ابزارهای فرز, معرفی ابزار, مینی فرز, ویدئو

بررسی کامل۷صفحه مینی فرز پرفروش بازار ایران | ویدئو

صفحه سنگ فرز

صفحه سنگ فرز یکی از مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در دستگاه هایی مانند فرز یا مینی فرز است.

فرض کنیم فرز یا مینی فرز خرید کرده‌اید و می‌خواهید برای آن صفحه سنگ فرز انتخاب و خرید کنید. برای چه کاری چه صفحه ای خرید کنید؟ سایز صفحه سنگ فرز، دور صفحه و جنس صفحه چه باشد؟ چه چیزی خرید کنیم که هم مناسب کار ما باشد و هم متناسب با فرز یا مینی فرزی که داریم؟

در این مقاله از آیچوب و ویدئویی که برای آن تهیه کردیم نکات و ترفندهای انتخاب صفحات مختلف برشی و سایشی فرز و سنگ فرز را مرور می‌کنیم.

صفحه سنگ فرز

مینی فرز و سنگ فرز به انگلیسی چه می‌شود؟

مینی فرزها و فرزها یکی از کاربردی ترین ابزارهای صنعتی مخصوصاً در صنایع فلز، چوب و سنگ هستند که به دلیل کاربردهایی که دارند اکسسوری ها و صفحات مختلفی برای آن‌ها طراحی شده است.

برای اینکه اطلاعات کامل‌تری از هر ابزاری داشته باشید اکیداً توصیه می‌کنیم نام انگلیسی ابزارها را گوگل کنید و حداقل تصاویر کاربری آن را ببینید.

مینی فرز یا فرزها به انگلیسی Angle Grinder نامیده می‌شوند که اشاره به حالت زاویه دار 90 درجه‌ای محور اسپیندل دستگاه نسبت به محور موتور دارد.

مطلب پیشنهادی:

قبل از کار با مینی فرز نکته های ایمنی مینی فرز را بخوانید!

فیلم آموزش انواع صفحات مینی فرز بازار ایران

در این ویدئوی آموزش انواع صفحات پرکاربرد که یک نجار یا جوشکار از آن استفاده می‌کند را معرفی کردیم و تلاش کردیم کاربرد هر یک را توضیح دهیم.

 

ترافیک مصرفی شما برای دیدن این ویدئو نیم بها محاسبه می‌شود

انواع صفحه سنگ فرز و دیسک برای مینی فرز و سنگ فرز

برای این ابزار بستگی به کاربردی که از آن انتظار داریم دیسک های مختلفی در بازار موجود است؛ اما از پر کاربردترین صفحه سنگ فرز ها به موارد زیر را می‌توان اشاره کرد.

انواع صفحه و دیسک برای مینی فرز و سنگ فرز

صفحه سنگ ساب فلزات برای مینی فرز (Grinding disc)

این صفحات در قطرهای مختلف برای ساب زدن فلزات استفاده می‌شود و استفاده ایمن از آن‌ها تحت زاویه 10 درجه نسبت به سطح در حال پرداخت است. البته با توجه به Type صفحه که با حرف T همراه با دو عدد و حروف جلوی آن مشخص می‌شود، شیوه استفاده و نوع فلنج و اتصال صفحه سنگ ساب به دستگاه می‌تواند متفاوت باشد.

صفحه ساب فلزات برای مینی فرز

صفحه برش سنگ فرز (Cut-off Disc)

این صفحات هم در سایزهای مختلف برای دورهای مختلف اما با ضخامت باریک‌تر نسبت به صفحات ساب در بازار ابزار موجود است.

صفحه برش استیل فرز مختص برش طراحی شده‌اند و به هیچ عنوان برای ساب زدن حتی کوتاه پیشنهاد نمی‌شود. به دلیل نازک بودن و درگیری زیاد با عمق فلز یکی از خطرناک ترین صفحات هستند که بیشترین حوادث را ایجاد می‌کند. استفاده از آن‌ها نیازمند آموزش و تجربه بالایی است.

صفحه برش الماسه برای مینی فرز (Diamond Cutting Disc)

این صفحات برای برش سنگ و سرامیک و کاشی و مصالح بنایی پیشنهاد می‌شوند که به دلیل قرار گرفتن دانه‌های الماسه قدرت بسیار خوبی در چنین برش هایی دارند. صفحه برش الماسه با وجود قدرت بالا با توجه به فلزی بودن بدنه (plate) خطر بسیار کمتری نسب به صفحات برش فلز دارند.

