ابزارهای دریل‌کاری, سوراخ‌کاری و دریل‌کاری

چرا دریل کاشی و دیوار را سوراخ نمی کند؟

آموزش سوراخ کردن دیوار

در این ویدئو 7 دلیل سوراخ نشدن دیوار و کاشی با دریل با بررسی می‌کنیم و راه حل مشکلات را خواهیم گفت. دلایلی که با وجود سادگی اما در بین تازه کارها بسیار رایج است.

دلیل سوراخ نکردن دریل را به ترتیب فراوانی دسته بندی کردیم تا سریع تر به جواب مشکل برسیم.

مته مناسب سوراخ کاری کاشی و دیوار

اصلی ترین دلیل سوراخ نشدن دیوار با دریل عدم استفاده از مته مناسب دیوار است.

مته های دیوار و مصالح بنایی یک مشخصه بسیار بارز دارند و آن هم استفاده از قطعه ای با نام الماسه در نوک مته است که به آن جوش داده می‌شود.

الماسه نوک مته های مصالح بنایی (مانند: کاشی، سرامیک، سنگ، سیمان و…) نوعی الماس صنعتی و مصنوعی است که دوام بسیار بالایی در برابر سایش و حرارت دارد.

در صورت استفاده از مته های مخصوص چوب یا فلز برای سوراخ کردن دیوار، گچ یا دیوارهای پیش ساخته سوراخ خواهد شد اما به محض برخورد با بتن یا آجر توانایی نفوذ خود را از دست می‌دهد و در صورت ادامه سوراخ کار نوک مته داغ و سپس کند می‌شود.

مته مناسب سوراخ کاری کاشی و دیوار

از دیدگاهی تخصصی تر الماسه های مورد استفاده در سوراخ کاری دیوار با الماسه های سنگ و کاشی و سرامیک کمی متفاوت است و دوام و البته قیمت بالاتری دارند.

به الماسه های دیواری به اصطلاح مسنری (Masonry) گفته می‌شود که با همین نام قابل خرید در فروشگاه های ابزار است.

برای کاربری خانگی با توجه به نوع سوراخ کاری که معمولاً برای نصب پرده و آویز لباس و مانند آن‌ها نیاز است خرید مته الماسه سایز 7 در 100 میلی متر (قطر 7 با طول 100 میلی متر) پیشنهاد می‌شود.

برای این سایز مته رولپلاک های استاندارد نیز به فراوانی در بازار ابزار و یراق وجود دارد.

حالت درست دریل کاری برای سوراخ کردن دیوار

دومین دلیل بسیار رایج که حتی با وجود انتخاب مته مناسب باز هم باعث عدم سوراخ کاری دیوار می‌شود تنظیم نکردن دریل در مود مناسب سوراخ کاری دیوار است.

دریل های امروز حتی در ساده ترین حالت خود دو مود یا حالت سوراخ کاری ساده و چکشی را دارند.

برای سوراخ کاری مصالح بنایی حتماً باید از حالت چکشی دریل استفاده کنید. حالت چکشی یک مکانیسم بسیار ساده است که همزمان با چرخش مته، ضربه هایی را هم عمود به مته و پشت آن وارد می‌کند.

این ضربه با نواخت بالا و شدتی کم پشت سه نظام وارد می‌شود که در نهایت موجب سوراخ کاری سریع و مؤثر دیوار و کاشی خواهد شد.

آموزش پیشنهادی برای این موضوع:
آموزش حالت های چرخشی، چکشی و ضربه ای در دریل ها

پس قبل از سوراخ کاری دیوار حتماً مود دریل را در حالت چکشی قرار دهید. با قرار دادن در حالت چکشی و به محض زیر بار قرار دادن مته و درگیر کردن آن با دیوار صدای دریل کاملاً عوض می‌شود و حالت چکشی آن فعال خواهد شد.

بنابراین اگر برای کاربری خانگی قصد خرید دریل برقی یا شارژی را دارید، داشتن حالت چکشی را یکی از اولین اولویت های انتخاب خود قرار دهید.

ویدئوی آموزش سوراخ کردن دیوار

در این ویدئو به این سؤال پاسخ دادیم که چرا دریل دیوار را سوراخ نمی کند و 7 دلیل اصلی سوراخ نکردن دیوار با بر شمردیم و راه حل هر کدام را بررسی کردیم.

 

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتورها با ترافیک نیم بها محاسبه می‌شود!

جهت چرخش دریل برای سوراخ کاری دیوار

می‌توان گفت در تمام دریل هایی که در بازار وجود دارند امکان تغییر جهت دور وجود دارد و جزو آپشن های یک دریل معمولی بازار است.

برای سوراخ کاری متریال باید دور دریل وقتی از پشت به دریل نگاه می‌کنید از سمت راست به سمت چپ باشد. چرا که شیارهای اسپیرال روی مته ها و شیوه تیز شدن آن‌ها به گونه‌ای است که تنها از یک جهت سوراخ کاری و خروج براده ها را انجام می‌دهند.

برای تغییر جهت چرخش دریل دکمه های دو یا سه حالته ای (حالت چپ گرد، حالت قفل ماشه، حالت راستگرد) در دریل ها وجود دارد که امکان تغییر جهت گردش برای سوراخ کاری یا باز کردن پیچ را خواهید داشت.

بسیاری پیش می‌آید که به دلیل قرارگیری سوئیچ تغییر جهت گردی در محدوده انگشتان شصت و اشاره تغییر جهت چرخش ناخواسته انجام می‌شود.

در تمام دریل های موجود در بازار اگر دریل را در دست راست خود داشته باشد با فشردن سوئیچی که نزدیک انگشت اشاره قرار دارد دور دریل برای سوراخ کاری انتخاب می‌شود و با فشردن سوئیچ نزدیک انگشت شصت دور معکوس می‌شود.

اگر با مقاومت در سوراخ کاری مواجه شدید و سوراخ کاری طوری است گه گویا با مته کند شده در حال کار هستید به معکوس بودن دور دریل شک کنید.

برای سوراخ کاری دیوار دریل چند وات بخریم؟

برای سوراخ کاری دیوار و کاشی و سرامیک در خانه و در حد کارهای خانگی یک دریل چکشی با توان حدود 800 وات و یا بیشتر مناسب کار شما خواهد بود.

البته در بحث توان متأسفانه بسیاری از برندهایی که رشد قارچ گونه‌ای طی چهار سال اخیر داشته‌اند عدد واقعی توان را درج نمی‌کنند و مقداری که روی پلاک درج می‌شود همیشه خیلی بیشتر از عدد واقعی توان دریل است.

توان در دریل ها به دو صورت بیان می‌شود. یا بر حسب توان مصرفی است که به وات (Watt) بیان می‌شود و بیشتر در دریل های برقی از این واحد استفاده می‌شود.

و یا به صورت توان خروجی با واحد نیوتن متر (NM) روی پلاک دریل ها نوشته می‌شود که این واحد را بیشتر در دریل های شارژی می‌بینیم.

برای سوراخ کاری دیوار در کاربری خانگی دریل شارژی پیشنهاد نمی‌کنیم اما در صورت اصرار به خرید دریل شارژی، توان خروجی حداقلی 60 نیوتن متر را به‌عنوان کف توان خروجی دریل شارژی در نظر داشته باشید.

حالت درست دریل کاری برای سوراخ کردن دیوار

عدم وجود فشار عمودی به دریل

برای تازه کارها و مبتدی هایی که با دریل کار می‌کنند کمی تجربه نیاز است که به اندازه نیروی عمودی به دریل هنگام سوراخ کاری پی ببرند.

با توجه به سختی دیواری که سوراخ می‌کنید، قطر و طول مته و حتی شکل شیارهای مته این فشار باید متفاوت باشد و کاربر می‌تواند با توجه به صدای دریل و یا میزان سختی سوراخ کاری اندازه این نیرو را تغییر دهد.

حتماً توجه داشته باشید که دریل را نباید بیش از حد تحت فشار عمودی و یا پیش از حد شل نگه دارید. همیشه خطر کیک بک دریل را در نظر داشته باشید تا در صورت رخداد امکان مهار آن وجود داشته باشد.

آموزش پیشنهادی با این موضوع:

تفاوت پیچ بند شارژی و دریل شارژی چیست؟ کدام یک بهتر است؟!

در چند کورس سوراخ کنید

روی مته شیارهای مارپیچی برای خارج کردن گرد ناشی از سوراخ کاری وجود دارد.

حین سوراخ کاری مصالح می‌توانید با کمی جلو و عقب بردن مته به خارج شدن بیشتر خاک کمک کنید تا مته با اصطکاک کمتری سوراخ کاری را انجام دهد.

مخصوصاً در متریال هایی مانند سنگ و بتن و در سوراخ کاری عمیق در آن‌ها این روش بسیار مؤثر تر و سریع تر از سوراخ کردن با فشار بالا و در یک کورس است.

چرا دریل سوراخ نمی کند

یک احتمال عجیب اما محتمل!

احتمال آخر سوراخ نشدن دیوار به ندرت رخ می‌دهد اما محتمل است. در این احتمال با وجود رعایت همه موارد بالا اما باز هم مته پیش نمی‌رود و صدای چکش دریل هم به شدت افزایش می‌یابد.

در این احتمال نوک مته به فلزی در دیوار برخورد کرده است. این فلز می‌تواند چهار چوب یا میله گرد درون بتن های آرمه باشد که مته های الماسه توانایی سوراخ کاری آن را ندارند.

در چنین مواردی باید محل سوراخ کاری را عوض کنید و اگر اصرار بر سوراخ کردن همان نقطه دارید با مته های فلز بر تلاش خود را برای رد کردن فلز انجام دهید.

آموزش پیشنهادی با این موضوع:
آموزش صفر تا صد سوراخ کردن فلز

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )