ابزارهای دریل‌کاری, پیچ‌بند, معرفی ابزار

پیچ بند شارژی چیست؟ پیچ بند شارژی چه معایب و مزایایی دارد؟

پیچ بند شارژی چیست؟

 پیچ بند شارژی یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در صنعت و به‌خصوص صنعت چوب است. همان‌طور که از اسم این دستگاه پیداست از پیچ بندها و به‌خصوص پیچ بند شارژی برای بستن انواع پیچ استفاده می‌شود.

 ممکن است شما به‌عنوان یک خویش ساز یا حتی یک فرد تازه‌کار در صنعت قصد خرید پیچ بند را داشته باشید. به همین جهت در این نوشته به شما توضیح خواهیم داد که پیچ بند شارژی دقیقاً چه ابزاری است و چه کاربردی دارد.

 همچنین به محدودیت‌ها و معایب و مزایا پیچ بند خواهیم پرداخت.

 پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر کارایی پیچ بند، ویدئو فارسی و اختصاصی آیچوب از معرفی پیچ بند شارژی را تماشا کنید.

 با ما در ادامه همراه باشید…

تماشا آنلاین ویدئو پیچ بند شارژی چیست

 

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

انواع مختلف پیچ بند موجود در بازار

 پیچ بندها در مدل‌های مختلف دستی و بادی و شارژی و سیمی در بازار موجود هستند. شما می‌توانید با توجه نوع نیاز خود اقدام به خرید پیچ بند کنید.

 ما در نوشته‌های دیگر آیچوب انواع پیچ بند را به‌صورت جداگانه هم معرفی کرده‌ایم؛ اما در این نوشته به‌صورت اجمالی به معرفی انواع پیچ بند خواهیم پرداخت.

 تمرکز ما در این مقاله به معرفی ماهیت دریل شارژی و معرفی بخش‌های مختلف آن و امکانات پیچ بند است.

پیچ بند بادی یا پنوماتیک چیست؟

 ابزار بادی در صنعت همیشه طرف‌داران مخصوص به خود را دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ابزار بادی یا پنوماتیک یا نومتیک، هزینه استهلاک بسیار پایین آن‌ها است.

 ابزار بادی در کنار قابلیت‌ها و مزایای بسیار خوبشان، محدودیت‌هایی هم ایجاد می‌کنند. مهم‌ترین محدودیت ابزار بادی، نیاز به وجود منبع پرفشار هوا (کمپرسور هوا) است.

 به عبارتی اگر قرار باشد از ابزار بادی استفاده کنید، باید یک کمپرسور هوا هم در کنارش وجود داشته باشد. اساساً اگر قرار باشد برای پروژه‌هایی خارج از محیط کارگاه خود بروید، این مدل پیچ بند مناسب کار شما نیست.

 اگر دقت کرده باشید، در شرکت‌های خودروسازی و خطوط تولید معمولاً از پیچ بندهای بادی استفاده می‌شود.

 

پیچ بند سیمی چیست؟

 یکی دیگر از مدل‌های پیچ بند، مدل سیمی آن است. این پیچ بند بسیار شبیه به پیچ بند شارژی هست و برای استفاده از آن باید سیم دستگاه را به پریز برق متصل کنید. معمولاً این مدل پیچ بندها ارزان‌تر از پیچ بند شارژی هستند.

 باتوجه‌به اینکه برای استفاده از این پیچ بند باید دستگاه را به پریز برق متصل کنید، محدودیت‌هایی دارید. محدودیت برای تأمین برق و محدودیت برای بستن، استفاده از پیچ بند سیمی را با چالش مواجه کرده است.

 

پیچ بند دستی چیست؟

 اگر با نجاری در سال‌های گذشته آشنا باشید، حتماً پیچ بندهای شارژی قدیمی را دیده‌اید. این پیچ بند ساختار بسیار جالبی دارد که استفاده از آن نیاز به تجربه زیاد دارد.

 ساختار پیچ بند دستی بسیار ساده است. همین سادگی بیش از حد، استفاده از آن را سخت و پیچیده کرده است. یکی از مهم‌ترین مشکلات کار با پیچ بند دستی سرعت بسیار پایین بستن پیچ و مشکل در کنترل درست آن است.

 به همین دلیل پیچ بندهای دستی دیگر منسوخ شده‌اند و کاربردی ندارند.

 

 

پیچ بند شارژی چیست؟

 پیچ بند شارژی به‌روزترین نسل پیچ بندها در صنعت است. پیچ بند شارژی در مدل‌های مختلفی مانند دریل پیچ بند شارژی، ایمپکت درایو یا پیچ بند شارژی ضربه ای و پیچ بند شارژی چکشی طراحی و تولید شده است.

 شما می‌توانید باتوجه‌به نوع نیاز خود اقدام به خرید پیچ بند شارژی کنید.

 در این مقاله و ویدئو سه مدل از مدل‌های پرکاربرد پیچ بند شارژی مورداستفاده در صنعت را به شما معرفی خواهیم کرد.

 البته در مقاله‌های منتشر شده گذشته هم این محصولات را جداگانه معرفی کرده بودیم. پیشنهاد می‌کنیم کلمه ((پیچ بند)) را در آیچوب جست‌وجو کنید.

 در ادامه این مقاله بیشتر به موضوع پیچ بند شارژی خواهیم پرداخت.

 

بخش‌های مختلف پیچ بند شارژی

 پیچ بند شارژی هم مانند ابزارهای دیگر دارای بخش‌های مختلف است. وقتی تازه پیچ بند را در دست خود می‌گیرید، کلیدها و سلکتورهای دستگاه ممکن است شما را گمراه کند. ما در این ویدئو/مقاله به معرفی همه بخش‌های پیچ بند شارژی می‌پردازیم.

معمولاً این بخش‌ها به رنگی متفاوت از رنگ بدنه پیچ بند طراحی می‌شوند. شما می‌توانید با تغییر حالت هر یک از این بخش‌ها عملکرد دستگاه را تغییر دهید.

 در ادامه هر یک از این بخش‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. این بخش‌ها در بیشتر پیچ بندها مشابه هست و نهایتاً یک یا دو آپشن کم و زیاد دارند.

 ما تلاش می‌کنیم این قابلیت‌ها را در هر سه دستگاه به شما معرفی کنیم تا دید بهتری نسبت به مدل‌های متنوع موجود در بازار داشته باشید.

 

بدنه اصلی پیچ بند شارژی

 پیچ بند شارژی هم مانند همه دستگاه‌ها یک بدنه اصلی دارد که در داخل این بدنه موتور به‌عنوان قلب تپنده دستگاه جای گرفته است.

 در قسمت داخل بخش دسته دریل هم فضای خالی وجود دارد که امکان نصب باتری در داخل آن را خواهید داشت. البته در برخی مدل‌ها باتری در زیر بدنه نصب می‌شود.

 جنس بدنه پیچ بندهای شارژی از پلاستیک عایق دوبل است. این پلاستیک مقاوم در کنار قدرت و کیفیت بالا، مانع از برق‌گرفتگی کاربر در اثر اتصال بدنه قطعات الکترونیکی (در مدل‌های سیمی) می‌شود.

 البته باید در نظر داشته باشید که ولتاژ پیچ بندهای شارژی ۱۲ تا ۲۴ ولت هستند. این عدد در بدترین حالت برخورد دست به قطعات الکترونیکی هیچ آسیبی به انسان نمی‌رساند.

 بر روی این بدنه قطعات دیگری نصب شده است که در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

باتری دریل شارژی

 

باتری پیچ بند شارژی

انواع باتری پیچ بند شارژی

 

 باتری ابزار شارژی از ترکیب باتری‌های قلمی شکل کوچک‌تری به نام سلول تشکیل شده که با کنار هم قرارگرفتن آن‌ها کنار هم ولتاژ و ظرفیت باتری را می‌سازند.

 وقتی ابزار شارژی می‌خرید دو مؤلفه ولتاژ و عدد آمپرساعت به‌شدت از طرف سازنده ابزار تبلیغ می‌شود؛ اما این دو به چه معناست؟

 هر چه عدد ولتاژ بالاتر باشد؛ یعنی ابزار قدرت بیشتری دارد و توان بیشتری در خروجی می‌تواند داشته باشد؛ مثلاً پیچ بند 24 ولتی پیچ‌های سنگین‌تری نسبت به پیچ بندهای 9 ولتی می‌تواند ببندد.

 ظرفیت باتری با واحد AH نوشته می‌شود که هر چه این عدد بزرگ‌تر باشد به معنی زمان کارکردن طولانی‌تر با ابزار شارژی است.

 مثلاً اگر دو پیچ بند 24 ولتی داشته باشیم که یکی 2 آمپرساعت و دیگری 4 آمپرساعت باشد و با هر دو بخواهیم یک نوع پیچ ببندیم، دریلی که عدد آمپرساعت بزرگ‌تری دارد می‌تواند پیچ‌های بیشتری را ببندد.

سلکتور تنظیم سرعت پیچبند شارژی

 

سلکتور تنظیم سرعت پیچ بند شارژی

 

 بیشتر دریل‌های شارژی دارای یک سلکتور دوحالته تنظیم سرعت هستند. این سلکتور یا انتخابگر وظیفه افزایش یا کاهش سرعت موتور را بر عهده دارد.

 معمولاً این سلکتور در قسمت بالای بدنه (بالای موتور) وجود دارد و عدد ۱ و ۲ روی آن درج شده است. درصورتی‌که سلکتور را روی عدد ۱ قرار دهید موتور با سرعت پایین و درصورتی‌که روی عدد ۲ قرار دهید موتور با سرعت بالا به چرخش در می‌آید.

 لازم به توضیح است که این سلکتور به‌صورت مکانیکی عمل می‌کند. این سلکتور با تغییراتی که در گیربکس پیچ بند ایجاد می‌کند، باعث تغییر سرعت و گشتاور دستگاه می‌شود.

 در ویدئو منتشر شده در این نوشته با مثال در مورد رابطه گیربکس پیچ بند و گیربکس ماشین و در مورد رابطه گشتاور و سرعت توضیح دادیم.

 

ماشه دیمر پیچ بند دستگاه

 

ماشه دیمر دارد پیچ بند شارژی

 

 با استفاده از این ماشه می‌توانید دستگاه را فعال یا غیرفعال کنید. در واقع وقتی این ماشه را فشار می‌دهید، دستور فعال‌شدن و چرخش موتور صادر می‌شود و موتور شروع به چرخش می‌کند.

 نکته مهم در مورد این ماشه دیمردار بودن آن است. هرچه این ماشه را در پیچ بند شارژی بیشتر فشار دهید، سرعت دستگاه بیشتر می‌شود. شما به لطف این دستگاه امکان تنظیم سرعت دستگاه برای سوراخ کاری یا بستن پیچ‌های مختلف را خواهید داشت.

 در ویدئو روش کار با این ماشه و تأثیر آن در عملکرد دستگاه را مشاهده می‌کنید.

 

تغییر جهت چرخش موتور پیچ بند شارژی

 

تغییر جهت چرخش پیچ بند شارژی

 

 در قسمت بالای ماشه یک سلکتور وجود دارد که سه حالت دارد. با تغییر حالت این سلکتور امکان تغییر جهت حرکت موتور از چپ‌گرد به راست‌گرد را دارید.

 برای اینکه سرعت عمل کافی برای تغییر جهت چرخش پیچبند را داشته باشید، این سلکتور در نزدیک‌ترین قسمت نسبت به انگشت‌های شصت و اشاره شما قرار گرفته‌اند.

 سلکتور تغییر جهت حالت وسط هم دارد. در صورت که قصد قفل‌کردن ماشه را داشته باشید، این سلکتور را در حالت وسط قرار دهید. در این حالت ماشه به‌صورت مکانیکی قفل می‌شود و دیگر دستگاه روشن نمی‌شود.

 

سه نظام دریل شارژی

 

سه نظام پیچ بند شارژی

 

 در قسمت نوک بدنه دریل شارژی یک سه نظام وجود دارد که این بخش وظیفه نگه‌داشتن آچار پیچ بند و مته و ابزارک‌های مختلف را بر عهده دارد.

 این سه‌نظام‌ها از نوع خودکار هستند و برای باز و بست آن‌ها نیاز به آچار ندارید. تقریباً همه دریل‌های شارژی از این سه نظام بهره می‌برند.

 در قسمت نوک سه نظام شاخک‌هایی وجود دارد که وظیفه نگه‌داشتن ابزارک‌ها را بر دوش می‌کشند. به این بخش چاک سه نظام گفته می‌شود.

 البته در پیچ بندهای ضربه ای مدل نگهدارنده متفاوت است که در ویدئو به آن اشاره کرده‌ایم. این پیچ بندها از ابزار گیر شش‌گوش HEX بهره می‌برند.

 

یقه تغییر حالت پیچ بند

 

تغییر حالت پیچ بند شارژی

 

 در پشت سه نظام دو یقه (سلکتور) وجود دارد. با چرخاندن یکی از این یقه‌ها امکان تغییر کاربردی دستگاه را دارید. به‌عنوان‌مثال تغییر کاربری دستگاه پیچ بند به حالت‌هایی مانند سوراخ کاری یا پیچ بندی یا سوراخ کاری دیوار…

 در برخی دستگاه‌ها فقط یک یقه وجود دارد که تغییر کاربری و تغییر محدودیت در گشتاور دستگاه را با همین یقه می‌توانید انجام دهید.

 در برخی پیچ بندهای شارژی دیگر این عملکرد به‌صورت جداگانه و توسط سلکتورهای مختلف انجام می‌شود. در ویدئو مدل‌های مختلف ابزارهای پیچ بندی را معرفی کرده‌ایم.

محدود کننده گشتاور پیچ بند

 

محدود کننده گشتاور یا ترکمتر دریل

 

یکی دیگر از قابلیت های دستگاه پیچ بند، امکان محدود کردن گشتاور دستگاه است. این قابلیت فقط مخصوص حالت پیچ بندی است و در حالت دریل هیچ کاربردی ندارد.

شما می‌توانید با توجه به نوع سازه و نوع پیچ و مقداری که دوست دارید پیچ سفت شود، این سلکتور را تغییر جهت دهید.

بر روی این سلکتور اعدادی درج شده است. هرچه عدد انتخابی کمتر باشد، یعنی گشتاور کمتری به پیچ وارد می‌شود و در نتیجه پیچ کمتر سفت می‌شود و برعکس.

در ویدئو در مورد این بخش کامل توضیح دادیم و نمونه هایی از بستن پیچ روی چوب را با هم بررسی کردیم.

 

چراغ LED پیچ بند شارژی

 

چراغ LED پیچ بند شارژی

 

یکی دیگر از امکانات بیشتر پیچ بند های شارژی موجود در بازار، چراغ ال ای دی آن است. این چراغ به محض فشردن ماشه دستگاه روشن می‌شود.

در برخی مدل ها این چراغ چند ثانیه بعد از رها کردن ماشه خاموش می‌شود.

 

جمع بندی پایانی

با توجه اینکه در این نوشته نگاه ما توضیح به تازه کار ها و علاقه مندان به استفاده از دریل بوده است، پیشنهاد می کنیم به ویدئو منتشر شده در این مقاله توجه ویژه ای داشته باشید و آن را تماشا کنید.

منبع: آیچوب

2 نظر در “پیچ بند شارژی چیست؟ پیچ بند شارژی چه معایب و مزایایی دارد؟

 1. میرحسینی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  وقتی سه نظام دریل شارژی قفل میکند باید چکار کنیم؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   احتمالا پیچ داخل سه نظام شل شده و اومده بالا
   این مورد رو چک کردید؟

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )