بخش سوم از پرسش و پاسخ‌های مربوط به مشکلات رنگ‌کاری چوب و نکته‌های مربوط به آن را می‌توانید در ادامه‌ی مطلب مطالعه کنید. تأکید می‌کنیم که این پرسش و پاسخ برای اولین بار در فضای مجازی و به‌صورت اختصاصی در آیچوب صورت پذیرفته است.

آموزش رنگ کاری چوب, انواع رنگ, ایرادات رنگ چوب, بتونه کاری, تمام پلی استر, رنگ چوب, رنگ دوجزئی, رنگ سه جزئی, رنگ کاری چوب, سنباده, سیلر, شاپان, کیلر, ماشین پوست, مشکل با رنگ آمیزی چوب, نیم پلی استر, همرنگی

علت سفیدک زدن سیلر چیست؟

سلام ببخشید من یه تخته نرد دارم چند ماه پیش روغن جلا زدم الآن می خواهم سیلر و کیلر بزنم. سیلر رو که زدم روش انگار سفیدک زد واسه اولین بار دارم اینکارو می‌کنم می شود راهنماییم کنین؟ ممنونم

پاسخ:

در مورد تخته نردی که فرمودید باید به عرضتان برسانم که در رنگ‌کاری چوب سیلر زدن بر روی روغن جلا کار اشتباهیِ چرا که سیلر یا کیلر ساختار قدرتمندتری نسبت به روغن جلا دارد و در هنگام رنگ‌کاری چوب باعث می شود که روغن جلا ساختار رنگش رو از دست می دهد و تجزیه می شود که در اصطلاح رنگ‌کاری به آن سوزاندن رنگ ضعیف‌تر میگویند. البته راهی برای اجراش وجود دارد که به دلیل حرفه‌ای بودن و داشتن ابزار آلات خاص از توان شما خارجه برای شما دو راه وجود دارد:

یکی اینکه رنگ قبلی رو پاک کنید و وقتی به حالت چوب خام اولیه رسیدید از سیلر و کیلر استفاده کنید

دوم اینکه به‌وسیله یک سنباده شماره ۲۲۰ تخته رو به‌خوبی سنباده کنید سپس مقداری کیلر تأکید می‌کنم فقط کیلر رو با تینر فوری ۱۰٫۰۰۰ رقیق کرده به‌آرامی بر روی کار اعمال کنید توجه داشته باشید که از اسپری کیلر استفاده نکنید ناگفته نماند که انجام این روش دوم به‌صورت مقطعی جواب می دهدد و دوام چندانی ندارد. در صورتی که تمایل به پاک کردن رنگ قبلی دارید راه حل نسبتاً آسانی برای انجامش وجود دارد که بنا به درخواست شما به آن پاسخ خواهم داد موفق باشید.

مطلب پیشنهادی:

چگونه لکه آب خشک شده روی رنگ را از بین ببریم؟

آموزش پاک کردن رنگ چوب و اعمال رنگ جدید

بله ممنون میشم اگر راهنماییم کنین که چطوری رنگ چوب را پاک کنم؟

پاسخ:

با سلام برای پاک کردن تخته نرد قبل از هر چیز ابتدا به رنگ فروشی مراجعه کرده یک عدد رنگ پاک کن بگیرید. وسایل ایمنی مانند دستکش، عینک ماسک لیسه بتونه کاری و قلم موی شماره ۱/۵ اگر دارید که هیچ اگر نداری میتونید از همان رنگ فروشی تهیه کنید.

برای شروع حتماً و حتماً در یک مکان باز خود را مجهز به وسایل ایمنی کنید. سپس رنگ پاک کن را باز کرده و مقداری از آن را روی کار ریخته و با قلم مو آن را به همه جا پخش کنید.

توجه کنید که هر چه مقدار رنگ پاک کن روی کار زیادتر باشد کار بهتر پاک می‌شود. سپس کار را به مدت ۱۰ دقیقه اصلاً دست نزنید در طول مدت کار وسایل ایمنی را از خود دور نکنید در حین استفاده از رنگ پاک کن از حضور افرادی که وسایل ایمنی ندارند و همچنین کودکان به‌شدت ممانعت به عمل آورید چون ترکیبات خطرناکی دارد پس از ۱۰ دقیقه رنگ موجود بر روی کار ورم کرده و حالت تاول زدن پیدا می‌کند.

حالا با استفاده از لیسه بتونه کاری سطوح صاف را پاک کرده و سطوح زاویه دار و گوشه‌ها را با استفاده از یک چاقوی میوه خوری پاک کنید این عمل را در صورت باقی ماندن رنگ از ابتدا تکرار کنید تا رنگ کاملاً پاک شود سپس دستمال نمداری به کار کشیده و بعد با یک سنباده شماره ۲۲۰ کل کار رو سنباده کنید پس از اتمام رنگ پاک کردن دستکش‌هایتان را با آب و مایع ظرف‌شویی بشویید.

در حین انجام کار چنانچه اگر رنگ پاک کن با قسمتی از پوستتان تماس پیدا کرد بلافاصله آن را با آب سرد بشویید. حتماً پس از خاتمه کار یک لیوان شیر بنوشید و در هنگام خرید رنگ پاک کن از برندهای معتبر خرید کنید حالا دیگه میتونید با خیال راحت از سیلر کیلر استفاده کنید در صورت بروز مشکل در خدمت تون هستم موفق باشید.

مطلب پیشنهادی:

۱۰ روش پیشنهادی پاک کردن رنگ چوب از مبتدی تا حرفه‌ای

استفاده از همرنگی به‌جای شاپان

سلام
ببخشید می شود به‌جای شاپان از همرنگی استفاده کرد؟ یعنی سیلر رو باهم رنگی ترکیب کنم بعد بزنم به کار دیگه شاپان استفاده نکنم؟

پاسخ:

صالح جان سلام اگر اشتباه نکرده باشم فکر کنم شما به‌صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنید. در رابطه با سوالتون هم باید خدمت شما عرض کنم که تمامی همکاران محترم بدون استثناء این روش رو امتحان کردند؛ اما جواب نمی دهدد…

به چند علت اول اینکه نمی شود رنگ فوری رو غلیظ گرفت و حتماً باید با سیلر ترکیب کرد به همین علت دو فصلی چوب یا سیر و روشنی چوب را نمی شود گرفت و باعث می شود که در زمان همرنگی پاشی مقدار مصرف همرنگی و زمان زیادتری اتلاف شود.

دوم اینکه در هنگام استفاده از این روش حتماً باید دو نفر باشید ضمن اینکه نفر دوم هم باید کار بلد باشد که توانایی پرداخت کردنش را داشته باشد تا کار دو فصل شود.

سوم اینکه با توجه به قیمت رنگ‌های فوری این روش اصلا مقرون به‌صرفه نیست و چهارم اینکه چون حالت جوهر پیدا می کند با اعمال رنگ‌های بعدی مثل سیلر و پلی استر تغییر رنگ می دهد و دلایل دیگری که ذکر آن‌ها را به آینده موکول کنیم بهترِ، اگر دنبال آستری می‌گردید که خوش‌رنگ و زیبا باشد دقیقاً مثل همرنگی ضمن اینکه تمام رگه‌های چوب پیدا باشد دو راه وجود دارد.

اول اینکه میتونید از پودر همرنگی OSR آلمان استفاده کنید اما دو تا مسئله هست یکی اینکه قیمت هر کیلو از این پودر سه میلیون و سیصد هزار تومانِ و دوم اینکه باید بسیار وارد باشید که در هنگام خرید مارک چینی رو به‌جای آلمانی به شما نفروشند چون نوع چینی بعد از یک ماه شروع به تغییر رنگ می دهد و در نهایت کاملاً بی‌رنگ می شود و راه دوم اینکه بنده خودم این نوع آستر را با هزینه بسیار پایین و باکیفیت دقیقاً آلمانی می‌سازم اگر صبر داشته باشید روش ساختش رو در قالب یک کامنت آموزشی به کمک مدیریت عزیز آیچوب منتشر خواهیم کرد موفق باشید

مطلب پیشنهادی:

همرنگی چوب چیست و چگونه ساخته و اجرا می شود؟ + ویدئو

……………………………………………………………………………….

آموزش رنگ آمیزی مهره شطرنج چوبی

با تشکر فراوان از استاد بزرگوار که وقت می‌گذارند و باحوصله راهنمایی می‌کنند.

یه سری مهره شطرنج چوبی می خواهم رنگ کنم که همه از چوب سفید رنگ هست. برای رنگ کردن مهره‌های سیاه به رنگ قهوه‌ای تیره از چه رنگی باید استفاده کنم که بافت چوب کاملاً محو شود؟ رنگ روغنی؟ یا جوهر خاصی وجود دارد؟ البته یک بار از شاپان استفاده کردم که جالب نبود شاید روش کارم اشتباه بود چون با دستمال رنگ کردم و چون مهره‌ها گوشه و زاویه زیاد دارد یه دست نمی‌شد.

روی رنگ قهوه‌ای باید سیلر زد؟ در آخر می شود از کیلر روغنی اتومبیل برای براق شدن مهره‌های سفید و سیاه استفاده کرد؟
با سپاس فراوان از مشاوره‌های کامل و جامع شما

پاسخ:

با سلام به شما محمد جان برای رنگ کردن مهره‌های شطرنج به رنگ ونگه یا همان قهوه‌ای تیره ابتدا مقداری رنگ قهوه‌ای تیره روغنی رو با چند قطره مشکی روغنی ترکیب کرده تا رنگ دلخواه رو به دست به بیارید سپس آن را با بنزین حل کرده و با دستمال به کار بزنید.

اگر خواستید مهره‌ها رو سیلر کنید از دستمال استفاده نکنید چون رنگ آستری رو خراب می کند مهره‌ها رو داخل سیلر بزنید هم کاملاً اشباع می شود هم ماهیت رنگ حفظ می شود پس از اینکه سیلر خشک شد با استفاده از یک سیم ظرف‌شویی و به‌آرامی با کشیدن سیم به مهره‌ها زبری سیلر رو برطرف کنید و دوباره سیلر کنید و سیم بکشید اگر برای بار سوم این کار رو تکرار کنید رنگ مهره‌ها برای همی شود ثابت میمونِ اگر خواستید مهره‌ها براق باشد اونها رو داخل کیلر روغنی اتومبیلی بزنید ولی سیم دیگه نزنید و حداقل دو روز از مهره‌ها استفاده نکنید تا کاملاً خشک باشد موفق باشید

همچنین پیشنهاد ما استفاده از روغن های گیاهی مخصوص چوب است.

مطلب پیشنهادی:

روغن گیاهی چوب چیست؟ + راهنمای خرید روغن گیاهی مخصوص چوب

……………………………………………………………………………….

راه‌های جلوگیری از گردو غبار در رنگ آمیزی

یه سؤال دیگه هم دارم
تو یه کارگاه رنگ که کارش پلی استر زدن انواع کارای چوبی مثل میز بود و کارش هم تمیز بود رفتم کارگاهش حاشیه خیابان و یه فن بزرگ هم برای تهویه داشت در واقع جای خیلی تمیز و خاصی نبود. چیزی که برام سواله اینِ که چطور سطح کارش یه ذره گرد و غبار نمی‌چسبید! البته از ایشان سؤال کردم و کوچک‌ترین راهنمایی نکرد.

خودم یکی دو بار خواستم رنگ کنم تو محیط تمیز و هوا هم خوب بود رنگ زدم انقدر گرد و پرزهای ریز شبیه فرش نشست روش انگار کسی اینجا قالیچه تکانده باشد:))

من این مشکل رو کم و بیش همی شود داشتم.

ظاهراً به خاطر بارهای الکتروستاتیک هست که همه چیز جذب کرد. یه اتفاقی که منو به این نتیجه رسوند این بود که موقع ریختن رنگ تو کاسه پیستوله که پلاستیکی هست قطره‌های ریزی از رنگ به یه طرف کاسه جذب می‌شد و پاشیده می‌شد رو دیواره کاسه پیستوله.

برای جلو گیری از این مشکل چه‌کار باید کرد. آیا با پارچه خاصی باید سطح کار تمیز کرد؟

بی‌نهایت از راهنمایی‌های بی‌دریغ شما سپاسگزارم.

پاسخ:

سلام محمد جان ببین دوست من اکثر کارگاه‌های رنگ‌کاری چوب به همین شکلی هستند که شما دیدی شاید هم بدتر و این مسئله هیچ تأثیری در کیفیت رنگ ندارد شما باید مسائلی رو که میگم رعایت کنی اول اینکه رنگ‌پاشی در هوای آزاد به‌استثناء شمال کشور که رطوبت هوا زیاده کار صد در صد اشتباهیِ چون ذرات ریز گرد غبار همی شود تو هوا معلقه رنگ‌پاشی باید در فضای مسقف و باوجود هواکش و همچنین رعایت نکات ایمنی انجام باشد دوم اینکه هر نوع رنگی که با پیستوله پاشیده می شود باید از صافی بگذرِ که شما می‌توانید از جوراب زنانه و یا حریر پرده استفاده کنید سوم اینکه قبل از پاشیدن رنگ نهایی حتماً مکان رنگ‌پاشی رو جارو کرده در و دیوارش, را باد گرفته و کف آنجا را آب پاشی کنید.

دقت فرمایید که پیستوله همی شود باید تمیز باشد یکی از علل پرز دار شدن رنگ پیستوله کثیفِ و مسئله بعد اینکه قبل از رنگ نهایی سطح کار را به‌وسیله یک سنباده ۳۵۰ یا ۴۰۰ به‌آرامی سنباده کنید تا زبری و پرز رنگ قبلی گرفته شود و سپس با استفاده از باد سطح کار رو تمیز کنید و رنگ نهایی رو بپاشید موفق باشید

مطلب پیشنهادی:

ویژگی های یک کارگاه رنگ کاری چیست و چه مواردی را رعایت کرد؟

آیا شاپان کاری رو سیلر امکان پذیر است؟

یکی از همکاران محترم و باسابقه شما در رنگ‌کاری چوب در خصوص شاپان زدن بر روی چوب خام راهنمایی فرمودند که بهتر است ابتدا یک دست سیلر بر روی کار پاشیده و سپس شاپان را اجرا کنیم و با این کار توانایی مانور جهت هماهنگی و یکسان سازی رنگ شاپان را بر روی کل سطح کار داریم
در صورت امکان؛ در این خصوص اظهار نظر فرمایید
با تشکر

پاسخ:

با سلام در خصوص نحوه اجرای شاپان باید خدمت تون عرض کنم که شاپان کردن روی سیلر کار کاملاً اشتباهی هست چرا که شاپان نمی تواند به خودی خود تثبیت به شود. بلکه این سیلر هست که شاپان را ثابت می کند.

به عبارت ساده‌تر یعنی عمر مفید کار با انجام این کار نادرست به حداقل می رسد و مسئله مهم‌تر اینکه شاپان کاری روی سیلر باعث می شود رگه‌های چوب در حد بسیار زیادی محو به شود.

در خصوص سؤال مالتی کالر و مبحث نقاشی ساختمان هم باید به عرضتان برسانم که مدیریت سایت در حال تلاش و فعالیت برای گسترش سایت و دسته بندی موضوعات و ایجاد قسمت‌های جدید از جمله قسمت نقاشی ساختمان یکسری مسائل دیگر هستند انشاءا.. به‌زودی سایت با تنوع بسیار زیاد در خدمت دوستان خواهد بود موفق باشید.

تغییر رنگ از گردویی به خاکستری

سلام وقت به خیر
برای تغییر دادن رنگ میز از گردویی به خاکستری حتماً باید رنگ قبلی کامل پاک باشد؟ و مراحل کار به همین شکل است که گفتید؟
ممنون میشم راهنماییم کنین.

پاسخ:

با سلام برای تغییر رنگ کار از گردویی به خاکستری بستگی دارد چه نوع رنگی انتخاب کرده باشید اگر رنگتان پوششی باشد که احتیاج به پاک کردن ندارد؛ اما اگر بخواهید چوب پیدا باشد یا اصطلاحاً کار جوهری باشد بله حتماً باید رنگ پاک باشد و البته یک مسئله هم اینجا هست که جنس کارتون چیه؟ چون بعضی از چوب‌ها به رنگ پاک کن حساسیت دارند و با اولین تماس رنگ پاک کن با چوب بلا فاصله سیاه میش‌اند مثل چوب بلوط بعد از اینکه نوع چوب تون رو ذکر کردید اگر سؤالی داشتید در خدمت تون هستم موفق باشید

پیشنهاد آیچوب:

چگونه رنگ سرویس، مبلمان و وسایل چوبی را تغییر دهیم؟

مراحل رنگ کاری چوب چیست؟

با سلام و تشکر از مطالب مفید شما

من کاملاً مبتدی هستم. و مطلب شما برایم بسیار مفید بود اما یک ابهام برایم ایجاد شد. شما در جایی از متن فرمودید کیلر به کار قوام می‌بخشد و رنگی طبیعی‌تری خواهید داشت همچنین از جذب رنگ نهایی به چوب جلوگیری می‌کند.

مگر تنها مرحله‌ای که چوب را رنگ می‌کنیم همان مرحله آستری نیست؟ یا اینکه بعد از مرحله کیلر پاشی باز هم زنگ آمیزی داریم؟

۱-سمباده
۲-شاپان (رنگ آمیزی)
۳-سیلر کاری
۴-بتونه کاری (در صورت لزوم)
۵-کیلر پاشی
۶-نیم پلی استر

پاسخ:

با سلام به شما دوست گرامی منظور از رنگ نهایی که مدیریت آیچوب در متن آوردند همان پلی استرِ که برای عزیزان مبتدی و تازه کار قابل اجرا باشد ولی در مبحث حرفه‌ای جریان کاملاً متفاوتِ موفق باشید

مطلب پیشنهادی:

همرنگی چوب چیست و چگونه ساخته و اجرا می شود؟ + ویدئو

آیا سنباده کاری بعد از سیلر لازم هست؟

با سلام خدمت مدیران آیچوب (یک سوال)

بعد از سیلر حتماً باید سمباده بزنیم؟ اگر نزنیم چیز می شود؟ یعنی سیلر بعد کیلر فرض کنیم سطح کار هم حسابی صافِ و در مورد رنگ آمیزی با جوهر هم مطلب بزارید/با تشکر

پاسخ:

با سلام در اکثر موارد بعد از سیلر کاری احتیاج به بتونه کاری هم هست که همین مسئله باعث می شود سنباده کاری لازم باشد. حتی اگر بتونه کاری هم نداشته باشد باز باید سنباده کاری انجام شود.

به این دلیل که زبری سیلر گرفته باشد تا رنگ بعدی زبر شود در مورد استفاده از کیلر هم لازم به توضیحِ که در مبحث رنگ‌کاری حرفه‌ای استفاده از کیلر تک در کارهای موج پیدا روش معقولی نیست.

قبلاً در مورد استفاده از کیلر گفتم که بهتر است به نسبت کمتر از نصف با سیلر ترکیب شود. برای جلا بخشی نهایی هم باید از نیم پلی استر یا تمام پلی استر استفاده شود چون کیلر مقاومت لازم جهت رنگ نهایی را ندارد.

در مورد جوهرها هم بستگی دارد که چه‌کاری با آن انجام شود. یعنی دقیقاً شما چه‌کاری از جوهر می‌خواهید؟ چون مبحث جوهرها بسیار گسترده است و طبق زمان‌بندی خاص برنامه آموزشی ما احتمالاً سال آینده به مبحث جوهرها خواهیم رسید.

رزین‌های مخصوص رنگ کاری معرق

سلام
استاد در مورد رزین که مخصوص زمینه کار مشکی معرق است و به‌راحتی با دوده ترکیب شده و سنباده خور خوبی دارد لطفاً می‌فرمایید توضیح دهید

البته فرموده بودید که با پلی استر ایستاده یا پوست و پولیش که سه جزعی می‌باشند هم برای این کار مناسب است و از آنجا که رزین بهترین گزینه است اگر مقدور باشد: این رزین را معرفی و روش ساخت (یا خرید) از بازار بفرمایید.
با تقدیم احترام.

پاسخ:

با سلام در مورد رزین سؤال کرده بودید

رزین‌های دو جزئی در بازار موجود هستند که برای نماهای بیرونی ساختمان‌ها و سنگ‌ها و آجر نماها استفاده می شود و رنگ فروشی‌ها آن را بانام رزین فله‌ای می‌شناسند این رزین‌ها به نسبت پلی استر هم ارزان‌تر هم مقاوم‌تر وهم اینکه دارای کاربری آسان‌تری هستند به‌راحتی با دوده ترکیب شده و سنباده خور عالی دارد اگر نتوانستید تهیه کنید کامنت بزارید تا آدرس یه جا رو بهتون بدم موفق باشی

مطلب پیشنهادی:

رزین اپوکسی چیست و چه کاربردی دارد؟

روش رنگ کاری روشویی پی وی سی

با سلام. من کابینت ساز هستم یک روشویی کابینت از جنس پی وی سی ساخته‌ام اما در مورد رنگ مورد استفاده برای آن اطلاعی ندارم لطفاً مرا در مورد آستر و رنگ مورد استفاده برای آن راهنمایی کنید. با تشکر

پاسخ:

با سلام برای آستر روشویی از آستر پلاستیک اتومبیلی و یا آستر دوجزئی محار استفاده کن برای رنگش هم میتونی از رنگ‌های ۲۱ استفاده کنید که دیگه احتیاج به براق کننده نهایی ندارد یا میتونید از رنگ‌های سلولزی تک استفاده کنید و از کیلر دوقلو برای جلا بخشی نهایی استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی:

آبشار رنگ چیست و چه کاربردی در رنگ کاری دارد؟!

رنگ کاری روکش ورق طلا

با سلام و خسته نباشید می‌خواستم بدونم بعد از اینکه روی چوب ورق طلا استفاده شد می شود به‌عنوان لایه حفاظتی از ورق طلا از نیم پلی استر استفاده کرد و اینکه احتمال دارد به قول معروف کار بسوزه؟

پاسخ:

با سلام در رنگ‌کاری چوب روی ورق طلا رو هر نوع پلی استری که دوست دارید بزنید و هیچ اتفاقی نمی‌افتد موفق باشید

مشکل در پاک کردن رنگ از روی مبل

سلام. من یه مبل استیل نخودی داشتم که پر از سایه روشن بود یکی که خیلی وارد نبود مبلمان رو گفت همان رنگ قهوه‌ای تیره‌ای که می‌خواهیم در میاره ولی بعدش اومدیم دیدیم یه دونِ میزبان‌ها رو که نمونه انجام داده بود خیلی بد شده! طوری که حاضر شدیم فقط به رنگ اولش برگردِ! ولی این آقا اول که با پیستوله رنگ رو پاشید بعدشم پلی استر رو زد. حالا واقعاً راه برگشتی هست که به حالت اول برگردِ؟ خواهش می‌کنم جواب بدین خیلی نگرانم. روند از بین بردن این پلی استر و رنگ چیه؟

پاسخ:

با سلام اینکه شما فکر کنید با برداشتن رنگ قهوه‌ای که توسط شخص ناوارد انجام شده دوباره به رنگ اولیه باز خواهید گشت کاملاً تصور اشتباهیِ هست.

اگر رنگ قهوه‌ای پاک باشد رنگ نخودی زیر هم پاک می شود چون رنگ‌های سلولزی به لایه‌های قبلی می‌چسبند و هنگام پاک شدن همه باهم از روی سطح چوب بلند می‌شوند.

برای شما دو راه وجود دارد که این دو راه توسط رنگ‌کار حرفه‌ای چوب باید انجام باشد اول اینکه کلاً رنگ مبل‌ها رو قهوه‌ای کنید و یا اینکه همان یه دونِ میزبان رو رنگ نخودی قبل بزنِ موفق باشید. رنگ‌کاری چوب

پاشیدن نیم پلی استر در چند نوبت

با تشکر از سایت آیچوب. می‌خواستم بدونم آیا نیم پلی استر را می‌توان چند دست زد تا خوب شیشه شود؟ یا اینکه تنها راه شیشه شدن چیست؟

پاسخ:

با سلام ببینید نیم پلی استر میزان براقیت خاصی دارد که شما هرگز نمی‌توانید از اون مقدار رد کنید و اگر مقدار نیم پلی استر بر روی سطحی بیش از میزان استاندارد باشد حتماً ترک میخوره برای های گلس شدن باید از تمام پلی استر ایستاده استفاده کنید موفق باشی

پیشنهاد آیچوب:

آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

منبع: آیچوب

آیچوب

آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

مطالبمرتبط

پست بعدی

دیدگاه ها 719

 1. امیر می‌گوید:

  سلام ..کابینت رنگ سفید رو میخوام سفید صدفی کنم…صدفی رو با کیلر ماشینی باید بزنم یا کیلر دیگه…موقع پاشش باید در ها رو باز کنم یا همینطور بپاشم چون یه جا دیدم کابینت رو درهاشو باز نکردن همینطوری پاشیدن ،اون قسمتهایی که در بسته است رنگ نمیخوره.
  ۲…میزان فشار باد و شل بودن کیلر چقدر باید یاشه…سایه نمیندازه با یک بار پاَشیدن؟

 2. حمیدغیاثی می‌گوید:

  سلام.وقت بخیر میشه راهنمایم کنید بگید مشکل کارمن چی بوده .یه دست مبل همرنگ باجوهر زدم که رنگ پس زمینه قهویی باز زدم وباجوهر قهویی شروع کردم به فندقی رسوندمش که ترکیب جوهرم باسیلربود .وبرای براقیت نهایی کیلر کردم .درحدیه روز کار گذاشتم خشک بشه بعد منتاژکردن ودادن به مشتری که الابعداز چندوقت گذشته جوهره انگار ازخودتش تکه تکه ویالکه لکه شده بعضی جاهاش .میشه راهنمایم کنید ایا مشکل کارمن بوده مشکل چی بوده این وسط .ممنون میشم هرچه سریعتر راهنمایم کنید.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حمید عزیز
   متاسفانه با توجه به اینکه پیام متنی هست، نمیتونم تحلیل درستی داشته باشم
   مراحل اجرا رو هم نمیدونم دقیقا با چه کیفیتی بوده
   شاید جوهر زیر کار رو خیلی غلیظ و سنگین اجرا کردید.
   نکته بعد اینکه ما از جوهر و سیلر استفاده نمی کنیم.
   برای همرنگی از رنگ های فوری استفاده میشه

 3. حسین می‌گوید:

  سلام پله های چوب روسی در منزل دارم ، دو دست سیلر زدم بعد متوجه شدم که رنگ پله ها به قهوه ای روشن تغییر پیدا نمیکنه ، اگر بخوام بعد از سیلر و کیلر زدن قهوه ای روشن بشه چیکار باید بکنم ؟ میتونم رو سیلر شاپان بزنم بعد کیلر بزنم ؟

 4. سینا حیدری‌زاده می‌گوید:

  سلام و عرض ادب، متأسفانه به اشتباه روی صندلی و میز چوبی که به رنگ قهوه‌ای بود، رنگِ روغنِ طوسی زدم و لایه رنگی که زدم حتی با تماس ناخن کنده می‌شود، برای تثبیت این رنگ آیا می‌تونم کاری انجام بدم؟؟ مثلاً استفاده از رزین مناسبه؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سینا عزیز
   خیر کار خاصی نمیشه انجام داد
   نهایتا یک دست کیلر خودرویی روغنی اجرا کنید، شاید جواب بده
   نکته اینجاست که کارتون بعد از اجرا براق میشه

 5. فرشاد می‌گوید:

  سلام و عرض ادب
  مبلی که خریدیم بعد از چند ماه رنگ روی چوب چسبناک شده بنظرتون از چه چیزی باید استفاده کرد تا این چسبناکی از بین بره؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام فرشاد عزیز
   راهی ندارید
   باید دوباره رنگ رو اجرا کنید
   البته کار شما نیست
   رنگکار باید ایراد کارش رو برطرف کنه

 6. مهرداد می‌گوید:

  سلام کیلر زدم دون دون شد مشکل چیست و چکارکنم

 7. عالمه می‌گوید:

  سلام روز به خیر.ببخشید می شه علت خشک نشدن اسپری کیلر روی کار چوبی رو بگید .دو روزه رو سطح چوبی زدمش هنوز چسبناکه.

 8. حکمت می‌گوید:

  سلام استاد،بعد از سیلر، از کیلر براق که استفاده میکنم، حباب های خیلی ریزی بر روی چوب به وجود میاد، از تینر ۱۰۰۰۰ هم برای رقیق کردن سیلر و هم برای رقیق کردن کیلر استفاده میکنم ولی باز این مشکلم حل نشده، سیلر مشکلی نداره و حباب نمی زنه ولی به محض این که کیلر بر روی سیلر زده میشه باعث ایجاد حباب میشه، ممنون میشم راهنماییم کنید استاد.

 9. یاسین می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  دلیل کدر شدن کیلر چیه
  من کیلر را که با پیستوله پاشیدم به فلز بجای براقی کدر کرد

 10. کاظم می‌گوید:

  سلام
  من روی چوب سیلر زدم و بعد از اون همرنگی بلوطی زدم
  حالا که روش سیلر میزنم میسوزه
  همرنگی رو هم با تینر فوری و هم روغنی شل کردم
  ولی نتیجه نداد

 11. تینا قدسی نژاد می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر .
  یه میز چوبی رو که روش شاپون خورده و براق هست تقریبا .
  چجوری میشه از زیتونی به سفید اسپورت یکدست تغییر داد.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 12. لیلا می‌گوید:

  سلام.‌ وقتتون بخیر. گیره های چوبی درست میکنم. بعد از سنباده زدن سیلر میزنم، بعد دوباره سنباده نرم و بعدش با روغن زیتون کلشو چرب میکنم.‌میخوام بدونم میشه بعد از چند ساعت برای سطح نهایی از اسپری کیلر استفاده کرد؟ اگر نه برای پوشش نهایی چه توصیه ای میکنید؟

 13. شهرام می‌گوید:

  سلام عزیز، من یک حوله کوچک مرطوب رو روی صندلی میزناهارخوری انداختم و سه ساعت بعد دیدم رنگ روی اون قسمت کدر سفید مثل رنگ دود سیگار شده. انگار که یک لایه دود سفید خاکستری روی چوب نشسته باشه. لطفا راهنماییم بفرمایین چطور این مشکل حل می شه؟ با تشکر.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   صندلی رو با پارچه نرم خشک کنید
   یک هفته اجازه بدید زمان بگذره درست میشه
   اگر درست نشد، کامنت بدید تا راهنمایی کنیم.

  • امیر می‌گوید:

   باسلام
   من یک درب اتاقی روکشی ۴ میل دارم. یک طرف در دوباره پرس کردم و رنگ روی درب سوخت و با چرخ پوست رنگ را برداشتم. ایا میتونم رنگ رویه سفید رو بپاشم یا حتما باید بتونه فوری بپاشم؟؟ با تشکر

 14. هستی می‌گوید:

  باسلام من یه ست جلو مبلی سفارش داده بودم که با طرح چوب باشه ولی بعد رسیدن به دستمون دیدم طرح چوب روش کار نشده از تولید کننده خواستم تعویض کنه اما برام به مایع قهوهای تیره که بوی نفت میداد فرستادن وگفتن تو خونه خودتون درست کنین الان من اونو رو جلومبلی به روشی که گفته بودن زدم کاملا هم هشک شد اما وقتی اب خورد بهش کلا ست افتضاح شده که هیچ اون ماده هم پاک میشه دستمال هم میکشم رنگ رو دستماله چیکار کنم مشکل حل شه ایا میتونم خودم توخونه روی میز طرح چوب ایجاد کنم رنگ پایه نمیدونم چی بود اما وقتی اب میخورد روش اول جای لک میموندبعد اینکه خشک میشد کلا ناپدیدمیشد لطفا راهنماییم کنین ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام هستی گرامی
   پیشنهاد می کنم دیگه به هیچ کاری ادامه ندید و از یک رنگکار ماهر بخواید ادامه کار رو انجام بده و دیگه بیشتر از این خراب نشه.

   • محمدعلی می‌گوید:

    سلام درب کمد دیواری خام چوب روش ورق سه میل نوپان هیچ رنگی روش نبود مخاستم رنگش کنم اول بتونه روغنی زدم کامل بعدش سمباده بعدم رنگ الان بعض جاهاش رنگ نمیگیره مشکل کجاس باید چکار کنم

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام دوست عزیز
     برای چوب باید از بتونه مل و سیریش استفاده کنید.
     بتونه روغنی مناسب نیست.

 15. سجاد می‌گوید:

  سلام من کلی از مطالب شما رو خوندم و خیلی کمک کرد ،فقط برای اجرا به یه مشکل برخوردم
  آستری ، سیلر و کیلر رو زدم
  ولی بعضی نقاط ظاهرا کیلر جذب چوب شده شاید زیرش سیلر خوبی نخورده یا سنباده زدن قوی باعث شده باشه به چوب برسم
  الان میشه دوباره سیلر زد و باز روش کیلر
  یا کار دیگه ای باید بکنم
  مثلا کل کار رو سنباده بزنم و از صفر آستری ، سیلر، کیلر بزنم
  وند تا قطعه رو رنگ زدم
  فقط یکی اینطوری شد، در ضمن سنباده هزار زدم تا زیاد از بین نبره ولی با فشار انجام دادم
  یه راهنمایی کوچیک بکنید ممنون میشم
  این بخش نظرات که راهنمایی میکنید هم خیلی مفیده
  واقعا ممنونم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سجاد عزیز
   علت نشست کیلر، زیر کار نامناسب هست.
   بعد از 72 ساعت، روی کار رو با سنباده 400 یک دست سنباده نرم بکشید و بعد یک دست کیلر نرم روی کار اجرا کنید.

 16. فرناز می‌گوید:

  سلام روزتون بخیر من یک صندوق با ام دی اف یک طرف روکش گردو ساختم میشه راهنمایی بفرمایید برای داخلش که روکش نداره باید به ترتیب چه کارهایی انجام بدم که اول مقاوم سازی و بعد سطح صاف و در آخر رنگی بتونم بهش بدم
  و بعد از آن خود روکش گردو رو چه چیزهایی باید بزنم که هم درزهاش رو بگیره و هم نقشهای روکش خودش رو نشون بده
  از راهنماییهاتون واقعا سپاسگزارم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   سوالتون واضح نبود
   روکش گردو رو سنباده و بتونه و پرداخت کنید و با توجه به نقش نما بودنش می تونید از روغن های دو جزئی برای پوشش استفاده کنید
   یا اینکه سیلر و روی اون وارنیش اجرا کنید
   در مورد داخل کار نظری ندارم

 17. محمد می‌گوید:

  سلام.من برای درب کابینت چوبی اول شاپام زدم بعد 3 دست سیلر و 3 دست کیلر.مشکل اینجاس که دست آخر کیلر تو هوای سرد زدم ، مات شده و یه حالت سفیدک داره.قبل از اینکه دست آخر کیلر رو بزنم اینجوری نبود.الان سمباده نرم بکشم یه دست دیگه کیلر بزنم درست میشه یا راه حل بهتری پیشنهاد میدین؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   بعد از سیلر دیگه به سه دست کیلر نیاز نبود.
   دقیقا به خاطر تعداد زیاد دست کیلر این مشکل به وجود اومد.

 18. محمود می‌گوید:

  سلام
  اشتباه کردم روی چوب اول یه دست سیلر زدم سنباده کردم و شاپان زدم حالا میخوام چند دست دیگه سیلر بزنم موقع زدن سیلر شاپان پاک میشه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   بله شاپان پاک خواهد شد.
   پس از سیلر می توان شاپان را با اختلاط با سیلر برای شایه پاشی و به دست آوردن تونالیته تیره تر استفاده کرد اما خود شاپان به تنهایی روی سیلر ماندگاری ندارد

 19. الهام می‌گوید:

  با سلام و وقت بخیر
  حدود ۴سال پیش سیلر و کیلر بر روی درب چوبی کار کردم. الان قصد دارم شاپان انجام دهم،بنظرتون امکان استفاده از شاپان هست؟
  با تشکر

 20. میثم می‌گوید:

  سلام

  کابینت هامو رنگ روغن زدم و خیلی زیبا شده جنس کابینتم MDF هست روکش دار و بعدش متوجه شدم با ناخن کشیدن رنگ میره جیکار کنم که رنگ ثابت بشه و دیگه نره

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام میثم عزیز
   روکش لمینیت کابینت جاذب رنگ نیست و به همین دلیل همیشه گفتیم که نمیشه روی کابینت ام دی اف رنگ اجرا کنید.
   راهکار خاصی ندارم برای این مشکل شما
   احتمالا اگر زیر کار سنباده می کشیدید که خراش ایجاد بشه، کارتون راحت تر بود.

 21. حسين خداي می‌گوید:

  سلام من يك صندلى چوبى رو سنباده زدم سطحش كاملا صاف و سيقلى شدبعد روغن جلا رو با تينر روغنى يه كم رقيق كردم يك دست زدم، گذاشتم يه ٢٤ ساعت خشك بشه بعد يك دست ديگه مجدد خواستم بزنم وقتى ميزدم روى سطح چوب دون دون هاى كوچك هم جنس خود روغن جلا ايجاد ميشه،مجبور شدم پاك كنم،فرچه هم به از اولين بار استفاده تو تينر روغنى بود

 22. امین می‌گوید:

  با عرض سلام… ممنون از مطالب و راهنمایی های بسیار مفیدتون …
  من یک کمد دیواری دارم که درب اون پلی استر مات شده و چهارچوبش دست نخورده …. الان برا اینکه چهارچوب از حالت سادگی دربیاد و شکل بهتری بگیره، یک دست سیلر روی اون زدم…
  1- آیا میتونم روی سیلر رنگ روغنی بزنم؟ …. و اگر زدم بعدش باید کیلر بزنم؟ …
  2- پیشنهاد خودتون برای اینکه چهارچوب حالت بهتری پیدا کنه چیه؟ (وقت هم ندارم که سیلر رو پاک کنم) …
  3- من کاملا مبتدی هستم (: …. ممنون میشم راهنماییم کنین

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   درب رو از جای خود در بیارید و شروع به رنگ کنید.
   شما می تونستید قبل از سیلر با شاپان یا جوهر رنگ رو تغییر بدید و بعد سیلر اجرا کنید و بعد کیلر ….
   1. بله، می تونید روی سیلر رنگ روغنی اجرا کنید؛ اما روی رنگ روغنی نمیشه کیلر یا سیلر یا نیم پلی استر (فوری) اجرا کرد.
   2. روی سیلر می تونید رنگ پوششی استفاده کنید یا اینکه اجازه بدید خودرنگ باقی بمونه (کاملا سلیقه ای هست)
   3. از مطالب آموزشی رایگان ما در لینک زیر استفاده کنید:
   https://ichoob.ir/category/paint/

 23. نازلي می‌گوید:

  سلام
  براي اينكه بتوانيم حال و هواي چوب را به شكل كهنه و كدر دربياوريم از چه رنگ يا تكنيكي بايد استفاده بكنيم؟ منظورم البته پتينه كردن نيست فقط خود مات و كدر و حتي چرك بشه. براي رنگ كردن جعبه ي چوبيِ قديمي اي
  خيلي ممنونم

 24. فرهاد می‌گوید:

  سلام، سپاسگزارمکه پاسخگوی کاربران هستید. دو سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید:
  1. با صفحه چوبی(کنده درخت) میز عسلی درست کردم و کامل سمباده کاری انجام شده تو چند مرحله که سطح کار شیشه ای شده (بعضی جاها تو سطح کار پوسیدگی داشت که با رزین سوراخ ها رو پر کردم). حالا امکانش هست هیچ رنگی (سیلر، کیلر و …) به میز نزنم؟ اینطوری موریانه نمیزنه؟ چون رنگ و حالت طبیعی چوب رو دوست دارم و نمیخوام براق شه یا رنگ طبیعی چوب تغییر کنه
  اگه امکانش نیست از چه رنگی استفاده کنم که مات باشه و رنگ و بافت طبیعی چوب حفظ شه؟

 25. سجاد می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  بنده تینر فوری ۱۰۰۰۰برندکجال خریدم باکیلر حل نمیشه مشکل از کجاست؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 26. محمود ر می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید.
  من روی یک سینی چوبی فقط روغن جلا زدم . الان پشیمون شدم و میخوام رنگش کنم. سینی قسمتهای زیادی داره و نمیشه با سمباده همۀ روغن جلا رو پاک کرد. چه راه حلی برای این کار هست؟ ممنون میشم

 27. منا می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر ، تقریبا دو هفته بعد از رنگ کردن و کیلر زدن به کارم ، درها تاب بر میدارن ، رو به بیرون ، ممکنه بفرمایید دلیلش چی هست

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   این موضوع ربطی به رنگ کردن نداره و مربوط به ساخت سازه در مرحله نجاری یا خشک نبودن چوب هست. نجار باید در این مورد پاسخگو باشه

 28. آتریسا می‌گوید:

  سلام من روی میز چوبی وارنیش زدم. رد قلمو مونده. براقیت دلخواهمم درنیومده. روش میتونم روغن جلا بزنم؟ روغن جلا روی وارنیش دووم داره؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   روی کار یک دست سنباده نرم 220 بکشید. بعد یک دست نرم، کیلر خودرویی رو با پیستوله روی کار بپاشید.

 29. عرب می‌گوید:

  سلام ببخشید من کمدم ام دی اف قهوای بود
  رنگ سلولوزی سفید زدم بعد روی آن نیم پلی استر زدم
  بعد یک ماه زرد شد
  حالا چیکارکنم
  میتونم روی آن رنگ روغن بزنم دیگه زرد نمیشه؟
  یا باید زیرشو پاک کنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   به دلیل استفاده از نیم پلی استر بود که رنگ کار زد شد. باید از کیلر خودرویی یا پلی اورتان استفاده کنید.

 30. atena می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد ممنون از سايت خوبتون
  ببخشيد ميشه روي كاري كه رنگ خورده و پلي استر خورده تموم شده دوباره رنگ كرد و يه قسمت كوچيكش و يك درجه تيره تر كرد ؟ امكان انجام دوباره رنگ روي پلي استر هست؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام آتنا
   اگر نیم لی استر باشه، می تونید خیلی نرم سنباده 220 کارکده بکشید و بعد با همرنگی قسمتی که دوست دارید رو کمی تیره تر کنید.

 31. هانیه می‌گوید:

  سلام برای براق شدن در ها که شاپان کشیدم ( شاپان رو با نفت قاطی کردم ) میگن اگر نیم پلی استر بکشم کلا شاپان رو میبره آیا درسته ؟اگر این حرف درسته برای براق شدنش چیکار کنم

 32. مریم می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  یه کمد چوبی رنگ قهوه ای تیره دارم چطور میتونم وایت واش کنمش؟اگر راهنماییم کنید ممنون میشم

 33. پر پری می‌گوید:

  سلام صندل پیانوم سیاه بود دادم قهوه ای بزنن منتها عسلی شده خواستم تیره تر کنن گفتن از روش رنگ بزنیم رنگ میسوزه به نظرتون روشی وحود نداره من اینو تیره تر بکنم از دست خودم کاری برمیاد

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   وقت شما بخیر
   درست گفتند.
   باید رنگ رو پاک کنند و از نو رنگ کنند یا اینکه امکان اجرای همرنگی وجود داشته باشه که اگر داشت، حتما انجام می دادند.

 34. علی می‌گوید:

  سلام
  من میخواستم دقیقا رنگ چوب و میزان انعکاس نور (یعنی براقیت) مثل چوب بدون رنگ باشه یعنی تغیری نداشته در عین حال از نظر رطوبت و حشرات محافظت بشه. چه ماده ای پیشنهاد میکنید؟ سپاسگزارم

 35. مهسان می‌گوید:

  سلام
  من دراورم تو اساس کشی پر از خط و خش شده بود به گفته یکی از دوستان روش شاپان زدم و خیلی بهتر شد ولی وقتی فهمیدم خیلی مضر و سرطان زاست دراور رو با آب و مایع ظرفشویی شستم میترسم هنوز اثرش مونده باشه
  خواهشا کمکم کنید چیکار کنم تا از ضررش کم بشه اگه راهی نداره چجوری کاملا شاپان رو پاک کنم و بجاش از چه چیزی برای از بین بردن خط و خش های سطحی و عمیق استفاده کنم میخام کم هزینه باشه
  ممنون‌از سایت بسیار خوب و مفیدتون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهسان گرامی
   روش خش گیری شما اشتباه بود و باید از همرنگی استفاده می کردید نه شاپان…
   پیشنهاد می کنیم اگر سلامتی برای شما مهمه، رنگ دراور رو کامل پاک کنید و روغن گیاهی مخصوص چوب اجرا کنید.

   • مهسان می‌گوید:

    ممنون بابت وقتی که گذاشتید و جواب دادید
    یعنی اول شاپان رو پاک بعد برای حذف خط و خش از رنگ گیاهی استفاده کنم؟
    یا همه رنگ دراور رو پاک کنم به چوب خام برسم و از اول رنگش کنم؟
    مراحلش چجوریه
    درضمن جنس دراورم از ام دی افه

   • مهسان می‌گوید:

    ممنون بابت راهنماییتون
    فقط جنس دراورم از ام دی افه رنگش هم قهوه ای ماته
    میشه فقط شاپان رو از روی دراور پاک کنم و برای خط و خش ها از روغن گیاهی استفاده کنم یا باید همه ی رنگ دراور رو پاک کنم و به چوب خام برسم؟

    • آیچوب می‌گوید:

     سلامت باشید
     باید رنگ رو پاک کنید و به چوب خام برسید
     در مرحله بعد روغن گیاهی رو اجرا کنید

 36. امیر می‌گوید:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  آیا میشه قبل از اجرای شاپان+بنزین روی چوب از روغن جلا استفاده کرد و یک لایه روی چوب پاشید … ؟ مشکلات این کار چیه و آیا قابل اجرا هست یا خیر ، برای زیبایی بیشتر و درخشندگی رنگ شاپان شنیدم که موثره

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امیر عزیز
   خیر این کار درست نیست.
   شاپان روی کار نمیشینه
   رنگ کدر و بی روح میشه
   از نظر فنی هم ایراد داره…
   طبق آموزش زیر جلو برید:
   آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

   • امیر می‌گوید:

    ممنون از راهنمایی منم فکر میکردم که پیشنهادی که شده بود بی پایه و اساس هست و همیشه از طریق سیلر و کیلر پیش میریم …
    و یک سوال دیگر بی زحمت ؛ در رنگ های پوششی مثل سفید رو چوب ، چرا بعد از اجرای نیم پلی استر ، بعد از یه مدتی یا چند روز و هفته کار به زردی میزنه ؟ مشکل چی میتونه باشه ؟

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام امیر عزیز
     چوب نیم پلی استر رنگش زرد هست
     پیشنهاد می کنیم از کیلر خودرویی یا رنگ پلی اورتان به عنوان پوشش پایانی استفاده کنید.

 37. کتایون می‌گوید:

  سلام.من یه باکس دارم که چوب نراد هست و رنگ نشده.برای محافظت ازش چیکار باید بکنم؟و اینکه میخوام رنگ طبیعی چوب رو داشته باشه.و تیره نشه.ممنون

 38. میثم می‌گوید:

  سلام، ببخشید ما یه مییز داریم آب ریخته روش رنگش حالت کدر و مرده شده . چکار باید بکنیم به اون حالتش برگرده، نمیخام رنگش کنم چون تیره تر میشه. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 39. جواد یوسفی می‌گوید:

  سلام و روز بخیر
  میخواستم بدونم بتونه سفید فوری رو میشه با رنگ های دیگری ترکیب کرد تا به فرض به رنگ طوسی یا رنگ های دیگه در بیاد؟
  ممنونم

 40. امین می‌گوید:

  باسلام من یه تخت خامو با رنگ روغنی سفید رنگ کردم خیلی هم خوب شده ولی الان رنگش شیری رنگ شده در صورتی که من سفید سفید میخواستم لطفا راهنماییم کنید

 41. Shamim می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید روی چوبی که روغن جلا خورده میشه نیم پلز استر زد؟

 42. جمشید می‌گوید:

  سلام . برای یک سطح چوب چه نوع رنگ مشکی رو پیشنهاد میکنید میخواستم مشکی بسیار براق بشه تشکر

 43. حمیدرضا مرادی می‌گوید:

  سلام و تشکر از اطلاع رسانی خوب شما. بعد از سیلر زدن اقدام به پاشش کیلر مات کردم اما روی سطح چوب سفیدک زده . درجه حرارت و رطوبت مناسب و در سایه کار را انجام دادم . اما بعد از مشاهده سفیدک به دو نکته شک دارم . چند قطره آب داخل کمپرسور وجود داشت و از تینر 20 هزار لوساید استفاده کردم.
  – علت سفیدک چیست
  – برای رفع سفیدک چه کنم
  – آیا تینر را به 10هزار تغییر دهم

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما حمید رضا عزیز
   به احتمال بسیار زیاد داخل کمپرسور هوا رطوبت وجود داره.
   پیشنهاد می کنیم از رطوبت گیر کمپرسور هوا استفاده کنید.
   سه روز اجازه بدید تا رنگ کامل خشک بشه، اگر مشکل حل نشد، روی کار یک دست نرم سنباده بکشید تا لکه و سفیدک از بین بره، در مرحله بعد کیلر رو روی کار بپاشید.
   تینر مناسب کیلر، همون 10 یا 12 هزار هست.

 44. تولید کننده تینر می‌گوید:

  با سلام
  علت سفیدک زدن پس از مخلوط کردن سیلر با تینر فوری 10000 چیست؟ گفته می شود که بمی تواند به علت کیفیت ضعیف تینر باشد. آیا در مورد ارتقاء کیفیت تینر می توانید راهنمایی فرمایید؟
  با تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما دوست گرامی
   بله، یکی از دلالیلش همین هست و شاید رطوبت موجود در داخل کمپرسور هوا هم زیاد باشه که این مشکل ایجاد میشه
   در مورد اینکه چه کار کنیم کیفیت تینر بهتر بشه، اطلاعاتی نداریم.

 45. مثیث می‌گوید:

  سلام من با مشکل پوسته شدن رنگ روی چوب برخورد کردم رنگ قبلی رنگ روغنی بوده .سپس پلی کارتان روش اجرا شده ولی چون محل بسیار شرجی و گرمه با رطوبت بالا به مشکل میخوره و هر نوع رنگی به چوب میزنم بعد چند ماه بلند میشه و پوسته پوسته .لطفا راهنمایی کنید چه رنگ‌ یا جوهر یا چی استفاده کنم که عمر رنگ پوششی روی چوب در منطق شرجی و محیط بیرونی بالا بده. کار کف و چوبی و اندازه های چوبی نرده است .یا اینکه اگه رنگها رو بتراشم چه رنگی بزنم که چوب بتونه تنفس داشته باشه ولی رنگ پوسته نشه

 46. سلیمانی می‌گوید:

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون که واقعا یه دانشگاهه و سخاوتمندانه دانش ارزشمندتون رو در اختیار مردم قرار میدین.
  من یک هلی کوپتر چوبی ساختم جنس چوبم توسکا هست ممنون میشم بفرمایید برای رنگ آمیزی اون چکار باید بکنم. رنگ کاری من باید سطح چوب رو بپوشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 47. پارسا می‌گوید:

  سلام
  نرده چوب جنگلی در فضای باز را با شاپان وسیلر رنگ کردم
  آیا باکیلر دوقلوی خودرویی میشه رویش را برای ضد آب نمودن پوششداد یا خیر .ممنون از راهنمایی شما

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام پارسا عزیز
   این رنگ ها مناسب فضای باز نیستند؛ اما الان که انجام شد، روی کیلر یک لایه روغن جلا خودرویی (مارک گروه رنگ سازی خوش – کحالی) روی کار اجرا کنید.
   بعد از دو یا سه سال که رنگ پوسته شد، از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 48. جمشید می‌گوید:

  سلام خسته نباشید . مطلبی در زمینه تفاوت پلی استر ایستاده و پوست پولیش هست که مطالعه کنم .با تشکر

 49. مهدی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  ۲ تا سوال داشتم؟
  ۱ این که من اول رنگ بزنم بعد با میخ چوب و میخ کاری کنم یا اول میخ کاری بعد رنگ بزنم؟
  ۲ . من جوهر رنگ گردویی گرفتم با تینر قاطی کردم کارم روی چوب یه کوچولو امتهان کردم هر کاری میکنم به زیتونی میزنه . اگه بخوام گردویی روشن به دست بیارم باید جوهر و نسبت به تینر چه جوری قاطی کنم . ممنون میشم راهنماییم کنید مرسی

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی عزیز
   ۱. اول ساخت سازه رو انجام بدید و میخ کاری و انجام بدید و پیچ ها رو ببندید و بعد محل سوراخ ها و زخمی شدن چوب رو سنباده کاری و بتونه کاری کنید و بعد مراحل رنگ کاری رو انجام بدید.
   ۲. هرچه مقدار تینر رو بیشتر کنید، رنگ گردویی روشن تر خواهد شد.
   پیروز باشید

 50. کامبیز می‌گوید:

  سلام خسته نباشید. من یه اینه کنسول قدیمی دارم که جلای قدیمیش رو با رنگبر و فرچه سیمی بردم و بعدش شاپان زدم .الان میخوام براقش کنم میخواستم بدونم با توجه به اینکه پیستوله ندارم چه چیزی و کاری پیشنهاد میکنید که رنگ شاپانش هم نره و براق بشه البته یه پرده روشنتر شدن شاپانش هم برام مهم نیست و اینکه چند دست باید بزنم نظر خودم روغن جلا روی شاپان هست ولی یه نفر بهم گفت سیلر رو با تنظیف روش بزن بعد کیلر .میخوایتم نظر شما رو هم بدونم .ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام کامبیز عزیز
   بعد از شاپان حداقل دو دست سیلر اجرا کنید و در نهایت روغن جلا خودرویی یا کیلر روی کار اجرا کنید و تمام.
   اگر پیستوله داشته باشید عالیه و اگر نداشتید، با قلم مو این کار رو انجام بدید.
   سیلر رو با قلم مو زیاد روی کار کلش ندید، چوب شاپان کم رنگ میشه
   مراحل کار به صورت زیر هست:
   شاپان
   سیلر
   سنباده
   سیلر
   سنباده
   کیلر یا روغن جلا

   پیروز باشید.

   آموزش کامل در لینک زیر موجود هست:
   آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

   • کامبیز می‌گوید:

    ممنون از راهنماییتون. دو تا سوال برام پیش اومده ۱.اگه روی شاپان مستقیم روغن جلا بزنیم چه اتفاقی میوفته؟ودوم اینکه اگه سیلر رو با تنظیف بزنم و سمباده نزنم و روغن جلا روش بزنم چه اتفاقی میوفته؟ممنون از شما استاد

 51. خسرو می‌گوید:

  سلام ایا دستگاهی وجود دارد که من استر از شاپان درست کردهام ولی الان استرم تمام شده الان میخوام دوباره استر درست کنم نمیخوام فرق کنه با استر قبلیم اگر دستگاهی هست برای این موضوع لطف کنین راهنماییم کنین مرسی

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام خسرو گرامی
   خیر
   اگر هم موجود باشه، بنده ندیدم.

   • پرهام می‌گوید:

    با سلام.
    بنده یه سوال مختصر از دوستان متخصص دارم .
    جوهر یا چاپ دستمال کاغذی به علت اینکه مرطوب بود روی سطح میز چوبی که رنگ مات داشت افتاد که بنده با خمیر دندون و پنبه اون جوهر رو کاملا تمیز کردم ولی متاسفانه قسمتی که جوهری بود بعد از پاک شدن رنگ چوب اون نقطرو از مات به براق تغییر داده باید برای برگشتن به حالت اول چکار کنم؟ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام پرهام عزیز
     با سنباده 2000 پوستاب، خیلی نرم روی قسمت براق شده بکشید تا مات بشه.
     به همین سادگی

 52. عارفه می‌گوید:

  و یه سوال دیگه اینکه لاک الکل برای براق کردن کار نهایی نقاشیم روی چوب خوب میشه یا نه؟شما چه پیشنهادی دارید؟

  • آیچوب می‌گوید:

   بله، می تونید از لاک الکل استفاده کنید.
   البته لاک الکل در برابر سایش مقاومت کافی نداره…

 53. عارفه می‌گوید:

  سلام.من یه قاب چوبی خام دارم که می خوام روش نقاشی گل و مرغ بکشم.میدونم باید اول از پرایمر یا زیر کار استفاده کنم.ولی نمیدومم چه پرایمری بزنم که بتونم روان روش نقاشی بکشم..میشه از چسب چوب رقیق شده استفاده کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام عارفه
   می تونید یک یا دو دست سیلر زیر کار اجرا کنید و سنباده کاری و بعد نقاشی بکشید و بعد وارنیش…

 54. کیارش می‌گوید:

  باسلام
  میخوام ببینم با توجه به اینکه حلال جوهر و سیلر هر دو تینر هست، میشه مرحله آستری با جوهر و مرحله سیلر را باهم ترکیب کرد؟ چون من پیستوله هم ندارم و دیدم گفتید که اگر سیلر با قلم مو زده بشه رنگ آستری را بر میداره

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام کیارش عزیز
   بله، میتونید سیلر و جوهر رو باهم ترکیب کنید؛ و حتی برخی دوستان از این روش برای اجرای همرنگی استفاده می کنند. نکته اینجاست که وقتی این کار رو انجام بدید، جوهر نقش چوب رو تقریبا پوشش میده و کیفیت کار میاد پایین. مخصوصا وقتی قرار باشه با قلم مو کار رو اجرا کنید…
   پیشنهاد می کنیم این کار رو انجام ندید. اگر بتونید پیستوله و کمپرسور هوا تهیه کنید، عالی میشه.
   یا حتی سیلر رو با آب پاش بپاشید.

   • کیارش می‌گوید:

    سلام و ممنون از پاسخ سریع شما
    یه تخته نرد ۲۰ سالست و خیلی هم طرح چوبش جذاب نیست جوهر هم رنگ سیاه و طلایی گرفتم و رنگ تیره مد نظرم هست، حالا اگه سعی کنم خیلی تیره نشه یکم از رگه های چوب معلوم بشه، شدنیه که سیلر و جوهر و تینر را ترکیب و با قلم مو بزنم و بعدش فقط یکدست کیلر و خلاص؟ بازهم عذر میخوام من خیلی صفر کیلومترم و تو این قرنطینه خودم و شما را گرفتار کردم

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما کیارش عزیز
     خواهش می کنم.

     راهش اینه رنگ قدیمی رو پاک کنید و به چوب خام برسید
     بعد آستری (جوهر یا شاپان) رو روی چوب با پارچه اجرا کنید.
     بعد سیلر رو با قلمو خیلی نرم روی کار بکشید.
     فقط کافیه دست اول رو نرم روی کار بکشید.
     بعد اجازه بدید کامل خشک بشه
     بعدش می تونید راحت با قیمو سیلر دست دوم و سوم رو اجرا کنید.
     سعی کنید با قلم مو مالش ندید سیلر رو…
     در پایان هم بعد از سنباده کاری سیلر، کیلر رو با قلم مو اجرا کنید که دیگه جای نگرانی نیست.

 55. امیر می‌گوید:

  باسلام دستهای مبل را رنگ کردم رنگش مشکی بود و یه حالت براق و شیشه ای بود الان مشکی که کردم هم مات هست و هم انگار رنگو میخورد چوب چگونه میتونم هم براق در بیارم و هم اینکه رنگو چوب نخوره

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امیر عزیز
   آیا چوب مبل خام بود یا اینکه قبلا رنگ شده بود
   نکته بعد اینکه چه نوع رنگی کار کردید؟ روغنی یا فوری
   همچنین لطفا دقیقا مراحل کار رو توضیح بدید.

 56. فرهاد می‌گوید:

  سلام و درود لاک اپوکسی چیست؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام فرهاد عزیز
   از نوشته زیر استفاده کنید:
   رزین اپوکسی چیست؟ + آموزش کار با رزین اپوکسی

   • فرهاد می‌گوید:

    سپاسگزارم، راستش من یک قوطی رنگ داشتم و بعنوان نیم پلی استر رقیق کردم و خشک کن پلی استر را هم افزودم و کارم را انجام دادم و پس از چند روز دیدم هیچ خشک نمی‌شود روی قوطبثی را نگاه کردم دیدم نوشته لاک اپوکسی، آیا راهکاری برای این وجود داره؟

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام فرهاد عزیز
     خیر، اپوکسی هاردنر مخصوص به خودش رو داره
     تا به حال با این مشکل روبرو نشدم.

 57. سینا می‌گوید:

  سلام،خسته نباشید،ممنون بابت سایت خوب و پرکاربردتون.
  استاد من میخاستم در خونه رو که قبلا سفید مات رنگ شده،به قهوه ای براق تبدیل کنم،لطفا راهنمایی میفرمایید باید چیکار کنم.ضمنا اگر امکانش هست یکم ساده توضیح بدید که متوجه بشم باید چیکار کنم،ممنون.

 58. masita می‌گوید:

  سلام، من طبق روال آموزشگاهی که میرم قبل از رنگ و شاپان زدن تعدادی از سوراخهای چوب که دور تا دور پین چوبی بود رو با بتونه چسب چوب و خاک اره پر کردم و حسابی هم سنباده کاری کردم، ولی بعد از شاپان جای چسب چوبهای بتونه لکه های زشت و تابلویی شدن، آیا باید بعد از پرکردن سوراخها بتونه مل و سیریش هم میزدم یا راهکار دیگه ای وجود داره؟

 59. احمد می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  اگر شاپان زدیم و سیلر نزنیم چه اتفاقی میافتد؟؟
  و اگر به جای سیلر فقط کیلر بزنیم چه؟؟اصلا امکان دارد؟؟
  در آخر اگر سیلر رو با قلمو بزنیم شاپان پاک میشود؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام احمد عزیز
   ۱. شاپان به راحتی پاک می شود و همیشه بوی رنگ خواهید داشت و کار نازیبا خواهد شد و همیشه مات و کدر است.
   ۲. سیلر اشباع کننده چوب هست و اگر اجرا نشود، احتمالا پرز زیادی روی کار خواهید داشت. چوب به زیبایی خود نخواهد رسید و رنگ کیفیت نخواهد داشت و جذب چوب می شود.
   ۳. بله، سیلر خاصیت پاک کنندگی دارد و در اثر مالش قلم مو، شاپان کم رنگ خواهد شد و مشاهده خواهید کرد که رنگ سیلر قهوه ای می شود. در کل شاید سیلر اجرا شود؛ اما یه مقدار کثیف کاری می شود.

 60. masiha123 می‌گوید:

  باسلام وعرض ادب من یک کارام دی اف خام اجرا میکنم که با دستگاه سی ان سی ابزار خورده وداخل ابزارها هم باید ورق طلا بشه برای صاف شدن داخل ابزارها از چه روشی استفاده کنم که سریع وصیقلی وبدون هیچ خلل وفرجی باشد با سپاس

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما مسیحا عزیز
   پیشنهاد می کنیم از سنباده براش استفاده کنید.
   همچنین اگر سنباده براش در دسترس ندارید، از سنباده پره ای هم می تونید استفاده کنید. ما آموزش ساخت سنباده پره ای رو قبلا در آیچوب منتشر کرده بودیم.

   آموزش ساخت سنباده پره ای برای سنباده کاری منبت

   • مریم می‌گوید:

    با سلام من مهره تخته نرد گرفتم خیلی دید بوی تینر میدن توو فضای ازاد هم قرار دادم چند روز بوش نرفت چیکار میتونم بکنم ?

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام مریم
     مهره رو روی توری سیمی یا پارچه ای بچینید که از زیر هم هوا ازش عبور کنه
     راهکار دیگه این ندارید. بهش زمان بدید تا رنگ کامل خشک بشه.

 61. مرتضی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من اول شاپان پاشیدم و بعد سیلر و بعد کیلر ولی براق نشده میخواستم دلیلشو بدونم ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما مرتضی عزیز
   چند دلیل وجود داره…
   اول اینکه شاید کیلر براق نبوده باشه و از کیلر مات استفاده کردید… البته کیلر براق هم زیاد براق نیست (به نسبت نیم پلی استر و تمام پلی استر)
   دوم اینکه زیر کار رو خوب در نیاورده باشید و کیلر جذب چوب میشه
   سورم اینکه رنگ رو کم پاشیدید

   پیروز باشید

 62. درسا می‌گوید:

  سلام من یک سرویس خواب قهوه ای سوخته داشتم که دادم نقاش سفید رنگ کرده ولی حالا از نتیجه کار راضی نیستم رنگ زیرین هنوز کمی پیداست و کار تمیز و باکیفیت نیست ازش خواستم مجدد رنگ کنه ولی میگه پلی استر می سوزه و باید یک هفته صبر کنید آیا ایشان راست گفته و
  آیا درنهایت می شودبعد از یک هفته کار را رنگ مجدد کرد تا کاملا سفید و یکدست بشه و
  سوال دیگرم این هست که آیا استفاده از پلی استر باعث نمی شود بعداز مدتی رنگ سفید زرد و کدر بشه
  با سپاس فراوان برای وقتی که می گذارید و به سوالات با دلسوزی پاسخ می دهید.

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما درسا گرامی
   رنگ کار کاملا درست گفته… باید یک هفته صبر کنید تا رنگ به خشکی نهایی برسه و بعد ایرادات رو برطرف کنه…
   اگر میخواید رنگ سفید زرد نشه، باید از نیم پلی استر سفید ا پلی اورتان یا کیلر خودرویی کنید.
   پیروز و شادکام باشید.

   • درسا می‌گوید:

    سلام و عرض ادب مجدد بسیار ممنونم که به سوالم پاسخ دادین.رنگ کار نیم پلی استر شفاف را با رنگ سفید ترکیب کرد و استفاده کرده و گفته کار با گذشت زمان زرد نمیشه آیا درسته
    یا حتما باید از نیم پلی استر سفید استفاده بشه
    باز هم تشکر می کنم

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام
     خواهش می کنم.
     اگر ضمانت دادند، پس مشکلی نیست.
     اسم ها در میان اساتید متفاوت هست و احتمالا استادکار شما درست گفته.

 63. شهاب بهراد می‌گوید:

  سلام.عرض ادب.معرقی کار کردم که تکه های چوب از قبل رنگ شده.یعنی معرق سنتی نیست و رنگ طبیعی خود چوب نیست.میخوام به عنوان فینیشر،ماده ای به کارم بزنم که اصلا رنگ ها تغییر نکنه.فقط کار رو تمیز و براق بکنه و صرفا یجور محافظ باشه.از چه محصولی میتونم استفاده کنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام شهاب
   این تابلو معرق نیست و در هیچ جای تعریف هنر معرق جای ندارد.تجربه ای از این بابت ندارم

 64. A می‌گوید:

  سلام. میخواستم بدونم نرده ی چوبی که رنگ روشن و بعد جلا خورده رو میشه تیره و فندقی کرد. البته میخواستم خودم اینکارو انجام بدم. اگه راهکاری داره بی زحمت راهنمایی میکنین. ممنون

 65. سینا می‌گوید:

  سلام من چندتا چوب روسی برای طبقه ویترین با جوهر رنگ آمیزی کردم اگر سیلر و کیلر روی کار استفاده نکنم چه مشکلی احتمال داره به وجود بیاد چون الان از رنگ کار و مقدار ماتیش بسیار راضیم و نگران تغییر رنگم . ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سینا گرامی

   کدر شدن رنگ
   جذب خاک
   پاک شدن سخت
   تغییر رنگ
   پس دادن رنگ
   نفوذ حشرات
   و …
   اگر حوصله رنگ کاری با رنگ های شیمیایی رو ندارید، از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 66. علی می‌گوید:

  سلام و عرض خسته نباشید
  من برای رنگ گرفتن چوب از روغن برزک استفاده کردم و بعد از گذشت یک روز دو دست سیلر و سمباده زدم و بعد دو دست کیلر اجرا کردم ، اولش رنگ چوب کامل نمایان بود ولی بعد زیر کار سفید شد ، همه صطح نه ولی بعضی از چوبها زیرشون سفید شد ، مشکل از کجاست ، خوب میشه این سفیدی یا باید رنگ رو پاک کنم ، الان بعد یک روز احساس میکنم بعضی جاهاش بهتر شده ، لطفا راهنماییم کنید ، ممنون ????

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما علی عزیز
   به هیچ عنوان نمیشه زیر کار رو روغن گیاهی اجرا کنید و در ادامه سیلر فوری (شیمیایی) این دو ترکیب هیچ سنخیتی با هم ندارند.
   رنگ رو پاک کنید و به چوب خام برسید.
   در صورت نیاز به تغییر رنگ چوب، از جوهر یا شاپان استفاده کنید.

 67. علی می‌گوید:

  سلام و درود بر شما
  چندتا ام دی اف روی هم چسبوندم و در اصلاح دوبل کردم و لبه هاشون قراره رنگ بکنم. چون بین لبه های این ام دی اف ها یک فاصله خیلی کمی به وجود میاد و با بتونه پر می کنم به نظر شما بعد از مدتی از همین لبه ها رنگ ترک برنمیدارد؟ اگر ترک بر میدارد چکار باید کرد؟ ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما علی عزیز
   ابتدا لبه و بسیار عالی و تمیز سنباده کاری کنید. بعد بتونه مل سیریش رو با سیریش بیشتر بسازید و بعد کارتون رو رنگ کنید. اگر کار در معرض آفتاب نباشه، هیچ مشکلی براش پیش نمیاد.
   پیروز باشید.

   • علی می‌گوید:

    ممنون
    برای درست کردن بتونه مل و سریش باید از آب استفاده کنم آیا آب به ام دی اف ضرر نمیزنه؟
    بعد چون می خوام رنگ فوری بزنم به ام دی اف بعد از بتونه مل و سریش می تونم روش بتونه فوری بزنم؟
    سپاس

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما علی عزیز
     خیر، در این حد مشکلی ایجاد نمیکنه. البته می تونید از بتونه فوری هم استفاده کنید.

 68. محمد می‌گوید:

  سلام بر شما من میخوام درب های منزل رنگ بزنم سیلر و کیلر میدونم باید بزنم اما میخوام رنگ سفید بزنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 69. فاطمه می‌گوید:

  سلام. من یک ویترین چوبی قدیمی دارم که خود رنگه و روش براقه. میخوام روش رنگ اسپری طلایی بزنم. خواستم بپرسم میشه روی رنگ قبلی اسپری زد یا باید اول پاک شه؟ ممنون

 70. امیر می‌گوید:

  باسلام خدمت استاد..
  من پلاستیک رو طرح چوب رنگ میکنم،
  اول سیلر پاشی
  دوم استر پاشی
  سوم موج اندازی‌ با شاپان
  چهارم همرنگی
  و درا خر‌ نیم پلی استر پاشی
  مشکل من این است که بعد اینکه نیم پلی استر رو میپاشم قطعه من با کشیدن ناخن خش میوفته روش.
  چیکار کنم که رنگ محکم و ضد خش و سایش بشه.
  ممنونم

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما امیر عزیز
   روی پلاستیک سیلر و نیم پلی استر؟
   به هیچ عنوان این کار درست نیست. در بهترین حالت باید از روغن جلا خودرویی استفاده کنید.

   • امیر می‌گوید:

    استاد پلاستیک من از جنس abs هست و رنگ پذیری داره و رنگ پوست پوست نمیشه.
    تو بعضی حالتا مقاومت خیلی خوبی داره و اصلا خراشیده نمیشه.
    بعضی موقه ها اینجوری میشه.
    ممکنه به خاطر این باشه که من زیاد زمان نمیدم که شاپان و رنگ خشک بشه و بعدش پلی استر میپاشم ؟
    یعنی چون مغز رنگ خیسه مقاومتش کم بشه؟
    بعو من میخوام نیمه براق باشه.
    باید چجوری انجام بدم با جلا خودرویی؟
    سپاس فراوان

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما امیر عزیز
     با توجه به توضیحاتی که دادید، میشه به خیس بودن رنگ شک داشت. به نظرم بعد از شاپان باید حداقل ۸ ساعت صبر کنید تا گاز رنگ تخلیه بشه
     برای نیمه براق شدن نیم پلی استر می تونید نیم پلی استر مات رو با براق ترکیب کنید.
     برای مات کردن روغن جلا هم احتمالا می تونید از ((رنگ مات کن)) استفاده کنید.

 71. mehran می‌گوید:

  سلام،تمام پلی استر یا پوست پولیش میخوام بزنم،اول اینکه سفید میپاشم مواد قرمز و باید چند ساعت قبل خمیر پولیش سفید که دست اخر میزنم تو پلی استرم که زرد نکنه کارو بزنم که پلی استر سفیدمو قرمز نکنه؟
  دومین سوالم راجبه لبه های کاره یا اصطلاحا نر کار ،که میپاشم ازش شره میکنه وقتی خشک میشه ۱،موج خیلی زیادی میوفته تو نر کار طوری که وقتی پوست میزنم که موجش بره رنگ میرسه به دست خمیر پولیش که اول پاشیدم کارو سفید کردم که باعث میشه کار یا کچل میشه یعنی چوب خام میاد بیرون،یا خیلی مات میشه به خاطر خمیر پولیش که رسیدم بهش،۲شره های پلی استرم خشک میشه رو لبه کار با چی بکنم چون ماشین میندازم یهو میکنه رنگو باخودش،

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما مهران عزیز
   در زمینه تمام پلی استر اطلاعات چندانی ندارم. ممکنه یک راهنمایی اشتباه، باعث ایجاد خسارت به شما بشه.
   پیروز باشید.

 72. علیرضا می‌گوید:

  باسلام من دسته مبلمو به اشتباه رنگ روغن که مخصوص دیوار هست زدم بعدمتوجه شدم رنگ چوب فرق داره میخواستم راهنماییم کنید روی این رنگ میشه ورق طلا کار کرد اگرنه چه کنم که بتوانم ازورق طلا استفاده کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما علیرضا عزیز
   در زمینه ورق طلا تجربه چندانی ندارم. مخصوصا وقتی روغن جلا کار کردید…

 73. حدیث می‌گوید:

  سلام میشه لطفا بگین ورق طلای روی مبل که دو سالی هست زده شده چطوری پاک میشه؟ حالا یا رنگ زیرش دوباره بشه یا پاک بشه تا یه رنگ مجدد زده بشه ممنون

 74. ساحل می‌گوید:

  سلام آیچوب عریز ممنون از اطلاعات مفیدت
  من دوتا پالت چوبی خام دارم که سنباده زدمشون و میخوام روش تشک بزارم و به عنوان تخت استفاده کنم؛ برای اینکه چوب زیبا بشه و رنگ طبیعیش پیدا تر بشه باید اول سیلر استفاده کنم بعد دو دست روغن جلا؟ یا کار بهتری ام وجود داره؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما ساحل گرامی
   بدون شک استفاده از روغن گیاهی مخصوص چوب برای این مورد گزینه بهتری خواهد بود. سیلر و کیلر بوی ناخوشایند داره و سرطان زا هست و به هیچ عنوان برای تخت خوای توصیه نمیشه.

 75. زهره می‌گوید:

  من میز روکش چوب خام رنگ نشده خریدم. که سطح رنگ چوب و اطراف رو پتینه فیروزه ای کنم. دنبال پرایمر چوب گشتم متوجه شدم سیلر و در آخر کیلر است. هر دو را خریدم. اما اشتباهات درب کیلر رو به جای سیلر باز کردم و تمام سطح کنار میز رو با غلتک و قلم مو کیلر زدم. الان چیکار کنم. آیا دوباره سیلر با کیلر مخلوط کنم و یک دست دیگه برنم؟ اگر روی همین کیلر رنگ بزنم می شود؟ ممنون می شوم پاسخ دهید

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما زهره گرامی
   احتمالا وقتی روی کار دست می کشید، کمی زبری داره… با سنباده ۲۲۰ کارکرده یا ۴۰۰ یک دست نرم سنباده بکشید تا زبر از بین بره و یک دست دیگه کیلر اجرا کنید.
   التبه اگر زیر کار سیلر اجرا می شد، به نتیجه به مراتب بهتری دست پیدا می کردید.

   • بهزاد می‌گوید:

    سلام من خیلی وقتە ک تو کارمبلم ی راە حلی میخوام برا موقعی ک مبل رووقتی شاپان. میکنی و روش سیلر میزنم شاپان محو نشەممنونم

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام دوست عزیز.طبق استاندارد پس از سیلر شاپان محو نخواهد شد.احتمالا مشکل از روش اجرای سیلر است.

 76. كيانوش می‌گوید:

  سلام ایچوبی عزیز با تشکر از کمک هایع همیشگیتون،وارنیش میگن ی هفته ایی خشک میشه ایا راه حلی نیس که زودتر خشک بشه ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ساناز ! کیانوش گرامی
   متاسفانه تجربه زیادی در این زمینه نداریم.
   پیروز و شادکام باشید.

 77. سید حسین قربانی می‌گوید:

  سلام
  مقدار زیادی لمبه خام دارم.هم داخل و هم بیرون ساختمان(البته لمبه بیرونی بارون خور نیست،فقط آفتاب بهش میتابه).
  نمیخوام لمبه ها رو تغییر رنگ بدم،همون رنگ خام چوب نراد رو میخوام نگه دارم.لطفا راهنماییم کنید که چه چیزی استفاده کنم که هم اجراش واسه من ناشی تقریبا راحت باشه و هم جلوی حمله موریانه به چوب گرفته بشه(محل اجرای کار تو شمال هستش) و هم برای تازه و تمیز نگه داشتنش هر یکی دو سال یک بار بتونم بازم رو لمبه یه جلایی یا چیز دیگه بزنم و چوب رو تمیزش کنم

 78. حجت می‌گوید:

  سلام
  بعضی وقتها که روی کارهای تعمیراتی که قبلا پلی استر شده، بدون اینکه پلی استر قبلی رو پاکش کنم مجدد پلی استر میپاشم اصطلاحاکار میسوزه.
  اول اینکه دلیل سوختنش چیه و هم اینکه راه حلش رو هم بفرماید چیه که به مشکل نخورم.

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما حجت عزیز
   اول اینکه باید روی کار رو سنباده بکشید تا آمادگی جذب رنگ جدید رو داشته باشه (سنباده ۲۲۰ کارکرده)
   در مرحله بعد نیم پلی استر رو سبک و با تینر ۱۰.۰۰۰ اجرا کنید. همچنین پیشنهاد می کنم یک بار روغن جلا خودرویی رو هم تست کنید.

 79. محمد مهدی می‌گوید:

  ببخشید بد تایپ شده آیچوب جان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد مهدی گرامی
   لطفا سوالتون رو دوباره ارسال کنید تا پاسخ بدیم.

   • محمد مهدی می‌گوید:

    سلام آیچوب عزیز خسته نباشید.ممنون عرضم بحضورتان من کارگاه دارم واز نیم پلی استر فقط استفاده میکنم ولی مشتری میز آورده دو مواد میخواد میخواستم ببینم که چجوریه روش استفاده مثلا داخل یک کاسه پیستوله چقدر هاردنر لازمه چون دوتا خشک کن داره نمیدونم ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر از شما.

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام محمد مهدی عزیز
     فکر می کنم منظور از ((دو مواد)) تمام پلی استر باشه
     امروز یک مطلب در این زمینه منتشر می کنیم.

  • میثم می‌گوید:

   سلام و خسته نباشید خدمت شما،راستش من دو تا مشکل در رنگ کاری دارم،اول اینکه چرا اکثر رنگهای فوری که با تینر ۱۰/۰۰۰ یا ۲۰/۰۰۰ روی هر سطخی میپاشم رنگ مات در میاد،از یه استاد کار هم پرسیدم گفت رنگهای فوری همه مات در میان حتماً باید پولیش بشه،
   مشکل دووم چون تو گیلان هستیم و رطوبت زیاده با اینکه زیر پیستوله و روی کمپرسور رطوبت گیر نصب کردم،باز هم گاها روی کارم قطرات ریز اب میبینم،راه حل چیه

   • آیچوب می‌گوید:

    درود بر شما میثم عزیز
    شما می تونید پس از اجرای رنگ فوری، روی کار یک دست کیلر خودرویی اجرا کنید تا براق بشه
    در مورد قطرات ریز آب، ممکنه مشکل از تینر باشه و یا رطوبت بیش از حد هوا… (برای شهر های ساخلی) چون ما در شهر های شمالی رطوبت بالای ۹۰ درصد هم داریم.

 80. ساناز می‌گوید:

  سلام استاد محترم من روی ام دی اف خام نقاشی میکنم با گواش واس تثبیت و براق کنندگی از چی استفاده کنم بهتره؟ که زرد نشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ساناز گرامی
   از وارنیش استفاده کنید.
   سپاس از همراهی شما

   • ساناز می‌گوید:

    چه مارکی باشه بهتره؟حلال تینر؟یا حلال اب باشه؟

    • آیچوب می‌گوید:

     حلال آب باشه بهتره… حلال تینر ممکنه نقاشی شما رو از بین ببره
     در مورد برند نظر خاصی ندارم.

   • همتا می‌گوید:

    سلام وارنیش باید رقیق بشه اخه یکم زدنش سخته؟اسپری وارنیش هستش؟!

    • آیچوب می‌گوید:

     باید جستجو داشته باشید. متاسفانه در این زمینه تجربه چندانی نداریم.

    • زهرا می‌گوید:

     سلام، ببخشید من یه بوفه چوبی داریم از رنگ قهوه‌ای به رنگ سفید کردم، خیلی خوب شده، فقط می‌خوام پلی استر سفید بزنم، بعدش در مورد اینکه منبت کاری ها روی چوب بوفه و تاج ش رو موندم چی کار کنم منظورم چه رنگی که بهش بیاد؟ به من گفتن شاپان بزنم پاک کنم، به نظرتون روی رنگ سفید خوب در میاد؟

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام زهرا گرامی
     معمولا استاتید رنگ کار چوب برای شسته کاری، ابتدا رنگ سفید رو اجرا می کنند، بعد شاان رو با کمی بنزین حل می کنند که غلطت خودش رو داشته باشه… بعد با قلم مو روی کار اجرا می کنند و با دستمال تمیز شاپان اضافی رو پاک می کنند تا داخل شیار ها تیره تر بشه
     بعد یک دست نازک سیلر و یک دست کیلر خودرویی روی کار اجرا می کنند.
     شاپان به تنهایی جواب نمیده.

   • ساناز می‌گوید:

    سلام وارنیش غلظت زیاده و با قلمو زدن سخته و رد میندازه و وارنیش حلال تینر باشه یا اب؟مارک خوب نمیدونید که معرفی کنید؟

    • آیچوب می‌گوید:

     حلال آب باشه بهتره… حلال تینر ممکنه نقاشی شما رو از بین ببره
     در مورد برند نظر خاصی ندارم.

 81. Pouya می‌گوید:

  سلام.ممنون از سایت خوبتون.یک دراور رو میخام با پیستوله رنگ کنم.بخش اول جوهر رنگ گردویی که با تینر ۱۰۰۰۰ رقیق میکنم – بعد سیلر و سمباده دو دست.حالا بخش نهایی که میخام نیمه براق بشه. ایا میتونم کیلر و نیم پلی استر رو با نسبت مساوی مخلوط کنم؟و ایا نیم پلی استر هم هاردنر داره؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام پویا عزیز
   مراحل کار درست هست.
   به هیچ عنوان کیلر و نیم پلی استر رو با هم ترکیب نکنید.
   یا کیلر براق، یا نیم پلی استر براق…
   نیم مقدار براق شدن نیم پلی استر براق از کیلر براق بیشتر هست.

 82. حوریه می‌گوید:

  سلام، ببخشید من روی چوب نقاشی میکشم،آیا اصلاعی دارید که چه مدت زمانی طول میکشه که نقاشی خراب بشه؟ یا اصلا خراب میشه؟؟ با رنگ روغن کار میکنم، و برای محافظت بهتر از رنگ چیزی هست که پیشنهاد کنید؟؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حوریه گرامی
   اگر در معرض رطوبت و اشعه خورشید قرار نگیره، چند ده سال ماندگاری داره…
   برای محافظت ار رنگ روغنی می تونید از کیلر خودرویی استفاده کنید، البته باید مراحل به صورت زیر باشه:
   سنباده
   سیلر
   سنباده
   نقاشی روی چوب
   کیلر خودروی

   پیروز و شادکام باشید.

   • آلاله می‌گوید:

    سلام ببخشید من رو یه جعبه ی چوبی با گواش رنگ مشکی و پودر رنگ طلایی کارکردم برای تثبیت رنگش از چی استفاده کنم بهتره؟

 83. حميد می‌گوید:

  سلام از اینکه تجربیات و دانش خود را در اختیار دیگران قرار می دهید ممنوع من تجربه زیادی در رنگ کاری ندارم اما سوالم این است آیا می توان بدون سیلر کاری مستقیم از کیلر برای روی چوب استفاده کرد

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حمید عزیز
   این کار رو به هیچ عنوان انجام ندید.
   اصلا بدون سیلر نمیشه به کیفیت مناسبی دست پیدا کرد. میشه گفت سیلر یکی از مهم ترین بخش های رنگ کاری چوب هست. تا چوب آماده پذیرش رنگ جدید بشه.
   سپاس از همراهی شما در آیچوب

 84. احمد می‌گوید:

  سلام. من روی چوبی که محلول رنگ و شاپان و زدم میخوام کیلر بزنم ، البته با قلمو . ولی کیلری که با تینر رقیق کردم رنگ سطح چوب رو از بین میبره و رنگ زیر پاک میشه. چطور میتونم برای محافظت و براق شدن کیلر بزنم ولی رنگ پاک نشه؟ ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام احمد عزیز
   بله، کاملا درسته… این مشکل ایجاد میشه و امری عادی هست. بهترین راهکار استفاده از پیستوله هست.
   نکته بعد اینکه باید بعد از اجرای شاپان و خشک شدنش، روی کار سیلر اجرا کنید و در مرحله بعد کیلر…
   اگر از پیستوله استفاده کنید به مراتب بهتر هست.
   اگر امکان استفاده از پیستوله ندارید، در زمان اجرای سیلر قلم مو رو به آرامی روی کار بکشید تا شاپان حل نشه.
   فقز کافیه یک دست سیلر اجرا کنید، در دست های بعدی نیاز به اجرای آرام نیست و شاپان دیگه حل نمیشه

   اگر در نظر دارید چوب رو رنگ کنید، پیشنهاد می کنیم آموزش رنگ چوب به روش سیلر کیلر رو مطالعه کنید.

   • احمد می‌گوید:

    ممنونم از راهنماییتون . بسیار سپاسگزارم.

 85. سامان محمدی می‌گوید:

  سلام یک سری نرده ی راه پله دارم که چوبیه قبلا پولی استر روش پاشیدن الآن با گذشت زمان شفافیتش رو از دست داده بعضی جاهاش زیرسازیش ترک خورده می خوام دوباره سرحالش بیارم میشه راهنمایی کنید چه جوری این کار رو بکنم البته این رو بگم چون مکانش بسته است نمیشه از پمپ و پیستوله استفاده کرد ممنون میشم پاسخ بدید

 86. جواد می‌گوید:

  سلام و عرض ادب،
  یک تخت چوبی (چوب روسی) دارم که چون قراره در محیط باز (در معرض آفتاب و بارون) استفاده بشه جستجویی کردم و به من پیشنهاد محلول نانو بر پایه آب دادند. ابتدا با شاپان رنگ چوب را کمی فهوه ای کردم و سپس محلول نانو (بر پایه آب) را با قلم مو استفاده کردم. الان مشکلی با نتیجه ندادم ولی مطمئن نیستم مقاومتش در برابر آب و آفتاب بالا رفته باشه. خواستم ببینم میتونم از ترکیب سیلر و کیلربر روی ترکیب فوق استفاده کنم و آیا استفاده از کیلر پلی اورتان سازه را مقاوم در برابر آفتاب و بارون میکنه، و اینکه اگه اجازه دارم کیلر استفاده کنم لازمه سمباده کاری هم بکنم و دیگه اینکه با توجه به اینکه زیر کار الان با ترکیب نانو پایه آب پوشش داده شده آیا سیلر کاری اولیه لازمه؟ ممنون میشم از پاسختان.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جواد گرامی
   برای رنگ فضای باز شما راهی ندارید جز اینکه از رنگ هایی استفاده کنید که روی چوب لایه سنگین تشکیل نده … همین لایه ضخیم روی چوب به راحتی پوست میشه و ترک میگیره. پس شما باید از رنگ یاستفاده کنید که جذب چوب بشه . روغن های گیاهی مخصوص چوب یک یاز راهکار های پیش روی شماست که در حال حاضر بهترین گزینه برای پوشش سازه های چوبی فضای باز هست.
   سیلر و کیلر به هیچ عنوان گزینه مناسبی نیست.

   اگر می تونید روی کار رو سنباده کاری کنید و سک دست روغن گیاهی چوب اجرا کنید.

   • جواد می‌گوید:

    سلام و سپاس فراوان از پاسخ سریع و جامعتان.

 87. حسن می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من یک میز چوبی بارنگ سیلر کیلر قهوه ای دارم لیوان یا ظرف داغ روش گذاشتند جای آن ها بصورت لکه های سفید کدر مانده . چطوز میشه برطرفش کرد باسپاس

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حسن عزیز
   لطفا از این آموزش استفاده کنید و در صورتی که با نتیجه نرسیدید، باید کل صفحه رو از نو رنگ کاری کنید:

   چگونه لکه آب خشک شده روی رنگ را از بین ببریم؟

  • علی می‌گوید:

   سلام. استاد من امروز زیر کار یه میز رو دراوردم و سفید رویشو پاشیدم و بعدش پودر صدفی قاطی کردم و پاشیدم روش.اما نمیدونم چرا صدفی حالت خال خال میشه روی کار. همکارم گفت ک صدفی سوخته روی کار اما دلیلشو نمیدونم چیه. ممنون میشم راهنمایی کنین.

   • آیچوب می‌گوید:

    دوست عزیزم سلام
    متاسفانه در زمینه اجرای رنگ صدفی تجربه چندانی ندارم. هرگونه پاسخ نادرست ما ممکنه موجب ایجاد خسارت بیشتر بشه…

  • Amirreza می‌گوید:

   سلام دلیل خال خال شدن رنگ صدفی چیه استاد؟
   مراحل کارم ب این شکل بوده = دو دست بتونه فوری. رنگ سفید رویه.بعد پودر صدفی که با سیلر درست کردم.
   نمیدونم چرا کار یذره روش خال خال میشه . همکارم گفت صدفیت سوخته روی کار ولی دلیلشو نمیدونم. ممنون میشم جواب بدین

 88. امیررضا می‌گوید:

  سلام من ب تازگی یه میز رنگ کردم ک مرحله آخرش بعد از شاپان کاری نیم پلی استر روی کارم پاشیدم . فرداش ک اومدم باد بگیرم روی صفحه ک گردوخاکش تمیز بشه لایه ی نیم پلی استر تیکه تیکه از روی کار بلند شد. خاستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز.
   باید بعد از شاپان کاری روی کار یک دست سیلر پودری می پاشیدید و در مرحله بعد نیم پلی استر رو اجرا می کردید…
   شاپان چربی داره و پیوند درست انجام نمیشه.

 89. رسول می‌گوید:

  سلام،رنگ کار چوب هستم
  یک سوال دارم اگه لطف کنید جواب بدید ممنون میشم
  ترک خوردن پلی استر ایستاده رو چطور برطرف کنم
  باز هم از لطفتون ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رسول عزیز
   به احتمال بسیار زیاد نسبت هاردنر به پلی استر زیاد هست. نسبت هاردنر به پلی استر رو از رنگ فروش بپرسید.

   • رسول می‌گوید:

    سلام چطوری وقتی کار عجله ای هست پلی استر ایستاده رو زودتر خشک کنیم .مخصوصا وقتی هواسرده

    • آیچوب می‌گوید:

     باید دمای کارگاه رو بین ۲۵ تا ۳۰ درجه نگه دارید تا هاردنر به خوبی عمل کنه. سعی نکنید با اضافه کردن هاردنر روند رو سریع تر کنید، چون رنگ ترک می خوره…
     فقط دمای کارگاه رو تنظیم کنید.

 90. حامد می‌گوید:

  سلام من چیکار کنم شیره چوب ک ب رنگ زرد هس روی رنگ نفوذ نکند سه بار رنگ پاشیدم بازم روی رنگ اومد

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حامد عزیز
   لطفا بفرمایید چه چوبی هست.
   اگر چوب نراد منظور شما هست، می تونید قبل از شروع رنگ کاری صمغ رو به راحتی پاک کنید. یک چاقو یا میله فلزی رو داغ کنید و روی صمغ قرار بدید تا از بین بره…

   پیشنهاد آیچوب:
   روش های از بین بردن صمغ درخت چیست؟

 91. مجتبی می‌گوید:

  سلام
  نظرتون درباره رنگهای کیلر اکریلیک مخصوص چوب(پایه آب) چیه؟
  آیا باهاشون کار کردید و نسبت به کیلر حلال تینر چسبندگی و مقاومت به آبش چطوره؟
  نقاط ضعف کیلر اکریلیک چوب چیه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مجتبی عزیز
   نه متاسفانه
   تا به حال با این نوع رنگ کار نکردم.

  • سارا می‌گوید:

   سلام توی مرحله ی نهایی که کارم نیم مای استر زدم یه قسمتش شره کرده نمیدونم چیکارش کنم نمیتونم اینجوری تحویل مشتری بدم راهی هست برای اصلاح؟

   • آیچوب می‌گوید:

    سلام سارا گرامی
    اجازه بدید رنگ کامل خشک بشه و روی شره نرم سنباده بکشید تا صاف بشه
    در مرحله بعد روی کار یک دست نرم نیم پلی استر بپاشید. البته اگر این کار درست انجام نشه باعث سوختن رنگ زیرین میشه…

 92. صادق می‌گوید:

  سلام .خسته نباشید استادگرامی.میخاستم بپرسم من یه دست مبل طلائی رنگ زدم که زیر کار سمباده شده و بعد بتونه گل ماش زدم .حالا میخام شاپان بزنم میخواستم بپرسم باید کیلر بزنم بعد شاپان واگه کیلر باید بزنم شاپان که زدم نیم پلی استر میخاد یا نه

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما صادق عزیز
   مراحل کار به صورت زیر هست:

   سنباده کاری
   بتونه
   سیلر
   بتونه فوری
   رنگ طلایی
   نیم پلی استر

   حالا اگر نیاز به شسته کاری و دیگر موارد هست، باید انجام بدید.

 93. حدیث می‌گوید:

  سلام روزتون بخیر،من سرویس چوبم و رنگ روغنی براق زدم ولی هنوز ماته مثل کارای بیرون نیست،میخوامبراق بشه و تمییز کردنش راحت بشه چی روش بزنم؟رنگ قبلی سفید بود دوباره سفید زدم ،شنیدم روغن جلا زرد میکنه،نیم پلیستر رنگ روغنو خراب میکنه،پس چی باید بزنم بنظرتون؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حدیث
   در کار های بیرونی از تمام پلی استر استفاده میشه که مثل یک لایه شیشه روی کار میشینه. شما برای اجرای تمام پلی استر باید رنگ رویه رو پاک کنید و از نو رنگ کاری کنید. چوبن تمام پلی استر یا نیم پلی استر روغن جلا رو میسوزونه…

 94. وروجک می‌گوید:

  میشه کیلر با تینر روغنی حل بشه برای چوب؟؟
  ممنون اگه سریع جوابمو بدید

 95. وروجک می‌گوید:

  سلام
  امکان اجرای نیم پلی استر مات روی چوب خام هست

 96. حامد می‌گوید:

  سلام و ممنون از پاسخهای درست شما
  سوال من : در رنگهای پوششی که روی درب انجام میشه( روی ام دی اف خام )
  چرا بعد از نصب در محل پوسته پوسته میشه که نارضایتی مشتری را به دنبال داره
  احتمالا به زیرکار بستگی داره..
  اما راه حل رو نمیدونیم
  سپاس فراوان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حامد عزیز
   به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله زیر سازی مناسب، رنگ مناسب، روش اجرای درست و …
   ایتکه رنگ پوسته می شود،یا نشان از ضعف رنگ هست ( البته با توجه به فوری بودن رنگ این احتمال کم هست) … حتما رنگ را قبل از اجرا به خوبی هم بزنید تا موادش داخل قوطی ترکیب شود.
   زیر کار هم مهم است. اطلاع نداریم که چگونه زیر کار را اجرا می کنید.

   مراحل درست اجرای رنگ پوششی:
   سنباده کاری
   بتونه ماستیک
   سنباده
   سیلر
   سنباده پوست
   بتونه فوری
   سنباده پوست
   آستری فوری
   رنگ پایانی (در صورت نیاز)

   سپاس از همراهی شما

 97. شاهین می‌گوید:

  با درود فراوان خدمت استاد گرامی.واقعا دسمریزاد.پایدار باشید.من صفحرو از بالا تا پایین خوندم واقعا سطح آگاهیتون کاملا در حد دکترای چوب هستش .من نقاش ساختمان هستم .چند ترم پتینه کاری گذروندم والان دارم تو ۱کارگاه بزرگ استخدام میشم برای رنگ آمیزیه پایه چوبی بزرگ میزهای اداری و تاج تخت خواب و….ورنگ امیزیش با منه .سوالم این بود ک ایا میشه روی چوب خام استر طوسی ماشین پاشید و بعد رنگ فوری کار کرد مثل سفید ۲۱آلمانی؟با تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام شاهین عزیز
   سپاس از لطف و محبت شما
   بله شدنی هست.
   البته بتونه و سیلر هم باید انجام بدید.

   • شاهین می‌گوید:

    با درود فراوان اگر امکانش هست مراحلو ب ترتیب بگین ممنون میشم

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما شاهین عزیز
     مراحل کار به صورت زیر هست:
     سنباده
     بتونه
     سنباده
     سیلر
     سنباده
     سیلر
     سنباده
     رنگ فوری
     رنگ پایانی (نیم پلی استر یا کیلر دوقلو یا …)

   • شاهین می‌گوید:

    بادرود فراوان.استاد اگر ممکنه مراحل کار را توضیح بفرمایید.با سپاس

   • شاهین می‌گوید:

    با درود فراوان.استاد برای ترمیم گره چوب چ باید کرد .ممنون از لطف شما

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام شاهین عزیز
     گره همچنان وجود داره یا اینکه به بیرون پرت شده و در حال حاضر وجود نداره؟

    • شاهین می‌گوید:

     بادرود فراوان.گره چوب روی چوب خام روی تاج تخت هستش وهنوز کاری روش انجام ندادن چوب خام هستش

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما
     اگر گره آزاد باشه، می تونید با چسب چوب گره رو در جای خودش محکم کنید.
     اگر درز وجود داره، میتونید با بتونه مل و سیریش روی گره رو بتونه بگیرید تا درزی وجود نداشته باشه.
     اگر گره سالم هست و هیچ ایرادی نداره، نیازی نیست کاری انجام بدید و مراحل رنگ چوب رو به صورت کاملا عادی پیش ببرید.

 98. محمد می‌گوید:

  سلام
  وقت بخیر
  من روى یه جعبه نیم پلى استر زدم که زیر کارش شاپاین و سیلر کیلر بود ولى فراموش کردم در نیم پلى استر از خشک کن استفاده کنم و الان دیگه به کمپرسور اینا دسترسى ندارم، چجورى میتونم این مشکل حل کنم و از حالت چسبناکى در بیارمش؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   باید مقداری نمی پلی استر بسازید که دو برابر حالت عادی هاردنر داشته باشد… سپس روی کار با استفاده از پیستوله اجرا کنید. احتمال بسیار قوی، اجرای نیم پلی استر دست دوم با قلم مو موجب خرابی رنگ خواهد شد.

 99. m.k می‌گوید:

  سلام استاد.من میخواستم قنداق تفنگمو رنگ کنم اول روى یک قنداق شکسته کار رو شروع کردم اول شاپان کارى بعد سیلر کارى و اخرش هم نیم پولى استر استاد بعد از خشک شدن براى ازمایش ضراباتى کوچک با اهن زدم از زیر پوسته میشه عوضش همراه چوب رنگ باهم گود بشند رنگ پوسته میشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   احتمالا زیر کار مشکل دارد. یعنی :
   شاپان بیش از حد چرب بود
   از حلال مناسب استفاد شود (بنزین)
   سیلر خوب هم نخورده و موادش ته نشین بوده و شما فقط قسمت بالای سیلر رو ساختید و اجرا کردید.
   و چندین دلیل دیگه که غیر قابل پیش بینی هست.

 100. علی می‌گوید:

  با سلام
  من یه میز عسلی چوب گردو رو رو بعد از کلی سنباده زدن و صیقلی کردن ، برای اینکه موج چوب کاملا پیدا بشه، با اسپری “سریع خشک اکرلیک مات” از شرکت رونق کیش پوشش دادم و متوجه شدم داره رو به سفیدی میزنه بنظرم فاسد شد بود ،تقریبا بلافاصله با اسپری “کیلر اطلس vako “دوباره روش پاشیدم حالا متوجه شدم اکرلیک پایه آب بوده و کیلر رزینی بنظرتون مشکلی پیش میاد البته هنوز خشک نشده آیا خشک میشه و آیا اگر مشکلی پیش بیاد میشه رنگ رو با سنباده پاک کرد و دوباره رنگ کاری کرد ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   رنگ پایه آب و فوری به هیچ عنوان با هم سازگاری ندارند. اگر رنگ اجرا شده مشکل دارد، باید رنگ را با سنباده پاک کنید و از نو رنگ جدید را اجرا نمایید. البته ما در نوشته های پیشین آموزش اجرای رنگ چوب را منتشر کرده بودیم.

   آموزش اجرای رنگ به روش سیلر، کیلر، نیم پلی استر

   • علی می‌گوید:

    با سلام مجدد
    ایراد ممکنه چه زمانی خودش رو نشون بده همون زمان خشک شدن یا یه مدت دیگه؟؟؟

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما
     معمولا بعد از ۲۴ ساعت هم خشک نخواهد شد و حالت چسبندگی دارد. اگر مشکلی ندارد، نیاز نیست دوباره رنگ اجرا کنید.

 101. خسرو قاسم ابادی می‌گوید:

  سلام ممنون میشم اگه بفرماید چرا رنگهای که به هم چسبیداند ازچوب جدا میشود
  به تور مثال ثرمه دور پارچه به چوب چسبیده وزمانی که ثرمه پارچه مبل کنده میشود رنگ با ثرمه از چوب مبل جدا میشود

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   هر رنگی محکم و قوی نیست. به عنوان مثال روغن جلا خودرویی بسیار محکم تر از نیم پلی استر یا کیلر هست. احتمالا ثرمه دور پارجه به چسب (ماده شیمیایی قوی) به مبل چسبیده و پیوندی قوی با رنگ رویه مبل تشکیل داده است. لاجرم رنگ با چسب از چوب جدا می شود.
   به عنوان مثال چسب چوب به حدی قوی هست که برای بازکردن دو قطعه چوبی چسب خورده، راهی جز شکستن چوب ندارید.

 102. سحر می‌گوید:

  سلام ببخشید میخواستم بپرسم وارنیش با کیلر چه فرقی داره؟ بجای همدیگه میشه استفاده کرد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سحر گرامی
   کیلر با تینر سلولوزی ترکیب میشه و به عنوان رنگ پایانی بعد از سیلر روی چوب اجرا میشه. وارنیش یک ماده جلا دهنده هست که ترکیبات شیمیایی و روش اجرای متفاوتی داره…
   کیلر صنعتی هست و پوشش بیشتری داره…

  • حذیث می‌گوید:

   سلام ،خسته نباشید،ما ی سری کمد روکش چوب بلوط داریم،روش ی دست سمباده زدیم وبعدش رنگ اکرلیک پایه اب زدیم حالا میخواستم بپرسم برای فیکس کردن رنگ و ضد خش شدنش چی باید استفاده کنیم

   • آیچوب می‌گوید:

    درود بر شما
    در مورد رنگ اکرلیک و روش های پوشش اون اطلاعاتی نداریم.
    اکریک روغنی داریم و پایه آب… کدوم اکرلیک؟!

 103. متین می‌گوید:

  سلام آی چوب جان خسته نباشی. من یه اسپری رنگ سفید براق خریدم واسه یه قفسه چوبی.
  میخوام بهش بزنم. سوالم اینه که واسه تثبیت کننده رنگ بعدش بهش چی بزنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام متین عزیز
   می توانید از روغن جلا خودرویی برای ماندگاری بیشتر و مقاومت کار استفاده کنید.

 104. هویه کار می‌گوید:

  سلام روز خوش من مبلهای طلایی داشتم که با رنگ مولتی سورفیس ریچ به رنگ طوسی تبدیل کردم و بعد از ان اسپری وارنیش مات ریچ زدم آیا کفایت میکه یا خیر چون با کوچکترین ضربه ای مثل جارو برقی رنگ برداشته میشه ممنون میشم راهنمایی کنید و من اصلا نمیخوام براق بشه میخوام مات بمونه اگر ر

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما دوست گرامی
   متاسفانه هیچ اطلاعاتی در مورد رنگ مولتی سورفیس نداریم.

 105. مهسا می‌گوید:

  سلام. ببخشید من یه کنده چوب به قطر ۸ سانت رو دادم برام برشهای ۲ سانت زدن. برای گیفت میخوام ازشون استفاده کنم. برای دوام چوب روشون روغن جلا رو با بنزین قاطی کردم و زدم. ولی تغییر رنگ‌دادن و سبز شدن. باید چکار کنم و علتش چیه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهسا
   احتمالا چوب خیس و مرطوب بود. نکته بعد اینکه حداقل باید یک دست سیلر روی چوب اجرا می کردید تا اشباع بشه… پیشنهاد می کنم از مطلب زیر استفاده کنید:

   آموزش اجرای رنگ چوب با سیلر و کیلر

   • اصغر می‌گوید:

    سلام خسته نباشید
    میخواستم بپرسم دلیل دون دون شدن سطح کار درموقع رنگ کاری
    ایراد ازچی میتواند باشد جنس ام دی اف ورنگ پوششی مخصوصا
    دررنگ مشکی خیلی معلوم هست
    باتشکر

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام دوست گرامی
     در نوشته های پیشین دلایل دون دون شدن رنگ را آموزش داده بودیم.

     لطفا مطالعه کنید:
     دلیل پوست پرتقالی شدن رنگ چیست؟ + راهکار حل این مشکل

    • زانکو می‌گوید:

     سلام وقت بخیر
     من روی دسته کفگیر وملاقه چوبی و… سنباده زدم
     بعد رنگ وطرح اکریلیک زدم بعدش اسپری کیلر،
     ایا بعد سنباده بایدسیلر میزدم؟
     اگه اسپری کیلر در برابر شستن مقاومت ندارد
     تثبیت کننده بهتر معرفی بفرمایید، مرسی

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما دوست گرامی
     استفاده از رنگ های شیمیایی و سرطان زا در ظروف چوب ظلم در حق خودتون مشتری هست.
     فقط و فقط از روغن گیاهی مخصوصو چوب استفاده کنید.

 106. علی می‌گوید:

  سلام یک اوپن چوبی رو میخواستم لاک پلی اورتان بزنم برای موج نما کردنش میشه از شاپان استفاده کرد؟ وبعدش از لاک پلی اورتان استفاده کرد؟
  شاپان تاول نمیزنه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   میشه از شاپان استفاده کرد؛ اما بعدش پرایمیر (سیلر) و در مرحله بعد لاک پلی اورتان باید استفاده کنید.

   • علی می‌گوید:

    اگه پرایمر استفاده نشه چه مشکلی پیش میاد؟
    چه پرایمری؟ برند و مدل خاصی مد نظر دارید؟

    • آیچوب می‌گوید:

     چوب اشباع نمیشه و رنگ جذب چوب میشه و کیفیت پایینی خواهید داشت. هر رنگی پرایمر مخصوص به خودش رو داره. سیلر پلی اورتان هم در بازار موجود هستو فقط باید به رنگ فروش اطلاع بدید که برای چوب نیاز به اجرا دارید.

 107. مجید. می‌گوید:

  سلام ببخشید من میخواستم یک میز رو با اسپره رنگ بزنم طوری ک کاملا تمیز و براق و یک تیکه در بیاد چیکار باید بکنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مجید عزیز
   میز قبلا رنگ شده یا اینکه چوب خام هست؟
   چه ابزار رنگ کاری در دسترس دارید؟

 108. ميلاد می‌گوید:

  با سلام
  جای بتونه بعد از خشک شدن شاپون روی کار مونده سیلر و کیلر هم شده جای بتونه ها هم توی چشم میزنه برا درست کردن کار پیشنهادی ندارین ؟

 109. احسان می‌گوید:

  سلام استاد یه کار چوب روسی ترممو رو اول سیلر بعد سماده زدم. زیر کار خوب بود. ولی وقتی نیم پلیستر پاشیدم و فشار هوا کم بود. فکر کنم غلظت پلیستر هم زیاد بود. روی کار زبر دو نه دونه شد. اول اینکه ایراد کارم کجا بوده. دوم اینکه چه جوری برطرفش کنم. ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام احسان عزیز
   به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنیم از نیم پلی استر یا سیلر برای رنگ کاری چوب ترمو که معمولا در فضای باز قرار دارد استفاده کنید. پیشنهاد ما استفاده از روغن گیاهی چوب هست.
   در مورد دون دون شدن یا همان پوست پرتقالی شدن رنگ، در نوشته های پیشین آیچوب، مطلبی منتشر شد که دلایل آن ذکر شده است.

   لطفا مطالعه کنید:
   دلیل پوست پرتقالی شدن رنگ چیست؟ + راهکار حل این مشکل

   • احسان می‌گوید:

    ممنون استاد در فضای باز نیست. نمای داخلی خونه هستش.
    خیلی هم ممنون.

 110. مژگان می‌گوید:

  سلام درب ضد سرقت ما انگار رنگش بیشتر در قسمت وسط درب رفته..با دستمال تمیزش کردم و اسپری براق کننده زدم ولی یک دست براق نشده چیکار کنم؟تشکر و خسته نباشید بابت زحماتتون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مژگان عزیز
   به فکر تغییر رنگ درب ضد سرقت به صورت نقطه ای نباشید. یا باید کل درب را رنگ کنید، یا اینکه با روغن های جلا دهنده چوب که در فروشگاه ها هم معمولا هست، ایرادات را کمی کمتر کنید. استفاده از اسپری و مواد شیمیایی به این صورت گزینه خوبی برای شما نخواهد بود.
   البته نمی توان اینگونه پاسخ دقیقی داد. با توجه به مقدار خرابی و نوع ایران و مشاهده آن به صورت چشمی، باید تصمیم درست گرفت.

 111. وحید رسولی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  من میخواستم تخت خواب کودک که فقط با لاک براق شده رنگ سفید بزنم بطوری که رگه های چوب خودش را نشان دهد . لطفا مراحل و نحوه کار را توضیح دهید ضمنا اگر می بایست جلا روی چوب را با رنگ پاک کن ،پاک کنم از چه برندی استفاده کنم و آیا میتوانم برای رنگ سفید از قلم مو استفاده کنم پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام وحید رسولی گرامی
   ابتدا باید رنگ روی تخت را کامل پاک کنید. در مرحله بعد رنگ سفید را اجرا کنید. اگر ابزار و لوازم رنگکاری ندارید و به تکنیک های رنگ کاری آشنا نیستید، از روغن گیاهی چوب استفاده کنید.

   نوشته پیشنهادی:
   چگونه چوب را رنگ سفید کنیم؟

 112. رضا م می‌گوید:

  سلام من یه پایه گلدون دارم که با شاپان و کمی رنگ روغنی زرد وبنزین رنگش کردم از چیزی که میخواستم تیره تر چطور میتونم روشن ترش کنم درضمن چوبم خام بوده.واینکه لازمه بعداز اتمام کار جلا بدم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا عزیز
   باید کل کار را سنباده کاری کنید ورنگ روغنی و شاپان را از بین ببرید. یا اینکه از رنگ پاک کن استفاده کنید.
   در مرحله بعد شاپان را بیشتر با بنزین ترکیب کنید و روی کار اجرا کنید.

   مطلب پیشنهادی:

   آموزش رنگ چوب با شاپان

 113. فرهاد می‌گوید:

  با سلام وخسته نباشید بنده بعد از شاپان کاری روی قنداق چوبی تفنگ و سمباده کاری با پیستوله سیلر پاشیدم ولی موقعه سمباده کاری سیلر پوسته وکنده میشه لطفا علتش و راحلش چیه با تشکر

 114. مریم می‌گوید:

  سلام ببخشید من سرویس بچه هام نارنجی بوده الان رنگ پلاستیک سفید داشتم روش زدم ولی نمیشه دستمال کشید الان اگه بخوام رنگ روغن بزنم روش میشه به نظرتون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مریم
   استفاده از رنگ پلاستیکی روی رنگ فوری به هیچ عنوان درست نیست. باید رنگ اجرا شده را پاک کنید و از نو رنگ کاری را انجام دهید.
   اگر به لوازم رنگ کاری، سنباده، پیستوله و … دسترسی دارید، اطلاع دهید که روش تغییر رنگ را توضیح دهیم. همچنین پیسنهاد ما مطالعه این نوشته هست:

   آموزش تغییر رنگ کمد قدیمی

 115. اسماعیل می‌گوید:

  سلام
  چوبی که بر اثر موتور پوست زدن میسوزه چکار باید کرد چوب گردو هست ورگه داره

 116. مصطفی می‌گوید:

  سلام استاد ممنون از مطالب مفیدتون . من رنگ کار چوب هستم می خوام یه دست مبل رنگ شده و پلی استر خورده رو دوباره رنگ کنم .نمیخوام رنگ زیر و بردارم راهی هست که موقع رنگ پاشی رنگ زیر نسوزه … ممنون میشم راهنماییم کنین .سپاس

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مصطفی عزیز
   باید یک دست سنباده روی رنگ بکشید و رنگ را خش دار نمایید و رنگ های بعدی را بسیار نرم روی کار اجرا کنید. تا حجم زیاد رنگ باعث سوختن آن نشود.

 117. دانیال می‌گوید:

  سلام
  وقتی میخوام سایه بزنم سطح نر ام دی اف رو کیفیت خوبی نداره
  همرنگی با کیلر درست کردم و چند دست پاچیدم و سنباد ۴۰۰ زدم ولی نشد
  زیر کار سیلر هم پاشیدم نشد
  من میخوام سطح زیر سایه صیقلی و یکدست باشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دانیال عزیز
   برای صیقلی شدن MDF مخصوص در قسمت نر کار باید از بتونه استفاده کنید.
   ابتدا سنباده کاری
   بتونه پاششی یا بتونه مل و سیریش
   در مرحله بعد سیلر و همرنگی و …

 118. مجتبی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید.روی mdf رو بتونه کردم(مل.چسب چوب.آب.رنگ پودری).برای رنگ کردن هم از رنگ فوری چوب که با تینر۱۰۰۰۰ رقیق شده استفاده میکنم اما رنگ بعد از ۲ ساعت هم خشک نمیشه.رنگ فوریم مارک شبرنگ وتینر مارک تیراژه.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 119. علی می‌گوید:

  سلام مراحل کامل رنگ کاری رویmdf رو بهم میگید استاد

 120. سینا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید بنده میخوام کابینت های چوبی ام را کمی جلا بدم و تمیز تر به نظر برسه و کابینت هام هیچ پوسته ایی روش ایجاد نشده فکر میکنم روش از نیم پلی استر استفاده شده بوده بنظرتون کیلر روغنی یا کیلر بپاشم جواب میده یانه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سینا گرامی
   در حال حاضر رنگ مناسبی که برای MDF مناسب باشد، را نمی شناسیم و به آن دسترسی نداریم. با توجه به اینکه این روکش جذب رنگ ندارد، با مشکل روبرو خواهید شد. پیشنهاد ما این است از روغن های جلا دهنده چوب استفاده کنید که در فروشگاه ها یافت می شود.

   • رضا می‌گوید:

    سلام
    من روی چوب رنگ اکریلیکی میزنم و کار هنری میکنم
    اما لازم هست براقش کنم که با اسپری براق کننده اینکارو انجام میدم
    ولی چسبندگی داره که برام بده
    راهی هست برای براق کردن بدون چسبندگی؟

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام رضا عزیز
     احتمالا رنگ را بسیار غلیظ اجرا می کنید. غلظت بیش از حد رنگ، مانع از خشک شدن آن می شود.

 121. رامین می‌گوید:

  سلام و عرض ادب
  بنده تعداد زیادی محصول تولید کردم و الان برای رنگ کردن دچار مشکل شدم
  اکثر رنگهایی که استفاده کردم پس از خشک شدن کامل با فشار ناخت از روی کار بلند میشه
  جنس روی محصولات کاغذ گلاسه هستش که چاپ دیجیتال شده
  نیم پلی استر – کیلر خودرو – کیلر چوب – اسپری کیلر – کیلر دو جزئی – کیلر اکرلیک رنگ هایی هستن که استفاده کردم
  به نظر شما با چه رنگی میتونم این محصولات را رنگ آمیزی کنم
  با تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رامین عزیز
   روغن جلا خودرویی (مارک کحالی) را امتحان کنید. ممکن است گزینه مناسب باشد.

   • رامین می‌گوید:

    سپاسگزارم

   • رامین می‌گوید:

    سلام
    روغن جلا خودرویی مارک کحالی را هم امتحان کردم باز هم جواب نگرفتم و رنگ روی کار چسبندگی نداره و خیلی راحت بلند میشه از روی کار
    راه حل دیگه ای برای این کار پیشنهاد میکنید؟
    با تشکر

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام رامین عزیز
     از رنگ پلی اورتان شفاف استفاده کنید. پلی اورتان در چسبندگی و مقاوم حرف اول را میزند.

 122. میثم می‌گوید:

  باسلاپ وخسته نباشیدممنون میشم هرچه زودتربه سوالم جواب بدید چون یه اشتباعی کردم نمیدونم چجوری درستش کنم.
  روی میزاپنم که چوب ام دی اف قهوه ایی بود روغن جلازدم بعدشم اسپری براق کننده زدم الان هرچی میزارم روش ردش میوفته وجامیندازه توروخداراهنمایی کنیدچکارکنم؟؟؟تازه کابینت نصب کردم خاستم مثلاخوشگل تربشه زدم داغونش کردم خیلی ناراحتم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام میثم عزیز
   راهی ندارید جز اینکه رنگ رو پاک کنید… در این روند اگر از رنگ پاک کن استفاده کنید، روکش رو خراب می کنه…. اگر از سنباده استفاده کنید، باز هم روکش خواب میشه… در هر حال روکش خراب میشه…
   شاید بنزین کمتر روکش رو خراب کنه.
   البته تینر ۲۰.۰۰۰ فوری هم راه دیگ هست که میشه انجام داد. تینر رو روی کار یا قلمو اجرا کنید تا رنگ بسوزه… بعد با دستمال یا کاردک رنگ رو پاک کنید. فقط باید خوش شانس باشید که روکش MDF خراب نشه…
   ((پیشنهاد ما مشاوره با دیگر اساتید هم هست… به گفته های ما اکتفا نکنید!))

 123. مهردهدهوشمند می‌گوید:

  سلام آیچوب عزیز
  عرض ارادت
  من روی چوب توسکا خام البته برش کالباسی فقط ازکیلر براق ماشینی استفاده کردم ولی بنظر خودم خوب از آب درنیومده واونجوریکه دلم میخواست نشده
  آیا میتونم روی کیلر روغن بزرک یا چیزدیگه ای بزنم که حداقل ظاهر آراسته تری به چوبم بده؟یااینکه اگر نظر خاصی بابت راهنمایی دارین لطفا بفرمایید
  باتشکر مهرداد هوشمند

 124. الهام می‌گوید:

  سلام میخوام سرویس چوبم رو تغیر رنگ بدم از مشکی به رنگ بژ با چکار کنم ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام الهام
   شما نیاز به تجهیزاتی مانند پیستوله، دستگاه سنباده و شناخت رنگ های فوری و روش اجرای آن دارید.
   اگر به این مباحث آشنا هستید، بفرمایید که دقیق تمامی مراحل را توضیح دهیم. البته در نوشته های پیشین این موضوع توضیح داده شد که در لینک زیر توضیح داده ایم.

   آموزش تغییر رنگ سرویس چوبی

 125. امین می‌گوید:

  سلام
  رنگ فوری خودرویی برای چوب بهتره یا رنگ فوری چوب؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   اگر میخواید پوششی باشه، رنگ فوری خودرویی، اگر درنظر دارید موج نما باشه، از سیلر و کیلر و نیم پلی استر استفاده کنید.

   • امین می‌گوید:

    ممنون از پاسخ دهیتون دویت عزیز
    منظورم اینه که ایا رنگ فوری خودرویی با رنگ فوری چوب متفاوته؟

    • آیچوب می‌گوید:

     خواهش می کنم امین عزیز
     بله متفاوت هیت.
     رنگ فوری خودرویی به عنوان رنگ پوششی استفاده میشه و میتوتنید روی چوب و MDF خام هم اجرا کنید. این رنگ چسبندگی و کیفیت بسیار بالایی ارد.
     رنگ های فوری چوب شامل سیلر، کیلر، نیم پلی استر، تمام پلی استر و … می شود.
     در دو نوع رنگ نام برده شده با تینر فوری ترکیب می شود. به همین جهت رنگ فوری شناخته می شود.

 126. لیلی می‌گوید:

  سلام،روی رنگ پی وی سی چه نوع رنگای میشه بزنی

 127. سعادت می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید من به قطعه چوب گردو رو خوب سمباده زدم و بعد شاپان زدم سوالم اینه که بدون سیلر و کیلر میتونم روغن جلابهش بزنم؟ و اینکه بعد از روغن جلا چقد باید بمونه تا کاملا خشک شه و بشه روش کار کرد؟

 128. زهرا می‌گوید:

  سلام استاد بزرگوار، سپاس از اطلاعات بسیار مفید و کاربردیتون. ما یه پلکان چوبی تو منزلمون داریم و چوب خام روسی هست. با اطلاعات سایت شما و توکل به خدا رنگش کردیم. ابتدا شاپان و کمی رنگ روغنی قرمز و قهوه ای و بنزین رو قاطی کردیم و استری کردیم. بعد هم دو دست سیلر و سنباده همونطور که گفتین استفاده کردیم. قبل از استری هم با دستگاه لرزون حسابی کار رو لطیف کردیم. همه چیز عالی بود تا به مرحله نیم پلی استر رسیدیم. چوب هم بسیار لطیف و اماده کار بود. منتها چون امکان استفاده پیستوله داخل منزل نبود، با غلتک کوچکی نیم پلی استر رو زدیم. ابتدای کار خوب بود اما از یه جایی به بعد حباب های کوچولو توی کار میفتاد. بقیه کار رو با قلم مو زذیم که عالی شد. حالا جاهایی که حباب دار شده هم نازیبا هستن هم لطیف نیستن. میشه سنباده زدشون یا دیگه راهی نیست؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام زهرا گرامی
   بسیار عالی- خرسندیم از اینکه مطالب ما مورد استفاده شما قرار گرفت.
   تمامی مراحل درسته، به غیر از زمانی که با لرزان سنباده کاری بعد از سیلر رو انجام دادید!
   بعد از سیلر با ید با دست سنباده ۴۰۰ رو اجرا کنید.
   دلیل حباب هم احتمالا غلظت بیش از حد یا هم زدن شدید هست. یا اینکه قلم مو رو زیاد روی کار حرکت میدید و شدت حرکت زیاد هست. یا غلظت رنگ خیلی زیاد هست. یا هاردنر زیاده…
   چندین دلیل می تونه وجود داشته باشه…
   سپاس از همراهی شما

 129. شهروز می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید.برای محافظت و براق نگه داشتن کابینت چوبی و پلکان های چوبی در شمال چی کار باید کرد.

 130. سجاد می‌گوید:

  سلام
  خسته نباشید
  ببخشید من کارگاه رنگکاری دارم میخواستم بدونم برای اجرای رنگهای پولیشی باید از چه موادی استفاده کرد منظورم اینه که از چه پلی استر و یا ….استفاده کنم ؟ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سجاد عزیز
   می تونید از کیلر های خودرویی به عنوان رنگ پایانی استفاده کنید و روی کار رو پولیش کاری کنید.
   البته در مورد رنگ های پولیشی اطلاعات چندانی نداریم.

 131. ساناز می‌گوید:

  سلام وقت بخیر..من روی سقف پتینه ورق طلا انجام دادم به اینصورت که اول زیر کار یه دست کیلر اکرولیک زدم و بعد چسب و بعد ورق و در انتها نیم پلی استر دودست با پیستوله زدم بعد یه هفته تمام سطح کار پوسته پوسته کرده بنظرتون ایراد از کجاست لطفا راهنماییم کنید

 132. روزبه می‌گوید:

  سلام و عرض ادب
  میخواستم رنگکاری چوب رو حرفه ای یاد بگیرم.
  آیا کتاب خاصی معرفی میکنید
  و یا آموزشگاه معتبر معرفی میکنید؟
  اگر خودتون تدریس دارید به چه صورت هست؟

 133. ابراهیم می‌گوید:

  سلام خسته نباشید استاد
  من چند تا صفحه ناهار خوری رنگ کردم که اولش خونه مشتری با لیوان آب رنگش بلند میشد گفتم روی صفحه شیشه بیندازن الان رنگ با شیشه بلند شده کلا دلیلش چیه ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ابراهیم گرامی
   از چه رنگی به عنوان رنگ پایانی استفاده کردید؟

  • پیام می‌گوید:

   ممنون از سایت خوب شما و تشکر از مطالب مفید
   من تولیدی فوم چوب برای پایه مبل از جنس پلی یورتان با دانسیته ۵۰۰ دارم رنگ به سختی روی فوم چوب پلی یورتان میشینه از رنگ سه جزئی پلی یورتان استفاده میکنم چه پروسه ای انجام بدم البته قبلش سمباده میزنیم یا از چه رنگی استفاده کنم ممنون

   • آیچوب می‌گوید:

    سلام پیام عزیز
    متاسفانه در مورد روش رنگ پایه های پلی یورتان اطلاعات چندانی ندارم

 134. موسوی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید میخوام بیام این کارو یاد بگیرم الان تو کار تولید سنگ مصنوعی کورین هستم لطفا راهنمایی کنید

 135. سعید می‌گوید:

  سلام استاد عزیز. خیلی از پاسخ ها و راهنمایی های آموزنده شما استفاده کردم. پایدار و سلامت باشید.

 136. سعید می‌گوید:

  سلام استاد گرامی. ممنون از زحمات شما. آیا بجای سریش میتونیم از چسب چوب برای ساخت بتونه استفاده کنیم>

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سعید عزیز
   برای جذب رنگ با مشکل مواجه خواهید شد.
   بهتره از سیریش و مل استفاده کنید.
   حتی بتونه کناف هم گزینه خوبیه
   سیریش + بتونه کناف!

   • ساناز می‌گوید:

    سلام.وقت بخیر.سوال من اینه که بعد از اینکه mdf رو با رنگ اکریلیک رنگ کردیم چی کار کنیم که مقاوم باشه و با هر ضربه ای رنگش نپره ؟؟؟ آیا اصلا چنین امکانی وجود داره ؟

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما ساناز
     در مورد پوشش های مناسب رنگ اکرلیک اطلاعات چندانی ندارم.

 137. سعید می‌گوید:

  خیلی سپاسگزارم استاد عزیز. میشه راهنمایی بفرمائید طریقه اجرای نیم پلی استر با قلم چیست و نیم پلی استر مرغوب تو بازار کدام مارک است؟

  • آیچوب می‌گوید:

   خواهش می کنم
   خیلی سادست. روش خاصی نداره
   نیم پلی استر رو به نسبت ۱ به ۱ با تینر ۱۲۰۰۰ ترکیب کنید. با قلمو روی کار اجرا کنید و مراقب باشید که حباب ایجاد نشه…
   تابا، پارس اشن، پارس مهام از برند های خوب بازار هستند.

 138. سعید می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید. ممنون از آموزش ها و راهنمایی های خوبتون. سوالم اینه که در منزل میتوانیم از قلم مو برای اجرای کیلر و یا پلی استر و یا مخلوط سیلر و کیلر استفاده کنیم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سعید عزیز
   بله می تونید اجرا کنید.
   اما سیلر رو اگر با قلمو روی شاپان اجرا کنید، ممکنه شاپان حل بشه و کارتون دو رنگ بشه…

 139. hossein می‌گوید:

  سلام وقت بخیر آیا میشه بعد از سیلر و کیلر زدن بر روی چوب خام به وسیله جوهر رنگ یا هر روش دیگری رنگ چوب را که خیلی روشن هست به رنگ گردویی تغییر داد با تشکر

 140. سعید می‌گوید:

  استاد گرامی سلام.
  لطفا بفرمایید روی چوب خام میشه از نیم پلی استر مات استفاده کرد یا حتما باید اول سیلر کیلر بشه؟
  آیا از نیم پلی استر بر روی رزین اپوکسی هم میشه استفاده کرد یا نه. ممنون.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سعید گرامی
   بله حتما باید قبل از نیم پلی استر از سیلر استفاده کنید. نیم پلی استر به تنهایی کیفیت مطلوبی نخواهد داشت.
   تا حالا نشنیدم کسی روی رزین از نیم پلی استر استفاده کنه…

 141. محسن می‌گوید:

  سلام اگه تمام پلی استربزنیم خشک که شد یه دست دیگه بزنیم مشکلی پیش میاد

 142. حمید می‌گوید:

  سلام – من برای رفع ماتی چراغ جلو ماشینم بعد از سنباده اسپری کیلر زدم ولی بد اسپری کردم خوب نشده الان هر کاری میکنم کیلر پاک کنم تا ۲ باره اسپری کنم نمیشه چکار کنم پاک بشه یه راه حل فوری نشون بدین تینر ۱۰۰۰۰ زدم نشد . تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حمید عزیز
   اگر از اسید رنگ پاک کن استفاده کنید، چراغ خراب میشه
   اگه ۱۰.۰۰۰ جواب نداد، ۲۰.۰۰۰ استفاده کنید. یا با سنباده پوست ۱۰۰۰ خیلی آروم کیلر رو پاک کنید…
   پیروز باشید

 143. مجید می‌گوید:

  سلام خسته نباشید، چند تا سوال داشتم، ۱- میشه برای مات نگه داشتن کار کیلر نزد وبعد از سیلر رنگ نیم پلی استر زد ۲- دلیل سفید شدن سیلر بعد خشک شدن چیه، من میزنم بعضی از چوب ها سفید یا سفیدک نمیزنه بعضیا میزنه آیا به تر بودن بعضی چوبا ربط داره ۳- میشه بعد سنباده فقط رنگ نیم پلی استر زد و سیلر نزد، ممنون از سایتتون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مجید عزیز
   ۱. شما می تونید بعد از سیلر از کیلر یا نیم پلی استر مات استفاده کنید تا کار مات بشه
   ۲. دقیقا به خاطر وجود رطوبت در رنگ یا چوب، سفیدک ایجاد میشه
   ۳. امکانش نیست… کار خراب میشه و هیچ کیفیتی نخواهد داشت.
   پیروز و شادکام باشید.

 144. کامی می‌گوید:

  سلام خدمت بچه های آی چوب،
  مطالب خیلی جامع و خوبی توی وبسایتتون گذاشتید. خیلی لذت بردم تو همین ۱ ساعتی که برخی صفحات رو خوندم. ممنونم بابت این اطلاعات ارزشمند و محتوای مفید.
  سوالی دارم. ممنون میشم جواب بدید و راهنماییم کنید:
  من برای ساخت یک سایبان با طراحی خودم چوب تروارس ریلی دست دوم خریدم که تزریق روغن شده. چوبها رو برش زدم و به الوار سایز مناسب در آوردمشون. الان وقت پرداخت کار هستش و واقعا نمیدونم چیکار میتونم بکنم باهاشون. خیلی از مطالب شما رو خوندم و تو اینترنت هم گشتم اما راه حل خاصی پیدا نکردم. لطفا راهنماییم کنید که بر روی این چوبهای اشباع شده از روغن (نمیدونم دقیقا چه روغنیه) چه پوشش رنگ یا پرداخت میتونم اجرا کنم. آیا امکان سیلر کیلر هستش.
  در ضمن کار در فضای باز قرار میگیره. آفتاب میخوره البته نه آفتاب مسقیم برای طولانی مدت. اما در معرض هوازدگی و بارون و برف خواهد بود. روغن چوبها کمی بو میده و اگر پوششی بتونم روش اجرا کنم که منافذش رو بپوشونه خیلی خوبه.
  ممنونم بابت وقت ارزشمندتون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام کامی عزیز
   بهترین راه استفاده از روغن گیاهی مخصوص چوب هست. تمامی قابلیت های مورد نظرتون برای استفاده در فضای باز رو داره.
   برای کسب اطلاعات بیشتر از لینک زیر استفاده کنید:
   http://bit.ly/2qlt0X0

 145. محسن می‌گوید:

  سلام. من بشقاب چوبی درست کردم. میخوام بدونم واسه ضد آب کردن چوب باید چکار کنم. ضمن اینکه بحث خوراک هستش و میخوام چیزی باشه که ضرر نداشته باشه و قابل شست و شو با مواد شوینده باشه. تو چوبی هم میخوام استفاده کنم.
  سوال بعدی هم اینکه اگه خوراک مطرح نباشه از چه روشی استفاده کنم. اگه ممکنه مراحلش رو به ترتیب بگید ممنون میشم چون نقاش نیستم و اطلاعات کاملی ندارم. ممنون از شما

 146. ابوذر می‌گوید:

  سلام . ایا از کیلر ماشینی برای چوب هم استفاده میشه؟

 147. عادل می‌گوید:

  با سلام
  یه مشکلی داشتم در پولستر دو مواد.وقتی میزنم دون ریز همه جا میفته.زیر کار هم سیلر زدیم.قبلا این مشکل رو نداشتیم .لطفا راهنمایی کنید

 148. یونس می‌گوید:

  دوستان لطفا شماره یه نقاش ماهر مبل رو بدید

 149. amin می‌گوید:

  باعرض سلام خسته نباشید خدمت استاد عزیز اره خشکن تو یه چهار کیلویی نیم پلستر درست کردم ۷ تا درپوش خشکن مواد خشکن ریختم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سلامت باشید
   این مقدار خیلی کم هست.
   چقدر تینر ترکیب کردید و با چه شماره ای؟

 150. amin می‌گوید:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم روی جلو مبلی mdf خام اول بتنه فوری پاشیدم بعد ماستیک کردم بعد همرنگی کردم بعد شاپان خش کردم بعدم نیم پلستر پاشیدم الان خشک شده پلسترش با ناخن رو صفحش میکشم بلند میشه ایرادش چیه اگه اینم راهی حلی داره راهنماییم کن ممنون میشم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین
   برای نیم پلی استر از خشک کن استفاده کردید؟ اگر جواب مثبت هست، با چه مقداری؟

 151. حسین می‌گوید:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم روی چوب رنگ سفید فوری زدم میتونم روش نیم پلیتر بزنم که براق بشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حسین عزیز
   بله می تونید اجرا کنید.
   اما باید مراقب باشید که رنگ زیرین نسوزه
   همچنین می تونید از کیلر خودرویی هم استفاده کنید.
   البته این کار باید با پیستوله انجام بشه.

 152. محسن می‌گوید:

  با درود
  استاد من ی میز چوب و اپوکسی ساختم اما برای اخر کار نمیدونم چجوری براقش کنم/ تو کلیپ ها اخر کار ی ماده ای میزنن به میز اپوکسی که بینهایت زیبا و براق میکنه کار رو . لطفا محبت کنید بکین از چی استفاده کنم . با سپاس

 153. محمد می‌گوید:

  سلام
  در ورودی حال ما از جنس چوبه که روش رنگ روغن کار شده.برای رنگ دوباره می تونیم روی اون از چه رنگی استفاده کنم که خوب بشه.ایا باید رنگ قبلی رو پاک کرد و بهترین و سریع ترین راه اون چیه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد با توجه به اینکه قبلا رنگ روغن شده، نمی تونید از رنگ های فوری مثل سیلر و کیلر و نیم پلی استر استفاده کنید چون رنگ می سوزه
   اگر می خواید رنگ فوری یا همرنگی اجرا کنید، باید سطح کار رو سنباده کاری کنید تا روغن پاک بشه و از نو رنگ کاری کنید.
   شما ابزاری مثل سنباده برقی و پیستوله و کمپرسور هوا در اختیار دارید؟

 154. مسعود می‌گوید:

  استاد سوالمو که ایا ممکنه به چوبی که از قبل رنگ‌شده ارتوسیل یا عایق نانو زد برای جلوگیری از پوسیدگی درب حمام رو به ایمیلم [email protected] جواب بدید..سپاس

 155. Masoud می‌گوید:

  سلام لطفاً کمک کنید من درب سرویس بهداشتی و حمام رو می‌خوام عایق نانو بزنم مثل ارتوسیل ولی از قبل رنگ‌شده هستش ایا میشه این عایق هارو روی درب های ولی رنگ شده استفاده کرد یا باید چوب خام باشه فقط..لطفاً کمکم کنی

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مسعود عزیز
   نمی دونم ارتوسیل سیستم کارش چگونه هست!
   معمولا عایق های نانویی رو میتونید روی سطوح رنگ شده اجرا کنید… باز هم باید از شرکتش سوال بپرسید.

 156. محمد رضا می‌گوید:

  سلام و عرض ادب خدمت شما استاد محترم
  من قاب چوبی رو تصمیم دارم بصورت هنرمندانه و خانگی ورق طلا و رنگ کنم از
  مطالعه پرسش و پاسخ توی سایت شما به نتایجی رسیدم لطف کنید بفرمائید
  مراحل کار درست هست یا خیر ؟
  اول زدن شاپان بعد سمباده روی شاپان بعد چسب طلا و ورق طلا بعد سیلر
  که با بنزین و تینر و هاردنر مخلوط شده که البته من بغلت نداشتن پیستوله
  تصمیم دارم با قلمو بزنم بعد سمباده نرم بعد نیم پلی استر دوباره با
  قلمو بعد سمباده بعد استفاده از رنگهای اکرولیک هنری برای رسیدن به
  بافت مورد نظرم بعد سمباده و در نهایت نیم پلی استر نهایی
  بسیار ممنون و متشکرم از حضرتعالی

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد رضا عزیز
   مراحل بالا اشتباه هست!
   پیشنهاد می کنم مراحل درست رنگ چوب رو در لینک زیر مشاهده کنید:
   https://ichoob.ir/paint-learning-407/

   در مورد ورق طلا و رنگ های اکرولیک هم متاسفانه تخصص چندانی ندارم.
   به نظرم بهتره دنبال تکنیک های پتینه کاری باشد.

 157. شایان می‌گوید:

  سلام و عرض ادب خدمت استاد،
  با تشکر بابت ایجاد این فضای پرسش و پاسخ.
  سوالم این هست که لطفا بفرمائید بین کیلر و روغن جلا چه تفاوتی وجود داره و کدامیک دوام بیشتری دارند. واینکه آیا بین نمونه مخصوص خودرو و غیره تفاوت خاصی وجود داره؟ استفاده از اسپری این شفاف کننده ها، مورد تایید شما هست یا خیر؟
  با سپاس فراوان و تشکر

 158. مینا می‌گوید:

  راستی من از اسپری کیلر استفاده کردم و اینکه میخواستم بدونم شما هم تایید میکنید کهگرم شدنش باعث تولید سم میشه؟!

 159. مینا می‌گوید:

  ببخشید میدونم کار شما چوبه ولی جای دیگه رو میدا نکردم بپرسم! پس حالا چکار کنم؟! قبلش نشنیده بودم که سم تولید میکنه وگرنه نمی زدم!

  • آیچوب می‌گوید:

   بعد از یک مدتی با وجود گرما، مواد شیمیایی کیلر آزادمیشه و از بین میره احتمالا.
   راهش پاک کردن کیلر هست که تقریبا راهکار مشخصی وجود نداره.
   زیاد نگران نباشید. احتمالا تا حالا این موضوع حل شده…
   ما در روز سمومی به مراتب بدتر از مواد شیمیایی کیلر تنفس می کنیم.
   پیروز باشید

 160. علی می‌گوید:

  با سلام خدمته شما.من میخواستم بدونم واسه دری که روش پلی استر خورده و میخواد رنگه روغن بخوره.باید چکار کرد.چطوری باید پلی استر رو از روی در پاک کرد.و برای زدنه رنگه روغن چه چیزی باید زیره کار استفاده کرد که رنگ پوسته پوسته یا خراب نشه.ممنونم میشم راهنماییم کنین

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی عزیز
   برای اجرا رنگ روغنی روی پلی استر مشکلی نخواهید داشت. اما روی رنگ روغن نیم تونید پلی استر اجرا کنید.
   چه تم رنگی قراره اجرا کنید؟

 161. مینا می‌گوید:

  سلام روی شومینه با سنگ کار تزیینی انجام دادم بعد روش برا براق شدن کیلر زدم . درسته که کیلز گرم بشه سم تولید میکنه؟!

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مینا
   کیلر مناسب نیست
   کیلر مخصوص چوب نیست
   باید از رزین مخصوص سنگ استفاده کنید.

 162. جفری می‌گوید:

  سلام خسته نباشید آیا روی ام دی اف گردویی میتوان رنگ سفید براق زد ممنونم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جفری
   با توجه به لمینیت بودن رویه MDF رنگ خاصی که مناسب این کار باشه رو نمی شناسم متاسفانه…

 163. حسین می‌گوید:

  درود بر استاد عزیز
  من تازه کاربا تمام پلی استر کیتون رو شروع کردم قبل از اون با پلی استر یشم کارمیکردم و به مشکلات زیادی برخوردم
  کارمن تولید فیروزه کوبیه و باید در مرحله آ خر روی سطح فیروزه و مس پلی استر براق بپاشم بعضی وقتا داخل مس سبز میشه بعضی وقتا اصلا سفت نمیشه و الان هم روی سطح مس بعد از چند ماه پوسته میشه از چندین نفر پرسیدم نتونستن راهنماییم کنن.و یچیز دیگه بعضی وقتا هم که تکو توکی خوب در میاد اون براقیه مسو میگیره.من چکارکنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حسین عزیز
   در این زمنیه تجربه ای ندارم. اگر دوستان اطلاعاتی دارند، می تونن راهنمایی کنند.
   پیروز باشید

 164. ایمان می‌گوید:

  باسلام خدمت استادعزیز
  من تازه کارم رو در زمینه رنکاری چوب شروع کردم
  میخواستم بدونم میشه نیم پلی استر رو با کیلر قاطی کردش

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ایمان عزیز
   خیر
   این کار رو انجام ندید.
   امیدواریم رنگکاری رو حرفه ای دنبال کنید.
   پیروز باشید.

 165. Hasan می‌گوید:

  درود بر استاد عزیز
  گرامی بنده در زمینه کابینت روشویی کار میکنم
  سوالم این بود آیا روی کیلر دو جزئی محار یا رنگ دو جزئئ مهار میشه شاپان اجرا کرد ؟
  واگر نمیشه برای اجرای طرح چوب روی ورق فومیزه پیشنهادتون چیه
  با نهایت تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حسن عزیز
   برای نظر دادن در این مورد باید تجربه داشت. متاسفانه در این زمنیه تجربه ای ندارم. به همین دلیل ممکنه یک نظر اشتباه می تونه موجب ایجاد خسارت بشه.
   پیروز باشید.

 166. محسن می‌گوید:

  با سلام .ویلای کوچکی با چوب نراد ساختم کنار ساحل اما چوبها مصرفی سمبلاست شده هست و برا بالا بردن مقاومت چوب از پوشش سیار و کیلر و در نهایت نیم پلی استر استفاده کردم ولی بدلیل نشستن شبنم سر صبح تمام کار سفید میشه حالت یخ زدن با گزشت چند ساعت و تابیدن آفتاب سفیدیها از بین میده و کار شفاف میشه ….جسارتا برا رفع این مشکل چکار باید کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محسن عزیز
   برای چوب های در معرض نور خورشید و بارش باران به هیچ عنوان از سیلر و کیلر و نیم پلی استر نباید استفاده کنید.
   شما دو راهکار پیش رو دارید
   ۱. میتونید روی کار روغن جلا خودرویی مارک کحالی اجرا کنید که کمی از مشکل شما کمتر کنه؛ اما بهترین گزینه نیست. حتی اگر روغن جلا کار کنید بعد از گذشت مدت زمانی، رنگ پوسته خواهد شد و باید دوباره رنگ کاری کنید.
   ۲. راهکار دوم اینه که رنگ رو پاک کنید و روی چوب سندبلاست شده از روغن های مخصوص فضای باز که بیشتر اون ها روغن گیاهی مخصوص چوب هستند، اجرا کنید. اطلاعات بیشتر:
   http://bit.ly/2qlt0X0

   پیروز و شادکام باشید.

 167. majid می‌گوید:

  با سلام من کار چوبمو دو دست سیلر زدم و بعدش میخواستم کیلر بزنم چون خود رنگ چوبو میخواستم بمونه ولی حالا پشیمون شدم میخوام شاپان بزنم حالا چیکار کنم میشه روی سیلر شاپان زد یا راهی داره سیلر رو از روی چوب پاک کنم تا از اول شاپان و سیلر کیلر بزنم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم درضمن چوب روس هست کارم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مجید عزیز
   روش اول:
   شما می تونید روی کار رو با سنباده ۱۰۰ سنگین سنباده کاری کنید تا سیلر نقریبا پاک بشه و شاپان رو اجرا کنید.در مرحله بعد یک دست سیلر بپاشید و کیلر رو اجرا کنید.
   روش دوم:
   البته می تونید روی همین سیلر همرنگی اجرا کنید و در پایان کیلر رو اجرا کنید.
   اطلاعات بیشتر در مورد همرنگی در لینک زیر:
   http://bit.ly/hamrangi

 168. رویا می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  ۱. پلی استر با روغن جلا چه فرقی داره؟
  ۲. میشه پلی استر را با قلم مو زد؟
  ۳.در حالت کلی بعد رنگ کردن سطح چوبی برای محافظت از چوب (مهم حفاظت از چوب و یک ذره براق بودن است) آیا روغن جلا بهتر است یا پلی استر؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رویا گرامی
   برای آشنایی با روغن جلا از لینک زیر استفاده کنید:
   https://ichoob.ir/%d8%b1%d9%88%d8%ba%d9%86-%d8%ac%d9%84%d8%a7%db%8c-%da%86%d9%88%d8%a8-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f/

   پلی استر سلولوزی هست و روغن جلا، روغنی …. ساختارشون فرق داره. اما هر دو رو می تونید به عنوان رنگ پایانی در چوب استفاده کنید.
   ۲. بله می تونید اجرا کنید؛ اما کیفیت کار با پیستوله به مراتب بالاتر هست.
   ۳. پلی استر مخصوص چوب هست. اما از روغن جلا هم می تونید استفاده کنید. معمولا از پلی استر استفاده میشه و براقیت مناسبی هم داره.

 169. علی می‌گوید:

  سلام
  چطور میشه رنگ مبل گردویی رو تغییر داد که شبیه لاک اکلیری ناخن بشه و استقامت رنگ بالا باشه و برق اکلیر روی کار حفظ بشه مثل روی ناخن چون وقتی اکلیر رو روی کار زدم بعد برای استقامت رنگ از نیم پولستر استفاده کردم برق اکلیر گرفته شد با خود نیم پولستر مخلوط کردم زدم باز هم برق اولیه رو نداشت بدون نیم پولستر براق بودن اکلیر حفظ شد ولی دست که میزیم اکلیر با دست جمع میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی عزیز
   اگر از روغن جلا خودرویی روی نیم پلی استر استفاده کنید، مقاومت رنگ رو به مراتب بالاتر خواهد برد و رنگ کمی بیشتر براق میشه.
   به این صورت که نیم پلی استر رو اجرا کنید. ۴ روز اجازه بدید رنگ کامل خشک بشه و بعد از اون روغن جلا خودرویی (رنگ سازی خوش-کحالی) رو اجرا کنید.

 170. محمدامین می‌گوید:

  سلام ، وقت بخیر
  سپاس از مطالب مفیدتون
  من میخواستم کابینت های ام دی اف خونم رو رنگ کنم. با یکی از دوستان که اینکار رو قبلا انجام داده بود مشورت کردم که ایشون به من گفتند رنگ ها با باز و بسته شدن درب های کابینت و یا ضربه خورن خراش میخوره و بعضا میریزه. میخواستم بدونم آیا پوشش محافظی وجود داره که بعد از رنگ زدن روی اون اعمال بشه و مقاومت رنگ رو بالاتر ببره ؟ و اینکه کلا از چه نوع رنگی استفاده بشه بهتره.
  سوال دومم هم این هست که آیا روش مقرون به صرفه دیگه ای برای تغییر رنگ کابینت میشناسین؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد امین عزیز
   رنگی که مناسب کابینت MDF باشه نمی شناسم.اما ارزون ترین و تمیز ترین روش برای تغییر رنگ کابینت ام دی اف استفاده از کاغذ های پشت چسب دار هست.

 171. محمد می‌گوید:

  با سلام
  سپاس از مطالب مفید و ارزندتون
  من از نیم پلی استر استفاده کردم و هارد نر رو هم مخلوط کردم الان ده روزه هنوزم خشک نشده و اتفاقا ازون نسبتی که فروشنده گفت احتیاطا ی کوچولو بیشتر ریختم هنوز چسبناکه!!!! خواهشمندم راهنمایی بفرمایین چیکار کنم که خشک بشن واقعا برام دردسر شده و امکان پاک کردنشون رو هم ندارم بخوام دوباره روشون کار کنم…

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   خواهش می کنم
   مقدار هاردنر حدود دو درپوش ظرف هاردنر به ازار ۵۰۰ سی سی نیم پلی استر هست.
   میشه گفت حدود ۵ درصد

 172. دلان می‌گوید:

  سلام دوستان. من پلی استری رو که جدید خریدم با همون نسبت قبلی با خشک کن قاطی کردم و روی کار زدم ولی الان ۳ روزه هنوز چسبناکه ، دوستان چیکار کنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   اگر نسبت ترکیب رو رعایت کرده باشید، احتمالا یکی از موادتون فاسد شده… ممکنه هاردنر باشه، ممکنه تینر….

 173. سجاد می‌گوید:

  با سلام و وقت بخیر…
  من یک سوالی دارم راجع به رنگ شاپان…
  من در حال ساخت یک قاب تابلو با چوب نژاد روسی هستم. رنگ شاپان قهوه ای مدنظرم هست. فرم کار ساخته شده و سمباده کاری، بتونه کاری، شاپان زدن انجام شده… با توجه به اینکه کار قاب هست آیا نیاز به سیلر و کیلر کاری و پلی استر هست؟
  زیر کار حسابی صاف شده و در صدد جلاکاری کار بودم که سایت شما رو دیدم

 174. میثم می‌گوید:

  سلام وقتون بخیر
  من چند تا روکش طبیعی داشتم که بعد از مراحل سمباده، سیلرو شاپان نیم پلی استر زدم که ۳تا از درب هام بعد از اجرای دست سوم نیم پلی استر یه قسمتی از کار نیم پلی استرش( نمی دونم بهش چی میگن جمع شد یا دچارسوخته گی یا امده بالا ) الان باید چیکار کنم اگر نیاز هست عکسی از کار براتنون بفرستم با تشکر ۰۹۱۲*****

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام میثم گرامی
   ۳ دست نیم پلی استر؟
   به چه فاصله زمانی نیم پلی استر رو پاشیدید؟

 175. هومن می‌گوید:

  سلام وقت شما بخیر،سوالم اینه روی سفالی که شاپان خورده بود بعد از خشک شدن نیم پلی استر زدم ،کلی نیم پلی استر بعد از خشک شدن پوسته شده،لطفا علتش رو توضیح بدید،

 176. عباس می‌گوید:

  سلام استاد گرامی
  بنده کارم رنگ ام دی اف هست و بیشتر رنگ فندقی میزنیم و مراحل
  دقیق رنگکاریم هم
  ۱ بتونه کاری
  ۲ آستری
  ۳ همرنگی
  ۴ شاپان کشی
  ۵ سیلر
  ۶ نیم پلی آستری براق
  مشکل بزرگی که یک مدت دارم اینه که بعداز شاپان که سیلر میپاشیم
  بعد خشک شدن کارم پوسته میکنه البته بعضی وقتها خوب در میاد ولی بعضی خیلی وقتها پوسته میکنی بنده بیشتر با تینر۱۰۰۰۰کار میکنم با تینو۱۲۰۰۰و۲۰۰۰۰هم امتحان کردم
  ولی همیم مشکل داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سام عباس عزیز
   برای چی بعد از آستری همرنگی کار می کنید؟!
   همرنگی قبل از نیم پلی استر هست. با این کار کل رنگ رو خراب می کنید.
   مراحل به صورت زیر هست:
   سنباده
   بتونه
   شاپان کاری یا همون آستری
   سیلر + سنباده
   سیلر+ سنباده
   همرنگی
   نیم پلی استر

 177. محمد نوری می‌گوید:

  سلام استاد چوب ترموود میشه سیلر کیلر کرد؟ برای درب پارکینگ عرض میکنم و خوبها بدون رنگ هستن

  • آیچوب می‌گوید:

   سلا محمد نوری گرامی
   برای پوشش چوب های ترمو میتونید از روغن های مخصوص این کار استفاده کنید. روغن های گیاهی یکی از روش های پوشش چوب ترمو هستند. از لینک زیر استفاده کنید:
   http://bit.ly/2qlt0X0

 178. احسان می‌گوید:

  سلام استاد.خسته نباشید.وقتی پلی استر میپاشم تازگیها پلی استر چال میشه.میتونید کمکم کنید؟اگه میشه با تلگرام خدمتتون برسم تا عکس بهشون نشون بدم.یک ماهه هیچ کاری نمیتونم انجام بدم

  • رضا می‌گوید:

   سلام.دوست عزیز علت چال شدن رنگ به خاطر وجود قطره های ریز آب
   یا روغن داخل شلنگ باد هست که با نصب آبگیر روی پمپ باد
   مشکل چال شدن رنگ حل میشه.

 179. مصطفی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر استاد
  استاد به مرحله رنگ پاشی میرسم میخوام موج نما بشه رگه های کار دیده بشه زنگ پوششی میشه چطوری رنگ رو درست کنم که رگه های کار دیده بشه

 180. آیدین ماجدی می‌گوید:

  میز وسط ما چوب هستش نمیدونم چی ریخته بود روش بعد هرچی با دستمال کشیدم نرفت بعد با سیم ظرف شویی کشیدم رنگش رفت چه جوری باید درستش کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام آیدین
   اگر سطح کار نیم پلی استر هست:
   برای از نو رنگ کردن میزی می تونید یک بر روی کل سطح رو با سنباده ۴۰۰ پوست آب خیلی نرم سنباده کاری کنید. در مرحله بعد روی صفحه رو یک بار دیگه نیم پلی استر بپاشید یا با قلمو اجرا کنید.
   اون لکه احتمالا ناشی از آب یا مایع دیگه بود که خیلی راحت و فقط با کمی گرما یا گذر زمان یا سشوار از بین می رفت.

 181. رضا می‌گوید:

  سلام ببخشید میخاستم بدونم میشه روی دری که رنگ پلی استر خورده دوباره رنگ تیره تری بزنم بدون این که رنگ و پاک کنم

 182. سعید می‌گوید:

  سلام خسته نباشید میخاستم بپرسم میشه روی ورق طلای مبل رنگ استخوانی زد آخه ورق طلا روی مبل خیلی بد شده یه قسمتایی از بین رفته یه قسمتایی نارنجی شده
  بعد اینکه اگه ممکنه بفرمایید از چه رنگی میتونم استفاده کنم همین رنگای روغنی معمولی جواب میده ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سعید عزیز
   حتما باید روی کار رو سنباده کاری کنید، بتونه فوری بپاشید و سیلر بپاشید و رنگ استخوانی رو اجرا کنید.

 183. حسيني می‌گوید:

  سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
  بنده یه مشکل اساسی بزرگ خوردم دیگه مغزم جواب نمیده اول بگم شمال هستم الان دوروزه هرچی پلی استر میپاشیم کامل روی کار حباب حباب میشه انگار شبنم زده حالا اینم بگم پمپ باد و خالی کردیم اب توش و گرفتیم رطوبت گیر سر نقاشی دو تا عوض کردیم پمپ باد عوض کردیم تینر ١٠٠٠٠ تیراژه کار میکنیم ٢٠٠٠٠ امتحان کردیم اونم تیراژه پلی استر اشن استفاده میکنم تا پیستوله و هاردنر رو هم عوض کردیم نشد که نشد دیگه خودمون نمیدونیم چکار کنیم ٣ روزه کامل نقاشی خابیده همه چی ریخته بهم خواهشن هرچیزی به ذهنتون میرسه بفرمایید من شمارم رو هم میزارم ٠٩١١******

 184. امین می‌گوید:

  سلام خدمت اساتید محترم
  به نظر شما برای رنگ زدن ام دی اف خام بعد از بتونه فوری و لکه گیری بهتره باز از بتونه فوری استفاده کرد یا از استر فوری استفاده کنیم بهتره؟
  ممنون از لطف فراوانتان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین
   همین بتونه فوری کفایت میکنه…
   بتونه رو با پیستوله روی کار اجرا کنید.
   البته باید مدام بتونه رو هم بزنید تا ماده ته نشین نشه.

 185. روح الله می‌گوید:

  سلام و عرض ارادت محضر اساتید با صبر و حوصله
  چندتا سوال دارم درباره پودرهای رنگی مثل طلایی و نقره ای و …. و جوهرهای رنگی که ممنون میشم پاسخ بدید .
  ۱ . پودرهای رنگی رو میشه با رنگ های روغنی ترکیب کرد ؟
  ۲ . جوهرهای رنگی رو میشه با رنگ های روغنی ترکیب کرد یا نه ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام روح الله عزیز
   ۱. خیر نمیشه
   ۲. خیر نمیشه
   پودر های امرا، اخرا، گل ماش با آب ترکیب میشن
   جوهر های سلولوزی هم با رنگ های فوری و تینر فوری ترکیب میشن.
   شما برای چه کاری نیاز به این ترکیب رنگ ها دارید؟

   • روح الله می‌گوید:

    باسلام و ارادت مجدد
    حقیقتش اینه که فعلا فقط واسه کنجکاوی و کسب تجربه پرسیدم . چون مطالب مرتبط با رنگ های پوششی و غیرپوششی ، بتونه و رنگ های فوری و … همه رو توی مطالب سایت شما از گذشته تا الان خوندم و یادداشت برداری کردم. ممنون از اینکه بردبارد هستید و جواب میدید .

 186. الهه می‌گوید:

  سلام ببخشید من میخواستم. روی یه سری ظرف چوبی یه طراحی ظریف انجام بدم با قلم مو . از چه رنگی استفاده کنم که خودشو نشون بده و پاک نشه؟؟؟؟؟

 187. محسن می‌گوید:

  سلام وقت شما بخیر
  من میخوام چوبی که روش کیلر خورده رو پاک کنم آستر بزنم و رنگ دیگه روش اجرا کنم و بعد کیلر خودرویی
  امکانش هست مراحل کار رو با مواد مورد نیاز

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام وقت شما هم بخیر محسن عزیز
   ابتدا باید با استفاده از سنباده، گل رنگ اجرا شده رو پاک کنید. همچنین می تونید از اسید رنگ پاک کن (خطرناک!) استفاده کنید.
   در مرحله بعد از آموزش موجود در لینک زیر استفاده کنید:
   https://ichoob.ir/paint-learning-407/

 188. روح الله می‌گوید:

  باسلام و احترام
  من میخوام نیم پلی استر یا کیلر رو روی چوب اجرا کنم طوری که مات باشه . از نوع مات این ها استفاده کردم ولی اونجوری که دوس دارم مات نیست . میشه لطفا بفرمائید که چطوری میشه نیم پلی استر یا کیلر رو مات کرد .
  از حوصله و محبت شما باز هم ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام روح الله گرامی
   راستش دیگه مات تر از کیلر مات یا نیم پلی استر مات ندیدم تا حالا.

 189. روح الله می‌گوید:

  باعرض سلام و ارادت
  من میخوام کیلر خودرویی رو روی چوب اجرا کنم . چندتا سوال دارم . ممنون میشم مثل همیشه لطف کنید و جواب بدید .
  ۱- کیلر خودرویی رو با چه نسبتی با تینر ترکیب کنم که بشه با پیستوله اجرا کرد ؟
  ۲ – کیلر خودرویی رو میشه دو نوبت با فاصله چندساعته اجرا کنم ؟ یا فقط یه نوبت باید اجرا گرد ؟
  ۳ – کیلر و هاردنر رو میشه همزمان با تینر باهم ترکیب کرد یا بهتره که اول کیلر و هاردنر رو با هم ترکیب کرد و بعد با تینر ؟
  ۴ – فروشنده گفت تینر ۱۰۰۰۰ مناسبه . نظر شما هم همینه ؟
  ۵ – برند خوب با قیمت مناسب رو اگه میشه معرفی کنید . ممنونم از لطف و بردباری شما .

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام روح الله عزیز
   منظور شما کیلر دو قلو هست؟ یا روغن جلا خودرویی؟
   در مورد کیلر خودرویی:
   برند ها و شرکت های مختلفی کیلر دوقلو تولید می کنند و هر شرکت استاندارد های خودش برای ترکیب کیلر با تینر رو بر روی قوطی درج کرده
   کیلر و تینر رو ترکیب کنید و بعد هاردنر رو با توحه به دستور شرکت تولیدی، با محلول به دست اومده ترکیب کنید.
   برند های ساخت ترکیه معمولا کیفیت خوبی دارند.
   متاسفانه در مورد کیلر دو قلو اطلاعات چندانی ندارم که توضیح بدم.

   • روح الله می‌گوید:

    باسلام مجدد و ادای احترام
    از صبر و لطف شما ممنونم . منظور من همون کیلر دوقلو بود . شما که گفتید جلای خودرویی ، کنجکاو شدم در رابطه با اون هم بدونم. پس ممنون میشم یه معرفی مختصر از جلای خودرویی بفرمائید و اینکه جلای خودرویی هم مثل کیلر دوقلو لایه پوشاننده روی رنگ ایجاد میکنه یا مثل جلای چوب ، فقط براق کننده است ؟
    بازهم ممنونم .

 190. الهه می‌گوید:

  با سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون .
  من روی سفال نقاشی میکشم و خواستم روش کیلر بزنم‌، اما سه‌روزه با اینکه خشک شده حالت چسبندگی داره ، زیاد هم نزدم . نمیدونم باید چکارش کرد . میشه راهنمایی کنید راهی برای رفع چسبندگی هست ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   احتمال میدم غلظت رنگ خیلی بالا باشه. البته کیلر سلولوزی به هیچ عنوان مناسب سفال نیست.
   شما میتونستید از روغن جلا روغنی استفاده کنید.

 191. Marjan می‌گوید:

  سلام خسته نباشین من روی میز لوازم آرایشم شیشه مام شکست و رنگش و برد و افتضاح شده باید چیکار کنم ؟؟؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مرجان
   سلامت باشید
   اول اینکه باید بدونید چه رنگیه و بر اساس اون تصمیم بگیرید. همچنین ترمیم لکه رنگ خیلی ساده نیست. بهتره یکم اگر صفحه رو از نو رنگ کنید بهتره.
   البته میتونید از تکنیک های پتینه کاری روی چوب هم استفاده کنید. در این رنگ های پوششی رو با استفاده از پنبه، قلمو و … به صورت دکوراتیو روی صفحه میز اجرا می کنند.

 192. محمد می‌گوید:

  سلام برای قطعه پلاستیک چه جوری رنگ بزنم که بعدا رنگش کنده نشه

  • آیچوب می‌گوید:

   زیاد با رنگ های مناسب قطعه پلاستیکی آشنا نیستم اما میتونید از رنگ روغنی استفاده کنید.

 193. امیر می‌گوید:

  سلام استاد گرامی
  در یکی از کامنت ها ریپلای دادم پاسخی دریافت نکردم
  در صورت امکان کمی در رابطه با همرنگی توضیح دهید
  سپاسگذارم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امیر عزیز
   در نظر داریم آموزش کامل در این زمینه منتشر کنیم که کمی زمان بر هست. اما به صورت کلی این میشه که کیلر رو با رنگ های فوری مورد نظر مثل امر و اخرا و مشکی و گل ماش مخلوط می کنید تا به رنگ مورد نظر برسید و با پیستوله اجرا می کنید.

   • امیر می‌گوید:

    سپاسگذارم
    بی صبرانه منتظر این پست درباره همرنگی هستم

 194. کسری می‌گوید:

  سلام استاد
  چطور میتونم گرفتگی مجرای خروجی اسپری کیلر رو برطرف کنم؟
  لوله اصلی اسپری گرفته

  • آیچوب می‌گوید:

   حلال کیلر، تینر فوری ۱۰.۰۰۰ هست.
   چند دقیقه محل گرفتگی رو در داخل تینر قرار بدید.

 195. علی می‌گوید:

  سلام استاد خسته نباشی
  من یه باکس چوبی درست کردم و بعد روشو با پوست درخت خشک چسبوندم
  الان رو پوسته رنگ شاپان قهوه ای زدم و تیره شده میخوام روشن تر بشه چیکار باید بکنم یه نقاش اوردم میگه نمیشه
  ممنئن میشم راهنماییم کنین

 196. Dani می‌گوید:

  با سلام
  پلی استر نیمه براق پاشیدم و یه قسمتی از کار سوخته نمیشه بدون اینکه دوباره ماشین کاری کنم درستش کنم … با تشکر ….

  • آیچوب می‌گوید:

   سلان دوست عزیز
   این مشکلیه که حتما باید رنگ سوخته رو پاک کنید.
   روش های دیگه نمیتونه اثر سوختگی رو از بین ببره یا پوشش بده.

 197. میثم می‌گوید:

  با عرض سلام من میخوام رنگ کاری روی چوب رو یادبگیرم آیا شما کلاس برگزارمیکنید یا اینکه اگجایی هست که کلاس برگزار کنه ممنون میشم بهم معرفی کنید

 198. رامین می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر.
  من رنگار چوب هستم بعد از رنگ کردن کارا وقتی که خشک میشن اگر وسیله ای قرار بدیم روشون بلافاصله رنگ روی صفحه سفید میشه و کلا کارو خراب میکنه..
  آب که بریزه روشون که دیگه کلا سفید کامل میشه..
  ممنون میشم اگر علت رو بگین

 199. مهدی می‌گوید:

  سلام بنده مشکل دون شدن پلی استر رو دارم و زیر کارم عالیه روی ام دی اف هم کار میکنم برای پاشش هم تمام کار هارو امتحان کردم ولی هم حفره میشه هم دون، یکی گفت از جوهر بیش از حد داخل پلی استره؟ درسته یا مشکل دیگه ای هم هست؟

 200. مبتدی می‌گوید:

  سلام
  ممنون از توضیحاتتون یه سوال داشتم: ممنون میشم جواب بدید.
  سلام
  من یه آلاچیق با چوب خام دارم که باران هم میخوره و شمال هم هستم و خب رطوبت بالاست کلا!
  می خواستم بدونم بدونم ایا برای محافظت از چوبش رنگ خاصی داریم که ضد آب شه!؟
  مراحلش رو می فرمایید … مبتدی هستم.

 201. رضا می‌گوید:

  سلام. یه تابلو معرق خط برجسته رو نیم پلی استر مات زدم. ولی خوب از کار در نیومده. راهی وجود داره که بتونم پلی استر رو از روی چوب از بین ببرم؟ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   دو راه وجود داره:
   استفاده از اسید رنگ پاک کن (بسیار خطرناک)
   استفاده از سنباده

 202. نیاز می‌گوید:

  سلام استاد سوالی ازتون دارم برای اینکه جعبه خام تی بگ که جنس ام دی اف هست رو قهوه ای زیبایی بزنم که روش رو نقاشی کنم یا ترنسفر بتونم بزنم چه کاری باید اتجام بدم؟ رنگ اکرلیک یا شاپان؟ و میشه توضیح بدین خیلی جاها شنیدم شاپان فقط باید با تینر روغنی مخلوط بشه شما نوشتین بنزین
  روش صحیح چی هست؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   از شاپان استفاده کنید و با بنزین مخلوط کنید. اگه با تینر حل کنید، کار چرب میشه.
   پیروز باشید.

 203. آیچوب می‌گوید:

  سلام هادی عزیز
  ۱. یکی از مهم ترین دلایلش اینه که بتونید بتونه رو همرنگ شاپان بسازید.
  ۲. همرنگی از ترکیب رنگ های فوری با کیلر به دست میاد و معمولا برای ایجاد رنگ یکدست قبلاز نیم پلی استر روی کار پاشیده میشه.

 204. علی می‌گوید:

  با سلام
  آیا سیلر و کیلر را می شود با قلمو زد یا باید با پیستوله باشد
  با تشکر

 205. arash می‌گوید:

  سلام استاد خسته نباشی من تو شمال کشور کار رنگ روچوب انجام میدم تو مرحله آخرکار که نیم پلی استر میزنم بعد زمان چند ساعت هم خشک نمیشه بااینکه از نیم پلی استر دوشرکت مختلف هم استفاده کردم باز هم همین مشکل برام پیش میاد ممنون میشم راهنماییم کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام آرش عزیز
   دو حالت داره:
   یا تینر خرابه یا هاردنر( خشک کن)
   از تینر ۱۲.۰۰۰ بیات استفاده کنید.

 206. محمد می‌گوید:

  سلام.
  بنده یک ظرف دکوری چوبی خراطی درست کرده ام . برای زیبایی از سیلر در ابدا و بعد از خشک شدن از نیم پلی استر استفاده کنم ؟
  اسپری ندارم , می توان نیم پلی استر را با قلم مو اجرا کرد ؟
  راهنمایی بفرمایید .
  ضمنا برای معرق هم راهنمایی کنید .

 207. mohammadreza می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید من چند وقت پیش یه تنه چوبی قلیان خریدم و به من گفتن که اسپری کیلر بزنم اما بعد از این کار قلیونم بوی بد گرفته مثه لاستیک و بو از تنه نمیره راهی سراغ دارید که کلا پاکش کنم و چوب خام بشه مثه اول؟؟ ممنونم از سایت خوبتون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   تنه رو به تینر ۲۰.۰۰۰ سلولوزی آغشته کنید و در داخل یک کیسه زباله قرار بدید و حدود نیم ساعت به صورتی که خیس باشه نگه دارید. چوب باید در داخل کیسه پلاستیکی خبا تینر خیس شده باشه تا رنگ رو از بین ببره. یک لیتر تینر کفایت میکنه
   بعد از نیم ساعت رنگ مثل خمیر میشه و میتونید با سیم ظرفشویی فنری، رنگ رو بردارید.

