیستوله استفاده از جوراب زنانه! است. این روش از گذشته تا به امروز استفاده می‌شود و به‌عنوان یک روش ارزان و مناسب پیشنهاد می‌شود. البته اگر زیاد از جوراب استفاده کنید، موجب پاره شدن آن می‌شود.

 پیشنهاد می‌شود در صورت خشک شدن جوراب دیگر از آن استفاده نکنید.

اجرای نیم پلی استر با استفاده از پیستوله

 

بررسی تنظیمات پیستوله

 پس از آماده سازی پیستوله باید تنظیماتی مانند میزان فشار هوا، میزان خروجی رنگ و گستره پاشش رنگ را با استفاده از پیچ‌هایی که بر روی اغلب پیستوله‌ها موجود است با توجه به نوع سازه تغییر دهید. فشار بیش از حد هوا موجب پاشش رنگ در یک نقطه و ایجاد چروک، شره، حالت مه گرفتگی و… می‌شود.

 پاشش نیم پلی استر به صورت پخش و با فشار کم موجب ایجاد حالت پوست پرتقالی و دیگر مشکلات بر سطح کار می‌گردد. تلاش کنید حداقل یک‌بار از نزدیک نحوه تنظیم میزان فشار باد را از یک استادکار ماهر بیاموزید.

 بیشتر پیستوله‌های موجود در بازار از نوع سه تنظیم هستند و انجام این کار به‌راحتی مقدور خواهد بود. ما در نوشته‌های پیشین در این مورد توضیح داده بودیم.

 پس از انجام تنظیمات لازم، محلول رقیق شده نیم پلی استر و تینر و هاردنر را در داخل مخزن بریزید. سپس شروع به رنگ کاری کنید.

 البته برخی اساتید به ازای هر مخزن (حدود ۴۰۰ سی سی) نیم پلی استر دو درپوش هاردنر به ظرف اضافه می‌کنند. آن‌ها با تکان دادن مخزن و یا نگه داشتن نوک خروجی نازل و فشار دادن ماشه پیستوله، به وسیله جربان هوای برگشتی هوا در مخزن، هاردنر و نیم پلی استر را ترکیب می‌کنند.

روش درست اجرای رنگ روی صفحه چوبی

 به یک نکته همیشه توجه داشته باشید. باید رنگ را به صورتی اجرا کنید که گرد رنگ روی رنگ قبلی قرار نگیرد. به‌عنوان‌مثال برای رنگ کردن یک صفحه چوبی، از پایین سمت چپ (جنوب غرب) شروع کنید و در بالای صفحه (شمال غرب یا شرق) اجرای رنگ را به پایان برسانید. اجرای رنگ به این صورت مانع از نشست گرد رنگ بر روی رنگ قبلی خواهد شد.

 شما می‌توانید یک‌بار بالابه‌پایین، یک‌بار از پایین‌به‌بالا اجرا کنید و حدود دو دقیقه بعد (بستگی به شرایط دمایی دارد) از چپ به راست و بعد از راست به چپ اجرا کنید. البته باید مراقب باشید که رنگ بیش از حد ضخیم اجرا نشود.

اجرای نیم پلی استر با استفاده از قلم مو و غلتک

نیم پلی استر را می‌توان با استفاده از قلم مو غلتک هم اجرا کرد. نکته اینجاست که اجرای رنگ با پیستوله به مراتب کیفیت بیشتر خواهد داشت. در زمان اجرای رنگ با قلم مو باید مراقب باشید حرکت سریع و بیش از حد رفت و برگشتی قلم مو باعث ایجاد حباب روی کار نگردد.

از مارک‌های معروف نیم پلی استر در ایران می‌توان به پارس اشن، تابا، ریف کاسپین، بیات، دانژه اشاره کرد. کیفیت محصولات این برندها در یک سطح است.

امیدواریم این نوشته موردپسند و استفاده شما عزیزان قرارگرفته باشد. لطفاً شما هم تجربیات خود از اجرای نیم پلی استر با دیگر عزیزان به اشتراک بگذارید.

منبع: آیچوب

415 نظر در “روش اجرای صحیح نیم‌پلی‌استر با پیستوله و قلم‌مو و غلتک چیست؟

 1. مرجان گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من مبل خریدم اصلا مللوم نیست چه رنگی زداند که تا ضربه بهش وارد میشه خش برمیداره سریع به نظرتون باید چیکار کنم .در ضمن رنگ کار مات کلا بافت چوب پیداست

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما مرجان گرامی
   جنس چوب مبل چی هست؟

 2. کیانی گفت:

  سلام
  من دوره رنگ کارماهر رو استفاده کردن
  کلش رو زیر و رو کردم به جواب سوالم نرسیدم
  لطفا جوابمو بدین
  نیم پلی استر اجرا کردم با فشار باد 4
  پیستوله کامل روی کار خالی کردم هیچی لایه نگرفت و پودر نشئت رو لایه
  فشار باد رو کمتر کردم کمی سطح خیس شد و لایه گرفت
  سوالم اینه فشار باد برا همرنگی و نیم پلی استر چنده؟
  میدونم تجربیه وعوامل مختلفی دخیله ولی درجه ب صورت آکادمیک و تئوری چند باید باشه

  1. آیچوب گفت:

   سلام جناب کسانی عزیز
   فشار باد زیاد در همرنگی نیاز نیست.
   همرنگی رو رقیق بسازید و در چند مرحله روی کار اجرا کنید.

 3. زهرا گفت:

  سلام من قصد دارم میز ناهارخوری و مبل م رو رنگشو ک پلیستر هست رو گردوای تیره کنم رنگ خودش ی مقدار روشن تره و من میخام تیره تر کنم و نمیخام ک رنگ رو کامل بردار و ی قسمت های رنگش پریده و نیاز ب اصلاح داره آیا میتونم همون قسمتارو بتونه ما و سیریش بزنم بعد سمباده سیلر و مبارک بعد روی کل مار رنگ تیره و بعد هم پلی استر؟؟؟؟ لطفا توضیح بدید ک چجوری کارو انجام بدم بدون پاک کردن تمام رنگ چون فقط میخام چند درجه تیره تر و براق تر بشه

  1. آیچوب گفت:

   سلام زهرا گرامی
   توضیح در مورد این روش رنگ کاری، نیاز به دقایق زیادی داره که براتون توضیح بدیدم و جایگاهش کامنت نیست. مثلا ما 19 ساعت در دوره رنگکار ماهر به موضوعاتی از این دست پرداختیم

 4. محمد یاسین حسنی گفت:

  سلام برای ظروف مسی از چه پلی استری باید استفاده کنم

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   اطلاعی ندارم

  2. محمد گفت:

   چرا باید روی مسی پلی استر بزنی؟ اگه هم بخوای بزنی از جنس پلی استر، فقط پلی استر ایستاده میتونی بزنی

 5. مصطفی گفت:

  سلام یک عدد بوفه قدیمی رو با رنگ اکرلیک نقاشی کردم برای ثابت موندنش نمی دونم از چه وچگونه استفاده کنم’ لطفا راهنماییم کنید’ چه اسپری براق کننده ای بهتر است؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام مصطفی عزیز
   از کیلر خودرویی می تونید استفاده کنید.

 6. AliEN گفت:

  سلام وقتتون بخیر

  فقط بگم شما عاااالی هستید آیچوب

  ممنون از تمام راهنماییها و پاسخ دادن به همه سوالات
  با آرزوی موفقیت بیشتر برای شما

  1. آیچوب گفت:

   سلام و ارادت
   سپاس از همراهی شما

 7. نسیم گفت:

  سلام،روزتون بخیر من پایه های یه مبل چستر را که قهوه ای بودن با اکرلیک طلایی کردم،الان برای فیکس کردنش نیم پلی استر و تینر فوری خریدم، و میخوام با قلمو روی کار بزنم، این کار درسته؟راهنماییم کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام نسیم عزیز
   نیم پلی استر و هاردنر و تینر رو ترکیب کنید، بعد با قلم مو خیلی نرم روی کار اجرا کنید.
   اگر کارتون ورق طلا باشه، احتمالا به کمی پاک میشه…
   چه نوع رنگ طلایی کار کردید؟

 8. حسین گفت:

  با سلام
  وقت بخیر
  برای کارهای کوچک مثلا یک قطعه استوانه ای به قطر یک سانت و طول 15 سانت، اعمال روغن جلای خودرویی یا نیم پلی استر با سایه پاش امکانپذیر هستش یا باید حتما پیستوله 1.8 تهیه کنم؟یکبار امتحان کردم و سطح کار مات شد البته بدون تنظیم خاص نسبت هوا و رنگ
  متشکرم

  1. آیچوب گفت:

   برای این ابعاد پیستوله سایه پاش 0.3 تهیه کنید، بهتره و رنگ کمتری مصرف میشه
   احتمالا فشار هوا زیاد بود که مات شد.
   کار راحت ترش اینه که از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

   1. حسین گفت:

    ممنونم از جنابعالی
    حتما تست میکنم

  2. Me گفت:

   باسلام آیا سوپرکیلرنیم پلی استررامیشه بروی سطوح فلزی بکاربرد باسپاس

   1. آیچوب گفت:

    سلام دوست عزیز
    خیر

 9. رضا گفت:

  سلام و تشکر از لطف شما استاد گرامی برای پوشش نهایی روی میز تحریر چوبی چی هست .سیلر دو دست هم زدم ؟ سپاسگزارم

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   نیم پلی استر اجرا کنید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )