رنگ‌کاری

۱۵ راهکار برای از بین بردن بوی رنگ در سریع ترین زمان ممکن!

۱۵ راهکار برای از بین بردن بوی رنگ

  ازبین‌بردن بوی رنگ یکی از مشکلات پیش روی افرادی هست که یا تازه خانه‌شان را رنگ‌کاری کرده‌اند و یا اینکه وسیله‌ای جدید (مخصوصاً وسایل چوبی) خریداری نموده‌اند. باتوجه‌به شیمیایی بودن رنگ‌های موجود در بازار (به‌خصوص بازار ایران) نباید نسبت به بوی رنگ بی‌تفاوت باشید.

  بوی رنگ همان گازهای شیمیایی و سرطان‌زا هستند که در مرحله خشک‌شدن رنگ، از آن خارج می‌شوند.

 پس برای ازبین‌بردن بوی رنگ زمان بگذارید و بی‌تفاوت نباشید. رنگ‌های روغنی و رنگ‌های فوری مانند سیلر، کیلر، نیم پلی‌استر ازجمله رنگ‌هایی هستند که اگر در محیط کارگاه و درست خشک نشوند تا مدت‌ها بوی رنگ باقی خواهد ماند. البته رنگ پلاستیک دیوار هم دور از ماجرا نیست؛ اما بوی کمتری نسبت به رنگ‌های تینری دارد.

 این بوی رنگ باعث علائمی مانند سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، سوزش چشم و… می‌شود. جالب اینجاست بدانید به‌جای استفاده از رنگ‌های شیمیایی، می‌توانید از رنگ‌ها و روغن‌های گیاهی استفاده کنید که هیچ‌یک از این مشکلات در هنگام کار و پس از کار برای شما ایجاد نمی‌شود. در این مطلب به راه‌های جلوگیری از این مشکلات می‌پردازیم…

تهویه ی اتاق برای از بین بردن بوی رنگ

 

بوی بد اتاق را چگونه از بین ببریم

محبوب‌ترین و ساده‌ترین راه برای مقابله با این مشکل باز نمودن درب و پنجره می‌باشد که به‌وسیلهٔ گردش هوا، بوی نامطبوع از بین می‌رود.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: پاک کردن رنگ چوب در خانه و با کمترین ابزار

..

ترکیب وانیل و روغن نعناع برای بوی بد

ترکیب وانیل و روغن نعناع برای بوی بد

 روش اول

 اگر این ترکیبات را در دسترس دارید می‌توانید مقداری پنبه را به‌اندازه توپ پینگ‌پنگ در آورید و محلول موردنظر را به آن آغشته کنید تا این بو و مواد را به خود جذب کند. اگر پنبه در دسترس ندارید، چند قطره از این محلول را در داخل کاسه آب بریزید و در کنار دیوار رنگ‌آمیزی شده قرار دهید.

 روش دوم

 کمی روغن نعناع و پودر وانیل را باهم ترکیب کنید و در یک کاسه آب سرد بریزید. محلول وانیل، آب و روغن نعناع را در چند ظرف جداگانه بریزید و در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید. هرچه تعداد کاسه‌ها بیشتر باشد، جذب رنگ بیشتری خواهید داشت.

.

دانه قهوه برای از بین بردن بوی رنگ

دانه قهوه برای از بین بردن بوی رنگ

دانه‌های قهوه را در قسمت‌های مختلف اتاق قرار دهید تا عملیات جذب بوی رنگ، انجام پذیرد. می‌توانید از دانه‌های آسیاب نشده و یا پودر قهوه استفاده کنید و آن را در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید.

زغال چوب جاذب بوی رنگ است

زغال برای از بین بردن بوی رنگ

 

 زغال به‌خاطر خاصیت جذب‌کنندگی که دارد، بوی رنگ و مواد شیمیایی را به‌خوبی جذب می‌کند و کمک شایانی برای حل مشکل شما خواهد کرد. برای استفاده از آن کافی است مقداری زغال‌چوب خردشده در کاسه بریزید و در جاهای مختلف خانه قرار دهید، در کمتر از چند ساعت متوجه کاهش قابل‌توجه بوی رنگ می‌شوید.

این زغال‌ها قابل‌استفاده مجدد نیستند و نمی‌توان از آن‌ها برای درست‌کردن آتش به‌خصوص برای پخت کباب استفاده کرد؛ چون بوی رنگ را به خود جذب کرده‌اند.

روشن کردن شمع برای از بین بردن بوی رنگ

 

روشن کردن شمع برای از بین بردن بوی رنگ

 

  با روشن نمودن چند شمع در فضای خانه می‌توانید مواد شیمیایی معلق در هوا را بسوزانید و از شر این مواد خطرناک راحت شوید.

یک شمع روشن کنید و آن را به مدت چند ساعت در یک ظرف آب قرار دهید. شمع روشن باعث سوزاندن مواد شیمیایی رنگی آزادشده در هوا می‌شود. استفاده از ظرف آب برای جلوگیری از خطر آتش‌سوزی است و بهتر است جهت ایمنی هرچند دقیقه به شمعتان سر بزنید

اگر از شمع معطر استفاده کنید، به نتیجه بهتری دست پیدا خواهید کرد.

معجزه آب برای بوی بد رنگ

معجزه آب برای بوی بد رنگ

 

آب همیشه باعث روشنایی و حلال هر مشکلی… یکی از این راه‌ها این است که مقداری آب را در درون سطلی بریزید و در فضای آلوده قرار دهید آب هم مواد شیمیایی و سم‌ها را به خود جذب خواهد کرد.

.

چگونه پیاز بوی بد را از بین می برد؟

پیاز برای از بین بردن بوی رنگ

 

 پیاز را برش زده و تکه‌های آن را در داخل ظرفی قرار دهید. پیاز هم گزینه‌ای مناسب برای این کار است. از پیاز می‌توان برای ازبین‌بردن باکتری‌ها و میکروب‌ها هم استفاده کرد.

 همچنین می‌توانید مقداری پیاز را به‌صورت حلقه‌حلقه در یک ظرف آب قرار دهید. بسته به‌اندازه اتاق و فضای خانه، از ۲ تا ۴ عدد پیاز نسبتاً بزرگ استفاده کنید. بهتر است از چند ظرف حاوی پیاز و آب سرد در مکان‌های مختلف خانه استفاده کنید. از پیاز برای ازبین‌بردن باکتری‌ها و میکروب‌ها و ضدعفونی‌کردن خانه نیز استفاده می‌شود.

 در این روش بهتر است از پیاز سفید استفاده کنید؛ چون قابلیت جذب بو توسط پیاز سفید بسیار بیشتر از پیاز بنفش است.

.

جذب بوی رنگ با لیمو

از بین بردن بوی رنگ با لیمو

 

 لیمو را از وسط به دو نیم تقسیم کنید و در قسمت‌هایی که رنگ‌آمیزی شده قرار دهید. لیمو تا ۲ روز اثر جذب‌کنندگی دارد و خواهید دید که پس از دو روز چگونه مواد شیمیایی را به خود جذب کرده است.

 چند برش لیمو عطر تازه و دل‌نشینی به فضا می‌بخشد. می‌توانید برش‌های لیمو را در ظرف آب، در حین رنگ‌آمیزی در کنار خود قرار دهید. آب توانایی جذب برخی از حلال‌های موجود در هوا را دارد. علاوه بر این افزودن مقدار نمک به ظرف آب نیز مؤثر خواهد بود.

جوش شیرین کاهش دهنده بوی رنگ

اگر فرش یا موکت خانه‌تان بوی مواد شیمیایی را به خود جذب کرده است، یکی از راه‌های خلاص شدن از این بو این است که مقداری جوش شیرین را در آب حل کنید و بر روی فرش بپاشید.

همانند زغال چوب، جوش‌شیرین از ترکیبات قوی جاذب بو است که نسبت به زغال راحت‌تر در دسترس است.

در روشی دیگر جوش‌شیرین را در آب سرد حل کنید و در ظرف‌های مختلف بریزید و هر طرف را در یک گوشه از خانه یا اتاق رنگ‌شده قرار دهید. همچنین می‌توانید در صورت امکان جوش‌شیرین را در کف اتاق بریزید و چند ساعت آن را رها کنید.

سرکه

سرکه را با آب سرد مخلوط کنید و در ظرف‌های جداگانه در گوشه‌های مختلف اتاق قرار دهید. ممکن است در ابتدا وبی سرکه کمی آزار دهنده باشد؛ اما بعد از گذشت چند ساعت بوی سرکه به همراه بوی نامطبوع رنگ از بین می‌رود و به این ترتیب از شر بوی رنگ رها می‌شوید.

در پایان به شما پیشنهاد می کنیم به جای استفاده از رنگ های شیمیایی که بسیار مضر و خطرناک هستند، از روغن های گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

استفاده از آمونیاک برای کم کردن بوی رنگ

برای کمک گرفتن از آمونیاک در خلاص شدن از شر بوی رنگ در خانه، کافی است درون یک سطل یا ظرف، بسته به مسحت مکانی که رنگ‌شده است، مقداری آب سرد بریزید و سپس بسته به میزان آب سرد، یک یا چند قاشق آمونیاک اضافه کنید و آن را در محل موردنظر قرار دهید.

بهتر است بعد از گذشت ۲۴ ساعت ظرف محتوی آب و آمونیاک را از محل بیرون ببرید و با تهویه مطبوع هوای خانه را متعادل کنید.

برای دستیابی به نتیجه دلخواه می توانید از چندین روش به صورت یکجا استفاده کنید تا این عملیات با سرعت بیشتر صورت پذیرد.

راهکار برای از بین بردن بوی رنگ

بوی بد اتاق را چگونه از بین ببریم؟

 یکی از عواملی که فضای خانه را غیرقابل‌سکونت می‌کند و باعث اذیت و آزاد ساکنان آن می‌شود، بوی بد است. گاهی این بوی بد برای ساکنان خانه در اثر گذشت زمان تکراری و غیرقابل‌فهم می‌شود.

 اما برای مهمانانی که بعد از مدت طولانی به خانهٔ شما می‌آیند، غیرقابل‌تحمل و اذیت‌کننده است. در این مطلب به عوامل ایجاد بوی نامطبوع در خانه می‌پردازیم. با ما در ادامهٔ نوشته همراه باشید.

 پنجره‌ها را باز کنید
همیشه در ساعاتی از روز، پنجره‌های خانه را باز کنید تا هوای خانه در گردش باشد و بوی نامطبوع در اثر جریان هوا، خارج شود و با قراردادن توری در پنجره، مانع از ورود حشرات و پرندگان موذی به خانه شوید. با باز کردن پنجره حتی در شب‌های سرد زمستان، مانع از نشست بو و چربی بر روی لوازم خواهید شد.

 هود آشپزخانه را روشن کنید
یکی از نکاتی که در بیشتر خانه‌ها نادیده گرفته می‌شود، استفاده از هود در هنگام آشپزی است. هود نقش بسزایی در انتقال چربی و بوی پخت‌وپز دارد.

 جالب است بدانید در کاتالوگ هود تأکید شده است که حتماً در زمان روشن نمودن کوچک‌ترین شعلهٔ گاز، هود را روشن کنید تا موتور و لوازم الکترونیکی هود آسیب نبیند؛ اما برخی افراد با این فکر صرفه‌جویی و روشن نکردن هود به خود و دستگاه هود خسارت وارد می‌کنند.

 لامپ و لوستر را تمیز کنید

 لامپ و لوستر به‌خاطر اینکه در فضای بالایی خانه قرار دارند، بو را به‌راحتی جذب می‌کنند و ازآنجایی‌که در دسترس نیستند، معمولاً از آن‌ها غافل می‌شویم. حتماً برای خلاص‌شدن از بوی بد در خانه لامپ‌ها را هم تمیزکاری کنید.

 کابینت‌های هوایی آشپزخانه
در آشپزخانه معمولاً سقف کابینت‌های آشپزخانه از دیدرس دور می‌ماند و چربی و کثیفی در آن قسمت جا خوش می‌کنند. در تمیزکاری‌های دوره‌ای، این قسمت را در نظر داشته باشید. حتماً از چهارپایه برای ایستادن و دسترسی به آن محل استفاده کنید و مراقب خود باشید.

 دیوارها را تمیز کنید
اگر کمی سخت‌گیری به خرج دهید، پیشنهاد ما این است که از دستگاه بخارشوی برای تمیزکاری دیوارها استفاده کنید. دستگاه‌های بخار شور به‌واسطهٔ سبک تمیزکاری و سازوکاری که دارند، به زیبایی هرچه‌تمام‌تر، کثیفی‌ها را از بین می‌برند.

 سیگار نکشید
اگر سیگاری هستید، سعی کنید در حال استعمال دخانیات در کنار پنجره یا هود بنشینید تا دود سیگار از خانه خارج شود. جالب است بدانید دود سیگار ماندگاری بالایی در فضا دارند و به‌سختی از بین میرند.

 به‌عنوان‌مثال سقف ماشین افراد سیگاری را مشاهده کنید و شک نکنید که سیاه و کثیف است. حال تصور کنید این دود چه بلایی بر سر خانهٔ شما خواهد آورد. سیگار عامل اصلی ایجاد بوی بد در خانه است.

از بین بردن بوی بد اتاق

 گل‌های طبیعی

 گل‌های طبیعی و درختچه‌ها به‌واسطهٔ عملیات فتوسنتزی که انجام می‌دهند، هوای خانه را صاف و تمیز خواهند کرد و بوی بد در خانه را از بین خواهد برد… شاید این تمیزی به چشم نیاید؛ ولی شک نداشته باشید که بی‌تأثیر نیست.

 حمام و سرویس بهداشتی
در برخی منازل با مشاهدهٔ سرویس بهداشتی با صحنه‌هایی مواجه می‌شود که گویی وارد سرویس بهداشتی پارک شده‌ایم. مهم‌ترین دلیل بوگرفتن سرویس بهداشتی، استفاده‌نکردن از سیفون است. باید فرهنگ استفاده از سیفون را بعد از استفاده از سرویس بهداشتی یاد بگیریم.

 برای ازبین‌بردن بوی رنگ ساده‌ترین کار این است که اهرم سیفون را به پایین بکشید و مابقی کارها خودکار انجام می‌شود. همچنین از مایع سفیدکننده کاشی و سرامیک برای شستشوی هفتگی حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنید البته به‌خاطر داشته باشید که موارد ایمنی را رعایت کنید.

 در فضای سرویس بهداشتی، از بوگیرها و خوشبوکننده‌های صنعتی استفاده کنید تا فضایی خوشبوتر داشته باشید.

 اتاق رخت‌شویی را دریابید!
اگر اتاقی را به قسمت رخت‌شویی اختصاص داده‌اید، در نظر داشته باشید که لباس‌های عرقی و نم دارد را در ظرفی دربسته نگه‌داری کنید و زودبه‌زود آن‌ها را بشویید و از انباشته‌شدن آن‌ها جلوگیری کنید. باتوجه‌به خودکار شدن فرایند شستشوی اکثر لباس‌شویی‌ها دیگر بهانه‌ای برای عقب ماندن شستن لباس‌ها وجود نخواهد داشت.

 گلدان‌ها و اتاق گل را بررسی کنید
اگرچه گل و درختچه باعث تمیزی هوای اتاق می‌شوند؛ اما اگر خاک و فضای نگهداری از گل را تمیز و بررسی نکنید، امکان دارد در اثر انباشته‌شدن آب یا برگ‌های پوسیده، بوی نامطبوعی در فضا پخش شود. برای خلاص‌شدن از بوی بد در خانه، این قسمت از خانه را بررسی کنید.

 از دستگاه هواساز استفاده کنید

اگر در شهرهایی مثل تهران زندگی می‌کنید و امکان باز کردن پنجره وجود ندارد، می‌توانید از دستگاه‌های هواساز خانگی استفاده کنید که قیمت بالایی ندارند. با این دستگاه‌ها بخش بسزایی از بوهای معلق در هوا تصفیه خواهد شد.

امیدواریم این مطلب موردتوجه شما قرارگرفتن باشد. اگر شما هم ایده‌ای برای خلاص‌شدن از بوی بد در خانه دارید، در قسمت نظرات عنوان کنید.

منبع : آیچوب

.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: روش‌ها و ترفندهای پاک کردن صمغ چوب و شیره درخت

63 نظر در “۱۵ راهکار برای از بین بردن بوی رنگ در سریع ترین زمان ممکن!

 1. پگاه گفت:

  سلام..من تخته چوبی تختم ک تشک روش قرار میگیره یک تیکه هست و چوب نئوپان هست و خیلی خاک اره پس میده به تشک من روش رو یک لایه جلا زدم ک شاید خاک اره نده و درست بشه اما نه تنها درست نشد بلکه بوی تینر مونده و تشک و رختخوابم همگی بوی تینر گرفته چیکار کنم بوش بره؟؟سردرد گرفتم از بوش..ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   با رنگ حل شدنی نیست
   بذارید بیرون از خونه یک هفته باقی بمونه تا کامل رنگ خشک بشه…
   در خیر این صورت باید به جای نئوپان از چوب طبیعی استفاده کنید.

 2. مرتضی گفت:

  سلام، یک منبع آب داشتم داخلش رنگ پریدگی داشت رنگ روغن زدم آیا آب داخل آن ضرری برای سلامتی دارد؟ بوی آن چقدر طول می کشد از بین برود؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بله ضرر دارد
   حدود یک تا دو هفته

 3. پیام گفت:

  سلام وقت بخیر.
  روی کار ام دی اف رنگ شده، کیلر یا نیم پلی استر میزنم با اینکه کارگاه تهویه ی خوبی داره بعد از چند روز (حدود یک هفته) هنوز یه مقدار بوی تینر میدن.
  راهی هست که کارهای تولید شده رو سریع تر از شر بوی بد خلاص کنم و به دست مشتری برسونم؟

  با تشکر و احترام
  پیام

  1. آیچوب گفت:

   سلام پیام عزیز
   راهکار مشخصی ندارم، جز گردش هوا در محیط
   سازه ها رو در محیطی قرار بدید که گردش هوا در اون وجود داشته باشه
   قائدتا رنگ فوری نباید بوی زیادی داشته باشه بعد از خشک شدن…

 4. مرادی گفت:

  وقتتون بخیر.استند گل من به شدت بوی بنزین میده ظاهرا با شاپان رنگش کردن. باید تو افتاب بذارم تا بو از بین بره زا تو اتاق هم یا مرور زمان میره؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام خانم مرادی
   بهترین کار اینه که در فضای باز قرار بدید. البته زیر نور مستقیم آفتاب رو پیشنهاد نمی کنیم چوب باعث اعوجاج چوب میشه…

 5. مجیدی گفت:

  سلام خسته نباشید، رنگ چوب رو چطور میشه از روی فرش پاک کرد؟ با تینر فوری ام کامل پاک نشد، خواهش میکنم راهنمایی کنید.

  1. آیچوب گفت:

   سلام جناب مجیدی عزیز
   چه رنگی روی فرش ریخته؟

   1. مجیدی گفت:

    سلام شاپان رقیق شده، از طرف تولیدی مبل برای رفع ایرادای مبلمون اومده بودن که این مایع قهوه ای رنگ که گفتن واسه آستر رنگ چوب استفاده میکنن

    1. آیچوب گفت:

     از تینر 20.000 فوری استفاده کنید.

   2. مجیدی گفت:

    شاپان،از طرف تولیدی اومده بودن ایرادای مبلو برطرف کنن که این مایع قهوه ای که گفتن آستر چوب مبله یا همون شاپان رقیق شده ریخت روی فرش ماشینی

 6. نوید گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۲ هفته هست که یه قفس چوبی رو بتونه روغنی زندم و روش رو رنگ روغنی خالی بدون تینر و بنزین زدم و داخلش هم ذغال چوب گذاشتم و توی بالکن گذاشتم کم شده ولی هنوز بوی رنگ میده دلیلش چیه؟ کی تموم میشه؟
  می ترسم پرنده رو داخلش بندازم بوی رنگ مریضش کنه

  1. آیچوب گفت:

   سلام نوی عزیز
   سلامت باشید
   بله، تا وقتی بو از بین نرفته، پرنده رو داخل قفس نذارید.
   هیچ راه دیگه نیست، جز اینکه اجازه بدید در فضای باز و گردش هوا این بو از بین بره

   1. نوید گفت:

    ممنون از راهنماییتون
    ببخشید فقط یه چیزی من یه جا خوندم که اگه روغن مایع یا جامد به دست بمالید و بعد با مایع ظرفشویی یا مایع دست بشویید بوی بنزین و تینر و رنگ رو میبره و خودم هم امتحان کردم و برده
    حالا میخوام بدونم این کار روی این قفس هم جواب میده یا نه؟
    به خود قفس آسیب نمیرسه؟

    1. آیچوب گفت:

     سلام نوید عزیز
     خیر
     این کار درست نیست. پیشنهاد نمی کنیم این کار رو انجام بدید.

 7. شاهین گفت:

  سلام
  ببخشید من قفس پرندم رو رنگ روغن زدم ی خورده ای هم تینر قاطیش کردم حالا هرکار میکنم بوش نمیره البته کمتر شده ولی به طور کلی از بین نرفته حالا من چیکار کنم بن نظرتون

  1. آیچوب گفت:

   سلام شاهین عزیز
   متاسفانه وقتی رنگ روغنی رو با تینر روغنی ترکیب می کنیم این مشکل پیش میاد
   ایکاش با بنزین ترکیب می کردید.
   برای از بین بردن بوی این سازه پیشنهاد می کنیم قفس رو در هوای آزاد قرار بدید.

 8. مهدی ب گفت:

  ممنون از سایت بسیار خوبتون
  من ۶ماه پیش برای موریانه داخل زمین سم زدم به مقدار زیاد
  بعد سرامیک کردم همه جای خونه را ، آیا هنوز بو سم تو خونه هست و خطرناکه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهدی عزیز
   اگر هنوز بوی سم هست، پس برای شما ضرر خواهد داشت و خطرناکه.
   با گردش هوا اجازه بدید که بو از بین بره…

 9. hasti گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من دیوار کمد دیواریم موریانه زده بیرون به خاطره از بین بردنشون مجبور شدم گازوئیل بپاشم داخل کمد الان خیلی بو میده نمیتونم رخت خوابامو بجینم داخلش بخاطره بو.چه جوری بوشو از بین ببرم.؟؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما هستی
   پاشیدن گازوئیل در داخل کمد تاثیر چندانی نداره…
   باید در داخل سوراخ محل زندگی موریانه گازوئیل بپاشید.
   تنها راه از بین بردن گازوئیل، استفاده از مواد شویند مثل پودر لباش شوئی و … هست.

 10. سارا گفت:

  بهترین راه اینه چوب دارچینو تو اب بندازی بذاری بجوشه هر چی بو هست میبره یا سرکه بریزی تو اب بذاری بحوشه الان ما خونمونو رنگ کردیم دارم خفه میشم گذاشتم بجوشه

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )