رنگ چوب به واسطه پیچیدگی هایی که دارد، معمولا اجرای آن دردسر های مخصوص به خود را دارد. اساتید رنگ کار و هنرمندان علاقه مند به اجرای رنگ چوب در طول زمان با مشکلاتی روبرو می شوند که رند کاری آن ها را به مخاطره می اندازد.

گاهی این مشکلات دلایل پیچیده ای دارند و گاهی یک اتفاق ساده، موجب خرابی رنگ چوب خواهد شد.

در مجموعه مطالبی که با عنوان ((پرسش و پاسخ مشکلات رنگ کاری)) در سایت منتشر می‌شود، در نظر داریم به جمع آوری سؤال‌ها و پاسخ‌های مربوط به آموزش‌های رنگ کاری بپردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

مشکلات رنگ,ایراد رنگ چوب,آموزش رنگ چوب,رنگ چوب خراب شد,خرابی رنگ چوب,اشکال در رنگکاری چوب,مشکل در نقاشی چوب,

حل مشکل موریانه و سوراخ‌های روی چوب

سلام

در مورد یک تخته چوب افرا، به ضخامت ۷ سانتی متر و طول ۲ متر و ۴۰ سانتی متر که قراره به میز تبدیل شود با این نکته که وسط اش، حفره‌ای به طول ۷۰*۴۰ سانتی متر هم دارم
دو تا موردی که نگرانم کرده

۱. اطراف حفره سوراخ‌هایی بود که قبلاً بود روی چوب بود و به نظرم جای موریانه بود، اما الآن حفره‌های ریز تازه‌ای می‌بینم؟ که داخل اش پر از خرده چوب هست و معلومه موریانه خورده
آیا می توانم با استفاده از تینر یا در مرحله سیلر کیلر اونا از بین ببرم یا احیاناً با سمی روند خورده شدن چوب توسط موریانه را متوقف کنم یا کلاً باید بی‌خیال این چوب بشم

۲. از حفره تا یکی از لبه‌های چوب یک ترک خوردگی وجود دارد، آیا به غیر بتونه که رنگ دارد، با چیز دیگری می توانم حفره پر کنم مثل چسب چوب یا رزین یا قیر البته در این مورد استقامت ماده هم برام مهم تره که بتونه استحکام به چوب به بخشه، چیزی هست که هم بی‌رنگ باشد و هم دارای استقامت؟

پاسخ:

با سلام

قبل از هر چیز برای پر کردن ترک‌ها و سوراخ روی سطح چوب مورد نظرتان یک کاردک مل را با یک قاشق غذا خوری سریش و یک قاشق چسب چوب و دو قاشق خاک اره نرم الک شده و آب و در صورت لزوم پودرهای رنگی ترکیب کرده و بتونه مورد نظر را با لیسه کاردک به کار بزنید.

پس از خشک شدنش و سنباده کاری کافی یک دست سیلر به کار بزنید پس از خشک شدن سیلر این بار بتونه‌ای را با ترکیب یک کاردک مل، نصف قاشق سریش و در صورت لزوم پودرهای رنگی بسازید و کار را بتونه کنید و بعد از خشک شدنش تمام سطح کار را با سنباده ۲۲۰ سنباده کنید و فقط به سنباده کاری محل‌های بتونه شده اکتفا نکنید.

پس از اتمام سنباده کاری گردو خاک موجود روی سازه را پاک کنید و یک بار دیگر سیلر بزنید و دوباره بتونه و سنباده و برای بار سوم فقط یک دست سیلر اجرا کنید. اگر نیاز به بتونه کاری نیست، یک دست سنباده نرم و در پایان هم پلی استر را اجرا کنید.

البته این روش خودرنگ هست و اگر احیاناً خواسته باشید کارتان رنگی مانند فندقی و گردویی و… داشته باشد. روش کمی فرق می‌کند و کاملاً هم خیالتان از بابت موریانه و آفت و سوراخ‌ها راحت باشد و یک توصیه هم براتون داشتم سعی کنید در زمان انتخاب چوب از چوب‌های باخته استفاده نکنید موفق باشید.

تماشا ویدئو پاسخ به پرسش های شما

 

 

تماشا این ویدئو با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

سوال اول:برای ظروف چوبی از چه رنگی استفاده میشه؟ 01:48

– سوال دوم:درب چوب روسی خام دارم میخوام فقط وارنیش بزنم؟02:30

– سوال سوم:برای ضد آب کردن چوب در برابر رطوبت چه کنیم؟03:25

– سوال چهارم:چرا بعد از اجرای نیم پلی استر روی کار پرز به وجود میاد؟04:09

– سوال پنجم:شاپان رو با چی ترکیب کنیم که به بهترین نتیجه برسیم؟05:23

– سوال ششم:شاپان به تنهایی کفایت میکنه؟06:14 –

روش ساخت رنگ گردویی با شاپان

چطوری می توانم رنگ سفید تخته چوب‌ها سفید روسی را به رنگ طبیعی قهوه‌ای در بیارم، تقریباً شبیه رنگ چوب گردو
با تشکر

پاسخ:

با سلام _ به رنگ فروشی مراجعه نموده شاپان قهوه‌ای بگیرید و مقدار تقریباً صد گرمش را در ظرف جداگانه‌ای با بنزین مخلوط کرده و به رنگ دلخواه که رسیدید آن را با دستمال تنظیف در جهت رگه‌های چوب به کار بکشید موفق باشید.

مطلب پیشنهادی:

شاپان چیست و چگونه ساخته می شود و چگونه اجرا می شود؟

آموزش تغییر رنگ چوب از قهوه‌ای به سفید

با سلام و تشکر از راهنمایی بسیار خوبتان. می خواهم سرویس خوابم که رنگش قهوه‌ای هستش را رنگ سفید کنم وسایلی که گفتید هم تقریباً تهیه کردم اگر می شود لطفاً توضیح بدید که چطور شروع کنم ممنون از زحمات تون

پاسخ:

با سلام

ابتدا یراق آلات کار مانند قفل و دستگیره و شیشه و… را یا باز کرده یا با چسب کاغذی محفوظ کنید. سپس یک کاردک مل را با یک قاشق چای‌خوری سریش مخلوط کرده و به کمک آب خمیری کرده و هر کجا که احتیاج به بتونه دارد را با لیسه کاردک بتونه کاری کنید.

پس از خشک شدن بتونه با کمک سنباده ۲۲۰ سنباده بزنید و بعد کار را باد گرفته و خوب تمیز کنید.

سپس آستر فوری سفید ۱۰۱۹ را با تینر فوری ۱۰۰۰۰ رقیق کنید و با ساتفاده از پیستوله یک دست به کار بپاشیدید.

پس از خشک شدنش با استفاده از بتونه‌ای که قبلاً ساختید محل‌هایی را که نیاز به بتونه دارد بتونه کنید.

پس از خشک شدن بتونه، روی کار سنباده ۲۲۰ بزنید و باد گرفته و دوباره یک نوبت آستر بپاشیدید و دوباره بتونه و سنباده روی کار بکشید.

به خاطر داشته باشید که در هنگام سنباده کاری تمام کار باید سنباده شود و فقط به‌جاهایی که بتونه شده اکتفا نکنید.

در هنگام استفاده از آستر ۱۰۱۹ مواد ساخته شده (ترکیب آستر و تینر فوری) را مرتب هم بزنید تا ته نشین نشود.

 پس از سنباده کاری نوبت دوم برای سومین بار آستر پاشیده و کار را کنترل نمایید و چنانچه احتیاج به بتونه کاری نداشت یک سنباده نرم به‌کل سطح کار بزنید و سفید فوری را بپاشیدید.

در مرحله بعد نیم پلی استر سفید را روی کار اجرا کنید.

البته باید استراحت بین هر دست رنگ را در نظر داشته باشید. ما همه این آموزش ها را در دوره آموزشی رنگکار ماهر به صورت ویدئویی به شما آموزش داده ایم.

مطلب پیشنهادی:

آموزش تغییر رنگ کمد قدیمی با رنگ فوری

حل مشکل زرد شدن رنگ چوب

سلام

می خواهم روی روکش چوب راش سیلر و کیلر بزنم که برای میز استفاده کنم؛ اما سیلر معمولاً یک زردی به کار میدن و رنگ چوب از بین میبرن…

چطور می توانم رنگ تازه چوب داشته باشم و ته رنگ زرد پیدا نکند چوب سفید بماند مثل زمانی که چوب خام هست…
روشی به اسم اسید شوری هست؟
رنگ پلی استر بی‌رنگ می تواند به ام جواب بدهید یا اونم ته رنگ زرد به کار میده؟

 

پاسخ:

با سلام اول اینکه چوب هر چقدر که زمان به آن به خورده تغییر رنگ می دهد و پوشش‌ها می توانند جلوی این تغییر رنگ را بگیرند ولی قادر نیستند که حالت تازگی داشته باشند.

به‌طور طبیعی هر چیزی که کمی زمان از آن بگذرد حالت کهنگی پیدا می‌کند. حالا هر چقدر هم جنسش سخت باشد حتی سنگ و فلزات هم از این مقوله جدا نیستند.

در مورد اون اسید کاری هم که بهتون گفتند صد در صد اشتباهِ

اسید چوب‌ها از اگزالیک و آمونیاک گرفته تا دی کلراید متالین و دیا بیسیک ها و …. نیم میلی‌متر از سطح چوب را می‌خورند و به‌مجرد اینکه روی کار روکشی اسید به یاد روکش از سطح کار جدا می شود و کار نابود می شود.

تنها چیزی که می تواند خاصیت تازگی چوب را حفظ کند اسید تانن هست که آن هم تهیه‌اش تقریباً محال است.

انواع سیلر و کیلر و پلی استرهای شفاف تقریباً زرد رنگ هستند و شما کاری که می توانید انجام بدید این هست که مقداری از زردی سیلر و پلی استر بکاهید.

به همین جهت یک تا دو قطره رنگ آبی فوری جوهری یا سورمه‌ای داخل نیم پلی استر بریزید تقریباً به رنگ سفید در می آید.

راهکار دیگر هم استفاده از روغن گیاهی مخصوص چوب سفید است. ما در نوشته های پیشین به این آموزش پرداخته بودیم. پیشنهاد می کنیم از لینک زیر استفاده کنید.

آموزش سریع و آسان سفید کردن رنگ چوب با روغن گیاهی چوب

روش اجرای نیم پلی استر بدون دستگاه باد

سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز ممنون میشم راهنمایی کنین برای اجرای نیم پلی استر به میزان کم بدون کمپرسور چه روش‌هایی را پیشنهاد میدن که سطح تمیز و شفاف داشته باشم.

 

پاسخ:

با سلام

یک ظرف خالی اسپری شیشه پاک کنید را درش را باز کنید و یک کم تینر فوری ۱۰۰۰۰ بریز داخلش و خوب تکانش بدهید.

در مرحله بعد تینر را خالی کنید تا اثرات محتوی ظرف از بین برود و دوباره این کار را تکرار کنید و یک کم هم اسپری کنید تا نازل اسپری هم مجرایش پاک شود.

در مرحله بعد نیم پلی استر را رقیق کنید و هاردنر به آن اضافه کنید و بریز داخل ظرف و دو دست نازک به کار بپاشیدید.

بعد از پنج تا هشت دقیقه دوباره دو دست نازک بپاشید. البته همان طور که می دانید استفاده از پیستوله و فشار باد، روش استاندارد اجرای رنگ است.

فقط یادتان باشد این روش برای کارهای کوچک و مقدار کم پلی استر مناسبِ و اگر کار ایستاده بود حواستان باشد دستتان را عقب‌تر بگیرید تا رنگ شره نکند موفق باشید.

مطلب پیشنهادی:

معرفی انواع پیستوله و سیستم های رنگ رسانی

 

آیا می توان مل را با پیستوله پاشید؟

استاد گران‌قدر سلام و خدا قوت
پیگیر مطالب مفیدتان هستم. علاقه دارم که رنگ سفید را بی‌نقص بزنم؛ اما معمولاً مشکل دارم. آیا پاشیدن مل با پیستوله صحیح هست؟ و اگر بله غلظت آن باید به چه صورت باشد.

پاسخ:

با سلام و ممنون از اظهار لطفت تون
اول اینکه مل را نمی شود پاشید و مسئله دوم هم اینکه بتونه را برای چه‌کاری مصرف می‌کنید؟ اگر کار شما چوب باشد یک روشی دارد و اگر دیوار و یا سازه‌های فلزی ساختمان مثل در و پنجره باشد یک روش دیگر…

لطف کنید نوع کار را بگید تا روش را براتون به گم در ضمن از چه وسیله‌ای برای رنگ زدن کار‌ استفاده می‌کنید قلم‌مو، غلتک یا پیستوله موفق باشید

ادامه سؤال قبلی

من روی چوب کار می‌کنم. بیشتر روسی؛ و از پیستوله استفاده می‌کنم.

 

آموزش اجرای بتونه مل و سیریش روی چوب

پاسخ:

ابتدا سوراخ‌ها و گره‌ها و ترکهایی را که روی سطح چوب هست باید بتونه کنید و برای این بتونه بایست از مواد زیر استفاده کنید:

به ازای یک کاردک مل یک قاشق غذا خوری سریش، دو قاشق خاک اره نرم الک شده و یک قاشق چسب چوب بریز و با آب بسازش و بعد با لیسه کاردک محل‌هایی را که نیاز دارد بتونه کن.

وقتی بتونه خشک شد با استفاده از ماشین پوست سطح کار را ساب بزن. سنباده هم اگر شماره ۱۰۰ باشد خوب است.

در مرحله بعد، از رنگ فروشی بتونه فوری سفید مخصوص چوب که با شماره ۱۰۱۹ شناخته می شود تهیه کنید و با تینر ۱۰۰۰۰ رقیقش کنید و با پیستوله به کار بپاشید.

یادتان باشد که هرگز نذاری که این آستر فوری سفید ته نشین شود چه داخل ظرفش و چه در پیستوله ات و مرتب باید به هم بزنی.

بعد از اینکه آستر سفید را پاشیدی و خشک شد یک بتونه درست کنید که به ازای هر یک کاردک مل یک قاشق چای‌خوری سریش اضافه کنید.

هیچ چیز دیگر ای هم اضافه نکن و محل‌هایی را که نیاز دارد بتونه کنید و پس از خشک شدنش با سنباده ۲۲۰ پوست بزن.

در این قسمت یادت باشد که بایست تمام سطح کار که بتونه فوری پاشیده شده را سنباده کنید و فقط به سنباده زدن محل‌هایی که بتونه سریشی شده اکتفا نکنید

چون آستر یا همان بتونه فوری ساختار زبری دارد و حتماً پس از پاشیده شدن باید سنباده کاری شود.

در مرحله بعد دوباره آستر فوری را بپاشید و بعد از خشک شدنش با همان بتونه کم سریش، بتونه کنید و پس از خشک شدنش کل سطح کار را سنباده کنید.

برای مرتبه سوم آستر را بپاشید؛ اما دیگر بتونه کاری لازم ندارد فقط وقتی آستر خشک شد یک سنباده نرم روی کل سطح کار بکشید.

در مرحله بعد می توانید روی کار را سفید روغنی اتومبیلی یا ساختمانی بپاشید یا اینکه سفید فوری بپاشید و پس از اینکه سفید فوری خشک شد، روی کار را یک دست نیم پلی استر سفید اجرا کنید.

فقط یادت باشد اگر خواستی رنگ فوری کار کنی سفید فوری با آستر سفید فرق می‌کند که فروشندگان رنگ خودشان این موضوع را میدانند.

نیم پلی استر سفید هم با نیم پلی استرهای معمولی فرق می‌کند نیم پلی استر سفید رنگش مانند رنگ سفید هست و نیم پلی استرهای معمولی شفاف و بی‌رنگ هستند. ولی روش استفاده هر دو یکی هست.

به هر حال این موارد را رعایت کنید و چنانچه در طول کار با مشکل روبرو شدی کامنت بذار تا راهنمایی‌ات کنم موفق باشی

آموزش رنگ کاری کارهای زینتی

با سلام، استاد من کارهای زینت آلات چوبی می‌زنم، بعد از ساب مناسب از اسپری کیلر استفاده می‌کنم، می خواهم بدونم ماده بهتر و بادوام‌تری هست روی کارهام استفاده کنم

پاسخ:

با سلام

به جای اسپری کیلر بهترِ از سیلر و نیم پلی استر استفاده کنید هم کارتان زیباتر می شود و هم مقاومتش افزایش پیدا می‌کند کار کرد باهاش هم راحت هست و چنانچه مشکلی تو این زمینه داشتید کامنت بذارید تا روش اجرا کردنش را براتون به گم موفق باشید.

مطلب پیشنهادی:

آموزش رنگ چوب به روش سیلر، کیلر و نیم پلی استر

تغییر رنگ سرویس خواب از فندقی به سفید

با سلام و تشکر من قصد دارم خودم رنگ سرویس خوابم را که فندقی هست به سفید تغییر بدم لطفاً راهنمایی کنین از چه نوع رنگی استفاده کنم. همچنین از پیستوله می توانم استفاده کنم؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 

 

پاسخ:

با سلام -ابتدا بایست به رنگ فروشی مراجعه کرده و اجناس ذیل را تهیه کنید:مل، سریش، سنباده پوستاب ۲۲۰، بتونه سفید فوری چوب با شماره ۱۰۱۹، رنگ سفید فوری سلولزی، تینر فوری ۱۰۰۰۰، نیم پلی استر سفید پس از اینکه این اجناس را تهیه کردید کامنت بذارید تا روش کار را هم براتون به گم موفق باشید.

پیشنهاد آیچوب:

آموزش سفید کردن رنگ چوب

 

درصدهای ترکیب تینر و رنگ

مشکلات رنگ

استاد گرامی
می شود لطفاً بفرمایید آستری فوری و رنگ سفید فوری را با چه درصد وزنی باید با تینر رقیق کنم؟ با پیستوله رنگ می‌کنم

متشکرم

پاسخ:

با سلام

بنا به علت وجود برندهای فراوان رنگ که هر کدام دارای غلظت خاصی هستند نمی شود درصد مشخصی برای حلال بیان کرد بنابراین بی‌خیال این مسئله به شین ولی روش عمومی به این شکلِ که به‌آرامی و کم‌کم تینر به رنگ اضافه شود و در حین هم زدن وقتی رنگ غلظتش را از دست میده به صدای هم زدن رنگ گوش کنید اونقدر تینر اضافه کنید و هم بزنید تا اون صدای غلیظ از بین برود و یک مسئله کلی در مورد حلال‌ها اینه که معمولاً «هر کیلو رنگ تقریباً» نیم لیتر حلال احتیاج دارد موفق باشید.

مطلب پیشنهادی:

انواع تینر مورد استفاده در رنگ کار چوب

روش تغییر رنگ ویترین چوبی

استاد گرامی سلام
من می خوام دو عدد ویترین چوبی ‌رنگ شده را که رنگ تیره دارد سفید کنم.
پیستوله بادی تهیه کردم. رنگ نیم پلی استر سفید هم خریدم.
سؤال من اینه که فروشنده به من تینر فوری ۲۰۰۰۰ داده. آیا مشکلی ندارد و نیاز نیست با ۱۰۰۰۰ تعویضش کنم؟
دوم اینکه با توجه به طرح دار بودن چوب ویترین بهترِ ویترین را روی زمین بخوابانم و رنگ بپاشیدم تا کمتر شره کند یا همان ایستاده رنگ کنم؟
اگر مقدور هست در مورد مقدار مخلوط کردن خشک کنید هم توضیح بفرمایید. آیا برای حجم رنگ مخلوط شده با تینر یک مخزن پیستوله دو تا سه درپوش خشک کنید کافیِ؟
با تشکر و احترام

پاسخ:

با سلام _ابتدا آستری فوری سفید ۱۰۱۹ بپاشید بعد سفید فوری بعد هم نیم پلی استر سفیدت را بزن تینر را هم نمیخواد عوض کنی و برای هر کاسه پیستوله نیم پلی استر سفید رقیق شده دو در از درپوش ظرف محتوی هاردنر بریز و اگر میدونی ایستاده کار را رنگ بزنی امکان شره کردنش هست کار را خوابیده رنگ بزن موفق باشی

 

نسبت‌های ترکیب سیلر و کیلر

ممنون. سیلر و کیلر به چه نسبتی باید باهم ترکیب به شن؟ تینر هم باید با سیلر و کیلر و نیم پلی استر بکار برود؟

پاسخ:

با سلام سیلر را اگر با کیلر به نسبت دو به یک مخلوط کنی کیفیت کار بهتر می شود و مطلب بعد اینکه تمام رنگ‌ها احتیاج به رقیق شدن دارند منتها میزان تینر بستگی به نوع وسیله اجرای رنگ مانند قلم مو یا پیستوله و یا غلتک دارد موفق باشید

مطلب پیشنهادی:

سیلر چیست و روش استفاده از آن چگونه است؟

سبک‌های دکوراتیو در نقاشی

سلام
قبلاً جاکلیدی و قاب عکس‌هایی بود که طرف یک عکس روش می‌چسباند و یک بیت شعر می‌نوشت و داخل یک سری ماده براق کننده قرار می‌داد که اگر اشتباه نکنم سیلر و کیلر بود. ولی ترکیب می‌کرد. دو تا ظرف مختلف داشت. اول جاکلیدی را داخل اولی می‌زد. اون که خشک شد می‌زد تو دومی. در آخر اون ماده مثل شیشه روی جاکلیدی یا قاب عکس را می‌پوشاند. می‌خواستم ببینم کسی از دوستان تا حالا برخورد داشته و میدونه دقیقاً از چه موادی می شود استفاده کرد برای این منظور؟

پاسخ:

با سلام_محلول اول سیلر و کیلر مخلوط بوده و محلول دوم هم نیم پلی استر بوده موفق باشی

حل مشکل خرابی رنگ در اثر رطوبت و آب

با عرض سلام و خسته نباشید یک کمک می‌خواستم
روی میز کنسول لیوان آب گذاشتم بعد چند دقیقه برداشتم جای لیوان به رنگ زرد دایره مانده بود منم از اطلاعات کم اونو تراشیدم با ناخن الآن جای دایره مانده را میز چه‌کاری می توانم بکنم برای رفع مشکل فوق ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ:

با سلام اگر رنگ پاک شده باشد چاره‌ای جز رنگ آمیزی مجدد نیست ولی جهت افزایش اطلاعات عمومی دانستن این نکته بد نیست برای پاک کردن این نوع لکه‌ها و خط‌های جامانده از رسوب آب مقداری خمیر دندان به‌جای لکه مالیده و سپس به مدت ۵ دقیقه آن را مالش داده و بعد با یک دستمال خشک پاک کنید کاملاً آثار لکه برطرف می‌شود موفق باشید

مطلب پیشنهادی:

چگونه لکه آب خشک شده روی رنگ را از بین ببریم؟

آموزش رنگ آمیزی خود رنگ چوب

سلام خسته نباشید دو تا نیمکت چوبی دارم چوب روسی خام هستش می‌خواستم به‌صورت خودرنگ رنگش کنم اصلاً تجربه‌ای تو این کار ندارم می تونید کمکم کنید ممنون میشم؟

پاسخ:

با سلام: لوازمی را که احتیاج دارید به این شرحه :مل ۲ کیلو، پودر سریش ۲۰۰ گرم، پودر گل ماشی ۲۰۰ گرم، سیلر ۲ کیلو، کیلر فوری یک کیلو، تینر فوری ۱۰۰۰۰ یک گالن، نیم پلی استر براق یک کیلو، سنباده پارچه آلمانی با شماره ۸۰ یک متر، سنباده پوستاب ۲۲۰ یک برگ، قلم مو شماره ۳ یک عدد، این‌ها را که تهیه کردید خبر بدید تا مراحل بعدی کار را براتون به گم موفق باشید

آموزش لکه گیری مجدد مبل با شاپان

سلام ممنون از سایت خوبتان.
من چوب مبل هام را که رنگش پریده بود را شاپان زدم. با تینر روغنی ۱۰۰۰ مخلوط کردم. الآن بعد گذشت ۴ روز. رنگ پس میده دستمال می‌کشی رنگی می شود. لطفاً کمک کنید چه‌کار باید بکنم؟

پاسخ:

با سلام تینر روغنی در واقع همان نفت سابق هست که دارای چربی بسیار زیادی می‌باشد و حل کردن شاپان با تینر روغنی باعث می شود تا چند ماه خشک شدنش طول می‌کشد شاپان را فقط بایست با بنزین حل کرد
الآن شما بایست با یک دستمال آغشته به بنزین چربی تینر روغنی را پاک کنید و از نو یک آستر شاپان کمرنگ با بنزین درست کنید و کارتان را آستر کنید موفق باشید

پیشنهاد آیچوب:

روغن مخصوص چوب، مزایای استفاده از آن و بررسی محدودیت های رنگ شیمیایی

 

سپاس از شما

منبع: آیچوب

آیچوب

آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

مطالبمرتبط

پست بعدی

دیدگاه ها 1,173

 1. سارا می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من یه میز رنگ ماهگونی گرفتم
  الان یک ماه گذشته ولی میز همچنان به وسایلم رنگ میده، یعنی مثلا دفترم که روی میز میمونه بعد از چند روز میبینم جلدش رنگ گرفته
  باید چیکارش کنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما
   فروشنده گفته چه رنگی اجرا شده؟

   • سارا می‌گوید:

    فروشنده فقط گفت آسترش خارجی بوده و اولین باره چنین چیزی میشنوه.
    گفتن میز رو برگردونم که دوباره رنگ کنن ولی من ترسیدم یه‌وقت خراب بشه فعلا موافقت نکردم

    • آیچوب می‌گوید:

     امکان نداره رنگ فوری رنگ پس بده
     یا اکرلیک بوده یا شاپان

   • سارا می‌گوید:

    رنگ فوری بوده

    • آیچوب می‌گوید:

     امکان نداره رنگ فوری رنگ پس بده
     یا اکرلیک بوده یا شاپان

   • سارا می‌گوید:

    به من فقط گفتن که آستر خارجی و رنگ فوری بوده و گفتن که میز رو برگردونم که دوباره رنگ کنن ولی من فعلا نوافقت نکردم

    • آیچوب می‌گوید:

     امکان نداره رنگ فوری رنگ پس بده
     یا اکرلیک بوده یا شاپان

   • معصومه می‌گوید:

    سلام وقت بخیر. سرویس مبلمان و خواب من سفید صدفی هست همون موقع رنگ‌کار ب من گفتن رنگ تغییر بده این رنگ ترک میخوره متاسفانه من گوش نکردم و الان با این ترک ها مواجه شدم البته به جاهایی سطحی ک مشخصه برای رنگه ولی یه قسمتایی عمیق ک انگار چوب ترک داره چوب ب من راش گفته بودن اما الان با توجه به ترک های چوب ب راش بودن شک کردم .برای برطرف کردن این ترک ها خودم میتونم اقدامی کنم؟

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما
     دوست دارید از نو رنگ کنید؟ یا اینکه فقط میخواید ترک چوب رو برطرف کنید…
     این ترک خورن مربوط به چوب هست یا رنگ…
     در ضمن نقاش چطور پیش بینی کرد رنگ ترک میخوره؟!