 208. محمدرضا می‌گوید:

  سلام استاد تخنه ای ساختم و مراحل سیلر بتونه و سمباده در چند مرحله انجام دادم و سپس با اسپری های کیلر موجود در بازار کیلر هم زدم تقریبا قابل قبول من مبتدی میباشد اما
  ۱-هنوز پس از خشک شدن چند هفته ای حالت چسبیدن دارد
  ۲-براقی خیلی خوب هنوز بدست نیامده از راهنماییهای شما استاد کار محترم قبلا متشکرم بفرمایید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد رضا عزیز
   احتمالا به این خاطر حالت چسناکداره که بیش از حد کیلر استفاده کردید و یک لایه ضخیمروی کار تشکیل شده. در غیر این صورت کیلر خیلی زود خشک میشه
   در ضمن از کیلر نمیتونید انتظار داشته باشید که کار رو براق کنه. شما باید از نیم پلی استر براق و یا پلی استر ایستاده استفاده کنید.
   پیروز باشید.

 209. خدایی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  میخاستم بدونم بعد اینکه ورق طلا رو مبل زده شد از چه لایه محافظی استفاده کنیم که ماندگاریش بیشتر باشه من الان از کلر براق استفاده میکنم اما بعد ی مدت ورق رنگش مات میشه….لطف کنید یه لایه محافظ قوی بهم معرفی کنید متشکرم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سلامت باشید
   می تونید از روغن جلا یا کیلر خودرویی استفاده کنید.

 210. الهام می‌گوید:

  سلام.من یه کنسول خریدم که یه لکه کوچیک روش بودم اومدم با سیم و مایع ظرفشویی پاکش کنم که داغون شد به اندازه دوتا کف دست لایه پای استر روش آسیب دید و نگاه میکنی یه لکه بزرگ شده که معلومه و نسبت به بقیه جاها زبرتره کاس میشد عکسشو بفرستم.جابجا کردنش سخته خیلی سنگینه.میخواستم ببینم راهی هست که بشه تو خونه اصلاح کرد رنگشو.کارگاه نبرد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام الهام
   اصولیش اینه که صفحه کنسول دوباره رنگ بشه
   باید از نو ایرادات کار برطرف بشه و روی کار رنگ اجرا بشه
   فکر نمی کنم در فضای خونه امکان اجرا داشته باشید
   میدونید رنگ پایانی چی هست؟

   • الهام می‌گوید:

    سلام
    ممنونم.نه.فقط از کسیکه کارو ازش خریدم پرسیدم گفت پلی استر روش آسیب دیده.از طریق این روغنایه جلا که تبلیغ مییشه.نمیتونم موقتا کاریش کنم

    • آیچوب می‌گوید:

     بله
     میتونید از روغن جلا خودرویی استفاده کنید. برای پوشش موقتی خوبه اما بهترین گزینه نیست

  • الهام می‌گوید:

   ببخشید .چون من در این زمینه هیچ اطلاعاتی ندارم اینقدر میپرسم
   ااگه بخوام دوباره رنگ کنم .فقط پلی استرو مجداد ایحاد میکنن یا دوباره از اول رنگ میکنن.باید هزینه بابت رنگ کامل پرداخت کنم؟
   دوم. یعنی چی با روغن موقتا درست میشه یعنی روغن خشک میشه دوباره برمیگرده؟

   • آیچوب می‌گوید:

    اگر قرار باشه کار اصولی انجام بشه باید صفحه سنباده کاری بشه و مجدد رنگ بشه
    این کار حتی از رنگ کاری خام هم پر دردسر تره….
    روغن میتونه همون محلی که خراب شده رو موقت براق کنه اما مطمئنا کار اصولی و حرفه ای نیست.

 211. جواد می‌گوید:

  سلام
  من چوب روبعد از سمباده کاری استری شاپان زدم بعد از خشک شدن بعضی جاهاش لک و پیس شده یعنی رنگ خیلی کمتری گرفته
  دلیلش چیه .راه حلش چیه؟ ممنونم

  • آیچوب می‌گوید:

   دو حالت داره
   یا باختگی چوب هست یا چسب چوب
   البته ممکنه چسب چوب ریخته شده باشه روی چوب و پاک شده باشه. ما همچنان مانع جذب رنگ میشه.

 212. راستین می‌گوید:

  سلام استاد…من هفتاد تا دونه نرده چوبی رو آستر شاپان زدم منتهی رنگ شون باهم فرق می کنه یعنی ی نرده کمرنک شده یکی پررنگ با اینکه استری کار یکی بوده…چیکار باید بکنم که یک دست بشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   معمولا این مشکل به چند دلیل ایجاد میشه
   روغنی یا پنبه ای بودن چوب
   عدم تسلط رنگکار
   چند مرحله ای رنگ کردن کار
   چند مرحله رنگ ساختن
   در این حالت معمولا اساتید از همرنگی در مرحله قبل از نیم پلی استر استفاده می کنن تا رنگ رو یکدست کنند.
   با همرنگی آشنایی دارید؟

   • امیر می‌گوید:

    در صورت امکان در رابطه با همرنگی توضیح دهید

 213. زینب می‌گوید:

  سلام . من چنتا کار رو با پیستوله کیلر پاشی کردم ولی رو کار حباب زد. علتش چیه؟

 214. Milad می‌گوید:

  سلام
  خسته نباشین
  من چندتا چهارپایه خریدم و خواستم خودم رنگ کنم
  چرا چوب انقدر رنگ میخوره ؟
  و چهار روز بعد اینکه رنگ شد هم خشک نشد و حالت چسبناک شد
  از رنگ روغن استفاده کردم و از رنگ فروشی هم پرسیدم که چیزی نیاز داره قبل رنگ گفت نه
  میخوام بدونم ایا این چسب ناکی راه حلی داره ؟ یا نه
  ممنون از سایت خوبتون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام میلاد عزیز
   شما باید قبل از رنگ کاری حداقل یک دست سیلر اجرا می کردید.
   در مرحله ی بعد هر رنگی که دوست دارید رو اجرا کنید
   احتمالا شما رنگ روغنی رو خوب بهم نزدید و موادش با هم ترکیب نشده و فقط روغن رو روی کار اجرا کردید.
   البته شاید رنگ رو بیش از حد غلیظ اجرا کرده باشید.

 215. Mona می‌گوید:

  سلام خسته نباشد
  چوب روس رو با جوهر رنگ کردم ترکیب رنگ گردوی قندوقی قهوه ای ولی الان که رنگ خشک شده تناژ قرمزی پیدا کرده و اصلا راضی نیستم از رنگی که شده چجوری میتونم رنگ رو عوض کنم سمباده هم زدم ولی باز خوب نشد چجوری میتونم رنگ رو عوض کنم که رنگ قهوه ای کمرنگ یا متوسط به خودش بگیره اگه هم بخوام با پاک کننده پاک کنم من که مبتدئ هستم سخته برام دوس دارم تناژ قهوه ای داشته باشه نه قرمز که شده چیکار کنم درس شه

 216. مریم می‌گوید:

  سلام
  وقت بخیر
  من چن ماه پیش درب چوبی سرویس بهداشتی رو عوض کردم الان خود به خود دور درب سفیدک زده علتش چی میتونه باشه؟

 217. نیما می‌گوید:

  سلام
  خاستم واسه کنسول روشویی داخل حمام و توالت که از جنس رزین هستش از ورق طلا استفاده کنم.
  سوالم اینه که بعنوان تثبیت کننده رنگ و لایه محافظتی نهایی چی بزنم روی اون که مقاوم به آب و رطوبت هم باشه و از ورق طلا هم محافظت کنه /

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام نیما عزیز
   از آنجایی که تجربه مار با ورق طلا رو ندارم، نمیتونم اظهار نظر کنم. اگر دوستان اطلاعاتی دارند لطفا به اشتراک بگذارند.

 218. رضا سلامی می‌گوید:

  سوال دیگه اینکه دوساعت بعد از نیم پلی استر روی کار راه رفتم کمی جای پا باقیمونده چون ظاهرا زیر کار خوب خشک نشده بود ، سطح کار هم سند بلاست شده ، ایا راهی دارد؟
  در سوال قبل هم سطح کار سندبلاست شده بود

  • آیچوب می‌گوید:

   طی دو ساعت سطحی خشک میشه و ۲۴ ساعت زمان می بره که کامل خشک بشه
   همون روش قبلی که توضیح دادم رو اجرا کنید. مشکلتون حل میشه.

 219. رضا سلامی می‌گوید:

  سلام
  نقاش نیم پلی استرروی کار اجرا کرد ،بعد برای رفت و امد برا ابنکه جای پا نمونه کف پله دستمال کاغذی انداختم که پس از فشارپا چسبید به پله ، بعد با تینر و نیم پلی استر رقیق دستمال رو پاک کردم ، ولی کار چروک خورده یا ترک های ریز ، چه کار باید انجام بدم استاد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جناب سلامی عزیز
   راهش اینه ۷۲ ساعت اجازه بدید رنگ کامل خشک بشه
   روی قسمتی که چروک شده، سنباده ۲۲۰ کارکرده بکشید
   نیم پلی استر رو با تینر ۱۰.۰۰۰ ترکیب کنید
   هارد نر اضافه کنید.
   با قلمو یا پیستوله رنگ رو اجرا کنید.
   همین
   موفق باشید.

 220. امین می‌گوید:

  سلام دوستان
  برای براق کردن و شیشه ای کردن رنگ فوری سفید بر روی ام دی اف خام از چی استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید بزرگواران
  با تشکر از راهنمایی های خوبتان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   بعد از اینکه سفید فوری رو پاشیدید، روی کار کیلر دوقلو بپاشید تا شیشه ای بشه
   البته این کار نیاز به تجربه بالا داره چون باید در انتها پلیش بکشید.

 221. امین می‌گوید:

  با سلام خدمت اساتید محترم
  من با استتفاده از پودر طلا و کیلر روغنی اتومبیل چوب رو رنگ زدم ولی وقتی نبم پولی استر براق میزنم کارم میسوزه لازمه اضافه کنم که نیمپولی استر رو با بنزین مخلوط کردم اما نمیدونم مشکل کجاست اگه نیم پولیاستر روی کار نباشه رنگ طلایی بعد از یه مدت خواص خودش رو از دست میده ممنون میشم من رو راهنمایی کنید
  با سپاس فراوان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   اجرای رنگ سلولوزی (پلی استر) روی رنگ روغنی همین مشکل رو ایجاد میکنه.
   باید پودر طلایی رو با کیلر مخلوط کنید و روی کار بپاشید. بعد از یک روز، نیم پلی استر رو روب کار اجرا کنید.
   پیروز باشید

   • امین می‌گوید:

    ممنون از راهنمای های خوب و مفیدتون لطفا من تازه کارم و نمیدونم کیلر رو با تینر حل کنم یا بنزین چون نمیدونم تینر پودر طلا رو میسوزونه یا نه لطفا راهنماییم کنید
    ممنون از لطف فراوانتان

    • آیچوب می‌گوید:

     خواهش می کنم برای اجرای رنگ طلایی باید تجربه کافی داشته باشید
     البته به نظرم همون رنگ طلایی آماده روغنی به مراتب بهتره و دردسر کمتری خواهید داشت. گروه رنگسازی خوش یک رنگ طلایی خیلی خوب و عالی داره . فقط باید مدام رنگ رو هم بزنید تا موادش با هم ترکیب بشه.
     برای حل کردن کیلر هم باید از تینر ۱۰.۰۰۰ سلولوزی استفاده کنید.
     پیشنهاد میکنم اینجا تمامی مطالب رنگکاری رو مطالعه کنید.

 222. رامتین صمدی می‌گوید:

  سلام
  بتونه ای وجود داره که هر رنگی زدیم به خودش بگیره؟ مسئبه اینه که برای رنگ های مختلف باید بتونه همرنگ بزنیم ..

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رامین عزیز
   اگر قرار باشه از رنگ های موج نما استفاده کنید، مجبورید بتونه هم رنگی بسازید اما برای رنگ های پوششی مشکلی در رنگ بتونه ندارید.
   من تا حالا اینچنین بتونه ای ندیدم.

 223. مرتضی می‌گوید:

  سلام
  من میخوام یک الاچیق بسازم
  چه چوبی مناسبه؟؟رنگش به چه شکله؟؟

 224. نسترن می‌گوید:

  سلام, خسته نباشید. من دیشب یک دستمال مرطوب و روی میز کنسولم جا گذاشتم که اغشته به ماست بود, صبح دیدم یک لکه سفید رنگ روی کنسول بوجود اومده که تمیز نمیشه, میشه کمکم کنید که چطور پاکش کنم ممنونم.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   احتمالا روی میز رنگ نیم پلی استر کار شده…
   چند روز اجازه بدید، خودش از بین میره.
   هوا اگه گرم باشه، زودتر خشک میشه
   پیروز باشید

 225. نسترن می‌گوید:

  سلام, خسته نباشید
  من دیشب یک پارچه نمدار و موقع نظافت روی میز کنسول جاگذاشتم, صبح که بر داشتمش یک لکه بزرگ سفید مثل کپک روی میز مونده و نمیره, میشهراهنماییم کنید چطور از بین میره, ممنونم.

 226. علی می‌گوید:

  سلام خدمت استاد گرامی
  بنده بار اوله دارم کار میکنم ؛ بعد از پوشش کیلر میتونم از نیم پلی استر هم بر روی آن استفاده کنم ؛ مشکلی پیش نمیاد؟ و اینکه نحوه مخلوط کردن پلی استر و تینر با هاردنر(خشک کن) رو برام مختصر (درصد هر کدام چقدر باشد؟)توضیح دهید.
  میتونم نیم پلی استر رو با قلم موئی بر روی کار بزنم؟
  با سپاس از راهنمایی شما.

  • امیر غفرانی می‌گوید:

   سلام
   بله میتونید
   با قلمو هم میشه.درصد ترکیب تینر با رنگ بستگی به نحوه اجرا داره و تجربی هست اما روی قوطی رنگ اطلاعاتی درج میشه برای هاردنر هم به ازای هر کاسه پیستوله ۲درب هاردنر کافی هست البته درب هاردنری بزرگ که برای نیم پلی استر گالن در نظر گرفته میشه

 227. کنجکاو می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ازاینکه با دقت مطالب ما رو میخوانید جواب میدید ممنونم
  مقداری رنگ پودری طلایی که رو مبل میپاشند رو با کیلر دو قولو ایکس مخلوط کردم بعد رو فلز پاشیدم خیلی کار جالبی از کار درآمد فقط یه مشکلی که داره
  اینه که خیلی راحت از رو فلز با ناخن یا خراش کوچیک بلند میشه باید برا ماندگاری و استحکامش چی کار کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام کنجکاو عزیز
   در حالت عادی وقتی رنگ طلایی پاشیده میشه، روی رنگ، یک بار دیگه نیم پلی استر یا کیلر پاشیده میشه که طلایی رو تثبیت کنه.
   نمیدونم واکنش رنگ های سلولوزی رو کیلر دو قلو به چه صورت هست… آیا رنگ رو خراب می کنه یا نه….
   برای تست یک گوشه از کار، روی رنگ طلایی، کیلر خودرویی یا روغن جلا استفاده کنید، ببینید تاثیرش چیه.
   کیلر خودرویی ( رنگ خوش _ کحالی ) بسیار محکم و قوی هست.

 228. احسان می‌گوید:

  با عرض سلام وخسته نباشید
  میخواستم بدونم آیا روی چوب ترمو میشه از روکش پلی استر استفاده کرد یا نه؟
  ما یک نمای چوب سفارش دادیم واسمون با چوب ترمو ساختند بعد روکش پلی استر زدند الان بعد از گذشت ۳ روز هنوز پلی استر خشک نشده راه چارش چیه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  دیدگاه شما در حال بررسی است. پاسخ دادن
  دیدگاه خود را ثبت کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام احسان عزیز
   خیر، امکانش نیست.
   چوب ترمو رو با روغن های مخصوص چوب ترمو پوشش میدن. اگر نیم پلی استر خشک، می شد بعد از یک ماه پوست می شد و می ریخت.(شک نداشته باشید)
   اگر پلی استر خشک نشده، دو حالت داره:
   ضعیف بودن تینر یا فاسد بودن تینر
   فاسد بودن هاردنر
   رنگ رو پاک کنید و از روغن های مخصوص این کار استفاده کنید.
   باز هم اگر مشکلی بود، در همین قسمت مطرح کنید.

 229. کاوه می‌گوید:

  باسلام وعرض ادب
  من یه دست کلاف خام مبل استیل خریدم ودادم نقاش رنگ گردوئی رنگ
  بزنه بعدازتائیدرنگ قرارشدپلیسترنیمه براق بپاچه بعد پلیسترش کمی براق
  شد بعدش دوباره پلیستر مات ترپاچید الان کارم تمام شده رویه کوبی هم
  کردم الان بعضی جاهاش حالت تبله مانند کرده فکر میکنم پلیستر دوم داره
  از کار جدا میشه آیا پاچیدن پلیستر دوم کار اشتباهی بوده یعنی پلیستر
  روی پلیستر نباید میپاچید نکنه بمرو زمان همه جاش تبله کنه واینکه الان
  کار خاصی باید کرد یانه؟
  ممنون از راهنمایی شما

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام کاوه عزیز
   ایشون نباید نیم پلی استر دوم رو بلافاصله بعد از اولی کار می کرد. ما حداقل ۱۰ روز زمان میدیم تا نیم پلی استر دست اول خشک بشه و اگر تغییراتی نیاز بود، دومی رو اجرا می کنیم.
   این بهترین حالته.
   البته در اجرای رنگ سلولوزی روی رنگ سلولوزی امکان ایجاد اینچنین مشکلاتی هست. چون تینر، به شدت خاصیت برندگی داره…راهش اینه رنگ قبلی رو پاک کنید و رنگ جدید رو اجرا کنید.

   • کاوه می‌گوید:

    باسلام مجدد وممنون که وقت گذاشتید
    پلیستر دوم رو چندروزبعد پاشیدوامروزکه بانقاش تماس گرفتم
    گفت نیم پلیستردوم رو زعفرانی پاشیده که کارروشن بشه وشاید
    بعضی جاهاش زیادوضخیم شده شاید داره کنده میشه وگفت که اونجا
    هایی که لایه وتبله کرده را باتیغ برمیداره ویه کوچولو ساب میزنه و جوهر
    میزنه درست میشه
    جسارتا شما تائید میکنید این کار رو

    • آیچوب می‌گوید:

     کاوه عزیز سلام
     راستش نمیشه زیاد در کار دیگر اساتید دخالت کرد و نظر داد. چون کامل با شرایط رنگ و اجرا و میزان خرابی و …. آشنا نیستم و از نزدیک کار رو لمس نکردم.
     مثلا اینکه نیم پلی استر رو زغفرانی پاشید، نمیدونم منظورشون چی بود!!!
     نیم پلی استر رنگش زعفرانی هست، اما نشنیدم این مدل رو….
     ولی این دفعه یک مقدار نسبت به کیفیت کار، سختگیر باشید.

 230. کنجکاو می‌گوید:

  سلام
  میخواستم از شما استاد عزیز بپرسم
  که رنگ روغنی رو با چه تیتری مخلوط کنم
  من میخوام فقط از رنگ روغنی برا چوب استفاده کنم
  در ضمن آیا برا استحکام رنگ روغنی رو چوب باید آخر کار دوباره کیلر بپاشم
  آیا از رنگ فوری که برا ماشین استفاد میکنند میتونم به جای روغنی استفاده کنم تا زود خشک بشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام کنجکاو عزیز
   ۱. از تینر روغنی باید استفاده کنید.
   ۲. از رنگ روغنی هم برای چوب میتونید استفاده کنید
   ۳. خیر. شما نباید از رنگ فوری روی رنگ روغنی استفاده کنید… اما رونگ روغنی رو میتونید روی رنگ فوری استفاده کنید.
   ۴. بله امکانش هست
   پیروز باشید.

 231. امیر می‌گوید:

  باسلام خدمت استاد گرامی
  استاد عزیز سوالی داشتم در رابطه رنگ پلی استر
  مدتیست من رنگ سیلر کلیر وپلی استر را به طور حرفه ای کار می کنم
  وپیشترمشکل من این است زمانی رنگ نیم پلی استر را می پاشم
  روی کار سطح کار حباب دار میشود ازجناب شما خواهش مندم
  تا راهنمایی کامل برایم کنید تااز این مشکل رنج آور خلاصی یابم؟
  تشکر از شما

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امیر عزیز
   یکی ازدلایل ایجاد حباب در رنگ، غلظت بالای رنک هست و همچنین میتونه ضخامت بیش از حد پاشش رنگ هم دلیل بعدی باشه…

 232. کنجکاو می‌گوید:

  من رنگ کارهای چوب رو دیدم روی کار چند مرحله می‌گذرانند
  اولا ماشین پوست میزنند
  بعد بتونه فوری میزنند
  دوباره سنباده کاری میکنند
  باز بتونه میزنند
  بعد رنگ میپاشند
  دوباره نیم پلی استر میپاشند
  حالا اگه اون طور که من فکر میکنم
  اگه از رنگ روغنی با تینر ۲۰هزاراستفاده کنند چند مرحله کم میشه و کارشونم زود خشک میشه
  آیا فکر من درسته?

 233. کنجکاو می‌گوید:

  سلام
  میتونم روی چوب بعد از سنباده کاری و سیلر پاشی رنگ روغنی بزنم?
  آیا میشه روی کار چوبی که قبلا رنگ شده مستقیم بدون زیر کار رنگ روغنی پاشید?

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   در هر دو مورد شدنی هست و میتونیداز رنگ روغنی استفاده کنید.

 234. کریم می‌گوید:

  با عرض سلام
  درب های اتاق خوابها قدیمی و به رنگ قهوه ای روشن می باشند . ایا برای تغییر رنگ آنها به سفید باید رنگ قبلی را پاک کنم یا اینکه رنگ روغنی سفید را روی همان رنگ قبلی بمالم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام کریم عزیز
   بله
   شدنی هست.
   رنگ روغنی رو میتونید روی رنگ سلولوزی و روغنی اجرا کنید.

 235. آقای هاشمی می‌گوید:

  باسلام و خسته نباشید
  یک کاری رو پلی استر می پاشیم بعداز شاپام پلی استر میسوزه لطفا راهنمایی کنید ممنون

 236. رضا می‌گوید:

  سلام ایا میشه کیلر دوقلو که روی چوب پاشیدیم و زخمی شده رو دولاره کیلر دوقلو بپاشیم روش یا میشه لکه گیری کرد

 237. کابینت سازی mdf می‌گوید:

  سلام استاد عزیز…سوالی از خدمتتون داشتم …ما یک صفحه( mdf (2×۱٫۵ داریم
  که میخواستیم برای قسمت جلوی اوپن استفاده کنیم و همچنین
  میخوایم رنگ سفید با رویه براق بزنیم …به نظر شما چه رنگی بزنیم که در مقابل حرارت
  ناشی از زیر کتری آب یا دیگ غذا مقاوم باشه و همچنین براق هم نیاز داشتیم…
  یک دنیا ممنون میشم اگر جواب بدید.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   برای رنگ پایانی پیشنهاد من اینه که از کیلر دو قلو استفاده کنید و یا کیلر خودرویی با مارک (رنگ خوش – کحالی) ولی تضمینی برای مقاومت درمقابل گرما نیست… حنی رنگ های کوره ای هم بالاخره خراب میشن و زرد …

 238. زینب می‌گوید:

  سلام مجدد
  البته بنده سمباده وشاپان و سیلر و تینر و اسپری کیلر حریدم.
  لطفا برای ر نگ کردن سطح نئوپان راهنمایی فرمایید.
  متشکرم از زحمات شما و این سایت عالی

 239. زینب می‌گوید:

  سلام
  متشکرم از همه کارشناسان این سایت.
  لطف می کنید درباره نحوه رنگ کردن نئوپان هم توضیح دهید
  البته بنده خانم هستم اگه زحکت نیست در حد درک من توضیح دهید.
  نئوپان خام برای روی میز کارم (خیاطی)گرفتم و ۱×۲ متر میباشد.
  باز هم بسیار متشکرم

 240. رضا می‌گوید:

  باسلام خدمت استاد هرموقع که من سیلر یاکلر رو باپیستولت اجرامیکنم سفیدک میزنه علت چیه چطوربرطرف کنم