مطلب پیشنهادی:

معرفی انواع دستگاه فرز نجاری و موارد کاربرد آن ها در صنعت چوب

صفحه سنباده فلاپ مخصوص مینی فرز (Flap Disc)

این صفحه از تکه‌های سنباده ای که روی هم قرار گرفته شده ساخته شده است که در انواع فلنج دار و بدون فلنج وجود دارد. صفحه سنباده فلاپ برای سنباده کاری و سایش فلزات بسیار مناسب است و در کار با چوب باربرداری زیاد و خارج از کنترلی ایجاد می‌کند که تنها برای خشن کاری پیشنهاد می‌کنیم.

این نوع سنباده هم با توجه به تایپ که با T** نشان داده می‌شود نوع اتصال و شیوه کاربری متفاوتی می‌تواند داشته باشد؛ مثلاً T27 و T29 که زاویه دست گرفتن این دو در مینی فرزها متفاوت است.

در این صفحه اگر به واژه GRIT *** برخورد کردید به معنای شماره یا نمره سنباده‌های روی صفحه است. هر چه این شماره بالاتر باشد به معنای نرم تر بودن سنباده و در نتیجه باربرداری کمتر و نرم تر از سطح کار است.

فلاپ مینی فرز

صفحه براش فرچه سیمی مینی فرز (Wire Wheels)

فرچه های سیمی فرز در اشکال مختلف تولید می‌شود که نقطه مشترک همگی وجود سیم‌های فولادی نازکی هست که با چرخش خود لایه برداری انجام می‌دهند. یکی از بهترین گزینه‌ها برای زنگ بری از سطوح فلزات یا ایجاد طرح سند بلاست روی چوب است.

براش های سیمی یا در اصطلاح بازار فرچه سیمی در تایپ های مختلف هم به لحاظ شکل و هم به لحاظ اتصال به مینی فرز وجود دارند. از انواع تخت تا انواع فنجانی و استوانه‌ای که با مهره روی اسپیندل و یا با فلنج به دستگاه متصل می‌شوند.

براش های سیمی با توجه به نوع استفاده در سختی‌های مختلف ساخته می‌شوند و یکی از متنوع ترین اکسسوری های مینی فرز هستند.

براش هایی با سیم های کوتاه و در هم تنیده برای کارهایی که سرعت لایه برداری بیشتر از دقت و ظرافت اهمیت دارد استفاده کنید و براش های با سیم های بلندتر و جدا از هم و معمولاً طلایی رنگ برای براشینگ های سبک مناسب است.

فرچه سیمی مینی فرز

صفحه رنگ پاک کن مینی فرز (Paint Stripping Disc)

این دیسک ها که کمتر در بازار ایران قابل دسترس است برای رنگ بری بسیار مناسب است و مزیت بزرگ آن‌ها لال نشدن صفحه بر خلاف سنباده ها است. این دیسک ها سطوحی متخلخل و اسفنج مانند اما بسیار مقاوم دارند که پس از استفاده با شستشو دوباره قابل استفاده خواهند بود.

یکی از بهترین گزینه‌ها برای از بین بردن رنگ از روی چوب بدون اینکه آسیبی به سطح چوب برسد این نوع دیسک است. بر خلاف صفحات براش خط و خشی روی چوب ایجاد نمی‌کنند.

مطلب پیشنهادی:

معرفی امکانات اور فرز نجاری و آموزش کار با هر یک + ویدئو

 

پد پولیش فرز و مینی فرز (Polishing Pad)

برای پولیش کاری باید از پولیشرهای مخصوص استفاده کنید و استفاده از مینی فرز به دلیل دور بالایی که دارد پیشنهاد نمی‌شود. صفحات پولیش در انواع مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع کاربری باید انتخاب کنید.

پد پولیش فرز و مینی فرز

 

صفحات مخصوص ساب بتن، صفحات برش چوب و صفحات رنده چوب مخصوص مینی فرز هم در بازار جهانی وجود دارند که با توجه به وجود تیغه های غیر استاندارد آن در بازار ایران تلاش می‌کنیم در آموزشی جداگانه درمود آن صحبت کنیم.

 

در قسمت دوم این آموزش نکات انتخاب انواع صفحه سنگ فرز و کد خوانی آن‌ها را آموزش داده می‌شود.

 

منبع: آیچوب

2 نظر در “بررسی کامل۷صفحه مینی فرز پرفروش بازار ایران | ویدئو

  1. کاربر گفت:

    سلام

    بابت ویديو ممنون

    با موتور ۷۷۵ میشه به کمک پولی دستگاه برش رومیزی محدود ساخت(طبعا دایم کار نمیشه استفاده کرد)

    ویدیوهای زیادی ازش هست

دیدگاهتان را بنویسید