 2. فرهاد می‌گوید:

  سلام
  برای رنگی کردن چوب (آبی،قرمز،سبزو…)بعد از سوزاندن آن از چه رنگی استفاده میکنن؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما
   می تونید از روغن گیاهی مخصوص چوب یا جوهر های فوری استفاده کنید

 3. هانی می‌گوید:

  سلام میز کنسولی دارم یک قسمت از رنگش یا کیلرش کلا بلند شده چه جوری میتونم ترمیمش کنم با کیلر میشه؟ میشه بفرمائید چه جوری

 4. سادات می‌گوید:

  سلام
  یه دست مبل سفارش دادیم
  حالا که آورد هی تکه تکه رنگش میریخت
  دوباره بردن رنگ زدن
  حالا دوباره تکه تکه رنگ میریزه
  یه جا گفتیم میگه باید باز بشه و فقط چوبش به درد میخوره
  حالا ما چه کار کنیم ۵۰ میلیون پول مبلهاست
  چاره دیگه نیست؟؟؟؟
  خیلی ضرر میکنیم

 5. فاطمه می‌گوید:

  سلام خسته نباشید ببخشید مبل من چوبی رنگ ش سفید اما نمی‌دونم چرا رنگاش انگار بشکنه و بریزه اینطوری میشه الان تازه شش ماهه خریدم باید چکار کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام فاطمه
   احتمالا هاردنر رنگ زیاد و رنگ ترک گرفت
   ترمیم نمیشه
   باید از نو رنگکار براتون رنگ کنه

 6. رضا می‌گوید:

  سلام بر استاد بزرگوار
  من یک سرویس چوب فندقی رو به سفید تغیر رنگ دادم اما رویه سفید رو که اجرا کردم رنگ دون دون شد.و هنوز هم نیم پلی استر رو اجرا نکردم اگه ممکنه راهنمایی کنید
  ضمنا مراحل کار
  سنباده
  بتونه
  سنباده
  بتونه سفید روی کل کار با پیستوله
  سنباده
  بتونه سفید روی کل کار
  سنباده
  رویه سفید مخصوص چوب پارس اوشن 326

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا عزیز
   یا زیر کار خوب در نیومده (سنباده کاری نشده)
   یا اینکه رنگ کثیف بوده…
   چون دون دون به دلیل خرابی و کثیفی رنگ و پیستوله و هوای خروجی از کمپرسور هوا هست.

 7. علی می‌گوید:

  سلام
  میخواستم بدونم رو دری که چسب وکیوم خورده قبلا
  میشه روش رنگ زد

 8. علی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من نقاش ساختمونم میخواهم دربی که پلی استر خورده رو سفید کنم اگه امکان داره مراحل کار رو بگید.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی عزیز
   رنگ رو پاک کنید و رنگ جدید رو اجرا کنید
   مراحلش طولانیه
   درستش اینه رنگ قدیمی رو پاک کنید و درست و اصولی رنگ رو اجرا کنید.

 9. امیر می‌گوید:

  سلام استاد.رنگکار مبلمان هستم یک واحد کابینته میخام سفید پلی اورتان انجام بدم پلی اورتان تا حالا کار نکردم لطفا مراحل اجرای کارو توضیح میدید انجام بدم.سپاسگزارم.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امیر عزیز
   پلی اورتان رو مثل نمی پلی استر بپاشید
   هیچ فرقی نداره
   بعضیا زیادی گنده کردن این داستان رو…

 10. اسماعیل می‌گوید:

  سلام و احترام
  من جدیدا یک دست مبل سفید رنگ گرفتم متاسفانه بعضی از پایه های مبلش رنگش ترک خکرده و ریخته!به نظرتون جنس رنگش چی بوده که اینطوری شده!؟ شازنده باید از چه رنگی استفاده میکرد؟
  به1ی جاهاش رنگ به صورت حفره حرفره سوراخ شده!!
  روی منبت هاش هم رنگ طلا داره که با کمی ناخن کشیدن خش میفته!! این طبیعیه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سام اسماعیل عزیز
   کل رنگ کاری این مبل مشکل داره
   احتمالا تمام پلی استر روی این مبل اجرا کردند یا نیم پلی استر یا پلی اورتان!
   باید از نزدیک دید
   این توضیحاتی که دادید، نشان از عدم توانایی رنگکار در انجام رنگ داره…

 11. اسماعیل می‌گوید:

  سلام و احترام
  من به تازگی یه مبل سفید از جنس چوب راش خریدم چند تا مشکل داره:
  روی منبت کاریش رنگ طلا کار شده ولی با کمی ناخن کشیدن خش میفته این طبیعیه؟
  بعضی جاها رنگ سفیدش ریخته !!به نظرتون مشکل از جنس رنگ بوده؟ به نظرتون باید چه جنس رنگی استفاده میشد؟
  بعضی جاهاش رنگ سفید به صورت حفره حفره سوراخ شده!!

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام اسماعیل عزیز
   مشکل از اینه که رنگ کار روی طلایی رو با وارنیش پوشش می دادند.
   از مبل فروش بخواید این کار رو انجام بده

   • اسماعیل می‌گوید:

    ممنون بابت پاسخگوییتون
    نظرتون درباره ی ریخته شدن رنگ سفید در بعضی از قسمتهای مبل چیه؟جنس رنگ خوب نبوده؟

    • آیچوب می‌گوید:

     میتونم بگم کار رنگکار خوب نبوده
     البته باید از نزدیک کار رو دید.

 12. مینو می‌گوید:

  سلام زیر شیشه ،روی سطح چوب مرطوب بوده رنگ چوب حالت براقی به خودش گرفته، امکان برطرف کردن لکه ها وجود داره؟

 13. مسعودجعفرب می‌گوید:

  باسلام ورق طلا یک نوعه یا خوب وبد داره ینی درجه ۱ و۲ داره اخه ورق طلا مبل خونمون تغییررنگ داده ومثل اولش براق نیست علتش چیه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مسعود عزیز
   ورق طلا هم با کیفیت های مختلف هست؛ اما اجرای درست اون هم مهمه

 14. سعید می‌گوید:

  باسلام خدمت استادبزرگوار.
  من خودم رنگ کارمبلمان هستم امایه مشکل اساسی دارم.وقتی که روی کار ورق طلا جرا میکنم برای اینکه به مرورزمان ورق پاک نشه روش پلی استر میزنم اماپلی استر که میادروش ورق کدر میشه وبراقی اولش روازدست میده.علتش چیه وچکار کنم که براقی اولش حفظ بشه وکدر نشه.(لاک الکل هم که روورق میزنم باز کدرمیکنه)

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سعید عزیز
   از وارنیش مخصوص ورق طلا استفاده کنید.
   لاک الکل مناسب ورق طلا و مبلمان نیست.

 15. سعید می‌گوید:

  باسلام خدمت استاد بزرگوار.من وقتی ورق طلا میزنم کاملا براق وزیباست اما به محض اینکه پلی استرش میکنم ورق کدر میشه.لاک الکل روی ورق هم زدم باز لاک ورق روکدرترمیکنه.چکارکنم که وقتی ورق طلا روپلی استرمیکنم براقی اولیه اش پایداربمونه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سعید عزیز
   از وارنیش های مخصوص لاک الکل استفاده کنید.
   در فروشگاه های رنگ موجود هست.

   • سعید می‌گوید:

    ینی باید وارنیش قاطی لاک الکلم کنم؟؟

    • آیچوب می‌گوید:

     خیر
     روی کار بپاشید
     البته احتمالا اشتباه پاسخ دادیدم
     برای لاک الکل نیاز به وارنیش نیست
     لاک الکل خودش وارنیشه
     منظور من ورق طلا بود

 16. متین می‌گوید:

  سلام من صندلی های آشپزخانه رابرای رنگ آمیزی به محلی بردم ورنگ آن ها را کاملا تراشید ورنگ مانند سیلر کیلرقهوه ای زده اما دست روی چوب های صندلی می کشم زبری احساس می کنم ضمنا رنگ هم حالت براق ندارد علت چیست خودم فکر می کنم زیرسازی خوبی ندارد ضمنا چطور می توان رفع عیب کردمتشکرم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   رفع عیب را به رنگکار دیگری بسپارید
   کار شما نیست

  • علی می‌گوید:

   سلام چند ساله که رنگ کار یک شرکت هستم سربند مبل ها که رنگ میکنیم باد میکنه اگه میشه راهنمایی کنید چکار کنیم اگه میشه به این شماره راه حل ارسال کنید

   • آیچوب می‌گوید:

    سلام
    احتمالا مشکل از بتونه زیر کار هست.
    شاید هنوز خیس هست و شما روی اون رنگ اجرا می کنید و رطوبت باعث متورم شدن رنگ میشه…

 17. علی می‌گوید:

  لام استاد خسته نباشید چناا صندلی دارم میخام رنگ گردویی روشن بزنم کار تموم شده ولی دو رنگه قسمت های مختلفش به خاطر استفاده تیکه در قسمت تاج و پایه های صندلی چیکار کنم مشخص نباشه ممنون میشم جواب بدین

 18. آرتین رؤف می‌گوید:

  سلام خسته نباشید قسمت از رنگ میز آرایش با اسیتون پاک شده چگونه میتوانم دوباره درست کنم رنگ طلایی

 19. الیشا می‌گوید:

  سلام روزتون بخیر
  بنده ساکن شمالم
  درب ورودی حال ضدسرقت چوبی وترک هست و‌بر اثر‌بارون‌و‌افتاب رنگش رفته و کمرنگ شده ممنون میشم راهنمایی کنید که چجوری درستش کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   احتمالا از رنگ فوری برای رنگ کردن این درب استفاده شده که همین مشکلات ایجاد میشه
   درستش اینه که از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.
   نا درستش اینه که روی کار رو یک دست سنباده 220 کارکرده بکشید و بعد همرنگی اجرا کنید و کیلر خودرویی…. اما بازم کارتون خراب میشه

   • ابی می‌گوید:

    سلام خسته نباشید من رنگ کار حرفه ای در حد خودم هستم تو یه شرکت کار میکنم مشگلی که دارم سر بند مبل هایی که رنگ میکنیم بعد چند روز باد میکنه ویه برجستگی روی بند مبل بوجود میاد علتش چیه وچه راه کاری داره .ممنون از شما

 20. Ali moh می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  من سرستون کابینت ممبران رنگ میزنم
  رنگ میزنم تموم میشه رو کارم سوراخ های خیلی ریز بوجود میاد
  میخاستم ببینم مشکل چیه؟؟
  رنگ فوری هم استفاده میکنم با تینر بیات ۱۰۰۰۰

 21. سعید می‌گوید:

  وقتی رنگ طلایی میپاشم(پودرطلایی وکیلرو تینر۱۰هزار)امازیادجالب نمیشه برای بهترشدن رنگ خشک میپاشم روش(پودرطلایی و تینر۱۰هزار) اماوقتی پلی استر میاد روش رنگ خشک شسته میشه حتی یکبار بعد رنگ خشک کیلرهم پاشیدم اماباز کیلر شستش دلیلش چیه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سعید عزیز
   همون روش اولی که اجرا کردید درسته
   اگر به دنبال طلایی کردن به روش دیگه هستید، از ورق طلا استفاده کنید.
   روش دوم درست نیست

 22. لیلا می‌گوید:

  سلام برای پاشیدن پلی استر ایستاده چکار باید کرد که دون دون نشه؟و چه مارکی بهتر و با صرفه تره ؟برای روی مبل

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام لیلا عزیز
   شاید زیر کارتون مشکل داره که رنگ رو جذب می کنه
   پیشنهاد می کنیم مطلب زیر رو مطالعه کنید:

   دلیل پوست پرتقالی شدن رنگ چیست؟ + راهکار حل این مشکل

  • ابی می‌گوید:

   سلام خسته نباشید من رنگ کار حرفه ای در حد خودم هستم تو یه شرکت کار میکنم مشگلی که دارم سر بند مبل هایی که رنگ میکنیم بعد چند روز باد میکنه ویه برجستگی روی بند مبل بوجود میاد علتش چیه وچه راه کاری داره .ممنون از شما

   • آیچوب می‌گوید:

    سلام ابی عزیز
    احتمالا مشکل از بتونه زیر کار هست.
    شاید هنوز خیس هست و شما روی اون رنگ اجرا می کنید و رطوبت باعث متورم شدن رنگ میشه…

 23. علی می‌گوید:

  سلام
  من جا کفشی را با میلر و استفاده از قلم مو رنگ کردم ،برای رقیق کردن کمی از آن را با بنزین مخلوط کردم بصورت ژل در آمد و خراب سد و لذا همان میلر غلیظ را با قلم مو بسختی کار کردم ولی موج دار سد و رفتم و بک اسپری کیلر خریدم و روی آن اجرا کردم حالا تقریبا”رنگش خوب شده ولی با اینکه چند روز از اسپری کردن می گذرد خشک نمی شود و حالت چسبندگی پیدا کرده ،می تواند از خوب تکان ندادن اسپری باشد یا علت دیگری دارو ؟حالا برای رفع چسبندگی چکار کنم؟ممنون میشوم اگر راهنمایی کنید،اگر میشه پاسخ را به ایمیل بفرستید تا سریعتر در دسترس باشد

 24. علی می‌گوید:

  سلام استاد عزیز من میخواهم یک قفس چوبی برای پرنده درست کنم میخواستم ببینم باید از چه نوع پوششی استفاده کنم که هم قفس قابل نظافت باشه و هم برای پرنده مشکلی ایجاد نشه و طرح چوب هم مشخص باشه و در برابر نور خورشید و آب مقاوم باشه و یک لایه نازک شیشه مانند روی چوب ایجاد بشه .لطفا بهترین گزینه رو پیشنهاد کنید .ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی عزیز
   باید از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید؛ اما لایه نازک شیشه ای روی کار ایجاد نمی کنه… همین لایه شیشه ای باعث پوسته شدن رنگ میشه…

 25. مریم می‌گوید:

  سلام دو میز عسلی دست دوم خریده ام که ظاهرا قبلا رنگ قهوه ای روغنی خورده سپس به رنگ طلایی تغییر داده شده اکنون من می خواهم که به رنگ چوب باشد یعنی دو لایه رنگ های قبلی پاک شود و رنگ چوب قهوه ای ستفاده کنم که رگهای چوب مشخص باشد .آیا می توان بوسیله سمباده دو لایه رنگهای قبلی را پاک کنم و به چوب برسم ؟ رنگ کار می گوید که کار بیخودی است چون رنگ روغن قبلی به چوب نفوذ کرده .

 26. نغمه می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  یه سوالی داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  بنده سرویس چوب جهاز خریدم و سلفون کشیده داخل اتاق نگه داشتم و الان باز کردن می بینم مبلی که رنگ صدفی بوده الان رنگش زرد شده میشه راهنمایی کنید چطوری میشه درستش کرد؟؟ با مواد خاصی میشه رنگ چوبو برگردوندند؟؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام نغمه عزیز
   راهی ندارید که احیا کنید.
   رنگکار از نیم پلی استر استفاده کردند که بعد از مدتی زرد میشه
   باید از کیلر خودرویی یا پلی اورتان استفاده می کردند تا کار زرد نشه…

 27. مانا می‌گوید:

  باسلام. یه دست مبل سفید داریم که رنگشو پاک کردیم سنباده کشیدیو و روغن گیاهی زدیم ولی بعد از روغن کاری فهمیدم رنگ چوب تیره ست یعنی قهوه ای خیلی تیره شد ولی من دوست دارم رنگش روشن باشه حالا سوالم این بود ایا این روغن پاک میشه و. واسه روشن شدن رنگ باید چکار کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مانا گرامی
   دوباره کل کار رو سنباده کاری کنید و به چوب خام برسید. بعد روغن گیاهی رو اجرا کنید.

 28. مهدی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر .
  1- در قسمت سوال و جواب بالا در خصوص روش اجرای نیم پلی استر بدون دستگاه باد رو توصیه شده با اسپری شیشه پاک انجام بشه . ایا این روش برای کیلر هم میشه استفاده کرد یا خیر ؟ در کل این روش در نهایت بهتر جوابگو هست یا با قلمو ؟
  2- در خصوص یک سوال دیگه در مورد نسبت‌های ترکیب سیلر و کیلر که در پاسخ توضیح داده شده که نسبت 2 به 1 و… ولی توی مطلبی که در مورد سیلر منتشر کردید عملا ترکیب سیلر و کیلر رو کار بی فایده و مجر به خرابی توضیح دادین . فقط چون دو پاسخ کاملا متضاد باهم داشتن خواستم دلیلش رو بدونم و اینکه کدوم پاسخ درسته و یا برای چه کاری میشه این کار و انجام داد ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی عزیز
   1. پیشنهاد نمی کنیم از شیشه شور استفاده کنید. اما اگر مجبور بودید، این کار رو انجام بدید. تنظیم غلظت هم خیلی مهمه…. فرقی نداره کیلر باشه یا نیم پلی استر… به نظرم از قلم مو استفاده کنید
   2. برخی اساتید سیلر و کیلر رو ترکیب می کنند. پیشنهاد می کنیم این کار رو انجام ندید و هر کدام از این مواد رو جداگانه استفاده کنید.

   • مهدی می‌گوید:

    ممنونم از پاسخگوییتون
    چون روی چوب شاپان خورده میخواستم سیلر بزنم که با قلمو شاپانو بهم میریزه گفتم اگه این کار با شیشه پاک کن بشه حداقل واسه دست اول خیلی خوب میشه ولی باز نمیدونم امکانش هست یا خیر

 29. یاس می‌گوید:

  سلام من مبل خریدم گفتن چوب راش ولی خیلی از جاها گوش پریده، چوب هاش اصلا سمباده درست نخورده به طوری که دست میزنی دستت درد میگیره، ترک هم داره و پایه هاش انگار کجه، قیمت مبل 22 میلیون ایا به نظرتان ایراد بگیرم از فروشنده

 30. چ می‌گوید:

  سلام و درود
  من کتابخانه م رو اول با رنگ اکریلیک رنگ کردم و بعد روش یک دست وارنیش با تینر روغنی زدم. چقدر زمان لازمه تا خشک بشه. اگر بعد از گذشت چند روز همچنان چسبناک باشه چکار باید کرد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   برای رنگ روغنی نهاین 48 ساعت زمان نیاز دارید
   اگر خشک نشد، احتمالا به دلیل خوب هم نزدن مواد داخل قوطی رنگ هست و یا اینکه رنگ رو خیلی غلیظ و سنگین اجرا کردید.
   همچنین پیشنهاد می کنیم به جای تینر روغنی از بنزین استفاده کنید.
   پیروز باشید.

 31. M می‌گوید:

  سلام میز من رنگش خیلی بد هست میخوام رنگش عوض کنم رنگش صدفی باید چیکار کنم؟ با چی رنگ کنم

 32. حامد می‌گوید:

  با سلام من با زه های کناره درب چوبی، استند گلدان ساخته ام برای رنگ آن ابتدا روغن الیف به چوبها زده ام و بعد از دو روز رنگ سفید زده ام ولی چوبها رنگ سفید را جذب می کنند و سطح کار رنگ نمی شود من قصد دارم تعداد زیادی استند بسازم و برای رنگ کردن آن زمان زیادی ندارم و اینکه بتونه کردن آن ها نیز کاری سخت و زمان بر می باشد لطفا راهکاری به من ارائه نمایید تا بتوانم به راحتی استندها را با رنگ سفید بپوشانم

 33. خشایار می‌گوید:

  سلام وقت بخیر بعد از اجرای رنگ پلی استر پوست پولیش بعد از خشک شدن هنگام پولیش کردن رنگ حالت سفیدک میزنه علتشو میخواستم بدونم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام خشایار عزیز
   دلیل اصلی سفیدک وجود رطوبت هست
   شاید روغن هم وجود داشته باشه…

 34. ابولفضل می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من اوقات بیکاری تو خونه لانه پرندگان و از این قبیل چیزا با چوب کاج که تخته تخته شده درست میکنم و می خوام رنگ نخودی روشن چوب کاج رو یه کم تیره کنم بدون اینکه رگه ها و نقش های روی چوب از بین بره بعد کاملا براقش کنم نقش روی چوب خیلی برام مهمه آیا میتونم اول شاپان بزنم و بعد نیم پلی استر چون یه نقاش اینو پیشنهاد داد و یا اول باید شاپان بزنم تا تیره بشه بعد سیلر و بعد نیم پلی استر؟ متشکرم از سایت خوبتون

 35. حامد می‌گوید:

  سلام.بنده میخواستم روی کمدچوبی نقاشی گل اجرا کنم.لطفا راهنمایی میفرمایید از چه رنگی استفاده کنم ومقاوم سازی روی نقاشی رو هم بفرمایید.با تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حامل عزیز
   می تونید از رنگ های اکرلیک پایه آب استفاده کنید. همچنین برخی دوستان از روغن گیاهی مخصوص چوب هم استفاده می کنند.

 36. رضا می‌گوید:

  سلام من به یه مشکلی برخوردم رنگ سفید صدفی روی مبل زدم حاشیه هاش رو قرمز سنگی خواستن،زدم و بعد از پلی استر هی پوسته میده و این چند مین بار هستش چیکار کنم به نظرتون مشکل چیه؟ممنون میشم راهنمایی کنین.گیر کردم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا عزیز
   اطلاعی در این مورد ندارم متاسفانه.

   • سانیازاهدی می‌گوید:

    سلام ممنونم از اطلاعات عالی????????من روی چوب نقاشی،ترنسفر و پتینه کار میکنم،رنگهام اکریلیک هست،برای اتمام کار از چه پارنیشی استفاده کنم بهتره ؟تینر موجود در سیلر باعث خوردن ترنسفر و رنگ نقاشی نمیشه؟ و کیلر مات باعث ور اومدن ترنسفرها نمیشه؟

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام سانیاز
     از وارنیش های پایه آب استفاده کنید.
     یا روغن گیاهی مخصوص چوب

 37. مصطفی می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر من میخوام با چوب روس یه میز تلوزیون بسازم .الوار رو خریدم و به ابعادی که میخواستم بریدم و فارسی هم کردم. یک دست کامل سنباده هم به چوب زدم. و روش
  بتونه مل سریش
  سنباده
  سیلر
  بتونه فوری
  سنباده
  یتونه فوری
  سنباده
  رو هم از سایت شما یاد گرفتم . یه سوال برام پیش اومد که مراحل بتونه کاری بتونه رو به کل سطخ بزنم و سنباده بزنم یا فقط به جاهایی که نیازه؟ و سوال دوم اینکه بعد از اتمام این نوع بتونه کاری میتونم با ترکیب شاپان و رنگ طلایی و کمی رنگ قرمز به همه کار یک دست رنگ بزنم ؟یعنی حتی جاهایی که بتونه خورده این رنگ شاپان رو برمیدارن؟ مراحل بعد از شاپان رو هم فکر میکنم که کیلر سیلر و نیم پلی استر باشه رو از یاستتون یاد گرفتم

 38. Shirazi می‌گوید:

  سلام من رنگکار چوب هستم مشگل من این هست که مبل در مرحله زیرکار که دوبار بتونه فوری میخوره مشگلی براش پیش نمیاد وقتی رنگ نهایی رو روش میپاشم بعد یکی دو روز شروع میکنه ترک ریز خوردن دقت هم کردم مبلایی که میارن چوبشون خشک خشک هست حالا نمیدونن مشگل از کجاست ممنون میشم راهنمایی کنید????

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جناب شیرازی عزیز
   لطفا مراحل دقیق رنگ کاری و نوع رنگ پایانی و احیانا میزان ترکیب هاردنر با نیم پلی استر رو بفرمایید.

   • Shirazi می‌گوید:

    بعد از ماشین پوس و پوس دست کاری دوبار بتونه فوری اجرا میشه که تقریبا نسبت تینر 2و بتونه فوری یک هست بعد از اون یک دست گل ماش نسبت 3تینر و یک گل ماش هست بعد از گل ماش هم مثلا سفید صرفی اجرا میشه و شاپان کاری و نیم پلی استر براق رو نسبت یک تینر و یک پلی استر و برای دوکیلو نیم پلی استر سفت دولیتر تینر و 9تا در هاردنر استفاده میکنم

 39. مسعود می‌گوید:

  با سلام .رنگ مبل ما اسخوانی هستش.ینی رنگ سفید با یه حاله ای از شاپان.حالا توی اسباب کشی تکه هایی از رنگش به اندازه چند ناخن پریده چجوری باید مثل اول و با همون روش رنگش کنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   با توجه به میزان زندگی مراحل پرداخت متفاوت هست
   علاوه بر این رای محو کردن اثر زدگی نیاز به رنگ سازی دارید که حتما باید توسط رنگرز انجام شود

 40. لادن می‌گوید:

  سلام ممنون از پاسختون
  من یه میز دست دو خریدم که پایه هاش از جنس نوپانه و چون قبلا خیلی اب خورده به طور کامل چوب ورم کرده بود من اومدم و کل کار رو تراشیدم حالا یه بخشایی از کار خالیه خودم میخواستم با خورده چوب و چسب چوب جاهای خالیشو پر کنم ولی نمیدونم بعدش میشه رنگش کرد یا نه؟ و این که ایا روش دیگه ای برای پر کردن این قسمت ها خالی هست؟ و این که من ابزار خواصی توی خونه ندارم و تمام کارم با دسته.
  ممنون از پاسخ گوییتون

 41. حامد می‌گوید:

  سلام استاد خسته نباشید . من میخواهم روی MDF رنگ متالیک بزنم و جاهایی که cnc زده ام را طلایی بزنم و در آخر کلر بزنم . میخوام کسب و کار خانگی شروع کنم . لطفا مرا راهنمایی کنید از چه نوع رنگ و در چه مراحلی استفاده کنم . با تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حامد عزیز
   برای رنگ ام دی اف مراحل کار به صورت زیر هست:
   سنباده
   بتونه مل و سیریش
   سنباده
   سیلر
   بتونه فوری
   سنباده
   بتونه فوری
   سنباده
   رنگ فوری
   رنگ طلایی

   رنگ پایانی (نیم پلی استر و…)

 42. حمیدرضا می‌گوید:

  حمیدرضا
  عرض سلام و ارادت. ممنون از زحمات شما
  علت سفیدک زدن کیلر آیا مشابه با سفیدک زدن سیلر است؟

 43. احسان می‌گوید:

  سلام و خدا قوت به آیچوب
  من یه میز ترکیب چوب و رزین کار کردم و کل میز رو با استفاده از خمیر پولیش با دستگاه پولیش زدم.آیا بعد از پولیش نیم پلی مات رو میتونم اجرا کنم روی کار؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام احسان عزیز
   فکر می کنم به حد کار صیقلی هست که بعد از اجرای نیم پلی استر، راحت با ناخن یا خراش کنده می شه
   این کار رو پیشنهاد نمی کنم.

 44. رها می‌گوید:

  سلام وقتتدن بخیر
  ببخشید همسر من نقاش چوب هست. یکسری چوب برای نمای یک ساختمون باید سفید میشد .و همسرم رن گسفید با کیلر قاطی کرد و پاشید اما الان بعد از گذشت حدود یک ماه (هنوز روی نما نصب نشد) چوب ها به زردی میزنند.علکش چی میتونه باشه.برای رفعش چیکار باید کرد؟ممنون میشم‌جواب بدین.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رها گرامی
   نکته اول اینکه کیلر مناسب رنگ نما نیست.
   نکته دوم اینکه باید از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده می کردید.
   نکته سوم اینکه چه رنگی رو با کیلر ترکیب کردند؟

 45. masoud lotfi می‌گوید:

  سلام
  میخواستم پله ی سنگی رو رنگ کنم?چه نوعی رنگی مناسب اینکاره?راجب مراحل کار و مواد مورد نیاز توضیح بدید
  با تشکر

 46. ايدا می‌گوید:

  یه خرگوش دارم امد کمد چوبی مامانمو که به جونش بستس گاز زد قشنگ معلومه چیکار کنم تروخداا زودتر بگین

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام آیدا
   اگر فقط رنگ کنده شد، می تونید با استفاده از یک قلم مو ریز و رنگ روغنی (هم رنگ کمد) محل خراشیده شدن رو ترمیم کنید.
   اگر چوب کنده شد، باید بتونه مل و سریش بسازید و روی چوب اجرا کنید تا کاملا صاف و یکدست بشه.
   بعد با سنباده بتونه رو سنباده بزنید تا پستی و بلندی نداشته باشه
   بعد رنگ روغنی رو روی کار اجرا کنید.
   البته این آموزش استاندارد نیست و در حد پوشش موقتی و غیر حرفه ای جواب میده
   اگر دوست دارید درست این کار رو انجام بدید، از یک نقاش درخواست کنید که لکه گیری رو انجام بده.

 47. مهسا می‌گوید:

  سلام ببخشید کمدم رنگ استخوانی براقه تو بار جایی خورده اندازه سر میخ رنگش پریده جای دید هس سیاه شده چیکنم مثل اولش بشه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهسا
   یک قلم و بسیار کوچک و مقداری رنگ استخوانی روغنی خریداری کنید.
   ارزان ترین راه اینه که رنگ روغنی رو با ظرافت در محل مورد نظر اجرا کنید. در غیر این صورت باید کل کار رو از نو رنگ کنید.

 48. زهرا می‌گوید:

  سلام ببخشید من در اتاق خوابم قهوه ای میخواستم سفیدش کنم چیکار باید بکنم در اتاق خواب روکش براق داره که نمیشه سمباده زد ایا رنگ روغن میشه بزنم؟ممنون میشم راهنماییم کنید

 49. فاطمه کوهی می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید من یک کمد دیواری داخل اتاق دارم که چولی هستش و کمی رنگ و روی چوبش کثیف و نمای قشنگی نداشت حالت کدر شده خواستم رنگ بزنم رنگ روغنی کرم خریدم و یه قسمتی شو رنگ زدم ولی چوب رنگو خورد رنگ روی سطحش نموند یکم بهش جلا دهنده زدم ولی خوب نشد رنگی هست که بتونه روی سطحش بمونه میتونید کمکم کنید؟؟

 50. حامد می‌گوید:

  سلام.من چند عدد در فندقی دارم ‌که دچار رنگ پاشیدگی های خیلی کم شده.برای لکه گیری از چه روشی استفاده بکنم.ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما حامد عزیز
   رنگ پایانی درب چه رنگی هست؟
   و اینکه چه رنگی روی درب ریخته شد؟

  • شهرام می‌گوید:

   لطفا ترکیب رنگ هر دو رنگ بادمجونی وونگه را توضیح دهید ممنون

 51. عاطفه می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من یه میز خاطره معرق خریدم روش یه گلدان گذاشتم فرداش دیدم ته گلدان رسوب روی چوب گذاشته با ناخون تراشیدمش ولی الان جای ظرف مونده روی میز انگار که اون قسمت براقی میز از بین رفته چکار کنم ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام عاطفه گرامی
   در رنگ چوب لکه گیری نمی کنند. معمولا کل اون بخش رو دوباره رنگ می کنند.
   اگر رنگ رو با ناخن تراشیدید، پیشنهاد می کنیم صفحه رو دوباره رنگ کنید… البته اگر با رنگ سلولوزی آشنا هستید…

 52. Sadegh می‌گوید:

  سلام
  من رنگ سفید فوری می زنم روی چوب با پستوله ولی هر کاری می کنم سایه می یوفته ممنون می شم راهنمای کنید.

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما صادق عزیز
   لطفا مراحل کار رو دقیق توضیح بدید.

   • Sadegh می‌گوید:

    سلام.و خسته نباشید به شما استادین گرامی
    من اول سنباده کاری می کنم به بتونه کاری و روی ام دی اف خام و پی وی سی.بعد سنباده ب رنگ سفید فوری.هر کاری می کنم از بغل که نگاه می کنی یا از دور که نگاه می کنی سایه داره.مثله اینه بعضی جاها رنگ بیشتر خورده بعضی جاها کمتر.ممنون می شم راه نمای کنید

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام صادق عزیز
     لطفا مراحل رو دقیق توضیح بدید تا بهتر بتونم کمک کنم.

   • Sadegh می‌گوید:

    سلام. وقت بخیر آیچوب عزیز.
    خوب مثلا ام دی اف خام.اول یه سنباده می کشم بعد یک دست رنگ بعد بتونه کاری و دوباره سنباده کاری و دوباره رنگ ولی بازم سایه می یوفت.

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما صادق عزیز
     بعد از سنباده نباید رنگ اجرا می کردید
     مراحل به صورت زیر هست:
     سنباده
     بتونه مل و سیریش
     سنباده
     سیلر
     بتونه فوری
     سنباده
     بتونه فوری
     سنباده
     رنگ فوری

     رنگ پایانی (نیم پلی استر و…)

    • Sadegh می‌گوید:

     سلام و درود بر آیچوب عزیز ممنون بابت راهنمایتون.
     یک سوال دیگه دارم.این جواب بدین ممنون می شم..می خواهم رنگ سفید روی چوب بزنم که رگهای چوب پیدا بشه باید چکار کنم؟؟

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما صادق عزیز
     اگر به روش های رنگ کاری چوب آشنایی ندارید و یا اینک ابزار مورد نیاز (پیستوله، کمپرسور هوا و …) رو ندارید، پیشنهاد می کنیم از آموزش زیر استفاده کنید:

     آموزش سفید کردن رنگ چوب با روغن گیاهی مخصوص چوب

 53. زهرا می‌گوید:

  سلام و روز بخیر ببخشید من میخواستم درب اتاق را که رنگ قهوی تیره هست به یک رنگ روشن تغییر بدم آیا بدون استرکشی و بتونه کاری اماکنش هست ؟؟اگه میشه لطفا راهنمایی کنید چطور انجام بدم

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما زهرا

   چه رنگی روی کار اجرا شده؟
   جنس چوب چی هست؟
   چه ابزاری در اختیار دارید؟

   • ارغوان می‌گوید:

    سلام یک سرویس خواب ام دی اف دارم کا جنسشو گفتن وکیوم هستش رنگش کرم و نارنجی.میخوام همشو سفید کنم و برای سیسمونی بچم استفاده کنم.برام مهم که کار تمیز در بیاد.چیکار بابد کنم؟ با توجه به اینکه من باردارم و خودم میخوام تو خونه رنگ آمیزی رو انجام بدم میخوام بدونم اصلا شدنی؟ و مواد بدون بو موجود هست در بازار یا باید از یک نقاش کمک بگیرم؟

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما ارغوان خانم
     امکان رنگ کاری روی ورق روکش وکیوم وجود نداره و این ورق رنگپذیر نیست.
     مواد خاصی هم نمیشناسیم بتونه این کار رو انجام بده.

 54. حشمت می‌گوید:

  سلام استاد . آیا برای براق شدن و جلوه کار می توان بر روی شاپان روغن جلای آلکیدی استفاده کرد

 55. ماهان می‌گوید:

  سلام و عرض ادب
  آیا میشه تو خونه آینه کنسولی که مات هستش رو براقش کرد؟اگر جواب مثبته چجوری؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   بله، می تونید روی کار کیلر خودرویی اجرا کنید. کیلر خودرویی رو با بنزین ترکیب کنید و روی کار با پیستوله اسپری کنید.
   پیروز باشید.

 56. رضا می‌گوید:

  با سلام خدمت اساتید گرامی،
  من چند روز پیش سرویس ناهار خوری خریدم و دیشب برام فرستادن.اما بعد از اینکه سلفون روی صفحه میز رو برداشتیم، لکه هایی روی صفحه هستش که ناشی از سلفون پیچ کردن صفحه میز قبل از خشک شدن کامل رنگ هستش. حالا خواستم بدونم راهی برای رفع این عیب وجود داره یا باید برای فروشگاه مربوطه بفرستمش؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا عزیز
   شاید این لکه ناشی از رطوبت و باران و عرق حاصل از تغییرات دمایی باشه… این لکه ها (سفیدک) مشکلی ایجاد نمی کنند و با کمی گرمای محیط از بین میرن
   الان با فروشنده تماس بگیرید و تصویر ایراد رو ارسال کنید.
   حدود ۲۴ ساعت اجازه بدید تا ببینید آیا گرمای محیط این لکه ها رو از بین می بره…
   اگر حل نشد، سرویس رو جهت تعویض ارسال کنید.

   • رضا می‌گوید:

    ممنون از راهنمایی جنابعالی.
    لکه هایی که خدمتتون عرض کردم بصورت سفیدک نیست. بصورت مات و براقه. جاهایی که سلفون چسبیده براقه و بقیه جاها بصورت ماته

    • آیچوب می‌گوید:

     خواهش می کنم
     خیلی از خریداران از این دست مشکلات گلایه داشتند. شما نمی تونید مشکل رو حل کنید، پیشنهاد می کنیم از فروشنده بخواید که یا تجدید رنگ کنه، یا تعویض.

 57. سامی می‌گوید:

  سلام استاد خسته نباشید من در اتق خواب هام روغنش جاههی از ریخته ویخورده به هش امتحانی روغن جلا زدم حالا یه لایه از پوستی در باد کرده وبلند شده حالا باید چیکار کنم چوبش خراب شده؟؟؟؟؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سامی عزیز
   رنگ نمیتونه باعث متورم شدن چوب بشه… جز اینکه رنگ پایه آب باشه … من تا به حال ندیدم رنگ اینچنین مشکلی ایجاد کنه.
   یکی از دلایل اصلی متورم شدن چوب، نفوذ رطوبت به اون هست.
   این لایه ممکنه رنگ باشه… اگر رنگ بود، قسمت خرابی رو سنباده کاری کنید و به سطح صاف برسید و بعد از روغن جلا استفاده کنید. البته تا وقتی کار رو از نزدیک ندید، نمیشه راهکار درستی ارائه داد.

 58. فن و هنر می‌گوید:

  درود بر شما مطمئنا اگر چوب شما خیس باشد , به مرور زمان در محیط هایی با رطوبت کمتر چوب خشک و دچار کاهش سایز و یا ترک می شود . البته این مور در هر چوبی متفاوت است . در کامنت بالا درباره روغن برزک توضیحات کافی درج شده است . با تشکر از همکار عزیزم آیچوب ( فن و هنر )

 59. عرفان می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید از ته دل خدا حفظتون کنه سوال بنده اینکه چرا پلی ستر ایستاده که میپاشم چروک میشه سطحش یه حالت خاصی میشه چین میفته ممکنه از غلظت اون باشه چقدر باید رقیقش کنم و هاردنرو نسبت به وزن رقیق شدش باید بزنم یا نسبت به وزن خالصش و اینکه حالا سمباده زدم که دوباره پلی استر بپاشم رسیدم به شاپان که ممثلیکه خمیری شکله راهنماییم کنید باز هم تشکر

 60. عرفان می‌گوید:

  سلام واقعا زبان قاصر از زحمات جنابعالی سوال داشتم از خدمتتان اول اینکه بنده نمیدونم چرا پلی استر ایستاده که میزنم رنگ چروک میشه واقعا خستم کرده آیا ممکنه از غلظت اون باشه به چه مقدار تینر با اون د ترکیب کنم و مقدار هاردنر نسبت به کل پلی استر و تینر بریزم یا اندازه مقدار پلی استر خالص که هنوز با تینر ترکیب نشده سوال دوم هم اینکه پلی استر چروک و که سنباده زدم تا دوباره اجرا کنم به شاپان آستری رسیدم که مثل خمیر اون دلیلش چیه باتشکر از زحماتتون خداحفظتون کنه ممنون اگه کمکم کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما عرفان عزیز
   اگر هاردنر زیاد باشه، رنگ ترک میگیره و اگر کم باشه حالت ژله ای ایجاد میشه
   همچنین شاید روش اجرای شما ایراد داره… رنگ رو خیلی ضخیم اجرا می کنید و در حالت عمودی رنگ چروک میشه
   یا اینکه چند لایه سنگین اجرا می کنید رنگ زیرین می سوزه…
   باید روش اجرای شما رو از نزدیک دید.

   در مورد خمیر هم میشه گفت این ماده همون رزین هست که هنوز خشک نشده…
   احتمالا هادرنر کم اضافه کردید.
   پیشنهاد می کنیم نوشته زیر رو مطالعه کنید:

   تفاوت نیم پلی استر و تمام پلی استر چیست؟

 61. بانو می‌گوید:

  سلام برای لکه گیری میز سفید که لبه هاش رنگ پریده و کمی جای لکه و زرد شدن رنگ داره چه کار باید انجام بدم

 62. عرفان حاجیان می‌گوید:

  سلام استاد . اگر بخواهم ماکت هام رو که جنسشون از چوب و mdf هست رنگی مثل فلز متالیک با درخشندگی طبیعی بخود بگیره باید با چی و چجوری رنگشون کنم ؟ بنده تازه کارم فقط با اره مویی برش بلدم ولی طراحی هم میکنم(مثلا rq170 رو به روش پیپرکرفت طراحی و با mdf اجرا کردم).خدا حفظتون کنه که اینقدر خوبین

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام عرفان عزیز
   اگر بخواید کار رو براق کنید و درخشندگی داشته باشه، از رنگ های فوری باید استفاده کنید.
   اگر مشکلی با مات بودن رنگ ندارید، از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.
   با توجه به اینکه احتمالا پیستوله هم ندارید، کار با رنگ برای شما مشکل خواهد بود.
   پیشنهاد می کنم کلیه مبانی مربوط به رنگ چوب رو در آیچوب مطالعه کنید تا با رنگ های مخصوص چوب و روش اجرا آشنا بشید. بعد زا مطالعه مطالب، اگر باز هم سوالی بود، بفرمائید.

   مطالب آموزش رنگ چوب

 63. عرفان حاجیان می‌گوید:

  سلام استاد عزیر که به فکر پیشرفت هر چه بیشتر جامعه و نجار ها و دوستاران کار با چوب هستید
  سوال بنده این است که بنده از mdf های ۳ میل استفاده میکنم و بعد رنگ پلاستیک سفید میزنم روش بعد خشک شدن میترکه علت چی میتونه باشه آیا وجود چسب زیر رنگ باعثش میشه آخه چند بار هم دوباره روش زدم باز ترکیده و ماکتمو خراب کرده!؟ ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما عرفان عزیز
   رنگ نباید به این سادگی ترک بگیره
   شاید به نسبت مناسب با آب ترکیب نکردید
   شاید غلظت رنگ بیش از بالاست
   احتمال داره به خاطر چسب هم باشه
   شاید رنگ رو خیلی ضخیم روی کار اجرا کردید.
   لطفا این موارد رو بررسی کنید
   اگر باز هم موفق نشدید، از روغن گیاهی پوششی مخصوص چوب استفاده کنید.

 64. احسان می‌گوید:

  با عرض سلام وخسته نباشید به شما .من یک آلاچیق با چوب نرات روسی درست کردم .من مازندران هستم اینجا باران زیاد میاد .آب باران و آفتاب باعث شد رنگ این چوب از اون حالت اولیه خارج بشه.به نظر شما چی بزنم به این چوب که هم زیبا بشه و هم در مقابل باران و آفتاب مقاوم باشه .با تشکر

 65. سحر می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  مبل های من ترک خوردن و بتونه از مبل سازی ها تهیه کردم و زدم و الان ۳۶ ساعته که هنوز ناخن میزنم فرو میره و خشک نشده . عمق ترک هم زیاد نبود و بیشتر ی خراش روی چوب بود . میشه راهنمایی کنید که چکار کنم که رنگ بتونم روی کار بزنم ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما سحر
   بتون به تنهایی کافی نیست و نمی تونید به بتونه تنهای اکتفا کنید. اگر بتونه هنور نرم هست، احتمالا سیریش اضافه نکردید، یا اینکه خیلی کم اضافه شده…
   اول باید علت ترک رو پیدا کنید. شاید اتصالات شل شده باشند. در مرحله بعد بتونه مناسب و با ترکیب رنگی و سیریش درست بسازید و روی کار اجرا کنید و در مرحله بعد روی بتونه رو با سیلر و کیلر یا روغن جلا پوشش بدید.
   پیشنهاد می کنیم مطلب زیر و مطالعه کنید:
   بتونه چوب و آموزش ساخت بتونه چوب و روش اجرای آن

   • سحر می‌گوید:

    ممنون از راهنماییتون
    الان که بتونه زدم چکار کنم ؟
    نمیدونم بتونه رو آماده گرفتم . البته ی خمیر صورنی رنگم دادن گفتن اگه عجله واسه خشک شدن دارم بزنم که من نزدم .

    • آیچوب می‌گوید:

     احتمالا شما بتونه سنگی خرید کردید. باید هاردنر رو به بتونه اضافه می کردید تا خشک بشه.
     اگر خشک شد روی بتونه رو سنباده کاری کنید و در مرحله بعد باتوجه به رنگ مبل، باید روی بتونه رو رنگ کنید.

 66. نارسیس می‌گوید:

  با سلام
  ممنون از جواب های عالیتون
  یه سوال داشتم.چوب راش و گردو برای ساخت مبل داریم.رنگ ایرانی مثل پارس اشن یا شیمی گستر که میزنیم رنگ ترک میخورد ولی رنگ ترکیه ای نه.بنظر شما علت چیست؟

 67. سارا می‌گوید:

  سلام وقت شما بخیر
  من یک کمد خودرنگ نراد توی خونه داشتم که سمباده زدم و بتونه کاری کردم و بعد سه دست رنگ سلولزی سفید زدم اما سطح کار ناهموار شده و همینطور کمی زخیم به نظر می رسه برای اصلاح چیکار باید بکنم
  ممنون میشم جواب بدین

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما سارا گرامی
   اول اینکه بهتر بود رنگ رو با پیستوله اجرا می کردید تا این مشکل ایجاد نمی شد. برای اصلاح رنگ، باید سازه رو سنباده کاری کنید تا به چوب خام برسید و از نو رنگ کنید.
   با توجه به اینکه سه لایه رنگ اجرا کردید، مشکل به سادگی حل شدنی نیست.

   • سارا می‌گوید:

    با تشکر زیاد از وقتی که برای پاسخگویی می گذارید به نظر شما اگر روی کار کهنه کاری کنم یا عکس ترانسفر کنم ایرادات رنگ کاری رو کمتر می کنه ؟

    • آیچوب می‌گوید:

     بله
     استفاده از تکنیک های پتینه کاری، به مراتب سریع تر و راحت تر هست.
     پیشنهاد می کنم ویدئو ها تکنیک پتنیه کاری رو تماشا کنید.

 68. Neda می‌گوید:

  باسلام من سرویس چوبم که مشکی بود رو رنگ سفید روغنی زدم ولی هن اینکه رنگ باد میکنه و هم اینکه با کشیدن ناخن رنگ بصورت ورقه کنده میشه.
  میشه راهنماییم کنید ۱۰روزه کل زندگیم بخاطر این رنگ کاری روهواست

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ندا گرامی
   در این حالت شما راهی ندارید جز پاک کردن رنگ اجرا شده، رسیدن به چوب خام و اجرای رنگ جدید.
   البته این کار نیاز به تجربه، ابزار حرفه ای سنباده زنی و پیستوله و کمپرسور هوا داره
   پیشنهاد می کنیم از مطلب زیر استفاده کنید:
   آموزش تغییر رنگ چوب قهوه ای به سفید یا هر رنگ دیگری!

   در صورتی که در این زمینه تجربه ندارید، کار را به رنگ کار چوب بسپارید.

 69. مينافر می‌گوید:

  سلام
  من یه تخت کدوک با چوب بلوط قرمز سفارش دادم، ولی نجار یه نمونه رنگ خودرنگ مات برام زده که دوست ندارم، من رنگ چوب خام رو پسندیده بودم ولی متاسفانه بعد از رنگ با اینکه خودرنگه بازم تیره تر شده، چیکار میشه کرد و یا چطور میشه ونگ کرد این چوب رو که اصلا تیره تر نشه و به همون رنگ خام روشن بمونه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما مینا گرامی
   معمولا با توجه اینکه رنگ کنتراست کار رو بیشتر می کنه، کمی تیره تر هم میشه. مخصوصا اگر از رنگ های شیمیایی استفاده کنید. برای حل شدن این موضوع، پیشنهاد می کنیم رنگ رو کامل پاک کنید و به چوب خام برسید. در مرحله بعد از روغن گیاهی مخصوص چوب (بدون رنگ) استفاده کنید تا همچنان صبیعت چوب حفظ بشه.
   البته همین پاک کردن رنگ ممکنه باعث ایجاد آسیب به سازه بشه.

 70. بهرام می‌گوید:

  سلام استاد گرامی. من تا به حال نیم پلی استر روی کارام می‌زدم. الان می‌خوام تمام پلی استر ایستاده استفاده کنم. لطفا حدود درصد کبالت و هاردنر رو بفرمائید. سوال بعد اینکه از بین تمام پلی استر و پلی یورتان کدام یک براقیت بیشتری داره؟ و اینکه فرموده بودین برای اینکه رنگ گردویی و فندقی بهتری داشته باشم از کیلر واسه همرنگی استفاده کنم. این کارو انجام دادم و نتیجه مطلوب‌تر شد اما باز به تم دلخواهم نرسیدم. آیا جوهر گردویی یا پودر همرنگی خاصی تو بازار هست که کیفیت بهتری رو به من ارائه بده؟ و سوال بعدی اینکه نظرتون در مورد ورق طلا مایع چیه؟ کیفیتش چقدر تفاوت داره با ورق طلا اصلی؟ و سوال آخرم اینکه همونطور که میدونین پلی یورتان و نیم پلی استر براق رنگ طلایی رو کمی مات می‌کنند. راهی هست واسه جلوگیری از این موضوع؟و اینکه لطفا آموزش رنگ زیر خاکی و طرح سنگ روی میز رو هم قرار بدین. لطفا همه سوالاتمو پاسخ بدین. بسیار ممنونم.

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما بهرام گرامی

   اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمام پلی استر هستید، مطلب زیر رو مطالعه کنید:

   تفاوت نیم پلی استر و تمام پلی استر چیست؟

   2. تمام پلی استر براقیت بیشتری داره
   3. اگر به تم رنگ دلخواه نرسیدید، احتمالا نسبت ها رو خوب ترکیب نکردید. پیشنهاد می کنیم از رنگ فوری ((کحالی)) برای ساخت همرنگی استفاده کنید
   4. با ورق طلا زیاد کار نکردم و متاسفانه تجربه چندانی ندارم.
   5. به جای نیم پلی استر از کیلر دو قلو استفاده کنید
   6. در مورد آموزش پتینه باز زمان بدید که بتونیم این کار رو انجام بدیم.

 71. بی باک می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من میخام کمدم که رنگ پلی استر وروغن جلا داره رو پاک کنم تا رنگ اکرلیک بزنم رنگ اولو با چی ببرم که رنگ اکرلیک بگیره روش

 72. رضا می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید … من یه میز کنسول چوبی که با رنگ روغنی رنگ شده رو میخوام رنگشو سمباده بزنم تا برسه به بافت چوبیش اما لبه های میز پر از شیار و طرحه که نمیشه یکنواخت سمباده زد … برای از بین بردن رنگ این قسمت ها چیکار میتونم انجام بدم ؟

 73. الیاس می‌گوید:

  سلام . خدا قوت . من مبل خریدم و نمیدونم به چه علتی قسمت های چوبی رنگ شده ان ، چسبناک است ! و وقتی دو مبل به هم برخورد میکنند رنگ انها میپره! ایا رنگ فاسد بوده؟ علتش چیه؟ و چطوری میشه حلش کرد ؟ پیشاپیش ممنون از پاسختون .

  • آیچوب می‌گوید:

   درود برشما الیاس عزیز
   احتمالا به دلیل کمبود هاردنر رنگ خشک نشده و به ثبات نرسیده.
   راهش اینکه از یک رنگ کار درخواست کنید کار رو دوباره رنگ کنه که البته مشکل و پر هزینه هست و احتمالا پارچه هم خراب شده…
   اگر مبل گارانتی داره، از فروشنده درخواست کنید که این کار رو انجام بده…

 74. زرا می‌گوید:

  سلام،خسته نباشید!من یه کمد دیواری دارم که نمیدونم جنس چوبش چیه..اما ام دی اف نیست!روش روغن جلا خورده میخواستم بدونم میشه روش رنگ سفید زد؟!

 75. صحرا می‌گوید:

  سلام .با یک کیلو رنگ فوری چند متر رو میشه رنگ کرد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما صحرا گرامی
   بستگی به نوع کار و تخصص استاد کار داره، اما معمولا ۱۰ متر مربع رو میشه پوشش داد.

 76. سهیل می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  بنده قصد دارم کلاف خام مبل استیل cnc شده تهیه کنم و رنگ کنم رنگی هم که مد نظرمه یجا اسمشو بهم گفتن شامپاینی یجا دیگه گفتن صدفی نسکافه ای
  روی گل ها هم میخوام ورق طلا کار کنم
  سوالی که داشتم در مورد نوع رنگ و پوشش نهایی که باید تهیه کنم از بین موارد موجود کدام یک از همه بهتره؟
  دوم اینکه برای زیرسازی کار قسمت های سی ان سی شده گل ها به چه صورت باید بتونه و سمباده کاری بشه در کل روی سطح صاف بلدم ولی تا حالا روی منبت زیرسازی نکردم نمیدونم چجوریه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما سهیل عزیز
   از نظر اجرای رنگ هیچ تفاوتی وجود نداره بین سی ان سی و سطح صاف
   مهم زیر کار در آوردن درست هست که با سنباده کاری درست (مثلا استفاده از سنباده پره ای) و بتونه و سیلر به دست میاد (البته رنگ منبت زمان بر هست)
   در مورد انتخاب نوع رنگ، کاملا سلیقه ای هست. شما می تونید رنگ پوششی اجرا کنید، یا رنگ موج نما یا روغن گیاهی و …
   در مورد ورق طلا اطلاعات چندانی ندارم (البته سخت هم نیست)

 77. شادی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید ممنون از وقتی که میگذارید و پاسخ همه رو میدید من سرویس خوابم قهوه ای سوخته هست میخوام سفید کنم میتونید مرحله مرحله بهم توضیح بدید چکار کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما شادی گرامی
   پیستوله و کمپرسور هوا در اختیار دارید؟

   • شادی می‌گوید:

    نه ندارم از یکی راهنمایی پرسیدم گفت اول کل کار رو سمباده بزن بعد بتونه کاری بعد سمباده و در مرحله بعدی رنگ پلاستیک بعد از خشک شدن روش رنگ روغنی در چند مرحله بزن با انجام دادن همه اینها ولی کار خوب نشده حالا نمیدونم چکار کنم باید باز هم روش رنگ روغن بزنم تا به یک سطح صاف برسم یا راه کار دیگه ای هست لطفا راهنماییم کنیم این اولین تجربه هست ممنون از شما

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام شادی عزیز
     رنگ پلاستیک!!!!!!!!!!!
     با توجه به اینکه این کار رو انجام دادید، راهی جز سنباده کاری کامل کار و اجرای رنگ جدید نیستید،
     هر رنگی اجرا کنید، موجب خرابی کار خواهد شد. پیشنهاد من این هست از رنگ کار ماهر درخواست کنید کل کار رو از نو برای شما رنگ کنه…
     دیگه این رنگ ها ظرفیت اجرای رنگ جدید رو ندارند. شما باید از رنگ فوری سفید استفاده کنید، اجرای رنگ فوری، روی این رنگ باعث سوختن رنگ زیرین خواهد شد.

    • asal می‌گوید:

     سلام و وقتتون بخیر ببخشید من ی چوب روسی دارم که هم میخوام با چسب چوب روش عکس بزنم هم میخوام با شاپان رنگ چوبم طبیعی و گردویی بشه میشه راهنماییم کنید و ترتیبش بهم بگید جوری ک عکس خراب نشه؟
     و میخوام با کیلر هم براق بشه

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما
     لطفا مطلب ۳ روش آسان چاپ عکس روی چوب در خانه و با کمترین امکانات را مطالعه کنید.

 78. محمد غلامی می‌گوید:

  سلام با تشکر از زحمات شما و وقتی که می‌گذارید ، تا تمام سوال هارا جواب دهید ، این بسیار جای تقدیر دارد ‌‌؛ آیا بعد از آستری زدن و بتونه کاری و سمباده کاری و زدن چند دست سیلر و نهایتا کیلر آیا احتیاج است که از رنگ نیم پلی استر یا تمام پلی استر استفاده‌ کنیم؟برای میز ناهار خوری؟؟؟ یا تا همین مرحله ی کیلر کاری کافی است؟ یعنی دیگر از رنگ نیم پلی استر استفاده نکنیم؟؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما محمد غلامی گرامی
   انجام وظیفه می کنیم.
   اگر دوست داشته باشید، می تونید از نیم پلی استر استفاده کنید، این تصمیم شماست که کارتون براق باشه یا مات، رنگ روی کار بشینه، یا بیشتر بافت چوب حفظ بشه. برای میز ناهار خوری قبلا از نیم پلی استر استفاده می شد، الان از رنگ پلی اورتان استفاده میشه تا آب و چربی و خوراکی رنگ رو خراب نکنه…

 79. معصومهئش می‌گوید:

  با سلام بنده مبل هایم را رویه کوبی کرده ام اما متاسفانه تعمیر کار لکه گیری رنگ هم برای آن انجام داده است که بسیار با رنگ اصلی چوب مبل که رنگ ترکیبی با سایه و روشن قهوه ای دارد متفاوت است و در واقع مبل من لک شده نه لکه گیری . آیا راهی برای ترمیم وجودارد آیا رنگار ماهر سراغ دارید که بتواند سایه روشن رنگ مبلم رادرست کند

  • آیچوب می‌گوید:

   دورد بر شما معصومه گرامی
   در این حالت ابتدا باید کل کار رو رنگ می کردید و بعد رویه کوبی انجام می دادید…
   کار لکه گیری باید قبل از رویه کوبی انجام می شد.
   متاسفانه با رنگ کاری که در این زمینه فعال باشه، آشنا نیستیم.

 80. محمد غلامی می‌گوید:

  باسلام و تشکر از زحماتی که می‌کشید، میخواستم بدونم فرق بین رنگ نیم پلی استرتر و تمام پلی استر در چیست؟ آیا بعد از زدن این رنگها طرح و نقش خود چوب یدیده نمی‌شود و آیا رنگ نیم پلی استر و تمام پلی استر بی رنگ هم داریم ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   تفاوت نیم پلی استر و تمامی پلی استر در ضخامتی که روی کار تشکیل میشه و براقیت رنگ هست.
   تمام پلی استر لایه ضخیم تری روی کار تشکیل میده و براق تر از نیم پلی استر هست.
   این رنگ ها پوششی نیستند و کاملا موج نما هستند. اگر زیر کار رو درست اجرا کنید و از رنگ های پوششی استفاده نکنید، بعد از اجرای این دو رنگ، موج ها بهتر نشون داده میشن.
   نیم پلی استر و تمام پلی استر بی رنگ هستند، شبیه به آب… البته نیم پلی استر رنگ عسلی داره…

   • Aseman می‌گوید:

    سلام من میخوام رنگ ماهگونی آیینه شمعدونموببرم که رنگ استخونی میخوام بدم بزنن بازبعداتمام رنگ ماهگونیا بیرون نزنه باطدچیکارکنم یاشماخودتون میتونید برام درست کنید

 81. رویا می‌گوید:

  سلام.خسته نباشید.برای رنگ کردن پله ها از چوب راش بدون تغییر رنگ به طوری که رنگ چون حفظ شود و زردی نداشته باشد از طرفی مات باشد راهی وجود دارد؟دوست ندارم براق بشه.با تشکر

 82. محمد غلامی می‌گوید:

  سلام، با تشکراز زحمات شما، من یک میز ناهار خوری از چوب روسی درست کردم، برای رنگ کردن آن، نمی خوام از شاپان استفاده کنم، و میخوام رنگ میزم قهوه ای مایل به گردویی باشد و رگه های طبیعی چوب دیده شود، از چه چیزی برای آستر استفاده کنم که رنگ چوب طبیعی تر باشد، خیلی ممنون لطفاً پاسخ فرمائید.

 83. منصور می‌گوید:

  سلام با سپاس از پاسخگوییتون .من با منوکوت کار میکنم رنگ روشن یا همون پیورش عالیه ولی رنگ قهوه ای رو رو کارام میزنم بعد از دو روز مات میشه و شروع میکنه به خاک دادن به طوریکه دست میکشم روی کار یه گوله پرز ایجاد میکنه این حالن روی کاراییکه سی ان سی شده بیشتر نمود میکنه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام منصور عزیز
   احتمالا زیر کار رو خوب سنباده کاری و تمیز نکردید.
   ما با همه ی تم رنگ های مونوکووت کار کردیم و هیچ مشکلی تا به حال نداشتیم.
   حتی کار های CNC شده.
   نکته اینجاست که برای کار های CNC باید سنباده کاری عالی داشته باشید تا عاری از هرگونه پرز و خاک باشه

 84. بهرام می‌گوید:

  طرزکارکارهای روکش موجی برای رنگ خودرنگ روی نیوپان میختم بزنم لطفا ازابتدابرام بگید

 85. ساحره می‌گوید:

  سلام.سرویس خوابم ادکلن ریخته روش رنگشو خورده الان باید چیکار کنم رنگ سرویس کرم رنگه ممنون.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ساحره گرامی
   اگر در نظر دارید اصولی رنگ کاری رو درست انجام بدید، باید صفحه میز رو دوباره رنگ کاری کنید. برای لکه گیری راهکاری که کیفیت داشته باشه سراغ نداریم متاسفانه…

  • دیاکو می‌گوید:

   سلام وقتتون بخیر استاد گرامی
   میخوام روی ظروف چوبی اشپزخونه(کاسه،بشقاب،دسته کفگیر وملاقه…)
   طرح ونقاشی بزنم اماتور هستم خواهشن راهنمایی کامل بفرمایید
   نوع جنس چوب
   عددسنباده
   نوع رنگ با کیفیت وقابل شستشو
   سیلر وکیلر میخوادبا چه روشی
   ایا اسپری کیلر استفاده کنم
   ممنون میشم راهنمایی کنید استاد

 86. مجتبی می‌گوید:

  سمباده نرم پوست اب بزنم بعد رنگ رااجراکنم.ببخشیدخیلی سوال میکنم چون الان بای بروم سرکاردرست کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   با سنباده پوست ۴۰۰ میتونید شروع کنید. در حدی سنباده کاری بشه که خط و خش زیاد نباشه و نیاز به رنگ کاری سنگین نداشته باشید.

  • هنار می‌گوید:

   با سلام من تعداد چندهزارتا انار خشک تزیینی دارم میخوام به رنگ آلبالویی یا اناری مات رنگ آمیزیشون کنم و در ضمن بافت و سایه روشنش هم از بین نره یعنی یه لایه نیمه شفاف با تناژ قرمز آلبالویی …برای این کار از چه رنگی استفاده کنم؟؟؟

 87. مجتبی می‌گوید:

  رنگ زیرفوری رنگ رویه روغنی باشه چطوری میسوزونه.روکش دراچ دی افه تمام چوب یاسه لایی نبود.چه طوربایدازشماتشکرکرد

  • آیچوب می‌گوید:

   وقتی ضخامت رنگ زیاد میشه، واکنش بیشتری نسبت به مواد شیمیایی نشون میده و پایداری حالت استاندارد رو نداره
   قبلا روی درب رنگ اجرا شده بود، بعد شما دو لایه دیگه اضافه کردید، حالا هم قراره یک لایه دیگه اضافه کنید… این موضوع هست که باعث میشه کمی نگران باشیم.
   مثلا یکی از راه های از پاک کردن رنگ، استفاده از ضد رنگ هست که نوعی رنگ روغنیه. برای همین هست که خدمت شما عرض می کنیم دقت بیشتری داشته باشید. روکش درب تاثیری در واکنش و مقاومت رنگ نداره. مهم لایه زیرین رنگه که ((فوری)) هست.
   به نظرم همین که غلظت رنگ استاندارد باشه و یک لایه سبک اجرا کنید، کفایت میکنه. رقیق و غلیظ بودن رنگ و اجرای زیاد اون میتونه باعث خرابی کار بشه.
   پیروز و شادکام باشید
   سپاس از همراهی شما در آیچوب

 88. مجتبی می‌گوید:

  اگررنگ سفیدروعنی خودرویی بزنم اشکال داره

  • آیچوب می‌گوید:

   بله میتونید اجرا کنید؛ اما اگر ضخامتش زیاد باشه، رنگ رو میسوزونه
   مثل راه رفتن روی لبه تیغ هست. چون شما چند لایه رنگ اجرا کردید، دیگه رنگ اون ثبات قبل رو نداره

 89. مجتبی می‌گوید:

  سلام .مطلب اول راخوب به عرضتان نرساندم.درب کمددیواری واتاقهاهیچ تغیری نکرده فقط درب سرویسهاازداخل زردلیمویی شده ازبیرون یکدست سفیده مثل کمد ودرب اتاقهاالان چگاربایدبکنم برای درب سرویسها

 90. مجتبی می‌گوید:

  لطف کنیدسوال دومم راجواب بدهید.ممنون

 91. مجتبی می‌گوید:

  ازپاسختان ممنونم.فکرمیکنم خوب توضیح ندادم.فقط درب سروسهاازداخل کامل زردلیمویی شده .ازبیرون سفیده درب کمدواتاقهاکه همه راباهم رنگزدم هیچ تعغیری نکرده همه یکدست سفیده.فردابایددرست کنم خواهشمندم راهنمایی کنیدممنون میشم

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما مجتبی عزیز
   این زردی احتمالا مربوط به رطوبت فضا یا رطوبت زیر رنگ هست. اگر زیر کار مرطوب باشه این مشکل پیش خواهد اومد. نیم پلی استر هم به هیچ عنوان در برابر رطوبت و آب مقاوم نیست و گزینه خوبی نیست. میتونستید برای روی کار از روغن جلا خودرویی (مارک کحالی) استفاده کنید.
   با توجه به اینکه شما مراحل کار، نوع رنگ، روش اجرا، نسبت ترکیب و سایر موارد رو کاملا یکسان انجام دادید، فقط رطوبت یا مشکل در زیر کار می تونه دلیل خرابی کار شما باشه.
   یا اینکه کسی قسمت داخل سرویس رو با آب شسته باشه…
   در این حالت یک مقدار کار پیچیده هست. باید کار رو از نزدیک دید و نظر داد.
   یکی از راه ها این هست که روی کار رو یک دست سنباده کاری کنید (نرم)
   رنگ سفید فوری رو اجرا کنید (ترجیحا با پیستوله)
   روغن جلا خودرویی رو اجرا کنید.
   البته اگر لایه رنگ زیرین ضخیم باشه، احتمال سوختنش هم هست و باید بسیار مراقب باشید.

 92. مجتبی می‌گوید:

  استادسلام .درب چوبی ۱۰سال پیش رنگ سفید فوری ونیم پلی یستر خورده به زردشده .الان بازدوباره رنگ سفید فوری زدم وکیلرونیم پلی یستر زدم درعرض بیست روزدوباره زردشده.خواهش میکنم اگرامکان داردجواب رازودتربفرمایید.جنس درهم .اچ دی اف خط دارچینی.ممنونم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مجتبی عزیز
   با توجه به اینکه شما از رنگ نیم پلی استر یا کیلر برای رنگ پایانی استفاده می کنید، در نهایت بعد از چند روز رنگ درب زرد خواهد شد همانطور که حتما محتویات داخل ظرف نیم پلی استر رو دیدید، رنگ مایع نیم پلی استر عسلی هست… پس عادی هست که در پایان رنگ زرد داشته باشید
   شما دو راهکار پیش رو دارید. یا اینکه از نیم پلی استر سفید استفاده کنید و یا از رنگ پلی اورتان که بی رنگ هست و مثل آب روی کار اجرا میشه و رنگ زرد نخواهد شد.

 93. منصور می‌گوید:

  سلام.مشکلی دارم هنگام رنگ کردن چوب.قسمتهای نر چوب رنگ بیشتری داخلش میکشه و کار یک دست در نمیاد رنگش.لطف کنید راهنمایی کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   درود منصور گرامی
   بله درسته
   حتی برخی شرکت های تولید کننده رنگ، برای این قسمت پرایمر مخصوص دارند.
   معمولا اساتید با بتونه کاری و ماستیک کردن کار، این مشکل رو حل می کنند و یا اینکه روی کار همرنگی اجرا می کنند. البته انجام روش های مختلف، بستگی به نوع کار داره
   باید با توجه به نوع سازه، روش حل مشکل رو پیدا کرد.
   برخی اساتید با قلم مو روی نر کار سیلر اجرا می کنند تا رنگ کمتری جذب کنه…
   برخی دیگه برای این قسمت آستری کم رنگ تر می سازند.

   سپاس از همراهی شما دوست گرامی

 94. محمد می‌گوید:

  با عرض سلام.
  بنده برای صفحه زیر کار معرق دو مشکل زیر را دارم:
  ۱- وقتی سیلر استفاده می کنم (نصف با تینر ۱۰۰۰۰) دست اول که می زنم و بعد سنباده . دست دوم بعد از خشک شدن و اجرای کیلر متوجه می شوم یک لایه سفید رنگ در محل هایی باقی مانده است. اجرا با قلم گاهی هم با تکه ای لباس بدون پرز
  ۲- شانپان قهوه ای با تینر ۱۰۰۰۰ استفاده کردم ولی رنگ چوب نارنجی تیره شد.
  ممنون

 95. سعید می‌گوید:

  سلام وقت بخیر ، یک دست مبل که از چوب روس ساخته شده و خود رنگ هست میخوام سفید بشه ، لطفأ راهنمایی بفرمایید

 96. الی می‌گوید:

  سلام من یه میز تلویزیون گرفتم به رنگ طلایی، روش رده های سیاهی داره، انگار پتینه،شدن، حالا میخوام این پتینه ها از بین برن، امکانش هست؟ با تینر و پنبه روش بکشم میره

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام الی
   به هیچ عنوان در خانه و به سادگی نمیتونید رگه ها رو پاک کنید. برای از بین بردن این رگه ها، باید میز رو از نو رنگ کنید.

 97. سینا می‌گوید:

  ممنونم از پاسخ شما
  ولی چوبها دارن خراب میشن تو این شرایط میخوام یه لایه محافظ روی چوبها داشته باشم دربرابر افتاب و باران ؟

 98. سینا می‌گوید:

  ی سوال دیگه هم داشتم بعداز بتونه و رنگ گیاهی چوب
  باتوجه به ترموود بودن چوبها و رنگ گیاهی auro پاشیدن پلی استر یا پلی یورتان را پیشنهاد میکنید ؟
  معایب و مزایای هرکدوم چیه؟؟
  با تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   اگر روی رنگ گیاهی از رنگ های فوری استفاده کنید، به هیچ عنوان چسبندگی نخواهند داشت. البته این رنگ ها مناسب فضای باز نیستند و بعد از مدت زمانی پوسته خواهند شد.

 99. سینا می‌گوید:

  سلام من کارم چوب ترمووده
  بعد از نصب چوبها پس از گذشت چند ماه چوبها ترک میخورند
  برای پر کردن درز چوبها از چی استفاده کنم ؟؟
  و برای پوشش چوبها از پلی استر استفاده کنم یا پلی یورتان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سینا عزیز
   نه نیم پلی استر روش مناسبی هست، نه پلی اورتان
   بهترین گزینه بتونه حرارتی هست. راحت و سریع می تونید درز ها و سوراخ ها رو پر کنید.

 100. ارش می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  سرویس مبل و ناهار خوری من رنگ شیری رنگ و ۱سال که استفاده شده
  اما مشکلی که هست الان به چوب که دست میزنی حالت چسبندگی
  پیدا کرده وقتی من کارگاه رفتم کار از نزدیک دیدم کل کار چوب بود
  و به قول خودشون چوب راش، ولی علت ای چسبندگی چوب چیست
  و راه حل آن چیست؟ آیا میشه تو خونه این مشکل حل کرد؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام آرش عزیز
   مشکل از چوب نیست.مشکل از رنگ چوب هست. احتمالا به دلیل کمبود هاردنر بوده یا فاسد بودن رنگ و چندین دلیل دیگه
   از یک رنگ کار حرفه ای چوب درخواست کنید تا کار رو از نزدیک ببینه و احتمالا رنگ رو دوباره روی کار اجرا کنه.
   یک مقدار هزینه بیشتری بابت رنگ دوباره باید پرداخت کنید.

   • ارش می‌گوید:

    ممنون از پاسخ شما، برای رنگ مجدد یعنی کل کار دوباره باید از اول انجام بشه
    پارچه هم از بین میره؟ یا همینطور روی کار میشه رنگ کرد؟؟

    • آیچوب می‌گوید:

     خواهش می کنم
     بستگی به نوع مبل داره، شاید بشه با کمترین میزان خرابی مشکل رو حل کرد…

   • ارش می‌گوید:

    ممنون از پاسخ شما، فقط خواهش میکنم جواب بدید که برای
    رنگ مجدد میشه همینطور روی مبل کار کرد یا پارچه هم باید کامل
    باز بشه و دوباره رویه کوبی بشه؟؟

    • آیچوب می‌گوید:

     خواهش می کنم
     درستش اینه پارچه جدا بشه و رنگ انجام بشه.
     اگر پارچه وجود داشته باشه، رنگ کار راحت نیست و کارش چند برابر میشه.

 101. محمد می‌گوید:

  با عرض سلام ؛رزینی که فرموده بودید برای شوره زدن روکارسنگ ساختمان خریداری کردم با چه چیزی رقیق میشود .باتشکر فراوان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد گرامی
   ایکاش از فروشنده می پرسیدید.
   بعضی شرکت ها آماده به فروش می رسونند و بعضی دیگه نیاز به محلول دارند.
   رو قوطی درباره مقدار ترکیب با تینر چیزی نتوشته؟

 102. محمد می‌گوید:

  با سلام متشکرم که وقت میگذارید و پاسخ میدهید در مورد رزین که فرموده بودید برای روکار سنگ ساختمان استفاده کنم میخواستم بپرسم آیا رزین بصورت آماده دررنگ فروشی های معمولی برای خرید وجود دارد و همچنین کیلر _سیلر _نیم پلی استر که در مورد رنگ کاری روی چوب فرموده بودید آنها نیز بصورت آماده در رنگ فروشی موجود است ؟ خیلی متشکرم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   بله
   فقط به رنگ فروش بفرمایید رزین سنگ نیاز دارید، همچنین می تونید از سنگ کار (نما) ها بپرسید که از چه رزینی استفاده می کنند، مطمئنا راهنمایی خواهند کرد.

 103. محمد می‌گوید:

  با عرض سلام واحترام شاید این سوال من مربوط به رنگ کاری روی چوب نباشد اما باخواندن جوابهای دقیق شما متوجه شدم ممکن است بتوانیم مرا راهنمایی کنیدروی نمای سنگ کاری خارجی ویلای من درشمال در زمستان شوره میزند از چند نفر سوال کردم گفتن بعد از پاک کردن شوره روی آن روغن جلا بزنید میخواستم بپرسم شما اینکاررا تایید میکنید و یا روش بهتری را در تجربه های خودتان سراغ دارید لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   در مورد دلیل این اتفاق نظر خاصی ندارم؛ اما برای پوشش نمای سنگی معمولا از رزین استفاده میشه، نه روغن جلا…
   احتمالا این شوره ها همون رطوبتی هست که در زمان بارندگی جذب میشه و هر چند وقت از سنگ بیرون میزنه.

 104. حمیدی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید.سرویس خوابی به رنگ استخوانی دارم که بعد از چند سال بعضی از جاهاش به رنگ زرد تبدیل شده ایا راهی هست ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   برای حل این مشکل باید سازه رو از نو رنگ کاری کنید. اگر اطلاعات و دستگاهی ندارید، از رنگ کار چوب کمک بگیرید.

 105. سجاد می‌گوید:

  سلام خسته نباشید،من قنداق تفنگمو خودم درست کردم فقط مونده رنگ کاری که هیچ تجربه ای ندارم فقط یه چیزایی شنیدم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم،

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سجاد عزیز
   اگر اطلاعاتی از رنگ ندارید، پیشنهاد ما استفاده از روغن های گیاهی مخصوص چوب هست.

 106. شادی می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  من میخوام کنسول خام بگیرم و خودم رنگ سفید بزنم با رگه های طلایی میشه راهنمایی کنید چچوری میشه انجامش بدم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام پیشنهاد می کنیم از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید. همچنین آموزشی در همین مورد در آیچوب منتشر شده است. همچنین در صورت تمایل می توانید با کارشناسان شرکت مونوکوت برای پرسش در مورد طلایی کردن رگه های چوب پرسش کنید.

   نوشته پیشنهادی:
   آموزش سفید کردن رنگ چوب

 107. یونس می‌گوید:

  ببخشید استاد این روغن گیاهی مخصوص چوب که فرمودید آیا رنگ های مختلفی داره؟

 108. Y می‌گوید:

  با سلام
  یک سوال داشتم من یک تخت از چوب ساختم و حالا میخام تو حیاط بزارمش برای محافظت ازش چه روشی رو پیشنهاد می کنید؟ میخام طرح خود چوب باشه البته یکم سوراخ و اینا داره که باید پوشیده بشه؟ یک روش برا محافظت ازش میخام که دربرابر نور و بارون و اینا مقاومدبشه
  از یکنفر پرسیدم گفت روغن الیف بزن و بعد روش جلا؟ روش پیشنهادی شما چیه؟ ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   بدون شک برای فضای باز، استفاده از روغن گیاهی مخصوص چوب بهترین گزینه هست.
   سوراخ ها را با بتونه مل و سیریش پوشش بدید (البته در فضای باز امکان خراب شدن این بتونه هست)
   روغن گیاهی در برابر شرایط دمایی سخت و مختلف مقاومت دارد.

 109. مهدی می‌گوید:

  سلام،من میخوام یک قنداق اسلحه که قسمتی ازش ضربه خورده رو رنگ بزنم که بشه مثل اون قسمتی که ضربه نخورده و ست بشه باهم.رنگ قنداق هم گردویی روشن هست؟اگه امکانش هست کمک کنید که اینکا رو انجام بدم.البته تعمیر کار ماهر هم سراغ دارم ولی هدفم اینه که خودم اینکار رو انجام بدم.ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی عزیز
   برای حل این مشکل شما باید سوراخ یا محل ایجاد ضربه رو بتونه کاری کنید. البته با توجه به اینکه قبلا رنگ شده، بتونه کاری مشکل هست و میشه گفت اصولی نیست. البته عمق و قطر سوراخ هم مهم هست.
   برای یک کار اصولی باید رنگ رو پاککنید و از نور زیرسازی رو انجام بدید و بتونه کاری و رنگ دوباره…

 110. مازیار می‌گوید:

  استاد چون قنداق ها طرح لیزر دارن و یکم مهمه میخوام پاک نشه طرح لیزرشون با سنباده برای رنگ از چ رنگی استفاده کنم بهتره میخوام رنگ قهوه ای
  سوخته بشه
  بازم ممنون از کمک هاتون

  • آیچوب می‌گوید:

   روغن های گیاهی چوب در رنگ های مختلفی وجود دارند. به راحتی امکان اجرای این رنگ ها را خواهید داشت.

 111. مازیار می‌گوید:

  استاد واقعا ممنونم ازتون ک علم ارزشمندتونو در اختیار ما میزارید
  ی سوال دیگه داشتم روی قنداق سلاح ها با لیزر نقش سوخته زده شده ک با سنباده احتمالا پاک بشه میخواستم بدونم میشه بدون پاک شدن طرح لیزر کا رو رو رنگ کرد؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلامت باشید دوست گرامی
   بله شدنی هست.
   از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 112. مازیار می‌گوید:

  در ضمن برای پر کردن سوراخ های چوب قنداق از چی استفاده کنم ممنون

 113. مازیار می‌گوید:

  سلام خوب هستید
  من بسیار مبتدی ام لطفا کمی واضح توضیح دهید
  من چند عدد قنداق اسلحه دارم چون رنگ پریدگی دارن میخوام رنگ کنم در ضمن رنگشون براق نیست
  لطفا منو راهنمایی کنید ک چیکار کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مازیار عزیز
   کل قنداق را سنباده کاری کنید و رنگ را پاک کنید. در مرحله بعد می توانید از ((روغن گیاهی مخصوص چوب)) استفاده کنید یا از روش سیلر، کیلر بهره بگیرید. آموزش هر دو مورد در قسمت آموزش رنگ آیچوب هست.

 114. محمدرضا می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  تشکر فراوان بابت سایت و اطلاعات و اموزش های عالیتون حرف نداره ایچوب.
  چوب راش خشک شده گرفتیم برای منبت کاری منتهی بعد از اره کشی خم میشه و ترک میخوره زیر پرس بزترم تو هوای ازاد خشک بشه سیلر بزنم بعد از مدتی ممکنه سیلر سفیدک اینا بزنه ؟ چنانچه بعد از سیلر کاری سمباده نزینم و بعد از خشک شدن رنگ بزنیم مشکلی پیش میاد ؟ به جای کیلر میتونم از روغن جلا استفاده کنم ؟ بازم ممنون از زحماتتون برای اگاهی بخشی …

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمدرضا عزیز
   اگر زمان کافی برای خشک کردن چوب دارید، آن را در مکان سایه و خشک نگه دارید تا نور شدید آفتاب موجب خشک شدن سریع و ایجاد ترک نشود. برای خشک شدن چوب نیاز به سیلر نیست، فقط کافی است مقطع چوب را به چسب چوب آغشته کنید تا رطوبت را سریع از دست ندهد.
   اگر قرار باشد منبت کاری انجام دهید، ابتدا باید منبت کاری را انجام دهیدو در مرحله بعد سیلر کاری انجام شود.
   به جای کیلر می توانید از روغن جلا خودرویی استفاده کنید.

 115. بهرامی می‌گوید:

  سلام
  در کارگاه محل کارم برای رنگ کردن داخل طرح های چوب (cnc) از بتونه نقاشی خودرو استفاده میکنیم که بعد از دو مرحله سیلر انجام میدیم و برای از بین بردن قسمت‌های بیرون زده از داخل cnc سنباده میزنیم که همیشه باعث میشه سنباده به چوب برسه و سفیدک بزنه لبه های cnc
  ترتیب کارمون به این صورت: شاپان، سیلر ۱، سیلر ۲، بتونه داخل cnc

  پیشنهادی دارید برای رفع مشکل ما

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جناب بهرامی
   ممکن هست یک عکس از کار مورد نظر رو برای ما ایمیل کنید؟

 116. ندا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من یه در چوبی سفید دارم که خامه و رنگ نخورده از چه موادی برای بتونه استفاده کنم و چه رنگی زیر کار بزنم که کار سفید تر بشه؟ چون هر بار که رنگ میزنم رنگ به خورد چوب میره و اون سفیدی رو به چوب نمیده .مرسی از شما

 117. میثم می‌گوید:

  سلام خسته نباش من ی میز تلویزیون سفید دارم ک ۳ ماه خریدم که لکه های زرد روش ایجاد شده باید چیکار کنم تا این لکه ها از بین بره

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام میثم عزیز
   لکه زیر رنگ ایجاد شده یا روی رنگ؟
   دلیل این مشکل رو میدونید چیه یا اینکه ناشناخته هست؟

 118. میترا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  پد لاک پاک کن رنگ روی میز رو کمی سوزونده و رنگ جمع شده‌میشه کاری برای ترمیمش کرد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام میترا گرامی
   باید سطح میز رو یک لایه سنباده ۲۲۰ کارکرده بکشید و رنگ جدید رو اجرا کنید. البته قبلش بهتره بدونید رنگ روی میز فوری هست یا روغنی… اگر روغنی باشه، حتما باید از روغنی استفاده کنید. اگر فوری باشه، هم می تونید از روغنی استفاده کنید و هم از فوری…

   • هلنا می‌گوید:

    باسلام من میز وسط پذیرایی چندجاییش خط افتاده ورنگش پریده رنگشم قهوه ای سوختس جنسش چوبی میخاستم بپرسم چه چیزی تهیه کنم از بازار که بتونم همرنگ خودش باشه که بتونه اون ترمیم کنه و رنگش درست بشه اگر میشه اسم اون محصول به من بگید ک تهیه اش کنم بطور مثال عین واکس چوب که معرفی کردید برای رنگ پریدگی چوب چه محصولی معرفی میکنید باتشکر

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام هلنا گرامی
     واکس و موادی از این دست امکان از بین بردن خش را ندارند.
     معمولا این موارد را باید به دست نقاش بسپارید و از نو رنگ کاری نمایید. البته مطلبی در همین زمینه منتشر کردیم که پیشنهاد می کنیم مطالعه نمایید.

     چگونه رنگ سرویس چوبی را تغییر دهیم؟

 119. ریبون می‌گوید:

  با سلام برای ضد عفونی کردن چوب رنگ شده از چه ماده ای استفاده کنیم بهتر است لطف کنید پاسخ بوید ممنون از شما

  • آیچوب می‌گوید:

   برای پاک کردن چوب و نظافت آن جلا دهنده ها و اسپری مخصوصی هست که در بیشتر فروشگاه ها، در بخش مواد شویند قابل دسترس هست. این مواد هم به چوب جلا می دهند و هم اینکه کثیفی ها را از بین می برند.
   استفاده از وایتکس و مواد اسیدی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 120. ریبون می‌گوید:

  برای ضد عفونی کردن چوب رنگ شده از چه ماده ای می توان استفاده کرد

  • آیچوب می‌گوید:

   برای پاک کردن چوب و نظافت آن جلا دهنده ها و اسپری مخصوصی هست که در بیشتر فروشگاه ها، در بخش مواد شویند قابل دسترس هست. این مواد هم به چوب جلا می دهند و هم اینکه کثیفی ها را از بین می برند.
   استفاده از وایتکس و مواد اسیدی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

  • کما می‌گوید:

   سلام یک دست کلاف مبل خریدم می خوام رنگ قهوای گردویی بزنم لطفا راهنمایی کنید
   در ضمن نمی خوام طرح چوب پیدا باشه

 121. ریبون می‌گوید:

  با سلام وخسته نباشید من با دستمال اغشته به وایتکس روی سطح چوب رنگ شده کشیدم حالا رنگ سطح بعضی قسمتها از صورتی به شیری تعییر کرده لطفا برای رفع این مشکل باید چه کار کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ریبون

   مطلبی در مورد پاک کردن لکه از روی رنگ منتشر کردیم که امیدواریم برای مشکل شما مناسب باشه…

   ملطلب پیشنهادی:
   آموزش پاک کردن لکه از روی رنگ

   البته این راهکار زمانی مناسب هست که لکه روی رنگ ایجاد شده باشه. اگر آب وایتکس به زیر رنگ نفوذ پیدا کرد، راهی جز رنگ کاری مجدد ندارید.

 122. مارال می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  زمینه یه تابلوی معرق را با نیم پلی استر سه جزئی و رنگ پودری رنگ کردم ولی بعد از خشک شدن ترک خورد.میشه علتش و راه حلشا بهم بگین؟
  ممنون از لطفتون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مارال
   احتمالا نسبت هاردنر را رعایت نکردید و بیشتر از حد هاردنر به کار اضافه کردید.

 123. ماریا می‌گوید:

  با سلام وخسته نباشید
  من میخواب سرویس خواب قهوهای رو سفید کنم میتونم رنگ روغنی براق بزنم مشگلی پیش نمیاد؟ممنون میشم پاسخ بدید

 124. مهیار می‌گوید:

  سلام .من برای اولین بار نیم پلی استر استفاده کردم .نسبت های روی قوطی روهم رعایت کردم ولی بعد از خشک شدن با ناخن میشه کندش .ایا این عادی هستش.

 125. محمد می‌گوید:

  سلام راهنمایی بفرمایید من درب ورودی آپارتمان را که چوبی است و قبلا کیلر داشته رنگ روغنی قهوه ای زدم و حالا روش کیلر میزنم تا براق شود ولی رنگ ور میاید چکار بکنم تا درب براق شود متشگر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   به هیچ عنوان روی رنگ روغنی نمی توانید از رنگ فوری استفاده کنید، چوب رنگ را به اصطلاح عامیانه، می سوزاند!
   برای براق نمودن رنگ روغنی بهتر است از روغن جلا خودرویی استفاده کنید.

 126. Minosh می‌گوید:

  سلام خسته نباشین من مبلمانم رنگ چوبش طلایی هست همون روز اول که اوردن دکوری گذاشتم روی میزش جاش لکه تیره افتاد و نرفت جای بشقاب هم همینطور روی میز لکه های تیره انداخت دادم به فروشنده دوباره رنگ زد اینبار روش شیشه انداختم و ززر شیشه از این پلاستیک کوچیک ها برای اینکه شیشه حرکت نکنه گذاشتم الان بازم جای اون پلاستیک ها افتاده و تیره شده نمیره چیکار می تونم بکن خیلی ممنون میشم جواب بدین

 127. علی صلواتی می‌گوید:

  سلام .
  برای پوشاندن گلهای میخ یک صندوقچه ی چوبی( از جنس چوب بید مایل به رنگ قرمز) از بتونه ی ترکیب خاک اره(از همان چوب ) و چسب چوب استفاده کرده ام. متاسفانه بتونه پس از خشک شدن به رنگ سیاه در میاد و این کار رو با درصد های مختلف از ترکیب خاک اره و چسب انجام دادم و تغییری در نتیجه حاصل نشد.
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید چطور میتونم بتونه ای داشته باشم که حداقل تفاوت رنگ و حداکثر تطبیق با این کار و سایر کار هام رو داشته باشه؟
  سپاس از توجه شما

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی

   دقیقا نمی توان یک دلیل مشخص را بیان کرد. دقیقا نمی توان نظر داد که تغییر رنگ چیست. شاید واکنش چسب با خاک چوب باشد. معمولا نباید این مشکل ایجاد شود چون چسب رنگ خاصی ندارد. اگر نتیجه نگرفتید، از بتونه مل و سیریش استفاده کنید.

 128. شهريار می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید
  من یه گیتار خریدم حدود ۴سال رویش خطوط موازى به وجود انده است نمیدانم مشکل از چوب هست یا از رنگ میشه راهنماییم کنید که چکار کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام شهریار عزیز
   سلامت باشید
   لطفا تصویر مربوط به این ایراد را به ایمیل سایت ارسال کنید، تا بهتر بتوان نظر داد. سپاس از شما

 129. علی مردانی می‌گوید:

  باسام استاد عزیز من کارم رنگ کاری چوب با نیم پلی استر بوده وهست مدتی هست که با پلی یورتان کار میکنم خواستم ببینم بعد از پلی استر پلییورتان بعد از خشک شدنش برای بار دوم که بخوام لکه ای بگیرم باز بپاشم کار میسوزه ایا امکان داره راهنماییم کنید ممنون میشم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جناب مردانی عزیز
   تا به حال روی پلی استر، پلی یورتان اجرا نکردم. به نظرم بهتره از رنگ فروش بپرسید. اینکه رنگ بسوزه، بستگی به غلظت رنگ روی کار و نوع رنگ پلی یورتان هم داره… برخی رنگ های دو جزئی، یا سه جزئی، بسیار مواد قوی دارند.

 130. هاشمی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  سیلر که روی لباس ریخته شده چطوری تمیز میشه؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   از تینر ۲۰.۰۰۰ استفاده کنید. البته الیاف پارچه به سادگی سیلر رو رها نمی کنه…. ولی حلال سیلر، تینر ۲۰.۰۰۰ سلولوزی هست.

 131. پگاه می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  میز چوبی من به خاطر ماندن دستمال خیس روی آن تغییر رنگ داده بود و یک تکه از آن سفید شده بود من هم آن تکه را با ناخن تراشیدم که باعث شد سطح براق آن تکه کامل از بین برود برای تعمیر آن چکار باید بکنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام پگاه گرامی
   نمیشه فقط یک قسمت رو رنگ کاری کنید، چون تفات رنگ ایجاد میشه. راهش اینه سطح کار رو سنباده کاری کنید و یک دست نیم پلی استر بپاشید.
   ابزار رنگ کاری موجود دارید؟

 132. سجادي می‌گوید:

  سلام، من روی کنسولم که چوب رنگ شده است، یک تکه دستمال نمدار گذاشته بودم که بعد از چندروز دیدم زیرش رد دستمال افتداه و رنگش کمرننگتر شده اون تیکه و رد دستمال پاک نمیشه، از روغن و سس مایونز و آبلیمو هم استفاده کردم درست نشد، باید چیکار کنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام خانم سجادی گرامی
   دقیقا این مشکلی هست که برای رنگ هایی مثل نیم پلی استر و تمام پلی استر ایجاد میشه. در همین راستا مطلبی آماده کردیم که امیدواریم مشکل شما رو حل کنه…

   لطفا بخوانید: آموزش از بین بردن لکه آب و خیسی روی آب

   • ماریا می‌گوید:

    با سلام وخسته نباشید
    من میخواب سرویس خواب قهوهای رو سفید کنم میتونم رنگ روغنی براق بزنم مشگلی پیش نمیاد؟ممنون میشم پاسخ بدید

 133. chelsea می‌گوید:

  سلام . یک شبکه چوبی توی سقف اشپزخونه اجرا شده که بالاش با صفحات تایل پوشیده شده .میخوام رنگ چوب رو ی مقدار تیره تر کنم اما محل های اتصال چوبها درز داره میخواستم بدونم چطور درز گیری کنم که با چوب ها وقتی تغییر رنگ میزنم یک دست بشه و معلوم نباشه و ی دست بشه ممنونم.

 134. محمد می‌گوید:

  سلام پرز چوب سفید سی ان سی چطوری ازبین میره برای کار پوششی

 135. سودا می‌گوید:

  سلام لطفا راهمنماییم کنید من مبل سفارش دادم خیلی رنگ زیبای طلایی متالیک میزنن و میگن این ماندگارتره ولی من ورق طلا دوست دارم موندم نمی تونم تصمیم بگیرم در ضمن یه سوال اگه ورق طلا بزنن بعدا می تونم رنگشونو تغییر بدم یا نه؟؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سودا گرامی
   بله
   هر رنگی رو میشه تغییر داد.

   • ایمان می‌گوید:

    سلام وقتتون بخیر
    ما سرویس چوبمون ررو تازه تهیه کردیم و رنگ استخوانی هست
    سلفون کشی شده و سالم برای جهیزیه به ما تحویل دادن یک ماه بعد ک رفتم سراغش دیدم
    قسمتای زیادی از کار رنگش زرد شده حالا باید چیکار کنم اون زردی ها از بین بره علتش چی بوده ینی رنگش خیس بوده ؟یا افتاب خورده
    بنظر شما موادی هست که بزنم این مشکلش برطرف شه ؟
    ممنونم

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام ایمان عزیز
     چندیل دلیل برای این مشکل وجود دارد. استفاده از نیم پلی استر معمولی (زرد) چون نیم پلی استر سفید هم داریم و برخی از رنگ پلی اورتان استفاده می کنند تا موجب زردی کار نشود.
     دلیل دیگر هم ممکن است رطوبت باشد… شاید وجود سلفون روی کار موجب حبس گاز رنگ و زردی رنگ شده باشد.
     هیچ موادی برای حل این مشکل وجود ندارد و کار باید دوباره رنگ کاری شود. چون این زردی در زیر رنگ هست.
     التبه احتمالا رنگ کار این سازه یا فروشنده سازه رنگ کاری دوباره را بپذیرد، چون این موضوع مربوط به ایشان هست.

 136. محمد رحیمی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر.پایه های کاناپه رنگ قهوه ای روشن بود که خیل زخمی شده بود.من با رنگ قهوه ای روغنی ساختمان روی قسمتهای چوبی رنگ زدم.ولی بعد چند روز میبینم با کشیدن ناخن رو چوب رنگ بصورت نواری خیلی راحت از کنده میشه.ظاهرا که استفاده از این رنگ و روش کاملا غلط بوده.ممنون میشم بفرمایید چطور میتونم این رنگ رو ثابت کنم یا روش دیگه برای رنگ کاری قسمتهای چوبی مبل.سپاس

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   احتمال میدم رنگ رو به خوبی هم نزدید و مواد داخل قوطی رنگ خوب ترکیب نشد.
   یا اینکه جنس رنگ روغنی خوب نبوده… چون رنگ روغنی به راحتی حتی رو شیشه هم می چسبه…

 137. رامین رئیسی می‌گوید:

  سلام
  مراحلی که برای تغییر رنگ چوب تیره به سفید جواب دادید برای اجرای
  رنگ ۱۰۱۹ نوشتید بپاشید در صورت نداشتن
  پیستوله امکان رنگ کردن با رول غلطکی هست که رنگ خوب در بیاد
  با تشکر

 138. پرویزیان می‌گوید:

  سلام
  یه سوالی داشتم می خواستم رنگ رو از روی پنجره چوبی پا ک کنم ( رنگ کرم )بهترین روش و سریع ترین روش چی می تونه باشه ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام خانم پرویزیان
   بهترین روش استفاده از سنباده گرد لرزان هست. احتمالا رنگ خشک شده و راحت می تونید پاک کنید. همچنین می تونید از رنگ پاک کن هم استفاده کنید که اسید خطرناکی هست.

  • م وحی می‌گوید:

   سلام و خدا قوت لطفا راهنمایی کنید من رو
   ۲۰ متر چوب روسی به قطر۲.۵ سانت دارم که میخوام در فضای باز به عنوان سایه بان استفاده کنم . طرح و نقش چوب نمیخوام تغییر کنه با کمترین هزینه و با کیفیت ترین کار ممکن برای این چوبها که میشود انجام داد چگونه است . سوال اول به رنگ قهوای در بیان(مثلا با شاپان) دوم براق باشن (مثلا با رزین براق) سوم مقاوم در مقابل اب و افتاب(مثلا با ذرات نانو) پیشنهاد شما برای این کار چیست ایا با یک محصول میشه هر سه کار یا کار براق کنندگی و عایق رو انجام داد سپاس از شما

   • آیچوب می‌گوید:

    سلام دوست گرامی
    یکی از گزینه های پیش روی شما روغن های گیاهی مخصوص چوب هست که در بازار ایران حدود ۱۰ شرکت در زمینه فروش آن فعالیت دارند. این روغن ها برای فضای باز هم مورد استفاده قرار می گیرند.
    روغن های گیاهی مخصوص چوب در رنگ های مختلف تولید می شوند و مشکلی برای انتخاب رنگ نخواهید داشت. بیشتر این روغن ها براق نیستند.

 139. پروین می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من یه ساعت کنسولی خریدم که اول رنگش عسلی بود که به کنسولم نمیخورد رنگش حالا هم خیلی تیرش کردن میخواستم سول کنم میشه به رنگ قبلیش برگرده؟ خودم میتونم این کار رو انجام بدم؟ ممنونم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام پروین
   شدنی هست؛ اما باید رنگ رو کامل پاک کنید…
   کار پر دردسر و پر هزینه ای هست. تیره نمودن رنگ راحت تر از پاک کردن رنگه…
   هودتون نمی تونید انجام بدید. نیاز به ابزار و تجربه هست.

 140. کبیری می‌گوید:

  سلام
  اگر رنگ فوری را با تینر معمولی مخلوط کنیم کار خراب میشه .برای رنگ آمیزی سرویس خواب قدیمی.
  تازه دیدم روی تینر فقط زده ۱۰۰۰۰ و کلمه فوری قید نشده

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   سیلر با تینر ۱۵۰۰۰ فوری
   کیلر با تینر ۱۰ یا ۱۲ هزار فوری
   نیم پلی استر با تینر ۱۰ با ۱۲ هزار فوری
   باید ترکیب بشه.

 141. احمدی می‌گوید:

  سلام پیشنهاد شما برای بافت دار کردن روی سطح میز برای چرک تاب کردن چیه؟
  من میخوام یه میز رو به رنگ سفید تغییر بدم اما سطح روش میخوام چرک تاب باشه و یه بافت ریزی داشته باشه باید چجوری بافت دارش کنم که هم زیبا باشه هم خیلی بافت درشت و اذیت کننده ای نباشه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام خانم احمدی
   برای بافت دار کردن چوب شما می تونید از تکنیک سند بلاست استفاده کنید. عمق سندبلاست با توجه به نوع بافت چوب و مقدار فشاری که روی چوب وارد می کنید، می تونه متفاوت باشه. همچنین سخی و نرمی چوب هم عامل مهمی برای عمق سند بلاست هست.
   معمولا سندبلاست چوب روی سازه های خام انجام میشه، اما شما می تونید حتی چوب های رنگ شده رو هم با سندبلاست بافت دار کنید و رنگ رویه رو از بین ببرید. حتی برخی دوستان رنگ روی چوب رو آتش می زنند و سندبلاست رو روی چوب سوخته اجرا می کنند.
   برای اجرای سندبلاست مطلبی با همین عنوان در آیچوب منتشر کردیم که شما می تونید با مطالعه این مطالب، به نتیجه دلخواه برسید. اطلاعات بیشتر در لینک زیر:

   آموزش سندبلاست با فرچه کاسه ای

   آموزش سند بلاست چوب به سه روش

 142. Orhan می‌گوید:

  سلام ..چرا جوهر چوبی که از بازار خریداری کردم و روی بطری آن توشته شده گردویی به رنگ پرتغالی بد رنگ است آیا باید چیزی اضافه کنم به جوهر؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   بله جوهر باید با تینر ۱۰.۰۰۰ ترکیب بشه
   یعنی چند قطره جوهر در داخل تینر کفایت می کنه.

 143. علی می‌گوید:

  چقدر تینر باید به رنگ روغنی براق اضافه کینیم؟؟//

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   معمولا یک به یک هست.
   البته روی قوطی رنگ هم نسبت ها درج شده…

 144. مبین می‌گوید:

  سلام مبل نیم پلیاستر شده جامدار هم هست میخوام رنگشو از گردویی به فندقی تغییر بدم باید چکار کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مبین عزیز
   دستگاه هایی مثل پیستوله و کمپرسور هوا دارید؟
   با رنگ های فوری و روش اجرا آشنایی دارید؟

 145. امید می‌گوید:

  لطف کردید
  ممنونم
  روغن برزک چقدر دوام داره؟
  میشه با این مواد ضد آب روی روغن برزک لایه ایجاد کرد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلامت باشید.
   دوامش خوبه
   میتونید سالی یک بار روغن رو اجرا کنید که دوامش بیشتر بشه
   مواد ضد آب باید روی چوب خام ایجاد بشن. اگر قراره مواد ضد آب اجرا کنید، دیگه نیازی به روغن بزرک نیست.

 146. امید می‌گوید:

  سلام
  یه راهنمایی میخواستم:
  ۱-یه درب چوبی (چوب گردو) در فضای باز در منزل مادر بزرگ بنده هست که میخواستم برای حفظ اون پوششی روش ایجاد کنم
  مستقیما با بارون در تماس نیست اما ممکنه قسمتهای پایین درب در پاییز و زمستون کمی روش آب پاشیده بشه
  کمی ترک و شکاف روی اون ایجاد شده
  قدمت اون حدود ۶۰ سالی میشه
  درب در حال حاضر بدون رنگ و خام هست و رنگکاری هم حتما بایستی ایستاده انجام بشه
  در مورد روغنهای گیاهی مطالب رو خوندم اما با توجه به شرایط اقتصادی فعلی واردات متوقف شده و تو بازار گیر نمیاد یا اگر هم باشه خیلی گرون هست
  میخواستم راهنمایی بفرمایید که از چه رنگ و موادی برای اینکار استفاده کنم
  پیستوله برقی دارم اما بادی خیر..
  ۲-و سوال بعدی اینکه بر روی چوبهای ترموود چه رنگ یا موادی میشه کار کرد یا اصلا نیازی هست روی چوبهای ترموود پوششی ایجاد بشه ؟ (برای حفظ اون)
  ممنون میشم به تفضیل پاسخگو باشید مخصوصا برای سوال اول، چون اون درب چوبی گردو ارزش معنوی زیادی داره برام
  سپاس فراوان
  موفق باشید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امید عزیز
   ۱. شما از هرنگی استفاده کنید که روی کار لایه ایجاد کنه، با مشکل مواجه خواهید شد و رنگ پوسته میشه. مثل رنگ های روغنی، فوری و پلاستیکی….
   پس بهترین راه اینه که از رنگ های گیاهی استفاده کنید. اگر نمی تونید زیاد هزینه کنید، از روغن بزرک استفاده کنید.
   روغن بزرک با یک دستمال اجرا می شه و با دستمال تمیز دیگه پاک میشه

   ۲. برای چوب های ترمو هم از رنگ های مخصوصی باید استفاده کنید که روی کار لایه سنگین ایجاد نمی کنه، مثل همین رنگ های گیاهی مخصوص چوب ترمو…
   ۲.

   استفاده از هر رنگ دیگه، در نهایت دردسر ایجاد خواهد کرد.

 147. رحمانی می‌گوید:

  سلام ایا می شود روی تخت تازه رنگ شده با سیلر و کیلر و پلی استر بعلت عدم یکنواختی مجدد رنک گردویی روشن زد؟؟

 148. رحمانی می‌گوید:

  سلام.من یک دست تختخواب و دراور با چوب راش نجار برایم درست کرده و رنگ کار رنگ خودرنگ با سیلر و کیلر و پلی استر زده است و متاسفانه زنگ ان عیر یکنواخت و تیره و در بعضی جاها سیاه شده است .می توان ان را مجدد رنگ کرد و رنگ گردویی روشن زد؟ و ایا اسیبی به چوب نمی رسد؟؟؟با تشکر…

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   شما می تونید رنگ رو پاک کنید و دوباره رنگ کاری کنید و اگر دوست دارید می تونید با استفاده از شاپان رنگ رو تیره تر کنید و دوباره سیلر و کیلر رو اجرا کنید.
   در روش دیگه، می تونید روی همین کار سنباده کاری کنید تا سطح رنگ صاف بشه، در مرحله بعد همرنگی اجرا کنید تا کار تیره تر بشه و در مرحله بعد نیم پلی استر جدید رو اجرا کنید.
   اطلاعات بیشتر در مورد همرنگی در لینک زیر:
   https://ichoob.ir/%d9%87%d9%85%d8%b1%d9%86%da%af%db%8c-%da%86%d9%88%d8%a8-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/

 149. علیرضا می‌گوید:

  همیشه وقت میزارمو خامش میکنم اما این سری زیرکارش خیلی خوبه و از طرفیم کار عجله ای هستش بخاطرهمین میخوام از روی همین رنگ رنگش کنم ؛ پس الان باید من ی سمباده نرم بزنمو آسترشو بپاچم ؟

  ی دنیا ممنون و مچکر????????

  • آیچوب می‌گوید:

   علیرضا عزیز
   ندیده و فقط با متن نمیشه نظر دقیق داد که خدایی ناکرده موجب ایجاد خسارت بشه. به نظرم روی یک پایه تست کنید و اگر درست بود، روند رو ادامه بدید.
   باید زیر کار ره به صورتی سنباده کنید که امکان جذب وجود داشته باشه. مثلا سنباده ۱۲۰ خوبه به نظرم.
   البته عرض کردم که روی یک پایه عقبی مبل تست کنید.

 150. علیرضا می‌گوید:

  خیلی گیرم استاد ممنون میشم اگ خوندین پاسخ بدین ????????

 151. علیرضا می‌گوید:

  سلاام استاد گرامی خسته نباشید…

  استادجان من ی دست مبل استیل دارم رنگش قهوه ایه میخوام اینو استخونی کنم اگ میشه راهنماییم کنید؛ باید اینو دوباره ماشین پوست بزنمو خامش کنم؟ واینک سمباده ۲۲۰ رو با دست میزنم ولی تاثیر نمیزاره روش ک بخوام رو رنگ قهوه ایش آستر بیام میترسم بسوزه رنگشو کار خراب بشه اگ امکانش هس مرحله ب مرحله بهم توضیح بدین ممنون میشم و اینک از چه رنگ و ترکیبی استفاده کنم ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علیرضا عزیز
   اگر خام کنید که یلی عالیه و از نو روی کار بتونه فوری بپاشید و رنگ فوری رو اجرا کنید. اگر دوست دارید روی همین رنگ، رنگ استخوانی رو اجرا کنید، باید مهارت کافی در اجرای رنگ و کار با پیستوله داشته باشید که رنگ زیرین نسوزه.

 152. هادی می‌گوید:

  سلام و عرض ادب
  برای مشکل زرد کردن رنگ سفید توسط چوب توت تو کار سفید چکار باید کرد یعنی یه مبلی رو بنده رنگ کردم و یه قسمتی از کار کلا حالت سبز کم رنگ مایل به زرد گرفته و زیر کار رنگ شده جنس چوبش توت بوده الان باید چکار کنم اون برطرف بشه و دیگه بیرون نزنه لطفا راهنمایی کنید

 153. علیرضا می‌گوید:

  سلام
  روی میز چوبی شیشه گذاشتم برای جلوگیری از خط و خش متاسفانه کمی آب ریخته تا صبح بین شیشه و چوب مونده شیشه به چوب چسبیده و با فشار جدا شد ولی انگار از خود چوب یه چیزی شبیه براق کننده کنده شده و به شیشه چسبیده و میز لکه شده شبیه اینکه سفیده تخم مرغ ریخته و خشک شده لطفا راهنمایی کنید

 154. میلاد می‌گوید:

  با سلام خدمت اساتید محترم ،من با شاخه های درخت کار تزیینی انجام میدم بعد میخواستم بدونم چکار باید بکنم که پوست چوب بعد اینکه خشک شد ازش جدا نشه چه ماده ای باید به چوب بزنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام میلاد عزیز
   تقریبا می تونم بگم راهی وجود نداره که بتونید از افتادن پوست درخت جلوگیری کنید! چوب این اتفاق در اثر از دست دادن رطوبت رخ میده… شما می تونید پوست رو با میخ ریز به بدنه میخ کنید.

 155. milad می‌گوید:

  سلام،وقت بخیر…عذرمیخوام استاد میخوام یه درب چوبی راش رورنگ کنم درب خامه رنگ نشده میخوام گردویی بشه ابتدا سمباده کاری میکنم بعد آسترفوری نخودی میزنم بعدازخشک شدن سمباده کاری وطرح چوب بارنگ روغنی درسته تااینجا؟؟بعدش میخواستم بدونم میشه بجای پلی استر باروغن جلاکارروبراق کنم؟؟چون تمامی مراحل روبایدباقلم وپارچه آستری انجام بدم امکان استفاده ازپیستوله وجودنداره شنیدم اگه پلی استربزنم رنگ روغنی طرح چوبم میسوزه!!!؟؟؟سپاس فراوان????????????

 156. امین می‌گوید:

  سلام متاسفانه سیلر کیلر خیلی گرون شده راه دیگه ای نیست که چوب رنگ رو جذب نکنه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین گرامی
   به جای استفاده از سیلر و کیلر می تونید از روغن های گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 157. مجید می‌گوید:

  سلام
  بنده میخوام چوب روز پادوک رو رنگ کاری کنم ولی این چوب به اندازه ای روزنه داره که رنگ سطحش یکدست درنمیاد متاسفانه از بتونه نمیتونم استفاده کنم باید بتونم بجای بتونه از یه چیزی استفاده کنم که بی رنگ باشه یعنی یه بتونه شفاف ولی نمیدونم چی باید استفاده کمم میشه راهنماییم کنین؟

 158. امیر می‌گوید:

  سلام استاد
  من تولید سوزن چوبی مثل خلال دندون دارم
  میخوام اینهارو براق و رنگ چوب کنم
  اول اینکه با چه ماده ای رنگ کنم که بی رنگ و طرح چوب بشه(مثل روغن جلا یا سیلر کیلر)؟
  دوم اینکه چون کوچیک هستن فکر‌میکنم بعد از رنگ شدن به هم بچسبن ؛چیکار‌کنم که تو ظرفی که اینارو میریزم به هم نچسبن بعد خشک شدن
  سپاس فراوان…

 159. hamed_turk می‌گوید:

  سلام و عرض خسته نباشید
  استاد من میخوام چوب روسی رو به رنگ قرمز رنگ کنم ولی میخام خود رنگ باشه چطوری میتونم رنگ قرمز خودرنگ درست کنم قرمز تیره تر باشه
  ایدی تلگرام لطف کنید عکسشو میفرستم ببیند که چه رنگی رو میگم
  ممنون میشم راهنمایی کنین.تشکر

 160. محبوبه می‌گوید:

  سلام
  پوشش روغنی را فراموش کردم بزنم رنگ روی چوب نمیشینه چکار کنم تمام کار سفید مات زدم ولی بعضی قسمت های چوب رنگ نمیشینه لطفا راهنمایی کنید

 161. ماهک می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  تخت وکمد من چوب رنگ فندقی هست اما خیلی خط افتاده و لب پر شده رنگش اگر بخوام یه رنگ چوب روشنتر از فنقی مثلا گردویی روش بزنم باید چکار کنم؟؟

 162. حسین می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید .
  من چوب روسی رو که میخوام باهاش یه میز درست کنم روش سوراخهایی هست که جای پیچ هست و اونا رو با بتونه پر کردم، حالا که خواستم روش وارنیش بزنم این نقاط بتونه کاری شده رنگش سفید مونده و به چشم میزنه. میخواستم بپرسم چه کاری میتونم انجام بدم تا این بتونه هم رنگ چوب باشه.
  میتونم به بتونه کمی رنگ روغنی زرد رنگ اضافه کنم و کار بتونه کاری رو انجام بدم یا کار دیگه ای میشه انجام داد؟
  با تشکر.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حسین عزیز
   بتونه رو باید با پودر های رنگی، تغییر رنگ بدید تا همرنگ چوب بشه… اطلاعات بیشتر در لینک زیر:
   https://ichoob.ir/batoone-506/

   اسفاده از وارنیش به تنهایی زیاد درست نیست. جز اینکه روغن گیاهی مخصوص چوب باشه
   اطلاعات بیشتر در مورد رنگ کاری چوب:
   https://ichoob.ir/paint-learning-407/

 163. سحر می‌گوید:

  سلام ببخشید من میز چوبی سفید دارم (سفید مائل به کرم ) چند جای اون خط و خش افتاده میخوام بدونم چطوری میتونم لکه گیری کنم که مشخص نشه
  با تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سحر
   پیشنهاد استاندارد اینکه که میز رو دوباره رنگ کنید. البته بستگی به میزان خط و و عمق اون داره.

 164. کاظمی می‌گوید:

  سلام لطفا من را راهنمایی بفرمایید، نمای بیرون خونه را ترمود کار کردم قسمت شمالی را از یک نمایندگی خریدم که از رنگ سایکوز با تنالیته فندقی مارون هست و خیلی این رنگ را دوست دارم، قسمت جنوبی ساختمان که اتفاقا نمای اصلی هست از یک نمایندگی دیگه تهیه کردم و رنگ آورا کد ۲۲ استفاده کردم چون میگفتند این طرف در معرض آفتاب هست و رنگش میپره باید بهتر و تیره تر باشه، الان این جنوبی را اصلا نمیپسندم و خیلی تیره شده و اصلا خطوط چوب هم پیدا نیست، انگار که آجر کار کرده باشند، خواهشا راهنمایی بفرمایید، چطور میتونم هم رنگش را کمتر کنم تا خطوط چوب مشخص بشه و هم اون ته رنگ مارون که دوست دارم داخلش در بیاد. ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   برای از بین بردن رنگ اجرا شده دو راهکار پیش رو دارید:
   ۱ سنباده کاری رنگ و از بین بردن لایه رویه چوب
   ۲. استفاده از رنگ بر (اسید رنگ پاک کن)
   در هر دو حالت باید استاد کار استخدام کنید که این کار رو با دستگاه یا دست انجام بده…
   در مرحله بعد رنگ مورد نظرتون رو اجرا کنید.
   درواقع نمیشه با اجرای رنگ جدید بر روی رنگ قدیمی، مشکل رو حل کنید.

   یک سوال:
   آیا امکان تهیه رنگ سایکوز رو نداشتید؟ یا اینکه تم رنگ فندقی رو موجود نداره؟

 165. امین می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید.برای رنگ آمیزی چوب مثل شاخه با پوست چوب که هم حالت چوب و نقش و نگار اولیه چوب از بین نره چه رنگی استفاده کنم.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سلامت باشید امین
   برای رنگ کاری پوست می تونید از روغن جلا استفاده کنید. یا در حد یک دست سیلر بپاشید و روغن جلا رو استفاده کنید.

 166. شمس می‌گوید:

  با سلام خدمت استادان عزیز، من یه کمد چوبی خام دارم(بدنش از جنس نئوپان و پایه هاش از جنس چوب راش هست) که می خوام با استفاده از رنگ اکرلیک سبزش کنم و روش نقاشی بکشم باید چه کار کنم ؟ و سوال دیگه ی من این است که رنگ اکرلیک که پایه اش آب هست باعث باد کردن سطح چوب من نمیشه؟

 167. فریبرز می‌گوید:

  سلام شماره تلفن دارید ؟ تماس بگیریم

  • نسترن می‌گوید:

   با سلام خدمت شما استاد بزرگوار*من جا کفشی دارم می خواستم رنگ مات بزنم ولی رنگوبارنگ بشه میشه راهنمایی کنید ممنون میشم؟۹

 168. اسکندرزاده می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر من یک ویترین چوبی دارم که چهارچوب اصلیش قهوه ای سوختس و تیکه های ورقه ای هم به رنگ روشن تر … میخوام چوب های تیره رو به رنگ خود رنگ چوب رنگ کنم و اصلا تجربه رنگ کاری هم ندارم اگه میشه راهنماییم کنید که بتونم خودم اینکارو انجام بدم یک دنیا ممنون

 169. هدیه می‌گوید:

  سلام استاد. من یه بوفه و یه کنسول سفید دارم که رنگ‌شده هستن (سفید براق بودن خریدم) میخوام این هارو با تکنیک پتینه یا دکوپاژ تغییر بدم. میشه لطفا دقیق و مرحله به مرحله بهم توضیح بدین چیکار کنم؟ باید سمباده بکشم اول؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام هدیه
   در مورد تکنیک های پتینه و دکوپاژ متاسفانه تجربه ای ندارم.

 170. Kamysr می‌گوید:

  با سلام خدمت استادان عزیز من روی یک قطعه چوب کار میکنم میخوام رنگش ع ض بکنم سطح رو کاملا سنبادا کاری کردم ولی رنگ استری نزدم مستقیم سیلر زدم و الان کاملا سیلر رو سنباده زدم و سطوح صاف اما ه است ایا الان میشه از شاپان برای رنگ استفاده بکنم؟ ممنون خیلی فوریه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   الان شاپان روی کار میشینه اما زیبایی و جذابیت حالت استاندارد رو نداره.
   بهتر رود اول شاپان رو اجرا می کردید، بعد دو دست سیلر اجرا می شد.
   اگر شاپان اجرا کردید، حتما یک دست سیلر بپاشید که شاپان ثابت بشه.
   اطلاعات بیشتر در لینک زیر:
   https://ichoob.ir/paint-learning-407/

 171. مجتبی خالقی فر می‌گوید:

  با سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتون –
  یک سئوال دارم اگه درب چوبی ورودی آپارتمان قدیمی از قبل سیلر کیلر شده باشد و ما بخواهیم رنگ قهوه ای گردویی کنیم چکار باید بکنیم . قبلا از راهنمایی شما تشکر می کنم.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جناب خالقی فر

   چه ابزاری در اختیار دارید؟ ( پیستوله، کمپرسور هوا و ….)
   و اینکه دوست دارید رنگ موج نما باشه یا پوششی؟

 172. ارسلان می‌گوید:

  سلام استاد
  داخل آموزش فرمودید برای سفید کردن اول بتونه فوری بعد سفید فوری و بعد نیم پلی استر
  اما در پاسخ ها دیدم قبل از سفید فوری سیلر پیشنهاد کردید
  کدوم روش صحیح تره؟
  و در ضمن بنده دستورالعمل شمارو اجرا کردم ولی متاسفانه رنگ یک دستی حاصل نشد و حباب حباب شد
  تینرم ۲۰۰۰۰
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ارسلان
   اگر بعد از بتونه فوری سیلر اجرا کنید، کیفیت کار به مراتب بیشتر خواهد شد.
   اگر بعد از اجرا نیم پلی استر حباب ایجاد میشه، احتمالا درصد استفاده از هاردنر زیاد هست.
   برای نیم پلی استر از تینر ۱۲ یا ۱۰ هزار استفاده کنید.
   تینر ۲۰.۰۰۰ هم باعث ایجاد حباب میشه…

 173. مسعود می‌گوید:

  سلام دوست گرامی
  بعد ازشاپان و سیلر کیلر کردن کار یه قسمتهایی رنگ میبازه یا سفید میشه مشکل از کجاست ؟ امکان داره از دما باشه ؟ یا از زخامت لایه های کار باشه ؟ یا از چیز دیگس ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مسعود عزیز
   چند دلیل می تونه داشته باشه
   دمای کم
   وجود رطوبت در کمپرسور هوا
   ضخامت بیش از حد سیلر و کیلر

 174. Mehraan می‌گوید:

  سلام خسته نباشید خدا قوت. ما یه میز چوبى پذیرایى وسط داریم به رنگ قهوه اى. چند روزیه که زیر میز یه حالت کولونى مانند به رنگ نارنجى روشن ایجاد میشه که وقتى بهش دست میزنى حالت پودرى داره و میریزه زمین. خواستم بدونم دلیلش چیه؟ اینم بگم که چند روز پیش یه پارچ آب برگشت رو میز ولى فکر نکنم این دلیل باشه براى ایجاد این کولونى هاى پودری زیر میز. از راهنمایى شما ممنونم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهران عزیز
   سلامت باشید.
   به نظرم این پودر ناشی از رطوبت هست. البته ربطه به پارچ آب نداره. یا قارچی هست که از چوب میاد بیرون.

  • حجت می‌گوید:

   با سلام
   لطفا بفرمایید چطور میشه کاری کرد که بعد از شاپان یا همرنگی،رگه های چوب روسی براق تر و طلایی تر نشون بده؟
   و هم اینکه چطور میتونم همرنگی براق تری بسازم؟ بطور مثال اخیرا کمی جوهر به همرنگی اضافه کردم بهتر از قبل شده ولی کافی نبوده.
   لطفا راحب همرنگی او اس آر هم با روش ساخت نوع دستی و کم هزینه توضیح بدید.
   سپاس فراوان از شما دوست عزیز.

 175. سلیمیان می‌گوید:

  ممنون از پاسختون. رنگش یه جورایی قهوه ای مایل به زرشکی هستش

  • آیچوب می‌گوید:

   پیشنهاد من اینه به رنگ فروشی مراجعه کنید و همین تم رنگ رو سفارش بدید تا با رنگ خودرویی برای شما د رمقدار کم بسازند. در مرحله بعد با پارچه، قلمو یا حتی پنبه روی کار اجرا کنید…
   با توجه به اینکه روی کار رنگ شده، بهتری ن روش اینه که رنگ ترمیمی به روش همرنگی و نیم پلی استر اجرا کنید…

  • حجت می‌گوید:

   با سلام
   لطفا بفرمایید چطور میشه کاری کرد که بعد از شاپان یا همرنگی،رگه های چوب روسی براق تر و طلایی تر نشون بده؟
   و هم اینکه چطور میتونم همرنگی براق تری بسازم؟ بطور مثال اخیرا کمی جوهر به همرنگی اضافه کردم بهتر از قبل شده ولی کافی نبوده.
   لطفا راجب همرنگی او اس آر هم با روش ساخت نوع دستی و کم هزینه توضیح بدید.
   سپاس فراوان از شما دوست عزیز.

   • آیچوب می‌گوید:

    سلام حجت گرامی
    این مورد به نوع رنگ آستری (شاپان) بستگی داره
    به عنوان مثال اگر شاپان قهوه ای اجرا کنید، رگه ها اتوماتیک طلایی خواهند شد و نیاز به کار خاصی نیست. اگر کار سندبلاست باشه، با یک دست سنباده کشی بعد از شاپان می تونید رگه ها رو طلایی کنید.
    با همرنگی نمی تونید رگه ها رو طلایی نشون بدید. همرنگی حتی رگه ها رو می پوشونه.

    در موردپودر OSR اطلاعات چندانی ندارم. در حد اینکه آلمانی هست و پایه آب… مقداری از پودر رو در آب حل می کنید و به تم رنگ مورد نظر می رسید. با توجه به وجود شاپان و جوهر و … از این پودر زیاد استفاده نمیشه.
    سپاس از همراهی شما

 176. سلیمیان می‌گوید:

  سلام خسته نباشید. من یک دست مبل سنتی دارم که در اثر اسباب کشی زخمی شده و رنگ پریدگی داره خواستم خودم توی خونه ترمیمش کنم. بتونه چوب آماده و شاپان قهوه ای و پارافین هم خریدم. میشه لطف کنید راهنمایی بفرمایید چطور باید کارو شروع کنم؟

 177. Sajjad می‌گوید:

  با سلام استاد گرامی،من درب اتاقم چوب قهوه ای هس،
  که شیار شیار داره.میخواستم به رنگ سفید تغییرش بدهم.
  آیا امکانش هس؟ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

 178. نفس می‌گوید:

  سلام من یه اینه ومیز اینه و شمعدان دارم که قهوه ای هست و میخوام کرم رنگ بشه کلا باید چه چیزهایی بخرم.واینکه بعداز رنگ شدن و خشک شدن با ناخن کشیدن کنده میشه رنگ؟ ممنون جوابمو بدین

 179. علی صفری می‌گوید:

  بزرگوار سلام خیلی ممنون از مطالب ارزنده یتان
  من یک ساعت ایستاده خریدم که رنگ طلایی اون بخاطر عدم نگهداری دقیق (داخل ویترین مغازه وجلوی نور افتاب)به نارنجی متمایل شده و ترک ترک شده برای دوباره رنگ طلای کردن یاعت چه مراحلی رو باید انجام بدم ؟ ممنون ومتشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جناب صفری عزیز
   شما ابتدا باید بدونیم با چه روشی رنگ طلایی روی سازه چوبی اجراشده…
   ورق طلا هست یا طلایی فوری یا پودر طلایی
   شما می تونیدرنگ طلایی فوری رو خرید کنید و با پیستوله یا قلمو اجرا کنید.
   این ساده ترین راه هست.
   در غیر این صورت می تونید پودر طلایی رو با محلول کیلر ترکیب کنید و رنک رو با پیستوله یا قلمو اجرا کنید.

 180. بهنام صفدری پور می‌گوید:

  سلام
  استاد بنده تو کاره ساخت استند چوب با ام دی اف هستم به نظر شما برای رنگ کردن ام دی اف خام از چه نوع رنگی استفاده کنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام بهنام عزیز
   مراحل کار به صورت زیر هست
   سنباده
   بتونه فوری
   سنباده
   سیلر
   سنباده
   رنگ فوری

   به همین سادگی
   پیروز باشید.

 181. رها می‌گوید:

  سلام.. من سرویس مبل و ناهارخوری یک سالی میشه خریدیم رنگ شون سفیده ولی متاسفانه همشون لکه زرد پیدا کردن چکار میشه کرد؟ با خود تولیدی تماس گرفتیم میگن رنگی که به ما دادن تقلبی بوده

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رها
   راهی ندارید جز اینکه دوباره مبل رو رنگ کنید.
   متاسفانه رنگ های بی کیفیت این مشکلات رو ایجاد می کنند.

 182. محمد می‌گوید:

  سلام وقت بخیر میشه روش رنگ کردن روکش ملچ و راش بهم توضیح بعدیت

 183. فائقه می‌گوید:

  سلام خسته نباشیدمیشه لطفارنگ کردن چوب گردووچوب روس وراش رودرابعادکوچک به من بگین قبلش چی بزنم تارنگ هابه خوردچوب نره ممنون وسپاس ازتوجهات شما

 184. جمشیدی می‌گوید:

  سلام بوفه ام سفید رنگه میخواستم بدونم امکان تغییر رنگش ب گردویی هست و چگونه ممنون

 185. سید پدرام می‌گوید:

  سلام وقت بخیر . من نزدیک به دو ساله که عضو کانال تلگرامی شما هستم . یه سوال دارم لطفا راهنمایی کنید . بنده تولیدی صندلی دارم و به تازگیها یه مدل صندلی رو تو خط تولید آورده ام که صندلی دسته دار تکی دانش آموزی هست و این صندلیها کفی و پشتی قوس دار دارند . از ورقهای ام دی اف ۳ میل برای اینها استفاده میکنند طوری که سه ورق ام دی اف ۳ میل را به هم میچسبانند بعد خم میکنند و قوس بهش میدهند . سوال من اینه که از چه نوع چسبی برای این کار استفاده میکنند؟

 186. سعید می‌گوید:

  سلام خسته نباشید یه در دارم تا حالا رنگ نشده تقریبا به قهوه ای سوخته تبدیل شده،میخوام رنگ فندقی بزنم چن بار باید بتونه بشه و سنباده مناسبش چنده؟!نوع رنگ بهتره چی باشه ضمنا چنتا کمد رنگ شده دارم میخوام تغییر رنگش بدم ار طوسی به کرم چه بتونه ای مناسبه؟!باتشکر

 187. قاسم می‌گوید:

  سلام و عرض ادب
  من یک دست مبل دارم که تصمیم گرفتم رنگش که قهوه ایه رو استخوانی بزنم رنگ روغن براق با تینر گرفتن بهد از کمی سنباده کاری با بتونه اماده بتونه کردم حالا که با قلم رنگ میزنم بعد از چند دقیقه شره هاروی کار دیده میشه که از پسش بر نمیام لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم شره نکنه و ایا برای این کار رنگ روغن خوبه یا بادی رنگ پلی استر یا چیز دیگه ای تهیه کنم
  ممنون از راهنمایی تون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام قاسم گرامی
   شما باید کار رو با پیستوله رنگ می کردید. مراحل کار:
   سنباده کاری
   بتونه فوری
   سنباده
   سیلر
   سنباده
   رنگ فوری
   رنگ پایانی
   موفق باشید.

 188. مهران می‌گوید:

  سلام
  پایه میز غذاخوریم رو موریانه خورده و چندتایی سوراخ ایجاد شده سم داخل سوراخ ریختم حالا برای ترمیم اون سوراخ ها چ پیشنهادی میدین رنگ میز قهوه ایی سوخته س

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهران عزیز
   روش کم هزینه:
   داخل سوراخ رو با بتونه پر کنید و قسمت های بتونه شده رو با قلمو و رنگ روغنی قهوه ای سوخته لکه گیری کنید.
   روش استاندارد با هزینه بیشتر:
   سوراخ ها رو بتونه گیری کنید، سازه رو سنباده کاری کنید و همرنگی بپاشید و رنگ پایانی رو اجرا کنید.

 189. محسن می‌گوید:

  البته استاد خودم رنگکاری چوب کار میکنم اما این مدلی رنگ نزدم اگه کمک کنید ممنون میشم.

 190. محسن می‌گوید:

  سلام خسته نباشید .ببخشید بخواهیم mdf را که روکش نداره فندقی خش دار کنیم باید چه کنیم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محسن عزیز
   ورق رو سنباده کاری کنید، بتونه فوری بپاشید، سنباده، سیلر ، رنگ فوری، رنگ نهایی مثل نیم پلی استر
   در مورد خش دار کردن رنگ نمیدوتن دقیقا چه مدلی هست.

 191. محمد می‌گوید:

  سلام .رنگ چوب مبلم کرم مایل به زرده .من یه میز جلو مبلی خریدم که رنگش کرم روشن .میخوام رنگ چوب مبلم بشه .
  خیلی جاها بردم اما نتونستن رنگ
  کنن.خواهش میکنم کمکم کنید کجاذببرم .شما خودتون نمیشه کسی معرفی کنین.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   این کاری هست که نقاش چوب می تونه انجام بده اما چون احتمالا تم رنگ ها نزدیک به هم هست و ممکنه نقاش اشتباه کنه، دنبال دردسر نبودن و قبول نکردند که کار رو انجام بدن.
   متاسانه ما هم کسی رو نمیشناسیم که در این زمینه همکاری داشته باشیم.

 192. روح الله می‌گوید:

  سلام و ارادت محضر اساتید محترم
  الان که هوا سرد هست برای اجرای نیم پلی استر باید مقدار خشک کن رو بیشتر کرد یا نیازی نیست ؟
  و اینکه نیم پلی استر پارس اشن دارم ، تو این فصل تینر فوری رو با چه نسبنی باهاش ترکیب کنم بهتره؟
  ممنون میشم از پاسخگویی شما

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام روح الله
   بله می تونید به جای دو درپوش در هر پیستوله، سه درپوش اضافه کنید. اما هاردنر زیادی باعث بروز حباب در زنگ میشه چون رنگ زودتر از حالت استاندارد خشک میشه. دمای مناسب رنگ کاری ۲۵ تا ۳۳ درجه سانتی گراد هست
   نسبت ترکیب تینر به یک یه یک هست معمولا. برخی شرکت ها میگن تینر باید ۳۰ درصد نیم پلی استر باشه.

 193. پونه می‌گوید:

  باسلام خسته نباشید من سرویس خوابم یک سال به دلیل جابجایی شمال موند والان که برگردوندم تهران چون رنگش سفید استخوانی بود الان میبینم که کاملا زرد شده ممکنه کمکم کنید چطور رنگش برگردونم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام پونه گرامی
   شم ابزار هایی مثل پیستوله، پمپ باید و شناختی از رنگ های فوری دارید؟

 194. ناصر می‌گوید:

  عرض سلام و خسته نباشید
  من یه سرویس مبل دارم به رنگ کرم که متاسفانه رنگ یکی از مبل های یه نفره به طور یکدست تغییر کرده وبه زردی میزنه و بین بقیه مبل ها کاملا مشهود وجلوه ی بدی پیدا کرده،ممنون میشم کمکم کنید بتونم رفعش کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ناصر گرامی
   اینکه فقط یکی از مبل ها رنگش تغییر کرده احتمالا در معرض نور آفتاب یا نور شدید لامپ قرار گرفته و این واکنش رو داشته….
   برای تغییر رنگ باید مبل رو از نو رنگ کنید که باز هم ممکنه تفاوت رنگ مشخص باشه.
   خیلی سخته تم رنگ ها دقیقا مثل هم رنگ کار رنگ کنه!

 195. امین می‌گوید:

  با درود فراوان خدمت اساتید محترم
  علت حباب زدن کیلر دوقلو چی میتونه باشه ایا طرز پاشش خاصی داره لازم به ذکر هست که با تینر ۲۰هزار زدم کار رو و نسبت ترکیب با هاردنر هم دو به یک و تینر هم فاصد نیست
  ممنون از لطف فراوانتان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین گرامی
   احتمالا هاردنر زیاد اضافه کردید و رنگ زودتر از حالت استاندارد خشک میشه و گاز ها فرصتی برای خارج شدن پیدا نمی کنند و در نهایت حباب ایجاد میشه.

   • امین می‌گوید:

    سپاس فراوان از جوابهای مفیدتان
    پس یعنی حباب زدن عادیه و فقط مشکل از هاردنر بوده اخه هر جور میزدم چه یواش و چه با فشار زیاد از همون ابتدا حباب میزد

    • آیچوب می‌گوید:

     خواهش می کنم
     به ازای هر پیستوله یک یا دو درپوش هاردنر اضافه کنید. نسبت ترکیب تینر با نیم پلی استر هم حدود ۱ به ۱ هست.

 196. آرزو می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر،ببخشید من یه ناهارخوری ۴ نفره خریدم ولی رنگش نمیدونن دقیقا فتدقی یا قهوه ای ماهگونی هستش ولی میخوام رنگش یه کم تیره تر بشه ممنون میشم کمکم کنید چیکار کنم،با شاپان میتونم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام آرزو
   رنگ پایانی اگر نیم پلی استر باشه، می تونید خیلی نرم روی کار رو سنباده کاری کنید، همرنگی بپاشید و کار رو تیره تر کنید و در پایان یک دست نازک نیم پلی استر بپاشید.
   موفق باشید.

 197. علی می‌گوید:

  با سلام
  ی سرویس خواب دارم چوب روس میخواستم ازتون بپرسم با قلم میشه رنگ فندوقی رو بهش زد یا حتما حتما باید پیستوله باشه چون جا برای انجام رنگ با پیستوله رو ندارم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی
   هیچ کار نشد نداره اما استانداردش اینه با پیستوله همرنگی رو اجرا کنید و پس از اون نیم پلی استر بپاشید.

 198. یوسف می‌گوید:

  سلام خسته نباشد من یه کار چوب روس درست کردم فقط میخواستم شاپاین بزنم تیره شده چکار کنم که رنگش روشن بشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام یوسف
   باید روی کار رو سنباده کاری کنید تا شاپان پاک بشه . هرچه بیشتر سنباده کاری کنید، سطح کار سفید تر خواهد شد.

 199. ساناز می‌گوید:

  سلام من میخوام کابینتهام را که ام دی اف زرشکی هستن فکر میکنم روکش شده باشن البته من تخصصی ندازم و این فقط فکر منه میخوام سفیدشون کنم و خیلی برام مهمه که هم زیبا بشه هم پاک نشه و هم واسه تمیز کردنشون بعد به مشکل نخورم میخواستم کمک کنید به نظر تون از میتونم خودم انجام بدم و اینکه چه چیزایی میخواد و چه رنگی که بادوام و زیبا باشه ؟؟ راستی زودم خشک بشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ساناز
   برای روکش لمینیتی که روی کابینت هست هیچ پیشنهادی ندارم و رنگی رو نمیشناسم که مناسب کابینت MDF باشه.
   اگر گزینه ای پیدا نکردید، از برچسب استفاده کنید.

 200. محسن می‌گوید:

  سلام یه سوال دیگه از نیم پلی استر براق بخایم براقترش کنیم چی استفاده کنیم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محسن
   می تونید از تمام پلی استر یا همون پلی استر ایسفاده استفاده کنید.

 201. محسن می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من سطح کار رو دوبار بتونه فوری سفید پاشیدم و بعد روشو با دستمال آستری کشیدم تا رنگش کرم بشه اما وقتی سیلر زدم رنگش برگشت باید چیکار کرد میشه میاد زد؟

 202. مسعود می‌گوید:

  سلام نیم پولیستر را میشود با تینر روغنی حل کرد؟

 203. حامد می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید .من باکس چوبی میزنم .روی باکس های خارجی از رنگ هایی استفاده شده وقتی دست میزنی انگار مثل دیواری رنگ شده میمونه صاف صاف رنگ روغنی که نیست رنگا مات هم نیس .اکرلیک هم نیس .موندم از چه رنگی استفاده میکنن ممنون میشم پاسخ بدین

 204. حامد می‌گوید:

  سلام خسنه نباشید به شما .یک سوال داشتم اینکه من باکس چوبی میزنم .باکس چوبهای خارجی رنگ شده به نوعی هستند که وقتی دست میزنی انگار مثل دیوار کچی صافه در انواع رنگ .میخواستم ببینم اینا از چه رنگی استفاده میکنن روغنی و اکرلیک پایه آبی که میدونم نیس چون امتحان کردم ممنون میشم راهنماییم کنید .واقعا بدجور گیر کردم

 205. محمدامین می‌گوید:

  سلام ببخشید من به قاب طلایی دارم که روش کنده کاری شده میخواستم ببینم اگه بخوام رنگش کنم باید سمباده بکشم؟؟
  اگه قراره سمباده بکشم ، سمباده چه شماره ای بگیرم؟؟؟
  اگه میشه زود جواب بدین . خیلی ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   محمد امین عزیز سلام
   منظورتون اینه قاب چوبی هست که قبلا رنگ طلایی روی اون اجرا شده؟

 206. نفس می‌گوید:

  سلام
  اگه رنگی که روی چوب خورده جمع بشه و بخاد کنده بشه چیکار باید بکنیم؟؟؟؟
  لطفا سریع جواب بدبد

 207. احیا می‌گوید:

  با سلام . من پارسال سرویس خوابم که قهوه ای تیره بود با رنگ های اکرولیک ریچ سفید کردم و بهد وارنیش و کیلر زدم . ولی لکه و کثیفی روی کار می مونه مخصوصا جاهای که خیلی دست زده میشن . چیکار باید بکنم و اینکه سیلر رو با کیلر باید مخلوط میکرم تا راحت تر بتونم تمیزشون بکنم چون من فقط کیلر زدم ؟ الان راهکار شما چی هست ممنونم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   متاسفانه با این روش رنگ کاری که شما انجام دادید آشنایی نداریم و نمیدونم نتیجه به چه صورت هست! برای همین نمی تونم نظر درستی در این مورد بدم.

 208. محمد جواد می‌گوید:

  سلام دوست عزیز

  یه در چوبی قدیمی داشتیم که من رنگ قهوه ای روشن بهش زدم بعد با شاپان روش موج مصنوعی ایجاد کردم و گذاشتم تا کاملا خشک شد طبق دستور خودتون در پیج دیگه ای امروز میخواستم با کیلر براقش کنم چشمتون روز بد نبینه همش نابود شد کل رنگ کنده شد به نظرتون چه جوری میتونم بعد از اینکه رنگ کردم و موج مصنوعی درست کردم براق و خوشگلش کنم ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد جواد عزیز
   اگر زیر کار شما رنگ روغنی اجرا شده باشه، به هیج عنوان نیاز از سیلر و کیلر و نیم پلی استر استفاده کنید. ماهیت این رنگ ها متفاوت هست و رنگ سلولوزی، رنگ روغنی رو میسوزونه…. شما باید در انتهای کار از روغن جلا استفاده می کردید.
   از اونحایی که زیر کار رونگ روغن بود با مشکل مواجه شدید.

 209. مهدی می‌گوید:

  سلام. وقتتون بخیر
  ببخشید من میخوام روی ام دی اف خام، رنگ پلی اورتان مشکی بزنم
  از ابتدا چگونه شروع کنم؟
  آیا به این ترتیب که میگم درسته ؟
  ابتدا سطح ام دی اف رو ماشین پست کنم، بعد بتونه فوری بپاشم چند مرحله، بعد بتونه کاری واسه از بین بردن درزهاو … و بعد سنباده کاری. بعد رنگ پلی اورتان مشکی و در نهایت رنگ نیم پلی استر
  یا اینکه ابتدا روی ام دی اف خام رنگ آستر پلی اورتان بزنم و سنباده کاری و بعد رنگ پلی اورتان رو بپاشم بدون نیم پلی استر؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی
   روش اول درسته
   اما من تا حالا رنگ پلی اورتان مشکی ندیدم. می تونید رنگ فوری مشکی اجرا کنید و بعد رنگ پلی اورتان اجرا کنید. بعد از پلی اورتان نیاز به اجرای نیم پلی استر نیست.

 210. آيدا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون
  من میخوام مبلمون رو که رنگ چوبش عسلیه قهوه ای تیره کنم؛ اما روی چوب مبل با پلی استر محافطت شده
  میخواستم بدونم میتونم روی همون محافظ شاپان بزنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام آیدا
   این کار نیاز به تجربه کافی داره، ولی توضیح میدم.
   ابتدا باید روی کار رو نرم سنباده کاری کنید تا رنگ آماده پذیرش لایه جدید بشه. با استفاده از همرنگی به رنگ جدید دست پیدا می کنید. در نهایت روی کار یک دست نیم پلی استر اجرا کنید.
   پیروز باشید.

 211. امین می‌گوید:

  سلام خدمت اساتید محترم
  به نظر شما میشه یه سازه ام دی اف خام به ارتفاع ۳متر با طول ۷متر را با پیستوله رنگ امیزی کرد به طوری که کار صیقل بشه اگر که نه شما چه را۶ی پیشنهاد میدید البته رنگ فوری مد نظر من هست
  با تشکر فراوان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین
   با پیستوله بتونه فوری رو روی کار بپاشید و سنباده کاری و سیلر و سنباده کاری و رنگ فوری رو اجرا کنید.

   • امین می‌گوید:

    ممنون از رهنماییهای مفیدتون تا مرحله سیلر مشکلی ندارم ولی از اونجا که کار توی محیط بسته هست و سطح کار عمودی بوده میترسم که گرده رنگ روی کار بشینه و کار رو زبر کنه ممکنه در این مورد کمی راهنمااییم کنید
    باز هم سپاسگذارم استاد عزیز

    • آیچوب می‌گوید:

     خواهش می کنم امین عزیز
     اگر کار به صورت افقی باشه، باید از پایین شروع کنید و د ربالا کار رو تموم کنید تا گرد رنگ روی کار نشینه… در واقع باید مسیر خروج گرد رنگ با قسمتی که رنگ پاشیده شده، یکی نباشه. براس سطوح عمودی معمولا رنگ رو از بالا به پایین اجرا می کنند.

 212. رسول می‌گوید:

  سلام
  برای تعمیر رنگ میز و صندلی های قدیمی که در بعضی نقاط ضربه خورده و رنگ دچار پریدگی شده باید چه کار کنم؟چون اگر اون نقاط را فقط همرنگی بزنم و بعد کل کار را پلی استر بزنم،باز هم رد پریدگی باقی می ماند و با دست کشیدن معلوم میشود.قصد تغییر رنگ کار را هم ندارم

  • آیچوب می‌گوید:

   رسول عزیز سلام
   برای اینکه اصولی کار انجام بشه راهی ندارید جز اینکه کار رو خوب سنباده کاری کنید و بعد همرنگی و بعد نیم پلی استر…
   من چندین روش رو تست کردم اما در نهایت باید روش بالا رو انجام بدید که نتیجه مطلوب بگیرید.

 213. محمد نوری می‌گوید:

  سلام استاد وقتتون بخیر
  بنده چند در hdf روکش ملچ داشتم که با بتونه سفید ۱۰۱۹ و رنگ فوری سفید در نهایت به رنگ سفید درآمدن و اتاقها بانیم پلی استر سفید پوشش نهایی شد ولی درب سرویسها از سمت داخل نمیدونم چی باید بزنم البته تا مرحله اتمام سفید فوری تمام درها مشابه هستند ، ولی متاسفان واقعا نمیدونم پشت و زیر در سرویس و حمام با چه پوشش نهایی پوشش بدم که بخار و آب نابودش نکنه؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   یا از رنگ پلی ارتان استفاده کنید یا از روغن جلا خودرویی (مارک خوش) به عنوان رنگ پایانی …
   سپاس از شما

 214. حسام می‌گوید:

  سلام
  وقتتون بخیر
  میخوام نراد خام به رنگ فندقی در بیارم،
  اما زمان انجام عملیات رنگ و روی کار ندارم،
  محصولی هست که بشه فوری استفاده کرد که علاوه بر رنگ
  فندقی سطح چوب ضد آب کنه؟چون در فضای آزاد استفاده میشه
  با تشکر

 215. مهدی می‌گوید:

  سلام استاد
  یک صندوق چوبی ساخته شده با چوب روسی دارم برای برنگ گرد و درآوردن کار احتیاج به سمباده کاری داره یا بدون سمباده کاری هم میشه

 216. هديه می‌گوید:

  سلام ببخشید جایی رو سراغ دارید برای رنگ آمیزی مبل؟؟

 217. پروانه می‌گوید:

  سلام من مشغول رنگ کردن میزی هستم که قبلا قهوهای بود دست سوم زدم رنگم ترک خورده مشکل کجاست

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام پروانه، قهوه ای با رنگ پایانی روغنی بود یا فوری؟
   دست سوم چه رنگی رو اجرا کردید؟

 218. روح الله می‌گوید:

  سلام محضر اساتید محترم
  پیرو مزاحمت های قبلی ، سوالی دارم ممنون میشم جواب بدید .
  چندتا الوار چوبی دارم که بعنوان پوشش سقف استفاده میشده. البته داخل خونه بوده و در معرض آفتاب و باران نبوده. روی اون ها لاک و الکل خورده بوده ولی میخوام استفاده دیگه ای ازشون داشته باشم. به نظر شما با رنده برقی پاک کنم یا با حلال ؟ حلالش همون الکل هست دیگه ؟ باتشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام روح الله عزیز
   بله می تونید از روش هایی مانند سنباده کاری، استفاده از تینر فوری و استفاده از اسید رنگ بر، لاک الکل رو پاک کنید.

 219. محمد می‌گوید:

  والا من که چیزی سر در نیاوردم
  میشه مرحله رنگ امیزی روکش راش بگیت فقط بگیت چه چیزای لازمه را تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   برای روکش راش روش خاصی وجود نداره
   این سبک رنگ کاری رو می تونید روی هر روکشی اجرا کنید. راشو و بلوط و ملچ و گردو …. هیچ فرقی نداره.
   ابتدا شما باید بدونید چه سبک رنگ کاری مد نظرتون هست.
   پیشنهاد می کنم کلیه آموزش های رنگ کاری رو مطالعه کنید:
   https://ichoob.ir/category/paint/

 220. محمد می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم نحوه رنگ روکش راش بهم توضیح بدیت ممنون میشم

 221. مریم می‌گوید:

  سلام تختی دارم ب رنگ قرمز مشکی و ملامینه میخاستم رنگشو سفید مشکی کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 222. مریم می‌گوید:

  سلام خسته نباشیدیه سرویس خواب منبت طرح نگین تازه خریدم رنگش فندقیه میخام رنگشو سفید صدفی کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 223. عسل می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  روی کابینت های ام دی اف اسپری براق کننده چوب پاشیدم چون بلد نبودم خراب شد الان لکه ها و قطره های زرد روی کابینت مونده چکار کنم؟
  لطفا راهنمایی کنیدخیلی ناراحتم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام چون روکش کابینت نمیتونه رنگ رو جذب کنه….
   شاید بتونید با تینر ۲۰.۰۰۰ پاک کنید، البته ممکنه رنگ لمینیت MDF زرد بشه!
   استفاده از کاردک و سنباده هم روکش رو خراب می کنه.

 224. علی می‌گوید:

  با سلام
  یه درب hdf دارم که فقط آستری سفید خورده آسانترین و ارزونترین
  راه برای رنگ زدنش چیه؟
  یه راه ارزون و آسون

 225. عمادی می‌گوید:

  سلام بنده میخوام پارکت چوبی رو که ۵ سال پیش کار شده و روش همون موقع لاک خورده ولی در قسمتهایی به علت رنگ امیزی دیور و پنجراه رنگ ریخته و در مجموع اون براقی ستبق رو نداره مجددا لاک بزنم اولا جنس لاک چی باید بگیرم و بعد هم چه کارهایی رو باید انجام بدم تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جناب عمادی عزیز
   ابتدا باید تشخیص بدید چه نوع لامی و با چه خصوصیتی اجرا شده.در مرحله ی بعد تصمیم بگیریم که راه حل رنگ کاری دوباره چیه!
   لاک الکل بوده یا لاک های شیمیایی و …

 226. غزال می‌گوید:

  سلام. روزتون بخیر. ببخشید ما تازه یک میز چوبی خریدیم ولی زمانی که از کارگاه دستمون رسید سطحش خیلی ناصافه و روی میز انگار که با کلید خط کشیده باشن و فقط یک دست رنگ زدن و اصلا منظره قشنگی نداره و میز پر از خراش های زیر رنگه. میشه لطفا راهی بفرمایید که بشه این خراش های زیر رنگ رو پر کرد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام غزال
   راهی برای پر کردن خط و خش ندارید. باید صفحه میز دوباره رنگ کاری کامل بشه…
   با رنگ های سولولزی و ابزار مثل پیستوله و کمپرسور هوا آشنایی دارید؟

   • غزال می‌گوید:

    سلام .بله . ولی اصلا امکان رنگ امیزی با کمپرسور در اپارتمان رو ندارم

    • آیچوب می‌گوید:

     با قلمو نمیشه رنگ رو به خوبی روی کار اجرا کرد و پیستوله بهترین گزینه هست.
     اگر راهی ندارید، میتونید از قلمو استفاده کنید. یا اینکه میز رو به رنگ کاری انتقال بدید تا رنگ کاری رو انجام بده

 227. روح الله می‌گوید:

  سلام و ارادت محضر اساتید صبور آیچوب
  درب سرویس های خونه ما کرم زنگ و اچ دی اف هست. نمیدونم رنگی که روی اون زده شده روغنی هست یا فوری .
  برای ترمیم پایین درب ها میخوام قسمت های پایین اون ها رو که کمی پوسیدگی پیدا کرده با بتونه سنگی ، بتونه کاری و بعد سنباده کاری کنم و رنگ فوری سفید روی سرتاسر درب اجرا کنم.‌رنگ قسمت های بالای درب ها سالم و خوبه.
  خواستم ببینم نیاز هست که سنباده لرزون روی سرتاسر درب بزنم و بعد رنگ کنم یا فقط رنگ جدید رو اجرا کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  البته پمپ باد و پیستوله رو هم دارم .

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام روح الله گرامی
   بهتره رنگ روی کامل روی تمام کار اجرا کنید، چون بدون شیک دو رنگ میشه. برای اجرای رنگ جدید روی رنگ قدیمی، سنباده کاری نرم نیازه که روی کار خش های ریز ایجاد بشه و آماده پذیرش رنگ جدید باشه.از تینر ۱۰.۰۰۰ استفاده کنید که رنگ قدیمی نسوزه. رنگ رو خیلی زیاد و با فشار باد بالا اجرا نکنید. البته فشار باید باید استاندارد باشه. نه خیلی زیاد، نه خیلی کم

 228. امیرحسین می‌گوید:

  سلام من یه آلاچیق چوبی شمال دارم که تقریبا ۲ ساله که درستش کردم ولی با این که هر سال سیلر و شاپان و نیم پلی استر بهش میزنم ولی داره به مرور زمان بر اثر بارون از بین میره . چطور میتونم کاری روش انجام بدم که کاملا حفظش کنه ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امیرحسین گرامی
   استفاده از سیلر و کیلر و نیم پلی استر برای سازه هایی مثل آلاچیق اصلا درست نیست و به مرور زمان رنگ پوست میشه
   راهش اینه کل کار رو سنباده کاری کنید و با روغن های گیاهی مخصوص فضای باز دوباره سازه رو رنگ کاری کنید.

 229. مهسا م می‌گوید:

  سلام
  کشوی میز من خیلی زیر هستش و لباس به آن گیر میکند
  برای رفع زبری آن باید چه کنم؟
  رنگ کنم؟ اسپری خاصی بزنم؟ یا…
  راهنمایی بفرمایید لطفا

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهسا
   زبری رو نمیتونید با اسپری از بین ببرید. باید اون قسمت هایی که زبر هست رو سنباده کاری کنید.
   جنس چوبش چی هست؟!

 230. مهدیه می‌گوید:

  سلام وقت تون بخیر
  ببخشید برای رنگ و پوشش ظروف چوبی چه چیزی بهتره؟سیار کیلر یا روغن جلا؟یا اگر چیز دیگه ای هست لطفا بگید
  من یه کاسه چوبی دارم که رنگ نخورده و الان خراب شده میخوام درستش کنم یه سینی چوبی داشتم که کیلر خالی زدم به مرور که با آب شستم روش لکه های سفید زد

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام وقت شما هم بخیر
   بهترین گزینه برای ظرف های چوبی استفاده از روغن های گیاهی مخصوص چوب است. در بخش رنگ کاری آیچوب، برند های معتبر موجود در ایران را معرفی کرده بودیم.
   https://ichoob.ir/category/paint/

 231. محمد می‌گوید:

  سلام چوبهای سقف پلیستر خورده در شمال کشور که به خاطر رطوبت لکه گرفته و بعضی قسمتهاش سیام شده
  برای رنگ مجدد و پلیستر زدن دوباره باید چی کار کنم و مراحلش چیست ؟؟ ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   ابتدا باید ورودی آب و رطوبت رو تعمیر کنید، چون آب وقتی از پشت چوب وارد میشه، به راحتی هر رنگی رو خراب می کنه.
   باید قسمت های سیاه شده رو با سنباده گرد لرزان سنباده کاری کنید و یک بار دیگه رنگ رو اجرا کنید.
   ساده ترین رنگ برای اجرا، روغن جلا چوب هست.

 232. Za می‌گوید:

  سلام من میزنهارخوری درست کردم که از بتونه اماده برای درزو جای اتصال ها استفاده کردم اما بتونه به رنگ سبز درومده روی بتونه نیم پلی استر زده بودم.

 233. پدر ژپتو می‌گوید:

  نمیدونم پیاممو فرستادم یا نه شک دارم
  برای همین دوباره سوالمو از شما استاد گرامی می پرسم
  قبلا از حضورتون یه سوال پرسیدم و شما روغن گیاهی مخصوص چوب را پیشنهاد دادی
  آقا این روغن مارک ایرانی نداره همش ازمو و مونوکوت است اگه مارک ایرانی هم داره لطفا معرفی کنید
  هرچند کیفیتش پایین تر باشه مهم نیست
  منتظر پاسخ شما بزرگوار هستم….

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   هنوز نمونه ایرانی روغن گیاهی به بازار معرفی نشده.
   جز اینکه روغن بزرک استفاده کنید که معایب مخصوص به خودش رو داره.

 234. امیری می‌گوید:

  سلام ببخشید اون چه براق کننده چوبی هست که با دستمال تنظیف میکشن و جای پارچه نمیافته و مثل پلی استر و جلا سفت نیست ممنون اگه راهنمایی بفرمایید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   اون روغن گیاهی مخصوص چوب یا رنگ هایی مثل لاک و الکل هست.

 235. شادی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  من جا کفشیم که قهوه ای روشن بود سفید کردم. دست سوم که رنگ کردم رنگ شره کرده و همون طور خشک شده.چطور میتونم اون شرگی و از بین ببرم.
  ظاهرا رنگ دست اخر شل شد

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   سلامت باشید
   باید با استفاده از سنباده، شره رو پاک کنید و یک بار دیکه رنگ بپاشید.
   البته به آرامی و به مقدار کم.

 236. قاسمی می‌گوید:

  با سلام لطفا میشه جوابم رو فوری بدید .من میز ناهارخوری خریدم ولی گفتند در کارخونه شکسته و میخوان عوضش کنند چطور ترک میز رو تشخیص بدم که احیانا همان میز ترک خوده رو بهم نداده باشند

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   از زیر میز میتونید چک کنید و ببینید کجا شکسته یا ترک خورده.
   البته احتمالا نتونستن به موقع تحویل بدن…
   نگران نباشید
   به این سادگی نمیشه شکستگی چوب رو محو کرد.

 237. ستاره می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من میزی دارم ک کرم استخوانی تیرس سسلام .
  ی میز دارم ک میخوام ب رنگ سفید استخوانی در بیارمش در حال حاضر رنگش کرم استخوانی و رنگی ک من میخوام چند درجه روشن تر برای درست کردن رنگ چ رنگی باید تهیه کنم

 238. رامین می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  من رنگ کار چوب هستم‌.بعد از رنگ کاردر مرحله آخر زمانیکه پلی استر میزنم روی کار
  بعد از خشک شدن پلی استر اگر وسیله ای بزاریم روی اون کار سفیدک میشه آب که بخوره بهشون دیگه کامل سفید میشه..
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما رامین عزیز
   معمولا پلی استر همین واکنش رو در اثر برخورد با آب نشان میده و نمیشه انتظار بیشتری داشت.

   • رامین می‌گوید:

    ممنون میشم اگر راهنمایی کنید و بگین از چه چیزی بجای پلی استر برای جلا دادن کار استفاده کنم…
    ممنونم از راهنماییتون

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام
     میتونید از روغن جلا خودرویی استفاده کنید
     یا کیلر براق

 239. ک می‌گوید:

  با سلام مبل چوبی گرفتم بعد یک ماه از قسمت اتصال داره ترک می خوره لطفا رهنمای کنید برای چی هست

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   دلیلش ضعف در اجرا هست.
   معمولا فروشنده ها گارانتی می کنند محصولاتشون رو
   به نظرم با فروشنده تماس بگیرید که این مشکل رو حل کنه
   مبل استیل / کلاسیک / سلطنتی هست؟

 240. پدر ژپتو می‌گوید:

  سلام استاد روزتون بخیر
  مدتی هست که روی چوب دارم کار میکنم . برای براق کردن نهایی از چندین روش استفاده کردم ولی هنوز اون چیزی که دلم میخواد را بدست نیاوردم.
  از سیلر و کیلر و روغن جلا ‌ روغن برزک . روغن تربانتین . نیم پلی استر . و رزین اپوکسی . از همه اینا استفاده کردم هر کدوم راه روش خودش رو انجام دادم .
  ولی توی نت میبینم (سایت های خارجی) پس از انجام کار روغن براق کننده ای را با پارچه روی چوب میکشن و چوب براق میشه . میخوام راهنماییم کنید چه روغنی یا واکسی هست که با پارچه روی چوب سنباده کاری شده بکشم براق بشه ؟؟ سپاس گزارم.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام پدر ژپتو
   معمولا این روغن ها، روغن گیاهی مخصوص چوب هستند. به عنوان مثال ما روغن مونوکوت رو در آیچوب معرفی کردیم که احتمال اون روغنی باشه که شما نیاز دارید.
   برای آشنایی با این روغن گیاهی مخصوص چوب روی لینک زیر کلیک کنید:
   http://bit.ly/2qlt0X0

 241. پرستو می‌گوید:

  سلام ، کمدی رو خریداری کردم ولی بعد از خرید متوجه شدم کمد از داخل خاک و غبار زرد رنگ میده ، در ابتدا فکر کردم کثیف است با دستمال پاک کردم چندین مرتبه ، ولی این خاک و غبار از بین رفتنی نیست ، کمد از داخل به رنگ زرد است ولی خاک آلود و خاکش به رنگ زرد هست یعنی مایل به کرم ، خواهشاً جواب بدهید اگر میدونید مشکل چیه ، و آیا قابل رفع هست ؟ آیا امکان رنگ آمیزی داخل کمد هست ؟ خواهشاً جواب بدهید ممنون میشم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام پرستو
   احتمال میدم خاک اره باشه.
   با دستمال کشیدن از بین میره
   نگران نباشید، ایراد خاصی نداره
   از اونجایی که سطح چوب ناصاف هست، خاک به سختی پاک میشه.